raadsels. :hets. 4 muziek. 72ste Jaargang VRIJDAG 20 NOVEMBER 1931 No. 21986 OPLOSSINGEN. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH rief aan tante Clara gericht, reeds in de os van het postkantoor." „Ziezoo", had vader in zichzelf gezegd, oen hij de brief in de bus hoorde vallen, üezoo. die gaat vanavond nog weg." Per keerende post kwam het antwoord an tante Clara. Het was haar een vreugde, mee te mo- en helpen aan de diensten die men de amilie Van der Voort wilde bewijzen. Me- touw Van der Voort zou hartelijk welkom jn". dat was de goede tijding die de rief van tante Clara bevatte. „Nog net bijtijds", zuchtte mevrouw Hel- enstein verlicht, toen ze den brief gele en had. ..nog net bijtijds. Morgen is het iierdag, als nu de familie Van der Voort iet ons plan instemming betuigt, behoeft lellie geen enkele dag de school te ver- uimen Wat zal Rie wel zegggen als ze iet hoort." Mijnheer en mevrouw Helvenstein had- het beter gevonden, om. zoolang men iet wisi of het plan uitgevoerd kon wor- er hun dochtertje onkundig van te ten. Maar nu mocht ze het gerust leteii Dienzelfden middag, terwijl vader, moe- er en Rie aan tafel zaten, vertelde moe- W het haar. komt Nellie met haar vader dan •r logeeren?" vroeg ze. toen moeder uit- ld was. „O moeder, wat heerlijk, dan nen we 's avonds fijn samen werken, it zal het nu prettig gaan." Ja," lachte vader, „nu heb ik tenminste p dat jij ook door je examen komt, nu zoo'n knappe medeleerling bij je krijgt, ders was je stellig gezakt." Rie liet haar vader stil plagen. Ze wist el, dat hij er toch niets van meende. Was waar, ze was niet zoo knap als ellie, maar ze ging toch ook altijd over. Voor dat vader en Rie nu weer vertrok ken, sprak moeder met Rie af, dat ze van als ze uit school kwam niet naar uis zou komen, maar met Nellie mee- aan naar haar huis. Dan ben ik er ook tn alles met mijnheer en mevrouw te be keken, dus dan vindt je mij daar wel. samen wachten we dan tot vader ons a kantoortijd komt halen." ■Best," zei vader, „dan kan ik ten- inste ook zien of onze vrienden blij zijn et ons plan." ,,'k Geloof dat je daar niet aan behoeft twijfelen", zei moeder. Moeder had gelijk gehad. De heer en evrouw Van der Voort hadden dank- ar de hulp die de familie Helvenstein in hun moeilijkheden bood, aan aard. En alles werd terstond geregeld. .Maandag zou Nellie reeds haar intrek emen in 't bevriende huis. Mijnheer en evrouw Van der Voort zouden dan nog en paar dagen in hun eigen huis blijven, ai op alles orde te stellen. Dan zou mijn eer zijn vrouw naar tante Clara brengen, n daarna zou ook hij de gast worden van e familie Helvenstein. Hoe kan ik u ooit genoeg danken", had e zieke gefluisterd, toen mijnheer en -vrouw Helvenstein eindelijk afscheid »men. •.Geen dank", lieve vriendin, antwoord- e mevrouw Helvenstein, „het is ons een eugde, dat we alzoo eenigszins uw zor- *n kunnen verlichten." .*5! was zenuwachtig. Ze wist niet wat dp k55 ?oesti lachen of schreien, 't Was bludschap die het won. te »U all.es soed, moedertje", juich- can* 'CV5 u buiten bent. wordt u vast wel ook nuf En wie weet Rrtfet Vader nu «fc niet gauw ander werk." Toen Nellie den volgenden dag aan juffrouw Van Tienen vertelde, dat ze op school blijven mocht, was deze bijna even blij als het meisje zelf. „Zie je wel Nelleke", zei ze vriendelijk, „zie je wel, dat God wel uitkomst geeft, als we ze aan Hem vragen?" Toch was de uitkomst er nog niet da delijk en niet volkomen. 't Duurde nog wel drie maanden eer mijnheer Van der Voort er eindelijk in mocht slagen een plaats op een kantoor te vinden. Dikwijls scheen het, alsof hij de moed wilde laten zakken. Maar zijn vrienden waren hem tot groote steun. Telkens weer wezen ze hem er op, dat God. Die tot hiertoe alles zoo wel had gemaakt, ook verder alles ten beste zou leiden. En Jiun vertrouwen was niet beschaamd. Van mevrouw Van der Voort kwamen er steeds goede berichten. Van dag tot dag nam ze in beterschap toe en de dokter daar had gezegd, dat het niet lang meer zou duren of ze zou geheel hersteld zijn. Nellie en Marie werkten hard samen. Nog maar tien dagen, dan moesten ze examen M.U.L.O. doen. Soms kwam mevrouw Helvenstein en joeg ze een half uurtje naar buiten. „Niet overdrijven kinderen" zei ze dan, „je moet ook de noodige ontspanning ne men. Dat komt je studie ten goede". Eindelijk was de examendag daar. 's Morgens al vroeg, vertrokken de beide zestienjarige meisjes naar de stad waar het examen afgenomen werd. 't Was maar een klein reisje, dus konden ze best samen gaan. Mevrouw Helvenstein had het dien dag druk. Niet alleen dat ze toebereidselen moest maken voor een klein huiselijk feestje, dat dien avond ter eere van de twee meisjes gegeven zou worden, maar ze verwachtte ook nog een gast. Zorgvuldig hadden mijnheer en mevrouw Helvenstein het plan voor Nellie en haar vader ver borgen gehouden, 't Moest een verrassing voor hun beiden zijn, als ze straks bij hun thuiskomst, hun vrouw en moeder hier zouden vinden. Ja. mevrouw Van der Voort werd dien dag verwacht. De dokter had haar ge nezen verklaard en nu kwam ze vol blijd schap weer naar huis. Wat werd dat een blijde middag en avond! Hoe groot was de vreugde van mijnheer Van der Voort, toen hij zoo on verwachts zijn vrouw hersteld terug ont ving. En toen de twee meisjes thuis kwa men was de verrassing nog grooter. Mevrouw Helvenstein had haar zien aankomen. Ze was hen in de gang tege moet gegaan, terwijl mevrouw Van der Voort binnen bleef. Zooals te verwachten was, waren de beide meisjes geslaagd. Mevrouw wenschte hen allebei met een kus geluk. Toen gingen ze met hun dneen naar de kamer. Ongemerkt liet mevrouw Nellie voor gaan. Ze deed de deur voor haar open „Moeder, moeder" klonk het in 't eelfde oogenblik' „bent u daar ook, moe der? Ik ben geslaagd." „Dat dacht ik wel lieveling", zei me vrouw, terwijl ze ontroerd haar dochter tje kuste, „dat dacht ik wel. Daarom wilde ik vandaag zoo graag hier zijn, om in de vreugde te deelen. God heeft alles welge maakt. Alle moeilijkheden zijn verdwenen en nu gaan we met ons drietjes weer een nieuw leven beginnen FRANCINE. EEN LEIDSCH CRISIS-COMITÉ IN VOORBEREIDING. Naar wij vernemen, werkt onze burge meester, mr. A van de Sande Bakhuyzen, momenteel aan de samenstelling van een ^Crisis-Comité, in den geest als door u V Rinses Juliana bedoeld, net doel van het Comité is te trachten ?e lndividueele ncoden zooveel mogelijk te "'pn en de nadeelige gevolgen van den Tn 200 dragelijk mogelijk te maken. beSy Comité zullen voornamelijk de stiMvSen van verschillende vereenigingen. van ÜnSLen,.enz-' werkzaam op het gebied weldadigheid, vertegenwoordigd zijn» lijkte, vermaoenanseercie ïevens onzer tij den? Godsgeloof: wat is dat voor een klank temidden van zoovele brutale, heesche en wilde stemmen die in onze samenleving klinken? Godsdienst: hoe kan die zijn in zoovele huwelijken en huisgezinnen waai alle eenheid ontbreekt en ieder opgesloten is in eigen vesting? Met enkele citaten ver scherpte dr. Tjalsma het van God afge wende beeld onzer moderne wereld. Voor bij gaat een zeer groot deel onzer mensch- heid aan Kerk en Godsdienst beide Niet mogen wij die menschheid zelve daarvan geheel de schuld geven: Kerk en Gods dienst zelf hebben ook schuld. Maar het feit is er intusschen! Echter: wij moeten de onderscheiden zien. Er is ongeloof, dat inderdaad niets DAGBLAD RAADSELS VOOR ALLEN, OM UIT TE KIEZEN, DE GROOTEREN 4, DE KLEINEREN 3. I. Ingezonden door het drietal Kret, Welk spreekwoord staat hier? terbe ene fahl ie adn ene geele pod. II. Ingezonden door Henk Beets. Al loopt en springt het bosschen door Vol dartelheid langs heuvlig spoor 't Mist beenen toch en voeten, Zegt mij, als u die spring in 't veld. Die nooit eens rust neemt, tegen snelt Hoe zult ge hem begroeten? III. Ingezonden door Reinier en Annie den Hertog. Mijn geheel van 12 letters is iets dat heeren dikwijls in de zak dragen. 1, 2. 3. 4 is een soort wijn, met 5. 10 wordt geme ten. G. 3. 8, 9, 4, is een verzamelnaam voor vruchten, op een 11, 12. 9 kan men schrij ven. een 7, 9 leggen vogels, 1, 9. 7. 4. 5. 3 is een jongensnaam. IV. Ingezonden door Abraham v. Es. Mijn geheel van 3 lettergrepen is een bloem. Mijn 3e is een lichaamsdeel van mijn le. Welke bloem ben ik? V. Ingezonden door Johan en Hendrik Mulder en Kees Kleinman. Welk woord schrijft men altijd verkeerd? VI. Ingezonden door Jannie en Frans de Water. Wat heeft deuren, noch vensters, noch deksel en gaat toch open en dicht? VII. Ingezonden door Wim Kruit. Een 4-voetig huisdier en Iets dat niet vierkant is, vormen te zamen iets dat in een takel hangt, dat dient om iets naar beven te hijschen. VIII. Ingezonden door Nelly Nagtegaal. Ik kwam laatst over een bruggetje, Ik kwam laatst over een beekje. Ik kwam een klein wit hondje tegen Nu heb ik driemaal zijn naam gezegd. Ra ra hoe heet hij? OPLOSSINGEN DER PRIJSRAADSELS VOOR DE KLEINEREN. 1. Gast, kast, last, bast. 2. Appelflap. 3. Tafel, bed, stoel, kast. 4. Prentbriefkaart, peer. bier, traan, kat. pier taart f. OPLOSSINGEN DER PRIJSRAADSELS VOOR DE GROOTEREN. 1. Vele handen maken licht werk. 2. Aken, Keulen, Ostende. 3. Oudewater, wond, touw, reet, rat water. 4. Fiets, iets, niets. uienu, gmuS, ui veie naaucxrcaxrigcii, cci* felle anti-kerkelijkheid, 'n beslist atheïsme, daartusschenin geestelijk leven, dat, door alles wat een wereld laat zien. in twijfel verkeert. God zoekt, maar toch niet kent, naar Hem verlangt maar toch met duidend banden aan deze wereld vastzit. Wat is nu van dit alles te zeggen0 Spr. gaf de volgende opmerkingen: le. Wij moeten reëel zijn. de crisistijd waarin wij leven, ook op zedelijk-godsd. gebied, reëel aanzien. Hard en fel. bevan gen in groote zelfzucht, hebzucht en machtsdrift in onze wereld 2e. Wij, wanneer we ons Christenen wil len noemen, moeten nochtans door deze donkere realiteit der wereld de goddelijke realiteiten van geloof, hoop en liefde blij- PRIJS DEZER COURANT: den per 3 maanden f.2.35, per week 1.0.18 Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 per post f. 2.35 4- portokosten. A yvyn/ 1 iN. ook voor ons wat ons ook loop en liefde Ken: iets van •e aan deze en zijn. i in de een- deze tijden erschillen uit acht te vor- heid. één in oordelijke dat ■1 mogelijk te g altijd kun- ïteekenis zijn, :oeping maar /igen in God, dragers van oewust. eens- ti", de leger- len tegenover te kunnen Ihristus' Rijk •k van macht, •ij hopen vat n den stroom lar God ver ren naar de bewijzen van ij zelf. voort- verootmoedi- .en elkanders •tend: ons al- '.us. ,De moderne t deze lezing van de Re- mteleven" en a, kan zij 'n •eest. Telken- was de Re- iet een groote ders, waarbij -toe leden en ïeniging, ker- luisteraars iting en over- tt stemt ver- ER ANDEL. de Konink en 103, Leiden, Eigenaars: van Leeuwen, (beperkende nen a. d. Rijn, f. Vennooten: Rijn, en P. :oom (filiaal), Hoofdzetel erdam,, tevens „Kabathino's" sten, enz.), •lemmerstraat en zilversmid. voo vigxijLg nitnai. uacti iciiniiGl'Straat 127, Leiden, dd. 18 Nov. 1931 (winkel in uur werken). Mej: C. M. C. Best alhier is te Den Haag geslaagd voor het examen M. O. akte K 5 (hoogere wiskunde). De politie alhier heeft aangehouden zekeren H. A. H. C., uit Haarlem, die we gens bedelarij veroordeeld was tot zes dagen hechtenlsstraf. Hij is ter beschik king van den Officier van Justitie te 's- Gravenhage gesteld. Voorts heeft de politie onder verdenking van medeplichtigheid aan rijwieldiefstal in bewaring gesteld zekeren M. de G., al hier woonachtig, BINNENLAND. Bezoek bij Oegstgeest's burgemeester den heer Van Gerrevink. (3e Blad.). Begrooting van Justitie door de Tweede Kamer aangenomen. (Parlementair Over zicht, 4e en le Blad.). De brand te Vincennes; de dagelijksche leiding is volgens minister De Graaff in haar verplichtingen te kort geschoten. (4e Blad). De fraude te Woerden; de aangehouden boekhouder heeft bekend. (Gemengd, 2e Blad.). Juwcelendieven te Amsterdam aange houden. (Gemengd, 2e Blad.). BUITENLAND. Grandi's bezoek aan Amerika. (Buiten land en Tel., le Blad.). Het Chineesch-Japansche conflict in den Volkenbondsraad. (Buitenl. le Blad.). Vonnis tegen ex-koning Alfonso. (Tel., le Blad.). De Engelsche anti-dumpingswet door het Lagerhuis aanvaard. (Buitenland, le BI.). Zondag 29 November a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de conducteur- bestuurder W, Gast, dienstdoende op de lijn Leiden Wassenaar Den Haag bij de Haagsche Tramweg-Maatschappij in dienst trad. Gisteravond omstreeks 7 uur is de 33-jarige mej. J. v. d. B., toen zij nabij de halte Posthof op den Rijnsburgerweg uit een rijdende tram wilde springen, gevallen en heeft daarbij een hersenschudding, een fractuur van het linkersleutelbeen en ver scheidene ontvellingen bekomen. De E.H.D. vervoerde haar naar het Academisch Zie kenhuis. Naar wij vernemen zal het gebouwtje dat aan de opgeheven halte Zoeterwoude als station dienst gedaan heeft, verplaatst worden naar de Heerenstraat. Het zaj ook dienst doen als seinhuis en telefo nisch met Leiden S.S. en Hazerswoude- Koudekerk verbonden worden. Tevens zal de overweg in verband met het drukkere verkeer naar de groente veiling eenigszins verbreed worden. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Calvet-kwartct, Aan een lumineuze gedachte van het Toonkunstbestuur. verre van ons om die voor een op zichzelf staand verschijnsel aan te zien, danken we de kennismaking met een strijkkwartet uit Parijs van zoo allervoortreffelijkste samenstelling, dat we alvast beginnen met de namen van de vier artisten, tegen het gebruik in. in aiphabe- tische volgorde te noemen. Het zijn de heeren Calvet, viool I, Guillevitch, viool II, Mas, violoncel, en Pascal, alt. Deze van die der partituur afwijkende volgorde lancee- ren we als een klein bezwaar tegen den naam van deze kwartetcombinatie. Wel is aan een naam niet zoo heel veel gelegen, maar hij is ook een teeken; en in zooverre is de verzamelnaam, die boven dit artikel staat afgedrukt, verwarringstichtend. Het ware strijkkwartet we hebben het nog steeds over de personen en niet overde compositiesoort, die met hetzelfde w?oord wordt aangeduid (wat nu juist niet op taalrijkdom bij ons wijst, maar elders is het riet beter gesteld) het ideale strijkkwartet kent geen in muzikale belangrijkheid ge grond privilege van den een, wie het ook zij, boven den ander. Het is de absolute éénheid. En omdat dit kwartet zooal niet volmaakt homogeen is het volmaakte is. gelukkig, niet van deze wereld het er dan toch zee- na aan grenst, is de naam van het ensemble, vereenzelvigd als die is met dien van een hunner, eigenlijk in strijd juist met datgene wat de roem is van het viertal. Virtuose bespelers van hun instru ment zijn ze allen en op het punt van sterk overtuigende muzikaliteit bestaan bij hen onderling minderen noch meerderen. Dat spreekt allemaal vanzelf in deze tijden van intensieve beoefening van het kwartetspel. En het is dan ook niet zoozeer daaraan dan wel aan hun onderlinge overeenstemming in persoonlijke geaardheid, die gelijkheid van opvatting van het uit te voeren werk mogelijk maakt en niet minder aan de zelfdiscipline van eiken speler, die tot geen andere subordinatie leidt dan die aan den geest ,:an het kunstwerk te danken dat deze F-rijzenaais hun kwartet hebben kun:- n opvoeren tot een graad van vol- ma'* dien we nauwelijks mogelijk zou den her» geacht Ondanks de tot het uitn r betrachte verfijningsmogelijkheid is de echte musiceergeest onaangetast ge bleven. Het spel heeft het jeugdig-frissche, het spontane behouden. Franschen zijn ze en hun Fransche zin voor duidelijkheid en

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 3