PARLEMENTAIR OVERZICHT GEMENGD NIEUWS. DE DALENDE ONTVANGSTEN DER NEDERL. SPOORWEGEN. De ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen over September 1931 worden geschat op f. 14.023.700 terwijl de defini tieve ontvangsten over September 1930 f. 15.377.072.99 bedroegen. Vooral de ont vangsten van het reizigersvervoer en ba gage liepen belangrijk achteruit; in 1930 bracht het reizigersvervoer f. 7.817.119.18 op en in 1931 f. 6.935.000; de bagage Sept. 1930 f 169.409.81, in September 1931 f. 148.900. De ontvangsten van brieven en pakketpost waren in stijgende lijn en brachten in 1930 f. 340.000 op tegen f. 355.000 in 1931. De ontvangsten Jan. tot en met Sept. 1931 bedroegen f. 125.737 905.15 die over het overeenkomstig tijdvak 1930 f. 134.341.702.97 of f. 8.603.397.82 meer. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den Minis ter van Financiën zal op Maandag 9 No vember a.s. niet plaats hebben. De audiëntie van den Minister van Waterstaat zal as. Woensdag 11 dezer niet plaats hebben. Naar de Leeuwarder Courant ver neemt, bestaan er plannen om in de ba rakken van de rijkswerkinrichting Veen- huizen I dienstweigeraars onder te bren gen. Men is reeds bezig deze barakken daartoe in gereedheid te brengen. TWEEDE KAMER. ALGEMEEN DEBAT OVER DE RIJKSBEGROOTING. De Kamer begon een uur later dan ge woonlijk, en bovendien: zoo goed als alle leiders der fracties hadden reeds het woord gevoerd, zoodat we de belangrijkste redevoeringen achter den rug hadden en van dezen laatsten dag der parlementaire week dus stellig gezegd zou kunnen worden: ..Markt flauw" Wij kunnen dan ook over het slot van dit eerste termijn-debat kort zijn. De heer Bierema heeft den financieelen toestand besproken. Hij vreesde, dat het tekort nog wel grooter zou worden dan nu geraamd is. Dat het Rijk ook de gemeen ten tot zuinigheid wil dwingen, is uitste kend, doch het wetsontwerp inzake de korting is technisch wel aanvechtbaar. Van de bezulnigings-commissie verklaarde spr. niet veel te verwachten; het is beter dat de Ministers zelf de bezuiniging ter hand nemen. Dat de verdere inpoldering der Zuiderzee-werken voorloopig wordt stopgezet, verklaarde hij niet zoo erg te vinden, te meer, daar hij nog altijd aan een tekort van een milliard op het ge- heele werk gelooft. De beteekenis van het werk is, volgens hem, economisch en land bouwkundig steeds overdreven. Spr. ver klaarde te zullen stemmen tegen de motie- Marchant inzake de salaris-verlaging en voor de benzine-belasting, al achtte hij thans de grens van de laatste bereikt. Voor een radio-belasting en een verhoo ging der inkomsten-belasting verklaarde hij niet veel te gevoelen. Hierna heeft de heer J. ter Laan een pleidooi gehouden tegen de salaris-verla ging voor de ambtenaren en in het alge meen tegen loonsverlaging. Hij trok een vergelijking tusschen 1918 en 1931. om aan te toonen dat in vele gevallen de salaris sen nu lager zijn. Vervolgens heeft mr. Heemskerk de beide moties van mr. Marehant bestreden De Kamer mag niet aan de Regeering een bepaalde departementale reorganisatie opleggen. En in dezen hoogst ernstigen toestand achtte hij de salaris-plannen der Regeering gerechtvaardigd. Dat de zonde de oorzaak van de crisis is heeft de heer Kersten betoogd, en deze spr. richtte zich verder tegen het socia lisme, dat volgens hem niet te verwezen lijken is. Privaat-bezit toch is een instel ling Gods. Hij achtte het voor de socia listen zelf beter, dat ze niet aan het be wind zouden komen, want anders zou het toch een deb&cle worden. Voorts keerde hij zich tegen de motie-Albarda inzake de 25°/o bezuiniging op Defensie. Men wil zoo- doende de handen vrij krijgen voor de revolutie. Ook tegen de verzekerings-wet- gevtng keerde hij zich; dit afgodsbeeld moet worden omvergeworpen. De heer Kersten sprak voorts den wensch uit dat het vorstenhuis zal voor gaan in bezuiniging: het zal daardoor winnen in achting en liefde bij duizenden en duizenden. Ook de subsidies aan de openbare leeszalen dienen geschrapt te worden en de salarissen van de klooster lingen-onderwijzers moeten worden her zien. Spr. drong aan op krachtige bestrij ding van het communisme en wenschtt dat Nederland zich zou losmaken van den Volkenbond die zich niet op de basis van Gods Woord stelt. De heer van Vuuren heeft financieele beschouwingen gehouden. De maatregelen der Regeering mogen niet altijd mooi zijn: we moeten ze slikken. Hij gaf ver schillende wenken. Tenslotte heeft de heer Vliegen nog het woord gevoerd en betoogd, dat de gezin nen niet zoo veel van de prijsdaling mer ken. Te minder, waar er huurstijging valt waar te nemen. Men zegt nu wel dat, als de loonen niet verlaagd worden, de be drijven gesloten moeten worden, maar wie bewijst dat? De afgevaardigde heeft voorts uiteenge zet, dat de bouwstoffen voor het socialisme geleverd worden door de kapitalistische maatschappij zelf. De maatschappij groeit naai het socialisme toe: dit komt vanzelf, zonder vast plan. Wat de gemeente-finan- ciën betreft heeft spr. het beleid der ge meenten verdedigd. Het gaat niet aan de gemeenten de schuld te geven van den toestand. In 1924 waren de totaal-uitgaven der gemeenten 557 millioen, in 1929: C02 millloen. De bevolking steeg met 7": pCt„ de uitgaven stegen met 8 pCt. Is dit ver kwisting? De Regeering heeft niet 't recht de gemeentelijke autonomie aan te tasten. A.s. Dinsdag zal de Regeering ant- i woorden. 1 HAGENAAR. DE ROOFMOORD TE GORKUM. EEN BELANGRIJK BEDRAG AAN GELD GESTOLEN. Van den dader nog geen spoor. Inzake den roofmoord te Gorkum op notaris Courrech Staal is tot dusver no<* niets gevonden dat naar ontdekking van den dader zou kunnen lelden. De politie heeft omtrent het drama het volgende meegedeeld: De dienstbode is bij haar binnenkomen in het huis eerst naar de keuken gegaan en heeft daar tot haar verwondering be merkt dat de achterdeur, die toegang geeft tot den tuin, open stond. Ook de lui ken van het klerkenkantoor, dat in de achterkamer van de benedenverdieping gevestigd is, stonden open. Zij is toen naar de slaapkamer geloopen waar zij het bed onbeslapen vond en ver volgens naar beneden en het klerlfenkan- toor_ binnengeloopen. De voorkamer, het privé-kantoor van den notaris, was ln het duister gehuld, doordat de luiken voor de ramen gesloten waren. Het lijk heeft ze daardoor niet gezien, maar wel bemerkte zij, dat de deur van de brandkast open stond. Dit bracht haar op het Idee. dat er een Inbraak gepleegd was. Zii had toen nog geen vermoeden van den vreeselijken omvang van de misdaad. Zij waarschuwde daarop den klerk, den heer Needt. die het kantoor binnendrong. Toen bleek, dat er met het licht geknoeid was. althans het was onmogelijk de lamp aan te steken. Later ontdekte men, dat men een stop had losgedraaid. De heer Needt ontstak een lucifer en bij dit flauwe schijnsel ont dekte hij het lijk van zijn patroon. Het lag achterover tusschen de kachel en een console onder den schoorsteenmantel in een groote plas bloed. De rechterarm was krampachtig om de kachel gekneld. Uit alles bleek dat het slachtoffer daar met kracht neergeslingerd was. De Hnker- console is omgevallen en de schoorsteen mantel is in het midden gebroken. Het lijk vertoonde een wonde aan de linkerwang en een ernstige wonde aan den schedel, die waarschijnlijk veroorzaakt is door den slag waarmede het hoofd tegen den schoorsteenmantel is terecht gekomen. De verslagene was ongeveer 45 jaar oud. Eergisteravond heeft hij. zooals hij dit ge woon was te doen, gegeten in restaurant Stan aan de Hoofdstraat. Hij is daarna naar zijn kantoor gegaan en is waarschijnlijk aan zijn schrijfbureau gaai} zitten, waar hij verschillende werk zaamheden is gaan verrichten. De moordenaar is vermoedelijk door de achterdeur binnengekomen. Deze achter deur komt op een tuin uit, waarachter een hofje gelegen is en het is mogelijk hier langs binnen te komen. Het onderzoek Is ingesteld door den of ficier van justitie, mr. Kronenberg, en den rechtercommissaris, mr. Heemskerk, Volgens de „Msb." heeft men nog een oogenblik overwogen bij het onderzoek politiehonden te gebruiken, maar men heeft dit plan laten varen, daar 't den heelen nacht zwaar geregend heeft en een dergelijk onderzoek zoodoende toch geen resultaat zou opleveren. De brandkast is niet geforceerd. De sleutels lagen er boven op. In een apart kastje in deze brandkast bevond zich een groot bedrag aan bankpapier, dat gestolen is. Slechts enkele beursjes met zilvergeld waren nog in de kast aanwezig. De moordenaar heeft zijn bebloede han den waarschijnlijk in de keuken afge- wasschen. Er is daar in een hoek een vaatdoek gevonden, die vochtig was en waarop bloedsporen werden aangetroffen. De dienstbode had dien doek den vorigen avond netjes neergehangen. Ook in de gang en natuurlijk eveneens in de kamer zijn bloedsporen gevonden. Getuigen hebben verklaard, dat zij den notaris des avonds op zijn gewone avond wandeling gemist hebben. Hij placht iederen avond een loopje te maken, doch heeft dit eergisteravond niet gedaan zoodat met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat de moord reeds in den vooravond gepleegd is. Een getuige, een dame, heeft verklaard, dat zij eergisteravond te ongeveer acht uur voor het huis van den notaris een fiets heeft zien staan. In het kantoor brandde licht en er klonken luide stemmen 8 8 De heer Courrech Staal was sedert vier jaar in Gorkum gevestigd en genoot groot aanzien. Hij bewoonde het pand ge heel alleen. Hij ls getrouwd en heeft twee kinderen. Zijn vrouw met de twee kinde ren had echter haar intrek genomen bij kennissen in Den Haag. omdat zij in Gor kum niet kon wennen. De moordenaar schijnt slechts één greep in de brandkast te hebben gedaan en zich toen snel uit de voeten te hebben ge maakt. Er lag nog geld in de brandkast en ook vóór deze kast lagen nog eenige bankbiljetten. Vermoedelijk is een belang rijk bedrag gestolen. Thans heeft een on derzoek der boeken plaats om het juiste bedrag vast te stellen. 8 Het huis waar de moord gebeurd is, geniet bij de Gorinchemsche bevolking al een zeer lugubere reputatie. In den volks mond wordt het „het spookhuis" ge noemd. Deze naam heeft het verkregen, doordat nu reeds drie bewoners in succes sie er op een gewelddadige wijze gestorven ziin. De eerste was een heereboer, die een einde aan zijn leven maakte. De tweede was de voorganger van den thans om het leven gebrachten notaris, die dood in zijn bed werd gevonden. Bij bet onderzoek is behalve de hulp van de politie-geneesheeren dr. van Ledden Hulsebosch en dr. Hulst ook nog die van inspecteur Tas, den chef van den dactylos- copischen en fotografischen dienst der Centrale Recherche te Rotterdam inge roepen. Eens te meer is gisteren nog het nut van de radio gebleken. Dr. van Ledden Hulsebosch bevond zich op reis van Veendam, waar hij een lezing voor de Volksuniversiteit had gehouden, naar Amsterdam. Toen hij in de wacht kamer van het station Amersfoort een kopje koffie zal te drinken, kwam er een heer op hem toe, die vroeg of hij dr. Hul- sebosch was. Toen een bevestigend ant woord volgde, deelde deze heer den poll- tiedokter mede, dat hij thuis naar de radio had zitten luisteren en den oproep aan dr. van Ledden Hulsebosch had gehoord. Het gevolg was, dat dr. Hulsebosch onmiddel lijk in een tot vertrek gereedstaande trein stapte en reeds op het volgend station den betrokken autoriteiten kon mededeelei. dat hij op weg was naar Gorcum. Met inspecteur Tas was ongeveer het zelfde het geval. Deze bevond zich als reserve-officier voor een herhalingsoefe ning in militairen dienst en werd eveneens door de radio gewaarschuwd. Volgens nadere berichten zou er onge veer f. 6000.zijn gestolen. WAT MEN IN DIJKMANS WONING VOND. Een „serieus" inbreker. Reeds is gemeld dat de inbreker A. Dljkmans, die ln December 1929 uit de strafgevangenis te Scheveningen was ontvlucht, in het begin van deze week door de centrale recherche te Rotterdam is aangehouden Bij zijn arrestatie werd een huiszoeking verricht in zijn woning aan den Groene Hilledijk en hierbij is wel duidelijk gebleken, dat een zeer gevaarlijk heerschap in handen van de politie is gevallen. Dljkmans had namelijk zijn „be roep" van inbreker wel zeer serieus opge vat: in zijn woning werd o.m. aangetrof fen een uiterst zorgvuldig Ingerichte en oogenschijnlijk onschuldig uitziende kof fer, waarin zich snijbranders en cylinders zuurstof alsmede acetyleengas bevonden. Tevens vond de recherche in dezen koffer instrumenten om brandkasten te openen, welke instrumenten vermoedelijk' vervaar digd zijn volgens de aanwijzingen van Dljkmans zelf. De instrumenten moeten dienen om de platen, waaruit de brand kasten zijn samengesteld, uit elkander te splijten. Het ls namelijk bij onderzoek ge bleken, dat de constructie van een der instrumenten het mogelijk maakt door toepassing van een oliepomp een kracht uit te oefenen van 60.000 kilogram. Het toestel moet tusschen de zijkanten van de brandkasten worden ingeschoven, waarna men door middel van de pomp het werktuig kon uitzetten, zoodat de bui tenwanden van de kast uitgeduwd wor den. verder werd in de woning van Dijk- mans nog een linnen tent gevonden, welke moest dienen om Dljkmans en zijn handlangers bij hun werk behulpzaam te zijn. Wanneer zij namelijk van den snij brander gebruik maakten, wenschten zij zich voor nieuwsgierigen van bulten af verborgen te houden en daarvoor benut ten zij deze tent, welke om en over de te bewerken brandkast kon worden ge plaatst. Verder heeft men nog gevonden een map van de brandkastenflrma Lips, waarin gegevens waren opgesomd bene vens afbeeldingen van brandkasten, welke na inbraken waren geforceerd. Ook ge vonden leerboeken voor metaalbewerkers wijzen er op, dat Dljkmans zich op de hoogte wilde houden van de nieuwste werkwijzen. De recherche heeft bij het verhoor Dljk mans gevraagd, hoe hij aan het automa tische pistool kwam, dat zij bij fouillee ring op hem gevonden hebben. Dijkmans antwoordde echter slechts, gelijk op alle andere vragen: „Dat is mijn zaak". Ook weigerde hij inlichtingen te geven over de herkomst van de werktuigen, welke bij hem aan huis gevonden zijn. Verder is nog vastgesteld, dat in zijn vroegere woning aan den Vlaardingsche- dijk te Schiedam op verschillende plaat sen schietgaten waren aangebracht. Dijk mans was stellig voornemens zich op le ven en dood te verzetten tegen de politie. Hij trachtte de recherche ook op 'n dwaal spoor te brengen, want zoo spoedig hij vermoedde, dat zijn verblijfplaats ont dekt was. vluchtte hij zeer snel en be zorgde zijn goederen op meerdere plaat sen tegelijk. Toch wist hij de recherche niet te ontgaan en toen de politie een maal wist. dat de gezochte zich aan den Groene Hilledijk schuil hield, wachtte zij hem daar op, zoodat dezer dagen de arresstatle kon worden verricht toen Dijkmans zijn woning verliet. (Tel.) GROND VERSCHOVEN. Bij verbeteringswerken bij de groentemarkt te Leeuwarden. Bij verbetering van de Paardepijp te Leeuwarden ls gisteren een gedeelte van de Groentemarkt op den hoek van de Peperstraat voor het aldaar staande modehuis in de richting van de open ruimte verschoven. Over een breedte van 7 8 meter rolde de grond naar beneden, palen, brokken en walmuur met zich meesleepend. De arbeiders grepen in en sloegen een groot aantal planken in den grond om verdere verzakking te voorkomen. Deze planken worden gestut door lange palen, welke op hun beurt weer steun vinden tegen den walkant aan de overzij. Een gelukkige omstandigheid ls, dat op het oogenblik van de verschuiving nog niet met heien was begonnen, daar in dat ge val door de reactie op de trillingen hier van de verzakking grootere afmetingen had aangenomen. In dat geval was een instorting van het hooge perceel niet uit gesloten geweest, omdat alle steun voor het huis ontbrak. Reeds thans bevindt zich voor het modehuis een strook grond ter breedte van ongeveer 2meter, waar langs het verkeer tusschen Peperstraat en Brol is stopgezet. (Hbld.) MAN DOODGEREDEN. Gistermiddag om vier uur is de 63-ja- rige A. Leus uit Fijnaard (N.-Br.) door een passeerende vrachtauto aangereden. De bestuurder wilde de tramrails ontwijken en hield daardoor te veel links. Het slacht offer werd tegen den grond geslingerd en bleef bewusteloos liggen. De dood trad spoedig in. o MOTORRIJWIEL OVER DEN KOP GESLAGEN. Tusschen Halfweg en Sloterdijk is gis termiddag te ongeveer halfvier een motor rijwiel, dat zich in de richting van laatst genoemde plaats voortbewoog, tengevolge van een breuk in de voorvork, over den kop geslagen. De bestuurder kwam met den schrik vrij, doch zijn 27-jarlge broer werd in zorgwekkenden toestand opgenomen en per auto naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam vervoerd, waar hij eenige uren later is overleden. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK Aanklacht van oud-commissaris Blok. Naar de„Geld." verneemt, heeft de heer Blok, oud-commissaris van politie te Cu- lemborg een aanklacht wegens beleedlglng Ingediend tegen den heer BUtterswijk, thans wonende te Dordrecht, die destijds als particulier detective met mr. Roobol heeft samengewerkt om te trachten de onschuld van Sweris en Vroege te bewij zen. De aanklacht van oud-commissaris Blok is ingediend naar aanleiding van een artikel, dat de heer BUtterswijk 1 jaar geleden in „De Leerdammer" geschreven heeft in verband met de Culemborgsche moordzaak. De rechtercommissaris bij de rechtbank te Tiel heeft naar aanleiding van deze klacht een onderzoek ingesteld en aan BUtterswijk is dezer dagen beteekend, dat het voor-onderzoek ls gesloten. Naar men ons mededeelt, zullen mr. Roobol en mr. Den Hollander BUtterswijk juridischen bijstand verleenen. Mr. Roo bol verklaarde ons, dat hij gaarne ook deze gelegenheid aangrijpt om, Indien BUtterswijk voor de Tielsche rechtbank zal moeten verschijnen, te trachten meer licht in de Culemborgsche moordzaak te brengen. o BRANDEN. Gisternacht te halfeen is brand uitge broken in het café van den heer C. Pronk te Burgerbrug, gemeente Zijpe. Toen de bewoners door den brand werden verrast, stond het geheele huls, dat dit jaar ge deeltelijk is vernieuwd, ln lichtelaaie, zoo dat de bewoners, onder wie een' klein kind, in nachtgewaad de vlucht moesten nemen. Inmiddels stond de timmerwerk plaats met houtloods van den heer D. Eriks ook in brand, terwijl mede reeds spoedig de vlammen uit het rieten dak sloegen van de smederij, annex winkel van den heer K. Bos. De motorspuit van Schagerbrug was direct ter plaatse, terwijl assistentie werd gevraagd van de motorspuit uit Schagen, welke ook spoedig aanwezig was. Dank zij I de aanwezigheid van deze spuiten en dank zij de wlndstUte kon men den brand tot deze drie perceelen beperken. Het cafe ls geheel verbrand, zoomede de timmerwerkplaats, waarin zich vijf houtbewerkingsmachines bevonden. Dit is in deze gemeente gedurende de laatste vier weken de vierde brand. Omtrent de oorzaak van den brand Is niets bekend, terwijl, voor zoover bekend, de schade door verzekering wordt gedekt. 8 Te Beilen is de boerderij van den land bouwer O. Brunsting afgebrand. Zes var kens ziin in de vlammen omgekomen. De brand is ontstaan door het omvallen van een lantaarn. Toen zekere L. uit Etten (N.-Br.) ten huize van den arbeider v. d. G„ te Prin- cenhage, een motor aan het repareeren was, vloog deze plotseling in brand. De vlammen deelden zich mede aan L. Een dochter van v. d. G. doofde met enkele emmers water het vuur. Inmiddels had ook de woning vlamgevat. Huis en inboe del, welke niet verzekerd waren, gingen geheel verloren. Een paard, dat ernstige brandwonden had gekregen, moest worden afgemaakt. L. werd deerlijk verbrand naar het ziekenhuis vervoerd. Gisteren is te Hoboken (New-York) ten gevolge van een grooten brand een aan legsteiger, welke een waarde heeft van rond een half millioen dollar, verwoest. De brand deelde zich mede aan het Ne derlandsche stoomschip „Statendam", doch het vuur aan boord van dit schip kon spoedig worden gebluscht, nadat de „Sta tendam" was versleept. De schade, welke de Statendam heeft geleden, ls slechts gering. Naar aanleiding van dit bericht heeft het kantoor der HollandAmerika Lijn te Rotterdam medegedeeld, dat daar nog geen enkel bericht van een brand op de „Statendam" ontvangen was. Men neemt daarom aan dat deze niet van beteekenis kan zijn geweest. De „Statendam" moet heden van New- York naar Rotterdam vertrekken. VERDUISTERING. Gisteren is te 's-Hertogenbosch gear resteerd een employé van de Hanze-Bank. die verdacht wordt van verduistering van gelden ten nadeele van deze instelling. Na verhoor door den commissaris van politie is de verdachte ter beschikking ge steld van de justitie en op last van den officier van justitie ingesloten in het Huis van Bewaring. De aangehoudene heeft een volledige bekentenis afgelegd. WAARDELOOZE VULPENHOUDERS. De commissaris van politie van de Cen trale Recherche te Rotterdam maakt be kend, dat verschillende personen en com binaties van personen onder allerlei tel kens veranderende schoonklinkende na men vrijwel waardelooze vulpenhouders in den handel brengen. Door middel van advertenties en strooibiljetten wordt het publiek in den waan gebracht, dat het gaat om een nieuw merk. dat men bij wijze van reclame voor slechts een deel van de werkelijke waarde snel zou willen invoeren. Alle loffelijke eigenschappen, die men aan een goede vulpen kan stel len, worden daarbij opgesomd. Bij onder zoek is gebleken, dat het hier steeds gaat om een minderwaardig product, dat slechts enkele dubbeltjes waarde heeft, zoodat men daarvoor ondanks den schijnbaar lagen prijs, nog veel te veel betaalt. Van hen. die op deze aanbiedingen waren In gegaan, kwamen reeds vele klachten bij de politie binnen. DE ONTVLUCHTE ARRESTANT AANGEHOUDEN. De inbreker, die eenige dagen geleden uit het gemeenteziekenhuis te Arnhem wist te ontsnappen, is door de Duitsche politie in samenwerking met de Arnhem- sche recherche die naar Keulen was ver trokken. aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. De man heeft in Duitschland nog vijf jaar tuchthuisstraf tegoed en wordt bo vendien nog vervolgd wegens doodslag en diefstal. Er zit dus een gevaarlijk heer schap achter slot en grendel. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 33-jarige mej. L. uit Gronings» 1.1. Zondag op den rijksweg Breda—Tllk,, onder Rijen bij een auto-ongeluk ent- gewond werd, is in het Diaconessen!»' Breda aan de gevolgen daarvan overlsj» GASVERGIFTIGING? Tijdens den dankavond, welke Dom,. dag is gehouden in de Gereformeev kerk te St. Annaporochie, voelden scheidene kerkgangers zich onwel worde Enkelen geraakten buiten kennis a voorganger, ds. Koster, zag zich gem? zaakt den dienst te onderbreken b bedwelmden heeft men naar bulten'»! bracht. Vermoedelijk is de bedwelm!» het gevolg geweest van het ontanan® van gas uit de llchtlelding. NadeeligeV volgen voor de betrokkenen zijn uit», bleven. (N. R. Crt o De leider van het. lucht-eskader ga met zijn kinderep uit wandelen. (Passing Shotl BUITENLANDSCH GEMENGD. MOORDENAAR GEVAT. De te Hamburg gearresteerde en nay Bad Segeberg overgebrachte Fritz Hennlr heeft bekend den banklooper Schöttlti van de Segeberger Vereinbank te hebben neergeschoten. De tasch van den looper met de zich daarin bevindende chèque is lntusscbez gevonden. De roovers hebben dus in he. geheel niets buit gemaakt, daar in ie tasch geen baar geld aanwezig was. Te Gadebusch zijn de arbeiders Jai en Abel gearresteerd, die verdacht word® van medeplichtigheid aan den root overval. ———o ERNSTIG VLIEGONGELUK. Bij een oefeningsvlucht botsten bom de stad Libau twee marinevliegtulg, t; een hoogte van ongeveer 300 meter tegen elkaar en stortten omlaag. Zes personen vonden hierbij den doei onder wie de echtgenoote van een vliejr officier. o CONSULAAT VERNIELD. Vijfhonderd Spanjaarden drongen S geweld het Spaansche consulaat te Ri vanna binnen, vernielden den inboedel c wierpen de meubelen op straat, omdat consul verklaard had, dat hij niet ln star was alle Spanjaarden, die door de ecoK- mische crisis ln nood zijn geraakt, b naar hun vaderland willen terugkeer® met het stoomschip Buenos Aires nat' Spanje te zenden. In andere steden van Latijnsch Ame rika hebben zich dergelijke incident® voorgedaan. STANDBEELD VAN MALMGREN ONTHULD. Naar de „Msbde." meldt, ls ln de oudé Zweedsche universiteitsstad Upsala een standbeeld onthuld voor Finn Mal»; gren, den jongen Poolonderzoeker, die de Nobile-expedltie op zoo tragische wi)K cm het leven ls gekomen. De rector-magnifleus van de univets- teit, prof. T. Unden, hield daarbij een toespraak. Uit het overblijvende geld der giften een fonds ter nagedachtenis aan Finn Malmgren gevormd, waarvan de op brengst bestemd zal worden, om weten schappelijke onderzoekingen te steunen De plechtigheid verkreeg nog een Mi- zonder treffend karakter, doordien kon voor het begin een vliegtuig aankwam, waarin zich commandant Mariano pe- vond, een der belde metgezellen van Malmgren op diens laat-ste reis, die c ontroerd een krans neerlegde uit van de twee Italiaansche kameraden, f® wien de Zweed zijn leven heeft gegeven ROOFMOORD. Te Berlijm-heeft een roofmoord gehad, waarvan de 19-jarige arbeioo Fritz Krichert het slachtoffer is gev den. Het is de politie gelukt, dezen - moon- spoedig op te helderen, 's Nachts rijn daders, 3 arbeiders van ongeveer gen leeftijd, gearresteerd terwijl later ik, een vierde persoon ls aangehouden die de aanstichter wordt beschouwd. De politie heeft de daders zoo snel km nen arresteeren omdat haar aanwUzins' waren verstrekt door een broer van der daders, wien het zonderlinge gew- van zijn broer opgevallen was. TROF. PICCARD STIJGT NIET MEER Of De Matin heeft een onderhoud geiiai professor Piccard, waarin deze Dtt medegedeeld, niet meer te zullen opstug Hij zal echter de opgaven van een tenlandsch observatorium, dat op hoogen berg gelegen is verifieeren. Binnenkort zal een nieuwe ops*1)». met de F.N.R.S., die opnieuw zal w»'0- uitgerust worden gedaan. In de naöP van Augsburg door een Belgischen P" en natuurkundige. Zonder aan de w ditie deel te nemen, zal Piccard 'o™ hulpzaam zjjn bij de voorbereidende i» regelen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6