UIT DE OMSTREKEN. ATTENTIE UIT DE RUNSTREEK. HAARLEMMERMEER. Bel 10-jarig bestaan van de Chr. J. V. „Obadja". De Chr. J. V. „Obadja" te Abbenes her- jacht haar veertigjarig bestaan. Dit feit "cr(j feestelijk gevierd in de Ned.-Herv. gerit, De eere-voorzitter de heer J. D. v. d. Meer opende deze samenkomst met ge- wi ell sprak zijn feestrede uit naar aan leiding van Hooglied 7 11—12. Verschil lende sprekers voerden het woord, allen oud-leden der vereenlglng. Van verschil lende vereenlgingen uit den omtrek wer den felicitaties overgebracht. Ook gaf de zangver. „Excelsior' eenige nummers ten beste. Door de leden der vereeniging wer den opstellen geleverd, en voordrachten gehouden, terwijl tevens voor diverse trac- jtie's gezorgd was. Ba het dankgebed. Waarmede ds. Ger- brandy deze feestelijke samenkomst sloot, teerden allen voldaan huiswaarts. Diefstal van manufacturen. De manufacturer G., wonende aan den Spaarnwouderweg alhier, miste telkens eenige goederen van zijn wagen, zonder dat hij te weten kon komen wie zich aan diefstal daarvan schuldig maakte. Hij rend het ten slotte maar het beste aan- j,fte te doen bij de politie, die een onder dek instelde en na een goed oogje in het eü te hebben gehouden, thans er in laagde mej. W. te betrappen, terwijl zij itederom bezig was om zich aan den In- boud van den wagen te vergrijpen. Overplaatsing en benoeming van schoolhoofden. Met ingang van 1 December a.s. zal de eer A. Kroes, hoofd van de openbare ,gere school no. 6 te Abbenes alhier, op ijn verzoek worden overgeplaatst naar ihool no 7 aan den Bermebroekerweg oek Aalsmeerderweg, om aldaar de aats in te nemen van den heer S. Veld- ian. aan wier. als hoofd van deze school egens het bereiken van den pensioen- erechtigden leeftijd eervol ontslag werd erleend. De heer G. de Boer te Haarlem, die aan ;hool 6 in de plaats van den heer Kroes vrd benoemd, hoopt aldaar dan in func- te treden. Op Maandag 30 Nov. a.s. zullen de eeren Veldman en Kroes in de scholen, aaiïn ze een groot aantal jaren, de be- uigen van het openbaar onderwijs heb- en gediend op eenigszins feestelijke ijze van leerlingen, personeel en ouders [scheid nemen. De winkelweek. Naar wij vernemen zal de te houden inkelweek voor het organiseeren aarran het dagelijksch bestuur, bestaan- uit de heeren H. Boot, N. Waasdorp en oh. Krabbendam ijverig in de weer Is het begin van de volgende week aan- mgen. De noodbruggen allen afgebroken. Gisteren is te Hoofddorp ook een begin [maakt met het wegbreken van de derde oodbrug, waaruit valt af te leiden, dat !t openbare rijverkeer thans geheel over aldaar gebouwde 20 meter breede brug plaatshebben. KATWITK AAN ZEE. De haringvisscherij. berichten uit zee melden de laatste itn geen groote vangsten. De hoop ilt nu nog gevestigd op de laatste week a deze maand, als het getij gunstig is, int het zal 25 November volle maan zijn. de onderhandelingen van de Engel- zouters met het Russische handels- ientschap om een gedeelte van de zoute ring naar Rusland te verkoopen zijn [gebroken hielden de Engelschen op met iken en zij hebben het afgesproken lantum van 425.000 te zouten vaten niet tikt, maar zijn er 10.000 stuks onder lieven Daarom bestaat er hier de ver- ichting, dat de hartngprijzen nog wel 'oer zullen stijgen, zoodra de koopers tn aan de verhoogde prijzen zullen aan been. Daarbij komt, dat zij nog weinig «voorraad hebben. De laatste dagen er weer veel vraag naar haring. Door de politie zijn aangehouden de (broeders C en A. v. d. uit de 4de Ka- (alstraat, verdacht van het plegen van ■eerdere kleine diefstallen. Iartogs tandheelk. inricht. Nuk a. d. RIJN, „HOTEL DE ROSKAM". Eiken Vrijdagochtend van 101 uur. 8182 LISSE. Dep. tot Nut van 't Algemeen. lhSravont' werd de tweede Nutsavond lit tc" ïan het Departement Lisse. m Volkersz sprak een woord van her hit. ?n gaf zÜn vreugde te kennen ■k u ciat zaal zoo goed bezet le»r a «5?® tleette hij den spreker, den oord weUcom en verleende hem l?„e ae,er Alt hield een zeer interessante I Em la °Pera „Parciyal". ■ktr ft??016 S€r'e lichtbeelden verduide- l-ae fezuag, die uitnemend werd voor- NOORD WIJK. i nni,,^ werd aangifte gedaan «Me ei.j"1"1"® van een blik inhou- lite n k? ?iche suikerballen „smouzen" I De onhi, ,enierswinkel alhier. ■"spoor vermoedelijke daders op NOORDWITK AAN ZEE. "et ,ltbileum van zuster van der helm. -co drukbezochte receptie. [Zuster c «<i Noorrt„i?,n ?er Helm de wijkzuster feit jen ï'^ksche Wijkverpleging, her- E? "har a7^^Waarop 213 25 )aren sele- Pt. Rew, u ln onze gemeente aan vroeg den morgen stroom den de gelukwenschen, ook ln den vorm van bloemen en allerlei geschenken bin nen, zoo van hier als elders, die getuigenis aflegden van de groote dankbaarheid, waardeering en hoogachting, die men de jubilaresse toedraagt. De Chr. bewaarschool, waarin de Zus ter receptie hield, was met een schat van bloemen versierd. Uit naam van het voltallige bestuur sprak mevr. de douairière Van Panhuys woorden van hartelijke waardeering uit voor haar arbeid in de afgeloopen jaren. Zij roemde hoogeltjk haar eenvoud, be scheidenheid, goedheid en geduld en wenschte haar gezondheid toe. opdat zij nog lang haar beste krachten aan de Wijkverpleging zou kunnen geven, waar na zij een enveloppe met inhoud over reikte als blijk van erkentelijkheid enz., van velen en een album met de namen der deelnemers, keurig verzorgd door de be kwame hand van den heer J. Kloos. De Zuster dankte hartelijk voor de be langstelling, die haar zichtbaar verraste. Hierna volgde een buitengewoon druk bezochte receptie. 's Avonds ontving de jubilaresse een serenade van het fanfare-corps alhier en werd het feest voortgezet met familie en genoodigden. Er heerschte een gezellige stemming. Ds. Cupédo en de heer H. de Boer deden nog eens uitkomen, hoezeer de Wijkzuster de liefde van Noordwijks Inge zetenen had verworven. OEGSTGEEST. Bijeenkomst Algem. Vereeniging v. Bloembollencultuur. Uitgaande van de afd. Oegstgeest en Omstreken van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur is gisteravond in het Patro naatsgebouw de film „Van bol tot bloem" van het Centraal Bloembollen-comité vertoond, aLp inzet van het a.s. 50-jarig bestaan dezer afdeellng. Met een kort inleidend woord riep de voorzitter, de heer T. v. Egmond den tal rijk aanwezigen een hartelijk welkom toe. waarop direct de voorstelling volgde. Van het voorgestelde een uitvoerige be schrijving te geven zou ons te ver voeren, waarom wij volstaan .met het volgende: Het eerste deel der film begint met een overzicht van de kascultuur en de bewer king van de toekomstige bollenvelden met aan het einde het verschijnen van de Cr1- cussen als eerste lenteboden. Het 2e deel verplaatst ons naar buiten waar wij de natuurlijke ontwikkeling kun nen gadeslaan en de omvangrijke arbeid van de velden als: de bewerking van den grond, zoowel door handenarbeid als ma chinaal en het z.g. ziekzoeken. Schitterende en uitgestrekte bloemen velden werden op het doek gebracht, als ook het enorm drukke bezoek aan de bol lenstreek. Van heinde en ver komen de bewonderaars per rijwiel, auto, tram en trein. Zelfs per vliegmachine werd een tocht gemaakt waarvan een prachtig overzicht werd gegeven. In het 3e deel zien wij het vergaan van de schoone natuurvoortbrengselen; de controle op het veld en in het Laborato rium te Lisse, gevolgd door het bollen- rooien, vervoer naar de schuren en de hyacinthenbewerking. Het 4e deel toont de schuurbewerking w.o. het schoonmaken, sorteeren en ver pakken en het vervoer naar alle wereld- deelen. Later zien wij de producten terug in het buitenland als: Berlijn. Kopenhagen en Londen. Overal brengen deze bloemen schoon heid en vreugde en zelfs dezen avond was dit het geval op het doek. Voor den vakman was het zeker leer zaam, en voor de overige belangstellenden een avond van waar kunstgenot, waar voor men zich aan het bestuur der afd. Oegstgeest hoogst dankbaar betoonde. in brailleschrift, evenals een geheel ge schreven bijbel van Jacobus Wels uit Schoonhoven, die van 1708'11 dit werk verrichtte. Het was een genotvolle avond, waarop veel te zien en te leeren viel! Gevonden: een wollen jumper. Inlich tingen bij de politie. Een zoontje van den heer C. p. hield zich vast aan een rijdende auto, maar kon zich niet meer houden, zoodat hij met zijn kin op de straat botste en een lichte her senschudding opliep Gelukkig maakt de patiënt het goed en liep het ongeval nogal goed af. o VOORSCHOTEN. Een adres der Winkeliersver. „Tosea". Het bestuur van de winkeliersvereeniging „Tosea" heeft zich met een verzoekschrift tot het dagelijksch bestuur dezer ge meente gewend voor verlaging der electri- citeitsprijzen. Adressanten zijn van oordeel, dat het bestaand tarief op het electrisch licht te hoog is, om voor een behoorlijke verlich ting van hun winkels en werkplaatsen zorg te dragen: dat zij hierdoor niet actueel met haar artikelen naa- voren kunnen komen en haar personeel geen voldoende verlichting bij hun werkzaamheden kunnen ver schaffen; dat zij als winkeliers en werkgevers hun winkels en werkplaatsen ln dezen malaise- tijd hebben te verlichten en bezuiniging op étalage-, winkel- en werkplaatsverllch- ting voor her. een schade beteekent; dat zij van meening zijn. dat deze spe ciale groep van grootverbruikers ten zeerste in aanmerking komen voor een verlaagd tarief; dat zij van meening zijn, dat de meter- huur in vergelijking met andere plaatsen veel te hoog is; dat de uitkomsten der electriciteitsbe- drijven deze verlaging zeer wel mogelijk maken. Redenen waa-om adressanten 't college beleefd, doch dringend verzoeken verlaging van het tarief op het electrisch licht voor winkeliers en werkgevers te willen over wegen. Het bestuur van de R.-K. mlddenstands- vereeniging „De Hanze" heeft aan dit adres adhaesie betuigd en aangedrongen op verlaging van de tarieven voor kracht en krachtmeterhuur en licht. Tot ouderling in de Geref. Kerk is gekozen de heer H. N. van Amerom en tot diaken de heer G. C. Verrips. SASSENHEIM. A. R. Kiesvereeniging. Gisteravond vergaderde in Concordia de A.R. Kiesvereeniging onder voorzitter schap van den heer J. Wiepkema. Op deze goedbezochte vergadering was ook aan wezig mr. J. A. de Wilde, lid der Tweede Kamer, die eenige beschouwingen ten beste gaf over de ernstige tijden, die wij doormaken op staatkundig en maat schappelijk terrein. Het is de plicht van de A.R. afgevaardigden in deze tijden achter de regeering te staan en haar in de uitvoering van de verschillende maat regelen tot verbetering en tot het verkrij gen van een sluitend budget krachtdadig te steunen. Op deze met aandacht gevolgde speech volgde een aangename gedachtenwisseling waaraan door vele aanwezigen werd deel genomen. De uitslag van de gehouden bestuurs verkiezing was, dat in de plaats van de aftredende heeren M. Meeldijk. B. van Steensel en J. Wieukema werden gekozen de heeren J. van Leeuwen, G. van Tol en Hendr. van Zonneveld. Een functieverdee- ling van het bestuur in haar nieuwe sa menstelling zal op de e.v. bestuursverga dering aan de orde komen. Kerkelijke verkiezing. Bij de gehouden verkiezing voor nota bel van de Ned. Herv. Gemeente werd de heer M. J. van Breda herkozen. Voor de vacatures H. de Graaf (overleden), D. Knetsch (die bedankt heeft), moet een nieuwe vrije stemming plaats hebben. De stemmen waren zeer verdeeld, het grootst aantal verkregen de heeren A. J. Blinde, de Bruin. J. v. d. Hoorn, A. L. Verhoog en W Verschoor. Bij de gehouden herstemming voor één gemachtigde van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk werd gekozen de heer W. Verschoor. VALKENBURG. Eer. Bijbeltentoonstelling. Alhier werd onder leiding van ds. Her- manides een interessante Bijbeltentoon stelling geopend. Allereerst schetste deze het ontstaan van 'tNed. Bijbel-Gen. en 't werken ervan. Dit is vooral een werken ln stilte en daarom zou spreker het zeer be treuren, wanneei het werk van het Ge nootschap niet tot zijn recht zou kunnen komen door gebrek aan baten. Er waren vele bijbels van elk formaat; van den grooten Staten-Bijbel tot minia tuur exemplaren toe. Vele in Indische talen. Uit de gemeente zelf waren ook en kele oude bijbels ingezonden, o.a. een eerste uitgave van de Statenvertaling in 1637, een uitgave van 1548 en nog een van 1530. Veel aandacht trok de bllndenbijbel WARMOND. Uitvoering tooneelver. „St. Mathias". De uitvoering van de R.-K. tooneelver. ,.St. Mathias" is een groot succes gewor den. De keuze van het stuk: „Wat niet sterven konbleek zeer gelukkig. Im mers het stuk past geheel in het kader van den tegenwoordigen tijd. waarin met voorbij zien van het eenige groote doel. ge streefd wordt naar wereldlijke macht door aanbidding van het gouden kalf en den satanyschen dans om den Mammon. Het was een stuk met rijke strekking en van opvoedende waarde. Zooals gewoonlijk bij „Mathias" waren de rollen uitstekend ver zorgd en de typen buitengewoon goed uit gebeeld. De oude bankier en zijn zwager, door welke beide spelers het stuk hoofd zakelijk gedragen werd. speelden hun rol op een wijze, die bewondering adwong, doch wij willen hiermede niets te kort doen aan de overige spelers, want ook zij speel den de hun toebedeelde rol met élan en vooral goede voordracht. Een bijzonder woord van lof komt voorzeker toe aan den heer J. v. d. Voort, die geheel belangloos voor het lichteffect op het tooneel heeft zerg gedragen. Mede een woord van lof komt toe aan het Warmondsche strijkje, dat onder lei ding van den heer I te Wiel den geheelen avond heeft zorg gedragen voor prettige en opwekkende muziek en voor een gezellig dansje. Door den voorzitter werd voor den aan vang der uitvoering een woord van wel kom gesproken tot de aanwezigen, inzonder tot den pastoor en den burgemeester. Hoe wel, aldus de voorzitter, ik in de algemeene vergadering reeds de verdiensten heb ge schetst van onzen overleden oud-be schermheer, den heer A. J. Schölvinck, wil ik hier nogmaals in herinnering brengen het vele wat hij voor „Mathias" heeft ge daan en zijn groote sympathie voor de vereeniging. En hiermede behoort deze eerste winter- uitvoering van „Mathias" wederom tot het verleden. WASSENAAR. Geslaagd voor het esperanto- examen (dipl. A), mevr. C. E. Simops-de Carpentier en mej. C. A. M. Broek. ALPHEN. gemeentezaken. (Vervolg). Voortzetting behandeling Gemeente- begrooting - Subsidie t.b.c. - Openstelling Postkantoor - Geen korting op de loonen Bij de post verlichting en verwarming blijkt op een vraag van den heer ten Cate Brouwer dat de Gasfabriek bij de aan besteding voor gem.e .tilijks levering voor vöor cokes de laagste was n.l. 50 ct. per mud. De heer van Kleef wenscht voor de pr. vervangend ambtenaar van den burgelijken stand bij het voltrekken van huwelijken dezelfde vergoeding als de bezoldigde ambtenaren ontvangen. De voor- zittc- neeft geen bezwaren. Betreffende de kosten van het uitbreidingsplan geloo- vcn B. en B. ook, ingevolge een vraag var. den heer ten Cate Brouwer dat deze pest met f. 1000 kan worden verlaagd. Een verlaging tot de helft voor de uitrusting der politie acht de heer van 't Riet mogelijk. Deze spr. vindt ook de rijwiel- toelage te hoog. De voorzitter zal deze zaak eensbespreken hoewel aan de rijwiel- toelage niits veranderd kan worden, daar deze bi: het rijk ook zoo geregeld is. Over zijn stokpaardje n.l. onderhoud lan taarns vraagt de neer Spreij naar het toeg z^gde onder; o~k. Aig'h ele e'ectri- sche verlichting acht de heer Koren een zuiniger beheer. Vergeet niet aldus de heer van Kleef, dat er in de groote steden zeer veel gasverlichting is voor eventueele storing. Daar de heer ten Cate Brouwer de post gladheid wegen wenscht te verlagen, merkt de voorzifter op, dat deze post vroeger op advies van ge oemden spreker is verhoogd. Betreffende de post Burger wacht zegt de heer den Uijl dat de heeren van de bezuiniging hier hun hart aan op kunnen halen. Want hier is het toch maar onnoodig paffen. Dit voorstel werd in stemming gebracht daar de heer Engelsman dit ondersteunde en werd met 3 voor n.l. dc heeren den Uijl, Engelsman en van Kleef venvorpen. Wachtgelden, Bij deze post der begrooting bespreek!: de heer van Kleef, het wachtgeld van den vroegeren commissaris van politie. Hoewel de laat ste jaren in verschillende gemeenten com missarissen zijn benoemd is onze vroegere commissaris nog nimmer voor een dergelijke betrekking in aanmerking ge komen. Spr. vindt dit jammer dat bij de benoeming destijds de betrokken autoriteiten niet beter uit hun oogen hebben gezien. Aan wachtgeld is betaald f. 12.400 en het zal waarschijnlijk wel op'oopen tot f. 26 000 toe. Spr hoopt, dat de betrokken autoriteit die destijds deze zaak behandelde, het bloed nog eens voor het hart zal krijgen en die f. 26000 in de gemeente-kas stortte. Begrijpelijk kon verder over deze zaak niet verder gesproken word?n. daar aan deze post gezien de besprekingen van jaren terug toch weinig meer aan te ver anderen zal ziin. Verhoogde subsidie T.B.C. Als men de lijst der contribulanten van deze vereeniging eens inziet, zoo zegt de heer Boeren, dan valt het op, dat zij die hart schreeuwen over particulier initiatief zoo goed als geen bijdrage geven. Spr. maakt een vergelijKing tusschen Leiden en Alphen en dan blijkt, dat Alphen met particulieren bijdragen hooger staat, maar de gemeente minder subsidie geeft. Spr. geeft verschillende voorbeelden uit de praktijk en gelooft dat do patiënten toch zeker niet de dupe moge worden, als de subsidie zJ. te laag is. De heer Boeren doet alsnu een tusschen- vcorstel n.l. f.75 per maand per patient maximum 6 maanden en in totaal een bedrag van f. 1500 boven de f. 1500 te stellen die de vereeniging ontvangt voor algemeene doeleind n. hierdoor kunnen dan waarschijnlijk een zestal pati nten worden uitgezonden. De heer van Kleef onder steunt dit voorstel. De heer Spreij kan" niet meegaan daar slechts f. 1000 door parti culieren wordt bijgedragen en dit zeker f. 4000 moet worden. Verschillende sprekers voeren alsnu het woord waarbij de voor zitter de gelegenheid neemt om even op te merken, op krasse wijze zelfs, dat de propaganda die de vereeniging voert van dien aard is, dat er niets van terecht komt. Het voorstel van de heer Boeren in stem ming gebracht werd aangenomen met 10—6 stemmen. Tegen de heeren den Ouden, Herngreen, van Leeuwen, van 't Riet, Muiswinkel en Spreij. Gezien de heer ten Cate Brouwer een voorstel heeft gedaan tot opening van het zwembad op Zondag, waar de heer Boeren niet met mee kan gaan, gezien men best op Zaterdagmiddag een bad kan nemfen. Dit voorstel wordt verworpen waarbij tegen stemmen den R.K., C.H. en A.R. Bij de post aanstelling van den heer Stuurman als ambtenaar in vasten dienst, gelooft de heer ten Cate Brouwer, dat we het best met een goedkoopere kracht kunnen doen. Waarop de voorzitter en d<» heer den Oude antwoorde, dat verlies van dezen bekwamen amb>?naar in het nadeel der gemeente zou zijn. Het gebruik door den directeur van I gemeente-werken van de auto van de Gasfabriek, acht den heer ten Cate Brouwer een bezuiniging. Wethouder Herngreen hoopt wel, maar gelooft dat er niets van terecht komt. Even wordt gesproken over de subsidie der vereen ging tot b:stiijding der iepziekten, waarbij blijkt, dat de ge meente zeer voordeelig een groote partij boomen heeft gekocht. E voorstel van den heer Lam om te beda.iken van deze vereeniging wordt verworpen met 5—11 stemmen. Om het godsdiei stond rwijs aan de Chr. H.B.S. alhier facultatief te stellen vindt geen meerderheid bij den raad, dit voorstel van den heer ten Cate-Brouwer v/erci verworpen met 5—11 stemmen. Geen subsidie ontvangt de Naai- en ver- stelschool te Oudshoorn. Scholen van latere datum echter wel. De heer van Kleef hoopt hier nader op terug te komen. Nu komt een punt aan de orde, dat voor velen ook voor den voorzitter een verrassing was. De heer den Uijl merkt o m. op, dat bij de aangenomen steunregeling in de vorige vergadering hem en ongetwijfeld ook zijn mede-leden ontgaan is, dat de georganiseerden minder kunnen ontvangen dan ongeorganiseerden. Dit acht spr. een groote leemte welke in de steunregeling van het vorig jaar niet was. Deze zaak zal zeer ernstig onderzocht worden aldus dc voorzitter. Zondagsrust. Bij volgnummer 500 door- loopende openstelling van het telefoon kantoor zegt de heer van 't Riet, dat de overheid te rekenen heeft met Godsgebod, en kan daarom niet voor deze post stem men. Wat door den heer van Muiswinkel ondersteund werd. Als we zoover gaan, als de heer van 't Riet, aldus de heer Engelsman, komt er van de Zondagswet weinig terecht. Deze post handhaven, wenscht de heer Boeren, daar de open stelling voor vele gevallen zeer gunstig was. De heer van t Riet merkt op, er kan wel van nuttigheid gesproken worden, maar hier moet gelet worden op het beginsel. Hier is een gebod Gods, en op Gods geboden rust ons geheele leven. Heel moeilijk voor de overheid, zijn deze zaken zegt de voorzitter, daar men toch moet rekenen met de wereld waarin wij leven. Wel aardig om een partijtje te biljarten vindt de heer ten Cate Brouwer, die open stelling der telefoon op Zondag, wat dc wethouder Herngreen doet opmerken, dat dit een aardigheid van genoemde spreker is, die niet te pas komt. Wethouder van Leeuwen vindt het jammer dat het gebruik van de telefoon op Zondag toeneemt, maar voor spoedeischende gevallen is zij noo- dig ir dezen tijd. De heer ten Cate Brouwer begrijpt zeer wel dat wethouder Herngreen het niet met hem eens is, maar spr. wenscht te doen op Zondag wat hij wil. Het was geen verwijt aldus wethouder Herngreen, maar een grapje past niet bij deze ernstige zaak. Het voorstel komt in stemming en wordt verworpen met 124 waarbij alleen de A.R. voorstemden. Tot slot kwam bij de uitgaven nog even ter sprake verschil lende uitbreidingen en de post onvoorzien, in welke zaak echter geen verandering werd gebracht. Inkomsten: Na een beschouwing te heb ben gegeven over liet heden daagsche leven stelt de heer van Kleef den raad voor een motie aan te nemen, en deze te zenden aan de 2e kamer der Staten Generaal, met het verzoek het ontwerp van wet, tijdelijke korting wedden en loo nen gemeente-personeel niet aan te nemen, met verschillende voorbeelden argumen teert spr. zijn motie welke wordt ver worpen met 12—4 stemmen. We krijgen een looper ln de trouwzaal bij iedere huwelijks voltrekking. Want dit voorstel van den heer Boeren, om de betreffende verordening met- dertijd te wijzigen werd aangmomen met 14—2 stemmen. Tegen wethouder Herngreen en de heer Muiswinkel. Als de heer Cox de slachtplaats van Aarlanderveen even ter sprake had gebracht, welk punt hij moeilijk kon laten pass:eren, stelt de heer ten Cate Brouwer voor, de belastingverhoo- ging te laten vervallen. Namens de R.K. fractie, zegt de heer Boeren, dat gezien B. en W volgens hun zeggen deze beslist ncodig hebben voor de verhooging stemmen. Eventueele verdere verhoogingen zag spr. niet gaarne op de personeele belasting, daar dit een gezinsbelasting is. En vervol gens zag spr. gaarne, de cr.sis-uitgave in het vervolg gebracht op den kapitaalsdienst. Met welke laatste gedachten de heer ten Cate-Brouwer niet mee kan gaan. De voor zitter zet dez? zaken eens uitean. Belas'ing verhoogen is niet prettig en spr. hoopt het volgend jaar een batig slot te hebben, maar voor werkverschaffing kan niet ge leend worden. De heer den. Ouden merkt nog op, dat hij ook bezwaar heeft tegen belastingverhooging, doch de algemeene raming is waarschijnlijk te laag, daarom zal spr. er voor zijn. Doch drinkt ten sterkste aan op een zuinig beheer van B. en W. Over deze zaak werd niet gestemd en hiermede waren wij aan het einde van dc behandeling der begrooting, waarhij de voorzitter de leden dank brengt voor de degelijke behandeling. Voorstel schorsing Engelsman gaven wij reeds gisterenavond geheel. Rondvraag: De leden verlangen naar het einde. Nog werd even gesproken over verlichting Zeilmakerstraat, een zieken ar beider van de Gasfabriek, slechte toestand Heprenweg, waarna de vergadering werd gesloten en „de vroede vaderen" zich met grooten spoed naar huis begaven want van nachtrust kan geen sprake meer zijn, hoogstens van morgen rust. Kind tweemaal te water, maar tenslotte gered. Alhier viel een 4 jarig zoontje van een t.o. de fa. W. in den Rijn met zijn schip gemeerd liggend schipper te water. Men wist het kind met een haak te bereiken. Toen men echter trachtte het kind op te halen, viel het wederom te water. Een scnipper aan de overzijde van den Rijn zag liet ongeval, sprong ijlings in zijn roeiboot en wist het kind dat reeds be wusteloos was te redden. Een ontboden geneesheer wist de levensgeesten spoedig op te wekken. Geref. Meisjesver. „Meisjes-roeping". In de geheel gevulde Geref. Kerk aan dc Ruijterstraat hield bovengenoemde meisjesvereeniging onder leiding van mej. D. de Jong haar eerste jaarvergadering. Vclgens het overzicht van Mej. Tr. Bei- graver is de vereeniging opgericht met 13 leden ,welk aantal tot 23 is gestegen. Mej. Lena van Leeuwen gaf een inleiding over „Ruth" en Nel Verhorst over „Bou wen en bewaren". Het geheel werd af gewisseld met zang, muziek en toespraken van ds. J. H. A. Bosch en de heeren J. H. Belgraver en M. Oudhoff namens de jeugdoentrale. Deze eerste jaarverga dering had een prettig en geanimeerd verloop. De gevallen van Parathyphns. In verband met de alhier heerschende Paratyphus vernemen wij, dat na een samenspreking onder leiding van dr. H. J. Lovink waarbij o.a. ook aanwezig was de inspecteur van volksgezondheid dr. Hulse uit Den Haag en de plaatselijke geneesheeren verschillende maatregelen zijn genomen. Van een kwaadaardig karakter kan nog niet gesproken worden. Geslaagd voor het esperanto- examen (dipl. A), mej. A. H. E. van Vliet, alhier. o BODEGRAVEN. Geslaagd voor het esperanto- examen (dipl. A), mevr. C. Rieckers-van 't Wout, alhier. WADDINXVEEN. Commissie inzake de steunregeling. De door de Gemeenteraad vastgestelde steunregeling is door den Min. van Bin- nenlandsche Zaken goedgekeurd. Naar men ons mededeelde zal de plaat selijke commissie nog deze week door den burgemeester worden geïnstalleerd. Tot leden der commissie zijn aangewezen de raadsleden van Ardenne, Bakker en Vis en vanwege de organisaties G. v. d. Meer (R.K. org.), H. Oomkens (Chr. org.) en H. Rupke (Moderne org.). Als voorzitter is aangewezen de wethouder Herfst. Aanrijding. Op den Brugweg had een aanrijding plaats tusschen twee wielrijders J. de H. en J. K. Eerstgenoemde werd zoodanig aangereden dat hij van zijn rijwiel viel. Het rijwiel werd zóó ernstig beschadigd dat het niet meer berijdbaar was. Boven dien had hij aan zijn knie een bloedende wond opgeloopen en waren zijn kleeding gehavend. De schuld berust bij J. K. daar deze de linkerzijde van den weg bereed en tevens zonder licht reed. Mej. S. had het ongeluk op de Zuid kade te vallen. Haar bril sloeg stuk, waar door zij de glasscherven in haar gelaat kreeg. Door het indringen van de scherven liep zij bloedende wondjes op. Bij een der bewoners aan die straat werd zij binnen gebracht waar haar hulp werd verleend. Bij besluit van Ged. Staten van Zuid- Holland is voor rijwielen gesloten ver klaard de pas aangelegde weg langs de Oostzijde van de Gouwe het vak gelegen tusschen Waddinxveen en Gouda en den verbindingsweg Gouda Station Moordrecht Langs die wegen is een vrij liggend rijwiel pad van betontegels aanwezig.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7