OPROEP TOT STEUN. Scherts In Schets. 728,e Jaargang VRIJDAG 27 NOVEMBER 1931 No. 21992 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. HET voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:' Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35. per week f.0.1 J Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. !t nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. Nationaal Crisis-comité. Dinsdag plaatsten wij een oproep om steun tot het Nedcrlandsche Volk van bet Nationaal Crisis-comité, dat op ini tiatief van H. K. H. Prinses Juliana is gevormd. Van harte bevelen wij dezen oproep bij onze Lezers aan en om het daadwerkelijk steunen gemakkelijk te maken, zullen wij volgaarne de gelegenheid openen ook aan onze Bureaux de gaven te storten voor dit zoo bij uitstek sympathieke doel: het lenigen van den nood onzer medeburgers, die door de crisistijden zoo zwaar worden gedrukt. Iedere gift, groot of klein, is welkom! Storting kan plaats hebben direct aan ons Bureau of op GIRONUMMER 57055. Wij zullen vanaf morgen, lederen dag onder initialen iedere bij ons ingekomen gave verantwoorden. DE DIRECTIE. AFSLUITING PASSAGE MIDDELSTEGRACHT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met de uitvoering van rioleerings- xerken het gedeelte Middelstegracht ge legen tusschen de Groenesteeg en den Ouden Rijn, vanaf Zarterdag 28 November as. tot nadere aankondiging voor alle doorgaand rijverkecr ook met handwagens en voor het scheepvaartverkeer zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Nov. 1931. 8935 KONINKL. NEDERL. BOND VAN OUD-ONDEROFFICIEREN. Kunst- en filmavond van de Leidsche afdeeling. De afdeeling Leiden van bovengenoem- den bond had gisteravond in de mooie taal van „Concordia" een kunst- en film avond belegd, waarvoor de belangstelling van dien aard was, dat toen de voorzitter, de heer P. D. Beversluis de bijeenkomst opende de zaal vrijwel tot de laatste plaats bezet was. Hij heette in zijn geestige toe spraak allen hartelijk welkom en be groette in het bijzonder de bestuursleden van de zuster-afdeelmgen Den Haag en Haarlem, het bestuur van „Nut en Ver maak", de leden van de Ver. „Onze Vloot" on van de onderoffic.-ver. „Ons Belang". Spr. legde er voorts den nadruk op, dat met de vertooning van eenige marine- lllms geenszins bedoeld is propaganda te maken voor bewapening, maar het doen herleven van een stuk geschiedenis voor velen der aanwezigen. Tenslotte deelde spr. mede. dat het sur plus van de opbrengst van den verkoop her tekstboekjes van de film „Neder- hndsch-Indië" in vogelvlucht" bestemd is als bijdrage voor het nationale crisis comité, welke mededeeling met applaus ford ontvangen. Direct daarna werd overgegaan tot de afwerking van het programma, dat werd ingezet met een drietal zangnummers van net dubbelmannenkwartet ..Inter Nos", waarvan vooral het laatste „Abend- standchen" heel mooi werd gezongen. Ook oe vertooning der verschillende marine- mms, welwillend beschikbaar gesteld door ne Kon, Ned. Ver. Onze Vloot, oogstte veel "cc^s Na de pauze, waarin een aantal P^'lhdstertjes weinig moeite had om de ■erboven genoemde tekstboekjes aan ,maP te brengen, werd de film ver- v ."Ned.-Indië in vogelvlucht", welke de V doel in lluur was afgestaan door Dm. m "Ne(ierland in den Vreemde", dr,,,.ms werden geheel belangeloos ge- tlie,! ,or den directeur van het Casino- Na L heer van der Made. Waarin! Lp werd nog een dansje gemaakt reeds i gezellige stemming, welke mopnuo den vooravond heerschte, zoo AÏnog steee- toren aI was het èn voor de organisa- Soede avoni°r het talrijke Publlek een ONZE REBUS-PRIJSVRAAG. De bel voor de laatste ronde. Een enthousiaste lezeres zendt ons de volgende dichterlijke ontboezeming, waar aan wij gaarne een plaatsje inruimen: Op Leidsche Dagblad lezers, Komt, maakt uw prijsvraag klaar, 't Loopt tegen eind November, Dan is de sluittijd daar. Laat alle denkers, denken Van groot tot klein denkt mee. En denkt gij dan ten slotte: „Ik krijg het nooit in zee!" Geen moed verloren, dan nog Gist, mist.en gist maar weer, Al wordt geen prijs gewonnen. Het gaat om eigen eer. Des avonds zit g' aan tafel Geschaard rondom de krant, Het baart dan veel genoegen, Het scherpt dan uw verstand. Het Leidsche Dagblad, lezers, Dat veel attractie's biedt, Verdient hier de waardeering, Is dat nu waar, of niet? Dus elke Dagblad-lezer, Denkt, denkt en denkt steeds meer, En schrijft de Nieuwe Prijsvraag In juiste proza neer. ZEELANDIA, KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RIJNLAND. Openbare vergadering. Gistermiddag kwamen de leden der K. v. K. in het gebouw aan den Stationsweg in openbare vergadering bijeen. Na opening door den voorzitter, den heer D. ten Cate Brouwer en goedkeuring der notulen kwamen de ingekomen stuk ken in behandeling. Hieronder bevond zich een schrijven van het Holland Huis te Brussel, waarin de aandacht wordt gevestigd op de mogelijkheid van plaat sing van vitrines in dat Huis, betrek king hebbende op de Rijnlandsche industrie en handel. De kosten van een zoodanige vitrine zouden voor de Kamer f.300 bedragen, terwijl het plaatsen van een foto der ïndustriëelen f. 12 per jaar en per stuk zal kosten. Het Bureau stelde voor een bijdrage van f. 200 te verleenen. De heer Roëll stelde voor de gevraagde f. 300 beschikbaar te stellen, waartoe na eenige discussie werd besloten mits het Holland Huis erin slaagt de vitrine met bedrijfsfoto's uit het district Rijnland te vullen. De IJsbestrijdingscommissie vroeg een subsidie van f.200 ten einde de voortzet ting van het onderzoek naar de midde len van ijsbestrijding mogelijk te maken. De heer Boot gaf hierop een uitvoerige toelichting, waarin hij tot de conclusie kwam. dat ons land bij het nemen van zoodanige kostbare proeven geen belang heeft. Het verzoek werd daarna z. h. st. afgewezen. Het deze week door ons gepubliceerde concept-adres inzake het wetsontwerp omtrent de rechtsverhouding van agenten en reizigers werd, behoudens een kleine aanvulling en redactie-wijziging onver anderd vastgesteld. De heer Molkenboer verklaarde zich tegen de verzending van dit adres, omdat hij het een onbillijkheid acht, dat de reizigers niet genieten van de provisie over bestellingen, welke door de afnemers rechtstreeks aan het kan toor worden gegeven, terwijl deze orders het resultaat zijn geweest van de bezoeken door de reizigers aan die afne mers gebracht. Het ontwerp Ambtenaren Reglement werd eveneens ongewijzigd vastgesteld. De Kamer verklaarde volkomen accoord te gaan met het reeds door ons vermelde rapport inzake ventverboden. Op verzoek van den heer Raaphorst zal deze zaak echter nog eens in de afdeeling klein bedrijf worden besproken. Punt 8 werd van de agenda afgevoerd totdat het hoofdbestuur der P. T. T. met vastomlijnde, plannen komt. De heeren van Zonneveld en dr. Knibbe achtten dit onjuist en drongen er op aan thans de wenschelijkheid van het behoud van het streeknet voor de Bloembollen streek uit te spreken. Wanneer de Kamer een afwachtende houding aanneemt, is de zaak in kannen en kruiken en worden de adviezen der Kamer toch niet meer op gevolgd. De heer van Zonneveld wilde in het bijzonder aandringen op hand having van de enkelvoudige telling. De voorzitter achtte elke thans ondernomen actie bij voorbaat tot mislukking ge doemd. De heer van Ginkel ondersteunde namens de Commissie van Vervoer het voorstel van den heer van Zonneveld, waarna besloten werd een adres te ver zenden in den geest als door den voor steller aangegeven. Alvorens tot de rondvraag over te gaan sprak de voorzitter woorden van afscheid tot de heeren Meerburg, Wernink en Roëll, die na 1 Januari niet meer in de Kamer zullen terugkeeren. Spr. dankte hun voor de wijze, waarop zij hun taak als leden hebben opgevat en gaf hun de verzekering, dat zij leden achterlaten, die met groote dankbaarheid en hoogachting zijn vervuld voor hetgeen de aftredenden hebben gedaan. De heeren Meerburg en Wernink, die beiden meer dan tien jaar als leden in de Kamer hebben zitting gehad, dankten evenals de heer Roëll voor de prettige samenwerking met Bureau en Kamer. Na rondvraag ging de Kamer over in huishoudelijke zitting» CHAMPAGNE. Een welgeslaagde Rcvueopvocring. Al werd het hoofd van Bouwmeester's Revuegezelschap dan ook te vroegtijdig weggerukt, is Leiden de laatste revue „Champagne' toch niet onthouden. Champagnemen denkt aan brui send leven, aan opborrelende levensvreug de. Het zijn factoren, die men in deze tijden zoo bitter hard noodig heeft! Champagne heet Bouwmeester's laatste creatie en inderdaad, deze is bruisend van levenslust. En zoodoende een ver kwikking in de periode van zorg en druk king. Wie zich een avond wil laten weg rukken uit zijn beslommeringen van iede- ren dag. Champagne geeft hem daartoe een eenige gelegenheid. De aankleeding is bijkans een doorloo- pende streeling van het oog. Welke prach tige kleuren-effecten zijn er bereikt als b.v. in het Egypte van voor 5500 jaren, de schildersdroom (fijn kunstzinnig), het levende schaaktournooi en de bloemen. Alles even mooi verzorgd tot in de fi nesses. De inhoud? Och, daarnaar moet men niet vragen. Men moet zich laten mee nemen op de vleugels der fantasie van de genen, die de elkaar opvolgende scènes hebben ontworpen en aan elkaar hebben geregen. Zonder doorloopende draad, het zij zoo, maar wat doet het er toe, als men zich amuseert? En dat is zonder restric tie het geval. Buziau, de onbetaalbare Buziau, ziet men op volle kracht van zijn clownerie en vindingen. Meer dan in de paar laatste revue'szelfs slaagt hij er in om de zaal te doen vallen van de eene lachbui in de andere; hij blijft een klasse op zichzelf. Zie hem als tramconducteur, als inbreker, als lastige schouwburgbezoekster.. Naast hem staat Siem Nieuwenhuyzen en ook hij weet met het publick om te springen en 't op origineele wijze bezig te houden. Alle overige bekende krachten zijn ver der op het appel, wij behoeven ze niet meer op te sommen. Alleen Henriette Davids blijft o.i. ietwat detoneeren in dit gezelsciiaip, dat juist altijd streeft decent te blijven en daarin zoo keurig weet te slagen. Er zijn de dansnummers, de zangrsce- nes. waarbij de heer Terke een geluid van bijzondere kracht ontwikkelt, zij het soms ten koste van het geluid zelf; voorts een sprekende filmkortom de revue Champagne is wat daarvan gevraagd mag worden: champagne voor de bezoekers mousseerend, licht en fijn van kleur en aroma. Den eersten avond heeft een bijkans gevulde Stadszaal er intens van genoten. Het zal de volgende dagen wel niet an ders zijn. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST. Lezing van den heer J. W. v. d. Laan. Aan de 237e vergadering ging vooraf een kunstbeschouwing van kleur-repro- ducties van den Zwitserschen schilder Ferdinand Hodler. De voorzitter, de heer J. A. Verhoog, opende de vergadering. De notulen werden goedgekeurd. Als spreker trad dezen avond op de heer J. W. v. d. Laan, Techn. Ambtenaar van de Rijks waterstaat in Limburg te Roermond, waarvan de heer Fred. A. Wempe ons meldt: Spreker begon er op te wijzen dat wij 2 soorten rivieren onderscheiden. De le soort zijn de z.g.n. gletscher-rivieren, die ontstaan door het smelten van het glet- scherijs van de bergen en die vanzelf in het voorjaar de grootste toevoer van water krijgen, en de z.g.n. regenrivieren, die het water toegevoerd krijgen door athmosfe- rische toestanden met meerderen of min deren neerslag welke niet aan een jaarge tijde gebonden is. Gletscherrivieren kun nen vaak veel water krijgen en de andere niet, doch 't kan ook voorkomen dat bei den tegelijk veel water ontvangen. In ieder geval zijn de regenrivieren op dit punt niet te vertrouwen. Men tracht de rivieren tot zoo dicht mogelijk bij den oorsprong bevaarbaar te maken, wat kan geschieden door normalisatie en kanali satie. De normalisatie verkrijgt men door het aanbrengen van kribben in de rivier, en door het versmallen of verbreeden van het profiel, waardoor meerdere of mindere stroomsnelheid wordt verkregen en men daardoor een gestabiliseerden toestand verkrijgt. Het kanaliseeren is anders van methode en bestaat in het opwerpen van stuwdammen, het afsnijden van bochten enz. Wat betreft nu het kanaliseeren van de rivier de Maas gaf spreker allereerst een stukje geschiedenis te hooren. Bij de wet van 12 Juni 1915 werd tot deze kanalisatie besloten en ook tot het graven van het Maas-Waal Kanaal en het kanaal WessemNederweert en beoogde vooral om het Limburgsche industrie- en kolengebied van een goeden scheepvaart weg te voorzien, naar onze noodzakelijke havens en via de Rijn naar het Duitsche industriegebied. De verbinding van de gekanaliseerde Maas bij Wessem met de Zuid-Willemsvaart bij Nederweert gaf een verbinding met het Zuidwesten des lands, via het Wilhelminakanaal enz. Beide wa terwegen geven tevens verbinding met België 't zij via Waal en Merwede (Ant werpen); 't zij via de Zuid-Willemsvaart en Kempensch Kanaal (Luik-Antwerpen.) Was oorspronkelijk door een gemengd Nederlandsch-Belgische Commissre een rapport samengesteld voor kanaliseering van den Maas, loopende van Luik tot Box meer, toen de wereldoorlog deja. plannen in duigen deed vallen, besloot de Nederl. Regeering In 1915 zelf de Maas op Nederl. AAN DE ROL ZIJN. gebied te kanaliseeren. Deze kanalisatie strekt zich uit van Maasbracht tot Grave en toen in 1925 werd besloten tot den aan leg van het Julianakanaal van Maasbracht tot Maastricht, werd de gekanaliseerde Maas beneden Maasbracht op die wijze verbonden met een gedeelte gekanaliseerde Maas bij Maastricht. Dit laatste Maaspand werd door een schutsluis bij St. Pieter verbonden met het kanaal LuikMaas tricht waardoor het Duitsche Ruhrgebied werd verbonden met het Luiksche indus triegebied. Later werd nog besloten tot het graven van een kort verbindingskanaal door het Bosscherveld benoorden Maas tricht, waardoor het Maaspand in verbin ding werd gebracht met de Zuid-Willems vaart. Het kanaliseeren nu van de Maas geschiedt door het bouwen van een 5-tal stuwen en wel te Limmen, Roermond, Bel- feld, Sanbeek en Grave. Deze stuwen bestaan in 't algemeen uit een scheepvaartopening en twee of meer afvoeropeningen en overspant de geheele breedte van de rivier. Naast iedere stuw of in de onmiddellijke nabijheid hiervan is een schutsluis gebouwd. Door middel van de stuwen wordt het Maaswater op stroom tot ruim 3 Meter boven de vroegere rivier stand opgevoerd, terwijl het overtollige water door middel van de afvoeropeningen wordt afgevoerd. Deze afvoeringen zijn voorzien van groote schuiven ten einde de rivierstand bij de steeds wisselende water- aanvoer op peil te houden. De Scheepvaartopening is afgesloten door middel van een stelsel van jukken, welke draaibaar zijn en in de vloer zijn bevestigd, waartegen schuiven worden ge plaatst. Wordt de wateraanvoer te groot, dan worden de schuiven uitgenomen en de jukken op den bodem der rivier neerge laten. De schepen varen dan op normale wijze de rivier af. Bij gesloten stuw worden de schepen geschut in de sluizen ten einde het water hoogte verschil van ongeveer 3 Meter te overwinnen. Deze sluizen hebben een schutkolklengt-e van 260 M.. terwijl de wijdte in de sluishoofden 14 M. bedraagt, in de schutkolk is deze 16 M. Door de zeer lang gerekte vorm der schutkolk is het mogelijk een sleeptrein bestaande uit sleepboot met 4 volle Maasschepen van 600 ton in rechte lijn te schutten, terwijl er twee van dergelijke slepen naast elkaar kunnen liggen. Het Maas-Waal Kanaal is door twee schutsluizen van de Maas en de Waal ge scheiden. Het Kanaalpeil is gelijk aan het stuwpeil te Grave, n.l. 7.50 plus N.A.P., en de schutsluizen aan de Maaszijde te Hem men staan dan ook als regel open. Het Kanaal WessemNederweert is door een schutsluis van de Maas gescheiden. Het Julianakanaal is te Maastricht door een schutsluis van de gekanaliseerde Maas gescheiden evenals te Borgharen van het gekanaliseerde Maaspand voor Maastricht. Deze laatste sluis zal echter als regel open staan, daar het peil van het bovenpand van het kanaal, gelijk zal zijn aan dat van de gekanaliseerde Maas, n.l. 44 pl. N.A.P. Het verdere hoogteverschil in water spiegel n.l. van 20 40 M. pl. N.A.P te Maas tricht tot 44 pl. N.A.P. zal worden over wonnen door de reeds genoemde schut sluis te Maasbracht een te Roosteren en een te Born. Maas-Waalkanaal en Julianakanaal zijn geschikt voor schepen van 2000 ton, Dit in grove trekken een uiteenzetting die millioenenwerken daar in Limburg. Nadat spreker deze technische mededee- lingen had gedaan gingen de aanwezigen in gedachte scheep te Grave en voeren de rivier op tot Maastricht terwijl een pracht- collectie lantaarnplaatjes waarbij veel luchtfoto's, alles verduidelijkte en liet zien de werken die gereed en nog in uit voering zijn. Spr. besloot zijn betoog met eenige mooie foto's van de Maasbruggen te projecteeren. Na afloop sprak de Voorzitter een bij zonder woord van dank voor hetgeen de heer v. d. Laan had verteld en laten zien. Na ballotage van een candidaat-lid en voorstelling van een nieuw lid. werd de yergadering gesloten- BINNENLAND. De gemeente Leiden sluit een leening van 2 millioen gulden. (3e Blad). De kasbehoeften der gemeenten; voor- loopig verslag der Tweede Kamer. (Bin nenland, 4e Blad). Het conflict bij de firma Jannink; de loonen na rationalisatie 2 pCt. hooger ge worden?; geen overeenstemming bereikt. (Binnenland, 4e Blad). Mr. J. A. de Wilde benoemd tot voor zitter van de Rijkscommissie Werkverrui ming. (Binnenland, 4e Blad). Scheepsmalversaties te Rotterdam tot een bedrag van f. 120.000. (Gemengd, 2e Blad). Is men den dader van den moord te Zuidbroek op het spoor? (Gemengd, 2e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e en lé Blad). BUITENLAND. Rede van Laval over Frankrijk's buitenL politiek. (Buitenl., le Blad). Het bij de Nazi's in Hessen gevonden document. (Buitenl., le Blad). Verdere protectie in Engeland voor den landbouw. (Buitenl., le Blad). REORGANISATIE NIJVERHEIDS-ONDERWIJS. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de besturen der van Rijkswege gesubsidieerde Nijverheids avondscholen met 'n langeren cursusduur dan 6 maanden of met een grooter aantal lesuren dan tien per week, opgedragen dezen cursusduur te stellen op 26 weken en het aantal lesuren op tien per week. Deze verandering zou ingaan op 1 Jan. 1932. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Leeraren bij het Nijverheids-onderwijs heeft zich dezer dagen tot den Minister van O., K. en W. gewend en met klem ge waarschuwd tegen het nemen van dezen overhaasten maatregel. Bedoelde Bond vreest, van de voorge nomen wijziging een ontwrichting van het vakonderwijs, dat na jaren van moeizamen arbeid op het tegenwoordige peil is ge bracht. Door de voorgenomen wijziging zullen juist die leerlingen worden gedupeerd, die geen onderwijs aan een dag-ambachts school hebben gevolgd. Waar naar het oordeel van deze organi satie door dezen maatregel de belangen van de toekomstige vabwerklieden ten zeerste zullen worden geschaad, ontwik kelt deze bond een actie, om invoering van deze wijziging te voorkomen. Ook verschillende afdeelingen van vak organisaties te dezer stede hebben zich tot den betrokken Minister gewend met verzoek, om de voorgenomen wijziging niet te doen doorgaan. EEN REIS VOOR MEDICI NAAR DE COTE D'AZUR. Door de Société Médicale du Littoral Mëditerraneen te Nice wordt ook dit jaar weder een reis georganiseerd naar de Cote d'Azur, waaraan deelgenomen kan worden door medici, hun dames en stu denten in de medicijnen. Zij zal plaats hebben tusschen 26 Dec. 1931 (aankomst te Marseille) en 9 Januari 1932 (vertrek uit Nice). Voor hen, die niet over voldoenden tijd kunnen beschikken voor de geheel reis bestaat de mogelijkheid slechts deel te nemen aan het eerste of laatste gedeelte, waarvan de data gesteld zijn van 26 Dec. tot 4 Januari of van 1 tot 9 Januari. Hrt hoofddc?l der excursie is 't beter be kend maken der geneeskundige inrichtin gen aan de Cöte d'Azur, maar tevens zul len eenige belangrijke musea en labora toria. o.a, dat van den bekenden dr. Voro- noff, bezocht worden. Volledige inlichtingen en programma's worden gaarne verstrekt door dr. J. v. d. Hoeven Leonhard. Roemer Visscherstraat 2. Amsterdam, en door dr. P. A. de Wilde, correspondeerend lid der genoemde So ciété, Prinsengracht 401, Amsterdam C. LIEFHEBBERS VAN CHOCOLADE. Reizigers hebben geprobeerd om de cho coladeautomaten, welke zich in de 3e klasse rijtuigen van de Electrische treinen bevinden mee te nemen. Bij deze pogingen zijn zij blijkbaar gestoord, maar wel wer den de automaten zeer ernstig beschadigd en onbruikbaar gemaakt, zoodat zij dooi nieuwe automaten vervangen moesten .worden. De politie stelt een onderzoek in.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1