vrijdag 13 november 1931 Scherts In Schets. 726te Jaargang No. 21980 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. i MUZIEK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit LeldeD en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regeL Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:' Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35, per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. de leidsche stadhuisbouw. In het Voorloopig Verslag van de Be grooting van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen. vinden wij o.a. het volgende over den Stadhuisbouw: Sommige leden hadden met eenige be vreemding gezien, dat de minister er bij den gemeenteraad van Leiden op heeft aangedrongen, dat het nieuw te bouwen raadhuis zal worden opgetrokken met her stel van den ouden gevel. Daar genoemd college getoond heeft het moeilijke vraag stuk van den bouw van een nieuw raad huis zoo veelzijdig mogelijk te willen be zien. oordeelden zij het niet juist, dat de regeering zich in deze partij heeft gesteld. Gevraagd werd, wat de minister met zijn aanschrijving aan het gemeentebestuur heeft bedoeld. ver. tot bev. der bel. van slechthoorenden. Maandelijksche bijeenkomst. Gisteravond had de gewone maandelijk sche bijeenkomst plaats voor de afd. Lei den van bovengenoemde Vereeniging in het Leidsche Volkshuis. De presidente, mevr. T. Kranenburg Siemens, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de tal rijke aanwezigen en sprak haar leedwezen uit, dat door het verschuiven van de datum dezer bijeenkomst, prof. Knappert verhinderd was zijn toegezegde lezing te houden, waarom het bestuur besloten had dezen avond aan te vullen met sjoel bakken. Voor lid van het bestuur, in de plaats van mevr. Gentile van Daalen, die zich niet verkiesbaar had gesteld was door de leden als candidate opgegeven mej. A. A. M. v. Parreeren, die als zoodanig met al- gemeente stemmen werd gekozen. De ove rige aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herbenoemd. Het systeem liplezen werd zoodanig ge wijzigd. dat in den vervolge door verschil lende personen hierin zal worden geleid, in plaats van door de leerares. Dit met het log op den aanstaanden lipleeswedstrijd. Het bestuur is de meening toegedaan dat een goed liplezer van ieders lippen moet kunnen aflezen. Naar aanleiding hiervan zal het bestuur aan het hoofdbestuur ver zoeken. den lipleeswedstrijd te doen laten houden door een neutraal persoon. Na het gebruikelijke kopje thee met bij- behooren werd overgegaan tot een wed strijd in sjoelbakken, waarvoor eenige dames een negentiental prijzen hadden beschikbaar gesteld, zoodat er heel wat gelukkige winners waren. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door mej. M. Driessen en bedankte de vice-voorzitter allen voor de aangename wijze waarop deze avond was doorgebracht en herinnerde de leden aan de uitvoering van de Pantomine-club V.O.D O. op Woens dag 18 November a.s., waar hij de slecht horenden in grooten getale hoopt bijeen te zien. Hierna sloot de heer Mater de vergade ring met een opwekking tot de aanwezigen om bij slechthoorende leden en vrienden aan te dringen de bijeenkomsten te be zoeken en hen uit hun isolement los te rukken. o „zomerzorg" verbouwd. Een algeheele verandering. Het Café-Restaurant „Zomerzorg" heeft weer eens grondige verandering onder gaan; zoodat tenslotte van een algeheele verbouwing gesproken kan worden. Het café en de daaraan verbonden serre zijn dermate veranderd door het aanbrengen van een aparte Bodega-afdeeling en het door bloemenrekjes afschutten in gezel lige zitjes, het vervangen der staande schemerlampen in moderne hanglampen en het plaatsen van nieuw meubilair, dat rien zich bij het binnentreden in een ander restaurant dan het oude ..Zomer zorg" waant. De breede donker-roode loo- "Pcrs geven het geheel een stemmig cachet cn doen tegelijkertijd een gezellige sfeer ontstaan. Elkeen moet in het vernieuwde ..Zomerzorg" zijn eigen bittertje „mixen", waarbij een uitgezochte hoeveelheid zout jes en kaasjes wordt geserveerd; kleinig heden. waarmee ongetwijfeld de harten en „magen" van vele bezoekers gewonnen zullen worden. Tenslotte zorgt de pas ge- engageerde Russische kapel voor uitste kende muziek. Ook de tooneelzaal heeft een grondige verandering ondergaan. Het aantal décors is ook v/eer uitgebreid en zoo gemonteerd. flat m den kortst mogelijken tijd elke ver andering kan worden aangebracht; waar- Si ?1Dnt °Pgemerkt. dat het tooneel is uitgebreid en een lichtbak voor het podium lastige rook doet verdwijnen. Een weetal vaste schijnwerpers en een geheel nieuwe, zeer artistieke verlichting vol uien hier de verandering. lev gelegenheid van de heropening werd gisteravond in de met een schat van bloe- versierde zalen een feestavond ge- en' waaraan verschillende vooraan- tJpSn e calïaretkrachten medewerkten. Er «"J. °P dezen welgeslaagden openings- li gedanst en gezongen, dat het een e lust was; er werd feestgevierd tot in er nvlr0egen morKen en allen waren het 2jj eens ,in ..Zomerzorg" vergeet men n. r. v. afd. leiden. Oscar Tijtgat vertelt over „Vlaamsche humor." Op uitnoodiging van het Leidsche af- deelingsbestuur der Ned. Reisvereeniging heeft gisteravond in de goed gevulde Burschtzaal van hotel ..Den Burcht", de bekende Vlaamsche schrijver Oscar Tijt gat. wellicht beter bekend als Lode van Gent een lezing gehouden over Vlaamsche humor. Hij gaf allereerst de legendarische verklaring van het feit. dat het Vlaamsche volk bekend staat om zijn onopgesmukt heid. natuurlijkheid en waarheid. Daaruit spruit voort, dat de Vlaming een aange boren zin voor humor bezit. Ook Multatuli zocht terecht den oorsprong van de humor in de natuur. Uitvoerig betoogde spr., dat humoristisch niet synoniem is met geestig of grappig. Aan de hand van cita ten van pastoor Van Aken en pater Poor ters toonde hij aan. dat men heel goed humoristisch kan zijn zonder de lachlust op te wekken. De poëzie en de humor zijn de spiegels der volkeren. Gelukkig heeft de moderne beschaving de humor in Vlaanderen nog niet zoo weggewerkt als elders en dat is in het diepste wezen de oorzaak van de natuurlijke opgewektheid der Vlamingen, ook wel genoemd de Gascogners van het Noorden. Daarmede is hij niet veroordeeld, want een spreekwoord zegt: ..Een Vla ming kan voor vijf drinken en voor tien werken." Hij spreekt bij voortduring in beeldspraak, is snedig in zijn antwoorden en bedient zich bi.i voorkeur van tegen stellingen om zijn woorden meer kracht bij te zetten, bijv.: Wat nu gezongen, zei de koster en de kerk stond in brand; Wer ken is zalig, zei de begijn en zij lag in de zonne te slapen; Kwaad gezelschap, zei de dief en hij liep tusschen den beul en den pater naar de galg. De Vlaamsche taal is buitengewoon dichterlijk in haar woordvormingen en ongemeen klankrijk. In de talrijke volks raadsels schuilt een brok cultuurgeschie denis. dat geen folklorist mag verwaar- loozen. Het is voor een Noordeling moeilijk zich in den Vlaamschen gemoedstoestand in te denken. Alleen hij. die geruimen tijd te midden van het volk heeft geleefd, zal het leeren kennen en dan ook zonder twijfel waardeeren. De Vlaming behoudt on der alle omstandigheden zijn goed hu meur; hij huldigt de spreuk ..Gedeelde vreugde is dubbele vreugde" en grijpt iedere gelegenheid om feest te vieren met beide handen aan. En aan die veelvuldige feesten doen de hoogste autoriteiten mee. De blijheid van zijn gemoed komt overal en telkens tot uiting: in de opschriften op uithangbor den en vooral in de ontelbare anecdoten, waarvan spr. er verscheidene verhaalde. In deze anecdoten wordt de grootste rol gespeeld door kloosterlingen en paters. Dat is geen gebrek aan eerbied voor de meest verheven godsdienstige zaken, maar een uitvloeisel van zijn natuurlijke opge wektheid. De Vlaming stelt zich als t ware den hemel voor als een kasteel waar het altijd kermis is en concretiseert de heiligen tot gewone menschen in zijn omgeving. Al is het volk soms ook wat ruw en hoekig, de geest van een Uilenspiegel leeft er in ieder geval nog voort en de beschaving heeft er de bestiale en ge- meene grap nog niet ingevoerd. Spr. kruidde zijn met groote aandacht gevolgde lezing met een aantal volksver halen, die blijkens de herhaalde lach salvo's bijzonder in den smaak vielen. De voorzitter, de heer J. A. A. van der Horst vertolkte aan het einde van den avond aller gevoelens van dank en riep hem een tot weerziens toe. Na afloop bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. TENTOONSTELLING ALGEM. VEREEN. BLOEMBOLLENCULTUUR AFD. OEGSTGEEST. De afd. Oegstgeest en Omstreken van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur zal in de derde week van Februari a.s. weer een groote tentoonstelling houden in ..Zo merzorg", van bloeiende bol-, knol- of wortelgewassen, bloeiende en niet bloeien de sierplanten. De tentoonstelling zal vier dagen duren. Vanaf heden zijn de inschrijvingen tot deelname opengesteld voor leden der af- deeling en leden van zusterverenigingen. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Van Egmonds Automobielbedrijf. Prins Hendrikstraat IA. Alphen a. d. Rijn. han del en rep.-inrichting en garage. Eigenaar J. M. van Egmond. Alphen a d. Rijn (Hu- welijksche Voorwaarden). DE REVUE „CHAMPAGNE". Naar aanleiding van het plotselinge overlijden van den heer Louis Bouwmees ter Jr., den directeur van Bouwmeester's Revuegezelschap dat gelijk bekend de volgende week hier ter stede eenige op voeringen van de revue „Champagne" zal komen geven deelde de heer Buziau desgevraagd mede, dat daar de tournee geheel was voorbereid, .de spelers zelf de zaken voorloopig zullen regelen. Wat daarna aan het einde van dit jaar dus ongeveer met. hel gezelschap gebeurt, is nog niet bekend. het brokkenhuis en het leger des heils. De vorige week maakten wij melding van een tweetal acties van het Brokken- huis en het Leger des Heils, beide de in zameling van kleedingstukken ten doel hebbende. Waar het Brokkenhuis in deze het initiatief nam. wendde het bestuur dier stichting zich tot de leger-leiding met het verzoek tot samenwerking teneinde elkanders actie te ondersteunen. Dit aanbod werd afgeslagen, waarna het Brokkenhuis haar actie staakte. Nu de inzameling door het Leger des Heils is afgeloopen vestigt het Leidsche Brokkenhuis wederom de aandacht op haar bestaan. Het adres luidt mevrouw J. Manders, Oegstgeesterlaan 12. tel. 292. OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U. L. O. MARESINGEL A. Ouderavond. Gisteravond had een geanimeerde ouder avond plaats in bovengenoemde school De heer Uittenbroek, hoofd der school, sprak het gebruikelijke welkom, waarna het woord was aan den heer Planjer, se cretaris der Leidsche Zwemclub met als onderwerp: Schoolzwemmen Deze lezing, toegelicht met lantaarnplaatjes werd on der groote belangstelling gevolgd. Spreker behandelde het zwemmen, als middel van zelfverdediging, uit een oog punt van hygiëne en als lichamelijke oefe ning Daarna vertelde hij hoe in veel plaatsen van ons land het zwemmen als leervak op de scholen is ingevoerd en de resultaten daarvan. Leiden, dat. op dit ge bied zeer laat is. heeft eindelijk ook een proef genomen, n.l. aan de Centrale school voor het 7e leerjaar en men mag deze proef vrijwel als geslaagd beschouwen. Spreker eindigde met den wensch dat alle ouders van het nut van het zwemmen mogen doordrongen zijn en sprak de hoop uit dat de ouders de gewenschte toestem ming om de zwemlessen aan school te volgen, met overtuiging zullen geven. In de oud er-commissie werden als nieuwe leden gekoz.en mevr. De Jong en de heeren G. Filippo en W.-den Boeft. Hierna verkreeg de voorzitter der ouder commissie de heer J. W. Harting het woord, en deed een beroep op de ouders om toe te treden tot het schoolfonds, om daardoor het werk der Oudercommissie te steunen, vooral nu. nu zooevele verslech teringen van het Lager Onderwijs komen de zijn. Bovendien krijgt elk lid van het schoolfonds een gratis abonnement op het „Leidsch Ouderblad." Aan het eind der vergadering sprak de heer Uittenbroek woorden van dank aan den spreker van dezen avond, waarna men nog eenigen tijd gelegenheid had. met het onderwijzend personeel te praten. 'T EINDE ZAL DEN LAST DRAGEN. Bij de politie alhier zijn inlichtingen te bekomen betreffende een houtvlot, het welk onlangs drijvende in een der open bare vaarwateren is aangetroffen. Wij verwijzen naar een advertentie i in dit Blad betreffende de reproducties van i stadsgezichten, uitgegeven door de Ver. I „Oud-Leiden". De secretaris van de Leidsche Buiten school, de heer J. H. F. Verwer Jr., Apothe- kersdijk alhier, verzoekt ons de beter ge situeerde jeugd te vragen haar afgedankt, doch nog bruikbaar speelgoed aan hem toe te zenden. DEMONSTRATIE SLUIS' BISKWIE. In de Graanbeurs werd gisteravond voor een zeer groot aantal belangstellenden de bedrijfsfilm der Sluis' Biskwie fabrieken vertoond. De heer J. J. Stomphorst. de hoofdvertegenwoordiger der vennootschap lichtte, voor zoover dit bij de duidelijke film noodzakelijk was. een en ander nader toe. Vertoond werd de vervaardiging der verschillende ,.biskwie"-soorten en koek jes benevens de inrichting van het geheele bedrijf. Vanzelfsprekend werd van de ver schillende „specialiteiten" der firma een proefje uitgereikt; terwijl een klein „as- sortiment"-doosje de hoogst voldane be zoeksters en bezoekers naar huis verge zelde. Hedenmiddag en -avond vinden nog twee demonstraties ditmaal voor ver- eenigingen plaats. BINNENLAND. De salariskorting voor rijksambtenaren zal op 1 Maart ingaan; de moties-Mar- chant en Albarda zijn verworpen. (Parle mentair Overzicht, Ie Blad)). Minister Beelaerts van Blokland over zijn buitenlandsch beleid. (Binnenland. 3e Blad). De Ned. Chr. Textielarbcidersbond heeft het voorstel van den rijksbemiddelaar aan genomen. (Binnenland. 3e Blad). Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. (Kerk en School, 4e Blad). Nabij Amersfoort is gisteravond een koopman overvallen en beroofd van f. 1700 (Gemengd, 2e Blad). Ons internationale voetbalprogramma omvat drie wedstrijden te Amsterdam en uitwedstrijden tegen België en Frankrijk. (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. De verhoudingen tusschen Frankrijk en Duitschland. (Buitenl. en Tel., Ie Blad). De strafvervolging tegen ex-koning Al fonso van Spanje. (Buitenl., Ie Blad). Het Chineesch-Japansch conflict. (Bui tenland en Tel., Ie Blad). De Nobelprijs voor chemie aan twee Duitschers toegekend. (Wetenschappen, 4e Blad). Het Fransche parlement is weer bijeen gekomen. (Buitenl., Ie Blad). RESIDENTIE-ORKEST. Carl Flesch. LEZING VAN DEN HEER KINGSLEY MARTIN. In het Groot Auditorium der Leidsche Universiteit sprak gisterenmiddag de heer Kingsley Martin, hoofdredacteur van „The New Statesman and Nation" en hoofd artikelenschrijver van de „Manchester Guardian", die een bijzondere studie van de persverhoudingen gemaakt heeft, over het onderwerp „De ontwikkeling van de Engelsche pers sedert het begin dezer eeuw". Spr. werd ingeleid door Mr. Plemp van Duiveland en gaf in zijn eerste lezing een algemeen overzicht der Engelsche persontwikkeling sedert de oprichting van de „Daily Mail" (1896). In zijn volgende lezingen zou spr. be handelen de journalistiek als beroep (functie's van journalist en dagbladuit gever) en de invloed van de Engelsche pers op het buitenland. Hij wees op de geweldige omwenteling, gekomen onder invloed van Lord North- cliffe en diens zoon Lord Rothermere, waardoor vele ouderwetsche, solide cou ranten opgeheven of overgenomen werden, terwijl de zuiver-commercieel ingestelde bladen hun oplagen enorm konden uitbrei den. Lord Rothermere had een bijzondere kijk op hetgeen het groote publiek gaarne leest, hetgeen spr. uitvoerig aantoonde. De politiek in de bladen werd daardoor ech ter geheel op den achtergrond gedrongen De heer Kingsley Martin weidde uit over de groote beteekenis der „head lines", de koppen die boven de artikelen zijn ge plaatst. waardoor echter de positie van den Engelschen journalist geheel verschil lend geworden is aan die van vroeger. Hierop hoopte hij in zijn volgende lezing nader in te gaan. Onder de grootmeesters van de viool neemt Flesch een geheel eenige plaats in. Niet omdat hij geacht moet worden primus inter pares te zijn. Wat trouwens niet uit gemaakt kan worden omdat de competente rechter daarvoor ontbreekt; hoogstens kan een subjectief oordeel met betrekkelijke I geldigheid Flesch boven Kreisler, of om gekeerd, stellen. Maar in één opzicht is Flesch de meerdere van zijns gelijken; de meerdere ook van alle grooten. die vóór hem waren van Paganini tot Capet. Omdat hij de eenige is, die zijn kunst van het vioolspel zóo heeft gedemonstreerd, dat ze I als zelfstandige kunst zal blijven bestaan ook als de tijd gekomen zal zijn, dat daad- werkelijke uitoefening in het verleden ligt. Flesch heeft in een volkomen origineel werk („De kunst van het vioolspel", in goede Nederlandsche vertaling bij Bohn te Haarlem in 1924 uitgegeven! de techniek of liever zijn (superieure) techniek van het instrument wetenschappelijk beschreven. Door dit belangrijk deel van zijn levens werk zal Flesch' kunst den persoon over leven. De violisten onder de toehoorders, studeerende en doceerende, kennen dat werk. Voor hen heeft Flesch' voordracht van Beethovens concert, dat zoo vaak punt van behandeling is in zijn boek. de bijzon dere bekoring gehad van het levende woord des meesters. Die voordracht was voor hen proef op de som van Flesch' theorieën, om zijn eigen term' hier te gebruiken. Men leide uit dit een en ander niet af. dat hij Beethoven gespeeld zou hebben als ware het een technisch vraagstuk. De volkomen beheerschte techniek, op zichzelf- voor min of meer ter zake kundigen adorabel, be- teekende niets anders dan de onbelem merde vrijheid waarin de groote meester Beethovens onvergankelijke vioolconcert tot levend kunstwerk reproduceerde. In zijn spel is elke belemmering, die de weer strevende materie oplegt, volmaakt opge heven. En zóó was de zaal in bewondering voor dit magistrale spel, dat ze zich niet kon weerhouden om reeds na den eersten satz in een, lichtelijk storend, applaus uit te barsten. Toen het slotakkoord der stra lende Finale had uitgeklonken kwam er aan de toejuichingen geen einde. Staande heeft men den meester de hulde gebracht die hij verdiende. Flesch betrok er vol komen terecht, ook Van Anrooy en het orkest in. Het meesterschap waarmee de importante orkestpartij is uitgevoerd men kan het concert vrijelijk noemen een symphonie met vioolsolo was even on aantastbaar. Dit Beethoven-concert zullen we lang in dankbare herinnering houden. Na de pauze genoten we de eer van een eerste uitvoering. Ze betrof een „symphonie lyrique" van een jongen Russischen com ponist met name Nabokoff, van wien ons een toelichting op 't programma vertelde dat hij in 1903 is geboren, in Stuttgart en Berlijn heeft gestudeerd, de laatste jaren te Parijs is gevestigd en die reeds verschil lende werken in de wereldcentra heeft uit gevoerd gekregen. Het werk bestaat uit drie korte deelen: Allegro-Largo-Allegro; 1 is dus gehouden in den beknopsten vorm 1 waarin een „symphonie" kan worden ge dacht, overeenkomstig den nieuwen smaak en het nieuwe gebruik in de compositie techniek. Nog een andere uiterlijkheid ver raadt die richting: de polychrome klank van 's componisten toonverbindingen ge volg van de vrijere opvattingen in zake ccntrapunteeringsmogelijkheden. Men doet goed de nieuwe muziek te onderscheiden in actueele en moderne muziek. Actueel zouden we dan willen noemen die muziek, die zich bewust aanpast aan den nieuwen smaak op het punt van den (uiterlijken) verschijningsvorm, zonder dat de inhoud daartoe noopt. Modern zouden we zeggen is die muziek die zoodanige kern bezit, die zoodanig is geconcipieerd dat ze vraagt om nieuwe uitdrukkingsmiddelen. Binnen de perken der verzekerdheid die het één- maal-hooren van een nieuwen componist stelt, zouden wij dit opus tot de (gematigd) moderne muziek willen rekenen. Daar zit zooal geen diepe maar toch geest in die een hoorder kan blijven boeien. Daar is logica in de ontwikkeling en stevigheid van factuur in dit kort en bondige werk. De componist verstaat het métier der muziek- samenstelling uitmuntend. Heeft gevoel voor verhoudingen, het allergewichtigste in dat vak. Instrumenteert smaakvol naar Berlijnsch procédé; voortgezet verblijf in Parijs zal de doorzichtigheid ten goede komen. Wij hebben met het meeste ge noegen naar het pittige werk geluisterd. Of iiet werk duurzaam zal zijn? Een belofte houdt het stellig in en men zal goed doen den naam van den verdienstelijken jongen componist te onthouden Dr. Van Anrooy onze bijzondere erkentelijkheid voer de geboden gelegenheid tot kennismaking. Beethovens Egmont-ouverture en Scha- fers poëtische Javaansche rhapsodie. in prachtig warmbloedige-uitvoering, openden en sloten den schoonen avond, evenement van beteekenis in het Leidsche muziek leven

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1