mimmmn. AGENDA. UIT DE RIJNSTREEK. BUITENLAND. BEDEN: Concordia' Uitvoering Pantomineclub V.O.D.O. 8 1/4 uur nam. Nutszaal: Openb. verg. ,,De Dageraad", ppr. de beer Constandse, 8 uur nam. Schouwburg: Fritz Hirch Operette ,,Walzer aus Wien". 8 uur 15 nam. Stadsgehoorzaal: Sumatra-film-vertoo- nlng. 8 uur nam. VC. F.-Huis: Tweede cursusavond „Kerk fn Vrede". Spr. dr. J. ter Meulen. 8 u. n.m. Leiderdorp: Zendingsbazaar. 710 uur nam. Donderdag. „In den Vergulden Turk". Alg. Verg. Leidsche IJcslub. 8'/i uur nam. Ned. Leger des Hells (Lammermarkt): (Samenkomst te 8 uur nam. Rem. Kerk: 4de lezing dr. P. A. Tjalsma, g'/i uur nam. Stadszaal (groote zaal)Mij. voor Toon kunst. Calvet-kwartet. 8 uur nam. Volkshuis: Cursus Bouwkunst van den heer Swierstra. 8 uur nam. Den Haag (Gebouw K. en W.)N.V. Itaüaansche Opera „Falstalf". 8 uur nam. Leiderdorp: Zendingsbazaar 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der gpotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Nov. a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. STUK HOUT MET KRACHT TEGEN HET HOOFD GEKREGEN. Te Klundert is volgens de „Tel." in de timmerfabriek ,.Res Nova" een ernstig ongeluk gebeurd. Een 21-jarig werkman kreeg een stuk hout, dat door een cirkel zaag werd weggeworpen, met groote kracht tegen het hoofd, zoodat een diepe wonde ontstond. Een dokter constateerde een verwonding der hersenen. In bewus- teloozen toestand is hij naar het zieken huis te Breda vervoerd. Men vreest voor zijn leven. o—- Automobilist: „Maar man wat bezielt jou met dat geblaas! Sta ik al tien minu ten om den hoek te wachten, omdat ik denk dat er een andere auto aankomt," (Passing show) o BUITENLANDSCH GEMENGD. LEVENSMIDDELENZ1VENDEL IN SOVJET-RUSLAND. Volgens bericht uit Moskou, heeft de Gepoe in vele steden van de sovjet-unie huiszoekingen gedaan in de levensmidde len-opslagplaatsen van de staats-handels- organisaties. Dit onderzoek zou geschied zijn naar aanleiding van de ontdekking eener groote zwendel-affaire. waarbij groote voorraden levensmiddelen in het geheim zijn ver borgen, die niet in de officieele boekhou dingen geboekt staan. Te Leningrad zou men voor ruim 6 mil- lioen roebel aan levensmiddelen hebben ontdekt, en te Moskou, Charbin en Tiflis voor 8 a 10 millioen roebel. Er werden ongeveer 200 ambtenaren ge arresteerd, die ervan beschuldigd worden, de levensmiddelen aan de handelsorgani satie te hebben onttrokken. Zij zullen te rechtstaan voor de rechtbank der Gepoe. o BOMMEN GEVONDEN. Te Santa Iria, bij Lissabon, is de politie een huis binnengedrongen, waar radicale elementen een vergadering hielden. Daar de politie op tegenstand stootte, moesten uit Lissabon versterkingen ontboden wor den. Toen het huis bezet werd, waren de deelnemers van de vergadering verdwe nen. Bij de huiszoeking werden veertig bommen gevonden. o GENTLEMAN-INBREKER GEVAT. Uit Brussel meldt men aan de „N. R. Crt." dat de beruchte Fransche gentleman- ïnbreker, Serge de Lenz, die, herhaaldelijk reeds in Frankrijk gevat, telkens weer wist te ontsnappen gisteren, in een hotel aan de Adolf Max-laan door de Belgische iecherche werd ontdekt en gearresteerd. Hij bood geen weerstand en werd onmid dellijk naar het politiebureau geleid waar hij in het bezit werd gevonden van een vrij aanzienlijke hoeveelheid Juweelen.Ook bekende hij al de hem ten laste gelegde feiten en bevestigde hij wel degelijk Serge de Lenz te heeten en van adelijke afkomst te zijn. Een groot aantal koffers werden in zijne kamers gevonden en in beslag genomen. Het is nog niet bekend of Serge de Lenz voor de hem ten laste gelegde feiten aan de Fransche justitie kan worden uitge leverd. o STAKING TE WARSCHAU GEËINDIGD. Dank zij de bemoeiingen van den minis ter van arbeid is het gelukt de staking van het tram- en autobuspersoneel te Warschau bij te leggen. Het verkeer wordt morgen, weer normaal hervat. BOSKOOP. Burgerlijke stand. Geboren: Maria Theodora, d van A. G. J. Benschop en J. v. Dam; Johannes Arie, z. van J. Jongejan en J. de Jong. Ondertrouwd: D. W. v. d. Vis en N. A. v. Wilgen. o KOUDEKERK. Uitvoering „Aspasia." De Gymnastiekver. „Aspasia" gaf onder vele blijken van belangstelling haar jaar lij ksche uitvoering in de lokalen van de openbare school, onder leiding van den heer G. W. de Jong uit Alphen a. d. Rijn. De voorzitter, de heer H. Wille, opende den avond met de aanwezigen, waarbij af gevaardigde van zustervereen. en in het bijzonder den heer Metz, voorzitter van den turnkring ..Leiden en Omstreken" hartelijk welkom te heeten, waarbij hij tevens het 5-jarig bestaan herdacht. Spr. hoopte, dat in de toekomst de leden en vele ingezetenen mochten medewerken tot bloei van „Aspasia". Hierna sprak de heer Metz een propa gandistisch woord, waarin hij o.a. het nut van de gymnastiek naar voren bracht, waarna hij de vereen, gelukwenschte met haar jubileum. Vervolgens werd het programma afge werkt, dat vlot van stapel liep en waarbij mooie staaltjes van lichaamsoefening, aan brug en rek alsmede vrije oefeningen werden gepresteerd. Ook de rhytmische- en knotsoefeningen der dames vielen zeer te roemen, terwijl de kleutergymnastiek en het volksdansje der kleintjes zeer in den smaak vielen. Tot slot enkele standen, waarna de voorzitter dank bracht aan het Bestuur der vereen, en aan den directeur voor den geslaagden avond. EEN ONTSPANNINGSLOKAAL VOOR WERKLOOZEN. Dc grondslagen zijn gelegd. Zooals wij reeds eerder schreven, heeft het hier gevormde comité, tot ontspanniig voor werkloozen, door de goede zorgen van notaris Houtzagers alhier, gratis de beschikking gekregen over het doktershuis, aan de Dorpstraat vroeger bewoond door di P. du Buy. Het comité, dat gevormd is uit de vier plaatselijke jongelings vereenigingen, wil trachten door middel van goede en degelijke boeken uit de bibliotheken der vereenigingen, alsmede, door het beschik baar stellen van boeken, vakbladen, tijd schriften, welke ter lezing zuüen worden gelegd, de werk cozen, vooral de jongens, ten eerste van de straat te houden, en ten tweede een gezellige ontspanning te geven. Voorts hebben eeniga heeren zich bereid verklaard om een cursus te geven in tuin- bouwonderwijs, terwijl de doktoren voor nemens zijn een cursus te houden over „Eerste hulp bij o .geiu ken". Verder ver namen wij, dat er ook gelegenheid zal bestaan zich te bekwamen in het timmer vak, terwijl ook verschillende soelen, zoo ais het sjoei-, dam- en schaakspel niet zullen worden vergeten. In verband hiermede, rekent het comité op den onmisbaren steun van de burgerij, zoowel op financieel gebied als door het schenken, of in bruikleen geven van eenige onmisbare meubelen, het doel is namelijk om het geheel zoo gezellig en huiselijk mogelijk in te richten, terwijl ook wan neer de kas zulks toelaat koffie en thee zal worden geschonken. Reeds werd het comité verblijd met de schenking van de benoodigde tafels, en van een kachel, terwijl ook enkele bedragen aan geld binnen kwamen. Aangezien er eo'nter nog stoelen ontbreken, met eenige wand versiering en gordijnen houdt het comité ook voor geldelijke offers zich ten zeerste aanbevolen. Het ligt in da bedoeling het lokaal begin December in gebruik te nemen, terwijl wij verder nog kunnen mededeelen dat werk loozen van alle richtingen hartelijk wel kom zijn. Het bestuur is als volgt samengesteld: P. v. Houwelingen, voorzitter; J. Bijland, secretaris, A. Groen?st;ii, penningmeester; B. J. Zaal en L. Galis, leden. Aan het postkantoor te dezer plaatse, zijn de volgende brieven als zijnde on bestelbaar terug te bekomen: Koster, Spoelwijk; D. D. D. Company, Amsterdam; T. v. Rijn, Alphen aan den Rijn en H. Hammacher, Arnhem. o LEIDERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis Hendrik, z. van D. Hoogstraten en C. Breibach Petronella Wilhelmina, d van J. de Bruijne en N. C. de Graaf. Ondertrouwd: Huibert Antonie van Ingen Schenau, 57 jaar en Liske Ziegeaar, 55 jaar. Overleden: Maarten Groenendijk, 73 jaar o TER-AAR. Ned. Herv. Kerk. Als notabelen zijn herkozen de heeren E. J. Kerkhoven en A, Turkenburg. Burgerlijke Stand. Geboren: Hildegonda Antonia, d. van Th. Vale en A. H. Roestenburg; Aagje Lena Jacoba, d. van P. Hoogendijk en L. C. Schuller. Overleden: R. Keijzer, 80 jaar, wedr. van J. M Kratz. Loop der bevolking. Gevestigd: A. Heemskerk van Leimuiden. Vertrokken: P. W. C. Voorn naar A'dam; M J. Hoogeveen naar Aalsmeer; A. van Leeuwen ,naar Nieuwkoop. o ZEVENHOVEN. Wachtgeld. In een gecombineerde vergadering der colleges van B. en W. der vier gemeenten is besloten om wachtgeld aan den heer L. Eikelenboom, keurmeester en Rijks veearts te Uithoorn toe te kennen, en dit te doen betalen uit den kring. Door den Kerkeraad der Geref. Kerk alhier is bij de Classis Woerden een bezwaarschrift ingediend omtrent leer- gescliil van hun predikant dr. J. G. Ubbink. DE ALGEMEENE TOESTAND. Naar een Fransch-Duitsche overeen stemming? Grandi in Amerika. De Duitsche ambassadeur von Hoesch heeft de besprekingen met minister Flan- dln, voortgezet. Naar verluidt, zouden daarbij de nog bestaande meeningsver- schillen opgelost zijn. De tekst van het Duitsche voorstel, dat de ambassadeur den minister van financiën heeft voorgelegd, zal doorgegeven worden aan minister president Laval. Het is echter waarschijn lijk, dat Laval eerst een beslissing van het kabinet zal vragen. Laval ontving von Bulöw den Duitschen onder-minister van buitenl. zaken en voorts den Engelschen minister sir Simon. In Berlijnsche politieke kringen ver moedde men. dat de bijzondere commissie van de Bank voor Internationale Betalin gen op 25 of 26 November een begin met haar werkzaamheden zal maken. Op sensationeele wijze bericht de „New York Herald Tribune" dat de regeering te Washington gisteravond dc Amcrikaan- sche ambassade te Parijs telegrafisch een memorandum heeft doen toekomen waarin als aanvulling en uitbreiding van de over eenkomst tusschen Hoover en Laval het standpunt van Amerika ten aanzien van het vraagstuk ter herziening van de schul den nog eens duidelijk wordt afgebakend. Volgens dat memorandum zijn de V.S. bereid de kwestie der intergeallieerde schulden aan de orde te stellen zoodra Europa inzake de Duitsche herstelbetalin gen nadere besluiten heeft genomen. Plet blad verklaart, dat het memorandum is verzonden, nadat de Amerikaansche am bassade te Parijs het staats-departement mededeellng had gedaan van het te ver wachten resultaat van de Duitsch-Fran- sche onderhandelingen. Amerika hand haaft zijn standpunt, dat de herstelbeta lingen en de intergeallieerde schulden af zonderlijk moeten worden behandeld. Het congres, dat in laatste instantie over de nieuwe overeenkomst der schuldenbeta ling te beslissen heeft, is niet geïnteres seerd bij de herstelbetalingen, wat echter geenszins wil zeggen, dat het zijn beslis sing niet zou laten beïnvloeden door de mate van vermindering der herstelbe talingen waartoe men in Europa zou komen. Na 'n langdurige bespreking met staats secretaris Stimson heeft Grandi de pers vertegenwoordigers ontvangen. De Italiaansche minister van Buiten- la ndsche Zaken wees op de saneering van het wereldbedrijfsleven in hoofdzaak door de oplossing van drie problemen; ont wapening. schuldbetalingen en intergeal lieerde oorlogsschulden. Vanzelfsprekend, aldus verklaarde de minister, zullen de besprekingen te Washington alle actueele wereldproblemen omvatten. De beantwoor ding van de vraag, welke houding Italië aanneemt ten aanzien van de revisie der verdragen werd door den Italiaanschen minister geweigerd. De besprekingen tusschen Hoover en Grandi, die op gistermiddag 4 uur bepaald was, is tot vanochtend uitgesteld. -P: DUiTSCHLAND. Dekking in den rug van den Rijkskanselier De S. D. A. P.-leiders bij Briining Vervolging tegen <lr. Goebbels ingesteld. De Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Groner heeft de conferentie van ministers van Buitenlandsche Zaken der Duitsche landen een rede gehouden. De ernstige gevaren, die het Rijk en de lan den bedreigen, eischen vastberaden op treden. De Staat en zijn grondwet en de buitenlandsche politiek staan op het spel. De Rijkskanselier moet bij zijn buiten landsche politiek door de ministers van Binnenlandsche Zaken in den rug worden gedekt en Groener verzekerde dit tot het uiterste te zullen doen. Zooals gisteren aangekondigd zijn de leiders der sociaal-democratische Rijks- dagiractie, de afgevaardigden Wels, dl' Breitscheid, dr. Hilierding en dr. Hertz door den Rijkskanselier ontvangen. Aan de be spreking werd eveneens deelgenomen door oen Rijksminister van Binnenlandsche Zaken, Groener, en den Pruisischen minis ter van Binnenlandsche Zaken, Severing. Volgens een oificieele medecleeling der soc.-dem. partij hebben de soc.-dem. aan de hand van omvangrijk materiaal aange toond, dat door leidende nationaal-socla- listen niet alleen wordt opgeruid tot ge welddaden, maar tevens, dat door net particuliere leger van Hitier, de SA-for- maties, ook in talrijke gevallen dergelijke gewelddaden georganiseerd bedreven wor den. Wanneer niet door het krachtigst actieve optreden van het staatsgezag een einde gemaakt wordt aan deze cultureele schade, kan men niet verwachten, dat de massa des volks, die achter de republiek staat, vertrouwen heeft in het staatsgezag en men moet begrijpen, dat dan maat regelen genomen zullen worden tot eigen bescherming. Verder wordt groote onrust teweeggebracht, waardoor de bedoeling, de regeering te steunen, steeds meer wordt geschokt. Zoowel de Rijkskanselier als de Rijksweerminister hebben beloofd, dat alle ter bestrijding van politieke excessen mo gelijke en eflectieve stappen zouden wor den ondernomen. Het overgelegde mate riaal zal door den Rijksminister van Bin nenlandsche Zaken worden onderzocht. Van bevoegde regeeringszijde Is over dit onderhoud met de sociaal-democraten niets bekend gemaakt. Opnieuw is een vervolging ingesteld tegen dr. Goebbels, leider der Berlijnsche nationaal socialisten, die beticht wordt van hoogverraad. Aanleiding tot deze ver-, volging heeft een artikel in het tijdschrift NaziSozi gegeven waarin dr. Goebbels o.a. het volgende heeft geschreven: „Wij willen Duitschland vrij maken, anders niets. Is het Duitsche volk het er niet mede eens dat het vrij gemaakt moet wor den dan hebben we maling aan zijn toe stemming. Een groot deel van het Duit sche volk is heden namelijk zoo materialis tisch en zoo laf geworden dat men het tegen zijn wil met geweld moet vrijmaken" FRANKRIJK. Het Kamer-debat. In de Fransche Kamer is gisteren, zooals aangekondigd, het debat over de buiten landsche politiek begonnen, nadat de Ka mer des morgens nog over de werkloosheid had beraadslaagd. Er kwamen drie interpellanten, die alle tot de linksche partijen behooren, aan het woord. Ze spraken in hoofdzaak over de betrekkingen met Duitschland. De interpellanten wezen er op, dat hoe wel de particuliere schulden niet direct verband houden met de politieke schulden, toch niet ontkend kan worden, dat het in te stellen onderzoek betrekking moet heb ben op het algeheele betallngsvermogen van Duitschland, dus met Inbegrip van de particuliere schulden. De solidariteit van het economische leven der volken is juist door de laatste gebeurtenissen meer dan ooit aan den dag getreden. Het is noodlottig, dat in de Duitsch- Fransche betrekkingen iedere concessie, die Frankrijk gedaan heeft, als het ware afgeperst moet worden, zoodat anderen dan met de moreele voordeelen ervan gaan strijken. Men waarschuwde, het Duitsche probleem eerlijk onder de oogen te zien Ook werd aangedrongen op hulpverlee ning aan Oostenrijk. De zitting werd daarop tot hedenmiddag verdaagd. Briand, die erg vermoeid was. moest eenige rust gaan nemen. Dit bracht ge ruchten in omloop over een ernstigen toe stand van den grooten staatsman, doch gelukkig is er geen gevaar. o OOSTENRIJK. De burgerwachten. In de financieele commissie' van den nationalen raad heeft Winkler, de minister van binnenlandsche zaken, verklaard, dat het in beslag nemen van wapens aan het licht gebracht heeft, dat de wapenen die de burgerwachten in hun bezit hebben voor het grootste deel onbruikbaar zijn, zoodat deze organisaties zeker niet in staat zou den zijn de staatsmacht ten val te brengen. Intusschen treft de regeering alle voorbe reidingen om nieuwe gebeurtenissen het hoofd te bieden. Een wet tot bescherming der republiek heeft de regeering nog niet besproken. Wel overweegt de regeering een wet, volgens welke een functie bij de politie of de gendarmerie onvereenigbaar is met het lidmaatschap van een bond tot zelfbe scherming. Ook zou een wet noodig zijn, dat scholieren niet tot deze bonden mogen behooren. ENGELAND. De behandeling der anti-dumpingswet De Ronde-Tafel-conferentie. Het Lagerhuis heeft gisteravond gede batteerd over het regeeringsvoorstel om de anti-dumpingswet Donderdag in alle lezingen te behandelen. Minister Runciman gaf toe, dat dit een voorstel was, hetwelk met de gewone re glementen van het Huis-in strijd was, maar de omstandigheden waren zóó bui tengewoon, dat de gewone behandeling van een financieele wet die twee of drie weken zou duren, in dit geval niet ge volgd mocht worden. De invoer had in de laatste helft van October en de eerste van November zulke afmetingen aange nomen. dat de regeering hiertegen on middellijk maatregelen moest nemen. Zij was zich bewust, dat zij het Huis bijna zoo iets als een blanco volmacht vroeg, maar de omstandigheden wettigden dit. De minister herhaalde, dat de wet geen levensmiddelen of landbouwproducten, geen tabak oi alcoholica en in het alge meen ook geen onafgewerkte goederen zou treffen. Majoor Attlee zeide namens de oppo sitie, dat het voorstel een revolutionaire afwijking van het reglement van orde be- teekende, die als men haar eenmaal toe liet, bij elke gelegenheid door de regeering kon toegepast worden als zij een bijzon- deren, financieelen maatregel wilde door drijven. Hij waarschuwde met nadruk, om hier geen precedent te scheppen. Boven dien was de plotselinge activiteit der re geering in deze aangelegenheid volstrekt geen gevolg van de gebeurtenissen van Augustus of van den verhoogden invoer door buitenlandsche firma's, die wisten wat hun te wachten stond, maar uitslui tend van dwang van conservatieve zijde, met name van de 300 volbloed protectlo- nisten. Wanneer deze rechten eenmaal gevestigd zouden zijn, zou men ze niet gemakkelijk meer kwijtraken. Majoor Gwillyn George, die op de eerste oppositlebank een plaatsje heeft gekregen, zeide, dat de voorstellen het beoogde doel niet zouden bewerken, om de eenvoudigen reden dat de tarief muren om alle landen de voornaamste en bijna de eenige oorzaak, waren van de situatie, waarin de wereldhandel zich be vond. De conservatieven staarden zich blind op de onmiddellijke maar tijdelijke voordeelen, die de industrie van protectie verwachtte, maar zij weigerden naar Duitschland en de Ver. Staten te zien, waar men thans de gevolgen van de pro tectie op den duur kon aanschouwen. Het voorstel om de behandeling van het ontwerp te bekorten, is daarna met 396— 51 stemmen aangenomen. De invoertarieven zullen niet gelden voor den invoer uit de andere rijksdee- len. Betreffende den terugkeer tot den gou den standaard verklaarde de minister van Financiën Neville Chamberlain dat een reeks voorwaarden moet worden vervuld voor stabillseering van het pond op een goudbasis kan worden overwogen. De Regeering wil allereerst de staatsbegroo- ting sluitend maken, de passieve handels balans verbeteren en de koopkracht van het pond sterling handhaven. Volgens de Regeering heeft het geen zin een in ternationale zilverconferentie bijeer. te roepen. Op een vraag nopens de wederinvoering van de door Snowden afgeschafte speciale beveiligingsrechten voor sommige indus trieën, de McKenna-rechten, antwoordde de kanselier, dat dit herstel een onder deel vormde van de algemeene fiscale politiek der regeering die nu in onder zoek was. Een afzonderlijke regeling was de re geering niet van plan te treffen. Tijdens de onderhandelingen van de federale structuur-commissie is het bij de besprekingen betreffende de Indische legerkwestie tot ernstige tegenstellingen gekomen tusschen de Engelsche verb genwoordigers en Gandhi, die de volk dlge overgang van de controle over S leger en de buitenlandsche betrekkin»» op het Indische parlement verlangde omdat, wanneer de controle over de ver dediging van een land door een ander land geschiedde, al was dit land ook no« zoo vriendschappelijk gezind, van een eigen verantwoordelij kheid van Indie geen sprake meer kon zijn. Een leger is voor een volk inhoud en begrip van zijn be staan. De andere Indische gedelegeerden moesten tusschenbeide komen om de door Gandhi gewekte spanning weer eenigs. zins te ontspannen. Zij verklaarden het er mee eens te zijn, dat leger en buitenland sche zaken voor een overgangstijd reser vaten den kroon zouden blijven, Gandhi heeft nog een langdurig onder houd gehad met MacDonald. Met het oog op de ontwikkeling der besprekingen heeft hij zijn vertrek, eerst op 21 Nov. bepaald voorloopig uitgesteld. De postbeambten hebben een loonsver- hooging gevraagd van 10 shilling per week. De minister zeide onderzoek toe Generaal Smuts is gisteren met 180 stemmen meerderheid op den grooten reeder Lord Inchape tot rector van de St Andrews-universiteit te Edinburgh gekozen. o HONGARIJE. Crisis-geruchten. Er loopen crisis-geruchten ten aanzien van het kabinet Karolyi Daar de regeering besloten heeft, dat ook de werkloozen, die aangesloten zijn bij socialistische vakvereenigingen deel zullen krijgen in de door de noodactie van de regeering verdeelde ondersteuning, wendt de Christelijke vleugel van de regeenngs- partij zich niet alleen tegen den eersten minister, maar ook tegen den tot de partij behoorenden minister van welvaart Ernst. Zelfs dreigde de christelijke vleugel van dé regeeringspartij er mede. dat zij een motie van wantrouwen in minister Ernst zou indienen. Definitieve besluiten zijn echter nog niet gevallen. CHINA. Het conflict met Japan. De afzonderlijke delegaties van den Vol- kenbondsraad hebben gisteren opnieuw getracht een voor China en Japan aanne melijke basis voor een overeenkomst te vinden. Tusschen Briand, Simon en Dawes eenerzijds en de delegatieleiders van Japan en China anderzijds hebben aparte onder- handelingen plaats gehad. In de daarop volgende geheime zitting rapporteerden d: hoofdbemiddelaars over den stand der be sprekingen. Naar verluidt zijn tot nu te geen noemenswaardige vorderingen ge maakt. De afzonderlijke beraadslagingei zullen heden worden voortgezet, aangeziea nog nadere inlichtingen worden ge- wenscht. Van het strijdtooneel is weinig nieui Er wordt nog gevochten, doch veel te tt teekenen schijnt het momenteel toch niS te hebben. GRANDI IN AMERIKA. WASHINGTON, 18 Nov. (Ned. Tel. Ag.) De journalist Hard, die zeer nauwe be trekkingen onderhoudt met senator Borib deelde in een radio-speech mede, dat bil het onderhoud tusschen Hoover en Grandi, ook de kwestie der Poolsche corridor ter sprake zou worden gebracht. Hard verklaarde, dat het standpunt van Amerika en Italië ten opzichte van een herziening van het verdrag van Versailles, de wijziging van de Duitsche en Hongaar- sche grenzen, een nieuwe regeling van het herstelprobleem en het ontwapening:- vraagstuk, identiek was. Dit beteekent evenwel niet, dat Amerika en Italië hieromtrent een overeenkomst gesloten hebben, of dat zij ln Genève een eenheidsfront zullen volgen. Het beteekeni alleen dat beide landen dezelfde opvatting hebben, zoodat zij dan ook in dezelfde richting zullen werken. o NAAR PROTECTIE IN ENGELAND. LONDEN, 18 Nov. (Reuter) Een ver gadering. belegd door de conservatieve parlementaire landbouwcommissie en bij gewoond door meer dan 130 parlements leden, voor het meerendeel conservatieven, nam met algemeene stemmen een resolute aan, waarin bij de regeering wordt aange drongen op een spoedige definitieve mede- deeling nopens haar landbouwpolitiek vóór het Huis op reces gaat. De commissie vraagt een verklaring omtrent het pro gram voor deze zitting ten aanzien van de quota en den gegarandeerden prijs fsn tarwe, den toestand van gerst voorde brouwerijen, de toekomst van de suiker bieten-industrie, de politiek ten aanzien van het dumpen van buitenlandsche land bouw- en visscherij -producten en speciaal den invoer van weelde-artikelen. Er werd een deputatie benoemd dieEe" onderhoud met den eersten minister ai aanvragen en een aantal sub-commissiö onder welke een betreffende het zuivel bedrijf. o KERK EN STAAT IN SPANJE. MADRID, 18 Nov. (Belg. Tel. Ag.) -J* nuntius heeft bij de regeering een P™ testnota ingediend tegen het besluit, wa-r bij aan de burgerlijke rechtbanken een f' voegdheid wordt gegeven, welke de ker«- lijke rechtbanken tot dusver bezaten. aanzien van de geheele procedure betre fende echtscheiding. Denuntius verzoekt de regeering W»1 I hem gelegenheid te geven de result' van het onderzoek te bestudeeren i* de anti-republikeinsche houding van»™ 1 bisschop van Vitoria, die uit het la"' I gezet. I De regeering besloot den nuntius te deelen, dat aan zijn verzoek niet v worden voldaan. I

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2