Speciaal Radio distributiebureau AGENDA. BINNENLAND. BUITENLAND. SERIE-AANBIEDING! Verbeneden de waarde Zaterdag. Gerecht 10 (V. C. F.-huis)Tentoonstel stelling boekbanden. 10—12 uur voorm., 1 uur 305 uur en 79 uur nam. StadsgehoorzaalGymnastiekuitvoering „Donar". 8 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Bidstond te 81/* uur nam. Zondag. Gerecht 10 (V. C. F.-huis)Tentoonstel stelling boekbanden. 10—12 uur voorm., 1 uur 305 uur en 79 uur nam. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. „Kirby de Valschspeler". Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg. Bioscoop- en Variëtê-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Nooit meer Liefde". 's Woensdags en s\Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variëte-voorstellingen. Dagelijks te 8 u. „Wiener Opera-bal". 's Woensdags en s Zaterdags familienia- tinée. t Zaterdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphtérie 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 710 uur nam. RECLAME. Alvorens U overgaat tot aankoop van een luidspreker, vraagt dan eerst vrijblijvend ter demonstratie aan: een goedgekeurde „EDISON CHRISTALPHONE" Het beste wat er is en de billijkste. PRIJS f. 28.50 ZIET ETALAGES. L. VAN GEELEN - Haarl.straat 55 t.o. City-Theater - TELEF. No. 593. P.S. Tevens inlichtingen' voor Gemeente- Radio-distributie. 7430 BESTRIJDING VAN DANSEXCESSEN. HET RAPPORT DER COMMISSIE VAN ONDERZOEK. Een taak voor de gemeentelijke overheid. Aan het rapport der regeeringscommis- sie in zake het dansvraagstuk ontleent de Tel., dat de commissie eenstemmig van oordeel is, dat de vraag of ook voor ons land het dansen in het openbaar zooda- nigen omvang en aard heeft aangenomen, dat de overheid hier een taak heeft, be- i vestigend dient te worden beantwoord, I doch dat het hier allereerst een taak der gemeentelijke overheid betreft. Het is de commissie wënschelijk voorge- j komen de regeering aan te bevelen om j van harentwege eenige normen vast te j stellen, waaraan de voor het dansen in j het openbaar te verleenen vergunningen ten minste zullen moeten voldoen. De commissie zou de regeering willen aanbe velen om in het art. 56 van het ontwerp Drankwet, zooals dit thans bij de Eerste Kamer aanhangig is, nog een bepaling op te nemen, die de regeering de vrijheid geeft om in een algemeenen maatregel van bestuur de normen te stellen, die als minima in alle gemeenten zouden behoo- ren te worden in acht genomen. De commissie, overgaande tot formulee ring van de eischen die in den algemeenen maatregel van bestuur zouden moeten worden gesteld, zou deze in twee rubric- i ken willen verdeelen. Ie. De inrichting van het danslokaal en aanhoorigheden. 2e„ De handhaving van orde en goede zeden. Wat het eerste betreft dienen eischen te worden gesteld ten aanzien van de opper- j vlakte van den dansvloer, mede in ver- houding tot de omliggende ruimte, het j vermijden van boxen of andere afgesloten 1 ruimten ten aanzien van verlichting en Iuchtverversching. Wat de handhaving van orde en goede zeden betreft: een verbod voor minder jarigen beneden den leeftijd van 18 jaar. Het dansen moet geleid worden door een daartoe geschikt geacht dansleeraar. die voor den goeden gang van zaken mede verantwoordelijk is. Verder heffing van een toegangsprijs en wering van onge- wenschte elementen. Het komt de commissie voor, dat met het intrekken van de toestemming tot het gelegenheid geven tot dansen voor korter of langer tijd, als sanctie op de naleving der te stellen voorwaarden, zal kunnen worden voldaan. o DE WERKVERSCHAFFING VOOR EEN MAAND STOPGEZET. Voor de vier groote steden. „Het Volk" verneemt, dat de regeering voornemens is om met ingang van 20 November a.s. de werkverschaffing voor den tijdsduur van een maand stop te zet ten. Deze maatregel geldt voor de vier groote steden. Het zou in de bedoeling lig gen om de te werk gestelden gedurende de stopzetting de gewone uitkeering te ver leenen en na een maand weer aan het werk te zetten. Van bevoegde zijde deelt men hierom trent mede. dat een dergelijke maatregel sinds de werkverschaffing op eenigszins groote schaal wordt toegepast, ieder jaar tegen den winter wordt genomen. DE BEGROOTING VOOR KOLONIËN. Voorloopig verslag der Tweede Kamer. In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over üooiastuk Xi, departement van Koloniën, aer Kijksoegrootmg 1932 wordt in overweging gegeven, de bijdrage in de kosten van de suenting „Het Neder- landsch Scheepbouwkundig Proefstation" te schrappen of aanzienlijk te verlagen. Het daarvoor uitgetrokken bedrag van f. 8Ü00 is wei zeer hoog, indien men het bijv. vergelijkt met de bijdrage aan het Koloniaal instituut te Amsterdam. Enkele leden merkten op, dat de kosten van de militaire troepen te Curasao be- hooren to-worden betaald door het depar tement van Koloniën en niet door dat van Deiensie. In de laatste dagen van September lie pen er geruchten, dat de Javasche Bank besloten had, geen goud meer af te geven noch remises naar Nederland te doen. Volgens de persberichten zou noch het departement van Koloniën noch het bij kantoor der Javasche Band te Amster dam eenige aanwijzing heboen, dat zelfs in overweging genomen zou zijn, dat Ned.- Indië den gouaen standaard zou verlaten. Men zou gaarne vernemen of en zoo ja, in hoever ae bedoelde geruchten en berichten juist zijn. Nadat vele leden hun groote waardee ring hadden uitgesproken voor de inrich ting van de Nederlandsche afdeeiing op de tentoonstelling te Parijs, verklaarden zij gaarne te vernemen oi de regeering thans kan mededeeien, welke de oorzaak van den brand in het Nederlandsch Paviljoen is en wie de schuld draagt van het ver lies der kunst-schatten. Ook verzocht men te worden ingelicht over de arcnitecten- quaestie. Voorts werd gevraagd of de staat geldelijke schade heeft geleden bij den brand en zoo ja hoe groot het bedrag dier schade is. Verscheiden leden stelden de vraag, in welk stadium de piannen voor den aan leg van een waterleiding voor Paramaribo en omstreken verkeeren. Dat de vaststelling der Cura?aosche be- grooting de laatste jaren buiten de recht- streekscne controle der Staten-Gener. om geschiedt werd door tal van leden onbe- vi tuigend geacht. Critiek werd geoefend op het financieel beleid t. o. v. CuraQao. Vele leden achtten den economischen toestand van Curagao zorgwekkend. Opgemerkt werd o.m., dat het gouvernement bij de reorganisatie van de politie er blijkbaar geen rekening mee heeft gehouden, dat het economisch getij kon kenteren. Gevraagd werd, of het op den duur noodig zal zijn, op Curasao naast de ge wapende politie nog een afzonderlijke weermacht in stand te houden. Gaarne zou men een overzicht ontvangen van de thans aanwezige sterkte der verschillende tot de weermacht en de politie behoorende corp sen. Ook verzocht men o.m. een overzicht van de militaire uitgaven, zoowel voor de troepen te land als voor de marine in 1930 en 1931 ten behoeve van Curasao gedaan. Hbld. o NEDERLAND EN RUSLAND. Geen regeeringsgarantie voor handelstransacties. jn antwoord- op vragen van den heer Vliegen deelt de Minister van Arbeid, H. en N. mede, dat hem bekend zijn de pers berichten over belangrijke bestellingen, welke van Russische zijde in Nederland zijn of zullen worden gedaan en in welker financiering de Nederlandsche regeering rechtstreeks of onrechtstreeks kan worden betrokken. De Minister merkt hierbij ech ter op, dat door de regeering het stand punt wordt ingenomen dat de garantie regeling onder de huidige omstandigheden geen toepassing zal kunnen vinden voor handelstransacties met Rusland. Indien echter te gelegener tijd tot finan ciering van leveringen aan Rusland mocht worden besloten, dan zal de Minister voor af de mogelijkheid overwegen zijn invloed aan te wenden om de bezwarende bepa lingen buiten werking te stellen welke thans in Rusland voor onze scheepvaart gelden, daar wij geen handelsverdrag met de sovjet-Unie hebben gesloten. o VERGADERING RIJKSKLEEDING-COMMISSIE. Het verstrekken van uniformen. In de jongste vergadering van de Rijks- kleedingcommissie zijn eenige ingekomen verzoeken behandeld betreffende wijziging in de verstrekking van uniformen. Naar aanleiding daarvan werd besloten, in overweging te geven, aan de ambtena ren der belastingen, die voor het dragen van uniformen in aanmerking komen, col berts met vesten in plaats van tunieken te doen verstrekken; de uniformen der assis tenten en der ambtenaren van lageren rang bij de belastingen te doen vervaardi gen van fijn donkerblauw laken, en voor de uniform van de visiteerende ambtena ren der belastingen fijn laken in zwarte kleur te doen bezigen, een en ander tegen evenredige verhooging van den kleeding- aftrek. Voorts werd besloten te adviseeren, op de petten van de ambtenaren der be lastingen in alle rangen als insigne het rijkswapen met schildhouders te doen aanbrengen. De commissie besloot zich betreffende j liet verzoek om afschaffing van de uniform voor de beambten in algemeenen dienst bij de Rijksopvoedingsgestichten te wenden tot den Minister van Justitie, en betref fende het verzoek om afschaffing van de uniform der kantoorknechts bij den P.T.T.- dienst en de monteurs der T. en T„ tot den directeur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie. Verstrekking van schoeisel ontmoet bij de commissie overwegend bezwaar. Op grond hiervan besloot zij te adviseeren, het verzoek om aan het bewakingspersoneel in de strafgestichten en daarmede gelijk te stellen groepen schoeisel te doen verstrek ken, niet in te willigen. Betreffende de klachten over de mindere geschiktheid van het thans gebezigde gewone ambtenaarslaken voor de vervaar diging van uniformen werd meegedeeld, dat proefnemingen worden-gehouden met laken van andere soorten. De uitslag daarvan is nog niet bekend. o DE POSTVLUCHTEN. De Raaf isg isteren te Mersamatruh. de Ooievaar te Boedapest en de Uil te Alla habad aangekomen. RECLAME. 7386 MR. FOCK GEËERD. De gouden medaille van de stad Parijs toegekend. Tijdens een gisteren ten stadhuize van Parijs gehouden receptie, aldus meldt Havas, van maarschalk Lyautey en zijn medewerkers aan de Internationale Kolo niale Tentoonstelling te Vincennes, heeft het gemeentebestuur de gouden medaille der stad Parijs aan mr. dr. D. Fock over handigd. o DE SALARISKORTING VOOR RIJKSAMBTENAREN. Een motie van Ons Belang. In een gisteravond te 'sGravenhage ge houden vergadering is de volgende motie aangenomen: De onderofficieren, leden van de afdee- lingen 's Gravenhage, Delft, Leiden, Haar lem en Rotterdam van Ons Belang, ken nis genomen hebbende van de voornemens der regeering om aan het rijkspersoneel ingaande 1 Januari 1932 tijdelijk een sala- risKorting op te leggen ter bevordering van het verkrijgen van een sluitende be grooting, overwegende, dat het rijkspersoneel door salarisver- minderingen der laatste jaren reeds meer, althans ten minste evenveel in inkomsten is achteruitgegaan als gemiddeld de bevol king in het algemeen; dat vooral de inkomsten der onderoffi cieren, door verschillende maatregelen en omstandigheden als 5 pet. extra korting sedart 1 Juli 1922, verlaagde verblijfsver goedingen, verhoogde huren voor rijkswo ningen, verhoogde bijdrage voor hospitaal- verpleging, bevordering zonder jaarwedde- toekenning, buitengewone slechte bevor deringskansen, enz. in nog meerdere mate zijn gedaald; dat daarom ook de onderofficieren deze salariskorting, die alleen van de beschei den middelen der rijksambtenaren een extra offer vraagt, onbillijk en niet ge motiveerd achten; dat zoonoodig maatregelen, die naar draagkracht op de geheele bevolking drukken, dan wel andere middelen, die van vele zijden reeds naar voren zijn ge bracht, deze onbillijke salariskorting on- noodig maken; dat bovendien met deze salariskorting de ambtenarensalarissen wederom als een soort sluitpost voor de begrooting zul len worden gebruikt, hetgeen ook de mi nister van financiën een ongezond ver schijnsel acht; verzoeken de Tweede Kamer haar goed keuring aan de salarisvermindering te onthouden en deze met de haar ten dien ste staande middelen voorkomen. o MELKSTRIJD TE AMSTERDAM? Het meerendeel der melkveehouders, die georganiseerd zijn in den Provincialen Bond van Melkveehouders, heeft in een. te Amsterdam gehouden vergadering zich tegen verlaging van den inkoopsprijs der melk met één cent verklaard, hetgeen door den melkhandel was voorgesteld. Getracht zal worden door arbitrage een conflict te voorkomen. Voor het geval geen overeenstemming wordt bereikt, is de kans groot, dat van de zijde der veehouders maatregelen zul len worden genomen om de melkdistri- butie te Amsterdam buiten den georgani- seerden melkhandel om te bewerkstelligen. o HET DREIGEND CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE. In een gisterenavond gehouden verga dering van de arbeiders der firma Gerhard Jannink en Zonen te Enschedé, aange sloten bij de „Eendracht" en de Lande lijke Federatie van Textielarbeiders, ls na zeer langdurige discussie besloten het ulti matum bij genoemde firma overeenkom stig den wensch van den Rijksbemidde laar een week op te schorten. Door deze beslissing is het zoo goed als zeker, dat de vergadering van de betrokkenen, aan gesloten bij „Unitas" en „St. Lambertus" het uitstel eveneens zullen aanvaarden. De fabrikanten hebben geen bezwaar tegen het uitstel van de loonsverlaging van 5 pet. met een week, mits de arbeiders ook zouden besluiten tot het uitstel van het ultimatum, by de firma Jannink. Het resultaat van de gisterenavond ge houden vergadering is derhalve, dat een en ander acht dagen zal worden uitge steld. VERSPREIDE BERICHTEN. De eerste ploeg dienstplichtigen der lichting 1932, aangewezen voor de onder officiersopleiding en de overigen, niet be stemd voor opleiding tot paardenverzorger en voor paardenoppasser, van de cavale rie, wordt 4 Januari voor eerste oefening ingelijfd Bij Kon. besl. is wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S te Brielle ir. C. E. Kampman; is aan dr. F. Blaauwkuip. met ingang van 1 Januari 1932, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. te Drachten. Naar de Msb verneemt, heeft de bur gemeester van Oud-Gastel (N.Br.) de heer G. Mastboom, het venten aldaar met Bel gisch brood verboden UIT NEP. OQST-INDIE. DE KRAKATAU WERKT. BANDOENG 5 Nov. (Aneta) De Kra- katau vertoont wederom een lichte wer king. Erupties werden waargenomen tot een hoogte van 400 M. o DE ALGEMEENE TOESTAND. Gevaren voor Frankrijk. Het Engelsche kabinet is thans gevormd en uitgevallen in den verwachten geest. Het beteekent: gematigde protesten. Voor Frankrijk is dit speciaal een gevaar. Temeer, waar trots alle officieele be tuigingen van tevredenheid over de Ame- rikaansch-Fransche verhoudingen na Laval's bezoek, de stemming niet te goed is. Mc Fadden, de voorzitter der Amerii:. commissie voor bank- en muntaangele- genheden b.v. heeft nog eens in een rede hevig de voorstellen aangevallen tot herziening of schrapping der oorlogs schulden. Hij verklaarde, dat de V. S. geen enkele nieuwe leening aan Europa moeten toestaan. Hij veroordeelde ook het plan voor de emissie van bons van het plan- Young in de Ver. Staten en zeide, dat het ontwerp van een accoord met Frankrijk, dat de onvoorwaardelijke annuiteiten van het plan Young van het moratorium uit zondert, verworpen moest worden. „Wij zouden moeten ophouden om deze Europeesche piannen te steunen, die ten doel hebben de Duitsche schadevergoe ding uit te buiten en de Amerikanen op te lichten die geld ter beschikking heb ben." o DUITSCHLAND. De rede van den rijkskanselier. In zijn tijdens de bijeenkomst van het Rijksbestuur der Centrumpartij gehouden redevoering zeide Rijkskanselier dr. Brue- ning o.m. nog: De wijze waarop de Landvolkpartij in den Rijksdag heeft gestemd, toont zeer duidelijk aan dat een deel der landbou wers den werkelijken toestand van Duitschland en de bizondere situatie nog niet inziet. Wij hebben, om een voorbeeld te noemen practisch toch lederen invoer van vee onmogelijk gemaakt. Voorts zeide dr. Bruening dat vele sociale spanningen niet zoo'n ernstig ka rakter zouden hebben aangenomen, ter wijl ook het politieke radicalisme niet zoo'n hoogte zou hebben bereikt, indien men vroeger zekere remedies zou hebben toegepast en zoowel in het particuliere bedrijf als bij het overheidsbedrijf het mes van den chirurg tijdiger en radicaler had gebruikt. Dr. Bruening kondigde aan, dat Duitsch land ook zónder de herstellasten 1932 niet zal doorkomen zonder verdere zeer moei lijke en krasse maatregelen op onderschei den gebied. Ik zeg, aldus de Rijkskanse lier, dat reed£ thans openlijk en ook op een tijdstip waarop het herstelvraagstuk met het buitenland in vollen omvang wordt geëntameerd. De Rijkskanselier wees nog op de nood zakelijkheid van overeenstemming nopens de tariefovereenkomsten. Dr. Bruening noemde de verschillende salarisverlagingen voor ambtenaren bui tengewoon hard, doch zeide door deze tijdige salarisverlagingen, een buitenge wonen dienst te hebben bewezen aan de ambtenaren. Dit zal, aldus dr. Bruening, in de toekomst worden erkend en het wordt reeds erkend, want er is niets ge- vaarlijkers en niets wat het geloof aan een wijs beleid zoozeer schaadt als wanneer de ambtenarensalarissen en dergelijke uitgaven van den staat druppelsgewijs in den loop van een maand moeten worden uitbetaald, zooals dat dikwijls het geval is geweest. Voortgaande verklaarde de Rijkskanse lier: Dan,,wanneer het buitenland ziet, hoe de economische toestand in Duitsch land in werkelijkheid is en niet hoe deze door een streven naar inflatie vertroebeld zou worden, eerst dan zal het vertrouwen in het Duitsche economische leven ook in het buitenland versterkt worden. De tot nu toe door de Rijksregeering gevoerde politiek heeft er reeds toe geleid dat thans in het buitenland de economische toestand van Duitschland met geheel an dere oogen gezien wordt dan voor eenige jaren het geval was. Ook de komende tijd zal het Duitsche volk nog voor verdere zware offers en beperkingen stellen. Des te meer moet het volk een onvoorwaarde lijke en rechtvaardige verdeeling der lasten hebben. Er moeten maatregelen genomen worden die weliswaar bezuiniging in de toekomst mogelijk maken, doch die aan den ande ren kant tegelijkertijd ook de koopkracht moeten versterken. De maatregelen der rijksregeering mo gen niet leiden tot verarming, doch de loonen moeten lager worden om tot con currentie in staat te blijven. Dit vraag stuk kan echter niet alleen worden opge lost door een eenzijdige loonsverlaging, daar deze tenslotte niets meer tot gevolg zou hebben dan een verdere beperking van de koopkracht en daarmede zou het economische leven zelf geschaad worden. Het moet mogelijk zijn dat de afzonder lijke beroepsgroepen langs vreedzamen weg tot overeenstemming komen en dat zal gelukken bij wederzij dschen oprechten wil tot verzoening. De begrootingstoestand voor het jaar 1932 zal zeer moeilijk zijn. De voornaam ste taak moet het zijn zoo snel mogelijk tot solide zakenprincipes en tot het maxi mum van den tijd voor den oorlog te komen. Verder zal het noodig zijn, dat bij de thans beginnende onderhandelingen een oplossing van het schadevergoedings- vraagstuk wordt gevonden, die voor het Duitsche volk en voor de geheele wereld het vertrouwen herstelt, zonder hetwelk het economische leven der wereld voor langen tijd verstoord zal moeten blijven. Tegelijkertijd moet een regeling van de credieten op korten termijn tot stand komen. Al deze vraagstukken kunnen echter niet worden opgelost zonder het scheppen van het vertrouwen in het binnenland en het buitenland. Deze taak wordt echter door de politieke agitatie van de uiterste partijen bemoei lijkt, omdat de wereld niet zeker is van, en geen vertrouwen kan hebben in het geen nog gebeuren kan. De wereld moet zeker zijn, dat in Duitschland geen poli tieke experimenten zullen plaats hebben. Juist deze winter zal aan het Duitsche volk de ernstigste zenuwcrisis opleggen. Daarom is het patriotische plicht alles te doen wat tot het scheppen en het verster ken van het vertrouwen kan meehelpen en .alles na te laten wat verstoren en ver nietigen moet. 9 RECLAME. SERIE I Egyptische Macco, van 1.35, nu QC Drie paar voor 2.65 üu Ui SERIE II Prima zijden, geplatteord, ge- 1 garand, laddervrij, van 1.55 nu 1111 Drie paar voor 3.50 SERIE III Prima waschzijde, extra fijne 1 C7 kwalit.- laddervrij, van 1.85 nu I iö f Drie paar voor 4.25 Alle in de nieuwste modekleuren Géén tweede keus. Géén weefloutsn Haarlemmerstr. hoek Donkerst. 2-4-6 |j Op de rede van den Rijkskanselier volgde een langdurig applaus. Na Bruening heeft nog minister Steiger- wald zich duidelijk uitgesproken tegeneen coalitie met de nationaal-socialisten. Reeds om redenen van buitenlandschen politieken aard kan van een dergelijke coalitie geen sprake zijn. De minister was van meening, dat ook de zeer ernstige moeilijkheden van den aanstaanden win tel zullen worden overwonnen en verze kerde, dat het Rijk over voldoende mid delen beschikt om onruststokers niet te hoeven te duchten. o FRANKRIJK. De radicalen in congres bijeen. De radicale partij is in Congres bijeen. De voorzitter, Daladier, constateerde, da! ook Frankrijk in de algemeene crisis be trokken begint te worden. De afweermid delen, die de tegenwoordige regeerios voorziet, acht hij bedriegelijk. Hij laakt het, dat voor noodlijdende, belangrijke bedrijfstakken niets wordt gedaan, en da! daarentegen de ministeries van Oorlog; van Luchtvaart en van Marine in dit jaar van bewapeningsvacantie een verder ere- diet van 1300 millioen francs krijger Zeker, Frankrijk mag niet alleen ontwa penen, maar een gemeenschappelijke, ge lijktijdige en gecontroleerde ontwapeniy is vereischt, rnaar op een oogenblik, war- op in Frankrijk de machtsmiddelen vr de nationale defensie en het leger vi sterker zijn dan die der andere lande. Rusland uitgezonderd, is het nog langnli bewezen, dat de militaire inspanning van technisch standpunt bekeken, resul taten heeft opgeleverd, die zich kunnen meten met die van andere landen. o ITALIË. Het bezoek van Litwïnof. Het verblijf van Litwinof in Italië zo3 een zuiver particulier karakter hebben.Te Rome zal Litwinof echter een hoffelijk- heidsbezoek aan Gandhi brengen. Men acht het niet uitgesloten dat Litwinof die uit Turkije komt van de gelegenheid ge bruik zal maken aan den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken een en ander mede te deelen over de door Sovjet Rusland met Turkije gesloten over eenkomst. Voorts zou Litwinof de aan dacht van Grandi vestigen op de onte vredenheid die de nieuwe Italiaansche tarieven alsook het door Italië met Roe menië gesloten verdrag betreffende graan- leveringen, in de Sovjet Unie hebben veroorzaakt. o VEREENIGDE STATEN. Verlaging der oorlogsbegrooting. De Minister van Oox'log heeft medege deeld dat de begrooting van Oorlog voor het volgende jaar met 44 millioen dollar verlaagd zal worden; die van het loopende jaar bedraagt 481Va millioen. CHINA. Het conflict met Japan. De ernst van de Chineesch-Japansche spanning neemt toe door het feit. aar tengevolge van een gevecht op de spoor wegbrug van 250 M. lang te New-kïanS over de Nonni-riviér, het terrein van net conflict in Mantsjoerije zich langzaam verplaatst in de richting van de invloeds sfeer der Sovjets, 15 Japanners moetendv» deze botsing zijn gedood. Reeds zijn, naar men beweert, zeer omzichtige instructie» gezonden aan de vertegenwoordigers van Amerika in het Verre Oosten opdat zU Tokio en Nanking stappen zouden doen om een nieuwe actie te voorkomen, oi den toestand zou kunnen verscherpen. Gisteren zijn twee Chineesche nota» gepubliceerd, welke direct zijn doorgezon den aan den Raadspresident met het ver zoek zich persoonlijk tot de Japansci regeering te wenden ten einde een eino te maken aan het optreden der Japanscn troepen, aangezien dit optreden andeJ'LtL ernstigste gevolgen zou kunnen hcW* waarvoor de geheele verantwoordelijkne' zou vallen op de Japansche regeering. China heeft tot nu toe nog niet om^j onmiddellijke bijeenroeping van den verzocht. Het is evenwel niet uitges'01 dat Briand op grond van de laatste ontrustende berichten den Raad eera dan 16 November a.s. zal bijeenroepen. 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2