KORTING DER UITKEERING AAN PROVINClE's EN GEMEENTEN. 720te Jaargang LEiDSCH DAGBLAD, Maandag 30 November 1931 Vierde Blad No. 21994 GEMEENTERAAD v. LEIDEN HAGEKCMEN BERITHTP!. BINNENLAND. SPORT. UIT DE OMSTREKEN. KUNST EN LETTEREN. SCHEEPSTIJDINGEN. (Zitting van hedenmiddag). Voorzitter de burgemeester mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Na goedkeuring der notulen doet de voorzitter mededeeling van eenige Inge komen stukken, w.o. missive inzake het adres der buurtvereeniging De Kooi ter zake de verhooging der huren, stellen B. en W. voor het in haar handen te stellen voor praeadvies. De heer KOOISTRA begrijpt niet, dat B. en W. dit durven voorstellen, terwijl zij wéten, dat er spoed noodig is, gelet op de rechten der huurders. Moeten de eischen der huurders weer neergeknuppeld wor den? Dat kan men er z. i. uit reconstruee- ren. Zoo'n praeadvies laat steeds op zich wachten en willen zij dat? Spr. stelt di recte behandeling voor. De VOORZITTER heeft geen bezwaar tegen spoedige of zelfs directe behande ling: het college heeft gemeend het voor stel om praeadvies te doen, om de raads leden in staat te stellen kennis te nenien van de kwestie. De heer v. STRALEN vraagt of op schorting der huurverhooging niet moge lijk is, dan is uitstel geen bezwaar. De VOORZITTER zegt dat dit niet gaat, dat hebben B. en W. niet in hun macht. De heer KNUTTEL sluit zich aan bij den heer Kooistra. De heer WILBRINK durft nog niet oor- deelen en is daarom tegen directe be handeling. De VOORZITTER vraagt, of men niet tevreden is met behandeling de volgen de week. De heer KOOISTRA blijft voor directe behandeling. Over het voorstcI-Kooistra staken de stemmen. Voor de S. D. A. P. en de heeren Man- ders, Knuttel, v. Tol, Vos en Eikerbout. Volgende zitting zal weer gestemd moe ten worden. De heer KOOISTRA vraagt nog of de zitting niet geschorst kan wor den en dan heropend. De VOORZITTER zegt dat dit niet mogelijk is volgens het \eglement van orde. Praeadvies zegt hij gaarne toe voor Maandag a.s., als de heer BERGERS daarop aandringt. Nogmaals dringen eenige S. D. A. P. leden aan op opschorting der huurver hooging. De VOORZITTER zegt, dat dit thans niet kan. B. en W. hebben geen instructies gegeven of maatregelen genomen. Als wethouder GOSLINGA zegt, dat ook de staking der betaling kan worden opgeschort, ontkent de heer KNUTTEL dit" dan is de strijd direct verloren. De VOORZITTER sluit dan de discussies, gezien het resultaat der stemming. Ingediend is een motie-v. Eek om ad- haesie te betuigen aan het adres der Ver. van Nederl. Gemeenten tegen het wets ontwerp betreffende de verhouding tus- sschen rijk en gemeente. Zal behandeld worden na de agenda. Agenda. lo. Praeadvies op het verzoek van J. J. Vallentgoed, om ontslag als lid van de Gemeentelijke Commissie voor Maatschap pelijk Hulpbetoon. 282) Conform besloten. (De zitting duurt voort). DE TEXTIELSTAKING BREIDT ZICH UIT De stakingsbeweging te Enschede is hedenmiddag aanzienlijk uitgebreid. Op verschillende fabrieken waar vanmorgen werd gewerkt, is vanmiddag een deel der arbeiders niet aan den arbeid gegaan. VOETBAL. S.L.F. II—FIDES PACTA II 4—1. In dezen forsch gespeelden wedstrijd heeft S.L.F. een flinke overwinning op de Ie ders behaald, Do mst ging in met 2—1 voorsprong, die na de rust met mede werking van den F.P.-keeper tot 41 werd opgevoerd. S.L.B. II heeft dcor deze overwinning do leiding in deze afd.e.ing overgenomen. ZWALUWEN—BOEDAPEST. Het „Zwaiuwen' -bestuur is tha s de i ii- JJÉSl overeengekomen, dat op Wcen-dng d) December 's avonds aciit uur op liet verlicht? V.U.C.-tcrrein te Den Haag ge deeld zaï worden de wedstrijd Zwa uwen- i Dc-eoapest. liet Boedapester elftal zal worden ge- i onnd door do elf spelers, die dit jaar j oereids voor het Hongaarsche elftal ge- (|22;i zijn, zoodat dus f itelijk het officiers? 7,r ngaarsche elftal tegen een sterke zwaluwen-ploeg zal uitkomen. DE ENGELSCHE LEAGUE. 1cPe uitslagen van Zaterdag zijn voor de jste klasse: Arsenal—Liverpool 6—0 S u gham—Huddersfield T5—0 «jekburn R._West Ham2—4 BlackpoolGrimsby T4—3 E '?,y C-Bolton W5-1 'verton—Leicester C9—2 Manchester C._Aston V3—3 Sheffield W2—0 Swnrt U.—Chelsea 4-2 nnnderland—Newcastle U1—4 ■Oromwlch A.Middlesbrough 11 r> voor de tweede klasse: BSley-proston N. E4-2 2rJ C—Nottingham F2—2 Burp t?'Charlton A1-2 ^-Bradford 4-2 ffi.,V-Chosterfleld 3-3 St?'/.' "Tottenham" H.'iiii ï-2 Oldham'7SouthamPton 5—0 PlvmSi. ~flL°'v.erllarnPton w- 99 Port"™1 A - -Stoke C 1-1 6™lXaIe-Manchester U1-2 wansea T.-surnley 5-1 ZWITSERLAND—OOSTENRIJK. Voor een zeer talrijk publiek vond te Bazel de interlandwedstrijd Zwitserland tegen Oostenrijk plaats. In de eerste helft hielden de Zwitsers goed stand; rust ging Ln .5? 2~~1 voor Oostenrijk. In de tweede iij wonnen de Oostenrijkers, zooals zij wilden. Eindstand werd 8—1 voor Oosten rijk. L. P. S. V.—BLOEMENDAAL. Morgenmiddag om 2 uur speelt de L. P. ö.V. I op haar terrein aan den Zoeter- woudsche Singel een competitie-wedstrijd tegen Bloemendaal. WIELRENNEN. uE ZESDAAGSCHE TE KEULEN. Pijnenburg op de tweede plaats. De Zesdaagsche te Keulen mocht zich gisteren in een groote belangstelling ver heugen. Vijf a zesduizend toeschouwers volgden den strijd. Vooral Pijnenburg heeft goed gereden en is opgedrongen tot de tweede plaats. Om elf uur des avonds was de stand als volgt: 1. Damm-Dumm 46 punten. Op 1 ronde: 2. Pljnenburg-Bulla 64 p. 3. Goebel-Schoen 60 p. 4. Zims-Perelaar 32 p. 5. Rausoh- Huertgen 23 p. Op twee ronden: 6. Fran- kenstein-Buschenhagen 103 p. 7. Tietz- Reeger. 97 punten; 8. Schorn—Buehler 55 punten. 9. Linari-Miethe 47 punten. Op vier ronden: 10. J. van Kempen-Van Hout 115 p. 11. Oszmella-Braspenning 41 p. Op zes ronden: 12. Duray-Martin 41 p. LAWN-TENNIS. NEDERLANDSCHE LAWNTENNISBOND. Zaterdag is te Utrecht een vergadering gehouden van den N. L. T. B. Meegedeeld is dat het aantal clubs weer is toegenomen en nu 336 bedraagt. Het aantal ploegen in de competitie steeg tot 279. Behalve mr. Punt, die de plaats van mr. Van der Feen zal innemen, werd mr. Diemer Kool tot bestuurslid gekozen. Mr. Van der Feen werd tot eerelid be noemd. Verschillende reglementswijzigin gen werden vastgesteld. HET O. T. A.-TOURNOOI. De eindresultaten van O. T. A.-tour- nooi te Amsterdam zijn: Heerenenkelspel: J. v. d. Heide slaat Hughan 63,. 6—2, 46, 62. Damesenkelspel: Mevr. Straub Jansen slaat mej. Belzer 4—6, 8—6, 63. Heerendubbelspel: v. d. Heide en Van Olst sl. Koopman en Knottenbelt 46, 6—3, 6—1. Gemengd dubbelspel: mej. Belzer cn Knottenbelt sl. mej. Jurrema en Van Olst 12—10. 10—8. Damesdubbelspel: Mevr. Straub Jansen en mej. Jurrema sl'. mej. Belzer en mej. Kerckhoff 6—3. 6—2. Ie klasse over 2000 Meter: 1. Cornunnos (eigenaar C. F. Ockhorst); 2. Bella V (eigenaar M. France). Omnium van Duindigt, ren op de vlakke baan over 1700 Meter: 1. Milano (eigenaar W. Jochems); 2. Arnhemia (eigenaar lui tenant M. J. van der Hoog). Magnolia-prijs, prijzendraverij 2e en 3e klasse over 2040 Meter: 1. Numas M. (eigenaar J. L. van der Knoop); 2. Peter Kerrigan St. L. (eigenaar Th. Schermer). Old Kentuckyprijs, heerrijdersprijs han dicap le klasse over 2000 Meter. 1. Robert D Lee (eigenaar stal Birkhovem; 2 Lehigh Volo (eigenaar J. Kruithof Sr.). Terminalprijs, prij zendraverij 3e en 4c klasse over 2040 Meter: 1. Vlieger D. (eige naar D. de Vlieger); 2. Ulpia H (eigenaar M. France). ZWEMMEN. BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERING NEDERL. ZWEMBOND. In Café „De Kroon" te s'-Gravenhage hield de Nederlandsche Zwembond een buitengewone algemeene vergadering. De heer C. Kellenbach gaf een overzicht van den stand van zaken en deelde mede, dat 130 vereenigingen zijn aangesloten. De Vereenigingen in de provincie Noord- Brabant zullen in het begin van 1932 tot den Bond toetreden, zoodat alsdan geheel Nederland onder den Bond ressorteert. Het bestuursvoorstel om de entree-prijzen bij wedstrijden met 5 cent te verhoogen ten bate van de Olympische Spelen in 1936, werd verworpen. Het voorstel-Sabel om de contributie met 10°/o te verhoogen vond algemeene instemming, onder voor behoud, dat de vereenigingen, welke daar- toe niet in staat zijn, dispensatie kunnen 1 krijgen. De voorstellen van de polo-com missie tot wijziging van het spelreglement werden onveranderd goedgekeurd. Het concept-reglement en statuten werden na enkele technische wijzigingen goedgekeurd. Na de pauze werden de dames, die zich te Parijs zoo schitterend hadden geweerd, gehuldigd en bij de rondvraag werd een motie van de afdeeling Haarlem aange nomen, waarbij schrijven onder pseudo- nlem in het officieel orgaan werd verbo den. Tenslotte werd dank gebracht aan de reglementencommissie voor het uitsteke- kende werk in het belang van den Bond verricht. HAARLEMMERMEER. GEMEENTERAAD. Een beknopte agenda. De Raad van deze gemeente kwam in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de burgemeester mr. A. Slob. Afwezig wegens ongesteldheid wethouder Kistemaker. Eenige ingekomen adressen van arbei dersorganisaties in zake werkverschaffing en steun aan werkloozen werden aange houden tot bij de behandeling van het desbetreffende punt. Eervol ontslag 'werd verleend aan den heer W. W. Vallentgoed als hoofd van de openbare lagere school no. 3 te Vijfhuizen en aan den heer A. Weeda als onderwijzer aan de openbare Ulo-school te Hoofddorp. Tot leden van de schattingscommissie voor de inkomstenbelasting werden be noemd de heeren Joh. Biemond, S. Bei- jaars, P. Ouwerkerk en T. Boll. Goedgekeurd werden: verzoek van het bestuur van de schoolvereeniging te Vijf huizen (hoofd de heer v. d. Weij) om gel den beschikbaar te stellen voor nieuwe ban ken; voorstel tot verkoop van een perceel gemeentegrond gelegen nabij het station te Nieuwvennep; voorstel tot wijziging en aanvulling van de bouw- en woningveror dening; voorstel tot aanwijzing van de takken van dienst tot toepassing van art. 252 der gemeentewet; voorstel tot continuatie van reeds vroeger vastgestelde verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. Hierna werd voorloopig vastgesteld de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1930. Goedgekeurd werd een voorstel tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening ivoor kosten scholenbouw en andere open bare werken) en in verband daarmede tot het aangaan van een rekening-cou rant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten te 's-Graven- 'laDe voorstellen tot bestrijding van de werkloosheid werden aangehouden tot de volgende zitting. Nutsdepartement. De afdeeling „Haarlemmermeer" van het Nutsdepartement alhier, hield in de Beurs te Hoofddorp een bijeenkomst, v aarin vertoond werd de schitterende film „Wetenschap en film", die ook hier, even als in andere plaatsen, een buitengewoon succes oogstte. Dr. Bult, de voorzitter van de afdeeling „Haarlemmermeer" van de N.H. vereeni- ging het Witte Kruis, had gezegd: „Wie er iets voor gevoelt om een dieper Inzicht te i krijgen in levensfuncties en 't leven van plant en dier, mag dezen avond niet ver zuimen". Velen hebben dit begrepen en hun avond vrij gemaakt om deze interes sante filmvertooning bij te wonen. Het was een inderdaad nuttige en leerzame avond. Een vreemd geval. Bij den heer d. K. aan den Sloterweg alhier, werd dezer dagen een auto op het erf neergezet, vermoedelijk met de mede deeling dat de motor defect was. Wijl tot heden niemand is komen opdagen om het motorrijtuig weg te halen, werd aangifte gedaan bij de politie, die een onderzoek instelt. De in de Gereformeerde Kerk te Hoofddorp bij gelegenheid van het dank- uur voor het gewas gehouden collecte heeft ruim f. 700 opgebracht. De heer T. de Goede, onderwijzer aan de bijzondere school aan den Sloterweg (hoofd de heer Suijki alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Amsterdam Het ontwerp door de regeering verdedigd. Verschenen is de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer over het ontwerp betreffende de korting van 3 pet. op de rijksuitkeering aan provincies en gemeenten. De regeering zegt met in stemming gelezen te hebben dat naar het oordeel van vele leden ook de wet van 15 Juli 1929, welke de uitkeering aan gemeen ten en provincies regelt, voor wijziging vatbaar is, o.a. omdat zou kunnen blijken, dat het tekort in het fonds onevenredig groot is, zoodat het niet billijk zou zijn, dit bij voortduring geheel ten laste van het Rijk te doen komen, en dat naar de meening van diezelfde leden zulk een wij ziging ook binnen den termijn van vijf jaren zou kunnen worden aangebracht. Het doet de regeering echter leed, dat de leden niettemin aanvankelijk meenden bezwaar te moeten maken tegen het wetsontwerp, omdat zij de motieven on juist achten. De regeering wanhoopt niet, de hierbe- doelde leden van het goed recht van het ontwerp alsnog te overtuigen. De samen voeging van de gedachte der salariskor ting en de gedachte van vermindering der uitkeeringen aan provinciën en gemeenten vindt niet haar oorzaak in de neiging der regeering, de uitkeeringswetten te gebrui ken als middel om de provinciën en ge meenten te dwingen haar wil te doen. Die samenvoeging vindt haar oorzaak in iets anders. Zooals de regeering bij de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting reeds opmerkte, moet iedere besparing, uit den nood van de schatkist geboren, een aanknoopingspunt vinden in den aard van den post zelf. En dit aanknoopingspunt is hier, dat in een bepaalde gemeente of provincie ondanks de verlaging van het indexcijfer de wedderegeling intact is ge bleven. De gemeenten en provinciën, die, anders dan het Rijk, zich dit kunnen veroorloven, kunnen zich niet met recht beklagen, in dien op haar uitkeering gekort wordt dat gene, wat zij zouden kunnen besparen in dien zij 's Rijks voorbeeld volgden. Dwang wordt derhalve niet geoefend. Er wordt l alleen gezegd: wilt gij royaler zijn dan wij j ons kunnen veroorloven, en ondanks den nood der tijden en de daling van het indexcijfer uw wedden handhaven, het I zij zoo; maar dan is toch niet redelijk, I dat wij, die onze wedden noodgedwongen besnoeien, u daartoe in staat stellen. Wie zich hiervan goed rekenschap geeft, zal begrijpen, hoe vreemd de regee ring staat tegenover het opgeworpen denkbeeld: splits de ééne gedachte van het ontwerp in twee gedachten; kort de uitkeeringen met een uniform percentage en grijp in op de salarisregeling. Het eer ste zou haar toeschijnen een wilde bezui niging, zonder aanknoopingspunt; het tweede een veel sterker aantasting van de plaatselijke zelfstandigheid dan het ont werp beoogt. Ten overvloede moge er overigens op gewezen worden, dat van een in handen geven „aan de Regeering'" van een middel om de gemeenten te dwingen, in het ge heel geen sprake kan zijn. Het ontwerp bevat niet een delegatie aan het uitvoe rend gezag, zooals enkele andere recente wetsontwerpen. De korting wordt door den wetgever aangebracht, en kan nooit andere consequenties hebben dan welke de wetgever zelf daaruit zal willen trekken. Vervolgens worden eenige practische bezwaren besproken, welke naar voren zijn gebracht. Een gemeente met veel perso neel zal zich ook veel kunnen besparen door het Rijksvoorbeeld te volgen en een kleine korting op de wedden aan te brenr gen, welke ver blijft beneden de daling van het indexcijfer. Doet zij dit niet, dan zal voor haar gelden, dat zij ondanks haar relatief hoogen salarislast zich van deze bezuiniging kan onthouden. De ge dachte van het ontwerp vindt in deze ge meente dan ook een normale toepassing. Het tweede practische bezwaar geldt de omstandigheid, dat gemeenten, die minder dan 40 opcenten heffen, de korting zullen ondergaan, ook indien zij de 3 pet. sala risvermindering toepassen. Opgemerkt moge worden, dat die gemeenten dan in elk geval geen schade in haar budget zul len ondervinden. Tegenover den verlies post Tan de korting op de uitkeering zal staar bate van de salarisvermindering. Dat de betreffende bepaling een straf op goed en voorzichtig financieel beleid kan be teekenen, is in theorie natuurlijk niet te ontkennen, doch in de practijk is voldende bekend, dat deze overwegingen veel van haar gewicht plegen te verliezen. Het heffingspercentage destijds van de inkomstenbelasting en thans van de op centen op de gemeentefondsbelasting is als regel een trouwe en solide barometer gebleken van de objectieve structuur eener gemeente en de algemeene belast heid der gemeentenaren. Een ander bezwaar is, dat meermalen van den zetel der centrale overheid het in een gemeente bestaande loonpeil zon der voldoende voorlichting niet met een redelijke kans op juistheid zou zijn te beoordeelen, maar de bedoeling is dan ook, dat behalve het gemeentebestuur, ook Gedeputeerde Staten steeds ter zake zullen worden gehoord. De vraag, of de crisisuitgaven in veel grootere mate dan thans geschiedt door het Rijk zouden moeten worden gedragen, schijnt bij dit wetsontwerp niet aan de orde. Indien overigens aannemelijk kon worden gemaakt, dat een bepaalde ge meente te veel aan crisis-uitgaven be taalde, dan zou het feit, dat zij daarnaast, ondangs de daling van het indexcijfer, haar wedden ongewijzigd kan laten, te duidelijker demonstreeren, dat zij. verge leken bij het Rijk, in een gunstigen toe stand verkeert. Dat het aanhangig wetsontwerp de „uit gesproken bedoeling" zou hebben, de autonomie ten aanzien van bepaalde uit gaven aan te tasten, is daarentegen on juist. Het bezwaar, dat de voorgedragen regeling de gemeenten zal sturen in de richting van verhooging van de door haar geheven opcenten op de gemeentefonds belasting. kan niet worden gedeeld. De voorstellers zien ook niet in, waarom de voorgestelde regeling ernstig afbreuk zou doen aan de werking van het georga niseerd overleg voor het gemeenteper- soneel. Of de toepassing van het tweede lid van artikel 126 der Ambtenarenwet het aangewezen middel is om, waar dit noo dig zal blijken, gemeenten te dwingen tot een salarisverlaging over te gaan, wordt in het midden gelaten. Zooals is uiteengezet, is de strekking van het on derhavig ontwerp anders. In hoever binnen het kader van het ontwerp aan bezwaren kan worden tege moet gekomen, zal moeten blijken bij de behandeling van eventueel ingediende amendementen tijdens de openbare ge- dachtenwisselmg over het wetsvoorstel. Het Voorloopig Verslag biedt niet vol doende bouwstof voor de Regeering om tot wijzigingen, die zij overigens mogelijk zou achten thans het initiatief te nemen. Aan intrekking van het ontwerp kan niet worden gedacht, om tal van redenen. BOKSEN. REVANCHEMATCH SCILLY— VAN KLAVEREN. Wij vernemen dat op 16 December te Brussel een revanche-wedstrijd Scilly Van Klaveren zal plaats hebben, waarbij echter niet de Europeesche titel op het spel staat. o CARNERA SLAAT CAMPOLO. In Madison Square Garden te New-York stonden de Argentijn Vitoore Campolo en de Italiaan Primo Camera tegenover elkaar voor ongeveer 12.000 toeschouwers. De wedstrijd kwam verrassend snel tot een beslissing. Reeds in de eerste ronde hadden de slagen van Camera uitwerking op Campolo. Eenige seconden na den aan vang van de tweede ronde ging Campolo voor negen tellen down door een recht- sche van den Italiaanschen reus. Direct hierop ging Campolo door een linksche weer down en werd uitgeteld. LISSE. Fcestbijecnkomst der Konijnen- en Pluimvee-vereeniging. De Konijnen- en Pluimveever. „Lisse en Omstreken" hield een feestelijke samen komst. De voorzitter, de heer W. F. Daudeij, opende te 8 uur de vergadering en gaf na enkele mededeelingen het woord aan den Weled. Heer J. C. de Haan, bescherm heer der Vereeniging, welke een korte openingsrede uitsprak en het gewettigde van dezen feestavond naar voren bracht, omdat het doel van dezen avond niet is een feest óm te feesten, doch een propa- ganda-avond tot versterking van de gele deren der Vereeniging en straks als uit slag tevens een groote vinding op de te houden Pluimveetentoonstelling te Haar lem. De avond werd op gezellige wijze doorgebracht. VEUR—LEIDSCHENDAM. Opening Winkelweek. Door een winkelierscomité is ter gele genheid van het St. Nicolaasfeest een win kelweek georganiseerd, waaraan door ruim 69 winkeliers wordt deelgenomen. Ter ge legenheid der opening maakte, vooraf ge gaan door muziek van St. Cecilea. St. Ni- colaas met zijn knecht een rondgang door de gemeenten. Tijdens dezen rondgang werd de talrijke jeugd onthaald op peper noten. Aan het einde van den tocht hield burgemeester Keyzer, die met het comité den rondgang mede maakte, een toespraak. Tot voorzitter van de oudercommis sie aan de openbare school aan de West- vlietweg is gekozen de heer M. Balt. PAARDENSPORT. DE COURSES VAN DUINDIGT. De uitslagen van de te Duindigt gehou den rennen en draverijen luiden als volgt: Mariendorfprijs, prij zendraverij 4e klasse over 1740 Meter: 1. Sympathie (eigenaar J. Vrijlandt)2. Quetteur (eigenaar N. G. Pennings). Prix „Louis Royer", handicap-draverij NOORDWITK AAN ZEE. Lezing Ds. Kruyswijk. Alhier trad ln de Geref. Kerk voor de Afd. van het Ned. Werkl Verb. Patrimo nium op, ds. P. Kruijswijk, Geref. pred. te Hilversum. Als onderwerp had deze ge kozen: ,Deze wereld gebruiken, als niet misbruikende". De voorz. de heer C. v d. Wiel opende dit samenzijn op de gebruikelijke wijze, met het laten zingen vers 13 van Ps. 37 en leest 1 Cor. 7 van vers 9 tot 32; gaf dan het woord aan ds. Kruijswijk. Zijn interessante voordracht werd met belangstelling aangehoord. Spr. liet nog zingen vers 2 en 4 van Ps. 100 en eindigde met dankgebed. ZEVENHOVEN. Opening der waterleiding. Op een nader te bepalen datum in de laatste week van December heeft de offi- cieele opening der waterleiding „der elf gemeenten" plaats. Het hoofd der O. L. S. is voornemens dezen winter gratis en belangeloos avondonderwijs te geven. NIEUWE UITGAVEN. Van de K. L. M. ontvingen we een met tal van illustraties uit de verschillende landen verluchte dienstregeling voor de lijn Amsterdam—Batavia v.v. 9 De Wereldbibliotheek deed ops de naar gewoonte goed verzorgde caiaiogus voor het jaar 1931'32 toekomen, benevens het boekennieuws over de maand November. Bij de N.V. Drukkerij M. Waterreus te Purmerend verscheen een beschouwing v. mr. E. F. J. A. Adriaanse, advocaat en procureur te Roermond. ROTT. LLOYD. PATRIA, uitr., 28 Nov. v. Colombo. KEDOE, uitr, pass. 27 Nov. Perim. HOLLAND-AMERIKA LIJN. DRECHTDIJK, 27 Nov. v. R'dam te Los Argelos. BOSCHD'JK, uitr., pass. 28 Nov. Vlissïogen van Antwerpen. HOLLAND-AFRIKA LIJN. HEEMSKERK, thuisr., 28 Nov. v. Zanzibar. HOLLAND—O. AZIE LIJN. OUDERKERK, thuisr., 27 Nov. v. Shanghae. ZUIDERKERK, uitr., 28 Nov. te Shanghae. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN. STREEFKERK, thuisr., 27 Nov. v. Cooonada HALCYON LIJN. STAD HAARLEM, 27 Nov. v. Melilla naaf Vlaardingen. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. DJAMBI, uitr., 28 Nov. te Melbourne. TALISSE, thuisr., 28 Nov. v. Port Said. MIJ. NEDERLAND. POELAU TELLO, thuisr, pass. 28 Nov. Sagres POELAU ROEBIAH, 28 Nov. v. Amst. n. Java. POELAt LAUT, 28 Nov. v Batavia n. Amst. KON. HOLL. LLOYD. ORANIA, thuisr., 28 Nov. v. Pernambuco. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. MARK, 21 Nov. v. Geflc te Süderhamn. PHOBOS, 28 Nov. v. Las Palmas te Curacao SEMI RAM >S, Ornskjoldvik n. Shellhaven, pass 25 Nov. Ho.tenau. BÉVErWIJK, 28 Nov. v. Cardiff n. R'dam. JONUL „OHAN .A„ Su.d raad n. Cannes, pass. 2b Nov. Ouessant. JONGE ELISABElH, 28 Nov. v. Gandia te Londen. TA KA 27 Nov. v. Montevideo te B. Aires. WESTPLEiN 27 Nov. v. Narvik n. R'dam*. RUURLO, 27 Nov. v. Leningrad n. Gothen burg. DEM HAAG, 25 Nov. v. Philadelphia n. Amst.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13