UIT DE OMSTREKEN. UIT DE RIJNSTREEK. FINANCIEEL OVERZICHT. AALSMEER. jaarvergadering Zangrereen. „Halleluja." ne Chr. Gem. Zangvereen. „Halleluja' heeft haar jaarvergadering in het wijkge- louw „Irene" alhier gehouden, onder voorzitterschap van .den heer C. Stoof. Na opening en voorlezing der notulen, las de secretaris, de heer W. Linthout het jaarverslag, waaruit bleek, dat de vereeni- ijng in het voorbijgegane jaar zeer actief heeft mogen werkzaam zijn en in goeden welstand verkeert. Uit het verslag van den nenningmeester, den heer C. v. d. Zwaard bleek dat de kas nog een saldo van onge veer f 20.— bevatte. gij de nu volgende bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer Jac. Pan- nekoek, die zich niet meer herkiesbaar had „esteld, gekozen de heer G. Verbeek. Met een gezellig samenzijn werd de ïaarvergadering besloten. HAARLEMMERMEER. Slootdemping. De sloot langs den Kruisweg te Hoofd dorp zal vanaf de R.-K. Kerk tot aan den Geniedijk van gemeentewege worden ge dempt. Voor het verkeer zal dit aldaar een groote verbetering geven. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes, z. van A. Snaterse on A Spruitenburg: Marius Jan, z. van C. H. d'e Joode en W. v. d. Meijden; Klaas, z. van A. Maare en A. P. svan Duijse: Gijsberta Maria. d. van J. L. Witteman en W. M. Schelling; Jan, z. van J. Balder on G. J. Beversluis; Susanna, d. van M. Vergunst en C. v. d. Luit: Neeltje Adriana, van P. T. Malipaard en A..C. Dol: Jacobus Johannes Frederikus, z. van L. P. Hoogervorst en C. v. d. Laan; Johanna Elisabeth, d. van M. v. Rijswijk en C. Sriioneveld. Ondertrouwd: G. van den Heuvel, 30 jaar en A. B. Schuurman. 23 jaar: A. Griek- spoor, 34 jaar cn R. M. van Veenendaal, 27 jaar: R. W. Reijnders, 29 jaar en J. M. Bcuterse, 22 jaar; S. P. van der Vegt, 31 jaar en A. Dijkman, 22 jaar. Gehuwd: H. Siderius, 29 jaar en B. Jansen, 20 jaar; G. J. de Vijlder, 19 jaar en M. van Renswoude, 20 jaar; F. Jonker, 21 jaar en B. E. Blokker, 23 jaar; L. Heems kerk. 24 jaar en T. van der Linde, 18 jaar; 0 Rainkema, 24 jaar en A. van Dijk, 20 jaar; C. Leen, 2 2jaar en D. K. de Groot, 23 jaar; J. G. Klungel, 23 jaar en W. M. Quartel, 22 jaar; K. P. Piet, 28 jaar en A C. Spaargaren, 25 jaar. Overleden: Martinus den Dekker, 73 jaar, geh. met P. den Dekker. De heer A. Weeda, onderwijzer aan de openbare lagere u.l.o.-school te Hoofd dorp heeft als zoodanig eervol ontslag aangevraagd in verband met zijn benoe ming in gelijke betrekking te Rhoon. HILLEGOM. Ouderavond met voordrachten. Op den ouderavond van de O.L.S., die la het Nutsgebouw gehouden is. hoeft het Isold pier school de heer W. A. van dei- Wal, meegedeeld, dat in de maand Februari een tweede ouderavond gehouden zal worden met gelegenheid tot bezichtiging van het schoolwerk der kinderen. Dr C. R. Zijerveld, schoolarts van het district, hield een toespraak over de taak van den schoolarts, zij de voornamelijk be hoeden voor of afweeren van besmettelijke ziek;n op de scholen. De taak is verder uitsluitend onderzoek en toezicht op de hygiPne in de school. We! dat alles beteekent en omvat, werd met cijfers uit de statistiek aangetoond. Dr Zijerveld hoopte op de volledige mede- verkin? der ouders, bij het vervullen van zijn sociale taak. Na de pauze gaf de heer W. van der Wal een toiitt r.nde pro e:tie van padde stoelen. Zoowel de projectie als de lezing die de heer van der Wal ter toelichting deed, was zeer interessant. De heer Bijl van Duyvenbode is ge kozen tot bestuurslid der oudercommissie. In de pauze is chocolade aangeboden, oen collecte bracht f. 17 voor de kas op. Do voorzitter de heer C. Velthuys, be dankte de beide sprekers. NOORDWITK. Burgerlijke Stand. Geboren: Helena Hendrika, d. van A. A. Janssen en H. H. Tap. Willem Pleter, z. van N. w. van Beveren en T. Plug Getrouwd: A. van Kampen j.m. 30 jr. on C. w. van der Slot j.d. 23 jr. G. J. nonreuder jm. 26 Jr. en C. Korving jd„ u jr. Ondertrouwd: D. van der Niet 21 jr. en f. Barnhoorn 19 jr. P. Kloos 22 Jr. en C de Witt 21 jr. A. Bos 25 jr. en M. t. Vink 25 jr. Overleden: Jan Kaptein 44 jr. geh. met v, Barnho°™. wedr van C. Plomp, eerder an G. Barnhoorn. Aplonia Adriana ernoeven 1 dag, d. van J. Verhoeven en Augustinus. Loop der bevolking. v 9^y®st'ïd: J- Ravensbergen geb. De Wit Stiï!» o1} 0raniestraat 38. naar IJmulder- M»ii H- Lammers geb. Van der 1,'N van Hillegom, Ambachtstraat 26, n. tinuf 29- J- Hoogeveen en fam„ v. naV, a RMn. Oudhoornscheweg 38, Wief Y0°rstraat 115. A. K. G. van der s,:.'=eb- Verhaagen, v. Voorhout J. van ,r-.-renweg 32 naar Molenstraat 40. M 'r o- naar Molenstraat au. Èngeischei?J°°ïw dienstbode, v. Voorhout, Th. M. 4?eyeld naar Hjnbaanweg 4. Ent, vjioi i Th cvf'aan kT' naar Voorstraat 67. M. Alkemade. v. Heemstede Sem. Vort ii "ai -«-rijliuaaii' Beekiio„ - w- Stijf, dienstbode, van Tjr, aan I. n. Den Haag, Rijswijksche- Diinm°rt J- E- Boezel, v. Zeestraat 4, n. tti fin, pstr- No. 16. Van Tatenhove 'Ml., nachtwaker, v. P. Heinstr. 63, n. Ravpiïh James cookstr. 7 III. J. v. lw' er,gen- melkbezorger, v. Voorstraat SciniJr, e,'hen v. Speijkstraat 30. A. u-.J. s> re*igieuse hulD-onderwiizeres. v. Bij den gemeentelijken keuringsdienst alhier werden gedurende de maand October 1931 ter keuring aangegeven 33 runderen, 125 varkens, terwijl het aantal huis-slach tingen bedroeg 6 stuks. Ingevoerd werd 2246 KG. rundvleesch, 546 K.G. kaifsvleesch en 1155 K.G. van- kensvleesch. Totaal 3947 K.G. Gevonden voorwerpen. Een oud hee renrijwiel, een rozenkrans, een giijze kin- der handschoen, een klein grijs poesje, een portefeuille met inhoud, een houten schot, vermoedelijk van een vrachtauto, een rozen krans gemerkt W. V. en een bruine tasch met hanger, een witte kip, een rozen krans gemerkt W. V. en een bruine tasch waarop Handelsblad. Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen worden uitslui tend verstrekt des Woensdags en des Zaterdags van 12 tot 1 uur ten politie- bureele te Noordwijk Binnen. VOORSCHOTEN. Door B. en W. der gemeente 's-Gra- venhage is opgedragen het maken van straat- en rioleeringswerken aan de Rem- brandtstraat te Loosduinen, tweede ge deelte, aan G. A. Koning, aannemer alhier, voor de somma van f66.800. ZEVENHOVEN. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Martlnus Johannes Schut ter 38 j. te Nieuwkoop en Wllhelmina Wahle 22 j. Overleden: Maria Cornelia Adriana Poel 17 jaar, te Leiden. religleuse hulp-onderwijzeres, v. w™r":Jïltstraat 42. n. Den Bosch, Ha- bode SI wiiT ,M- Wl Rünsburger, dienst- Warmlïï WilhelBimastr. 62, n. Oegstgeest, «"monderweg 16. ALPHEN. Ernstig verkeersongeval. Langs den West-Kanaalweg onder onze gemeente had een ernstig ver keersongeval plaats, waarbij de manufac turer K., afkomstig uit Uithoorn met een personenauto in de langs dien weg ge legen sloot terecht kwam. De wagen werd hierbij zoo goed als geheel vernield, ter wijl K. er zonder ernstig letsel afkwam. De oorzaak van het ongeval moet worden toe geschreven aan een mistbank, waarin K. zich plotseling met zijn wagen bevond. Hij remde toen, slipte dientengevolge en kwam daarna in aanrijding met een uit de rich ting Alphen komende vrachtauto. Door de botsing sloeg de wagen tweemaal over den kop en kwam daarna in de sloot terecht. De bijkans geheel vernielde wagen werd gelicht en weggesleept door een kraan wagen uit de garage „De Driehoorn" van den heer Jac. Boot, alhier. Ook de vracht auto bekwam belangrijke schade, doch kon later de reis vervolgen. HAZERSWOUDE. Hulppostkantoor Rijndijk. Naar wij vernemen heeft de Directeur- Generaal der Posterijen enz. te den Haag besloten het hulppostkantoor te vervan gen door een station. Uit financieel oogpunt is de wenschelijk- heid naar voren gekomen om uiteindelijk ook tot de vestiging van een station te Koudekerk over te gaan en ook daar het hulppostkantoor op te heffen, zoodra de telefoon zal zijn geautomatiseerd, wijl twee stations een te Hazerswoude Rijndijk en een te Koudekerk uit dat oogpunt -voor- deellger is dan een hulppostkantoor aan de brug voor beide gemeenten. KOUDEKERK. Ouderavond Openbare School. In de Openbare School werd êen ouder avond gehouden, welke door vele ouders bezocht werd. Nadat het Hoofd der School de heer van den Dool de vergadering geopend had, zongen een aantal school kinderen eenlge opgewekte versjes. Hierna kreeg het woord de heer de Graaf, Hoofd onderwijzer te Nieuwkoop, die na een korte inleiding een mooie serie lantaarn plaatjes vertoonde, betrekking hebbende op het vogelleven, aan de Nieuwkoopsche plassen. Interessante opnamen werden vertoond hierbij op aangename wijze toegelicht door den heer de Graaf, en zij werden door de aanwezigen met groote belangstelling ge volgd. Hierna volgde een pauze, waarin het werk der kinderen werd bezichtigd, waarvan een ruim gebruik gemaakt werd, terwijl de heeren van Wijngaarden en Westerbeke piano- en vioolmuziek ter afwisseling gaven. De heer van den Dool sloot met een woord van dank aan de aanwezigen, spe ciaal aan den heer de Graaf, dezen zeer geslaagden Ouderavond. NIEUWVEEN. GEMEENTERAAD. Een korte agenda. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Afwezig de heer W. Plomp. De voorzitter burgemeester J. W. Gee- sink opende met het lezen van het ambts gebed. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat de heer Bleker niet iedereen behoeft te laten slachten in do centrale slacht plaats. De heer Koren is voor oprichting van een eigen slachtplaats. De voorzitter wil probeeren of voor een hooger bedrag als thans gegeven wordt iedereen vee kan slachten in de centrale s'.achlp'aals E:n schrijven is ing komen va 1 d3 w rkli d n- organ'saties. Door de polder Nieuwkoop wordt aanbesteed het u tbaggoren van de Ringsloot onder Zevenhoven. De ineend rs van het stuk vragen om steun van de gemeente, om dan goedkooper het werk te kunnen aannemen. Als zij het werk krijgen zullen 9 menschen gedurende 61 dagen work hebben. De voorzitter ze"t dat er meer dan 9 werkloozen zijn: die anderen kunnen niet uitgestooten worden, en overweegt of de gemeente het niet kan aannemen. De heer Koren zou georganiseer- den voor willen laten gaan. De heer Groeneweg zou gezinshoofden voor willen laten gaan. De voorzitter vraagt of de raad ïn principe vóór steun is, waarna de ver gadering geruimen tijd geschorst werd. Na heropening werd besloten dat M. ten Dilk aannemer moet zijn en de gemeente subsidieert f. 530. De voorzitter deelt mede dat de tarieven van het Elec. Bedrijf ver anderd worden. Alle bestaande tarieven ver vallen en alle verbruikers hebben er voor deel van. De heer Koren is voor afschaffing van de meterhuur. De voorzitter ontraadt dit De heer Koren meent dat do klein verbruikers meer betalen door de dure meterhuur. Het nieuwe tarief wordt ver volgens aangenomen. Volgen nog eenige af- en overschrijvingen. De voorzitter vraagt goedkeuring aan den raad om de heer P. Spring in veld in den raad te laten spreken. Zulks wordt goedgekeurd. Deze spreekt over de Arbeidersbeurs, waaruit hij in een vorige vergadering ontslagen is als cor respondent. Hij wijst op het vele dat hij hieraan had en op het onbillijke van zijn ontslag. De heer Koren heeft niets tegen den heer Spring in veld maar had in luet algemeen gesproken. Do voorzitter noemde het een reorganisatie van de Ar beidsbeurs. Hij brengt nog de brandstoffen- kwestie ter sprake. Het is gebleken dat dit jaar voor de secretarie meer kolen zijn dan vorige jaren.. Voor de Openbare school was er 5 H.L. tekort gemeten. De zaak zal verder onderzocht worden. Hierna volgde sluiting. De opbrengst van de speldjesdag voor „Herwonnen Levenskracht" heeft opge bracht f. 40.49. TER-AAR. Uitbreiding Straatverlichting. Ook de weg tusschen Pulmot en de Kat- tenbrug is thans, door het aanbrengen van lantaarns, des avonds electrisch verlicht. Voor het doorgaand verkeer en de om wonenden beteekent een en ander een gToote vooruitgang. Wor'-verschaffing. De regeling tot tewerkstelling van werkloozen, zooals die onlangs door den gemeenteraad is vastgesteld, blijkt in de practijk uitstekend te voldoen. Bijna alle ingeschreven werkloozen konden bij werk gevers worden geplaatst tot het verrich ten van spit- en baggerwerk. Per man betaalt de gemeente aan den werkgever f. 1 toeslag, zoodat beide partijen met deze regeling zijn gebaat. Oprichting T.B.C.-vereeniging De plannen tot oprichting van een ver- eeniging ter bestrijding van tuberculose beginnen thans een vasten vorm aan te nemen. Het voorloopig comité is met de voor bereiding zóóver gevorderd, dat de op richtingsvergadering kon worden gehou den op Maandag a.s. Vertoond zal worden de bekende Neder- landsche tuberculosefilm„Achter de wolken schijnt de Zon", welke zeker niet zal nalaten de aanwezigen te interessee ren. De inwoners zijn bereids uitgenoo- digd. Hoewel het geen gunstige tijd is voor het oprichten van nieuwe vereenigingen, bestaat toch alle reden om aan te nemen, dat, na afloop dezer filmvertooning, velen zich als lid van deze, bij uitstek nuttige instelling zullen opgeven, zoodat meteen kan worden aangepakt. Auto-ongeval. Een groote benzineauto geraakte nabij de „Kortenaarsche hoek" in een weg sloot. Persoonlijke ongevallen kwamen gelukkig niet voor. Een kraanwagen van do firma H. alhier bracht de drenkeling weer op het droge. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Simon Johannes van Vliet j.m. 30 jaar, te Waddinxveen en Maria Jacoba Blom, jd„ 24 j. Cornells Adrianus Klever, j.m. 35 jaar en Jacoba Maria van der Hulst, j.d. 27 jaar. Notabelen Ned. Herv. Kerk. Bij de gehouden stemming ter verkie zing van 3 Notabelen der Ned. Herv. Kerk, wegens periodieke aftreding van de heeren J. H. Linschoten, C. A. Oppelaar en J. H. Ruting werden 47 stemmen in totaal uit gebracht waarvan op J. H. Linschoten 40, C. A. Oppelaar 41 en J. H. Ruting 42 stem men. De overige stemmen waren op enkele personen verdeeld. De 3 aftredenden zijn dus herkozen. De collecte ten bate van het „Roode Kruis" langs de huizen gehouden, heeft opgebracht de som van f. 29.31. Nieuwe scherpe koersschommelingen van het Pond Sterling - Inkrimping van den internationalen gocderenrail - De Fransch -Duitsche besprekingen en de Duitsche valuta - Een groote Italiaanschc Bank vastgeloopen - Prijsverbetering op de Tarwe en Katoenmarkt - Gunstiger Beurs- s temming. Het begon er naar uit te zien, alsof aan de scherpe schommelingen in den Engel- schen wisselkoers een einde was gekomen. De koers bewoog zich op een niveau van 9.65 a 9.70, en er waren reeds optimisten, die een spoedige stabilisatie op dit peil voorspelden, te meer. omdat na de ver kiezingen een consolidatie van den poli- tieken toestand in Engeland tegemoet kon worden gezien. In den loop der vorige week trad echter een nieuwe reactie van den pondenkoers in, die in den aanvang van de afgeloopen week verderen voort gang heeft gemaakt. Dinsdag j.l. bereikte het Pond zelfs het laagste punt sliJHs de opschorting van den gouden standaard, een ontwikkeling, die tot nieuwe bezorgd heid aanleiding begon te geven en ook op de beurs haar stempel heeft gedrukt. Sindsdien heeft het Pond zich weer eenigszins kunnen herstellen, maar uit de jongste fluctuaties is wel duidelijk geble ken, aan welke gevaren een valuta is blootgesteld, wanneer deze „los van het goud" is gemaakt. Ook onder het systeem van den gouden standaard ondervindt het Pond om dezen tijd van het Jaar meestal den druk van de selzoen-eischen. Er zijn dan groote beta lingen aan het buitenland, met name aan de Vereenigde Staten, te verrichten voor den invoer van katoen, graan en andere producten. Natuurlijk doet deze druk zich thans in sterke mate gevoelen, nu de koersschommelingen niet langer door den alglfte van goud door de circulatiebank kunnen worden opgevangen. Er is thans echter ook een andere fac tor ln het spel. Uit vrees, dat het binnen korten tijd in Engeland zal komen tot een sterke verhooging der invoerrechten, nu de Conservatieve Partij zulk een over weldigende meerderheid in het Parlement heeft gekregen, worden allerlei soorten goederen in groote hoeveelheden in Enge land geïmporteerd, teneinde alsnog van de thans geldende tarieven, resp. van den vrijen invoer, te profiteeren. Er móeten op het oogenblik dan ook geweldige voor raden in Engeland zijn opgestapeld. De verkoop van de voor deze buitenlandsche goederen in betaling gegeven Ponden moet wel zijn invloed op het koersverloop van het Pond Sterling doen gevoelen. Het gaat hierbij natuurlijk slechts om een beweging van voorbijgaanden aard. Mocht het in Engeland inderdaad tot een sterke verhooging der invoerrechten op verschil lende artikelen komen, dan zal de afzet van buitenlandsche goederen in Groot- Britannië, die door de waardedaling van het Pond Sterling reeds wordt belemmerd, op nieuwe moeilijkheden stuiten. Tezamen met de reeds doorgevoerde of voorgenomen verhooging der invoerrech ten of andere maatregelen ter beperking van den invoer in tal van andere landen moet dit wel tot een verdere inkrimping van het internationale ruilverkeer leiden, nadat dit in de laatste jaren in verband met de algemeene economische depressie toch reeds sterk achteruit was gegaan. Gedurende het eerste halfjaar van 1931 was de invoer in de zestien voornaamste landen reeds met 27.8 verminderd, de uitvoer met 29.6 »/o en deze ontwikkeling heeft ln de volgende maanden nog verde ren voortgang gemaakt. Het is opmerkelijk, dat de daling in de waarde van den buitenlandschen handel van de Ver. Staten veel grooter is geweest dan in de meeste andere landen. Dit is natuurlijk voor een belangrijk deel toe te schrijven aan het feit, dat een groot per centage van den Amerikaanschen export bestaat uit landbouwproducten, die in ver houding meer ln prijs zijn gedaald dan de fabrikaten. In de eerste zeven maanden van dit jaar is de Amerikaansche invoer, ln vergelijking met het vorige jaar, met 35 'In teruggegaan, de uitvoer met 36°/o. Vcor Groot-Brittannié komt men voor de eerste zeven maanden tot een teruggang van den uitvoer met 33 Ons land slaat, met een 23°/o lageren uitvoer dan het vorige jaar, een betrekkelijk goed figuur. Het gunstigst zijn de verhoudingen nog voor Duitschland, welks uitvoer in de eer ste zeven maanden met slechts 17 °/o ls gedaald. De invoer in Duitschland is in verhouding veel meer teruggegaan, n.l. met 33bij een invoer van M. 4.387 millioen en een uitvoer van M. 5.595 mil- lioen had Duitschland in de eerste zeven maanden van dit jaar een export-over schot van M. 1.208 millioen. waarbij in de twee volgende maanden nog een kleine M. 700 millioen is gekomen. Dank zij deze gunstige ontwikkeling van zijn handelsbalans is Duitschland tot dus verre ln staat geweest, zijn verplichtingen tegenover het buitenland uit hoofde van de betaling van rente en aflossingen op vroeger aangegane leeningen te blijven nakomen. Hoe de toestand op dit gebied zich zal gaan ontwikkelen, wanneer de Duitsche export verder zal worden beperkt als gevolg van de invoerbelemmeringen in verschillende landen, de depreciatie van het Pond en de Scandinavische valuta's, enz., moet worden afgewacht. De vooruit zichten te dien aanzien zijn des te zorge lijker. omdat reeds thans duidelijk is, dat van fen betaling der voor een half jaar uitgestelde buitenlandsche credieten op korten termijn, geen sprake zal kunnen zijn, indien men althans een diepgaande ontwrichtipg van den Duitschen wissel koers wil vermijden. De Engelsche en Amerikaansche banken, die deze credieten voor het grootste deel hebben verstrekt, zijn echter weinig geneigd, in een nieuwe „Stillhalte"-overeenkomst toe te stemmen. De hoop is thans weer op hulp van de zijde van Frankrijk gevestigd, dat echter, zooais gewoonlijk, politieke voorwaarden, in de eerste plaats met betrekking tot de herstelkwestie, aan zulk een hulpactie schijnt te verbinden. De thans in gang zijnde besprekingen tusschen de Duitsche cn Fransche politici zullen dan ook van ingrijpende beteekenis zijn, niet alleen op de politieke verhoudingen tusschen de beide landen, maar ook en vooral voor de toekomst van de Duitsche financiën en de valuta. Juist echter omdat zooveel van het resultaat dezer besprekingen afhangt, weigert de beurs, te gelooven aan een mis lukking ervan. De beurzen in Duitschland zijn nog altijd gesloten, en effectenhan del heeft slechts per telefoon, van kan toor tot kantoor, plaats. Uit het koersver loop van Duitsche vaste rentedragende fondsen in het buitenland blijkt echter, dat men niet al te pessimistisch gestemd is ten aanzien van het resultaat der Fransch-Duitsche onderhandelingen. Ook overigens was de stemming op de fondsenmarkt in de afgeloopen week vrij gunstig, al waren er ook thans weer ver schillende factoren, die een krachtige opleving van zaken belemmerden. Een onaangenamen indruk maakten zoowel de dezer dagen aan het licht gekomen moei lijkheden van de grootste Duitsche bier brouwerij. de SchultheissPatzenhofer. waarbij het weder om een schandaal-ge val gaat van den aard, als men in Duitschland in de laatste jaren reeds zoovele malen heeft meegemaakt ais de berichten over een steunactie door de Italiaansche regeering en de Nationale Bank van een der allergrootste Italiaan sche banken, de Banca Commerciale Ita- liana. Deze instelling, die uitgebreide belangen heeft in verschillende Italiaan sche takken van industrie, brengt haar industrieele belangen ln een voor dit doel opgerichte holding-maatschappij in. Welke uitwerking deze gebeurtenis op het geheele Italiaansche bedrijfsleven zal hebben, moet nog worden afgewacht. Zij beteekent feitelijk de ineenstorting van een kunstmatig aan de Italiaansche nij verheid verleende steun, die van hooger- hand was bevorderd, en waarmede be oogd werd, het Italiaansche bedrijfsleven geleidelijk aan te passen aan de valuta- politiek der regeering en het hooge stabi lisatie-niveau van de lire. Door het overnemen van groote posten aandeelen en steunaankoopen ter beurze was de bank de eigenares geworden van een groot deel van het aandeelenkapitaal van verschil lende ondernemingen, die ln sterke mate den invloed der wereldcrisis zijn gaan ondervinden. Blijkbaar had de bank echter bepaalde garanties verkregen, die haar hulp van de regeering toezegden voor het geval, dat de door haar aangegane ver plichtingen al te zeer op de balans zouden gaan drukken. Veel voldoening van het ingrijpen ln de vrije ontwikkeling van het bedrijfsleven heeft men in Italië, naar uit de thans ingezette steunactie blijkt, echter niet gehad. Een goeden invloed op de beursstemming heeft de verdere prijsverbetering op de tarwe-markt uitgeoefend. Nadat de tarwe- noteering te New-York in het begin van October een nieuw laagte-record van 56 7/8 ets. per bushel had bereikt, is een gestadige stijging ingetreden, tot 88 ets. op 4 November j.l., d. i. dus een stijging met bijna 55°/t in een maand tijds. Tegelijkertijd zijn ook de katoenprijzen krachtig verbeterd 'van 5.50 ets. per l.b. begin October tot 6 90 aan het einde dezer maand, waarop een lichte inzinking is gevolgd). Ook de prijzen van andere land bouwproducten geven een verbetering te zien, die van des te meer beteekenis ls, omdat de scherpe da'.ing van landbouw producten in de Ver. Staten het uitgangs punt gevormd had voor de algemeene depressie in het bedrijfsleven. Een blijven de verbetering op de productiemarkten en een daarmede gepaard gaande stijging der koopkracht van de Amerikaansche landbouwbevolking zal in omgekeerde richting kunnen werken en kunnen leiden tot een herstel in verschillende bedrijfs takken. Uit de staalindustrie wordt reeds melding gemaakt van eenige opleving van zaken. De fabrieken werken wel nog slechts op 30°/» van hun capaciteit, doch dit is reeds een lichte verbetering in ver gelijking met den toestand van enkele weken geleden, toen slechts op 28°'o van de capaciteit werd gewerkt. Aanleiding tot een vooralsnog gema tigd, optimisme geeft ook een stijging der petroleumprijzen, die te beschouwen is als het gevolg van de krachtige maat regelen tot beperking van de petroleum- productie, waarvan wij in ons vorig overzicht gewag maakten. Of de prijzen thans reeds weer op een niveau zijn aan geland, Waarop een winstgevende exploi tatie mogelijk is, is natuurlijk moeilijk te overzien. Intusschen heeft de Koninklijke in een dezer dagen gepubliceerd commu niqué nogmaals in het licht gesteld, dat de ingrijpende bezuinigingen, die zijn ingevoerd, een belangrijke compensatie voor de lage prijzen hebben gevormd. Ook voor het overige heeft het bedoelde communiqué een gunstigen indruk op de beurs gemaakt, ondanks het feit, dat het de bevestiging bracht van de reeds ver wachte passeering van het interim dividend. Wat de beurs het meest trof, was de mededeeling. dat de Konlnklyke-Sheil- groep en haar ondermaatschappijen op het oogenblik, behalve over haar wereld voorraden, die geheel uit eigen middelen worden gefinancierd, over liquide midde len beschikt van 20 millioen en f® millioen, tezamen dus meer dan f. 300 mil lioen. d. 1. omstreeks de helft van het aandeelenkapitaal. Vrees, dat de Ko ninklijke evenals zoovele andere groote ondernemingen ln een crisistijd op een gegeven oogenblik, wat haar kasposltie betreft, zou kunnen vastloopen, doordien te groote middelen in uitbreidingen zijn vastgelegd, behoeft derhalve niet te be staan. De krachtige liquide positie belet niet, dat de politiek, om de bezittingen en hulpmiddelen volledig up to date te houden en alles af te schrijven, wat aan dezen eisch niet voldoet, ook in dezen tijd van minder ruim vloeien der in komsten wordt gehandhaafd. De verkla ring der directie dat de winstcapaciteit der vennootschap even groot is als voor heen en dat zij den huldigen stand van zaken als van tijdelijken aard beschouwt, heeft velen houders van aandeelen Ko ninklijke een hart onder den riem gesto ken en de koers der aandeelen heeft zich krachtig kunnen herstellen. Industrieele waarden waren eveneens beter gedisponeerd en stegen in koers. Van de Indische waarden waren suiker- aandeelen eveneens iets in herstel, op de hervatting van de suikerverkoopen uit oogst 1931 door de V. I. S. P„ nadat deze de verkoopen een tijd lang had stop gezet. Aangezien de laatste afdoeningen uit oogst 1930 tot geheimen prijs hebben plaats gevonden, ls het niet na te gaan, of de prijs van f. 7.75, waartoe de eerste partij superieur uit oogst 1931 is verkocht, opnieuw lager ls. Dat hij al zeer weinig bevredigend is, blijkt wel daaruit, dat de eerste afdoeningen uit oogst 1930 voor superieur plaats hebben gehad tegen een prijs van f.9. terwijl de laatst bekende prijs f. 8 is geweest. Een vaste stemming hebben tabaks- aandeeien aan den dag gelegd, als ge volg van het officiëele bericht, dat aan den invoer van Sumatra-tabak in de Ver. Staten ook na 1 Januari 1932 geen belemmeringen in den weg zuilen worden gelegd. Naar men weet, had de kans be staan, dat de invoer van Sumatra-tabalc zou worden verboden, daar deze zou val len onder de producten, verkregen door „gedwongen arbeid", als hoedanig de „poenale sanctie" dreigde te worden be schouwd. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop ln de afgeloopen week: 7 pet. Dawesleening 52, 56 7/B. 5',! pet. Youngleening 35 3 4. 40 3/4. 4'/; pet. Amsterdam 89, 92 1/16. 4'/: pet. Rotterdam 84 7/8, 89. Koloniale Bank 68 3/4, 73. Amsterdamsche Bank 113 5/8, 120. Aku 43 3/4. 48. Philips Gloeilampen GS1/., 76. Unilever 130, 126 ex div., 130. Ilollandsche Beton Mij. 218, 230. Ned. Kabelfabrlek 230'/.'. 255. Rotterdamsche Droogdok Mij. 1191/4, 134, 132 Alg. Exploratie 65'/:, 70. Koninklijke Petroleum 129'/i, 140. Perlak 70, 76. Amsterdam Rubber 53 3/4, 55'/;, 53 1/4, Ned. Scheepvaart Unie 81' 84';. Vorstenlanden 51, 57. Handelsver. „Amsterdam" 189, 200 3/4, Deli Batavia Mij. 125, 160. Deli Mij. 159, 189'/;. Senembah 191. 219'/t. 3—f

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 15