72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 November 1931 Derde Blad No. 21981 g Buitenl. Weekoverzicht. BRIEVEN UIT BERLIJN. Zijn uw e°f In afwachting Terstond na Laval's terugkeer uit Ame rika waar blijkbaar als uiterste remedie vnor de kwalen van onzen tijd slecnts kon worden gevonden de raad om zich direct te verstaan met Duitschland, zijn inderdaad tusschen Frankrijk en Duitschland de be- sorekingen ingeluid, die tot een compromis moeten voeren inzake alle financieele en economische aangelegenheden van het ooeenblik. Slagen zij beiden niet, dan schijnt Hoover zich het recht te hebben voorbehouden, om opnieuw zelf met een voorstel voor den dag te komen! Of dit dan niet zal zijn als mosterd na den maal tijd Is een kwestie> die WÜ niet êaarne zon der meer zouden willen beantwoorden. Gelijk gezegd, de directe besprekingen tus schen beide voornaamste belanghebbenden zijn begonnen, doch het diepste stilzwijgen wordt daaromtrent betracht. Feitelijk tast men over het verloop van zaken volkomen in het duister en de diverse berichten dien aangaande berusten slechts op vermoe dens zonder meer, zoodat men het verstan digst doet, daaraan niet veel waarde toe te kennen. In ieder kamp spreekt men uit den aard der zaak zooals men het gaarne zou wenschen! Trots geruststellende verkla ringen over de gevoerde gedachten-wisse ling wil het ons evenwel voorkomen, dat het niet zoo gesmeerd gaat; waarom anders zoo'n bijzonder opvallende zwijgzaamheid? Een vergelijk tusschen Frankrijk en Duitschland zou toch van zoo'n evidente beteekenis zijn, dat alleen een vage aan duiding daaromtrent veel van het hangende wantrouwen, dat momenteel zoozeer de situatie beheerscht, als met tooverslag zou doen vervagen en een stemming en sfeer scheppen, die een algeheele regeling niet dan ten goede zouden kunnen komen. Maar men zwijgt in alle talen Neen, bepaald gerust zijn wij niet. Al doet. men van weerszijden ook nog zoo zijn best. om een opgewekter geluid te doen beluisteren! Als vaststaand schijnt te mogen worden aangenomen, dat Frankrijk zijn politieke eischen en verlangens niet wil opbergen en deze een woordje wil doen meepraten, al werd bepaald, dat deze buiten het ge ding zouden blijven. Het is s'peclaal de kwestie van de grenzen in het Oosten, dus die tusschen Duitschland en Polen, die voor de zooveelste maal opgeld doen Op de gebruikelijke wijze is de Wapen stilstandsdag herdacht. Voor de dertiende maal sinds 11 November 1918. Toen ging er over de gansche wereld één huivering van ontspanning en opluchting en nu De vrede is op den wapenstilstandsdag ge volgd, doch zijn we. goed beschouwd, nog niet volledig temidden van vredesonder handelingen. die weinig uitzicht bieden op een werkelijken vrede? Deze vraag stellen is haar beantwoorden, helaas! De wereld is in verschillende kampen ver deeld gebleven, in hoofdzaak aan te dui den als overwinnaars en overwonnenen, al zijn langzamerhand een paar kleine nuances merkbaar. En het toekomstbeeld toont maar al te weinig gunstige fas- cettenHoogstens weet men een klip, die voor het moment al te gevaarlijk schiint, te omzeilen, doch het ruime sop wordt, niet bereikt. Men blijft temidden der klippen ronddobberen. Theoretisch begrijpt men volkomen de gevaren, waar aan men is blootgesteld, doch practisch weigert men naar goeden raad te luiste ren Het is alsof het oude Europa het be ilist aanstuurt op zijn ondergang. Geen leider, of hij heeft een vocabula rium van geijkte termen over herstel van vertrouwen, samenwerking, elkaar be grijpen en steunen etc in zijn bezit, waar uit hij naar noodig is weet te putten, soms tot vervelens toe, doch zoodra het tot da den moet komen, schijnt het alsof dit vo cabularium plotseling in het niet is op gegaanWie leidt ons arme wereld deel uit dezen doolhof? Opnieuw zijn mooie woorden genoeg ge wisseld op den jongsten elfden November; laat ons eindelijk eens daden zien, daar mede in overeenstemming!! Op wapenstilstandsdag werd er in het Verre Oosten gevochten, al heet het altijd nog geen oorlog! Toch wordt de toestand daar meer en meer zoodanig, dat ons be grip oorlog volledig van toepassing mag worden geacht. Dit alle nota's van den Volkenbondsraad en het optreden van Amerika ten spijt. Het laat zich aanzien, dat de militaire partij in Japan, nu ze eenmaal in actie is gekomen, zich niet meer zal laten afbrengen van het idee, thans met wapengeweld haar plannen in Mandsjoerije door te zetten. Partijen staan imers nog even ver van elkaar als bij het eerste optreden der Japanners. Opnieuw komt volgende week de Volken bondsraad bijeen, ditmaal te Parijs ten gerieve van den voorzitter Briand, doch wat kan dit lichaam practisch doen be halve een soort boycot uitspreken? En zal het daartoe durven overgaan Deze zelfde vraag mag ook gesteld wor den aan den protectionistischen vleugel der Engelsche conservatieven: zullen zij tot directe protectie over de gansche linie durven overgaan? In de troonrede, waar mede het Engelsche parlement is geopend, is een slag om den arm gehouden in dit opzicht; gelijk trouwens in ieder opzicht! Dit heeft de echte protectionisten der conservatieven onder leiding van Chur chill te hoop doen. loopen en van die zijde is reeds aangedrongen op een directe in voering van beschermende rechten zoo uitgebreid mogelijk. Mc. Donald, nog ge steund door Baldwin, heeft dezen eersten aanval uit het regeeringskasteel zelf. het hoofd kunnen bieden, belovend spoedig met voorstellen te zullen komen tot een matige protectie op luxe-artikelen en tot wering van de z.g. dumping, doch het feit, dat de protectionisten pur sang nu reeds hun eischen durfden stellen, doet weinig goeds verwachten voor Mc. Donald en de andere leden van zijn „nationaal" kabi net, die tegen invoering van een volledig protectionistisch stelsel staan! Ook Frankrijk zal misschien ter bestrij ding der werkloosheid, die daar nu ook gevoeld wordt, de tolbarriere wederom gaan verhoogen; om te voldoen aan den wensch van het parlement, dat juist opnieuw bijeen is gekomen en Laval reeds een eerste kleine overwinning heeft bezorgd. Zoo klein, dat Lavai's positie minder sterk moet worden geacht dan over het algemeen wordt aangenomen! RECLAME. LELUWARPEM» 3024 OOK DE JEUGD IS VERPOLITIEKT. (Van onzen correspondent.) Berlijn, 7 November. Men zal dezer dagen ook in de Neder- landsche pers wel het een en ander over de opstootjes aan Duitsche hoogescholen te lezen gekregen hebben. Voor ons, Hol landers, is het niet zoo eenvoudig, zich in deze toestanden in te denken. Wij kun nen ons stellig nauwelijks voorstellen, dat de studenten aan de hoogeschool in de eerste plaats „politici" en eerst daarna studeerenden zijn! En toch is dat de laatste jaren in Duitschland het geval. Ik schreef het u vroeger al eens: bij onze oostelijke buren is alles en nog wat verpolitiekt. De partij-tegenstellingen zijn zoo kras, dat ze zelfs in tallooze gevallen dwars door de gezinnen heenloopen. Vader, moeder, zoons, dochters zijn, laten we aannemen, allen kiezers. Maar het is zeer goed mogelijk, dat ieder weer tot een andere partij behoort en dat de stem ming aan de ontbijttafel reeds vergiftigd en ondragelijk is. Eiken dag, elk uur, wordt hier naar „de partij" gevraagd en de wederzijdsche hou ding daarnaar geregeld. De kranten zijn op weinige uitzonderingen na partijorga nen. En wel tot in uiterste consequentie. Dat wil zeggen: eigen partij genooten worden onder alle omstandigheden ge prezen, eigen redenaars uitvoerig aange haald, tegenstanders genegeerd, doodge zwegen of met enkele nog meest ver draaide zinnen afgemaakt. Zelfs waar het om kunstcritiek gaat, spelen partij eni^as nog een vaak beslissende rol. Men is onverdraagzaam tot in uiter sten. Minder in geloofs- dan wel in poli tieke en rassenquaesties. Men beschouwb den tegenstander als menschelijk min derwaardig en verkeert ongaarne met hem in dezelfde onpolitieke kringen. En waar het om de twee uiterste polen, om nationaal-socialisten aan de een, „marxisten" aan de andere zijde, gaat, daar is zelfs de dagelijksche moord dat is géén overdrijving, lezer! iets, wat men van weerszijden als bijna normaal en zeker onvermijdelijk op den koop toe neemt. In zulk een atmosfeer worden hier jonge mannen en vrouwen zonder eenige levenservaring student, genieten de be roemde „vrijheid" en maken daar mis bruik van op een wijze, die de buiten staander nauwelijks begrijpen kan. De studenten komen meestal reeds met de een of andere overtuiging uit het ouderlijk huis en dat is heusch niet altijd een overtuiging, die vader en moedeï hun hebben ingeprent. De jeugd is door alle tijden heen tot radicalisme geneigd geweest. Nu tegenwoordig in Duitschland het radicalisme troef is, mag men er zich niet over verwonderen, dat de studenten, voor zoover ze niet door religieuse ban den naar het bezadigde „midden" ge trokken worden, met trommelslag en vaandelgewapper naar de uiterste vleu gels uitgeweken zijn. Een minderheid neigt naar het com munisme,' een meerderheid is nationalis tisch en schaart zich bij voorkeur ondei de banieren van den statenloozen Groot- Duitscher Adolf Hitler, die tegenwoordig tot de meest belangwekkende figuren in het Duitsche en Europeesche politieke leven behoort. Dit alles ware niet zoo erg belangrijk, indien niet de academische wereld in Duitschland steeds meer neigde tot de opvatting, dat men het niet bij studie en bij theoretische beoordeeling mag laten, maar daadwerkelijk in den strijd der volwassenen behoort in te grijpen. De politieke propaganda in Duitschland beperkt zich al lang niet meer tot de volwassen kiezers, wier leeftijdsgrens ook reeds gevaarlijk dicht naa rde kinder kamer verlegd is. Men gaat bewust verder en propageert ook op de middelbare en zelfs op de lagere school. Het is dus met de schuld van de jeugd alleen, dat hier onmogelijke misstanden ingeslopen zijn. Piepjonge menschen, geboren in deze sombere tijden van oorlog en revolutie, opgegroeid in een atmosfeer van haat, armoede, ontbering en onverdraagzaam heid. van nature tot radicalisme geneigd, doen de ervaring op, dat men reeds in de klas hun steun zoekt, hen in jeugd organisaties op politieke grondslag har telijk welkom heet en buitengewoon prijs op hun toekomstige stemmen als kiezers blijkt te stellen. Is het te verwonderen, dat zij het evenwicht verliezen en als jonge studenten overstag slaan? Reeds de lagere en de middelbare school in Duitschland heeft de laatsta jaren tallooze „stakingen van scholieren" meegemaakt, verzet tegen onderwijzers, onderhandelingen tusschen leerkrachten, „raden van ouders" en zelfs „raden van schoolkinderen". Er moge goeds schuilen in de wijze, waarop tegenwoordig hier te lande op vele plaatsen (onder den invloed van socialistische schoolautoriteiten) met een al te schematisch, dor en overleefd stelsel van onderwijs van vorige genera ties gebroken is. Maar men is toch blijk baar al te plotseling in het andere uiter ste vervallen! Kinderen, heusche en als studenten vermomde, zijn zoo duchtig over het paard getild, dat men den laat- sten tijd zelfs de gewapende politie noo dig heeft om hen tot de orde te brengen. Dat zijn misstanden, waaraan de wel- meenende hervormers van het onderwijs stellig nimmer gedacht zullen hebben. Nu het bijna te laat is, staan we voor de wonderlijkste gevolgen! Het is hier niet de plaats om politiek partij te kiezen. Maar het moet zuiver- objectief geconstateerd worden, dat de rechtsradicale studenten vrijwel uitslui tend de lastige elementen in de Duitsche academische wereld zijn. Waarhij ze door rechtsche hoogleeraren, dagbladen en partijorganisaties helaas zoo krachtig mogelijk ondersteund worden. In de meeste gevallen is een nieuw hoog leeraar, die socialistisch en pacifistisch gezind is gelijk nu weer in Halle de onmiddellijke aanleiding tot verwik kelingen, die in landen met rustiger atmosfeer eenvoudig ondenkbaar zouden zijn. De Pruisische minister van Onder wijs is sociaal-democraat. Dat is voor de in het kamp van Hitier staande studen ten reeds de roode lap voor den stier. Maar deze minister houdt bovendien van hervormingen. Het streven der rechtsche partijen in Duitschland is in de eerste plaats de macht der socialisten in Prui sen te breken. Dus is het volkomen be grijpelijk. dat zij socialistische Pruisi sche ministers moeilijkheden bereiden, overal waar daar kans voor is. De stu dentenwereld wordt tegen den minister van Onderwijs in het harnas gejaagd, en het opduiken van socialistische hoog leeraren is natuurlijk een welkome gele genheid. Soms komen zulke professoren inderdaad met ook voor politiek-neutrale studenten onhoudbare beginselen op hun leerstoel aan. Maar niet zelden ook zijn hun verklaringen en uitlatingen ver- valscht en gaat men slechts tegen hem te keer omdat zij zich als socialist bekennen of Joden zijn. En dan begint een periode van schan-r dalen, gelijk Duitschland er op het oogenblik weer een in Halle doormaakt. De rechtsche studenten gedragen zich niet meer als toekomstige meesters en doctoren, maar als politieke vechttroepen. Zij zien tegen geen enkel middel op om de colleges van den nieuwen professor onmogelijk te maken. Duizenden studenten stellen zich voor de collegezaal op of trachten het naderen van 't universiteits gebouw te verhinderen. Men joelt en brult en slaat er zoo noodig ook met de vuisten op los. Is de rector op de hand van de studenten, dan moet al spoedig de politie de orde komen handhaven; kiest de rector voor zijn bedreigden collega partij alj thans in Halle dan wordt een regel rechte strijd tusschen professoren en stu denten uitgevochten. De rector vergezelt den „afgekeurden" hoogleeraar. Zij moeten zich tusschen de brullende en grove beleedigingen uit- schreeuwende studenten een weg banen naar de collegezaal. Daar zitten reeds in hoofdzaak oppositioneele jonge menschen, die den professor niet aan het woord laten komen, joelen, politieke strijdkreten uit- stooten en op de lessenaars slaan. Dan moet het college afgebroken worden. On derhandelingen beginnen met vertegen woordigers uit de studenten, met het be stuur van hun rechtsche organisatie. De studenten stellen eischen, verlangen ver klaringen, dreigen met verhuizing naar andere hoogescholen. In de stad houden ze hun meetings en dagen professoren uit, daar het woord te voeren. De pers bemoeit zich met het geval. De regeering dreigt eveneens en wel met sluiting van de Alma Mater. Ook de kamerverhuurders, die zich bedreigd zien, komen met protesten. Op straat verdringen zich de betoogers. Be reden politie doet charges. En onderwijl zit de „roode professor" in zijn studeervertrek, hoort uit de verte het joelen van de jeugd, die hem wellicht straks de vensters zal inwerpen en denkt na over de academische toestanden in den jare 1931! „Politiek schuilt overal, overal mijn vrinden!" In Duitschland hoeft men niet eens met een lantaarntje aan het zoeken te gaan! ROLAND. RECLAME. c aangedaan kalmeert hoesten maakt slijm lost 9 brengt verlichting ■vraoq het oordeel van uw dokter AöWTPl PfcMpnWRyVLIXW.KAAai 7989 MENSCHEN IN 'T ZU1DZEE-PARADIJS. Hierover handelt de laatste indrukwek kende film van den bekenden talentvol len Duitsche regisseur F. W. Murnau die enkele maanden geleden door 'n noodlottig auto-ongeval het leven verloor. De titel de film luidt „Taboe" en werd op Bora- Bora in de Zuidzee opgenomen. De heldin in deze film is het kleine Zuidzee-meisje ..Reri", dat door Florent Ziegfeld naar de Vereenigde Staten is gehaald, waar zij in de Ziegfeld-Follies te New York optreden zal. Een medewerker van Murnau vertelt het volgende uit het land van Bora-Bora waar hij zulk een langen tijd doorbracht: fori, de hoofdvertolkster uit Murnau's nieuwste film „Taboe". fo Zuidzee-eilanden zijn in werkelijk heid wat men er zich van voorstelt: een Paradijs, waarin menschen leven, die in een betere wereld thuis schijnen te hoo ien. Men zou dichter willen zijn om de schoon heid van dit vergeten hoekje der aarde te Kunnen bezingen. Alleen in een dergelijke omgeving kon zich een ras als het Poly nesische ontwikkelen, een ras dat door de t?? met haar rÜkste ëaven gezegend is heb de wereld doorkruist in vele rich- uigen. maar ik ken geen volk dat in narmé te vergelijken is met de inboorlin- jjjJ van deze eilanden. Hun lichamelijke ^noonheid en gratie staan in volkomen harmonie met hun geest en karakter. Zij jn vroolijk. grootmoedig, openhartig, vre- t Snd. gevrij en van een kinderlijke teemt tieheid' die ieder voor hen in~ Men moet hen leeren kennen voordat de moderne beschaving te veel invloed op hen heeft gehad. Voor mij. die tijdens het opnemen van „Taboe" voor de derde maal langeren tijd in de Zuidzee door bracht was het steeds een nieuwe vreugde temidden van deze prachtige menschen te vertoeven. Jong en oud zijn hier gezond en mooi, daar water, zon en lucht hun lichaam ver trouwd zijn. Deze menschen zijn goed, omdat honger hen een onbekend begrip is. Een kwistige natuur geeft hen met volle handen alles wat zij noodig hebben om te leven. De zee schenkt hun visch. schild pad, oesters, de aarde draagt vruchten in ontelbare soorten. Broodvruchten, sinaas appelen en citroenen, bananen en mango's vormen het gezonde en heerlijke voedsei der bevolking. Kleefling en huisvesting voor de men schen van de Zuidzee Zijn dat geen pro blemen. Een zelfgebouwde hut geeft be schutting een bonte doek als eenig cos- tuum is al de grootste luxe. Bloemen en schelpen, waarmee mannen en vrouwen zich opschikken, zijn hun sieraden. Ondanks hun eenvoud bezitten deze kin deren der Natuur een diep gewortelde zin voor schoonheid. De inboorlingen hebben een innerlijke cultuur, dr hooger te schat ten is dan vele uitvloeisels van onze veel geprezen beschaving. Muzikaliteit is hen aangeboren. Hun wondermooie muziek, hun melodieuze liederen brengen toe hoorders steeds opnieuw in verrukking. Hun dansen zijn van een bevalligheid die tot bewondering dwingt. Zij weten te leven en zij weten te sterven. Zij vreezen den dood niet. Zooals alle gekleurde rassen zijn zij fatalisten. Pijn tengevolge van een ongeluk verdragen zij met de grootste dapperheid Door hun schitterende lichamelijke conditie genezen zij betrekkelijk gemakkelijk van zware ver wondingen. Maar een inwendige ziekte ls iets dat zij niet verklaren kunnen. Als zij ziek worden leggen zij zich eenvoudig neer bij de gedachte dat het spoedig uit zal zijn Zij hebben geen langen doodstrijd, omdat zij den naderenden dood niet den geringsten tegenstand bieden. De menschen van de Zuidzee zijn wel licht de laatsten hier op aarde die de gave hebben gelukkig te zijn. Wie hen eenmaal heeft leeren kennen zal steed^ naar hen terugverlangen. Ik hoop dat onze film, j „Taboe", alle toeschouwers met iets van I dat verlangen zal vermogen te bezielen. 1 LIEFHEBBERIJEN VAN FILMARTISTEN. Gedurende de rustpoozen tusschen de opnamen blijkt, dat onder de filmartisten zeer verschillende gewoonten van recreatie heerschen. Lupe Velez b.v. laat een groote coy-boy zweep knallen, waarmede zij even handig kan omgaan als de oudste veteraan uit het wilde Westen. Zij heeft dit geleerd van Douglas Fairbanks, met wien zij samen in „The Gaucho" speelde. Lawrence Tibbett, de bekende opera zanger, verbonden aan de Metro Goldwyn Mayer studio's, heeft de gewoonte van den tooneelknecht een stuk touw te leenen en zich hiermede te oefenen in het lasso- werpen. Toen hij een jongen was. leerde hij rijden op de ranch van zijn oom en lang voor hij zich op den zang toelegde, was hij een zeer handige cow-boy OMtttZ TIBBETT 603TEfl KftATOtt Tusschen de opnamen heeft Buster Kea- ton de gewoonte ieder stuk of onderdeel van een machine, dat in de studio's onbe waakt achtergelaten is, uit elkaar te nemen of te „repareeren". Hij heeft een natuurlijk talent voor technische studie en heeft zelfs een rijks-diploma als machi nist bij de marine. Clark Gable is dol op kruiswoord puzzles en heeft een onuitputtelijk geduld in het oplossen hiervan. John. Gilbert en Conrad Nagel hebben beiden de gewoonte tusschen de opnamen te lezen. Wallace Beery houdt er van over het terrein en door de studio's te dwalen en zijn collega's voor den gek te houden. Cliff Edwards geniet bij hem een zekere voorkeur als slachtoffer, indien hii in de buurt is. Joan Crawford zorgt altijd dat er een gramofoon in de buurt van de studio's is waar zij werkt en gedurende elke pauze speelt zij de nieuwste platen. Zij is dol op muziek. Voor William Haines zijn altijd een violist en pianist in de studio. Bij de ge luidsfilms kunnen zij niet meer zooals vroeger inspireerende muziek voor hem spelen, maar tusschen de opnamen helpt de muziek hem zich te concentreeren voor zijn rol en hem in de juiste stemming te doen blijven. EEN HOLLANDSCH ARTIST IN DE HOLLYWOODSCHE STUDIO'S. In de Paramount studio's te Hollywood werkt reeds sinds 1920 een Hollandsch artist, Hans Ledeboer. Hij is geen acteur, doch vervaardigt de schilderijen die ge bruikt worden ter opluistering van film decors. In bijna iedere film komt hier en daar een interieur voor, waar een of meer schilderijen moeten worden opgehangen, en het is de gewoonte van het studio om steeds weer nieuwe schilderstukken te ge bruiken. Meerendeels zijn dit copiën van afbeeldingen in de verschillende kunst tijdschriften. Ledeboer heeft in zijn twaalfjarige carrière bij Paramount meer dan vijf duizend schilderijen gemaakt. De meeste worden na gebruik op de zol ders der ateliers opgeborgen, of het doek wordt opnieuw gebruikt voor een ander werk. Een van zijn Jongste opdrachten was het leveren van den inboedel van 'n kunst handelaar voor eenige scenes in de film „Women love Once". Binnen een week had Ledeboer honderd schilderijen van verschillende grootten en in alle moge lijke stijlen en perioden kant en klaar. Hans Ledeboer heeft zijn opleiding in Holland genoten. Voor de bekende Wereld tentoonstelling in San Francisco vertrok hij naar Amerika om in de expositiezalen muurschilderingen aan te brengen, waar voor hij een gouden medaille ontving. Na de tentoonstelling bleef hij in Californië, waar hij al spoedig bij Paramount in dienst kwam. GRETA GARBO SPEELT „MATA HARI". GDEJA GAG8Q Metro Goldwyn Mayer heeft de bekende „research expert", Natalie Bucknall naar Europa gezonden, waar zij in de ver schillende archieven gegevens en foto's verzameld heeft voor het verfilmen van het leven van Mata Hari. De rol van Mata Hari zal vervuld wor den door Greta Garbo, terwijl Ramon Novarro de rol zal spelen van Marton, de eenige man, die door Mata Hari werkelijk bemind werd. Lionel Barrymore speelt in deze film de rol van Russisch attaché, die op de dan seres verliefd is. Lewis Stone zal gezien worden als Soko- poulis. een geheim agent, uiterlijk eige naar van 'n elegant speelhol in Frankrijk. Eveneens treedt in deze film op Karen Morley; George Fitzmaurice is belast met de regie. WIJ DEELEN U MEE DAT: Johnny Weismüller de houder van vele wereldrecords voor zwemmen de rol van Tarzan vertolkt in de nieuwe Metro Gold wyn Mayer-flim, gebaseerd op Edgar Rice Burrough's Afrikaansche avonturen romans. In Hollywood op cinematografisch ge bied een uitvinding zou zijn gedaan, die door deskundigen als de grootste en schokkendste beschouwd wordt sedert het begin van de film. Terwijl de film zich n.l. tot dusver moet vergenoegen met de twee dimensies van het witte doek, zou deze nieuwe uitvinding de projectie in drie dimensies mogelijk maken, waardoor dus een volmaakte ruimte-indruk verkregen zou worden. Ook zou de projectie niet meer gebon den zijn aan het witte doek, maar overal in de tooneelruimte kunnen geschieden. De eerste demonstratie heeft eenige dagen geleden in Hollywood plaats gehad, in tegenwoordigheid van slechts acht per sonen. De in- en uitgangen van het theater, waar deze proefvertooning plaate had, stonden onder strenge bewaking. De Max Fleischer studio's een screen- song voltooid hebben, die het populaire liedje .Betty Co-ed" tot onderwerp heeft. De bekende Amerikaansche bandleider, Rudy Vallee, die het lied creëerde, ver schijnt persoonlijk in het filmpje, om de toeschouwers tot meezingen op de maat ■van het dansende balletje uit te noodigen. Max Fleischer begint nu aan een twee tal nieuwe screensongs, waarvan de een 'n oud, de ander en nieuw liedje zal illus- treeren. Het zijn „Mr. Galagher aan Mr. Sheen", bij ons bekend als „Juffrouw Pennewip en Juffrouw Groen", en de moderne song „You 're Driving me Grazy".

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9