PARLEMENTAIR OVERZICHT WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN. TANDPASTA 25&75c.p.tube FINANCIEEL OVERZICHT. a. het vervreemden of bezwaren van on roerende goederen; b. het aangaan van geldleenlngen; c. het leveren van water in andere ge meenten; d. uitbreidingen of vernieuwingen; e. wijziging der statuten; f. overdracht van de concessie. Bovendien zijn aan de goedkeuring van B. en W. onderworpen de tarieven en voorwaarden voor de waterlevering, als mede de balans en verlies- en winstreke ning. waardoor de Raad nog indirect in vloed op den gang van zaken heeft. Hiermede zijn reeds de meeste onder werpen, die tot het terrein van de verga dering van aandeelhouders behooren, ge noemd; er resten feitelijk nog slechts een paar punten, die eveneens tot de compe tentie van de aandeelhouders-vergadering behooren, en waaromtrent de Raad thans nog geen zeggenschap heeft, n.l. de be noeming van de 2 andere commissarissen en de benoeming van den directeur. De regeling inzake de uitoefening van de rechten der gemeente als aandeelhoud ster, kan zich dan ook metterdaad be palen tot de beide genoemde zaken; zij vult dus, wat den invloed van de Verga dering op den gang van zaken betreft, het reeds bestaande voorzooveel noodig aan en kan daardoor beperkt van in houd zijn. B. en W. stellen dan voor; lo Stemrecht en alle andere den aan deelhouders toekomende rechten worden uitgeoefend door een persoon, aangewe zen door het College van B. en W. 2o Van het stemrecht voor het aanwij zen van twee commissarissen bedoeld bij artikel 10 der Statuten zal gebruik ge maakt worden overeenkomstig de volgen de regelen: de stemmen zullen worden uitgebracht: i a. op één candidaat, aan te wijzen door den Gemeenteraad, (buiten en behalve den commissaris die èn krachtens art. 18 sub b. der concessie èn art. 10 der Statu ten reeds door den Gemeenteraad wordt aangewezen) b. op een candidaat aan te wijzen door en uit het College van Burgemeester en Wethouders; 3o. bij de benoeming van een directeur zullen de stemmen worden uitgebracht na overleg met den Gemeenteraad. DE CENTRALE RIOLEERING. De aanleg van de centrale rioleering is thans zóó ver gevorderd, dat binnenkort dient te worden aangevangen met den bouw van het ln de plannen opgenomen zuidelijke rioolgemaal. In overeenstem ming met het rapport, hetwelk indertijd Ir. van den Steen van Ommeren inzake het rioleeringsvraagstuk uitbracht, zijn B. en W. van oordeel, dat voor den bouw van dit gemaal moet worden bestemd een aan de gemeente toebehoorende opper vlakte grond, gelegen aan het Plantsoen, tegenover de Geeregracht. De Commissie van Fabricage had, even als het College, tegen den bouw van het rioolgemaal op deze plaats aanvankelijk ernstige bedenkingen, in hoofdzaak berus tend op de overweging, dat een dergelijk gebouwtje aan het Plantsoen zou mis staan en dat de daarvoor bestemde grond beter voor aanleg van plantsoen zou kun nen worden gebruikt. Uit een nader on derzoek bleek het intusschen, dat het niet mogelijk was, een andere geschikte plaats in de omgeving te vinden. Onder deze omstandigheden heeft de Commissie en ook het College bij nadere overweging ge meend zich bij den bouw aan het Plant soen te moeten neerleggen, mits aan het uiterlijk aanzien van het gebouwtje groote zerg zou worden besteed. Een misstand zal het nieuwe gemaal nu althans zeker niet opleveren. Het eigenlijke gebouwtje zal bevatten een pompenruimte, een bergplaats en een transformatorruimte deze laatste ter vervanging va nde thans in het Plantsoen achter het 3 Octobermonument aanwe zige zuil en ls ontworpen met den voorgevel aan de zijde van de Geere gracht; voorts is aan die zijde een open baar urinoir gedacht. Aan den kant van het Plantsoen ligt de open plaats met de afgedekte kelders, omsloten door een muur. Aangezien het terrein van het ge maal op gelijke hoogte zal komen te lig gen als de Geeregracht en dus plm. 1 M. lager dan het Plantsoen, zal deze muur slechts tot plm. 1.20 M. boven het trot toir van hef Plantsoen behoeven te wor den opgetrokken; waar voorts langs den muur een passende beplanting zal worden aangebracht, zal ook aan de zijde van het Plantsoen een aesthetisch bevredigende oplossing worden verkregen, terwijl de binnenplaats met de kelders niettemin door een 2 M. hooge afscheiding aan het gezicht zullen zijn onttrokken. Daar het gebouwtje door zijn betrekkelijk geringe hoogte zich minder goed leent om direct tegen de bestaande bebouwing aan het Plantsoen te worden aangebouwd, is het geheel los van die bebouwing gedacht; de tusschenruimte is, ten einde een behoor lijk geheel te verkrijgen, voor beplanting bestemd. Aan de westzijde van het ge maal is een ruim plantsoenperk ontwor pen. waarheen, met het oog op de na te noemen wijziging van de verbinding tus- sehen de Geeregracht en de Jan van Houtbrug, het 3 Octobermonument zal moeten worden verplaatst. Overigens is er zooveel mogelijk naar gestreefd het ge bouwtje een met z'jn omgeving strookend aanzien te geven. B. en W. ziin dan ook van oordeel, dat tot het stichten van een rioolgemaal aan het Plantsoen volgens dit ontwerp in de gegeven omstandigheden kan worden be sloten; ook de Commissie van Fabricage heeft zich met het ontwerp kunnen ver eenigen. Het is wenscheüjk tegelijk met den bouw van het rioolgemaal over te gaan tot het maken van een betere verbinding tusschen de GeeregTacht eenerzfjds en de Korevaarstraat, de Jan van Houtkade, de Jan van Houtbrug en het Plantsoen an derzijds. De. verbinding van de plm. 18 M. breede Geeregracht met deze wegen wordt thans gevormd door een slechts plm 10 M. breeden weg. Niet alleen is deze laatste breedte voor het verkeer te ge ring, dóch ook dwingt de ongunstige lig ging van dezen weg tot het maken van lange en ongewenschte verkeerskrulsin- gen Zulks kiemt te meer, waar in de toe komst de beteekenis van de Geeregracht belangrijk zal toenemen als verbinding tusschen den Lammenschansweg en het gedempte Levendaal. De bedoeling is het bestaande plant- soeimerk te verkleinen, zoodat de ver bindingsweg ongeveer dezelfde breedte zal verkrijgen als de Geeregracht terwijl verder een ruim verkeersplein zal kunnen worden gemaakt. Nochtans zal het plant soen voldoende groot blijven, om het 3 Octobermonument, dat eenigszins ver plaatst zal moeten worden, een behoor lijken achtergrond te kunnen verschaf fen. De rijweg in het verlengde van de Geeregracht zal voorzien worden van een bestrating met vlamovenstraatklinkers, die van het Plantsoen langs het nieuwe rioolgemaal zal een teersteenslagverhar- ding verkrijgen; voorts zullen nieuwe te geltrottoirs worden aangelegd. De kosten van de boven aangegeven werken worden geraamd voor wat den bouw van het rioolgemaal betreft op plm. f. 62.000 en voorzoover betreft het verbe teren van de verbinding van de Geere gracht met de Jan van Houtbrug c.a. op plm. f. 17.200. Eerstgenoemd bedrag kan wrden verkregen uit geldleening, terwijl laatstgenoemd bedrag uit het Fonds voor Stadsverbetering en Sociale Doeleinden kan worden geput, nadat dit fonds, waar in op het oogenblik geen gelden meer aanwezig zijn, zal zijn aangevuld door te beschikken over een gedeelte van het vermoedelijke batige saldo van den dienst 1930. TWEEDE KAMER. Benoeming van een Commies-gTiffier. Gisteren was allereerst aan de orde de benoeming van een Commies-griffier, in- plaats mr. L. A. Kesper, die tot griffier is benoemd. De lijst van sollicitanten bestond uit 26 personen. Alvorens de Kamer hieruit een keus had gedaan waren verscheidene stemmin gen gehouden. En tenslotte was er herstemming tusschen de heeren mr. E. M. Deurvorst (Den Haag), 29 stemmen, mr. A. F. Schepel (Amster dam, 22 stemmen, mr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (Naarden), 11 stemmen, en mr. F. C. Cremer (Rotterdam) 11 stemmen. Het resultaat hiervan was, dat verkre gen: mr. Deurvorst 29, mr. Schepel 31, mr. Bruins Slot 12 en mr. Cremer 21 stemmen, zoodat er herstemming moest plaats heb ben tusschen de heeren Schepel en Deur vorst. De uitslag hiervan was, dat benoemd werd tot commies-griffier de heer mr. E. C. M. Deurvorst, ambtenaar bij de Kamer van Koophandel te 's Gravenhage met 47 van de 92 uitgebrachte stemmen. Op mr. Schepel waren 44 stemmen uitgebracht en 1 stem was in blanco. VERSCHILLENDE ONTWERPEN. Hierna ging een lange lijst van wets ontwerpen zonder of na kort debat onder oen hamer door, o.a. een ontwerp houden de onteigening ten behoeve van verbou wing van den stoomtramweg van Haarlem naar Leiden tot een electrische tramweg en voorts: 1. Wetsontwerp Wijziging van de Hooger Onderwijswet en van de Middelbaar On derwijswet. 2. Wetsontwerp Wijziging van het zesde Hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1931 (Wijziging beheer klinieken te Utrecht). 3. Wetsontwerp Vervanging van de arti kelen 1517 van de wet, regelende de uit oefening der geneeskunst, 4. Wetsontwerp Vaststelling van een tij delijke korting op de jaarwedden van de leden van den Raad van State, de Algem. Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militair-rechterlijke macht. 5. Wetsontwerp Regeling betreffende het opleggen van voorloopige aanslagen in de dividend- en tantièmebelasting. 6. Wetsontwerp Wijziging van de begroo ting van de ontvangsten en uitgaven van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor 1930. 7. Wetsontwerp Goedkeuring van het op 28 Mei 1930 te Belgrado tusschen Neder land en Zuid-Slavië gesloten handels- en 1 scheepvaartverdrag. 8. Wetsontwerp Goedkeuring van het op i 23 April 1931 te Nanking gesloten verdrag, i betrekking hebbende op het rechtsrégime, l geldende voor de Nederlandsche onuerda- j nen in China. 9. Wetsontwerp Goedkeuring van het op 30 Maart 1931 te 's Gravenhage tusschen I Nederland en Spanje gesloten verdrag tot I bes^chting van geschillen door verzoening, t rechtspraak en arbitrage. Bij wetsontwerp nr. 4 maakte de heer Suring de opmerking dat, nu pensioenen en kindertoeslagen buiten de wet vielen, j dit feitelijk ook het geval zou moeten ziin met de wachtgelden, maar minister De j Geer gaf te kennen, dat het de bedoeling is om ook de wachtgelders in de korting te betrekken. i De heer Albarda verzocht aanteekening dat de sociaal-democraten tegen dit kor- tingsontwerp zijn. De communisten lieten hetzelfde aanteekenen. Alle genoemde wetsontwerpen werden aangenomen. WATERSTAAT. Hierna ging de Kamer verder met de behandeling der begrooting van Water staat. Niet veel belangrijks! Klachten van den heer Duymaer van Twist over te hooge scheepvaart-rechten, vooral in Groningen: aandrang van den heer Bakker tot het opnemen van col lectieve arbeidscontracten in waterstaats werken; adviezen van den heer v. Braam beek en mevr. v. Itallie-van Embden in zake het te snelle rijden; de laatste zou snelheidswedstrijden op den openbaren weg willen verbieden; verzoek van der. heer van de Waerden tot het instellen van een Wegenraad en een electriciteits- raad; pleidooi voor Friesche belangen door den heer De Boer; wenken van de heeren Smeenk en Guit tot het opnemen van collectieve contracten in rijksbestek ken; pleidooi van den heer De Visser om groote openbare werken ter hand te nemen (indiening van drie moties, geen van alle ondersteund); aandrang van den heer J. ter Laan tot veerverbetering tusschen de Zuld-Hollandsche eilanden en Zeeland. Toen: sluiting. BCITENLANDSCHE ZAKEN. In den loop der vergadering is art. 1 der begrooting van buitenlandsche Zaken met 85 tegen 1 stem en daarna de be grooting zelf zonder hoofdelijke stemming aangenomen. HAGENAAR. 139. Toen ze vlak in de nabijheid van het paleis ge komen waren, zei kikker Karei tegen de andere kikkers: „Zeg, gaan jullie nou stilletjes naar huis, anders komt heel het dorp kijken. Dan zal ik wel met Tulmeltje mee gaan. Kikker Karei zag er erg bedroefd uit. Hij had twee pleisters op zijn hoofd van het vallen en daarom lieten ze hem maar niet verder smeeken. Zoo ging hij dus met Tuimeltje alleen mee, alsmede de twee torretjes, die hem gered hadden. 140. Toen ze weer in het palels aankwamen kregen ze een boodschap, dat ze bij den koning moesten komen. Ze werden er netjes heen gebracht en de koning keek ver baasd naar Tuimeltje. „Kereltje", zei hij tegen den on deugd, „wat zie je er weer uit. En je ruikt zoo raar. Zeg dat ze je schoonmaken en dan moet je maar eens flink ultgelucht worden". Tuimeltje boog zijn hoofd en ging toen weer weg, want de heele kamer werd vuil. RECLAME. Dr H. NANNING'S reinigt mond en tanden. 8433 Het herstel op de goederenmarkten heeft zich niet gehandhaafd Verdere belem mering van het Internationale handels verkeer De Engelsche anti-dumping Maatregelen Nederlandsche uitvoer naar Engeland Moeilijkheden in het betalingsverkeer Stijging van den uit voer van radioartikelen, gloeilampen en Kunstzijde in October. Is de beurs weer eens te vroeg geweest met het verdisconteeren van de, op zich zelf nog zeer vage teekenen van een in aantocht 2ijnd economisch her stel? Het begint er zeer sterk op te gelij ken, nu de prijsverbetering op de produc ten- en grondstoffenmarkten, die voor namelijk voor de meer optimistische op vattingen der fondsenmarkt verantwoor delijk was, reeds weer voor een scherpe inzinking heeft plaats gemaakt. De tarwe- noteering te New York, die in een maand tijds van 56 7/8 tot 90 1/4 dollar ets. per bushel was gestegen, is in enkele dagen weer tot 79 3/4 ingezakt, en heeft sinds dien weer vrij scherp gefluctueerd. Een nog onaangenamer indruk dan de hernieuwde daling van den tarwe-prijs maakte de nieuwe teruggang van de zil- vernoteerin^, nadat ook deze in korten tijd een buitengewoon krachtige verbete ring te zien had gegeven. Van 27.75 dol- larcts. per ounce op 18 September j.l. was de zilverprijs tot 36.85 ets. op 12 Novem ber, d. i. dus met bijna een derde, geste gen. om in de afgeloopen week weer tot 29 3/4 ets. terug te gaan. Deze nieuwe da ling was des te teleurstellender, omdat velen zich reeds vertrouwd hadden ge maakt met de gedachte, dat via de stij ging van den zilverprijs een toeneming van de koopkracht zou intreden van de bevolking van de landen in het Verre Oosten (voornamelijk China), die nog een zilveren standaard hebben, wat, naar men hoopte, in sterke mate tot de overwin ning der wereld depressie zou kunnen bij dragen. Toen gebleken was. dat men bij de prijsstijging op de tarwe-, de zilver en ook vele andere productenmarkten te hard van stapel is geloopen. is ook de fondsenmarkt in haar vroegere luste- looze houding terug gevallen. Tegen het midden der week trad te New York op nieuw een scherpe koersdaling in, die ook de andere beurzen ongunstig be ïnvloedde. De lust tot het doen van nieuwe zaken op de effeccenmarkten moet wel noodza kelij kenvijze worden tegengehouden door de belemmeringen die in toenemende mate aan het internationale handelsverkeer in den weg worden gelegd. De vrees voor ingrijpende maatregelen in Engeland, ter bescherming van de eigen nijverheid, is reeds voor een deel bevestigd to oor de in de afgeloopen week door den Engelschen Minister van Financiën gedane mededee- hngen inzake de desbetreffende plannen der Britsche Nationale Regeering. Het is met deze, als „anti-dumping"- maatregel aangekondigde wet wel een zeer eigenaardige geschiedenis. Zij heet gericht te zijn tegen de „overstrooming" van Engeland met buiteniandsche goede ren, zooals deze sinds eerüge weken valt waar te nemen. Inderdaad is de invoer van verschillende artikelen in Engeland in de eerste tien dagen van November met 80, 90 en soms zelfs met 100 pet. gestegen. Het gaat hierbij echter geenszins, zooals men het in Engeland laat voorkomen, om „dumping" van buitenlandsche goederen, zooals trouwens het geheele begrip van „dumping" in de Engelsche discussies niet tot zijn recht komt. „Dumping" toch is, in zijn oorspronkelijke vorm, het ver- koopen van goederen aan het buitenland tot prijzen, die lager zijn dan de produc tie-kosten, waarbij het hierdoor ont staande verlies wordt gecompenseerd door de hooge prijzen, die men in het binnen land kan maken, dank zij een bescher mend tarief, dat de buitenlandsche con currentie voor de desbetreffende artike len uitschakelt. Wat in den jongsten tijd in Engeland geschiedt, is iets geheel anders. Uit vrees, dat de groote overmacht van de conser vatieve, protectionistisch-gezinde partij in het Britsche Kabinet tot een spoedige verhooging der Invoerrechten zou leiden, is de Engelsche lmporthandel er toe over gegaan, zoo spoedig mogelijk groote hoe veelheden uit het buitenland in te voe ren, om nog van de tegenwoordig vrijen invoer, resp. de thans geldende lage rech ten, te profiteeren. Het gaat hierbij dus om een voorbijgaand verschijnsel, dat vanzelf zou zijn verdwenen, wanneer zou zijn gebleken, dat de beschermende maat regelen, waarvoor was gevreesd, achter wege waren gebleven. De Engelsche anti-dumplngwet beperkt zich weliswaar voorlooplg tot „noodmaat regelen" ter bescherming van het Fond Sterling, waarop de vraag naar, voor de betaling van den toegenomen Invoer benoodlgde, buitenlandsche valuta's een sterken druk uitoefende. Het is ecn- ,ter niet te verwachten, dat de Nationale Regeering het zal laten bij deze verhoo ging der invoerrechten, die vrijwel alle geïmporteerde halffabrikaten en fabri katen treft, zoo o.a. katoenen garens en daaruit gefabriceerde artikelen, wol- en kamgarens en daaruit gefabriceerde arti kelen, zijde en kunstzijde, confectie, rub berartikelen, electrische artikelen, che micaliën, lederwaren, hout- en houtwa ren, papier en papierwaren, oliën en vet ten, en nog tal van andere artikelen. Het betreft hierbij voor het meerendeel goederen, die tot dusverre werden inge voerd uit landen met gouden standaard, waarvoor de concurrentie in Engeland reeds zoo zeer was bemoeilijkt door de waardedaling van het Pond Sterling met ca. 23 pet. Wanneer hierop nog, zoo als in de bedoeling der Engelsche regee- ring schijnt te liggen, een extra recht van ca. 100 pet zou komen, zou de invoer ge heel onmogelijk worden gemaakt. Verschillende artikelen, welke door de tarielmaatregelen worden getroffen, wor den ook door ons land op vrij groote schaal naar Engeland geëxporteerd. Zoo voerde Nederland in de eerste negen maanden van dit jaar voor een waarde van f. 13 millioen aan manufacturen, stoffen en weefsels naar Engeland uit, aan papier en papierwaren voor f. 14 mil lioen, aan plantaardige oliën voor f10 millioen, enz. Onze totale uitvoer naar Groot-Brittannië heeft in de eerste ne gen maanden van dit jaar f.248 millioen bedragen. De voornaamste posten worden uit den aard der zaak door de landbouw producten gevormd. Voorloopig zijn deze nog niet in de Engelsche tariefmaatrege len betrokken. Echter is bij de discussies in het Britsche Parlement duidelijk ge bleken, dat de regeering reeds bepaalde plannen tot steun van den landbouw overweegt, en volgens bepaalde berichten zou een invoer-contingenteering voor tarwe zoo goed als vaststaan. Mocht het inderdaad tot een beperking van den invoer ook van andere levensmid delen komen, dan zal voor den Neder- landschen landbouw, die reeds als gevolg van dergelijke, in verschillende andere lan den genomen maatregelen met zulke groote moeilijkheden te kampen heeft, de strijd om het bestaan nog zwaarder worden. Mede als gevolg van de belemmeringen, die aan onzen export door de maatregelen der buitenlandsche regeeringen in den weg worden gelegd, gaat de uitvoer uit ons land gestadig terug. In October werd slechts voor een waarde van f. 111 millioen geëxporteerd, tegen f. 120 millioen in Sep tember en f. 151 millioen in October 1931. In de eerste tien maanden van dit jaar exporteerde ons land voor een waarde van f. 1130 millioen, tegen f. 1476 millioen in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De moeilijkheden welke de Neder landsche exporteurs ondervinden, bepalen zich intusschen niet tot de beperking van den export als gevolg van protectionisti sche maatregelen. In een dezer dagen door een onzer export-industrie-ondernemingen aan de Nederlandsche regeering gericht adres is gewezen op de bijzondere na- deelen, welke voor de exporteurs voort spruiten uit de in tal van landen, zoo wel in als buiten Europa, uitgevaardigde decreten tot beperking van het betalings verkeer. waardoor het niet mogelijk is op tijd betaling te ontvangen van de geleverde goederen. Veelal hebben deze landen een regeling getroffen, waardoor de in de be. treffende landen wonende debiteuren de wissels van hun buitenlandsche leveran ciers niet in de muntsoort, waarin die wissels zijn uitgedrukt, kunnen voldoen, doch slechts betalen kunnen in de munt soort van het betreffende land zelf, ter wijl dan de gelden ten gunste van de bui tenlandsche leveranciers geblokkeerd blij ven bij een in het betreffende land geves tigde bankinstelling. Tot de landen die verordeningen in dezen geest heben uitgevaardigd, behooren Oostenrijk, Hongarije, Finland en Letland (terwijl ook het betalingsverkeer met Duitschland nog altijd uiterst stroef is) en buiten Europa speciaal de Zuid-Ameri- kaansche Staten Brazilië, Uruguay, Argen tinië, Chili en Bolivia. In het adres wordt gewezen op het groote onrecht, dat vooral ddarin schuilt, dat deze bepalingen ook gelden voor de transacties, welke reeds vóór den datum van uitvaardiging van de decreten waren aangegaan. Hierdoor is 'n toestand van willekeur in het leven ge roepen, welke wel een funesten invloed moet hebben op de ontwikkeling van den wereldhandel. Of het inde practijk mogelijk zal blijken, maatregelen tegen het door de regeerlngs- maatregeen aan exporteurs aangedane onrecht, is een kwestie, die verdient onder de oogen gezien te worden. In elk geval staat het vast, dat de stag natie in het internationale beallngs- en credietverkeer een herleving van zaken vrijwel onmogelijk maakt. De Amsterdamsche beurs heeft in de afgeloopen week weer in sterke mate den terugslag ondervonden van de toenemende moeilijkheden, waarmede het bedrijfsi ven te kampen heeft, en de koersen zj in het algemeen weer iets afgebrokkel Op de beleggingsmarkt was de stemmli echter prijshoudend, onder den invlw van het gunstige resultaat van de eers emissie van binnenlandsche obligatii sinds omstreeks twee maanden, nl. d van de 4'/;'>/o leening der provincie Noon Holland. Het aangeboden bedrag van J. millioen werd overteekend, zoodat van h bedrag, waarvoor werd ingeschreve slechts een bepaald percentage kon word; toegewezen. Aangezien de uitgifte de ee ste tranche was van een leentng van t taal f. 7'/; millioen, die geleidelijk zou wo den uitgegeven, hebben emittenten zii krachtens overeenkomst met de provinc bereid verklaard, het niet toegewezen b drag uit het restant der leening ad f. 5 millioen af te geven op inschrijvingsvoo waarden. Deze, voor ons land nieuwe mi thode van toewijzing (waarop op zich z< natuurlijk niets kan worden aangemerk doet onwillekeurig de herinnering opki men aan de in beurskringen bekende hl torische mop van een Balkankoning, dl toen hij van zün bankiers het bericht on ving dat op zijn leening van 25 millioe voor 100 millioen was ingeschreven, teruj seinde: „Alles toewijzen!" Wij zouden nl gaarne de financlëele positie van de pr< vincie Noord-Holland vergelijken met 4 van een Balkanstaat. Maar wel ls hetgee thans gebeurt teekenend voor den tcx stand op onze emlssiemarkt. Reeds in ee vorig overizcht wezen wij op de grool geldbehoeften van de meeste der Nedei landsche publieke lichamen en spraken e verwachting uit, dat de lichte verbetert: der obligatiemarkt wel een stroom va nieuwe binnenlandsche uitgiften aan c markt zou doen komen. Noord-Holland, di de rij heeft geopend, heeft meteen op et, belangrijk bedrag beslag gelegd. Reeds 1 de gemeente 's Hertogenbosch gevolg met de uitgifte van f. 2'/; millioen v(? jarige obligatiën, die a pari zijn aangt boden. De rente-voet van 4'/; a 5°/o zal de in den eerstvoigenden tijd te verwacii ten binnenlandsche uitgiften, wel de mees gangbare blijven en het is zelfs de vraas of de groote gemeenten, wanneer zij eei beroep op de markt gaan doen, niet no; door een hoogere rente de leening voor he publiek aantrekkelijk zullen moeten trach ten te maken. Op de aandeelenmarkt hebben in, dustrieële waarden het in de vorige wee) behaalde koersavans weer geheel moetei prijsgeven. Aandeelen Philips daaldei weder tot aanmerkelijk beneden de 100','. doch de tegen het einde der week gepubli ceerde cijfers betreffende den uitvoer var radio-artikelen en gloeilampen maakter een gunstigen indruk, In October werd nl. voor een waarde var c.a. f. 4»/o millioen aan radio-toestellen er onderdeelen, luidsprekers enz. geëxpor teerd, d.i. omstreeks voor vijf ton meel dan in September. Tegelijkertijd steeg d( export van metaaldraadgloeilampen var f. 901.000 tot f. 973.000. Wanneer men de exportcijfers van dit jaar met die van hel vorige jaar vergelijkt, vindt men echtei een aanzienlijken teruggang. In de eerste tien maanden van dit jaar bedroeg de uit voer van radio-artikelen f. 37'/: millioen tegen f. 51V: millioen in de overeenkom stige periode van 1930; de uitvoer van gloeilampen was f. 11.29 millioen tegen f. 19.38 millioen vorig jaar. De mogelijk heid bestaat, dat deze vermindering van den export der Nederlandsch fabrieken in meerdere of mindere mate gecompen seerd is door een grooteren afzet der bui tenlandsche fabrieken van de Philips- Onderneming. Gezien de ongunstige eco nomische situatie lijkt dit echter niet bij zonder waarschijnlijk. De uitvoer van kunstzijde is in October in vergelijking met September eveneens toegenomen, n.l. 509 tot 639 ton wat de hoeveelheid en van f. 1.36 tot f. 1.65 mil lioen wat de waarde betreft, hetgeen de berichten, volgens welke de toestand op de kunstzijde-markt iets zou zijn verbe terd. bevestigd. Op het koersverloop van aandeelen Aku heeft dit echter weinig invloed gehad. Suikeraandeelen werden ongunstig ge ïnfluenceerd door de flauwe houding van de Java suikermarkt. Ook tabaksaandee- len waren lazer, evenals rubbers, wat de laatste betreft op berichten omtrent toe neming van de rubber-voorraden in de Ver. Staten. Men vreest, dat de groote omvang dezer voorraden een prijsverbe tering zal tegenhouden. Amsterdamsche Bank 126, 120, Ned. Ford 219 3/4, 208. Philips 101 3/4, 102'/;, 86'/;. Unilever 126'/;. 1211/4. Ver. Kon. Papierfabr, 80'/;, 70. Koninklijke Petroleum 136 1/4. 138'/;, 132'■- Amsterdam Rubber 58, 51'/;, 52 Ned. Scheepvaart Unie 85 1/4, 811/4- Stoomvaart Mij „2£eland" 55, 45, 46 Hanrielsver. „Amsterdam" 204 1/4. 192.1» Deli Batavia Mij 165 3/4, 145'/;, 156 146, Deli Mij 190, 182 1/4. Senembah 215. 207. Goalpara 390. 348. 350, Melangbond 55. 45. 2-t?

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10