De Erdaf-Sinterklaas verzoekt U DE POSTBEGROOTING VOOR 1932 Goedkoope Aanbied» 2.98 2.78 2 i\ 59 79 78 WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN. RADIO-PBOGBAMMA. AFD. GESCHENKEN AMSTERDAM v WRAGENRUBRIEK. LET OP ONZE ALS EXTRA RECLAME KOP EN SCHOTEL CADEAU CORRESPONDENTIE. FEUILLETON. Het Kostbare Meesterstukje Geen verlaging der posttarieven. De minister over de regeling van den radio-omroep. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de Post begrooting voor 1932. Hierin wordt gezegd dat niet uitsluitend overwegingen van postalen aard en van rentabiliteit ten grondslag hebben gelegen aan het besluit tot instelling van den wekelijkschen post dienst op Indië. Tevens en vooral hebben de overtuiging van het nationaal belang en de verwachting omtrent den steun wel ke deze verbinding aan het economisch herstel kan geven, tot de instelling er van geleid. Tot dit besluit is de regeering dan ook niet overgegaan dan na nauwgezette overweging van alle factoren. Niettemin moet alles in het werk worden gesteld, om de luchtverbinding met Indie zoo spoedig mogelijk rendabel te doen zijn. Ook het buitenland gaat trouwens allengs meer gebruik maken van de Nederlandsche ver binding. Ten aanzien van wederinvoering van het vijfcentstarief voor binnenlandsche brieven gelden nog steeds de factoren, welke zich het vorig jaar verzetten tegen terugkeer tot het stuiversport. Voor het tegenwoordige kan geen aan leiding worden gevonden voor verlaging der tarieven voor postpaketten. Het aantal bestellingen is in den laat- sten tijd in het algemeen niet verder be perkt. Wel was het in sommige plaatsen noodig om de laatste bestelling te ver vroegen, teneinde het betrokken perso neel voldoende nachtrust te verzekeren. Om dezelfde redenen welke zich verzet ten tegen verlaging van het briefport kon geen gevolg worden gegeven aan het ver zoek om een gunstiger tarief voor de dag bladen. De opvatting, als zou tien millioen voor de automatiseering van den telefoondienst zijn bestemd, is niet juist; er is nog niet ten volle vijf millioen voor dit doel ge raamd. Tot het verlangzamen van het tempo der uitgaven zou alleen in de aller uiterste noodzakelijkheid mogen worden overgegaan, daar het hier betreft een pro ductieve uitgave van de eerste orde. In dit verband wordt gewezen naar een bij de memorie gevoegde nota van wijzigingen, waarin een vermindering der kosten voor gebouwen een categorie van kosten mede in het automatiseeringsplan begre pen met f. 570.000 is voorzien. Opheffing van de regeling dat voor het bezorgen van telegrammen, bestemd voor personen wonende buiten den kosteloozen bestellingskring van het kantoor van be stemming bodeloon moet worden betaald, ontmoet overwegend bezwaar. Er wordt echter naar gestreefd om het aantal bo detelegrammen te beperken door uitbrei ding van het aantal telegraafstations met een eigen bestelkring in plaatsen en buur ten waar nog geen telegraafinrichting is. Een wijziging van de tarieven voor tele graaf huur en huurlijnen. beoogende een niet onbelangrijke verlaging dezer tarie ven, is bereids in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Afzonderlijke tarieven ten dienste van de pers bestaan alleen voor telegrammen. Voor telefoongesprekken wordt nooit on derscheid gemaakt. De minister vindt geen vrijheid hiervan af te wijken wegens het algemeen belang dat de pers dient. Ook kan voorrang boven andere particuliere gesprekken niet worden verleend. De proefnemingen inzake het radio- telefonisch verkeer met schepen, waarmee reeds in 1930 een aanvang is gemaakt, worden regelmatig voortgezet. De open stelling van het openbaar verkeer met deze schepen kan spoedig worden verwacht. In de regeling van den radio-omroep, zooals deze is vastgelegd in het zendtijden- besluit van 15 Mei 1930. kwam geen wijzi ging. De verwachting van den minister dat het in dit besluit vastgesteld algemeen programma door gezamenlijke verzorging van de groote cultureele omroeporganisa ties langzamerhand zou uitgroeien tot een gemeenschappelijk verzorgden omroep, welke met waardeering voor elkanders overtuiging een beeld zou kunnen geven van onze nationale eenheid en saamhoo- righeid, is tot dusver door gemis aan de daarvoor nocdige samenwerking niet ver wezenlijkt. Ditzelfde gebrek aan samen werking valt waar te nemen bij de oplos sing van het vraagstuk inzake den zen- I derbouw. i De minister schaart zich te dezer zake I gaarne aan de zijde van die leden die plei- I ten voor een regeling volgens welke de bouw van een nieuwen zender zou ge schieden door de verschillende omroep- vereenigingen gemeenschappelijk. Hij meent aan de hand van de wet evenwel niet zoover te kunnen gaan als enkele leden wenschen, n.l. den bouw aan de omroepvereenigingen eenvoudig opleggen en degenen, die daartoe niet zouden wil len meewerken, van gebruikmaking van den zendtijd uitsluiten. De minister heeft den Radio-raad ver zocht op korten termiin te willen mee- deelen of en zoo ja in hoever er wijziging is gekomen in diens oorspronkelijk omtrent dit vraagstuk gegeven advies. Daarin is mede betrokken 't verzoek van de A.V.R.O. inzake de invoering van het Gleichwellen- systeem. De minister hoopt in staat te zijn na ontvangst van nader advies zoo spoe dig mogelijk zijn beslissing, zoowel inzake de zendannarra+uur voor de aan Nederland toegewezen golflengten als omtrent de door de A.V.R.O. gevraagde toepassing-van het z.g.n. Gleichwellen-systeem te kunnen nernen. Het is den minister nog niet mogen gelukken de moeilijkheden, welke zich in zake den Radio-omroep naar de overzee- 113. Toen alles op was gingen ze maar weer op stap en kwamen ze aan een heel vruchtbaar stuk land. Tui mel tje had al direct in de gaten dat er aan die boomen van die heel groote appels hingen en met behulp van kikker Karei plukten ze er een en begonnen die over den weg te rollen. De appel rolde zoo vlug en zoo leuk en de schil blonk zoo mooi in het zonlicht, dat ze hem hoe langer hoe harder lieten glijden. 114. Maar daar hadden de ondeugden niet op gerekend. Ze kwamen eensklaps op het topje van een berg en daar ging het naar beneden. Tuimeltje wilde in zijn haast nog naar het steeltje grijpen, maar er was geen houden meer aan. Holder de bolder ging de appel langs den weg. De torretjes, die al lang vooruit waren geloopen konden er nog juist voor opzij gaan, hoewel het kleinste kevertje toch nog verpletterd werd, maar dat was nog lang niet alles. sche gewesten voordoen, door een bevre digende regeling te ondervangen. De minister heeft zijn standpunt inzake de controle op de radio-uitzendingen tij dens de interpellatie-Albarda in de Tweede Kamer op 23 en 30 October 1930 uitvoerig uiteengezet. Zijn standpunt is inmiddels niet gewijzigd. Dat de per radio uitgezonden landbouw- weerberichten zoo moeilijk zijn op te vangen, wijl de zender van het Kon. Me teorologisch Instituut te zwak zou zijn, kan de minister niet toegeven. De minister stemt in met de meening der leden die burengerucht door middel van de radio per gemeenteverordening willen doen verbieden. In enkele gemeen ten is dit reeds geschied. Omtrent een eventueele wederinvoering van rentevergoeding bij den postchèque- en girodienst is de minister ook thans nog niet in de gelegenheid een beslissing mee te deelen. VOOK ZATERDAG 7 NOVEMBER. Hilversum. 298 M. Uitsl. VARA-Uitz. 10.00: VPRO. 6.45—7.00 en 7.30—7.45 Gymnastiek. 8.00: Gramofoon. 10.00 Morgenwijding VP.R.O.. 10.15 Muziek v. d. film .Taboe", m.m.v. W. v. Cappellen. 11.35: Gramofoon 12.15: Concert. VARA-Septet en gramofoon.. 2.30: Le zing over de TV ARA. 2.45: Gramofoon. 2.50: Lezing over Rusland. 3.10: Kamermuziek. Hayndkwartet. 4.30: S. D.A.P.-kwartlertje. 4.45: Gramofoon. 4.50: Beoefening der huismuziek. 5.40: Lezing over China. 6 10: Gramofoon. 6.20: Literair halfuurtje. 6.50: Gramo foon. 7.00: Schaak-simultaanseance door Dr. M. Euwe. 8.15: Teun de Klep perman. 8.30„R,- VII" hoorspel. 9.30: Concert VARA-orkest. Rococo-liebes I RECLAME. 7361 St. Nicolaas-geschenken aan te vragen vdór 20 November a.s.; tijdige toezending kan alleen dan worden gegarandeerd, Geschenken te kiezen uit de thans geldende lijst No. 4; vorige lijsten zijn vervallen, andere geschenken zijn niet verkrijgbaar. Zendt Pelikaanmun- ten en bons dus tijdig in. Ze zijn verpakt bij Erdal,Peli Ridder,Duc. Geschenkenlijsfen bij Uw winkelier of op aanvraag aan de EUtDULPABÜilC lied Meijer-Helmond. 10.15Persber. 10.30: Ensemble Kees Pruis. 11.00: Ver volg concert. O.a. VValzer der Welt, Ro brecht. 11.3012.00 Ensemble Kees Pruis. Huizen, 1875 M. ültsl. KRO-Uitz. 8.009.15: Gramofoon. 10.0011.30: Concert. KRO-trio. 11.30: Godsdienstig halfuurtje. 12.151.45: Concert. KRO- sextet. 1.45—2.30: Gramofoon. 2.30: Kinderuurtje. 4.154.30: Gramofoon. 4.30: Esperanto. 4.45: Dinerconcert. KRO-kunstensemble. 6.00: Journalis tiek weekoverzicht. 6.20: Vervolg con cert. 6.40: Esperanto. 7.10: Praatje over cactussen. 7.459.20: Concert door het Phiiharmonisch orkest v. Wee- nen o.l.v. Fr. Lehar. Fragmenten u. d. operettes v. Fr. Lehar (uit Weenen). 9.20: Persber. 9.3012.00: Orkestcon cert. Salon-orkest. Davenlry, 1554 M. 10.35: Morgenwij ding. 11.05: Lezing. 1.20: Orkestcon cert. 3.50: Concert. BBC-kwintet. 5.05: Concerorgelbespeling. 5.35: Kin deruurtje. 6.20: Nieuwsb. 6.50: Pia nomuziek van Schumann. 7.10: Tuin- praatje. 7.30: Lezing. 7.50: Lehar- concert uit Weenen. Zie Huizen. 9.40: Lezing door Edgar Wallace (The world of crime). 10.10Concert. Militaire kapel. 10.5512.20: Dansmuziek. Ambrose's band. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05: Gramofoon. 9.20: Orkestconcert. 12.50: Gramofoon. 5.20: Orkestconcert. 9.05: Concert. Avond van de Chanson niers. Langenberg, 473 M. 6.257.20; 9.35 9.50: 11.30—11.50: Gramofoon. 12.25 1.50: Orkestconcert. 4.205.30: Orkest concert. 7.50: Lehar-concert. Zie Hul zen Daarna tot 12.20: Dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20: Or kestconcert. 1.50—2.20: Gramofoon. 2.504.50: Orkestconcert. 7.208.20: Concert-, Werken v, Strauss, Lanner e.a. Weensche muziék. 9 25: Deensche mu ziek o.a. Noorsche volksdansen, Hartmann 10.2011.35: Dansmuziek. Brussel, 508 M. en 338 M. 508 M. 5.20: Orkestconcert. 6.35: Gramofoon. 8.20: Gramofoon. 8.50: Orkestcon cert, o.a. 5e symphonie, Beethoven. 338 M.: 5.20: Orkestconcert. 6.50: Gramo foon. 7.10: Zie Langenberg. 9.35: Dansmuziek. Rome, 441 M. 7.30: Gramofoon. 8.30: „Isabeau" muziek v. Mascagni. Zeesen, 1635 M. 7.20: „Dreher Schiltz wird gekündigt", leerspel v. h. arbeids recht. 7.50: Leharconcert. Zie Huizen. 9.2011.50: Dansmuziek, Dajos Bela. B. B„ te A. Inlichtingen over solidi teit van maatschappijen kunnen wij niet verstrekken. A. G., te L. Behoudt steeds de waarde. N. v. A., te A. Gedurende een betrek kelijk korten tijd moet het loon worden uitbetaald. v. G., te L. Van ae uitspraken van de Commissies van Scheidslieden kunt u in hooger beroep komen bij den Centralen Raad van Beroep. RECLAME. HAARLEMMERSTR. 24' NIEUWE RIJN 58 Prijzen lager dan ooit! Gemolt. Damesdirectoires aq diverse kleuren Damesonderjurken, gefest. prima jaeger flanel Blauw keper Overalls speciale prijs Khaky Overalls, reclame Flanel Damesnachthemden mooie strepen Heerenflanellen, dubbele borst Kussensloopen, reclameprrijs Zware zijden Nonladder- kousen, mode-tinten, nu Fantasieschortjes, leuke patronen Ontbijtlakens 114x150 gekleurde randen bij aankoop vanaf f. 2.50 een fraaie Th. v. D. Dat is een zuiver intieme aangelegenheid, waarover u u tot het bestuur moet wenden. Uit het Engelsen door mej. C. M. G. de W. 21) HOOFDSTUK XXI. De naam ran dezen man was Adam Keiler. En, dit hoorde Julie later, nooit in zijn leven had hij zich zoo geamuseerd. Was het niet grappig, dat hij een meisje, dat er uit zag als een buitenmeisje, in een thee- en melkinrichting volgde, een praatje met haar maakte en dat het kind hem daar zat te vertellen, dat ze een j schilderstuk van Van Roon In haar bezit had en verkoopen wou. Er was bepaald I ietsja iets aandoenlijks in dat een meisje van haar stand zoo iets beweerde. Ze kon niet anders bedoelen, dan dat ze 1 op de een of andere manier een copie in handen had gekregen van ,,Zon en Wol- ken" waar zoo vaak een steendruk van gemaakt was, copie van net stuk in het Museum, dat daardoor bekend was gewor den aan de bezoekers van buiten. Zoo. heeft u een Van Roon te koop, zei Adolf Keller, die moeite had zich ernstig te houden. Heerlijk voor u! Welke afmetingen heeft het stuk? Zestien op twaalf inch zei Julie met de zekerheid van iemand, die zich be roemen kan op een uitstekend geheugen. Zonder de lijst? Julie knikte. Ja, dat is ongeveer de- grootte. zei Keiler. Het heet zeker „Zon en wolken"? Het heeft op het oogenblik geen naam, zei Julie, zoover ik weet, maar er zijn zon en wolken op. Dat 'moet wel als het een Van Roon Is. Er staan ook boomen op. Een inch is 2lA centimeter. O ja? Boomen? Zeker een copie van het stuk uit het Museum. Is er een molen in den linkerhoek? Neen, er was geen molen in den linker hoek verklaarde Julie met zekerheid. Zij herinnerde zich dat Willem eerst wel ge dacht had aan een molen, maar dat hij later van meening veranderd was. Dan is het geen copie van de onze in het Museum. Het is misschien een copie van L' Automne <de Herfst) uit het Louvre. Maar hoe komt u aan dat stuk? Ik heb het gekregen van een heer, een vriend van mij, zei Julie na eenig na denken. Een heel goede vriend ook. De toon van dien lach was misschien te spottend om je aangenaam aan te doen. U weet, niet iedereen geeft een Van Roon cadeau aan zijn meisje. Zeker een heel rijke mijn heer, een Rothschild. Julie wist niet goed wat een Rothschild was Zij zou het thuis in de dictionnaire opzoeken Hoe is die rijke vriend van u er aan gekomen? Weet u dat misschien? Hij heeft het gevonden in een win kel, zei Julie, die alles naar waarheid wou mededeelen Waar was die winkel? In een plaatsje, dat Crowden Mar ket heet. O. in Suffolk! Een vreemde plaats om een Van Roon te vinden. Het was heel vuil toen hij 't voor het eerst zag. En er leek wel een ander stukje boven op geschilderd te zijn. Heel vreemd! De oogen van Arthur Keller schenen al kleiner te worden. Wie heeft u gezegd dat het een Van Roon is? De man die hem mij gegeven heeft. En wie heeft het hem gezegd? Hij heeft de onderteekening gevon den. De rustige kalme toon was gedeelte lijk te danken aan het feit, dat zij de heerlijke volle overtuiging had grooten indruk op hem te maken. Wat zegt u?De handteekening van Van Roon? Ja, zei Julie. Nu was de ongeloovigheid van Keiler overgegaan in een overstelpende nieuws gierigheid. Hij keek Julie aan met een aandacht, die hij moeite had niet te veel te toonen. Dit was een zeer onwaarschijn lijk verhaal en toch had de man genoeg wereldkennis, om niet te weten dat een verhaal, hoe onwaarschijnlijk ook, toch wel eenige waarheid kon bevatten. Daar enboven had het meisje zulk een eerlijk gezicht, dat hij het onmogelijk vond alles als een bedenksel te beschouwen. Maar toch waren er omstandigheden bij, diè wel wat moeilijk aan te nemen waren. Waarom kreeg u dat schilderstuk oen geschenke? Ik heb er om gevraagd, zei Julie met een eenvoudige oprechtheid, die haar deed blozen. Mr. Keller Keek haar vast aan; toen lachte hij, maar niet onvriendelijk. —Het was zeker uw hartsvriend, en hij kon u niets weigeren. Ja, dat is het, zei Julie, niet geheel op haar gemak. Die vermetele spot was iets nieuws voor haar, daar kon zij niet mee terecht Maar wat is die vriend van u, is het een schilder? Ja, dat geloof ik wel, zei het meisje. Hij maakt een studie van kunstvoorwer pen en hij knapt oude schilderijen op en hij heeft er heel veel verstand van. Niet zooveel als hij denkt, zei Adolph Keiler, anders zou hij zoo gek niet zijn een Van Roon weg te geven, zelfs aan zoo'n aardig en knap meisje als u is. Hij sprak nu op heel zachten toon, fluis terend en bijzonder innemend. De man had iets bijzonder aantrekkelijks; toch was er een uitdrukking gekomen in een paar schichtige oogen, die zonderling vijandig was. Zei u niet dat u die Van Roon in uw bezit had? Er was iets zeer dringends in die vraag, het deed het meisje heel on aangenaam aan. Ja, ik heb hem gekregen. Zou u hem mij kunnen laten zien? Julie aarzelde. Ik geloof het wel, zei ze na eenig zwijgen. Zou u hem eens mee willen brengen naar mijn atelier, dat ik hem eens zien kan? Zij aarzelde weder. Ais u graag wilt, dat spreekt van zelf. zei de man zeer vleiend. Ik dacht dat het u misschien wel aangenaam was. U moet weten, ik ken toevallig nog al menschen, die er verstand van hebben, opkoopers en dan zou ik bij hen kunnen informeeren wat het waard is. Dat begreep Julie zeer goed. Zij was m een wanhopigen tweestrijd, en deze man leek haar toe een vriend te zijn, die haar uit de verlegenheid wou helpen. Misschien doe ik het wel, zei ze. Goed! wanneer wilt u komen? Julie dacht een oogenblik ernstig na. Ik kan niet voor Donderdag. Dat is overmorgen ja, dat kan wel. Hoe laat? Julie dacht er goed over na. Het zal moeten wezen tusschen twee en drie uur. Zij sprak weifelend en langzaam. Dat is de eenige tijd dat ik weg kan. Best. zei hij opgeruimd. U kunt mij in mijn atelier vinden aan het opgegeven adres tot vijf uur 's namiddags. Nummer 4 U moet hard schellen, de bel is een beetje flauw. Mijn naam is Keiler. Wil ik het opschrijven, of kunt u het wel ont houden? Schrijf het maar op met het adres, als het u blieft. De man scheurde een blaadje uit een zakboekje en schreef zijn naam en adres met een vulpen op. Toen hij dit gedaan had en haar gegeven, verzocht hij haar haar naam en adres op te schrijven. Dit deed ze. En toen bedacht ze plotseling, dat ze voor Willem's thee moest zorgen. Ze stond dus haastig op. Mr. Keller wilde haar vertering betelen, maar daar bedankte zij voor. Au revoir! Tot Donderdagmiddag- Manning Square is maar een minuut o drie hier vandaan. Vergeet het niet! DJ waren de woorden, waarmee hij afschem van haar nam. Breng het maar mee. is denk wel dat ik u zeggen kan of het eent is en misschien zeggen wat ik van ae waarde denk. Hij lachte even en stak haar heel vrien delijk de hand toe. Zij nam die hand aaa maar eigenlijk met een weerzin, dien ze hem niet durfde toonen. Hij was zw vriendelijk, zoo verlangend haar van dienst te zijn, dat er geen reden sChjenhi- wezen voor de gemengde gevoelens, die WJ bij haar had opgewekt. HOOFDSTUK XXII. Julie was lang niet op haar gemak toen ze naar huis liep. Want er hing zooveel a* van hetgeen ze nu doen zou. Zij begreep dat haar toekomstig lot geheel afhing van het besluit, dat zij moest nemen in zui een moeilijke kwestie. Er was niemand, die haar raad k°nJJ" ven, geen sterveling, die haar tot sreuj kon wezen. Maar toch voordat zij ae drempel van het huis van S. Gedge ovfif- stapte, had zij besloten zich daden meester te maken van het schilderstuk en het mijnheer Keller te laten zien. - voelde zich niet tot dien man aangetros* ken, dat is zoo. Maar ach! wat deed <r er toe; zij moest zoo verstandig daar geen notitie van te nemen en n* gevoel niet te laten meespreken, vva" hij was een vriend, dien de Voorzienign- haar zonder eenigen twijfel toegezonojj haa en er was niemand anders tot wi zij zich wenden kon. (Wordt vervolgaJ

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 10