BOUWKUNSTIG SCHOON. FINANCIEEL OVERZICHT. LAND- EN UIT DE BONTE WAERELD. GRAVENSTEIN. I. Het is een eigenaardig genot rond te dwalen in de buurt van de Pieterskerk, rondom het gebouwencomplex van Gra- venstein, door de Lokhorststraat en ver dere omgeving, vooral, wanneer men daarbij de herinnering aan oude platen en kaarten met zich mededraagt en his torische gestalten en toestanden uit het verre verleden voor zich oproept. De tegenstellingen van het leven, schoon telkens anders van vorm en gestalte, die in elk tijdperk der historie even fel van karakter waren, spreken hier wel zeer sterk tot de verbeelding. Op het terrein, destijds omgeven door diepe grachten, thans begrensd door Pieterskerkhof, Pieterskerkstraat, Lok horststraat en Muskadelsteeg, lag 's Gra venhof, later Lokhorst genaamd, nadat de graven hun zetel naar Den Haag hadden verlegd en een der heeren van Lokhorst het in de 14e eeuw had gekocht Ten Westen hiervan eveneens rondom in 't water gelegen, verhief zich 's Graven Steen, dat we thans nog gedeeltelijk in zijn ouden vorm kennen. Een brug gaf verbin ding tusschen Hof en Steen. Een oude brug leidde van het voorplein van het Steen naar den weg, die naar de „Dief- steghe" voerde en van daar langs de Bree- straat naar den Blauwen Steen, de marke steen der oude vierendeelen, het middel punt der oude stad, waar voor 1463 de veroordeelden werden gevonnist en ook later het volksgericht wel zijn gruwelijk werk volbracht. Genoemde brug voerde tevens naar 's Graven „Crythof", het tour- nooiveld waar ridderlijke kampspelen werden gehouden, dus de terreinen be grensd door Rapenburg en Pieterskerk- gracht. En eindelijk lag ten Zuiden van dit alles het Pieterskerkhof met de kerk. Wn ft Ta ficsro.vo «tt Gff.rccw: Sin t re L GiDflV Hoevele malen zal de „Crijthof" niet getuigenis zyn geweest van het gewemel van ridderlijke figuren in volle wapen rusting, van het gebriesch der strijdrossen, wanneer men zich bereidde tot het rid derlijk steekspel of ock wanneer edelen en dienstbaren zich toerustten tot den strijd tegen de halsstarrige West-Friezen of tegen de machtsbegeerte van Utrechts bisschoppen. Na feesten en overwinningen weergalmde de hooge zale van het feestgedruisch der edelen, terwijl de kanne immer voedsel gaf aan het lawijt. In de lange winteravonden heerschte er de stilte van het ademloos luisteren naar de verhalen van Karei ende Elegast en de wonderlijke sproken uit het Oosten, verhalen van strijd en overwinning. Had niet Willem I in 1219 medegeholpen Damiate te veroveren en hing er niet een waas van geheimzinnigheid om den dood van Floris IV in 1235. En soms kwam de reizende minstreel ver uij het Oosten of uit het Zuiden en bij ruischend luitgetok- kel zong hij met schoone stem liederen van minne. Vreugde heerschte er in 1227 toen Machteld van Brabant, de gemalin van Floris IV het aanschijn schonk aan een zoon, die zoowel in de geschiedenis van het Heilige Roomsche rijk als van hei graafschap Holland een eervolle plaats zou innemen. Men spoedde zich ter doopkapelle van de Pieterskerk, waar de jonggeborene werd ingelijfd bij de gemeente van Chris tus en in het kerkgebouw, dat stond onder het patronaat der graven klonk een weer galm van de Kersthymne: Puer natus esi nobis een zoon is ons geboren. Nieuwe vreugde heerschte in 1254, toen de zoon van Willem II, sinds 1247 Roomsch Koning van Duitschland en zijn gemalin Elizabeth van Brunswijk te Leiden het levenslicht aanschouwde. Feestelijker nog zal de kerk uit hoofde van Willems be trekking tot haar dezen knaap hebben be groet en het zal bij deze gelegenheid zijn geweest, dat Willem II haar een altaar tafel schonk, welke naar alle waarschijn lijkheid later boven de Westelijke poort Z J .*>00 van 't Stadhuis werd ingemetseld. Niet al deze feiten staan historisch vast in dien zin, dat oorspronkelijke oorkonden er ge tuigenis van geven. Maar als we weten, dat alle grafelijke oorkonden van belang vóór 1266 te Leiden werden opgesteld en geteekend, dan vindt de overlevering om trent de geboorte der beide vorsten hier ter stede toch wel eenigen historischen grond en omtrent den altaartafel geeft wijlen Dr. Overvoorde een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid. In 1254 geboren, reeds in 1256 verweesd door het sneuvelen van Willem II in den oorlog tegen de West-Friezen, wordt Floris V onmiddellijk als graaf gehuldigd, terwijl zijn oom Floris den Voogd het regentschap waarneemt. Wij nemen aan, dat Leiden van dit alles nabije getuige is geweest. Wel vertoefden de Hollandsche graven ook elders. Zij hadden een Steen in den hoek van Bakenessergracht en Spaame te Haarlem, waar reeds in de 12de eeuw mede een kasteel stond in 1132 afgebrand. We weten dat Willem II te Haarlem deed bouwen of verbouwen het huis dat thans nog deel is van Haarlems Raadhuis. Dit gebeurde In 1248, vlak na de uitroeping tot Roomsch Koning. Trouwens omstreeks 1283 blijkt uit het „oude register van Graaf Florens", dat deze eveneens te Delft, Zie- rikzee. Dordrecht een „curtis" benevens eenige hofsteden bezat (Blok Dl. 1 pag. 60) Het was alsmede de Roomsch Koning die de jachtsloten te Vogelenzang en „Die Haghe" vestigde. Al deze dingen getuigen van het machts bewustzijn der graven uit het Hollandsche Huis, verre nakomelingen van den Viklnger wien nog altijd de expansiezucht In 't bloed zat. En wellicht speelden ook poli tieke overwegingen een rol: de burgerij der begunstigde steden te genoegen en hen vaster te binden in den strijd, tegen der. heerschzuchtigen adel, aan wier wraak zucht Floris V ten offer zou vallen. Doch hoe dit zij, de hoofdzetel schijnt Leiden te zijn geweest, waar tenminste tot 1266 de grafelijke kanselarij was gevestigd, om daarna zich naar „Die Haghe "te ver plaatsen. Te midden van moerassen en bosch- rijke wildernissen gelegen, met zijn breede waterloopen naar alle vier windstreken, waar het zand van de Geest tusschen der. Rijn en het tegenwoordige Rapenburg nog even boven den moerasbodem uitkwam er. vanwaar uit nog in de 10de eeuw de Rijn mond kon worden beheerscht, te meer nog omdat er waarschijnlijk reeds in 836 op een paar boogscheuten afstand door Heroic den Deen de burg was opgericht, welker Casteleins werden aangesteld door de gra ven van Holland, was Leiden wel de vei ligste veste voor het Grafelijk Hof. En zoo is het mogelijk, dat Van Lennep gelijk heeft, die bij een Norenoverval graar Aernoud reeds te Leiden laat wonen. Leiden zou dan van zeer nabij de op komst van het Hollandsche Huis hebben gezien en de toenemende glorie der vor sten, wier laatste vertegenwoordigers de vrienden van de burgerij waren, de begun stigers van den derden stand. Wij spraken in het begin van dit op stel over de tegenstellingen der werkelijk heid zich uitend in droeve en blijde ge beurtenissen aan het Hof, waarvan de weerklanken zich uitten in de Pieterskerk. Sterker wordt de "tegenstelling wanneer we denken aan des Graven Steen, eerst de particuliere gevangenis van den graaf, be stemd voor de tuchtiging van zijn vijan den of om de gijzelaars uit 't volk der Friezen of Stichtenaren in 't „prisoen" te houden tot het losgeld was betaald; weldra ook de gevangenis voor Rijnland. Bij keuze van Willem II in 1255 werden de eerste heemraden aangesteld tot het beheer van werken, sluizen en bruggen ln het groote gebied van de „lage landen bl der see" dat het meest blootstond aan de bedreiging van de opgezweepte Noord zee en waarin roede voor roede aan het moeras moest worden ontrukt. In 1289 werd door Floris de Vijfde aan de Heem raden een Baljuw toegevoegd en zoo groeide weldra het eerste en machtigste Hoogheemraadschap van ons land als staat tusschen de staten, het machtige lichaam dat de waterbouwkunde hier heeft gestimuleerd tot een elders ongekende hoogte. 's Graven Steen, Steen genoemd omdat de overige gebouwen behalve de kerk meest van hout waren, is de oudste nog bestaande gevangenis in Holland al is zij voor haar oorspronkelijk doel onbruikbaar geworden. Wat al zuchten, klachten, vervloekingen zijn hier geslaakt in schrille tegenstelling met de vreugde die in 's Graven Hof kon heerschen. Wat al machteloos verzet is gepleegd tegen de stugge muren der keldergewelven, waar zoovele veroordeelden de strop of het rad wachtte, terwijl slechts enkele tientallen meters verder tpr eene zijde hel leven bloeide op de vorstelijke hofstede en ter andere zijde de hymnen rezen ter eere der H. Drievuldigheid. Over deze onherbergzame gevangenis met zijn muffe kelderholen een volgenden keer meer. Krachtige prijsstijging op de goederen markten - De besprekingen over het herstel- en schuldenvraagstuk - Verdere toeneming van het vertrouwen op de valuta- en de obligatiemarkt - Geen gedwongen renteverlaging op Duit- sche buitenlandsehe leeningen - Koersstijging aandeelen Philips. Hoewel het herstel, dat zich reeds in den loop der vorige week op de internationale fondsenmarkt had baangebroken, zich niet ten volle heeft kunnen handhaven, is het algemeene aspect der beurzen toch aan merkelijk beter dan nog kort geleden het geval was. Den eersten stoot tot de ver betering had de prijsstijging op de goe derenmarkten gegeven. Bijzonder aanmoe digend werkte de tarwe-hausse, doch ook de stijging van den zilverprijs, de vastere houding zoowel van de tin- als van de zinkmarkt, de verhooging van de petro- leumprijzen. het oploopen van de katoen-, de koffie- en de rubberprijzen droegen er toe bij, de stemming op de effectenbeurzen te stimuleeren. Wanneer men de tegenwoordige notee ringen van al deze goederen vergelijkt met het laagste punt, dat in dit jaar werd bereikt, dan vindt men, dat inderdaad van een krachtig herstel mag worden gespro ken. Minder gunstig wordt het beeld echter wanneer men er, zooals wij in het hier onder volgende staatje doen, de noteerin- gen naast stelt, die omstreeks een jaar geleden golden. Men ziet dan, dat ln de meeste gevallen nog een lange weg moet worden afgelegd, alvorens het, op zich zelf destijds reeds als een noodpeil be schouwde, niveau van het vorige jaar zal zijn bereikt; om maar in liet geheel niet te spreken van de prijzen, die voor het intreden van de depressie golden. Nu zouden wij niet gaarne willen zeggen, dat de hooge,tijdens de periode van „Hoch- konjunktur" geldende prijzen, als de „nor male" moeten worden beschouwd en dat een terugkeer tot dit prijsniveau nood zakelijk zou zijn alvorens men inderdaad de tegenwoordige crisis als overwonnen zou kunnen beschouwen. In het verloop van de laatste paar jaar is ten aanzien van de factoren van prijsvorming op de goederen markten heel wat veranderd. De kunst? matige maatregelen in verschillende lan den tot het hooghouden der prijzen van bepaalde artikelen, zijn over het geheel genomen falikant uitgekomen, waardoor de prijzen in de toekomst weder in veel sterkere mate direct door de wetten van vraag en aanbod zullen worden be- heerscht. Aan den anderen kant hebben de pro- j ducenten en fabrikanten van allerlei producten door den nood gedwongen aller- I lei bezuinigingen doorgevoerd, waardoor de I productie-kosten sterk zijn verminderd. I Wanneer het streven naar loonsverlaging i verder succes heeft, zal dit tot gevolg heb- ben, dat de geheele levensstandaard daalt, i hetgeen beteekent, dat de transport- en verzekeringskosten, de kosten van onder- houd en aankoop, van nieuwe machines en installaties en alle bedrijfsonkosten over eenkomstig teruggaan. Het zal dan moge lijk zijn, om bij veel lagere verkoopprijzen dan die, welke vóór de crisis golden, een behoorlijke winstmarge te maken. Wij laten een vergelijkend staatje der noteeringen van goederenprijzen hieronder volgen, waarbij valt op te merken, dat, wat de in Engelsche valuta geldende prijzen betreft, rekening moet worden gehouden i met de sinds einde September ingetreden waardedaling van het Pond, die ca. 23 pCt. uitmaakt, zoodat de prijsstijging ten deele I slechts schijn is. 1 nd tot opheffing van den gouden s ïndaard zouden volgen, voor het oogen- b! op den achtergrond is geraakt. Tot de krachtigste valuta's wordt onze gulden wel geacht te behooren en het lijkt wel haast ongerijmd, dat nog slechts kort ge leden ook velen hier te lande goud in hun safes hebben „gehamsterd", teneinde zich tegen een eventueele waardedaling van onze valuta te beveiligen. Ook ten aan zien van den dollar, die een tijd lang aan heftige aanvallen heeft blootgestaan, zich vooral uitend in de terugtrekking van Fransch te goed uit New York, zijn de op vattingen veel kalmei geworden, nu de goud-afvloeiing uit de Ver. Staten heeft opgehouden en de goudvoorraden aldaar zelfs reeds weder eenigszins aangevuld konden worden. Het groote aanbod van obligaties, dat zijn voornaamste oorzaak had gevonden in de vrees voor een waardevermindering van de valuta, waarin deze luiden, is op gehouden. Nieuwe vraag is ontstaan, waarbij het betrekkelijk hooge rendement, dat verschillende obligatiën na de plaats gevonden koersdaling opleveren, een prik kel vormt. Een duidelijk symptoon van de verbetering vormt wel de thans aange kondigde emissie van f2 millioen obliga tiën van de Provincie Noord-Holland, de eerste obligatie-uitgifte, die hier sinds omstreeks drie maanden aan de markt wordt gebracht. Dat er echter in de tus- schentijd op de obligatie-markt heel wat veranderd is, blijkt wel uit een vergelij king van de voorwaarden, waartoe deze leening wordt aangeboden. In de eerste week van Augustus, d.w z. vóór de bank- moeilijljheden in Duitschland de markt hadden ontwricht, waren nog verschillen de binnenlandsche leeningen van het 4 pet. rente-type, op omstreeks den pari- koers, ter inschrijving aangeboden. Noord- Holland komt thans weer met het 4'/s pet. rente-type. bij een koers van uitgifte van 97 3/4 pet. Verwacht moet worden, dat het nijpen de geldgebrek van publieke lichamen er toe zal brengen, binnenkort een beroep 1 op de markt te doen. Aan de verdere ont wikkeling der obligatiemarkt zal dit niet ten goede komen. Veel wenschelijker ware het, de markt nog eenigen tijd rust te gunnen, met de kans, dat de rente zich intusschen op een lager niveau consoli deert. Gezien de groote geldbehoeften van vele gemeenten en andere publieke licha men is het echter te vreezen, dat reeds nauwelijks nadat de eerste teekenen van een verbetering zich hebben doen gevoe len, een wedloop tot het plaatsen van nieuwe leeningen zal aanvangen, wat aan de voorwaarden inzake rentevoet en koers van uitgifte niet ten goede kan ko men, en tegelijkertijd een druk op de oude leeningen moet uitoefenen. Tarwe ets. per bush.) Katoen ets. per lb.) I Suiker ets. per lib.) I Petroleum (Mid Continent) Koffie ets. per lb.) Rubber (pence per lb.) I Koper per ton) Tin per ton) I Na een krachtige stijging zijn de notee ringen op de goederenmarkten in de laatste dagen weer iets afgebrokkeld, wat ook een minder prettigen indruk op de fondsenbeurs maakte, nadat deze laatste zich reeds met het denkbeeld van een geleidelijke, doch aanhoudende verbetering van het prijsniveau vertrouwd had ge maakt. Hierbij kwam, dat zich tegen het midden der week op de beurs ook weder in toe nemende mate de onzekerheid op politiek gebied deed gevoelen. Behalve de gebeur tenissen in Mantsjoerije waren het ook thans weder de besprekingen tusschen de Fransche en Duitsche regeeringen, welke de beurs belet hebben, zich aan een on gebreideld optimisme over te geven. Bij de tot dusverre gevoerde onderhan delingen is reeds duidelijk gebleken, dat er nog altijd een groot verschil van opvatting in Fransche en Duitsche regeeringskringen bestaat over de bevoegdheden van de bij zondere Commissie, die de quaestie der Duitsche betalingscapaciteit zal hebben na te gaan. Frankrijk schijnt er nog steeds aan vast te houden, dat de Commissie de beperkte bevoegdheden zal hebben, die ^haar op grond van het Youngplan zijn ge- "gegeven, terwijl Duitschland de opvatting huldigt, dat de Commissie het algeheele betalingsvermogen van het land dient .te onderzoeken. Eerst wanneer over dit prin- cipieele punt overeenstemming zal zijn ge kregen, kunnen de voorbereidingen wor den getroffen voor het bijeenroepen van een internationale regeeringsconferentie. Van 't verloop van deze conferentie hangt dan de oplossing van het geheele herstel en schuldenvraagstuk af. Blijkens de jongste uitingen van verschil lende regeeringspersonen in de bij het herstelvraagstuk betrokken landen, met name de rede van den Engelschen Pre mier, wordt het belang van een voor alle partijen bevredigende regeling voor de verdere economische ontwikkeling in de geheele wereld te bevoegder plaatse niet onderschat, en men mag dan ook het ver dere verloop der onderhandelingen met vertrouwen tegemoet zien. Zoolang in dit opzicht echter geen meerdere zekerheid bestaat, blijft er voor de beurs, die reeds zoovele malen in haar verwachtingen bedrogen is uitgekomen alle aanleiding tot een gereserveerde stemming bestaan, die zich weerspiegelt ln een geringen om vang van de bedrijvigheid. Nadat tijdelijk ook Duitsche vaste rente dragende fondsen van de betere stemming hadden geprofiteerd, is de houding ten opzichte van deze waarden weder veel meer gereserveerd geworden. De oorzaak van deze ommekeer lag in de in Duitsch land loopende geruchten over plannen der Duitsche regeering, om den rentevoet daar te lande gedwongen te reduceeren. Tegen deze plannen is in de Duitsche pers met klem geprotesteerd, en terecht is er op gewezen, dat een dergelijk optreden, dat de leeningscontracten tot „een vodje papier" zou maken, den doodsteek aan het Duitsche crediet zou toebrengen. De bedoeling van zoo'n gedwongen rentever laging zou natuurlijk zijn, de rentelasten voor landbouw en industrie te verlichten, j echter door middel van gedeeltelijke „ont- eigening" van breede kringen der bevol- Koogste Laagste Not. 1928 10 Nov. '30 not. 1931 10 Nov.'31 223 1/2 96 1/2 56 5/8 77 23 10.15 5.50 6.70 2.58 1.38 1.11 1.38 1.25 0.85 0.15 0.71 18.3/8 8.1/8 5 3/8 6.9/16 20 4 1/4 2 3/8 3 76 46 32 43 257 118 100 134 I king, die geld hebben uitgezet in den vorm van obligatiën en pandbrieven. Aangezien de Duitsche beurzen nog al- tijd gesloten zijn, is het niet mogelijk, na te gaan, welke uitwerking de bedoelde ge ruchten op de koersen van vaste rente dragende fondsen hebben gehad. In den niet-officieelen handel van bureau tot bureau hebben de 8 pet. pandbrieven van Duitsche hypotheekbanken echtèr 8 tot 14 pet. in koers verloren. Ook in het bui tenland heeft de in Duitschland gewekte ongerustheid weerklank gevonden, zoo zeer zelfs dat de Duitsche regeering, om de ongunstige uitwerking ervan op het Duitsche crediet tegen te 'gaan, officiëel verklaard heeft, dat nooit, door wien dan ook, is overwogen de buitenlandsehe lee ningen te converteeren. Hieraan is de mededeeling toegevoegd, dat de regeermg over de door particulieren opgeworpen denkbeelden, binnenlandsche leeningen te converteeren, geenerlei bespreking heeft gevoerd. Het is niet duidelijk, of hieruit mag worden afgeleid, dat deze denkbeel den ook in de toekomst door haar niet overwogen zullen worden. Het mag intusschen als een gunstig verschijnsel worden aangemerkt, dat het wantrouwen, dat de obUgatie-markt zoo lang heeft beheerscht, voor een goed deel overwonnen blijkt te zijn. Dit is voorna melijk te danken aan het feit, dat de be zorgdheid over de waardevastheid van verschillende valuta's en de vrees, dat nog i meerdere landen het voorbeeld van Enge- De voornaamste gebeurtenis op de Am- sterdamsche aandeelenmarkt was de krachtige koersstijging in aandeelen Phi lips. Eigenlijk was reeds sinds de publi catie van de hoogere uitvoercijfers. van radio-artikelen in de maand September een kentering in de stemming teil gunste van dit fonds waar te nemen. In de afge- loopen week heeft deze betere tendenz zich echter eerst krachtig kunnen doorzetten, zonder dat er nieuwe feiten aan te wijzen waren, die een directe aanleiding voor de koersstijging vormden. Wel verluidde, dat Philips een overeenkomst zou hebben ge troffen met de Duitsche Telefunken, waarmede zij eenigen tijd geleden een proces heeft gevoerd, die in het nadeel van Philips was uitgesproken. Het bleef hierbij echter bij gissingen. Vermoedelijk heeft men dan ook bij de jongste koers- verbetering te doen met de verwachting van een gunstigere ontwikkeling van den afzet in de toekomst, wanneer in het ge heele economisch leven een herstel mocht intreden Tegen het einde der week heb ben winstnemingen eenigen druk op den koers uitgeoefend, maar toch is de notee ring per saldo nog aanmerkelijk hooger dan aan het eind van de vorige week. Andere lndustriëele waarden hebben zich aan de betere stemming voor Philips aan gesloten, waarbij op te merken valt, dat ook Aku voor het eerst sinds geruimen tijd meer gevraagd waren, in verband met berichten over een gunstigeren gang van zaken op de kunstzijde-markt. Voor aandeelen Koninklijke Petroleum bleef de grondstemming vast, al heeft de koers wel eenige schommelingen te zien gegeven. Hetzelfde geldt voor Cultures, van welke H. V. A. weder boven de 200 m konden stijgen. De suikerverkoopen en j, V. I. S. P, blijven overigens nog k, perkt. Eenige kleine partijen werden tot geheimen prijs van de hand gedaan Ht» koersverloop van rubberaandeelen was 5 aansluiting aan de fluctueerende rubber prijzen vrij onregelmatig. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop in de afgeloopen week: 6 pet. Ned. Indië (dollarst. 1922) j. 93 9/16 7 pet. Dawasleening 55 3/4, 50 3/4, 5'/: pet. Youngleening 42'/:, 38. Ned. Handel Mij. 92, 96, 95. Philips Gloeilampen 86 3/4, 108, 1031,. Unilever 130, 133'/:, 1281/4, 131 Bethlehem Steel 30J/a, 34'/:. 33'/:. Aniem 190, 196, 189. Oost Borneo Mij. 22, 28, 26 3/4. Koninkl. Petroleum 141, 145, 1371 141 3/4, Amsterdam Rubber 57, 60 3/4, 573/4. Oost Java Rubber 66'/s, 72, 65, 67 1/4 Ned. Scheepvaart Unie 87, 88'/:, 87 Handelsver. „Amsterdam" 202'/!, 211 203 212 Tjebbef Cultuur 215, 240, 235, Deli Mij. 195, 200, 199'/:. Arendsburg 227, 265, 250. Rongga 116»/:, 124'/;. VOOR KLEINE TUINEN. Nu het gevroren heeft. De vroege vorst heeft in eens een eindt gemaakt aan den bloei van Dahlia's, ta van perkplanten en alles wat verder niei tegen vorst bestand is. Ook zijn de meest bladeren dientengevolge reeds van dt boomen, zoodat de tuin nu een rommel: gen indrukt maakt, en er heel wat vai: op te ruimen. De Dahlia's worden nu ge rooid; de stengels snijden we op een hand breedte boven de wortelhals af en aan dt overblijvende stengelstompen bevestiger we het etiquet. Voordat we de knollen ovei brengen naar de winterbewaarplaats later we ze goed drogen, waarbij we echter zots dragen dat ze niet kunnen bevriezen. Na' opgeborgen knollen gaan of ontijdis groeien, of verrotten. Als bewaarplaats i: een vorstvrije kelder het meest geschikt ook kan men ze in een koele, vorstvrrji kast of in een kist op zolder overwinteren Wie er veel heeft kan ze evenals aardap pelen, kroten, winterpeen enz. opkuilen Alle bevroren perkplanten ruimen we nu op, terwijl we de dorre stengels van vaste planten afsnijden. Wat groen is sparen m nog; eerstens geeft het nog een vroolijk aanzien aan den tuin, bovendien weten we dat de groene deelen nog assimileertc wat dus ten goede komt aan de wortelstoï dezer vaste planten. We maken onze sier- tuin verder goed schoon want als de tuin met zorg beplant is kunnen we nu geme ten van het schoons wat we hebben onder groenblljvende houtgewassen en Conife ren. Onder eerstgenoemde zijn er vete welke nu prijken met roode en ander gekleurde bessen waardoor het genus vel bloemen deels wordt vergoed. Nog kunne] we vroegbloeiende bol- en knolgewaszl uitplanten en nu we door de vorst vijl ruimte gekregen hebben komt nog in hoekje daarvoor in aanmerking. Niet Él terharde vaste planten moeten nu wordcl gedekt. Zoo dekken we o.a. Gynerium si- genteum of pampasgras, Tritoma of vuur pijl, Gunnera een op reuzenrabarber ge lijken de gazonplant, Crinum Poweli, eea op Amiryllus gelijkende sierplant vost vochtige plaatsen, Romneya Coulteri, de Califomische boompapaver enz. Als dek materiaal gebruiken we vooral droge turf molm. Dit is het materiaal om mede te dekken, bovendien blijft daaronder de grond wat droger. Dit is van veel belang daar veel planten gedurende den wintel meer lijden van overmatig vocht dan van vorst. DE REDDENDE WAARHEID. In een geheel bezette afdeeling van den D-trein. Weenen—Rome zit tegenover een priester een jonge dame. Men nadert de grenzen en de dame wordt opvallend zenuwachtig. Eindelijk vat zij moed en verrast den priester met een kleine biecht. Helpt U mij, eerwaarde, ik heb in mijn tasch de rest van ons familievermogen, eenige kanten. Ons vroeger bezit ging den oorlogs- en naooriogstijd verloren. w kanten heb ik gered en zij zijn net vol doende voor een fatsoenlijk bruidskleed Binnen eenige weken heeft mijn brutioi te Rome plaats. Wanneer U mij niet ne.p dan nemen de douanen mijn kleine sen in beslag en dat zou ik niet overleven- Hoe kan ik U helpen, mijn doChtS antwoordde de geestelijke, waar ik ni den minsten invloed heb op de douane U zou de kanten bij U kunnen'stake eerwaarde meende het meisje, bij U zun zij wel geen kanten zoeken... en ee kleine noodleugen. Een leugen blijft een leugen, mJ dochter, onderrichtte de priester het nieisjft nimmer wil ik mijn ziel belasten mei leugen zij het slechts dan ook een n leugen, doe het dus ook niet mijn k Ja. maar. De kleine gaf den n niet zoo gauw op en bleef zoo a?,nd ,f,,f dat de geestelijke tenslotte z.eidei maar hier uw kanten, misschien Kan ze over de grenzen brengen, ma? lfeg niet. Als ze mij vragen, zal zuivere waarheid zeggen. nt De douanen kwamen en het moisje van schrik ineen. Haar koffer en tass werden geopend en ingekeken en de '4 van de andere passagiers natuurlij* Men kwam tenslotte bij den pnesi de dcuane-ambtenaren bepaalden zie. hem te vragen of hij wat aan KI8 s had. Ja kanten voor een bruid"k.e: het antwoord. De douanen braken i homerisch gelach uit. Een leuk? geestelijke m~t kanten voor oen bruit-^ De beambten lachten nog over de mop, toen de trein reeds lang in was. Ook de eigenares van d? R kanten had alle reden om te men Z-e eens. mijn dochter, een leugen had nauwelijks mïbolpen» jjeM^ zuivere waarheid he2ft uw bru gered.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 18