BINNENLAND. LE1DSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 November 1931 Tweede Blad No, 21975 BEGROOTING ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID. VOORLOOPIG VERSLAG DER TWEEDE KAMER. Verschenen is, volgens het „Hbld.", het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Arbeid, Handel en Nij verheid. Hieraan is het volgende ontleend: Verscheiden leden spraken den wensch u»t, dat de reorganisatie van het depar tement spoedig zijn beslag zal krijgen. Sommige leden drongen aan op verdere invoering van de Arbeidswet, met name voor kantoren, en uitbreiding van de wet telijke regeling van den arbeidsduur tot den landbouw. Andere leden meenden, dat m de tegenwoordige omstandigheden niet tot verdere invoering der Arbeidswet mag worden overgegaan. Eenige leden betoogden, dat de econo mische crisis in belangrijke mate verzacht zou kunnen worden, door een wettelijke jermindering van den arbeidsduur van 48 tot 40 uur per week. Andere leden be streden dit denkbeeld. Eenige leden vroegen wijziging der be- Paungen betreffende den arbeid in brood- eakkerijen, opdat de tijdstippen van ver veer en verkoop in plaats van op negen en tien uur, resp. op zeven en acht uur. eventueel op half acht, worden gesteld, jnaere leden zouden hiertegen bezwaar nebben. Sommige leden vroegen of de minister cereid is, tegelijk met de regeling van de Uisipstrie een begin te maken met het verbod van fabrieksarbeid voor gehuwde rouwen, vooral in dezen crisistijd. Som mige leden wezen op het veelvuldig ver- £enfn van overwerkvergunningen en het U Vaak verrichten van arbeid in twse- P'oegendienst. Verscheidene leden vroegen of de mi- jj™*er.wegens het groot aantal werkloozen hi.u iren wil, dat zoo weinig mogelijk 0„:;eP]andsche arbeiders worden te werk gesteld. klaagden over de slechte na Wh van de Arbeidswet inzake den Za jeraagmiddag. Verscheiden leden warer rlncr ?een*në- dat de verbindend-verkla ag uer collectieve contracten vooraf moet 3 aiï aan. elke verdere wettelijke regeling iwwhÏÏi 1y.fsorganisatie. Andere konden dit 1pHo« mek onderschrijven. Verscheiden „wez®n op het euvel, dat personen tanmÏÏ. Voorlijk pensioen tevens be- goPfi r? betrekkingen vervullen, die even- aoor werkloozen zouden kunnen wor den vervuld. Eenige leden vestigden er de aandacht op, dat vrouwen- en kinder arbeid in den landbouw hoe langer hoe meer voorkomt. Sommigen vroegen of de regeering de vraag in studie wil nemen, in hoeverre de overheid aan jeugdige arbeiders van bei derlei geslacht, wanneer zij geen kostwin ner zijn, de verplichting zou kunnen op leggen, een deel hunner inkomsten terzijde te leggen teneinde zoodoende een finan- cieelen grondslag te vormen voor latere gezinsvorming. Gevraagd werd of het aangekondigde wetsontwerp inzake wettelijke bescherming van arbeiders in de huisindustrie spoedig kan worden tegemoet gezien. Ook vroeg men, wanneer het ontwerp van 'n nieuwe Veiligheidsdienst zal worden ingediend. Volgens verscheiden leden zou het re- geeringsbeleid er op gericht moeten zijn, dat het bedrijfsleven zich aanpast aan het sterk verlaagde welvaartspeil der wereld. Andere leden achtten het niet op den weg der regeering gelegen, zich met de loonen te bemoeien. Gevraagd werd hoe de nieuwe regeling van de exportcredieten zal zijn, alsook of de minister niet den tijd gekomen acht, I om een onderzoek te doen instellen naar 1 het vraagstuk van het industrieel crediet. Tevens werd gevraagd, welke regeling de 1 regeering voor de exportcredieten heeft getroffen. De vraag werd gesteld, in welk stadium de studie omtrent de stichting van een industriebank zich bevindt. Voorts of de regeering maatregelen overweegt tot steun aan den middenstand, alsook of zij een nauwgezet onderzoek wil instellen naar de financiën der kamers van Koop handel. Men zou wenschen te vernemen 1 of de minister reeds een definitief stand punt heeft ingenomen inzake een wette lijke regeling van het cadeaustelsel. En kele leden drongen aan op maatregelen om de voortzetting van het binnenschip persbedrijf mogelijk te maken. De subsidie van f. 100.000 voor de pre paganda voor Nederlandsch Fabrikaat za volgens sommige leden slechts een noode looze verspilling van geld zijn. Ander' leden, die het subsidie verdedigden vroe gen hoe de minister zich de besteding van deze f. 100.000 denkt. Naar aanleiding van het subsidie voor de staalindustrie werd gevraagd, hoe de regeering zich den uit bouw van de Nederlandsche ijzer-en-staal verwerkende industrieën heeft gedacht er of de gedachten uitgaan naar het opricb ten van een volledig walswerk. Gevraagd werd in welk stadium de plai nen verkeeren ten aanzien van de rijks bemoeiing met de schoolartsendiensten; 1 voorts of de minister een wijziging van het melkbesluit ten behoeve van melkslijters wil overwegen. Aangedrongen werd op wijziging van de Vleeschkeuringswet of van de Warenwet, teneinde verplicht te stellen, dat bij ver koop van vleesch in het klein de aandui ding van de herkomst zichtbaar wordt aangebracht. Gevraagd werd om een wetsontwerp tegen wreedheden bij vee vervoer. Sommige leden drongen aan op betere uitvoering van de Woningwet door het ruimer verleenen van voorschotten en het bevorderen van krotopruiming. HET RAFPORT-POLAIv EN KAAG. Ministerieel antwoord aan den heer Wijnkoop, Op de vragen van den heer Wijnkoop in verband met de wijziging van het rapport der professoren Polak en Kaak inzake in voer van brood hier te lande, heeft mi- nister Verschuur geantwoord, dat publi- I catie van het rapport in zijn oorspronke- lijken vorm geen doel heeft. De z g. in menging der regeering heeft hierin be staan: de rapporteurs maakten in de naderhand gewijzigde alinea het voorbe houd ..vergissen wij ons niet", zoodat er aanleiding was, de van technische zijde verstrekte inlichtingen te hunner kennis te brengen. Deze „technische zijde" is de regeeringscommissaris, met de uitvoering van de Tarwewet belast. De regeering heeft inderdaad de objectieve zekerheid, dat de bemoeiingen van bedoelde technische zijde niet zijn ingegeven door eenig politiek of materieel belang bij den invloed der Tarwewet op den broodprijs of bij de be rekening daarvan. Ter beantwoording der vragen omtrent :1e wijziging van sommige cijfers heeft de minister de drukproef van het oorspronke- ijke exemplaar, zooals dit door de rap porteurs eigenhandig is gewijzigd, ter riff ie gedeponeerd. Ter toelichting voegt 'e minister daar nog het volgende aan toe: De rapporteurs hebben steeds den to talen invloed van de Tarwewet becijferd op 2,1 cent per brood; deze invloed kan nimmer meer dan deze 2,1 cent bedragen. De rechtstreeks berekenbare Invloed was eerst becijferd op ..3 cent, waarnaast de indircete invloed was gesteld op 0.8 cent. Deze cijfers zijn veranderd in resp. 1.7 en 0,4. Van 2 8 cent is nimmer sprake ge weest. Het geval heeft zich als volgt toege dragen. Het rapport is op grond van ter plaatse verkregen en gecontroleerde cij- fers, ten aanzien waarvan rapporteurs geen enkel voorbehoud maakten, opgesteld op Zaterdag en Zondag. Rapporteurs heb ben gemeend, den invloed der Tarwewet, blijkend uit de door hen vastgestelde prijs verschillen tusschen Nederlandsch en Bel gische bloem, te moeten analyseeren. Daartoe hebben zijn den rechtetreekschen invxloed dier wet uit emngcontingent en vastgestelden prijs willen berekenen. Zij hebben daartoe telefonische inlichtingen genomen ten aanzien van de voorschriften in gevolge de Tarwewet gegeven. Ten ge volge van den Zondag hebben zij enkele in de eerste plaats in aanmerking ko- mende berichtgevers niet kunnen berei- ken; de verkTegen inlichtingen kwamen I overeen met hetgeen zij zich herinnerden, destijds in de dagbladen te hebben ge- lezen. Toch niet zeker van de gebezigde gegevens, hebben zij het hierboven ver- melde voorbehoud gemaakt. Later bleek, dat die inlichtingen deels verouderd (mengpercentage 20 pCt i, deels onvolledig «prijs der tarwe f. 12.50 zonder den op slag, die de meelfabrieken hebben te be talen) waren. De verandering betreft dus vaststaande gegevens, geen waardeerin gen of oordeelen, en zij heeft op de eind conclusie, die verschillen te zamen telt, geen invloed gehad, daar 1,3 -f 0.8 even veel is als 1,7 0.4. De vraag of er nog andere rapporten te dezer zake bestaan, wordt door den mi nister ontkennend beantwoord. DE VEREENIGING VAN GEMEENTEN IN VERZET. I Tegen de kortingen op de uitkeeringen uit het Gemeentefonds. Het bestuur der Vereeniging van Neder- i landsche Gemeenten is in zijn vergadering I van gisteren eenstemmig tot het besluit gekomen, zich Inzake het ontwerp van we't tot tijdelijke korting op de uitkeering per inwoner uit 't gemeentefonds, te richten j met een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van welk adres de in houd, naast bedenkingen tegen een aantal bijzonderheden, in hoofdstrekking zal zijn dat het zich nadrukkelijk keert tegen het karakter van het wetsontwerp, tegen de methode van wetgeving, toegepa-st in dat ontwerp, in zijn verhouding tot de Lands- wetgeving in het algemeen en de wet op de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten in het bijzonder. DE HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Verlaging van het garantieloon. Aan het vaste personeel, dat in loodsen en terreinen van de H.-A.-L. te Rotterdam werkzaam is, is mededeeling gedaan, dat het bestaande dienstverband de volgende week zal eindigen. De arbeiders kunnen echter in dienst blijven, maar het garan tieloon van f. 25 50 dat werd uitbetaald wanneer er in het geheel geen werk is zal worden teruggebracht op f. 14. Deze maatregel betreft ongeveer 170 man. HET DREIGEND CONFLICT IN DE KATOENINDUSTRIE. In de gisteren gehouden ledenvergade ring van de Enschedesche en Twentsche en Geldersche Fabrikantenvereeniging in de textielindustrie is besloten, ingevolge het voorstel van den rijksbemiddelaar, de vijf procents loonsverlaging nog een week uit to stellen. De arbeiders, werkzaam bij de firma Jannink. hebben besloten hun ultimatum nog een week op te schorten, zoodat het bedrijf op de gewone wijze aan den gang kan worden gebracht. VOORUITGANG IN DE KINDER-UITZENDING. De groei van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies houdt onverminderd aan. Dit jaar zijn tot en met 31 October rond 26.700 verpleegdagen meer geboekt, dan in dezelfde periode in 1930 en het lijkt er veel op, of de inderdaad verbijsterende vooruitgang van 30 duizend dagen wordt op 31 December a.s. bereikt. Het totaal aantal dagen wordt dan meer dan 287.000 in één jaar, het vierde honderdduizendtal komt in 't zicht. Dit aantal kon bereikt worden zonder vermeerdering van tehuizen door de dage lijks stijgende belangstelling voor de win- t-erverpleging. Ook schijnt het, dat in de uitzendende afdeelingen werkkracht en arbeidslust in dezelfde verhoudingen vermeerderen als de financieele moeilijkheden zwaarder worden. Hoe dan ook, het zwakke kind lijdt nog geen schade en het Centraal Genootschap geeft een frisch beeld van groei en bloei in deze duistere dagen. NATIONALE LANDSTORMCOMMISSIE. Gistermiddag heeft in Huize Voorhout te 's-Gravenhage de Nationale Landstorm - commissie een receptie gehouden ter ge legenheid van het 12>/e-jarig bestaan der commissie. Een groot aantal personen heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de leden der commissie en in het bijzonder haar voorzitter, den heer L. F. Duymaer van Twist, hun gelukwenschen aan te bieden. 72«te Jaargang OP NOTARIS W. J. COURRECH STAAL te Gorkum is een roofmoord gepleegd in het privé-kantoor van zijn woning. Het bericht van den moord lokte velen naar de plaats van den misdaad, waar het gebeurde druk besproken werd. Inzet: de politie-deskundige de heer van Ledden Hulsebosch begeeft zich in het huis van den vermoorden notaris. NA DE OVERWINNING. De Engelsche premier, Ramsay Macdonald, is deze week op enthousiaste wijze in zijn geboorteplaats Lossiemouth ontvangen, toen hij er, vergezeld van zijn dochter Ishbel, een bezoek bracht. DE RUSSISCHE TENORZANGER Dimitri Smirnoff, die een aantal concerten in ons land komt geven, arriveerde gisteren aan het Centraal Station te Amsterdam. HET KONINKLIJK PALEIS OP DEN DAM TE AMSTERDAM wordt gerestau reera. lil plaats van de houten steigers, worden volgens het E ngelsche systeem, onroestbare holle ijze ren buizen gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5