DOORSLAANDE REDENEN WAAROM CHIEF WHIP DE BESTE VOOR UW GEZONDHEID IS! AGENDA. VIRGINIA BURGERl. STAND V. LEIDEN KOMST EN LETTEREN-, HEDEN: Schouwburg: Litteris Sacrum: „De tweede Mevrouw Tangaeray", 8 uur nam. K a t w ij kParochiehuis. Verg. Katwij k- sche Burgerwacht. 3 uur nam. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 61/: uur nam. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt): Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Stadsevangelisatie tMorschweg 59): Sa menkomst te 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 3 en 7 uur nam. Maandag. Jeruël: Samenkomsten te 5 en 8 uur nam. Nutsgebouw: Bespreking voedselvoorzie ning Huisvrouwenver. 3 uur nam. Spr. ds. W. Rijnsburger. Rehoboth: uur nam. Volkshuis: Tentoonstelling Zweedsche Huisvlijt. 89'/» uur nam. K a twij k-a a n-Z ee (Gemeentezaal): Spr. ds. Zandt van Delft. 7'/i uur nam. RECLAME. 8440 De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Nov. a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. Telef. 523. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren De Graaff. Kist, Poortman en Timmermans. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, tele foon 390. De Oegstgeestsche apotheek De Kempe- naerstraat 4, tel 274 is dag en nacht geopend. CHIEF WHIP wordt onder ideale omstandigheden gefabriceerd omstandigheden, die een waarborg bieden voor haar absolute zuiverheid, terwijl de kwaliteit in één woord ,,afis! Doorslaande en voldoende redenen om in het belang van Uw gezondheid over te gaan op CHIEF WHIP. Bovendien worden ze volkomen onderschreven door het Eerediploma van het Institute of Hygiene te Londen, dat reeds vele jaren toegekend wordt aan Uw CHIEF WHIP TENTOONSTELLING ZWEEDSCHE HUISVLIJT. In het Leidsche Volkshuis. In het Leidsche Volkshuis zal Maandag 23 November worden geopend een tentoon stelling van Zweedche huivlijt (hemslöjd) ingericht door den Rijksbond van Zweed sche Huisviijtvereenigingen. De Rijksbond is het centrale orgaan der huisviijtvereenigingen. Hij zorgt voor het behoud van de huisvlijt en haar ontwik keling, geeft adviezen inzake doelmatige grondstoffen, richt tentoonstellingen in en tracht den verkoop te bevorderen. Want bij huisvlijt wordt meer gemaakt dan voor eigen gebruik dienstig is, zelfs meer dan Zweden kan gebruiken. Daarom zoekt de bond afzet voor de producten in het bui tenland. En nu zal Lelden kennis kunnen maken met de producten. Ziehier in het kort de opzet van deze tentoonstelling. In een geïllustreerd boekje dat op de tentoonstel ling verkrijgbaar is, kunnen belangstellen den er meer over lezen. Zweedsche dames in nationaal costuum, zullen gaarne in lichtingen geven. Wie op de tentoonstelling rondloopt viaagt zich in bewondering af: „Is dit alles huisvlijt?" Want het is verbluffend, wat de Zweedsche arbeiders- en boeren bevolking op dit gebied presteert. Geen land in Europa, ja zelfs geen enkel land buiten Europa kan op het gebied van textiel-huisvlijt op zulk een groote ver scheidenheid bogen als Zweden. Geen enkele van de oude weefmethoden schijnt in Zweden geheel en al te ontbreken. Zoo is er het zeer merkwaardige dubbelweven, dat reeds in de middeleeuwen in Zweden werd beoefend. Wij stippen nog aan het weven van vloerkleeden met smalle lapjes inplaats van garen als Inslag, 't Resultaat dat met deze wijze van weven wordt be reikt is verrassend En er is veel meer. Alle mogelijke weefmethoden van welke vele in andere landen geheel onbekend zijn. worden in de Zweedsche huisvlijt terug gevonden. Deze groote verscheidenheid geldt in gelijke mate ook voor borduurwerk, naald en breiwerk. Zoo heeft elk deel van het uitgestrekte land zijn eigen volkskunst. En nu moeten we in het kort nog iets vertellen van de huisvlijt der mannen. Het Is hoofdzakelijk in het hooge Noorden met zijn lange en donkere winters, dat wij het door hen vervaardigde houtsnijwerk, het mandenvlechtwerk, de gehamerde ijzeren en koperen voorwerpen ontmoeten. Behalve de kostelijke huisvlijt, die een kennismaking meer dan waard is er valt voor hem of haar, die hier huisvlijt beoefenen veel te leeren zijn tentoon gesteld specimina van Zweedsche glas blaaskunst en producten in tin, hand werk van kunstenaars. De tentoonstelling is een bezoek over waard. (Zie voor toegang de advertentie.). ardath LONDON SELSKIP FRYSLaN. Afscheid van den heer de Roos. Gisteravond hield bovengenoemde ver- eeniging een „gearkomste", een vergade ring, in de Harmonie. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter, de heer Nyholt, een der voorman nen uit de Friesche beweging, den heer Canne, die onlangs overleden is. Hij heeft buitengewoon veel voor de Friesche taal gedaan, en ook voor de letterkunde, want vele tooneelstukken die tot de mooiste behooren, die in 't Friesch geschreven zijn heeft hij 't licht doen zien. Na 't openingswoord zongen alle aanwe zigen, der traditie getrouw, staande het Friesche volkslied. De eerste van de bijdragen bestond uit zang van mej. T. van Tuinen. Ze zong een viertal Friesche liederen op een wijze, die ze waarlijk tot kunst maakten. Terecht viel haar dan ook een flink applaus ten deel. Vervolgens was 't woord aan mevr. de Roos, die een fragment voorlas uit „Jelmers jonge libben" (leven), van den te vroeg gestorven schrijver Marten Boersma. Dit fragment wekte het verlan gen op naar 't heele boek. Voor de pauze kwam er een meer lui mige toon door de bijdrage van mej. J. de Boer, die een tafereeltje vertelde, dat ge beurd moest zijn na afloop van de Leeu warder veemarkt, en door de voordracht van den heer De Roos, die een amusante i erfenisgeschiedenis vertelde (amusant, doordat de erflater nog leefde zonder ken- I nis van de erfgenamen) werd die vroolijke stemming na de pauze volgehouden, i Toen kwam echter de ernst weer voor den dag. Namens de vergadering nam de voorzitter afscheid van den heer de Roos, I die wegens overplaatsing naar Kampen de 1 vereeniging verlaten moest. Meer dan tien I jaar lang is hij secretaris geweest en heeft zich van die taak op de meest nauwge- zette en consciëntieuze wijze gekweten. De heer Nyholt was zonder twijfel dfi tolk van alle aan- en vele afwezigen, toen hü den I heer De Roos dank zei voor alles wat' hij voor het „selskip" gedaan had. Als aan denken kreeg hij een mooie ets. stadsge- zicht van Leiden, mee. Ook de heer Tjalsma sprak nog een hartelijk afscheidswoord. De scheidende secretaris dankte, mede namens zijn vrouw, voor alle hartelijke woorden en sprak de beste wenschen voor de vereeniging uit. Na nog een zeer gewaardeerde bijdrage van den heer Bijlsma. werd deze uitste kend geslaagde vergadering gesloten. Als gewoonllik werd de tiid tusscben de nummers gekort door het zingen van Friesche liederen. SEMPRE CRESCENDO. Het programma voor het avond-concert op Dinsdag 15 December bevat de volgende werken: Ouverture „Freia", G. Mann; Symphonie no. 2, L. von Beethoven: Piano concert no. 2, S. Rachmaninoff (voor te dragen door het eere-lid Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz) en Feestmarsch, F. E. A. Koe berg. LOTERIJWET. De Commissaris van Politie herinnert er aan, dat het houden van winkelloterijen in strijd is met de Loterijwet en dat tegen overtreders proces-verbaal zal worden op gemaakt met inbeslagname van de te ver loten goederen. VEREEN. „GRONINGEN" VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De jaarvergadering. Onder voorzitterschap van den heer H. A. Vriend vergaderden gisteravond in „Centraal" de Leidsche Groningers. Na goedkeuring der notulen bracht de secre taris de heer J. Bakker, het jaarverslag uit, dat met dank werd goedgekeurd. Het ledental was stationnair gebleven. De kas sloot met een batig saldo van f. 11.13. Bij de bestuursverkiezing had een ge animeerde bespreking plaats. Tenslotte werden herkozen de heeren H. A de Vriend, J. Bakker, W. Koops en J. van Kluyve, terwijl in de plaats van mevr. Ten Dijk-Bos. die wegens vertrek naar elders had bedankt, werd gekozen mevr. W. J. Menkhorst-Swart. Aan de aftredende werd hartelijk dank betuigd voor het veie dat zij vanaf de op richting in 9 jaren voor de vereeniging had gedaan. Na het afdoen van eenige huishoudelijke aangelegenheden werd de vergadering met een opwekking van deh voorzitter, om de vereeniging zoo krachtig mogelijk te ma ken, gesloten. OUDERAVOND O.L.S. AAN DE VROUWENKERKKOORSTEEG A. Gisteravond werd er aan bovengenoemde school een ouderavond gehouden, die niet zoo goed bezocht was als gewoonlijk. In het bestuur moesten twee leden aftreden, die geen kinderen meer op deze school hebben, nl. he heeren H. Keijzer en P. van Duuren. In hun plaats werden geko zen de heeren Ph. C. van der Klaauw en J. Zandvliet. Na deze verkiezing hield het hoofd der school, de heer D. Bosma, een inleiding over het onderwerp: Deugden en ondeugden onzer kinderen. Hij besprak hierbij voornamelijk de opvoeding tot ge hoorzaamheid in school en huis en tot waarheidsliefde en legde daarbij den na druk op de inwerking op het jonge kind van het voorbeeld, dat ouders en onder wijzers het geven. Deze inleiding werd met aandacht ge volgd, hetgeen ook bleek uit de instemming der ouders met de gesproken woorden. In de pauze werd door de ouders met het personeel gesproken over het werk hunner kinderen in^de school. Na de pauze werd gesproken over het St. Nicolaasfeest. Betreurd werd, dat ver schillende winkeliers zich van den goeden Sint hadden meester gemaakt en hem ge bruikten voor hun reclame. De intimiteit van dit feest is daardoor goeddeels ver dwenen. Daarom werd aangespoord, om dit feest zooveel mogelijk te beperken tot de school en den huiselijken kring. Te ruim 10 uur sloot de voorzitter deze bijeenkomst. EEN GECOMPLICEERD ONGEVAL. Gisteravond omstreeks halfacht reed op den Hooge-Rijndijk onder de gemeente Zoeterwoude een met 'n paard bespannen groentewagen, bestuurd door den 30-jari- gen A. M. P., alhier, terwijl naast hem ge zeten was zekere van G. Plotseling sloeg het paard op hol, waardoor van G. van de bok geslingerd werd en vrij ernstig ge wond naar het Academisch Ziekenhuis moest worden overgebracht. Even later viel ook de bestuurder P. op den grond, doch hij werd niet gewond en liep op een drafje achter den hevig slingerenden wagen aan. Ter hoogte van het perceel Hooge Rijndijk no. 20 kwam het gespan tot stilstand na dat het in botsing was geweest met een auto. bestuurd door ds. L. alhier. Zoowel de auto als de groentewagen en het paar- detuig werd beschadigd. De koetsier P. werd medegenomen naar het politieburau waar hij zoodanig te keer ging, dat hij in arrest werd gesteld. DE 5IOSCOPEX. Luxor-theater. Hoog waren de ver wachtingen voor het filmwerk „De Slag bij Bademuende" gespannen, zeer hoog zelfs, hoe kan het ook anders wanneer na een serie uitstekende werken er een wordt aangekondigd, die alle voorafgaande over treft Edoch de film kwam, werd gezien en beluisterd èn overwon. Max Adalbert, de groote man uit de film „Das Ekel" (Mensch erger je niet) heeft als Knospe, de gemeente-ambtenaar en de overwin naar in de Slag bij Bademuende, gelijk hij zich zelf noemt, aller harten gewon nen. Adele Sandroek, ook wel bekend uit de reeds aangehaalde film „Mensch erger je niet" was als presidente der Bade- muendsche vrouwenclub bij haar inspec tie langs de strandstoelen en haar optre den in de gemeenteraadsvergadering niet te verbeteren. Tenslotte besluiten Hans Junkerman als badgast en Fritz Schulz als de infanterist Franz de rij der mede werkende eerste rangs filmsten-en. Nadat in de Oostzeebadplaats Bade- münde onder groote belangstelling een bron is geopend ter genezing van en als attractie voor de badgasten, besluit de gemeenteraad nog meer te doen voor het welzijn van de badplaats; een schoon heidskoningin zal worden gekozen. Was de in het plaatsje gelegerde infanterie nog steeds alleenheerscher over de plaat selijke schoonen, de naderende vloot met de „Jantjes' doet in menig meisjeshart tweestrijd binnensluipen. Marine en leger worden door de officieren met de streng ste consignes betreffende de kameraad schap vrij van dienst gegeven, alles gaat goed tot zoowel infanterie als marine dezelfde meisjes begeeren. Tenslotte be reikt de vijandschap bij de verkiezing van een schoonheidskoningin elk der par tijen heeft een kenner in de jury haar hoogtepunt. Een ware veldslag, de slag van Bademünde wordt dan geleverd. Ge meenschappelijk wordt de prachtige bron geheel met den grond gelijkgemaakt en het gevecht tenslotte op het strand voort gezet. De brandweer rukt aan, spuit de vechtenden uiteen, tot deze met vereende krachten de brandspuit overmeesteren... Aan beide zijden volgt dan straf en een verzoeningsfeest moet de herinnering aan deze geschiedenis uitwisschen. Aan deze hoogst amusante en vlot ge speelde film gaat een uitstekend voor programma vooraf. De film „Kwellingen van een voorloopig-vrijgelatene" vervang) de film „Het circus van het Wilde Wes ten", Zeer goed geslaagd is het eerste origineele cabaret filmpje van de Ufa, uitstekend geënsceneerd. Enkele beken de krachten zingen en dansen; terwijl de bekende Schafens als conferencier op treedt. als laatste treedt Dajos Bela met zijn ook hier van nabij bekend gezel schap op en speelt „Lass mich einmal dein Torero sein". Alles tezamen is het een programma, dat geen enkele film enthousiast mag verzuimen te gaan zien. Trianon-tlieater. In „De Boemel-lui tenant" een Duitsch sprekende film, heeft de Aafa een keur van uitstekende artisten bijeen gebracht, die van deze militaire klucht iets zeer bijzonders heb ben weten te maken. Charlotte Ander, Gretl Theimer, Herman Thiemig en vele anderen zorgen hier voor een rolprent vol tintelenden humor, een pikante geschie denis vol liefde en bruisende champagne stemming, waarin het magnifieke spel der hoofdpersonen gepaard gaat met meerdere, voortreffelijk voorgedragen Schlagers en pittige, meesleepende mu ziek Het derde regiment huzaren wordt uit Weenen overgeplaatst naar een afgelegen gehucht en op de daverende af- scheidsfuif maakt luitenant Wilsdorf vluchtig kennis met een charmante, doch onbekende jongedame, waarop hij oogen- blikkelijk tot over z'n ooren verliefd wordt. Toevallig leiden ook haar wegen naar het nieuwe garnizoen, waar de gan- sche schare Eva's in het geweer is geko men om op de huzaren een zoo goed mo gelijken indruk te maken. Hier is het dat Amor zijn pijlen afschiet als geschiedde het met een machine-geweer, zóó talrijk en zóó snel, en hier is het ook dat de ko mische verwikkelingen eerst recht be ginnen Want de luitenant heeft zich tegenover het meisje en haar tante uit gegeven voor dokter, die nu driemaal per dag op ziekenbezoek moet komen, doch tegelijkertijd wegens al te dolle avontu ren met kamerarrest gestraft is. Hoogst vermakelijk zijn die vele precaire situa ties van den luitenant en zijn oppasser, komisch vooral ook ls de uitbundige jo lijt van den fuivenden generaal (de vader van Wilsdorf's beminde schoone!), die uitgelaten van vreugde is over den levens lust van een Donner-Kerl als Wils dorf. Er wordt veel gezongen in deze film en veel gekust en er is een vroolijk slot, dat iedereen tot voldoening stemt. De „Boemel-Luitenant" heeft het pu bliek gisteravond een paar zeer prettige uurtjes bezorgd! In het bijprogramma om. Clive Brook als Sherlock Holmes, wiens ongeëvenaar de speurzin de oplossing brengt van een duister en spannend drama, terwijl Poly goon in het sprekend journal welge slaagde opnamen geeft van de opening der nieuwe brug bij Keizersveer. Casino-theater. Aangezien de film „Haar jongen", avond aan avond volle zalen heeft getrokken, is de directie van het theater aan de Hoogewoerd genood zaakt, bovengenoemde film te prolongee- ren, zoodat velen van de gelegenheid om dit aangrijpend filmwerk te gaan zien, nog gebruik kunnen maken. Het voor programma is evenwel geheel gewijzigd. Nu draait als hoofdfilm voor de pauze „De wrekende schaduw", met Margaret Morris in de hoofdrol, daarin bijgestaan door den Duitschen filmhond Klondike, die interessante staaltjes van speurzin en trouw laat zien, om de onschuld van zijn meester aan het licht te brengen. Een uitgebreid journaal en een aardig teekenfilmpje vullen dit goed verzorgd programma aan. Voor het alhier afgenomen examel voor apothekersassistent zijn geslaagd di I danies H. H. van Lommei (Haarlem), P-I J. Mul (Gouda) en J. W. Dike (Socn-| baja). Het bestuur van het Tehuis ven: 1 Vrouwen, Nieuwsteeg 10a verzoekt ons de I aandacht te willen vestigen op de Ieziag met lichtbeelden van mej. Crommelin uilI Amsterdam over tropisch Nederland op I Vrijdag a.s. Het batig saldo komt te" j goede aan de kas. Gistermiddag te ruim 2 uur is d 63-jarige weduwe W. op de Breestraat aai) gereden door een fietser, tengevolge waar-1 van zij kwam te vallen en haar rechter-1 j pols brak. De E.H.D. vervoerde' haar naar het Academisch Ziekenhuis. Wij herinneren er aan, dat Woensdagavond om 8 uur Reverend dr. J I Irwin Brown in de Nutszaal zal spreken over „De moeilijkheden van een Ier met de Hollandsche taal met een hoofdstuk over O'Neill en de telefoon." Voor bijzonderheden leze men de adver tentie in dit nummer. GEBOREN: Johanna Maria. D. van W. van der Linden en A. Flanderhijn Emmy, Z. van Chr I Boon en J. van Eijsdeu Theodora Jo-1 hanna Maria, D van P. J, Pouw en M. it-1 de Prie Jannetje, D. van J. Koopman en C. Schijf Gerrit, Z. van F. A. Schou ten en P. van Zuijlen Johanna Wilhei- niina Maria, D. van J. B. Eschler en J. M. Streefkerk Rina Adriana, D. van 4 Boers en M. E. Epke George Herman. Z. van W. F. van den Ende en H. A. b-1 Lebbing Leonardus Johannes, Z. va A. C. L. A, Castelein en J. E. Tabben - Jacobus Hermanus, Z. van C. Planjefn| M. A. van Zijp Johannes, Z. van W - B. Ziegelaar en C. A. W. de Boer. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: C. A. Hopstaken, Borneostraat 19, Oegst geest. Kruidenierswaren en aanverw. arti kelen. Eigenaar: C. A. Hopstaken, Oegst geest. Wijziging: Algem. Glasverzekering Maatschappij ,De Rijnstreek", Hooftstraat 77, Alphen a. d Rijn. Uittredend President-Commissaris E. G. van Hoogstraten, Den Haag. De sta rtten zijn gewijzigd. Wijziging handels naam: Algemeene Verzekering Maat schappij „De Rijnstreek" N.V. Nieuwe Pre sident-Commissaris: L. N. v. Dien, Alphen a. d. Rijn. ONDERTROUWD. H. M. Parlevliet jm. en M. Ruijgrok JA K. Zuurmond jm. 27 j. en B. Keu® jd. 24 j. P OVERLEDEN W. Paes, M. 42 j. „HET RESIDENTIE-ORKEST"- Soliste: Yvonne Herr Japy. Maandag 30 November a.s. geeft Residentie-Orkest" onder leiding vari Peter van Anrooy, in cie StadsgehMnji zijn derde abonnementsconcert VM) seizoen. Soliste is ditmaal de pianiste Yvonne Herr Japy. Het P™K ma voor dit concert vermeldt, "di werken van Schubert en Mozart, cows sities van Joh. Wagenaar, W. PtiPfr van Anrooy. jj KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Vergadering der Kamer van Koophandel I en Fabrieken voor Rijnland op Donderdag I 26 November a.s., des namiddags 2.30 uur, H in de vergaderzaal der Kamer, Stations- weg 43. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen Stukken. 4. Mededeelingen. 5. Bespreking cor.cept-adres omtrent hei wetsontwerp omtrent de rechtsverhou- ding van agenten en reizigers. 6. Definitieve vaststelling van 't ontwerp Ambtenaren-Reglement met begelei- dend schrijven aan den Minister van I Arbeid, Handel en Nijverheid. 7. Ventverboden. 8. Bespreking mogelijkheid van behoud I van het streeknet voor de Bloembol-1 lenstreek, met, zoo mogelijk, één do I Hoofdambtenaren der P. T. T. 9. Rondvraag. 10. Huishoudelijke vergadering. 11. Sluiting.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2