HAARL. STRAAT 245 NIEUWE RUN 58 UST DE OMSTREKEN. Profiteert van onze buiten gewoon lage aanbiedingen! Gemoltonneerde 790; Damesonderjurken 89 Gemolt. Damesdirectoires 49 Jaeger heerenborstrokken 48 Jaeger Heerenpantalons 59 Gr. molton Dekens 2 pers. 59 Zijden Cachenez moderne ruiten 89 Kasha Shawls, pr. dessins 98 Geruite Damesschorten flink mode! 98 Zijden Nonladderkousen alle modetinten 59 Gebloemd Pyamaflanel prachtkwal. alleen bij ons 29 Gebloemd koordfluweel moderne dessins 59 DE VERGIFTIGINGEN IN HET MAASDAL. De resultaten van het onderzoek. De resultaten van het onderzoek, dat v. erd ingesteld door een studiecommissie naar de oorzaken van de sterfgevallen tengevolge van den doodelijken mist in het Maasdal zijn thans gepubliceerd. De commissie komt tot de volgende con clusie: De sterfgevallen zijn vooral toe te schrijven aan de inwerking van zwavel zuur, dat zich gevormd heeft, doordat de zuurstof uit de lucht in contact kwam met waterdruppeltjes uit den mist en kleine zwavelde eitjes, die alle fabrieken in het Maasdal tusschen Luik en Engis in de atmosfeer verspreiden. Dit oxydatieproces had echter niet zulke fatale gevolgen gehad, als niet heel bijzondere atmosferische voorwaarden verwezenlijkt waren geweest. Tengevolge van den uiterst zwakken wind en den aanhoudenden mist, die een verwarming van den bodem door de zon onmogelijk maakte, onderging de atmosfeer niet de gewone zuivering. Het Maasdal tusschen Luik en Engis werd als het ware omge vormd tot een gesloten vat, dat de be smette atmosfeer omsloot. De commissie wijst er nog uitdrukkelijk op, dat de personen, die het slachtoffer werden van de vergiftiging, voor het gTootste gedeelte op leeftijd waren, meer dan vijf en vijftig jaar oud, of personen, die aan aandoeningen van de ademha lingsorganen leden. De commissie verklaart ten slotte, dat het dringend noodzakelijk is, preven tieve maatregelen te nemen, om de industriecentra tegen een bovenmatige .besmetting van de atmosfeer te bescher men. TWEE CHAUFFEURS NEERGESCHOTEN. Tijdens een woordenwisseling zijn te Helsingfors twee communistische taxi chauffeurs door een anti-communisti- schen collega doodgeschoten. De dader voert te zijner verdediging aan, dat de beide communisten tevoren gedreigd had den hem te zullen dooden. DOKTER EN PATIËNT. In het ziekenhuis te Hamilton (Ontario) werd een der beraemdste chirurgen van Canada, dr. Rowbray terwijl hij een moei lijke operatie verrichtte, door een hart aanval getroffen. In weerwil van de hevige pijn zette hij de operatie voort en voltooide deze, ten einde het leven van zijn patiënt te red den. Toen zakte hij in elkaar en overleed enkele minuten later. SCHEEPSRAMP IN HET PANAMAKANAAL. Naar de „Ass. Press" uit Balboa meldt, heeft de kapitein van het Amerikaansche schip „Swan" draadloos geseind dat hij de bemanning van den schoener „Baden- Baden", thuishoorend in Costa Rica, aan boord heeft genomen. De opvarenden be vonden zich in de reddingsbooten: elf hunner leefden nog, 5 waren dood. De .Baden-Baden" was vroeger een rotor- schip en is later naar Punta Arenos ver kocht. o Cliënte: „Die appels die ik van U kocht. waren niet goed. Ik zal ze terug brengen." Koopman: „Dat hoeft niet mefrau. Uw woord is even goed als de appels." (Passing Show) AALSMEER. De nieuwe U. L. O.-school. De laatste schuttingen, welke de nieuw gebouwde school aan de Schoolstraat alhier nog aan het oog onttrokken, zijn thans weggenomen. Ongetwijfeld een mo dern bouwwerk, deze nieuwe school (schep ping van ir. Wiebenga). Velen in deze ge meente staan er nog wat onwennig tegen over, dat eenigszins vreemd aandoet in de omgeving van huisjes in ouden trant. Zeker is echter, dat de nieuwe school een beeld geeft van de bouwopvattingen van dezen tijd en als zoodanig moet beoordeeld worden De inrichting van de school, waar aan nog druk wordt gewerkt, is zoodanig, dat specialisten op onderwijsgebied hier over hun volle tevredenheid uitdrukten. Spoedig zal de nieuwe school in gebruik worden genomen. Bij de alhier ter Centrale Veiling ge houden laatste veiling van convallaria- bloeikiemen, was slechts geringe handel, terwijl de aanvoer eveneens niet groot was. De prijzen waren per 100: Hollandsche f 0.80—1.50 en Duitsche f. 0.60—1.18. HAARLEMMERMEER. Verdwijning van natuurschoon. Het bestuur van den Haarlemmermeer polder heeft met toestemming van de directie van het staatsboschbeheer reeds eenige honderden hoornen, waarvan een groo gedeelte aan de iepenziekte reeds gestorven of lijdende was, onder den bijl van den houthakker doen vallen, terwijl er ook in de komende maanden nog een groot aantal hetzelfde lot zal ondergaan. Ook van gemeentewege zullen op verschillende plaatsen doode en zieke boomen worden gerooid en verkocht. Wlji niet alleen langs de rechte lange wegen in dezen uitgestrekten polder, maar ook in de dorpen en buurtschappen hij de gebouwen en in lanen nog een groot gedeelte van bet eenige maanden geleden nog zoo lommerrijk geboomte zal moeten worden opgeruimd, kan er in sommige ge vallen wel van verdwijning van natuur schoon worden gesproken. In de gegeven omstandigheden echter een nood zakelijke maatregel, die in het belang van het behoud van de andere boomen on vermijdelijk is. Een troost is het, dat het plan bestaat om aan 't gemis van bet gerooide geboomte hier en daar door nieuwe beplantingen tegemoet te komen en ook langs de pas aangelegde primaire wegen beplantingen aan te brengen. Openstelling van de nieuwe brug te Hoofddorp. Naar wij vernemen zal in het begin van de volgende week de te Hoofddorp gebcuwde 20 Meter breede brug voor het openbaar rijverkeer worden opengesteld. In verband hiermede is thans ter plaatse een begin gemaakt met het wegbreken van de tusschen het raadhuis en het beurs gebouw gelegde noodbrug, betgeen mogelijk was geworden, doordat de stand van het werk het toeliet om het rijverkeer over de aan de zijde van de gedempte Kruis vaart gemaakte opritten alvast te doen plaats hebben en den daarop aansluitenden Hoofdweg vrij te maken. Brandstichting. In verband met den bij den heer C. aan den Hillegommerdijk uitgebroken brand, waarbij een bloembollensc'iuur in vlammen opging, werd door de politie aangehouden een 16-jarige knaap uit die omgeving, die bij 't verhoor gekende met het vuur uit een brandende pijp opzettelijk zoo te zijn omgesprongen, dat een stapel zakken vlam vatte en het geheele gebouw weldra in lichte laaie stond. Overtreding Vleeschkeuringswet. Bij C. aan den Ringdijk bij den Lisserweg alhier, werd een varken in beslag ge nomen, voor bet slachten waarvan geen aangifte was gedaan. Tegen C. werd proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de vleeschkeuringswet. Opening Nijverheidsschool. De aan den Kruisweg in Hoofddorp van wege de Middenstandsvereeniging Haar lemmermeer gebouwde Nijverheidsschool voor meisjes met Internaat, nadert hare voltooiing. De' opening van deze nieuwe school, die in een groote behoefte voorziet, is voorloopig bepaald op half December. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrikus Johannis, z. van C. P. Mesman en J. C. Driessen; Geertruida Maria, d. van Q. C. Kamp en G. Heems kerk; Evert Jan, z. van R. W. Boom en Bras; Heijltje, d. van J. van der Heiden en J. W. Comans: Pieter, z. van G. C. Verschoor en M. Verzaal; Geert Cornells Marinus, z. van T. Daggelders en W. v. d. Koppel; Reintje, d. van J. B. de Jong en W. Grauwelman; Johannes Nicolaas, z. A. Verschoor en M. J. van Anrooij; Jo hanna, d. en Neeltje, d. tweeling van J. v. Tol en J. Biemond; Adriana Cornelia Wil- helnnna, d. van L. van Rixtel en W. L. Huijberts, Elisabeth, d. van J. R. Jongbloed en V. Bijker- Dina Cecilia Clasina, d. van H. M. Tulen en F. A. M. van Haaster; Jansje Lidewij, d. van G. Buitelaar en N. Vreugdenhil; Pertertje Jannigje, d. van C. Schoenmakers en G. Peetoom. Ondertrouwd: J. Ravesloot, 28 jaar en L. Hulsbos, 25 jaar: F. v. d. Velde, 22 jaar en A. M. Luke, 18 jaar; W. J. Hunink. 23 jaar en J. Verbeek, wed. 31 jaar. Getrouwd: H. J. van Leeuwen, 29 jaar en C. P. M. Zonneveld, 21 jaar; W. Scheffer, wed. 54 jaar en G. Karstens, 49 jaar; J. Th. C. Krom, 21 jaar erï A. Zantman, 18 jaar; C. W. Eland, 2S jaar en G. Eijk, 28 jaar; N. Tolenaars, 29 jaar en M. C. v. d. Horst, 18 jaar; A. Kamerman, 24 en J. Pols, 24 jaar. Overleden- Joost Burghout, 76 jaar, wed. van P. Houtkooper; Antje S'inger, 35 jaar geh. met C. Markus; Paulus Hijstek, 26 jaar, geh. met E. Verhoeven; Banjamin, 17 mnd., z. van J. Troost en L. G. Gijsbers, KATWIJK AAN ZEE. Lezing van ds. A. K. Straatsma over: „Het werk Gods in Sovjet-Rusland." De afd. Katwijk van den Ned. Christen vrouwen Bond heeft voor haar tweede winterlezing in de Gemeentezaal laten optreden ds. Straatsma uit Den Haag ter bespreking van Marzinskofski's boek met bovengenoemden titel. Na opening der bijeenkomst met het zin gen van Gez. 50 3 en gebed leidde de voorzitster, mevr. Schokking den spreker in. Voordat ds. Straatsma iets over het boek zou mededeelen, wenschte hij eerst iets over Rusland te vertellen. De doorsnee Hollander denkt, dat Rusland al eigenlijk Azie is, het ligt op de grens tusschen Europa en Azië. Een eigenschap van het Russische volk is zijn groote geduld, zijn groote lijdzaamheid. Het is een volk, dat het meest geleden heeft, zoowel door het klimaat, als door vreemde overheersching; daardoor heeft het leeren verdragen. In de ziel van het volk ligt diepe melancholie. Spr. gaf vervolgens een schets van het kerkelijk leven in Rusland, vanaf 1054 het schema der Grieksche kerk, het afscheiden van de R.K. kerk. De Grieksche werd de staatskerk in Rusland. Spr. achtte het nood lottig, indien de kerk staatskerk wordt. Tot in 1905 was het in Rusland verboden om uit de staatskerk te treden, waarin men geboren was. In 1917 baj-stte de bom van de Russische revolutie los. Er brak een nieuwe lente aan, maar deze heeft kort geduurd De groote geniale leider Lenin kwam. Hij kwam te staan voor een boven- menschelijke taak. Er was een man noodig met vaste hand. Hij stapte door bloed en tranen heen. Door middel van de browning werd met de overblijfselen van het czarismè afgerekend. Er kwamen speciale recht banken om de klasse der bourgeoisie uit te roeien. In 6 jaar tijd werd gemiddeld V/2 miliioen mërischen per jaar vermoord, 5000 per dag. Nu bestaat er in Rusland geen bourgeoisie meer. Sovjet-Rusland werd de vijand der kerk. Er werd een volkomen scheiding tusschen kerk en staat uitgespro ken. De patriarch sprak den banvloek uit. Bij honderden en duizenden verlieten de menschen de kerk, In den eersten tijd was het communisme nog zeer verdraagzaam tegenover de verschillende sekten,^ later was ook de woede tegen deze gekant. De schrijver voerde ons nu deze wereld binnen en behandelde het op een zeer uitvoerige en indrukwekkende wijze. Mevr. Schokking dankte den spreker har telijk voor zijn rede en sloot met een opwekkend woord om het Russische volk in gebeden te herdenken. LISSE. Jaarvergadering V.V. L. R. C. Bovengenoemde Voetbalvereeniging hield haar eerste jaarvergadering in „de Ver- eeniging" Er was veel belangstelling voor dezen avond en er heerschte een geani meerde stemming. De zaal was feestelijk versierd, terwijl de nieuwe vereenigings- vlag boven de bestuurstafel prijkte. Na een kort openingswoord door de voorzitter van de feestcommissie werd met de afwerking van het programma een aan vang gemaakt. Muziek en voordracht wisselden elkaar af, een verloting en grabbelton waren de attractienummers. Tot laat bleef men ge zellig bijeen! Lezing Ds. I. Voorsteegh. Het Comité voor Chr. Winterlezin- gen heeft zijn wintercampagne geopend. De zaal was matig bezet. Dr. Ruys, 2e voorzitter, liet bij den aanvang zingen Psalm 75 1, waarna hij in gebed voorging. Spr. heette allen welkom, niet het minst Ds. G. Tichelaar, die Ds. van Dijk, welke naar Breda is vertrokken, als voorzitter zal mogen opvolgen en gaf hem tevens de leiding in handen. Ds. Tichelaar aan vaardde dankbaar zijn functie en leidde den spreker van dezen avond, Ds. I. Voor steegh van Den Haag, met een enkel woord in. Deze memoreerde den wapenstilstand van 11 Nov. 1918. Men zoekt, aldus spr., naar vrede, doch de krachten van den Vredevorst zullen niet langer genegeerd moge worden wil er iets goeds van terecht komen. Spr. wees op den grooten strijd door de voorvaderen gestreden waarvan wij nu de vruchten plukken. Hij stelde de aanwezigen voor hem in den geest op een reis door het Nassausche land te volgen. Het land waar de wieg gestaan heeft van Willem de Zwijger, den Vader des Vaderlands. De gewichtige on zelfzuchtige arbeid van Willem van Oranje riep spr. in herinnering. Op voorbeeldige wijze leidde Ds. Voorsteegh zijn gehoor rond, door het aan historie zoo rijke land der Nassauen. Op vele plaatsen deed spr. de krachten op zoodanige wijze spreken, dat men er door ontroerde. Ds. Voorsteegh teekende het geslacht der Nassauen als de edelste zonen. Niet hét minst werd Juliana van Stolberg geteekend als een vrouw van edele godsvrucht. Ds. Voorsteegh heeft met zijn lezing ons een zeer mooien avond gegeven. Ds. Tichelaar dankte den spr. voor zijn rede. Aan het slot werd gezongen het „Wilhel mus". Loop der Bevolking. Gevestigd: G. MarseilleSmid, gekomen van Uithuizermeeden, Veldhorststraat 40 H. Raaphorst en gezin, van Hillegom, Heereweg 149 K. K. v. d Boon en ge zin, van Haarlemmermeer, Emmastraat 6 Mej. A. Tibben, van Sassenheim, Ach terweg 20b H. Willemsen, van Antwer pen, Loosterweg 5. Vertrokken: H. H. Hulsman, naar Loene aan de Vecht N. P. van Lierop naar 's-Gravenhage S. Leegwater en gezin naar Hillegom P. G. J. van Kessel naar 's-Gravenhage Th. C. Zuidhoek—Op dam, naar Voorhout L. Dokter naar Oldebroek. fr.v NOORDWITK. Zilveren jubileum Zuster Van der Helm Dinsdag 17 November a.s. zal zuster Van der Helm 25 jaar in onze gemeente werk zaam zijn. Wij twijfelen niet of deze dag zal voor haar niet ongemerkt voorbijgaan, want allen weten immers met hoeveel toe wijding zuster v. d. Helm steeds haar moeilijk werk vervult. Gevonden voorwerpen- Een hand schoentje, een nummerplaat H 79905, een rijwielbelastingmerk 1931/1932, een sleutel, een paar bruine nappa handschoenen en een rijwielbelastingmerk .1931/1932. Inlichtingen op het politiebureau. NOORDWITK-BINNEN. Kerkelijke verkiezing Op Woensdag 18 Nov. a.s. zal in de consistorie der Herv. Gem. alhier van des 's avonds 6 tot 8 uur de stemming plaats vinden ter verkiezing van één gemachtigde in het kiescollege. NOORDWITK AAN ZEE. De Zendingscollecte, in de Herv. Kerk alhier gehouden, heeft opgebracht f 545,41*. De e v. spreekbeurt van de C. J. V. „Volg Mij" zal worden vervuld door prof. dr. A. H. den Hartog uit Amsterdam. Orgel Ned. Herv. Kerk. Het orgel der Ned. Herv. Kerk, dat zoo als reeds vermeld, vervangen wordt dooi een nieuw, is verkocht aan de kerk te Oud- Schoonebeeke bij Coevorden. Men hoopt met Kerstmis het nieuwe orgel reeds in gebruik te kunnen nemen. School met den Bijbel. De School met den Bijbel hield in „Concordia" haar j aarlij ksche ouder avond, die door vele ouders en be langstellenden bezocht was. De heer L. v. Leeuwen Sr. gewaagde in zijn openings woord van verschillende gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar. De ledige plaats ont staan door het vertrek van den heer Eel- derink werd ingenomen door den heer Pit. De school telt thans 179 leerlingen. De heer J. Wiepkema, hoofd der school, hield een referaat over „Vertrouwen" en de heer P. v. d. Steen sprak over „Verle genheid". Beide leerzame onderwerpen vonden een aandachtig en dankbaar ge hoor. Door eenige onderwijzers werden op verdienstelijke wijze meerdere liederen ten gehoore gebracht. Aan het eind van de vergadering sprak de heer Los namens de aanwezigen woorden van dank tot den voorzitter voor al het goede wat hij tot heden in een reeks van jaren voor de school gedaan en tot stand gebracht heeft. Meldingspost E. II. B. O. In de particuliere woning van den direc teur van het Post-, Telegraaf- en Telefoon kantoor, Hoofdstraat 180 alhier, is gevestigd een meldingspost van den Kon. Najionaien Bond van Reddingwezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis". R.K. Tooneelver. „Amicitia". De R.K. Tooneelver. „Amicitia" gaf in het K.S.A.-gebouw eenige goed geslaagde uitvoeringen, opgevoerd werd het tooneel- spel „Wantrouwen", door K. H. Spiekman. Als steeds gaf Amicitia goed spel te zien. Naar wij vernemen zal in dit seizoen nog één uitvoering volgen, terwijl de R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm' uit Haarlem een gastvoorstelli ig zal geven. De toestand van Rijksveldwachter Kwakkel. Naar wjj vernemen is in den zorgelijken toestand, waarin de heer Kwakkel na de aanrijding te Wassenaar nog steeds ver keert, eindelijk een wending ten gunste gekemen, die de hoop op herstel wettigt. De heer Kwakkel wordt verpleegd in het Ziekenhuis te 's Gravenhage. Zeer langzaam gaat de patiënt vooruit. „Het meer van Galiléa". Gisteravond sprak in de Herv. Kerk al hier ds. R. van Arkel uit Utrecht voor hei Chr Comité wan Winterlezingen voor een welgevulde kerk over het onderwrp „He1 meer van Galilea". Spr. bepaalde zijn gehoor bij de groote beteekenis, die deze plaats in de geschie denis var Jezus' omwandeling op aarde heeft ingenomen en gaf een boeiende be schrijving van dit met natuurschoon zoo rijk begiftigd deel van Palestina, dat hij met eigen oogen tijdens zijn verblijf in het Heilige Land Leeft ,Tnogen waarnemen. Het land van Galilea was bij de Joden in verachting en werd smalend het achter land genoemd. Dat Jezus hier zijn woon plaats heeft gezocht en in dit deel van Palestina zijn meeste wonderen heeft ver richt toont duidelijk aan, dat door Jezus is uitverkoren, wat door de menschen ver acht is. Op deze plaats heeft de geschiede nis van de verlossing dezer wereld haar oorsprong en hier ontstond het Konink ijk Gods op deze aarde. Voor Christus' Kerk moge dit alles gelden om de kracht niet te ^zoeken in pracht en praal, doch in innerlijke kracht en een eenvoudig kinderlijk geloof. Burgerlijke stand. Geboren: Gerarda. dr. van W. Smit en l J. de Jong. Loop der bevolking. Getrouwd: J. A. Voskuil en M. J. Hoogeveen. Gevestigd: A. H. Hombergen en gezin, Iepenlaan 7, van Leiden Mw. T. de Rid derSchalk, Kooilaan 3, van Haarl.meer - N. v. d. Woerd, Menneweg 5, van Rotter dam J. M. Bentum, Kerklaan 31, van Nieuwer-Amstel T. de Boer en gezin. C-harbonlaan 13, van Leiderdorp. Vertrokken: J. H. Banen, van Linden- laan 7 naar Leiden Mej. A. Tibben, van Wilhelminalaan 10 naar Lisse Mej. M. J. Hoogeveen, van J. P. Gouverneurlaan 20 naar Oegstgeest H. G. van Lent, van Rusthofflaan 5 naar Beverwijk Mej. J Oudshoorn, van Kerklaan 30 naar Utrecht Mej. G. Does, van Hortuslaan 10 naai Lisse A. Guldemond, van Zuiderstraat 11 naar Noordwijkerhout. OEGSTGEEST. HET ALARMPISTOOL. De gearresteerde dame op vrije voeten. De dame, die verdacht werd van poging tot moord, subs, bedreiging met een mis drijf tegen het leven gericht, meer subsi diair zware mishandeling, door middel van een alarmpistool, van haar vroegeren ver loofde alhier, is in tegenwoordigheid van haar raadsman, mr. dr. Benno J. Stokvis, gehoord door den rechter-commissaris mr. Boon en vervolgens op vrije voeten gesteld. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk. Tot gemachtigde van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren J. P. Oudshoorn en C. L. Vis. Voor de vacature C. Rijnsburger, die van woon plaats veranderde, moet een herstemming plaats hebben tusschen de heeren L. Ver schoor en L. v. d. Voet. Aan de beurt van aftreding als notabel bij de Ned. Herv. Kerk is de heer M. J. v. Breda, terwijl door het overlijden van den heer H. de Graaf een tweede vacature is ontstaan. Maandag zal de verkiezing plaats vinden. STOMPWITK. Afwijzend Praeadvies van B. en W. inzake de Grenswijziging. In verband met de door Ged. St. voor gestelde grenswijziging van de gemeente Den Haag hebben B, en W. dezer gemeen te het navolgende afwijzende praeadvies uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen De commissie uit de ingezetenen heeft haar beslissing genomen wel in dien zin, dat met groote meerderheid van stemmen werd besloten, zich te verklaren tegen de voorgestelde grensregeling, omdat ten gevolge daarvan een zoodanig gedeelte aan de gemeente Stompwijk zal worden onttrokken dat van een behoorlijk voort bestaan dezer gemeente geen sprake meer kan zijn. In het onderhavige stadium van behan deling dezer aangelegenheid wordt dooi den raad en de bedoelde commissie uit sluitend advies worden uitgebracht over de algemeene strekking van het grens- regelingsvoorstel. Aanvankelijk waren wij van meening, dat in het geding kon wor den gebracht de plannen betreffende de reeds eerder voorgenomen vereeniging der gemeenten Stompwijk en Veur. Zoowel de memorie van toelichting, als de bij het grensregelingsvoorstel behoorende kaart, gaven o.i. daartoe aanleiding. In de memo rie komt de mededeeling voor: overigens ligt het in het voornemen, zoo spoedig mo gelijk de vereeniging van de gemeenten Stompwijk en Veur te bevorderen, terwijl op de bijgevoegde kaart bovendien de RECLAME. Reeds hedenavond geven wij bij aankoop van 50 cent een aardige St. Mic.-verrassingü Let op de extra mooie cadeanx die vu af beden tot Sint Nicolaas geven. Reeds b aankoop van 50 cent ontvangt O een gescbeaL grenzen der nieuw te vormen gemeenl! Leidschendam reeds duidelijk zijn aange geven. Uit een ter Prov. Griffie ingesteld onderzoek is ons echter gebleken, dat ine gegeven omstandigheden de plannen bi- treffende de vereeniging der gemeen! Stompwijk en Veur, ook al wordt h!ï over in de memorie gerept, niet aan; orde zijn doch dat het momenteel uite tend gaat over de grensregelingsvoorstel!; van de gemeente den Haag c.a. Dit t oorzaak geweest, dat aanvankelijk in co College ten opzichte van het voorstel ra Ged. Staten een ander standpunt we« ingenomen. Het is echter tevens aanlei ding, dat bij het bepalen van ons stand punt, thans de voorgenomen plannen va; vereeniging der gemeenten Stompwijk a Veur geheel buiten beschouwing zijn ge laten en de grensregelingsvoorstellen al leen zijn bezien voor zoover zij op onu gemeente betrekking hebben. Blijkens de voorstellen van Ged. Staten ligt het in de bedoeling een tweetal be langrijke gedeelten der gemeente Stomp wijk daarin te betrekken en wel door: ie. het gedeelte der gemeente genaamd de Westvlietweg te voegen bij het gebied der gemeente den Haag, en 2e het ten Zuid- Oosten van het aan de gemeente den Haag toe te voegen gebied genoemd onder ie gelegen gedeelte der gemeente genaamd Veenweg te voegen bij de gemeente Noot dorp. Voorts zal het gedeelte der gemeente Nootdorp gelegen in den N.W. hoek die' gemeente worden gevoegd bij de gemeente Stompwijk. Dit betreft echter zoo'n klein stukje gebied, dat zonder eenig bezwaar beschouwingen hieromtrent geheel achter wege kunnen blijven. Door Ged. St. wordt in de memorie van toelichting medegedeeld dat het uitgangs punt voor de grensregeling is de noodza kelijkheid om aan de gemeente den Haaf in verband met haar gebrek aan bouw terreinen nieuw gebied toe te voegen en haar met het oog op haar zich uitbrei dende belangensfeer vereischte uiteenzet ting van haar administratieve grenzen te verschaffen. In dit verband vragen 'ril ons af of de voorgestelde oplossing wel de juiste is. De vraag in verband hiermede of gemeenten als Voorburg en Rijswijk en Wassenaar niet in staat moeten worden geacht, zelf een behoorlijke aan de ge meente den Haag aansluitende bebouwing tot stand te brengen, meenen wij onbe antwoord te kunnen laten, omdat zij me' direct onze belangen betreft. Eerstgenoem de vraag meenen wij noodwendig moeten stellen, omdat de voorgestelde a nexatie der gemeenten Voorburg en Rijs wijk naar onze meening aanleiding is voor Ged. Staten ook de gemeente StompWJ» in het grensregelingsvoorstel te betrekken- Zij leidt vanzelfsprekend tot de grow principieele vraag of het wel gemotlveero is historisch gevormde gemeenten do<» middel van annexatie te doen verdwijnen en wijziging te brengen door middel van annexatie in historisch gevormde S'~ meentengrenzen. Komende tot de beantwoording dezo vraag meenen wij ons te kunnen neer leggen bij de meening van personen, w' wie mag worden aangenomen dat zrj me betrekking tot deze materie gezag kleeden en die van meening zijn. Mt» leen het algemeen belang als cnteinu mag worden aangenomen waaraan concreet voorstel tot wijziging van E meentegrenzen moet worden getoet». Wij kunnen niet inzien dat dit meen belang bij de grensregellngsvooru len van Ged. Staten, wat onze 8™"™. betreft, aanwezig is. Wanneer onze meente het in het grensregellngsvoom genoemde gebied, dat pl.m. 1/5 S®;® van de geheele oppervlakte van o® meente uitmaakt zal moeten afstaait.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6