HARTEVELT's JENEVER i binnen» and. AGENDA. PARLEMENTAIR OVERZICHT Ruime keuze GEDISTILLEERD EN WIJNEN „DE BLAUWE DRUIF'1 E. J. COSTER Origineele St. Nicolaasgeschenken en Surprises. BUITENLAND. BURGERL. STAND v. LEIDEN FAILLISSEMENTEN SCHEEPSVERBINDINGEN. HEDEN: Stadszaal: Die Comedian Harmonists. 8 uur nam. Rehoboth (Rapenburg): Lezing ds. J. H. Mulder uit Hillegom. 8 uur nam. Zaterdag. Schouwburg: Litteris Sacrum: „De tweede Mevrouw Tangaeray", 8 uur nam. Katwij k: Parochiehuis. Verg. Katwijk- sche Burgerwacht. 3 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Haar Jongen". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 u. „De Slag bij Bademünde." 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te E u. „De Boemelluitenant". 's Woensdags en 's Zaterdags lamilienia- tinée. Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur nun. Inen ting tegen diphterle 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Nov. a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. klaarheid en hun Fransch gevoel voor verhoudingen, geven hun vocrdracht een geprononceerd reconstructief karakter, terwijl nevens de zorg voor de synthese liet detail wordt gecultiveerd en verheven tot een elegantie, die den hoorder telkens opvalt en telkens charmeert. Mozarts lijne en gevoelige kwartet in D IK. V. No. 575) voor den koning van Pruissen gecomponeerd en waarvan de cello-partij verraadt speciaal te zijn ge schreven voor den koninklijken muzikalen amateur en op wiens instigatie ook het Figarothema in den siotsatz wel zal zijn opgenomen, vond in Calvet en de zijnen de best denkbare vertolkers. Schuberts geniale a moll kwartet werd iets anders voorgedragen dan we hier gewend zijn: meer naar het Fransch elegante dan naar het Duitsch lyrische. In verband waarmee het tempo van het Andante met het Rosa- mundemotiet iets vlugger genomen werd dan het naar ons inzicht door Schubert zal zijn bedoeld. Niettemin ook in deze opvat ting een feest voor het oor. Maar den grootsten indruk heeft het geniale viertal ongetwijfeld gemaakt met Claude Debus sy's chef d'oeuvre. Dit is een stuk onna volgbare kwartetkunst geworden. Hier hebben we klankschoonheid ervaren als nimmer te voren. Wie van de hoorders nog eenigen twijfei mocht hebben gekoesterd aangaande de enorme beteekenis van dit eenige quatuor van den „musicien fran cais". hem is door het Calvet-kwartet voor goed het zwijgen opgelegd. Het kwartet is in al zijn moderniteit reeds klassiek ge worden. En dan denken we bij het neer schrijven van dit woord als vanzelf aan den grootmeester van het strijkkwartet Beethoven. Het komt ons voor dat Debussy hier nauwer bij de laatste Beethovenkwar- tetten'aansluit dan men op grond van het karakter van zijn pianowerken geneigd is te denken. Wat bij deze ontbreekt, althans afwezig is, is de doorgaande lijn. de logische ontwikkeling van een grond- gegeven. En deze is juist evident in het kwartet en ze werkt in niet geringe mate mee tot de prachtige idëele en formeele éénheid. Zeker, er is verschil in inhoud: Beethovens laatste kwartetten zijn de mu zikale apotheose van den menschelijken geest, Debussy's opus is de ideale verklan king van het sensuëele leven. Maar die beide uitereten raken elkaar. Over de hier getrokken parallel zou nog wel een enkel woord zijn te zeggen. Laat ons besluiten met dankbaar tc constateeren dat het Calvetkwartet gisteravond prachtig werk heeft verricht, dat intens muzikaal genot heeft verschaft en tevens verheldering van inzicht op punten, die voor menigeen niet volkomen duidelijk waren. Het succes van het illustere viertal was phenomenaal. Dat het hier spoedig moge terugkomen! GEORGANISEERD OVERLEG AMBTENAREN GEVANGENISWEZEN. De Minister van Justitie heeft in de Bijzondere Commissie voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren, werkzaam bij het gevangeniswezen, het Rijkstucht- en opvoedingswezen, het reclasseeringswezen en de Rijksasyls voor psychopaten be noemd tot voorzitter: mr. J. P. de Meijere, dir.- gen. v. h. gevangenis-, Rijkstucht- en op voedingswezen: tot onder-voorzitter: S. L. Veenstra, inspect, der reclasseeringtot leden: mr. W. D. Caudri, adm. b. h. Dep v. Justitie: A. W. Idzenga.hoofddir Rijks werkinrichtingen te Veenhuizen: mr. C. Scheltus, adm. b. h. Dep. van Justitie, J. Visser, dir. v. h. Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort: W. Beekman, dir. v. d. bijz. strafgevangenis te Leeuwarden: tot leden plaatsvervangers: mr. J. S. Korteweg, insp. v. h. gevangeniswezen; J. J de Rooy, dir. v. d. strafgevangenis 'te Amsterdam: R H. Heerema, hoofdcommies b. h. Dep. van Justitie; J. Bernard, dir. v. h. Rijksopvoe dingsgesticht te Avereest; W. Gijse Wee- nink. dir. v. d.strafgevangenis te Rotter dam; tot secretaris: J. H. Swenne, hoofd commies b. h. Dep. van Justitie en tot adjunct-secretaris: N. H. de Bruyn, tijde lijk adjunct-commies b. h. Dep. van Jus titie. DE VOORGENOMEN OPHEFFING VAN SPOORLIJNEN. In verband met ons bericht, aangaande de plannen bij de Ned. Spoorwegen om op bepaalde baanvakken het personenvervoer op te heffen, wordt nog het volgende ge meld: In verscheidene gedeelten van ons land zijn bij de Ned. Spoorwegen trein- en tram lijnen in exploitatie, die reeds sinds lan gen tijd, mede door het toenemende auto- busverkeer. niet meer rendabel zijn, of beter gezegd, ernstige verliezen opleveren. Deze lijnen zijn aangelegd voor een deel met gelden, verkregen uit rentelooze voor schotten van gemeenten, waterschappen enz. Waar de Ned. Spoorwegen nu den wensch te kennen geven een niet meer noodig geachten dienst stop te zetten, ver langt men van den anderen kant terug gaven van de voorschotten of voortzetting van de exploitatie. En men kan dit ook eischen op grond van een vroeger aan gegane verplichting om de bedoelde lijnen ten eeuwigen dage te zullen exploiteeren. In verband met de moeilijkheden, waar mede de spoorwegen ook aan de andere zijde te kampen hebben (de ontvangsten liepen het laatste jaar b.v. 5°/o terug en er is eerder verslechtering dan verbetering te verwachten) heeft men het verzoek tot den minister gericht om de exploitatie van de bedoelde.lijnen stop te zetten. Het verkeer zou daar dan door de reeds in exploitatie zijnde autobussen kunnen worden overgenomen, terwijl men aan gaande de streken waar geen autobussen rijden, gerust kan aannemen, dat daar ook geen verkeer is. Er bestaannog geen plannen aangaande bepaalde lijnen al zullen bijvoorbeeld tramlijnen tusschen Goes en andere plaat sen oi> Zuid-Beveland en tusschen War- menhuizen en Schagen zeker wel verdwij nen. Het verzoek tot den minister is bedoeld om in principe ontheven te worden van de verplichting om sommige lijnen ten eeuwigen dage te blijven exploiteeren. HUIZER ZENDER VERSTERKT. Volgende week op dubbele kracht. Naar de voorzitter van de N.C.R.V., mr. v. d. Deure, voor de microfoon mededeelde, maken de werkzaamheden tot verbetering en versterking van den zender van den N.D.O. (Huizen) op 1875 M. goeden voort gang. Sinds kort worden er nachtelijke proeven mede genomen. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, verwacht men de volgende week Dins dag of Woensdag gereed te zijn, zoodat de uitzendingen dan met dubbele sterkte zul len geschieden. DE POLITIECURSUSSEN DER K.N.A.C. De groote belangstelling welke er in politiekringen bestaat voor de door de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club georganiseerde cursussen voor poli- tie-ambtenaren blijkt wel uit het feit, dat bij het secretariaat dezer club tal van aanvragen van autoriteiten inkomen voor het houden van soortgelijke cursussen. Algemeen worden deze politie-lessen van groot belang geacht voor de verhoo ging van de verkeersveiligheid, doordat de politie-ambtenaren dank zij de kennis welke zij door deze cursussen opdoen, meer dan anders in staat blijken te zijn om verkeersmoeilijkheden te beoordeelen en zoo noodig op te heffen. Thans is gisteren te Dordrecht een be gin gemaakt met een serie lessen, welke de K.NJt.C. op verzoek van den burge meester van Maasdam heeft georganiseerd voor de vereeniging van gemeente-veld wachters in de Hoekschewaard. BEGRAFENIS DR. J. P. LOTSY. Gistermiddag is op de begraafplaats te Rosendaal, onder zeer veel belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dr. J. P. Lotsy. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten en de talrijke bloemstukken op het graf waren gelegd, voerde het eerst het woord dr. W. C. Goethart, directeur van het Rijksherbarium te Leiden. Deze verklaarde als vriend te spreken. Officieele woorden had de overledene niet gewenscht. Dr. Lotsy heeft het beste, dat in hem was gegeven. Zijn werk zal blijven. Hierna sprak de heer Wttewaall, burge meester van Deventer, namens de commis sie van Toezicht op de Middelbare Kolo niale Landbouwschool en het corps leera ren van deze school. Bescheidenheid, groote toewijding en 'n warm hart waren de drie groote eigen schappen van dr. Lotsy, verklaarde spr., en hij betuigde diepe erkentelijkheid voor alles wat dr. Lotsy voor de school deed Een zoon dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. Met eenige bitterheid moest hij vaststellen dat de Nederlandsche regeering zoo weinig waardeering voor het werk van zijn vader had getoond. Het buitenland heeft hem beter begrepen. Onder de aanwezigen merkten wij nog op de professoren Honing en Jeswit van de Landbouwhoogeschool te Wageningen; dr. Zijlstra, directeur van de Middelbare Ko loniale Landbouwschool te Deventer en verschillende leeraren vah die school. „Tel." hankelijken Textielarbeidersbond, welke gisteren heeft besloten de staking voort te zetten. In verband met het feit. dat de Rijksbemiddelaar a.s. Maandag de partijen te Hengelo heeft bijeengeroepen, wordt niet verwacht, dat de werkgevers deze week nadere maatregelen zullen aankon digen o VERSPREIDE BERICHTEN. Te Enkhuizen is overleden de heer J. de Veen, oud 71 jaar, secretaris van de Zuiderzeevisscherij-raad, voorzitter van de visschersvereenigtng „Ons Belang", oud gemeenteraadslid en ridder in de orde van Oranje-Nassau. In alle Zuiderzeeplaatsen was de heer De Veen een bekende figuur. Hij heeft medegewerkt voor de oprichting van vls- scherijscholen in ons land. o UIT NED. OOST-INDIE. DUBBELE MOORD. BANDOENG, 20 November (Aneta). On der de rustige Europeesche bevolking op Java is zeer groote ontsteltenis ontstaan door een dubbele moordzaak. De Holland- sche bloemenkweeker Boom, heeft in den tijd van één jaar twee echtgenooten ach tereenvolgens vermoord door toediening van arsenicum. Onmiddellijk na het ge rechtelijk onderzoek heeft de moordenaar gisteravond zelfmoord gepleegd. DE STAKING IN DE TEXTIELINDUSTRIE. Inzake het conflict in de textielin dustrie is sinds Maandag geen belangrijke wijziging gekomen. De staking der wevers bij de firma Jannink te Enschedé duurt onafgebroken voort. De firma Jannink stelt echter alle pogingen in het werk om de weverij op gang te houden Er loopen momenteel ongeveer 200 getouwen, welke door bazen en kam-lnhangers worden be diend. Ook zijn gisteren eenige wevers de fabriek binnengegaan. Naar verluidt zul len spoedig werkkrachten uit Duitschland arrlveeren. In verband hiermede is de po litie aanzienlijk versterkt en zijn de laat ste dagen tal van Rijksveldwachters en maréchaussees aangekomen. Bij het aan- en uitgaan der fabriek is in tegenstelling met Maandag veel politie op de been ten* einde te voorkomen, dat de personen, die in de weverij werken worden lastig ge vallen. Gisteravond bij het uitgaan der fabriek, was daar een groote menigte aanwezig, welke er zich toe bepaalde de werkwilli gen uit te jouwen. Ongeregeldheden van beteekenis zijn niet voorgekomen. Ook bij de Stoomsoinnerij Twente" te Almelo duurt de staking voort. De leiding der staking berust thans bij de politiek-onaf- VEROORDEELD WEGENS DOODSLAG. BATAVIA. 19 November. Het Hoogge rechtshof van Nederlandsch-Indië ver oordeelde Karoeng wegens doodslag op den onder-commissaris van Rees, verleden jaar gepleegd, tot een gevangenisstraf van 14 jaar, onder aftrek van den tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht. Karoeng zal gratie aanvragen. (Vervolg' van het Vierde Blad.) Hierna hebben nog enkele sprekers het woord gevoerd. De heer Schokking zou niet over de on derhandelingen met Belgie spreken. Overigens deelde spr. het standpunt van den Minister, dat de Regeering thans, tij dens de onderhandelingen zich niet over bijzonderheden kan uitlaten. Doch de Mi nister houde rekening met het gesprokene Een gewaarschuwd man geldt voor twee. Over den Volkenbond is weinig nieuws te zeggen. Spr. zou Jiever zien, dat er wel iets nieuws over te zeggen was. Dat de teleurstelling over de resultaten van den Volkenbond zich zoo sterk uit, is eigenlijk een hulde aan dit lichaam, omdat daar uit blijkt welke groote verwachtingen men koestert van dit centrum van internatio nale samenwerking. Er zijn moeilijkheden, maar men zorge ervoor dat er niet te groote afstand komt tusschen de mooie leuzen over „fraternité entre les peuples" en de werkelijkheid Er moet met de eigen aardige kenmerken der nationaliteiten ge rekend worden en men moet elkanders werk erkennen. Dan kan er gezonde sa menwerking komen. Ten aanzien van de permanente en de niet permanente zetels in den Volken bondsraad sloot spr. zich aan bij den heer Heemskerk. Spr. kon niet ontkomen aan den indruk, dat in den Volkenbond een enkele staat er voortdurend naar streeft een supprematie te verzekeren. Ook daar op mag wel eens de aandacht worden ge vestigd; de Volkenbond mag geen instituut worden in de macht van een bepaalde groep, ter bereiking van speciale doel- I einden. Voorts vestigde spr. de aandacht op de uitspraak van het Permanente Hof van Internationale Justitie over de tol-unie, tusschen Duitschland en Oostenrijk, welke voor spr. zeer teleurstellend was. De juri dische overwegingen gingen hier schuil achter de politieke- en de bedreiging sloop binnen in de zaal van het recht Dit is een zwarte bladzijde in de geschiedenis van dit Hof. Spr. kwam thans tot de komende ont wapeningsconferentie. Hij wees op de groote beteekenis daarvan, maar ook op de groote moeilijkheden, waarvoor deze con ferentie zal komen te staan. Is het wel goed geweest dat er zooveel spoed ge maakt is met deze conferentie? Natuurlijk ls spoed gewenscht, mits die spoed geen kwaad doet. Nu zij echter bijeenkomt, moet alles worden gedaan om mislukking te voorkomen. Welke reden er was om in onze delegatie twee leden der Kamer, één uit elk der belde grootste fracties, op te nemen, be greep spr. niet. De delegatie blijft regee- rlngs-delegatie en het volk verlangt van haar, dat gedaan zal worden om te komen tot ontwapening wat gedaan kan worden. In dit verband bracht spr. hulde aan het petitionnement van onze dagbladpers. De pers heeft hier een taak evenals de Kerk, mits deze blijft op haar eigen terrein. Tenslotte zeide spr. nog een enkel woord over het werk van het Internationaal Ar beidsbureau en de verhouding tot Sovjet- Rusland. Hoe gaame spr. ook handels relaties met dat groote volk zou wenschen men moet, gelijk de Minister zegt, rekening houden met de mogelijke gevolgen. Nadat ook de heer Zandt nog over de minder goede resultaten van den Volken bond had gesproken en de heer Wijnkoop een communistische rede had gehouden, daarin o.a. bewerend dat wij steeds nauwere toenadering tot Frankrijk zoeken, kwam DE MINISTER hedennacht te ruim 2 uur aan het woord. Hij sprak eerst over den Volkenbond. Dat tijdens de ontwapeningsconferentie door een speciale commissie zal worden getracht het Pact van den Volkenbond in overeenstemming te brengen met het Kel- logg-Pact is juist besloten om moeilijkhe den te ontgaan, zoodat de conferentie zelf zich uitsluitend kan bezig houden met het hoofdwerk. Minder kan spr. zich vereenigen met hetgeen de heer Zandt over den Volken bond zei. Deze was onbillijk toen hij den Volkenbond vergeleek met een zondebok, die met alle zonden beladen de woestijn werd ingestuurd. De toestand is in ons eigen land slecht, maar moet die leiden tot het aannemen van een onderhande- llngstarief? Spr. meent van niet. Frankrijk heeft ons niet als een collectant op de mat laten staan. Dat aan de meestbegunsti- glngsclausule in de practijk wel eens iets hapert geeft spr. grif toe. De zaak van het Duitsch-Roemeensche verdrag is nog in overweging. RECLAME. \LPHEK A. D. RIJK - RAADHUISSTRAAT 208 - TEL.242 LEII)EK - STEEKSTRAAT 8 - TEL. 1301. ZIET ONZE ETALAGES. Besprekingen tusschen officieren van den Nederlandschen en Franschen gene- ralen staf hebben niet plaats gehad, Er behoeft geen oogenblik vrees te bestaan dat door militaire besprekingen onze zelf standigheid zou worden beperkt. De heer Wijnkoop heeft misschien door een slechte spijsvertering spoken gezien. De bezoeken in Indië waren uitsluitend be leefdheidsbezoeken. Ten slotte de verhouding tot België. Ver schillende opmerkingen zullen door spr. ter harte worden genomen. De Regeering staat tegenover een moeilijke taak en spr. tegenover den heer Krijger ontkennen over deze zaak. Dat de Regeering ontrouw zou zijn ge worden aan haar vroeger standpunt, moet spr. tegenover de heer Krijger ontkennen. De Regeering neemt van haar vroegere verklaringen niets terug. Het gaat hier trouwens om practische gevolgen. Een openbare discussie kan zoo lang het overleg gaande is meer kwaad dan goed doen. Waar het op aan komt is zoo spoedig mogelijk tot de overeenstem ming te komen ten aanzien van vele pun ten waarvan de Antwerpen-Rijn-verbin- ding slechts een onderdeel is. Aan beide zijden moet daartoe goede wil worden getoond. Hierna verklaarde-de Minister van Ko loniën dat de opmerkingen van den heer Wijnkoop inzake beweerde toenadering tot Frankrijk reeds voldoende door zijn ambt genoot waren weerlegd. INCIDENT. Bij de repliek van den heer Wijnkoop kwam het tot een incident. Eerst sprak hij van „dit nobele tweetal" (de Ministers) waarvoor hij tot de orde werd geroepen, en toen hij het vervolgens had over „de onbeschaamdheid" van den Minister, ont nam tie voorzitter hem het woord. De heer Wijnkoop vroeg daarop stem ming over art. 1 (salaris van den Mi nister) en de Voorzitter bepaalde die stemming op hedenmiddag. Om drie uur hedennacht werd de ver gadering gesloten. HAGENAAR. RECLAME. tn Liteiflesscben f. 3.40 I Literilesscben f. 1.75 j Exclusief glas. ALOM VERKRIJGBAAR! I Xi I i GEBOREN: Helena Maria, d. van N. H Wasserman en M. E. Karreman Johanna Petro- nella, d. van J. Kromhout en C. Aben. ONDERTROUWD. C. Zandbergen jm. 23 j. en M. A. van Hooidonk jd. 24 j. J. Bergman jm. 28 j. en J. de Neef jd. 24. j. OVERLEDEN E. M. van Ingen-van den Berg vr. 74 j. - J. Ouwerkerk-Sasburg vr. 68 j. Opgeheven: J. M. Josemans Jr., Leiden. J. den Hollander. Wassenaar. De navolgende passagiersschepen zijn Zaterdag 21 November in radio-telegrafi sche verbinding met de daarnaast ver melde kuststations en via die stations rechtstreeks te bereiken (Medegedeeld door de N.T.M. „Radio-Holland" N.V.). Colombia, Costa Rica, Chr. Huygens, alle Scheven. Radio Edam, Rugby Radio Flandria. Houtman J P. Coen, Johan de Witt, alle Scheven. Radio Kota Nopan, Cabo Flnisterre Radio Nickerie, Rugby Radio Orania Patria P. C. Hooft, alle Scheven. Radio - Poelau Bras, Colombo Radio Poelau Tello, Alexandria Radio Randfontein, Gibraltar Rad. GYW Rot terdam, Sibajak, Slamat, alle Scheven. Ra- dia Stuyvesant, Le Havre Radio Veendam, Tasman Zeelandia, alle Schev. Radio. DE ALGEMEENE TOESTAND. Fransch-Duitsche overeenkomst bereikt Grandi in Amerika. Laval heeft gisteren opnieuw den Duitschen ambassadeur von Hoesch ont vangen. Tijdens deze bespreking werden de onderhandelingen betreffende de bh- eenroeping van de Bazeler enquête-com- missie definitief beëindigd. Het voorstel der Duitsche regeering tot bijeenroeping van de adviseerendc com missie bij de Bank voor Internationale Betalingen is onmiddellijk na de ont vangst van het bericht uit Parijs nopens de daar bereikte overeenstemming, van Berlijn verzonden. Hierbij is een begeleidend schrijven gevoegd van de rijksregeering. dat vier pagina's machineschrift omvat. In dit schrijven wordt een historisch overzicht gegeven van het verloop van de Duitsche en internationale economische crisis. Het begint met de ernstige schok ken. die het Duitsche economische leven in het begin van dit jaar heeft gekregen, gaat vervolgens over op de Hoover-actij en verwijst verder naar de resultaten van de onderzoekingen van de Wiggincom- missie, na eerst nog de belangrijkste con clusies van de Londensche conferentie te hebben genoemd. Vervolgens wordt vast gesteld, dat intusschen de internationale crisis en daarmede ook de toestand van Duitschland ten zeerste verergerd is. Het is derhalve noodzakelijk het geheele pro bleem in zijn totaliteit te onderzoeken. Hierbij wordt er een toespeling op ge maakt, dat het niet alleen de taak van de Youngcommissie kan zijn te werken binnen de in het Youngplan getrokken grenzen maar dat ook het probleem der particuliere schulden in het onderzoek moet worden betrokken. Grandi heeft gisteren na een dejeuner bij onderstaatssecretaris Castle weer een onderhoud met Stimson gehad. Stimson heeft ook een telefoongesprek gevoerd mei Mussolini, waarbij de laatste zich zeer voldaan moet hebben betoond over den loop van de besprekingen met president Hoover. Na hun laatste onderhoud hebben Stim son en Grandi een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin er uit drukkelijk op gewezen wordt, dat het niet het doel van gedachtenwisseling is gi weest speciale overeenkomsten te make. Men heeft in een vrijmoedige, harteiijfe gedachtenwisseling talrijke international! problemen besproken, welker oplossini van erkende noodzakelijkheid is. Vooral hebben belangrijke vraagstukken, als financieele crisis, oorlogsschulden, ont wapening, stabillseermg van internatio nale valuta's en andere vitale economi sche problemen, in het middelpunt de: besprekingen gestaan. De tusschen de voornaamste maritieme mogendheden be staande overeenkomsten moeten en kun nen vervolledigd worden. Het algemeen aanvaarden van het door Grandi voorge stelde bewapeningsvacantiejaar toont aan, wat voor groote gelegenheid de aan staande ontwapeningsconferentie biedt voor het bereiken van concrete resul taten. Ten slotte legt het communiqué er nog den nadruk op, dat de economische sa neering van Amerika en Italië alleen door een internationale financieele saneering en door een alle volkeren omvattend we- aerkeerig vertrouwen tot stand gebracht kan worden. Gisteravond bood Grandi een diner aan op net Italiaansche gezantschap, waarop hij met den nachttrein naar New York vertrok, waar hem een korte officieele ontvangst wacht. Vanmiddag zou Ml doorgaan en tot Zondag te Philadelphia en Baltimore verblijven, waarop hij van Maandag tot Vrijdag weer te New York zou vertoeven. Men spreekt van overleg met Lamont van de firma Morgan en andere onderhandelingen ter verkrijging van een crediet voor de Italiaansche In dustrie, waartoe Volpi reeds eerder de grondslagen gelegd zou hebben. DUITSCHLAND. De begrootingscommissie uit den Rijksdag bijeen. De begrootingscommissie uit den Rijks dag is bijeen gekomen. Nadat de meer formeele kwesties zu11 afgedaan zal de commissie als eerste groote kwestie de voorstellen tot pensioen korting behandelen. Hierbij zal voorname lijk de kwestie van een maximum-pen sioen ter sprake komen. De sociaal-demo craten willen een maximum-pensioen van 12.000 mark, waarbij zich ook de volkspartij en andere partijen aansluiten- De nationaal-socialisten nemen weder om geen deel aan de besprekingen. Door de sociaal-democraten werd eeu voorstel ingediend om in de komende zn- tingen, na overleg met de regeering. M de orde te stellen de verzorging der onbe middelde bevolking door een speciale wintel-toeslag. Van communistische zijde werd rzs aanleiding hiervan ongemerkt, dat de ciaal-democraten van plan schijnen, begrootingscommissie te gebruiken i wijze van Rijksdag. Bij het debat over de wijze, waarop uit het sociaal-democratische voor» voortvloeiende kosten gedekt hunnen den, verklaarde de rijksminister va nanciën. dr. Dietrich, dat hii op.°t ffas antwoording van deze vraagt nier voorbereid aangezien zij niet op de au had gestaan. Het soc'aal-democratisch voorst'ei tenslotte aangenomen met 14 tee stemmen Sociaal-democraten en coi nisten stem->en voor. terwijl de Bei volkspartij zich van stemming on j__i

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2