De beschoeiïngswerken onder Alphen-KoudekerkHazerswoude Paul Braun's Marionetten-theater. 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 12 November 1931 Derde Blad Groote verbetering voor toenemend snelverkeer. PARLEMENTAIR OVERZICHT ABs t 9"6C|&nf en de kleuters binnen bezig gehouden moeten worden, is DROSTE s bouwplaat een reuze-gezellig werkje. Knippen, vouwen, plakken, en het alom bekende DROSTE-mannetje staat voor hen I Tegen inzending van 10 DROSTE-bons of-plaatjes sturen wij U deze bouwplaat franco toe. DROSTE - HAARLEM RADIONIEUWS. FEUILLETON. Het Kostbare Meesterstukje Hierboven plaatsen wij foto van de uit roeiing der verschillende werkzaamheden in opdracht en onder toezicht van den Prov. Waterstaat in de omgeving van Alphen-Koudekerk en Hazerswoude. Reeds velen zullen zich misschien heb ben afgevraagd, wat de nieuwe be- schoeiingswerken beteekenen, en waar mede de op sommige plaatsen thans ge houden nieuwe boordlijn der beschoeiing soms talrijke meters van de bestaande beschoeiing verband houdt. De vernieuwing der beschoeiing wat de Hooge Rijndijk betreft houdt uitsluitend verband met de verbreeding van den Rijksstraatweg ter plaatse, waar deze op een breedte van 16 Meter zal worden ge bracht. Wat de Lage Rijndijk betreft, hout een en ander hoofdzakelijk verband met de nieuwe z.g. boordlijn van den Rijn en men tracht door het volgen van deze lijn. de bestaande bochten in de oude beschoeiing zooveel mogelijk te laten ver vallen. Gemiddeld wordt de nieuwe oe- schoeiing in den Rijn aangebracht, op een afstand van meest 6 meter van de bestaande oude beschoeiing. Een en ander is op bovenstaande foto duidelijk zicht baar. De afstand en het traject waarover deze werkzaamheden worden uitgevoerd bedraagt wat den Hooge Rijndijk betreft, plm. 1800 Meter en loopt vanaf den grens Alphen-Hazerswoude in de richting Lei den. Aan den Lage Rijndijk heeft men met een en ander een aanvang gemaakt ongeveer ter hoogte van de kalkbranderij van de fa. Clant te Koudekerk en de werkzaamheden worden voortgezet tot aan 's-Molenaars onder de gemeente Alphen. Hier bedraagt de afstand ruim 1700 Meter. Het gevolg van deze nieuwe beschoeiing is dat de Rijn en het vaar water op tal van plaatsen belangrijk smaller wordt, waaruit wij zeker kunnen afleiden, dat ook vanwege den Prov. en Rijkswaterstaat terdege rekening wordt gehouden met het toenemend snelverkeer langs den weg en het langzamerhand steeds meer en meer teniet gaande ver keer te water. Dat de uitvoering van dit werk veel tijd vordert laat zich begrijpen als men weet dat de bodemgesteldheid van den Rijn steeds afwisselend is. Deze bodemgesteld heid maakt het dan ook noodzakelijk, dat voor het aanbrengen van de eigenlijke beschoeiing, die bestaat uit ge wapend beton, steeds eerst een sleuf moet worden gespoten, alvorens men kan over gaan dat het inheien van de platen uit gewapend beton. Deze platen, ter breedte van 50 c.m., worden onderling weer be vestigd en bewapend met een z.g. „U"balk. Het aantal benoodigde platen bedraagt niet minder dan 10.000 stuks en worden geleverd door de Wernink's Beton Mij. te Leiden. De ruimte, die ontstaat tusschen de oude en nieuwe beschoeiing, zal worden aangevuld met z.g. diepgrond. Voor het geheele werk heeft men niet minder dan 30.000 el van dezen grond noodig, welke wordt opgebaggerd op de verschillende plaatsen, waar de bodem van den Rijn op profiel moet worden ge bracht. Heeft deze aanvulling plaats ge had, dan zal ook een nieuw jaagpad wor den aangelegd. De werkzaamheden, die zijn aangevan gen medio Juli van dit jaar zullen naar men ons mededeelde, indien de weersge steldheid niet tegenloopt en de uitvoering van het werk beinvloedt vooral als men denkt aan ijs en vorst waardoor deze werkzaamheden stil zouden komen te lig gen ongeveer Mei volgend jaar gereed komen. Het werk wordt uitgevoerd wat de oe- schoeiingswerken betreft door de firma O. Linsel en J. Oldenkamp resp. te Soest- dijk en Leiden, het baggerwerk en de aanvoer van den bovengenoemden diep grond na gehouden aanbesteding, aan de fa. Gesman en Zoetemeijer te Alphen. Vooral gezien uit het oogpunt verbreeding van den Rijksstraatweg, zal een en ander binnenkort een belangrijke verbetering beteekenen. TWEEDE KAMER. ALGEMEEN DEBAT RIJKSBEGROOTING. Replieken-middag. De Regeering was uitgesproken, en de heeren kwamen in tweeden termijn aan het woord. Zoodat we het debat uiteraard beperkt kunnen weergeven. De heer Albarda heeft de opmerking gemaakt, dat et in het debat veel over het socialisme gesproken is, ja, dat een groot deel van het debat zich bewoog om de vraag: kapitalisme of socialisme. Dit be wijst, dat die vraag actueel is geworden en niet alleen meer in de studie-kamer wordt gesteld. Maar aldus spr. als die vraag wordt gesteld, dan verdwijnen plotseling de tegenstellingen in de Kamer, dan zijn alle burgerlijke partijen het eens tegen het socialisme. Dan roepen die par tijen uit. dat het socialisme dictatuur is. Maar: diezelfde partijen hebben geen bezwaar tegen de dictatuur van het kapitalisme, van de financieele instellingen, van de banken. Spr. trachtte aan te toonen dat het so cialisme geen dictatuur is. Dictatuur is er wel in Rusland, maar het socialisme zal alleen vervuld kunnen worden door mid del van de voorwaarde der democratie. (Hevige interrupties van de beide com munisten. De Voorzitter hamert fel), De heer Albarda heeft verder betoogd dat het socialisme niet plotseling verwe zenlijkt zal worden, maar door middel van een proces door verschillende phasen heen. Hij bestreed uitvoerig de argumen ten van den minister-president, daarbij ontkennend, dat het eigen-belang, het privaat-bezit zou moeten blijven bestaan in den huidigen vorm. Vervolgens heeft hij ook de financieele beschouwingen van minister De Geer bestreden. Daarbij kwam hij nog eens in het bijzonder op tegen de salaris-korting voor de ambte naren. en tegen de aantasting van de autonomie der gemeenten, die in het kor- tings-ontwerp is gelegen. De Regeering, afkeerig van dictatuur, wil zich zelf dicta toriale bevoegdheden aanmatigen. Dat de Regeering sluitende gemeentelijke begroo tingen wil bevorderen, is te begrijpen, maar zij wil de gemeenten dwingen inzake de manier waarop. Vervolgens bepleit de, afgevaardigde nog het denkbeeld om 25'Vo van de Defensie- begrooting te schrappen. Daarbij herin nerde hij er aan, dat in 1924 ,,De Stan daard" schreef, dat er op de Oorlogsbe- grooling 30 a 35 millioen bezuinigd zou kunnen worden, maar nu noemde dr. Co- lijn spr. denkbeeld onmogelijk. De heer Albarda herhaalde, dat de sociaal-demo craten niet bereid zijn in een nationaal kabinet zitting te nemen. Daarvoor is hun taak te verschillend van die van andere partijen. Hier bij ons is er geen MacDonald die met verzaking van zijn partij in een nationaal kabinet zitting zou willen nemen. De heer Aalberse heeft een repliek ge houden. waaruit bleek, dat vermoedelijk de geheele fractie eenstemmig is ten aan zien van de regeeriflgs-voorstellen. De katholieken zei hij beseffen dat men in de politiek vaak tusschen twee kwaden moet kiezen. Ook thans is dit het geval. De katholieken kiezen het minste kwaad. Een kabinets-crisis zouden zij thans het grootste kwaad achten. Hij verzekerde dat de katholieke Kamerleden slechts met bloedend hart hun medewerking aan be paalde maatregelen geven, maar zij doen dit in de overtuiging, dat die maatregelen ten slotte toch ook in het waarachtig be lang der arbeidersklasse zullen zijn. Echter de heer Aalberse (betreurend dat de verlenging der werkloozen-uitkeering al leen voor de landarbeiders zal gelden), vroeg of het niet mogelijk is de salaris vermindering, in plaats van op 1 Januari, enkele maanden later te doen ingaan eh hij vroeg tevens de toezegging, dat de RECLAME. 7795 GOETHE IN EXAMEN. Zooals de advertenties reeds hebben aangekondigd, komt Paul Braun's Mario nettentheater Zaterdag 14 dezer hier ter stede een opvoering in de Stadszaal ge ven. Paul Braun is hier geen onbekende, heeft tijdens zijn 25-jarige theater-loop baan reeds eerder onze Sleutelstad be zocht en met groot, welverdiend succes. O.a. met Goethe's Urfaust. Thans komt Braun met de Groteske in 2 tafereelen „Goethe in Examen" van Egon Friedell en Alfred Polgar, poppenen dieren van den bekenden Simplicissimus- kunstenaar Olaf Gulbranson. Het is een glundere satire pp dorre geleerdheid en professorale schoolvosserij. Na de pauze wordt La Serva padrona opgevoerd (van Dienstmaagd tot Meeste res), een komische opera van Giovanni Pergolese, met poppen en décors van prof. Josef Wackerle. De rol van Zerbina wordt gezongen door Frl. Helene Sommer van de Staatsopera te München. salaris-regeling zal worden herzien, wan neer binnen de drie jaar, waarvoor zij zou gelden, het index-cijfer wijziging mocht hebben ondergaan. ANDERE REPLIEKEN. De heer Knottenbelt heeft opnieuw aan gedrongen op regeerings-maatregelen ten einde de huur-verlaging en de daling der kleinhandelsprijzen te bevorderen; de hee ren Colijn en Schokking sloten zich aan bij het advies van mr. Aalberse, om de loons-verlaging niet op 1 Januari, maar eenige maanden later te doen ingaan, op dat gedurende den whiter de oude sala rissen nog zullen gelden; eerstgenoemde maakte de opmerking dat het eenigszins bevreemdend van den Minister was, om een dekking van 8 millioen gulden feite lijk over te laten aan de commissie-Wel- ter; de heer Marchant betoogde ook zij nerzijds. dat de prijzen der levensbehoef ten omlaag moeten en zette opnieuw als zijn meening uiteen, dat de Regeering niet een loons-daling in het land mag uitlok ken; hij verdedigde voorts het gemeente lijk financieel beleid. Toen. laatstgenoemde afgevaardigde de opmerking maakte, dat de Minister op dezelfde wijze de gemeente-financiën be oordeelt als men het op de Witte Socië teit doet, vroeg de voorzitter hem zich te matigen. De heer Marchant trok zijn motie inzake de departementale reorganisatie in. met de bedoeling er later op terug te komen. De heer Schokking heeft van zijn kant nog te kennen gegeven, dat hij bedenkin gen koestert tegen het ontwerp inzake de korting op de uitkeeringen aan de ge meenten. waarop hij bij het wetsontwerp zelf terug zal komen, en hij waarschuwde den Minister om geen dwang te oefenen op gemeente, om een steunregeling voor werkloozen te ontwerpen, gelijk mr. Aal berse had aanbevolen. Op het eind van den middag heeft de heer Vliegen nogmaals de gemeenten ver dedigd tegen verschillende op haar beleid gerichte aanvallen. En: overigens voerden alle genoemde spre kers veel onderling debat en veel onder linge polemiek, vooral weer over kapita lisme en socialisme. Wij zijn er nieuwsgierig naar, of de Re geering zal voldoen aan het advies van de leiders der rechterzijde, om de salaris korting eenige maanden uit te stellen. Heden zal dit wel blijken. HAGENAAR. RECLAME._ MAGERE. OVERWERKTE, NERVEUZE MENSCHEN. Leest dit Alle zwakke mannen en vrouwen, alle magere menschen kunnen sterker en ge zonder worden, en in dertig dagen hun ge wicht met ponden doen toenemen, eenvou dig door viermaal per dag Mac Coy's Tabletten te gebruiken, die even gemakke lijk in te nemen zijn als een bonbon. En welk een succes hebben deze tabletten reeds gehad! De apothekers en drogisten verkoopen er dagelijks steeds meer van. Iedereen weet, dat de walgelijk smakende, kwalijk riekende levertraan een schitterend middel is om dikker en sterker te worden. Maar wie wil dat nare goed slikken, wad- neer er Mac Coy's Tabletten bestaan, die even goed en zoo gemakkelijk in te nemen zijn? Zij zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f. 1.95 en f. 0.95 per doos. Koopt nog heden een doos en vergeet niet, dat niets ter wereld zoo goed is om zwakke, lustelooze en magere kinderen te verster ken en te doen aankomen in gewicht. Eischt uitsluitend Mac Coy's Levertraan Extract Tabletten - de origineele en eenig echte. Weigert namaak. Wanneer niet direct verkrijgbaar wendt U dan tot N.V. Rowntree Handels Mij., Keizersgracht 124, Amsterdam-C. 7793 DE FINANCIËN VAN DEN DUITSCHEN OMROEP. Over 1930 ontving de Duitsche Omroep van de Rijkspost een bedrag van 40 3/4 millioen Mark. hetgeen c.a. 2 millioen meer is dan over 1929 werd uitgekeerd. Dit komt overeen met 13 Mark per luisteraar in 1930 tegen 14 Mark in 1929. Ook de uitgaven voor het programma dus honoraria voor orkesten solisten etc. werden ingekrompen, n.l. van 5 M. 70 PI. per luisteraar in 1929 tot 5 M. in 1930. Ondanks de belangrijk hoogere inkomsten werd er minder aan de programma's ten koste gelegd. De uitgaven werden als volgt over de verschillende pesten verdeeld. Voor programma's 55.2 pCt., voor salarissen 17,6 pCt., voor tech nisch onderhoud 20,6 pCt., en voor belas tingen, vertekering etc. 6,6 pCt. Uit de statistiek blijkt verder, dat Hamburg de grootste uitgaven had voor salarissen en Königsbergen de kleinste. Uit het Engejsch door mej. C. M. G. de W. 26) Met liefkozenden blik stond de oude Jij?",erlangen tijd naar te kijken en aniKte het meer dan eens aan zijn borst. S11 terwijl hij dit deed, herinnerde Julie zien den gierigaard Gaspard uit „Les loches de Corneville" dat beroemde stuk, wi eens in den schouwburg gezien v?rk een stuk °P zulk een Plek te «F**» was echt het werk van een 55ï8Xr(l: Dat had ze nu )uist van hem geaaent. En op hetzelfde oogenblik hoor- Tniia^ieen antieke klok drie uur slaan. HdI! u ^aar adem nauwelijks inhou- *tiïir hart kl°Pte luid: het was of zij sukken zou. mi?dv. minuten over drieën kwamen ript rferra Thornton en mijnheer Dupon- mL anschman was een klein, vlug r.Pt met een scherpen blik en een I baardje. In zijn manier van doen hik i!l bedaarder dan men gewoon- ïUpn ee,n Franschman verwacht, maar zag duidelijk dat Oom Si veel eer- v, -~t> uuiue hifi !}em ha*L De heer Thornton Deze mo« veel ontzag voor hem. ha/ Üj?1?: die bijna een even slim gezicht voortdurpnHm Si (een glimlachJe speelde heer tw om zlJn üppen), keek den gine u®? als een stille huldebetui- to&akte Sof i8-8re °Pmerking' die blï een m'i was duidelijk dat hij hem als schouwde Van groote beteekenis be- godsbeefr?n du1 winkel« binnen in het af- Sen door afi' scherPe °ogen verbor- r zijn half open mond en daaren boven verborgen achter eenige andere artikelen in den winkel, was Julie goed in staat om alles te observeeren wat er tus schen die drie mannen verhandeld werd. S Gedge overhandigde het schilderijtje plechtig aan den heer Thornton, die het weer met een fraai gebaar aan den heer Duponnet ter hand stelde De Franschman bekeek het stukje van voren en van achteren met zijn eigen vergrootglas, krabde er wat af met zijn nagel, perste de lippen samen, wreef zijn neus en zou zonder twijfel de schouders hebben opgehaald, zoo dit niet ongepast was geweest. Met zekeren eerbied, die be paald indrukwekkend was, stonden de heeren Thorntqn en S Gedge te wachten wat de uitspraak zou wezen. De laagste streep van de letter R. is wel wat flauw, nietwaar? was al wat hij zeide. Maar het is een streepje, mijnheer, zei S. Gedge met krachtige stem. En het is een R zei de beleefde Thornton, terwijl hij zich over het stukje heenboog. Daar kan men zijn leven om verwed den. voegde S Gedge er bij. De heer Duponnet scheen niet van plan iets zoo kostbaars als zijn leven in de waagschaal te leggen. Na een weinig ge aarzeld te hebben, waardoor een nader onderzoek gewettigd was, keek hij nog eens aandachtig door zijn vergrootglas en beschouwde het als een uitgemaakte zaak dat het een R. was. Maar hij betreurde nogmaals zeer, dat er geen geslachtsboom bij was. Een geslachtsboom, mijnheer! Nu was het de beurt van S. Gedge aan zijn neus te wrijven. En nu gaf de heer Duponnet verklaring van zijn woorden. Hij deed dat met het air van iemand, die een doodgewoon en algemeen bekend feit mededeelt, bekend tenminste in de critiekwereld, dat er zoo weinig van Roon's bestonden, dat de schoonheid zoo zeldzaam en de geldwaarde zoo aanzien lijk was, dat, zoodra er een Van Roon ten verkoop werd aangeboden, de geschiede nis van het stuk nauwkeurig werd opge spoord. En verscheen er plotseling éen, waarvan men het bestaan niet vermoed de. dan moest het aan een meest nauw keurig onderzoek van een deskundige- worden onderworpen! Dat kan wel wezen, mijnheer! zei S. Gedge hoofdschuddend, maar dat verhin dert toch niet dat dit een echte Van Roon is. In zeker opzicht, neen, stemde de heer Duponnet toe, maar het zou de waarde toch aanmerkelijk verminderen. Dat kan wel zijn. De oude man sprak nu op een zeer hoogen toon. De heeren Duponnet en Thornton na men het stukje mee naar den anderen kant van den winkel en overlegden samen. Zij spraken zoo zachtjes, dat noch Oom Si. noch Julie er een woord van verston den. Telkens weder hielden zij het stukje bij het licht. Zij legden het op een ezel en bestudeerden het; zij leenden eikaars kij kers en deden of zij er nauwkeurig ge bruik van maakten en toen liep mijnheer Thornton den winkel door en zeide tot S. Gedge, die met een stuk glaswerk bezig was: Wat vraagt u er voor, mijnheer Gedge? Wat? riep de oude man alsof hij uit een schoonen droom gewekt werd. De prijs? Het was beter dat u er een noemde. Maar toen werd Julie zoo opgewonden, dat ze een gevoel had of haar hart zou stilstaan Ja. weet u, het bezwaar is dat onze vriend, mijnheer Duponnet, niet heel zeker is het wel een Van Roon is? En de onderteekening dan? Daar schijnt wat aan veranderd te zijn. Niet door mij, zei S. Gedge op stren gen toon. Daar dachten wij ook niet aan, geen oogenblik .Het was mijnheer Thornton, die dit op honigzoeten toon in het midden bracht. Maar de onderteekening is volstrekt niet duidelijk en daar er geen geslachts boom bij is, is mijnheer Duponnet niet verantwoord er een groote som voor te bieden. Nu volgde een stilte, waarvan de heer Gedge gebruik maakte om een anderen bril op te zetten. En tóen zei hij eenigs zins gemelijk, op zulk een toon, dat mijn heer Duponnet het verstaan moest. Geslachtsregister ja of neen. Ik zal geen moeite hebben het ding te verkoo pen. U weet even goed als ik, mijnheer Thornton, dat er Amerikanen op de markt zijn. Zeker, mijnheer Gedge. zei mr. Thornton zoo minzaam mogelijk. En toen, terwijl Oom Si naar de beide heeren stond te kijken met een gezicht alsof ze gevangen waren, met hun han den in zijn zak, overlegden zij weer sa men. Nu was het mijnheer Duponnet-, die een einde maakte aan hun overleggingen door te zeggen: Komaan, mijnheer Gedge noem uw prijs. Prijs? zei Oom Gedge op zulk een droomerigen toon en toen streek hij met zijn duim over zijn bakkebaard en met zijn voorvinger langs zijn langen neus. Uw prijs, mijnheer Gedge. Monsieur! zei de oude man plechtig, ik zou het niet voor minder dan vijfdui zend pond kunnen geven, werkelijk niet. Julie hield haai' adem in. Zij was nu pas overtuigd geworden, dat het schilder stukje wat waard was, maar op deze fabelachtige som was zij niet voorbereid. Mijnheer Duponnet schudde het hoofd. Ja, mijnheer Gedge, als wij zijn ge schiedenis maar kenden! Als wij die kenden, monsieur, dan zou ik twee maal zooveel vragen. Met hetgeen wij er van weten neem ik een heele ver antwoording op mij. Dat weet u even goed als ik. Dit had een schijn van waarheid. Mijn heer Duponnet. en Thornton spraken er nog eens rustig over. Zij betastten het verwaarloosde ding nog eens. Zij bogen, cr hun hoofd nogmaals over heen en toen keek mijnheer Duponnet op en kwam haastig naar den ouden man toe. Mijnheer Gedge, zei hij, ik kan niet hooger gaan dan vierduizend pond. Dat is mijn laatste woord. Vijf, monsieur Duponnet, dat is mijn prijs, zei Oom Si met een somber glim lachje. Het was een heel ding voor den Fran- schen heer, maar hij trok de schouders op en liep een paar passen in de richting van de winkeldeur. Oom Si verroerde zich niet. En toen keek mijnheer Duponnet om en zei: Guinjes, meester Gedge, ik wil er vier duizend guinjes voor geven, en dat is mijn laatste woord. Oom Si aarzelde niet en haalde ook zijn schouders op. Nu was het zijn beurt met den bescheiden en kundigen mijn heer Thornton te overleggen, aan wien de moeilijke rol van tusschenpersoon was opgedragen. Julie hoorde hem hoorbaar fluisteren: een mooie prijs, mijnheer Gedge, voor het ding, zooals het daar staat. Het heeft geen geslachtsboom en ik vind die onderteeke ning zeer twijfelachtig. Op de markt kunt ge er misschien meer, maar ook misschien minder voor krijgen, maar toch is vier duizend guinje een mooie prijs. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9