AGENDA. FINANCIEN, INGEZONDEN. RECHTZAKEN. VISSCHERIJ-BERECHTEN. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. HEDEN: Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam. Lakenhal: Leidsche Kunstver. Lezing met lichtb. van W. Jos. de Gruyter. 8 1/4 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Sa menkomst te 8 uur nam. Stadszaal: Uitvoering „Jahn" 7 3/4 uur nam. Volkshuis: Tentoonstelling Zweedsche Huisvlijt. Vit9Vï uur nam. K atwij k-a a n-Zee (Gemeentezaal): „Het Spookhuis". 8 uur nam. N o o r d w ij k-a.-Z e e (Verenigingsge bouw) Filmvoorstelling te 8 u. nam. Woensdag. Den Burcht: Voetbalspelregellezing H. A. Meerum Terwogt. 8 1/4 uur. nam. Kweekschool, Oude Vest 35: Esperanto- les. 8 1/4 uur nam. Nutszaal: Rev. dr. J Irwin Brown. „De moeilijkheden van een Ier met de Hol- landsche taal". 8 uur nam. Schouwburg: „Litteris Sacrum": „De tweede mevrouw Tanqueray", 81/4 uur ham. Volkshuis: Tentoonstelling Zweedsche Huisvlijt 3—5 en 7V;9V: uur nam. Voorgeest: Tentoonstelling van patiën- tenwerk. 25 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Nov. a.s. waargenomen door apotheek P. du Croix. Rapenburg 9, telefoon 807. ARBEIDERS-TOURISME. Propaganda-bijeenkomst. Teneinde aan het doel en streven der Arbeiders-touristenvereeniging „De Natuurvrienden" meerdere bekendheid te geven, had het bestuur der Leidsche groep gisteravond in het Volksgebouw een bijeen komst met propagandistisch karakter ge organiseerd. Ais spreker trad op de heer M. Borsje uit den Haag, Voorzitter der Centrale Leiding van de Natuurvrienden in Neder land die 'zijn talrijk gehoor in een aange naam betoog verduidelijkte, hoe omstreeks 1890 de arbeidersklasse in Oostenrijk zich te buiten ging aan spel en drank. De arbeiders-leiders begrepen, dat ver der doorvreten van dit kwaad met alle middelen moest worden bestreden; zij richtten de Arb. Touristenvereeniging „Die Naturfreunde" op. Al spoedig breidde het aantal leden zich uit en niet alleen in Oostenrijk, Duitschland en Zwitserland, vrijwel in alle beschaafde landen werden soortgelijke organisaties opgericht. Spr. schetste daarna den groei van deze beweging in ons eigen land en uitte zijn vreugde over het eenige jaren geleden genomen besluit, om bij het Instituut v. Arb. Ontwikkeling aansluiting te zoeken. Mede daardoor is de vereeniging van natuurvrienden thans gegroeid tot een aantal leden van bijna 3000. Om het arbeiders-tourisme te bevorde ren werd een groot aantal vacantie-huizen z.g. Natuurvriendenhuizen, gesticht. Op dit oogenblik kan deze organisatie wijze op een bezit van ruim 600 van die huizen in Europa, Amerika en Afrika. Spr. wijst er op, dat de beweging in ons eigen land nog in de kinderschoenen staat. De Nederlandsche Natuurvrienden hebben slechts één huis en wel bij Borne. Het plan bestaat, om binnenkort nog twee van der gelijke huizen te bouwen en wel onder Ter Heide en nabij Wolfheze. Na de aanwezigen te hebben aange spoord, naar hun krachten mede te wer ken aan de verbreiding van de Natuur vrienden-gedachte, besloot spr. zijn met aandacht gevolgd betoog. Een hartelijk applaus volgde hierop. Daarna werd een aantal mooie licht beelden van Zwitserland geprojecteerd en toegelicht door den Voorzitter der Leid sche groep, den heer v. Woudenberg. Ook in deze lichtbeelden kwam sterk tot uiting het cultureele streven der Natuurvrienden- organisatie. Een groot aantal aanwezigen gaf zich daarna voor het lidmaatschap op, zoodat de Leidsche Natuurvrienden in alle op zichten over de resultaten van dezen avond tevreden kunnen zijn. o BINNENBRAND. Gisteravond even voor elven is door tot dusverre onbekende oorzaak brand ont staan in het perceel Hoogewoerd 72, waarin gevestigd is de winkel in fijne vleeschwaren van den heer A. D. De brand is ontstaan in een benedentusschenkamer. die vrijwel geheel uitbrandde, evenals de daarboven loopende houten trap. De politie bestreed het vuur het eerste, doch kon het blusschingswerk spoedig overdragen aan de brandweer, die met 2 slangen op de motorspuit den brand dra meester was. De niet zeer groote schade wordt door verzekering gedekt. o LEIDSCHE RADIO VEREENIGING. Gisteravond nam de serie van tien po pulaire radio-cursusavonden een aanvang. Dezen eersten avond opende de voorzitter der vereeniging. met het uitspreken van den wensch dat deze en volgende les- avonden zouden mogen beantwoorden aan de verwachting, van te zijn, aangenaam en leerrijk. De bekende Radio-expert, de heer Ph. A. de Rop. onder wiens leiding deze les- avonden staan, ving aan met een inlei ding over geluid, geluidstrillingen, over brengen van geluid door electrische tril lingen om tenslotte te komen tot de kern van de zaak: de eenvoudigste beginselen der electriciteitsleer. Er volgde, zeer popu lair verklaard een zelfs voor volkomen leeken begrijDelijke uiteenzetting van de begrippen: Watt. Volt, Ampère, Wet van Ohm. waarbij den cursisten gelegenheid gegeven werd vragen te stellen met be trekking tot het behandelde. Na nog wat huiswerk" meegekregen te hebben togen na afloop van dezen eer sten cursusavond een 30-tal leergrage leden der Leidsche Radlo-vereeniglng, welgemoed huiswaarts. WINKELSLUITING St. NICOLAASDRUKTE. Vanaf 25 November tot en met 8 Decem ber a.s. (behalve de Zondagen, 29 Novem ber en 6 December) mogen de winkels ge opend blijven tot des avonds 11 uur. Het-winkelpersoneel (van 18 jaar of ouder) mag vanaf 25 November tot en met 5 December a.s. (let wel 5 Dec. a.s.- gedu rende die periode 11 uur per dag en 62 uren per week arbeid verrichten. Naast de arbeidslijst moet een geschrift hangen waarjp de werk- en rusttijden van het personeel zijn aangegeven. o— HAND II. 5 REGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Hamon, Breestraat 2i, Leiden, winkel in speelgoed. Eigenaar: M. Kouprle Leiden. Wijzigingen: H. J Labree. Koppenhink- steeg 6-8-10, kuiperij, kistenmakerijOver leden eigenaar: H. J. Labree, dd. 17 Nov. 1931. „Draagt Elkanders Lasten", Rapenburg 1. Rijnsburg, ondersteuning verleenen aan leden bij bijz. geneesk. hulp. Uittredende voorzitter: A. Altena, Rijnsburg. Nieuwe voorzitter: Ph. Peter. Rijnsburg. AANBESTEDING. Hedenmorgen is door den directeur van Gemeentewerken namens B. en W. aanbe steed het verbouwen van het Schoolgebouw van de Centrale School voor het zevende en achtste leerj aai' aan de Oude Vest ,Cae- ciliastraat). Ingeschreven was als volgt: J. Warnaar Leiden, f. 59.000; Dubbeldam en Holswilder, Scheveningen, f. 57.860: A. Harteveld f. 55.914: Kuypers en Kloppers, Kethel, f. 51^00; Gebr. A. en J. den Ouden, Alphen, f. 51.300; v. d. Wal en Kloppen burg Amsterdam, f. 49.000; Oudshoorn en Zn., Leiden, f. 48.700; Kloots, Leiden, f. 47.989, Barth, Leiden, f. 47.973; Gesman en Zoetemeyer, Alphen. f. 47.890; N. V. Ingenieurs Bureau voor Bouwmaterialen, Den Haag. f46.889Stikvoort, Leiden, f. 46.500; Langeveld, Leiden, f. 45.993; Mar- celis en Heemskerk, Leiden, f. 45.846; Jan sen en Moens, Haarlem, f. 44.500; v. Duyn en Vink, Noordwijk. f. 43.900; De Later en Meyer, Oegstgeest, f. 43.700; v. d. Velde en De Jong f. 43.600; L. v. d. Hoek, Brielle, f. 43.000; M. Kool, Warmond, f. 42.900; Ge broeders J. en P. van Wijk, Alphen, f. 40.075; C. M. Deerenberg, f. 39.983; Tim- mers. Leiden, f. 38.800; Vergunst, Leiden, f. 37.300; G. Ransdorp, Haarlemmermeer, f. 36.779. O COLLECTIE-DUBOIS. Prof. E. Dubois heeft aan het Rijk ten geschenke aangeboden om te worden toe gevoegd aan de verzameling van Indische fossielen (collectie-Dubois) alhier, welker dnecteur hij is, een ongeveer 30 jaar ge leden door hem als reconstructie naar de beschikbare overblijfselen en den toenma- ligen stand der wetenschappelijke be schouwing vervaardigd model van den voorhistorischen rechtopgaanden aap- mensch (pithecanthropos erectus). Het levensgroote beeld ls geplaatst in de groote museumzaal van de collectie-Du bois, welke zich bevindt in het niet voor het publiek toegankelijke gedeelte van het oud-Boerhaave-laboratorium. o TENTOONSTELLING OP „ENDEGEEST" EN „VOORGEEST." Evenals vorige jaren wordt dezer dagen in de gestichten .Endegeest" en „Voor geest" te Oegstgeest weer een tentoon stelling gehouden van artikelen gemaakt door de patiënten dier gestichten. Hedenmiddag, precies 2 uur, verzamel den zich vele leden van het personeel, pa tiënten en belangstellenden, in het gym nastieklokaal, waar de gemaakte voorwer pen op smaakvolle kijze zijn uitgesteld. De geneesheer-directeur opende de tentoon stelling met een korte toespraak om er zijr. vreugde over uit te spreken, dat er ook dit jaar weer ijverig door de patiënten gewerkt is onder de bekwame leiding van het onderwijzend en verplegend personeel, dat telkens iets nieuws verzint en aldus de animo er in houdt. De jongens van „Voorgeest" hebben veel timmer- en houtsnijwerk gemaakt, zoowel eenvoudige gebruiksvoorwerpen als kinderspeelgoed; voorts karton- en riet werk. De meisjes van „Voorgeest" exposeeren allerlei fraaie en nuttige handwerken, ge- weefde kleedjes, kussens enz. De vrouwen van ..Endegeest" kwamen met een collectie raffia- en pitrietwerk en mooie naai- en borduurwerken, o.a. baby kleertjes. Tenslotte de mannen van „Endegeest" met cocosmatten, borstelwerk en houtzaag werk. Alle voorwerpen, waaronder vele zeer fraaie, worden tegen matige prijzen ver kocht. Het batig saldo wordt gebruikt voor het arrangeeren van feestjes en uitvoe ringen. De toegang is vrij, zonder eenige ver plichting tot koopen. een leder ga er dus eens een kijkje nemen. De tentoonstelling is nog geopend Woensdag- en Donderdagmiddag van 2 tot 5 uur. De wethouder van onderwijs, de heer mr. Tepe is verhinderd morgenmiddag spreekuur te houden. Bij de politie is een heerenrijwiel te bevragen, dat onbeheerd op het Rapen burg is gevonden. Ter voorkoming van teleurstelling verzocht men ons mede te deelen, dat het beperkte aantal kaarten, beschikbaar voor de lezing van rev dr. J Irwin Brown, welke morgenavond gehouden wordt in 't Nutsgebouw, is uitverkocht. UITGIFTE SCHATKISTPAPIER. Bij de gisteren gehouden uitgifte van schatkistpapier werd ingeschreven voor 3 maands promessen f.61 920.000, idem zes maands f. 45.100.000, één-jarige 3'/: pCt. schatkistbiljetten f. 27.757.000. idem 3-]a- rige 4 pCt. biljetten f. 10.015.000. idem 4- jarige f. 152.000 idem 5-iarige f. 2.141.000, in totaal voor f. 147.005 000. Toegewezen werd op drie maands pro messen f10.150 000 tegen f. 996.92, idem zes maands f. 24,950 000 tegen f990.45, op één-jarige biljetten werd toegewezen f. 13.064.000 tegen f. 1005. idem 3-jarige f. 5.507.000 tegen f.993 25 tdem vijf-jartge f.2 025 000 tegen f. 977.50, in totaal dus f55.696.000. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. VEILIG VERKEEK-OPVOEDING. Waar aan vele zijden reclame wordt gemaakt voor veilig verkeer, mag ver wacht worden dat zij, die hierin behooren voor te gaan, regelend en opvoedend moeten voorgaan, dit ook zullen doen. Echter ook zij falen wel eens. Gistermiddag omstreeks vijf uur was een paar dames aangezegd, dat hare rijwielen niet verlicht waren. Enkele oogenblikken daarna stopte midden tus- schen het drukke verkeer aan het begin van den Stationsweg een agent per rij wiel (zonder licht) bij een paar dames, bekommert zich niet over, wie of wat in zijne omgeving rijdt, geeft geen stopsein en grijpt één der rijwielen vast, waar blijkt dat de lantaarns licht geven. Enkele wielrijders in de omgeving zagen zich door deze ontactische maatrggel in het gedrang gebracht. Wie gemeend zou hebben dat hiermede de opvoedende en regelende taak was af- geloopen had misgerekend. De dames fietsten verder en moesten natuurlijk voor de afsluitboomen aan het Station wachten. Gelijk een sperwer zijn prooi achter volgt, loslaat, om daarna met versnelde vlucht voor goed zijn doelwit te bemach tigen, verscheen wederom de handhaver van het gezag. De dames moesten nu hare namen opgeven, ten aanhoore van de overige wachtenden, de kantonrechter zou ze wel te woord staan. Wij vragen in gemoede, is dit de taak der politie, aanhouden, loslaten, achter volgen, het verkeer zelf in gevaar bren gen. wederom laten gaan, om ten slotte een eind verder voor goed zijn prooi vast te klampen? Waarschijnlijk zien zijn superieuren zijn kinderachtige en ontactische handelwijze in en wijzen zij hem op nuttiger werk methode. Zoo was het lomp en zeer ongalant. EEN OOGGETUIGE. DE TREKKINGEN PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. De rechtbank beslist dat zij gehouden moeten worden. De Eerste Kamer der Amsterdamsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan in het proces, aanhangig gemaakt door den heer D. M. H. de Castro, eigenaar van loten Paleis voor Volksvlijt, voor wien is opge treden mr. M. van Vugt. tot het doen ge schieden van de achterstallige trekkingen van 1 October 1911—1 November 1930 van de loten 1867. Na den brand van het Paleis was de maatschappij, die feitelijk nog slechts een leege N.V. was. in het bezit gekomen van de assurantie-penningen ad c.a. f. 450.000, terwijl bovendien het terrein voor f. 1.450.000 aan de gemeente Amsterdam werd verkocht. Eischer was nu van mee ning dat de maatschappij thans over vol doende middelen beschikt om de uitlotin gen te hervatten en zelfs alle achterstal lige trekkingen onmiddellijk te doen ge schieden. De Rechtbank heeft de vordering van den heer De Castro, om de achterwege gebleven trekkingen te verrichten, toege wezen. Het Paleis werd veroordeeld om hiertoe over te gaan binnen een maand nadat het vonnis in kracht van gewijsde zal zijn gegaan, onder bepaling, dat voor eiken dag dat in gebreke wordt gebleven de treklungen te verrichten, een schade vergoeding van f. 10 aan eischer moet wor den uitgekeerd. De Rechtbank besliste tevens dat de al of niet gebondenheid van de commissie voor het waarborgfonds om de uitgelote obligaties te betalen, eerst aan de orde kan worden gesteld nadat de trekkingen zijn geschied. Deze verplichting van het waar borgfonds doet echter niets af aan de betalingsplichten van het Paleis voor Volksvlijt zelve. MISHANDELING MET DOODELIJKEN AFLOOP. De rechtbank te Arnhem heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen de vijf verdachten, die zich schuldig maakten aan verzet en geweldpleging tegen de politie in de Pastoorstraat te Arnhem, waarbij de agent van politie Gruel met een messteek doodelijk werd verwond. De rechtbank veroordeelde den 17-jari gen smid, die den messteek toebracht, tot twee jaren gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Voorts werden veroordeeld de verdach ten G. en H„ ieder tot vier maanden en de verdachten E. en P. ieder tot zes maan den gevangenisstraf, allen met aftrek der voorloopige hechtenis. IJMUIDEN, 24 Nov. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 0.80—0.70, Griet per kist van 50 K.G. f. 4217, Tongen per K.G. f. 1 65—1 15, Groote Schol per kist van 50 K.G. f 26—24, Middelschol f. 26.50-25, Zeischüi f. 27.5026, Kleine Schol f. 23— 4.50, Schar f. 10—2, Roggen per 20 stuks f. 23—13, Vleeten per stuk f. 3.90—3.30, Pie- terma en Poontjes per kist van 50 K.G. f. 9—8.50, Groote Schelvisch f. 35—25, Midoel Schelvischf. 24—13.50, Kleimniddel Schelvisch f. 17.50—8, Kleine Schelvisch f.11—3.50, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.36—23. Gullen per kist van 50 K.G. f. 11—0.65, Lengen per stuk f. 1.80—1, Wij ting per kist van 50 K.G. f. 3.50—0.80. 5000 manden versche haring f. 3.70—2.60 per mand. Aangekomen 14 Stoomtrawlers: IJM. 195 met 1.2000, IJM. 143 met f.2700, IJM. 35 met f. 1300, IJM. 417 met f.2900, IJM. .34 met f.1700, IJM 179 mei f.2000, IJM. 55 met f. 1160, IJM. 14 met f. 1736, IJM. 137 met f.1324, IJM 18 met f.2241, IJM. 110 met f,2519, IJM 238 met f.1500, IJM 82 met f.2300, IJM 29 met f.1600. 3 Deensche Koters F.N 180 m t f. 5(6, F.N. 66 met f. 420, E. 365 met f. 417. 14 Ergelsche haringdrifters: L.T, 42 met f,1014. L.T. 324 met f.1108, L.T. 120 met f 920 L.T. 122 met f1791, L.T. 133 met f.619 L.T. 53 met f 666, L.T. 79 mef f 2090 L.T. 182 met f. 1278, L.T. 77 met f.1414 L.T. 63 met f.1365, Y.H 578 met f 1344 Y.H. 91 met f. 1318, Y.H. 464 met f.1059, Y.H. 971 met f.979 voor versche haring. DE ALGEMEENE TOESTAND. Grandi in Amerika. Gisteravond heeft de Council of Foreign Relation, een in het politieke leven van de V.S. invloedrijk particulier lichaam, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken een banket aangeboden, waarbij Grandi een zorgvuldig voorbereide rede over de Italiaansche buitenlandsche poli tiek hield. Hij nam als uitgangspunt, dat het werk van den Europeeschen wederop bouw door ernstige fouten werd belem merd. Ernstige politieke en economische storingen zouden door een verstandige beter bij de omstandigheden aangepaste politiek van grootere allure vermeden kun nen worden. Een sterke, een duurzame vrede kan slechts worden verkregen op de basis van de nationale veiligheid, doch deze veiligheid hangt, zooals Grandi na drukkelijk zeide, voornamelijk af van de vreedzame beslechting van internationale geschillen en voorts van de ontwapenings kwestie. Italië is bereid zijn bewapening te verminderen en zijn oorlogsbegrootlng tot op het laagste peil te verlagen, wanneer er een rechtvaardige evenredigheid in de militaire sterkte der verschillende naties wordt gebracht. Zonder gerechtigheid be staat er geen vrede en gerechtigheid is niet alleen de uitdrukking van eep enkel systeem van verdragen doch zij beteekent tevens, dat er een geest heerscht van samenwerking. Grandi heeft gisteren een bezoek ge bracht aan den bekenden bankier Pierson Morgan. Het bezoek, dat ongeveer een uur- duurde zou een zuiver particulier karakter hebben gedragen. o DUITSCHLAND. Nieuwe noodverordening op komst Waarschuwing der soc. democraten. Nu de beraadslagingen van de economi sche commissie van advies ten einde zijn gevoerd, zal het Rijkskabinet volgens een bericht in de Berlijnsche bladen in den loop van heden de besprekingen beginnen over een nieuwe noodverordening. Het kabinet is voornemens deze werk zaamheden te bespoedigen en zoo noodig iederen dag een zitting te houden. Toen verwacht men niet, dat de noodverorde ning gereed zal kunnen komen voor het eind van de volgende, week. Behalve maat regelen van zuiver ecbnomisehen aard zul len in de nieuwe noodverordening zekere veranderingen worden opgesteld in de sociale verzekeringen, o.a. de invaliditeits verzekering, terwijl bovendien voornemens bestaan wegen te zoeken om nieuwe bron nen van Inkomsten te openen, welke niet zoo zeer het Rijk ten goede zullen komen als wel de begrooting van de zich in steeds groeiende moeilijkheden bevindende ian- den en gemeenten. In politieke kringen blijven geruchten de ronde doen over een te verwachten verhooging van de omzet belasting. Zelfs wordt over een verdubbe ling van die belasting gesproken. Naar blijkt heeft de voorzitter van het Algemeene Duitsche Vakverbond, Grass- mann, in den economischen raad fel zich gekeerd tegen de ingeslagen richting. Grassmann wees er o.a. op, dat de Eco nomische Raad niet had besloten tot de wettelijke invoering van de 40-uren-week. Groote bezwaren hadden de vakbonden tegen de handhaving van het arbitrage instituut en de bindendverklaring der scheidsrechterlijke uitspraak. De toezeg gingen tot verlaging van de kosten van levensonderhoud stonden niet in verhou ding tot de aangekondigde loonsverlagin gen. De graanprijzen in Duitschland waren driemaal zoo hoog als die op de wereld markt. Hier dient een ingrijpende prijs verlaging te komen. Zooals de zaken thans staan, moet de vakbeweging vreezen dat de verlaging der productiekosten eenzijdig door druk op loonen en salarissen zal ge schieden. De verdere inkrimping van de koopkracht, die daarvan het gevolg zal zijn, zal in sociaal en economisch opzicht noodlottige gevolgen hebben. De vertegen woordigers der vakbeweging eischen der halve van de Rijksregeerlng dat zij de oor spronkelijke doelstelling van het econo misch program handhaaft en in geen enkel geval maatregelen neemt, waaraoor de koopkracht van de groote massa nog meer wordt verzwakt- Te Halle heeft dr. Wagner de gedachte van het nat.-socialistisch economisch pro gram toegelicht. Hij verklaarde: „De terzijdestelling van de gedachte van den klassenstrijd is slechts mogelijk dooi den'opbouw van een economisch systeem van standen met een scherpe scheidings lijn tusschen bedrijf en staat. De belang rijkste taak is de voortgezette kolonisatie der bevolkingsoverschotten van de steden naar het platteland, wat zeer zeker een herstel der landbouwrendabiliteit mogelijk zal maken. Indien de tot nu toe bestaande levens sfeer van het volk niet meer toereikend ls. zal het nationaal socialisme er niet voor terugschrikken, eventueel met geweld, nieuwe ruimte te scheppen!" In de Rijkskanselarij heeft gisteravond opnieuw een bespreking piaats gevonden van vertegenwoordigers der Sociaal-Demo cratische Rijksdagfractie met den Rijks kanselier. Aan deze bespreking werd behalve door de afgevaardigden Aufhausser, Breitscheid, Hertz en Hilferding, deelgenomen dooi den Rijksminister van Financiën, Dietrich, en den Rijksminister van Arbeid, Steger- wald. Naar van sociaal-democratische zijde wordt medegedeeld heeft dr. Breitscheid namens zijn fractie de regeering er voor gewaarschuwd, de in het rapport betref fende de werkzaamheden van den Econo mischen Raad vanAdvies vastgelegde the- s-en als basis aan te nemen voor een re- geeringsprogram. Spr. wees in het bijzon der op de loonsverlaging en op het tarief- recht. Terwijl slechts in zeer algemeene. omstandigheden sprake is van een prijs verlaging, wordt de noodzakelijkheid eener verdere loons- en salarisverlaging onver mijdelijk genoemd. Het tarlefrecht wordt onbepaald. Indien de regeering deze the sen zal aannemen als basis van haar nieu we noodverordening, dan zuilen spannin gen ontstaan welke niet zonder politieken terugslag zullen kunnen blijven. De Rijkskanselier en de Rijksminister van Arbeid bestreden de vrees der sociaal democratie. Zij verklaarden dat men de aankondiging der loonsverlaging moet zien in verband met de verklaring dat de prij zen en loonen gelijktijdig moeten worden verlaagd. Aan de principes van het tarief recht zal niet worden getornd. Het eaa,. er slechts om het tariefrecht met het op plaatselijke, tijdelijke en bedrijfsver! houdingen soepeler te maken. De sociaal-democraten legden er öen nadruk op dat hun bezorgdheid door de» verklaring geenszins is verminderd. Zij Vet. zochten nogmaals de regeering met nadru) meer dan tot nu toe, rekening te houden met den toestand en ook de psychologie van de arbeidersklasse. o ENGELAND. DC Ronde Tafel-conferentie Benoemingen. MacDónald heeft gisteren persoonlijke besprekingen gevoerd met enkele voor name afgevaardigden der Ronde Tafel- conferentie, teneinde bij de formuleerint van zijn beslissing een duidelijk inzicht te krijgen in de eischen en verschillen van de onderscheiden belangengroepen, 's Mor gens heeft hij geconfereerd met den Aga Khan, het hoofd der Muzelmannen, 's mid dags ontving hij dr. Singh, den leider der Sikhs, daarna Sapru, den leider der Hin does en Amilkan, den vertegenwoordiger der onderdrukte rassen. Ten slotte heeft hij met den afgevaardigde van Hyderabad den grootsten en belangrijksten Indischen' staat, gedineerd. Vandaag worden de be sprekingen nog met eenige andere gedele geerden voortgezet. MacDónald was ver gezeld door Lord Sankey en minister Hoare. In het Lagerhuis heeft Sir Samuel Hoare gisteren gezegd dat hij nog voor hel Kerstrecès een regeeringsverklaring no pens de concrete resultaten van de Britsch-Indische conferentie zou afleggen. Sir John Anderson, de huidige perma nente onderstaatssecretaris van het mi nisterie van Binnenlandsche Zaken is be- noemd tot gouverneur van Bengalen als opvolger van sir Stanley Jackson, wiens ambtsperiode in de maand Maart as. ten einde loopt. Sir James Sifton, van den Indischen Civielen Dienst, zal Sir Hugh Stephenson in de maand April a.s. op volgen als gouverneur van Bikar en Orissa, terwijl de heer Michael Koane gouverneur zal worden van Assam als opvolger van Sir Egbert Hammons; zulks per begin Juni o CHINA. Het conflict met Japan. In zijn jongsten brief aan het secreta riaat van den Volkenbond verklaart Dr. Sze. de Chineesche gedelegeerde ii den Raad, dat China geen enkel bezwaar kan hebben tegen het uitzenden van een commissie van onderzoek, maar dat dit geenszins mag beteekenen een uitstel van andere maatregelen tegen het optreden van Japan in Chineesch gebied. Mocht er niet spoedig omtrent die andere noodzake lijke maatregelen beslist worden dan wi China verder zijn medewerking aan titi uitzenden van de commissie moeten wei geren. Professor Gilbert Murray, bestuura van de Engelscho vereeniging voor da Volkenbond, heeft aan het Kamerlid He nessy. voorzitter van de Fransche Veree ging voor den Volkenbond, een doori Engelsche vereeniging aangenomen nib toegezonden, welke als volgt luidt: Wanneer het den Volkenbondsraad K- gelukt bij de regeling van het conflict E Mantsjoerije het gezag van het Handral en het Verdrag van Kellogg te handhaw dan zullen het moreele aanzien van du Volkenbond en het heilige karakter ra de verdragen onherroepelijk worden aan getast. Dit zou beteekenen, dat men lot- meel het geweld als scheidsrechter in het internationale leven zou aannemen. Uit Mantsjoerije blijven de berichten vaag. Er gaan geruchten, dat de Japan ners Charbin en Tsingtao willen bezetten, doch gebeurd is dit in ieder geval nog niet De Chineesche generaal Ma heeft ze» troepen gereorganiseerd. MOTIE TEGEN DE ENGELSCHE REGEERING. LONDEN, 24 Nov. (Ned. Tel. Ag.) Giste ren is in het Lagerhuis de eerste mow van wantrouwen tegen de nationale regee ring opgesteld. In deze motie der socialis tische oppositie wordt het parlement uit- genoodigd zijn teleurstelling te uiten, ba de regeering voor den komenden winter geen plan heeft opgesteld tot verbetering van de werkloosheid en verlaging bei huren. De motie zal vermoedelijk volgende we» worden behandeld. o DE RONDE-TAFEL-CONFERENTIE. LONDEN, 24 Nov. (Ned. Tel. Ag.) Hei mislukken van de Ronde-Tafel-Conferen tie zal zijn uitdrukking vinden in het wets ontwerp, dat de volgende week zal wor den Ingediend. Dit voorziet wel is waar in zekere ma in de autonomie voor de Indische pro"® cies, doch Indië verkrijgt geen verant woordelijke eigen centrale regeering. D® zal in handen blijven van den onderko ning en den Engelschen minister voor Indië. o DE ARBEIDSTIJN IN RUSLAND. MOSKOU, 23 Nov. (Wolff). De raadvaa volkscommissarissen heeft het volgen® besluit uitgevaardigd Hoewel de onafgebroken vijfdaagse® werkweek als basis van de organisatie ht den arbeid in de Sovjet-Unie zal W' gelden, wordt aan eenige bedrijven toe?'' staan, vanaf 1 December tijdelijk overt gaan tot de zesdaagsche werkweek, onto leemten, die ontstaan zijn bij de utW' ring van de onafgebroken vijfdaag werkweek, aan te vullen. De oirafeehros vijfdaagsche werkweek moet gehatton.'Uj blijven bij die bedrijven, die opgerichte- voor de voorziening van de industn^ waarin onafgebroken vijf dagen wordt* werkt. Ook blijft de onafgebroken.™,, daagsche werkweek gehandhaafd B bedrijven, die dienen voor sociale ben®j_ ten van de bevolking zooals in C00S. tieve winkels, eethuizen, bij het trans™ wezen in de steden, etc. In de beOT' waar de ononderbroken zesdaagsche week wordt ingevoerd wordt elke dag als rustdag aangenomen. Dear® tijd in die bedrijven wordt van t'h011 6 uur teruggebracht. jj

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2