BiOCiTiN BREIKATOEN 1 69 Cts. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. ivaai Per pak van 500 gram UIT DE OMSTREKEN. POSTAMBTENAAR GEARRESTEERD. Op heeterdaad bij diefstal betrapt. Al eenigen tijd was op het postkantoor te Roozendaal gebleken, dat brieven voornamelijk herkomst uit Engeland en bestemd voor studenten in het Missiehuis te Roozendaal werden geopend, waaruit dan het geld. dat ouders aan hun studee- rende zoons zonden werd ontvreemd. Deze brieven werden steeds in een post box gedeponeerd en wijl de box 's avonds nooit werd gelicht, bleven zij vaak des nachts liggen. Van die gelegenheid werd dan door een der ambtenaren blijkbaar gebruik gemaakt, om zich de brieven toe te eigenen. Toen nu de politie in de zaak werd ge moeid en men eenige aanwijzing meende te hebben ten opzichte van den ambte naar, dien men van deze handelingen verdacht, werd in overleg met den direc teur van het Missiehuis een brief, welke Dinsdagmorgen was ontvangen, des avonds weer in de postbox gedeponeerd, nadat een Engelsch bankbiljet in het cou vert was gesloten. De inspecteur van poli tie en een rechercheur stelden zich ver dekt op en wachtten den nachtdienst van den onder verdenking staande ambtenaar af. Deze manoeuvre bleef niet zonder succes. Op een gegeven oogenblik zag men den verdachte, toen hij zich alleen waan de, de postbox inspecteeren. Hij nam den bewusten brief er uit en eigende zich dien toe. Toen kwamen de politiemannen uit hun schuilhoek en volgde 's mans arrestatie. Gebleken is, dat dergelijke onregelma tigheden reeds sedert ongeveer een jaar hebben plaats gehad. De brieven, welke werden vermist, bevatten meermalen bil jetten van één of meer Engelsche ponden, welke niet te bestemder adressen arri veerden. De verdachte, die gehuwd is en vader van eenige kinderen, is gisteren ter be schikking van de justitie gesteld, „Msb." WIELRIJDER VAN DEN DIJK GEWAAID. De 53-jarige landbouwer M. van Langen- huyzen is te Gemonde (N.Br.) met zijn rijwiel van den dijk gewaaid. Hij brak een halswervel en is naar het Groot Zieken- gasthuis te den Bosch overgebracht. Daar is hij overleden. „Ik ben van plan een tiendaagsch-reisje door Italië te maken. Kunt U mij een ge schikte reisgids aanbevelen?" „Hier heb ik iets voor U." „Italië zien in één week." ..Daar heb ik niets aan. Wat moet ik met de drie andere dagen beginnen?" NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Stavoren, C. Warmolts Ezn. cand. te Scherpenzeel; te Kampen, S. Go- verts, te Gameren. Aangenomen: Naar Ruinerwold, R. J. H. Brink, te Borger. Naar Klaaswaal, G. W. K. Hugenholtz, te Ransdorp. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Apeldoorn, J. L. de Vries, te Bussum. RECLAME. FEITEN EN CIJFERS OVER SCHOOL EN ONDERWIJS. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN ZENDELING VERMOORD. De Amerikaansche zendeling Vinson, die Dinsdag j.l. op dertig mijl van Haitsjou (China) door bandieten was ge vangen genomen en weggevoerd, is naar thans aan de Presbyteriaansche missie te Sjanghai gemeld werd door zijn ont voerders vermoord. staking in galicie. Te Borislau heeft een bijeenkomst plaats gevonden van de arbeidersvertegen woordigers van het geheele Galicische petroleumdistrict, waarin besloten werd in verband met de verdere loonsverlagingen en de invoering van de zesurige arbeidsdag op 20 November in algemeene staking te gaan. Dit besluit is den bond van werkgevers ter kennis gebracht. De technische werkzaamheden tot door voering der staking zijn reeds begonnen. KINDERVERLAMMING. Naar wordt medegedeeld, zijn te Hagen (Rijnland) en tal van plaatsen in den omtrek een vrij groot aantal gevallen van kinderverlamming voorgekomen. In het stadsgebied van Hagen zijn tot dusver 15 gevallen aangegeven, waarvan 4 een doo- delijken afloop hadden. MOORDENAAR GEARRESTEERD. Het is de politie te Hamburg gelukt een der moordenaars van den banklooper Schoettler in een herberg aldaar te ar resteeren. Het is een 25-jarige man, die ontkent aan den moord debet te zijn. Van mededaders ontbreekt ieder spoor. RECLAME. Iets over groote en kleine scholen. IV. In het vorig artikel werden aan de hand van de statistiek van het gewoon en uitgebreid Lager Onderwijs 1) enkele opmerkingen gemaakt over de gewichtige vraag of er in ons land niet te veel scho len zijn. Onze beschouwing van vandaag hangt daarmede zeer nauw samen. Te veel scholen beteekent immers te kleine scholen. Het is daarom volkomen ver klaarbaar. dat de vraag naar de school grootte in de gedachtenwisseiing over de actueele problemen dezer schoolorganisa tie al even groote belangstelling geniet als die naar het aantal scholen. Gebruikelijk is het dan de schoolgrootte te bepalen naar het aantal onderwijzers. Zoo spreekt men van eenmansscholen, soms ook wel van twee- of driemansscholen. Er bestaat nog een andere, feitelijk meer voor de hand liggende, wijze om de grootte van ten school aan te duiden, n.l. de vermelding van grootte der school bevolking. Men kan de scholen dan in- deelen naar groepen van leerlingen, b.v. scholen met 120 leerlingen, scholen met 2140 leerlingen, enz. Het is opmerkelijk, dat over de schoolgrootte, op de eene of op de andere wijze aangeduid, in de offi- cieele onderwijsstatistieken vroeger geen gegevens gepubliceerd werden en het is verblijdend, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek thans in de gelegenheid werd gesteld om omtrent dit uit school organisatorisch oogpunt zoo uitermate gewichtig punt cijfers te verzamelen en in zijn bovenvermelde publicatie bekend te maken. Het blijkt, dat ons land weinig groote en, gelijk trouwens bekend was, veel kleine scholen telt. Er zijn op een totaal van 7.284 scholen voor gewoon lager on derwijs slechts 109 scholen met meer dan 400 leerlingen, daarentegen 428 scholen met niet meer dan 40 leerlingen. De sta tistiek geeft echter meer dan deze tota len. Wij vinden daarin een verdeeling dezer cijfers voor elk der gemeenten met meer dan 100.000 inwoners en voor groe pen van kleinere gemeenten. Ook werden de scholen onderverdeeld naar haar rich ting. dus: openbare scholen, Pro- testantsch Christelijke scholen, Roomsch Katholieke scholen, Israëlitische scholen en overige bijzondere scholen. Uit laatst bedoelde cijfers blijkt, dat de kleine schooltjes worden gevonden bij het Open baar Onderwijs. Van de bovengenoemde 428 scholen met niet meer dan 40 leer lingen zijn er 345 openbaar. Van de 579 scholen met 4160 leerlingen behooren er 349 en van de eveneens 579 scholen met 6180 leerlingen 300 tot het openbaar on derwijs. De Lager-onderwijswet stelt als regel, dat in elke gemeente openbaar on derwijs gegeven moet worden. Afwijking van dezen regel wordt slechts toegestaan, wanneer naburige gemeenten zich tot op richting en instandhouding van een ge meenschappelijke school hebben ver- eenigd of wanneer het aantal leerlingen tot een zeer gering getal is gedaald. Na de openbare scholen vindt men de meeste kleine scholen onder die van Prc- testantsch Christelijke richting. Gunstig is 't met de schoolgrootte bij de Roomsch Katholieke scholen gesteld. Voor wie gaarne van „eenmansscholen" enz. spreken volgen hier nog een paar cij fers betreffende de scholen, gerubriceerd naar het aantal leerkrachten, dat daar aan werkzaam is. Kortheidshalve worden slechts de kleine en de groote scholen vermeld. Kleine scholen: Overige Openb. Pr.-ölir. R.K. bijz. Scholen met 1 leerkracht 213 9 9 3 2 leerkrachten 624 318 124 17 3 leerkrachten 586 389 347 16 Groote scholen: Scholen met 12 leerkrachten 3 10 6 2 13 leerkrachten 5 11 16 14 en meer leerkr. 1 26 22 5 In een volgend artikel hopen wij aan de hand der onderwijsstatistiek nader te spreken over de richtingsverschillen op het gebied van het lager onderwijs. geeft een heerlijk gevoel van kracht onvermengde scheppingsvreugde, een frlsschen geest, nieuwen levenslust, meer eetlust, beter uiterlijk, gemakkelijke spijsvertering, een gezonden slaap en stalen zenuwen aanbevolen voor hen, die zich uitgeput, nerveus of vroeg oud voelen. 9 Verkrijgbaar bij Apothekers cd Drogisten fn tabict- vorm i f. 1.30 en f. 2.50. in poedervorm ft f. 2.50. Uitvoerig drukwerk m. monster grati6. „Hermclas" Eendrachtsweg 32 a.a.. Rntterduni. Alleenverkoop voor Ncderl. Oost-Indii? Firma Ratbkamp Co., Batavia. 7377 LUSTRUM KORENBOND „ST WILLIBRORDUS". De Korenbond St. Willibrordus, geves tigd te Wassenaar, welke Bond omvat de Zangkoren van Wassenaar St. Willibrordus, Wassenaar, Goede Herder, Voorschoten, Noordwijk, Oegstgeest en Katwijk a. d. Rijn zal op 24 Nov. a.s. het eerste lustrum vieren. Hiervoor is de welwillende mede werking gevraagd en verkregen van de „Schola Cantorum" van het groot Seminarie te Warmond onder leiding van Pastoor Beukers te Leiden, voorzitter van de Ned. St. Gregoriusvereeniging, en evenzoo van den Rector van het Missie-College St. Willibrordus te Katwijk a. d. Rijn. De viering zal plaats hebben te Katwijk a. d. Rijn. Des morgens te 11 uur plechtige H. Mis in de Parochiekerk, te 2 uur feest- vergadering in het Parochiehuis waarbij de Schola Cantorum medewerking verleent, te 6.30 plechtig Lof in de Kapel van het Missie-College der Paters Franciscanen en te 7 uur feestavond ih de groote aula van het Missie-College waarbij o.m. de leerlingen van het College medewerken. Dit zijn de voornaamste punten van het feestprogramma. AALSMEER. De heer W. Kooiman f Alhier ovei'leed, na een langdurige ziekte, de heer W. Kooiman, in leven ge durende vele jaren onderwijzer aan de Christelijke School op het dorp. Wijlen de heer Kooiman was tevens, gedurende een lange reeks van jaren boekhouder-corres pondent van de bouwvereeniging „Volks belang". welke functie hij reeds vóór eeni gen tijd had neergelegd. De heer Kooiman bereikte den leeftijd van 64 jaren. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot heeft Zaterdag middag op de algemeene begraafplaats alhier plaats. Te water. De bloemistknecht v. d. L. alhier liep op den Uiterweg, toen hij door een wielrijdei werd aangereden, v. d. L. verloor zijn even wicht, met het gevolg,: dat hij in het watei tuimelde. Gelukkig waren dadelijk hulp vaardigen op de plaats des onheiis en het mocht gelukken den drenkeling behouden op het droge te brengen. Ongelukkige botsing. De jongejuffrouw Cath. v. Sch. kwam per fiets het voetpad „Commandeurspad' uitrijden toen op hetzelfde oogenblik de heer Sch. voorbij reed en beiden met elkaar in botsing kwamen. Zij kwam heel ongelukkig te vallen, want na onder zoek door dr. Hueting, die direct ontboden werd, bleek dat haar been was gebroken. Zij was intusschen bij omwonenden binnen gedragen en vandaar per ziekenauto naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. De heer S. nam eventueele schade en kosten geheel voor zijn rekening. Een mooie daad In do plaats van den heer Allers is tot hoofd van den Tuinbouwcursus be noemd de heer F. D. Noest, onderwijzer te Leiden. o KATWITK AAN ZEE. EEN ONWELKOME EN GEVAARLIJKE GAST. KATWITK AAN DEN RIIN. de malaise in den tuinbouw. 1) Uitgave Algemeene Landsdrukkerij, 's-Gravenhage. ADELBORSTEN EN CATECHISATIE. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid den heer Marchant in verband met het door den commandant van het Kon. Instituut voor de Marine uitgevaardigde verbod tot deelneming door een vijftal adelborsten aan de catechisatie van den doopsgezinden predikant ds. P. J. Smidts te Den Helder heeft de minister van De fensie geantwoord, dat de commandant van het Kon. Instituut voor de Marine bij schrijven van 3 October jl. aan ds. Smidts heeft medegedeeld, dat hij het gewenscht achtte, de Doopsgezinde adelborsten niet de catechisatie te doen bijwonen han gende het verschil van inzicht en dat hij zich zoodra mogelijk over het hervatton van het godsdienstonderwijs met genoem den predikant in verbinding zou stellen. Hoewel ter catechisatie van ds. Smidts zeker niet zal worden gesproken over het standpunt, dat de predikant inneemt ten opzichte van de weermacht, acht de mi nister het gevaar niet denkbeeldig, dat in het gemoed der jeugdige militairen con flicten kunnen ontstaan welke op hun beurt moeilijkheden én van paedagogi- schen èn van krijkgstuchtelijken aard kunnen teweegbrengen wanneer die militairen uit de pers of op andere wijze vernemen hoe hun geestelijke voorganger staat tegenover de organisatie, waarvan zij deel uitmaken. De bedoeling van het den kerkeraad verzochte onderhoud was allerminst een I zich mengen van den minister in een aan gelegenheid van een kerkgenootschap en een zijner bedienaren. Zij was geen andere dan te trachten middelen te vin den om bovenbedoeld gevaar te ontgaan of het weg te nemen. Er heerscht bij velen een noodtoestand. Steun van Regeeringswege? 't Is geen aangename taak in dezen tijd van malaise over den tuinbouw te schrij ven. In het algemeen ziet het er droevig uit. Duidelijk is dit najaar gebleken hoe men hier op den uitvoer naar andere landen, voornamelijk Duitschland en En geland is aangewezen, welk eerstgenoemd land de invoer met zijn hooge tarief muren beschermt, terwijl de daling van het En gelsche pond den handel op Engeland ten zeerste bemoeilijkt, 't Zijn hier alleen kleinbedrijven en tevens gemengde be drijven, tuinbouw en bloembollenteelt. Ka pitaalkrachtige personen worden niet aan getroffen. De tijd van pachtgeldbetaling nadert, 15 Nov. en Kerstmis en er is geen geld. De geringe opbrengst der tuinbouw producten is bijna geheel voor andere doeleinden al besteed:* levensonderhoud, achterstand in betaling meststoffen enz. Er is bij velen een noodtoestand. Velen zullen spoedig hun personeel niet meer kunnen betalen, waarop dus ontslag volgt of het loon aanzienlijk verminderen zal, hetgeen bij meerdere tuinders reeds ge beurde. Volgens velen eischt op het oogenblik de toestand pacht- en loonsvermindering en zij meenen, dat van regeeringswege middelen zullen moeten worden beraamd om voldoenden uitvoer der producten te kunnen bewerkstelligen, daar het tuin bouwbedrijf slechts gezond zal kunnen worden door een herstel van de nood zakelijken uitvoer der producten. Al meerdere malen is In deze richting een beroep op de regeering gedaan, doch nog zonder gunstig resultaat. Toch zal er, als deze noodtoestand nog voortduurt, iets gedaan moeten worden. In tuinbouwkrin- gen wordt gesproken van productieve werkverschaffing, b.v. het delven of diep- spitten, met steun van gemeente en in direct van het Rijk. Het is bekend, dat het standpunt van B. en W. dezer gemeente is tot steunverleening niet eerder over te gaan dan in „uiterste noodzaak", doch wel productieve werkverschaffing door de ge meente. Welnu, zegt men, ook in de tuin bouwbedrijven zou zulks plaats kunnen hebben. Dat is een algemeen belang. Als het door de tuinders zelf geheel zou moe ten worden bekostigd, denkt niemand er over. niet uit onwil, doch uit onmacht. Verwacht wordt dat eenige resultaat wel bereikt zal worden. Wat pachtverlaging betreft heeft een hiervoor benoemde com missie reden om aan te nemen dat men eenig succes zal hebben. Reeds moesten diverse loonen verlaagd worden en wat de productieve werkverschaffing betreft in de tuinbouwbedrijven, met medewerking van het gemeentebestuur hoopt men op succes. Als allen in gemeenschappelijk overleg arbeiden, allen zich zooveel mogelijk aan passen aan de nieuwe omstandigheden, aldus luidt het oordeel, dan zal de toe stand veel dragelijker kunnen worden. Hij licht een familie voor f. 1170.op. In medio Juli kreeg de familie v. D. uit de Zuidstraat bezoek van een oud vriend van zijn oudsten zoon, zekeren N. D. H. Deze vertelde, dat hij opzichter was van een groote plantage In Ned. lndië en thans met verlof in Holland vertoefde. Door zijn optreden imponeerde hij de familie; en bleef er overnachten. Het beviel hem daar echter zóó goed, dat zijn vertrek voor onbepaalden tijd werd uitgesteld. Nadat H. er eenigen tijd had gelogeerd, viel de 18-jarige dochter des huizes, zeer bij hem in den smaak, zoodat na ongeveer twee weken tot een verloving werd besloten. Dit verlovingsfeest werd zeer luidruchtig en feestelijk gevierd. De plantage-opzichter, die eerst niet te beschikken had over veel geld, bleek plotseling daar ruim van voorzien te zijn en tracteerde naar links en rechts. Japonnen, schoenen ,enz. werden gekocht en zelfs buurmeisjes werden met japonnen verrast. Hij liet zich zelf een nieuw costuum aanmeten, ging met zijn meisje op reis. Kortom, de gast commandeerde het geheele ?ezin en hing derr „grand seigneur" uit. oen H. eenigen tijd in onze gemeente had vertoefd, trok hij reeds de aandacht van de politie. Deze stelde een onderzoek in, waarbij bleek, dat hij slechts een gewoon varensgezel op de groote vaart was. De politie waarschuwde de familie v. D., doch deze stelde zulk een groot vertrouwen in hem, dat alle waarschuwingen in den wind geslagen werden. Na eenigen tijd kreeg hij echter onaan genaamheden met zijn meisje tijdens de bruiloft van haar zuster te A. Daar zij hem langzamerhand niet meer kon uitstaan, maakte zij de verloving af. Toch bleef H rustig bij de familie logeeren. In het begin van September werd de vader van het meisje ernstig ziek, naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht en daar geopereerd. Den iaatston October kon hij weer naar zijn woning terug keeren. Daar maakte hij toen zijn kas op: het geld bevond zich in een sigarenkistje in een chiffonnière in de huiskamer. Hij kwam toen tot de schrikbarendde ontdekking, dat daar uit een bedrag van f.1170 ontbrak, t.w. zes briefjes van f. 50, 3 van f. 40 en 30 van f25. Nu volgde aangifte bij de politie, die dadelijk een onderzoek naar genoemden H. instelde, daar, zooals gezegd, reeds vermoedens tegen hem berustten. H. werd op verzoek van den inspecteur van politie, den heer J. v. d. Wijngaart, te Alkmaar aangehouden, en is gistermorgen vandaar naar hier op transport gestéld. Hij is op het bureau van politie in be waring gesteld en zal voor den Officier van Justitie in Den Haag worden geleid. Hij heeft reeds een gedeeltelijke beken tenis afgelegd en blijkt het geld tot den laatsten cent te hebben opgemaakt. De laatste weken werd hij reeds door het armbestuur te Alkmaar onderhouden. j K. R. uit Duinoord deed bij de I politie aangifte -van het feit, dat hij op het Prins Hendrikkanaal tegen een stapel tonnen aanreed, die midden op den weg stonden. Zijn rijwiel werd daardoor ern- stig beschadigd. H. v. B. uit Duinoord deed bij de I politie aangifte van diefstal van een partij j hout, die achter zijn fabriek in de Remisestraat lag. RECLAME. Getrouwd: L. OCAR B. ITS. De heer en mevr. L. OCAR—b. betuigen hun hartelijken dank voor h?1 vertrouwen, dat men bij hoest en verkoel heid in hen stelt. 7^' Groene Kruis, November 1931. leden van den raad dezer gemeente os voor een nieuwe straat in Öe Zilk or^ bebouwing in te voeren. De voorzitter zegt, dat dit schrijven nie» de sympathie heeft van het meerendeel va! B. en W. Steeds gold het in deze gemeente, dal een aannemer, die voor eigen rekening bouwde niet voor open-bebouwing hoefde zorg te dragen. Nog zeer korl geleden werd op dezelfde plaats en aaQ denzelfden aannem.r ge lotcn-le'omviu toegestaan. 4 Hoewel de voorzitter den particulieren woningbouw in de Zilk niet toejuicht 04 deze in dit geval voor de gemeente wel lasten meebrengt, doch weinig financieel voordeel, gaat 't niet op, een eenmaal gedane toezegging weer in te trekken en een aannemer te dupeeren, temeer daar de zestig nieuw te bouwen huizen voldoen aan alle eischen en de plannen bereids zijn goedg k urd door de ec"iconh:id c mmissh te Rotterdam. Het voorstel van de zes Raadsleden, aan gaande de open-bebouwing, werd bepleit door den heer J. Geerlings en door wefh. Warmerdam, tferwijl de heer J. v. Pareeren als aannemer pleit voor de werklooze bouwvakarbeiders, die bij den bouw dezer woningen ten zeerste gebaat zullen zijn. Het voorstel open-bebouwing" in stenh ming gebracht werd aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Vóór stemden, de zes bewuste raadsleden met wethouder War merdam. Hierna werd aangeboden, de rekening van het Grondbedrijf, dienst 1930. Een commissie van drie leden werd be noemd, welke de rekening zal nagaan en welke in een volgende vergadering rapport zal uitbrengen. Aangeboden wordt de gemeenterekening dienst 1930; de begrooting van het grond bedrijf dienst 1932 en de begrooting de? gemeente, dienst 1932, welke alle in eene volgende vergadering aan de orde kornet Aangenomen werd het voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening betreffende het beroep, bedoeld in de artikelen 7 en 9 der woningwei De salarisregeling der politie-agenten, wordt aangevuld. Het betreft hier allees het salaris der agenten v. d. Berg (Zilk) en Jansen. Deze twee waren eerst in tijde- lijken dienst en zijn nu voor vast aan gesteld Hun vast salaris mag niet ondef doen voor dat, wat ze tijdelijk genoten en zal dus worden aangevuld. Alleen hei raadslid Geerlings is tegen aanvulling. Op voorstel van B. en W. werd hei raadsbesluit van 29 Juni 1931 tot het aan gaan van een geldleening groot f. ÏOO.CÖ) gewijzigd. Op verlangen van Ged. Stalee zal de aflossingstermijn van 50 jaar. wordg teruggebracht tot 40 jaar. Op voorstel van B. en W. zal aani gemeente Ginniken bij Breda geleend m deD f. 30.000 f. 50.000 tegen 41/2 pet. vw diie maanden. Als de Provincie binnenkvS een bedrag uitkeert voor overname va de wegen, kunnen hiermede weer leen» gen worden afgelost, wat echter thans niet geraden is, gezien den lagen rente slas- daard Een der raadsleden zag het komende geld gaarne geplaatst op de plaatselijke Boöp Boerenleenbank. Het bedrag is daar voor te hoog en een rente van 3V2 pet te laag. Hierna werd vastgesteld het I suppletoir kohier bedrijfsbelasting 1931. Bij de rondvraag zag de heer L. M. van Noort gaarne wijziging gebracht in de nieuwe telefoon-regeling. De voorzitter beloofde medewerking. Hierna volgde geheime zitting. NOORD WIJK-BINNEN. Kiescollege Ned. Herv. Gem. Bij de gisteren gehouden stemming voor gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier werden herkozen de heeren D. Wassenaar en J. J. v. d. Loo, terwijl in één der twee vacatures werd i gekozen de heer J. M. Westerhout. Voor de 2e vacature kon geen meerderheid wor den verkregen, zoodat voor deze vacature eert nieuwe vrije stemming zal plaats hebben NOORDWITKERHOUT. GEMEENTERAAD. Provinciale wegen. - De open bebouwing. Aanbieding rekening grondbedrijf. Geldleening. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter: burge meester van Iersel. Aanwezig alle leden. De voorzitter opende met gebed. De secretaris las de notulen, welke onver anderd werden goedgekeurd. De voorzitter deed mededeeling van ver schillende ingekomen stukken, waarvan de voornaamste zijn: Schrijven van Ged.' Staten om aan de provincie over te dragen de Guldemond's brug, de Cornelia-brug, benevens enkele duikers, waarvoor betaald dient te worden f. 63.13 per jaar of wel f. 1402.89 in eens. Aan dit schrijven zal gevolg gegeven worden. Van hetzelfde college kwam in, de beschikking, dat de volgende wegen aan de provincie zullen overgaan met ingang van 15 Nov. a.s.: de weg Noordwijk- Noordwijkerhout-Bloemendaal; de weg Noordwijk Station Noord wijkerhout; de Leeweg naar Hillegom. De provincie zal de ..Lrvoor verschul digde gelden aan de gemeente uitbetalen, terwijl de gemeente aan onderhouds kosten f. 600 per K.M. zal moeten betalen. Ingekomen was een schrijven van zes SASSENHEIM. Baldadigheid. Een der in het voorjaar geplante boom pjes nabij de Herv. School, is totaal ver nield. Niet alleen dat de takken afgebroken zijn ,doch met wortel en al is de booni uit den grond gerukt. Jongensgevecht met plotseling einde. Waar.c ijnlijk g 'inspire rd doo. d Hoi- Scr.e- en Kabeljnuwsche iw.sten waa.van zij op school geleerd hadden, vormde zidi hier ter plaatse een tweetal met groote stokken gewapende groepen jongens. UP volmaakt mi itaire wijze werd gemarcheerd De voorhoede zoowel als de patrouilles ontbraken niet. In de „Overplaats" nabij de Jacoba van Beijerenlaan vonden ne troepen elkaar en onder een oorverdoovenfl lawaai werd de strijd aangevangen. Door dat sommige deelnemers zich in het vu»' van den stijd wel eens lieten gaan, vielen er rake klappen èn menige moeder iiafl 's avonds toen de strijders thuis kwamen wat te verbinden of te herstellen, bven plotseling als de strijd begonnen was, wero hij beëindigd en de rust keerde weer m de Overplaats. Misschien was de koim van een „werkelijke gewapende" daaraan niet vreemd. De hoofdagent van politie J. in door B. en W. aangesteld als onbezoldig deurwaarder der Gem. belastingen, ten einde, zoonoodig den heer Potman te hu c nen vervangen. Gevonden voorwerpen: Een P^ gummi beenpij pen; een lederen portemon- naie, inhoudende geld en 2 sleuteltjes;ee autolantaarn (schijnwerper); een scnuu pad lederen damestasch, inhoudende damestasch en geld; een bruin leaf' 2 damesportemonnale, inhoudende gem< fl rozenkransen; een zak uien; een niKJw dop van een tank of radiateur. Inlichtingen verstrekt de politie am- 1 Aan het postkantoor alhier zijn de 2e helft der maand October a s bestelbaar terugontvangen de v0 Vtrjjjv brieven: Alkemade, Noordwijk; Simons, den Haag. Aan de beurt van aftreding a's^ machtigde voor het kiescollege der Herv Kerk zijn de heeren J. P. iiaatJ en C. L. Vis. De verkiezing zal P hebben a.s. Maandag.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6