Ton Ji M r ,z l&ÉNI/JJL*M+ ^F)R £™b-W VUS 72s,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 4 November 1931 Derde Blad No. 21972 UIT DE RAADZAAL PARLEMENTAIR OVERZICHT Gesterkt en gekalmeerd KUNST EN LETTEREN. CAhI^JMNt jjn j? M?JI Tn- N f 'W£ L? jui - ^zQê^-6W tTlW. Hfj -V J>~U/rffk-.j I I -r DRL |i j Janssen J 7+L lp ct&-J£-N tggj|< Iii /£TVH 1-1 -K -*. Mfl Bo e 3EE^£- 10 r^TreI^' v-fi, N w 0'L wA fljfciB köK'É aR J,lJ~><, N <0 ft-9 -e. Belangrijke stappen in het vraagstuk van den Raadhuis bouw. Na twee moeizame zittingen zijn tenslotte in de istadliuiskwestie een paar o^langrijke beslissingen gevallen in den geest, ais wij na de eerste zitting reeds voorspelden. Allereerst is uitgemaakt, dat net nieuwe Raadhuis wederom aan de Breestraat zal verrijzen, voor Leiden de meest historiscne Dlaats, die rechtstreeks spreekt tot het nart der bevolking. De S. D. A. P. heeft haar voorstel inzake bouw aan de Lam mermarkt met groote vastberadenheid ver dedigd, waarbij als krachtigste argument de goedkoopte gold. doch zij mocht geen steun van beteekenis vinden. Ter ender ure deed de heer Bosman nog een poging om een raadscommissie te benoemen, ten einde naar een andere plaats uit te zien, doch het was te laat voor zulk een experi ment. De tegenstanders van de Breestraat hadden geen andere plaats kunnen vin den. waarop men zich kon vereenigen het pleit was voor hen verloren. Toen de raad eenmaal de Breestraat had aangewezen, toen was tevens beslist, dat de oude gevel zou worden gehandhaafd. De minister dwong immers dezen gevel in stand te houden; hoe kon aan de Bree straat dan een stadhuis zonder ouden gevel worden geplaatst? Nadat de heer Wilbrink in vorige zit ting zijn verzet reeds had opgegeven, ten minste afzien van zijn streven naar een nieuwen gevel half en half had aange kondigd. nam nu de heer Wilmer in 2de instantie zijn voorstel (mede-onderteekend door de heeren Huurman en Wilbrink) om ook plannen te doen maken voor nieuw bouw terug. De brief van den Minister en de keuze van de Breestraat beslistten ten gunste van den ouden gevel. Principieel is de kwestie van behoud of geen behoud van den ouden gevel nooit uitgemaakt, daar immers altijd was gestreefd naar een keuze uit beide naar gelang van het uitvallen der plannen. Het was opportunistisch, doch ook o.i. het verstandigste. Enfin, de loop van zaken heeft het anders gewild Tenslotte is de meervoudige opdracht eveneens met groote meerderheid aan vaard. Daarbij is het ietwat eigenaardig toegegaan. B. en W. zeiden, dat zij sedert 8 Juni de leiding niet meer hadden tenge volge van het aannemen van het om prae- advies zenden van het voorstel Wilmer- Huurman en Wilbrink voor meervoudige opdracht. Alsof hun praeadvies niet afwij zend had kunnen luiden Wethouder Splinter zegt persoonlijk nog te zijn voor enkelvoudige opdracht, doch stemt voor de meervoudige En de burgemeester laat iets doorschemeren, waaruit straks bij het praeadvies, dat nu zal moe ten komen over de uit te noodigen archi tecten enz., nog wel eens kon blijken, dat het college anders denkt, om evenwel, als de heer Wilmer terecht op den man af vraagt, of dit beteekent een mogelijk terugkomen op het besluit tot meervoudige opdracht, dit te ontkennen. Waaruit o.i. moeilijk anders is te besluiten, dan dat de burgemeester als minderheid tegen blijft De S. D. A. P. heeft met hand en tand vasthouden aan enkelvoudige opdracht verdedigd, doch het resultaat moest nega tief zijn, daar het plan Dudok. dat gereed is, geen meerderheid kon verwerven. Zelfs de S. D. A. P. wilde het niet ongewijzigd I ïanvaarden en deed nog als laatste red- I siddel een voorstel eerst nog eens met I jfcn heer Dudok te gaan praten over wij zigingen. Daarvoor was het echter ook te Iaat geworden en het voorstel viel. Waar het plan Dudok geen meerderheid achter zich vond was het logisch, dat anderen om plannen wordt gevraagd. Uitdrukkelijk was, toen men met den heer Dudok in zee ein?. gestipuleerd, dat men geheel vrij bleef! Na ons uitvoerig verslag zullen wii od de debatten niet verder ingaan. Wii laten gaarne aan den lezer over de beoordeeling of het debat wel altiid is gevoerd op een wiize. die in overeenstemming was met het groote belang van het aanhangige vraag stuk. Van weerskanten; zoowel uit den raad als van de groene tafel van B. en W. Volkomen ziin wii het met den voor zitter eens. dat veel woorden beter niet hadden kunnen worden gesproken in het belang van de zaak zelve. Laten wij, eindigend, de hoop uitspre ien, dat hetgeen tot dusver passeerde, be graven en vergeten zal zijn, wanneer de Raadhuiskwestie weer in den raad komt. opdat onbevangen en onbevooroordeeld verdere beslissingen kunnen worden ge nomen. Een chaos, waarvoor de S. D. A. P. vreesde, behoeft het heusch niet te wor den, mits unaniem gestreefd wordt naar wat kan samenbinden in het belang van den Raadhuisbouw. Met groot genoegen zal men de gerust stellende verklaring van wethouder Gos- Iinga hebben gelezen betreffende de kas- positie onzer gemeente, in antwoord op een desbetreffende vraag van den heer de Reede. Overigens geeft de zitting weinig aanlei ding meer om op het verslag terug te komen. De sociëteit Amicitia kan thans rustig en veilig bouwen, nu het voorstel de erfpacht op te zeggen, is verworpen! KON. PETROLEUM-MAATSCHAPPIJ. TWEEDE KAMER. Ds. J. L. FABER. Bij het begin van deze vergadering, waarmee de Kamer haar reis tot Kerst mis aanving, hebben we eerst den opvolger van den heer Kleerekoper, namelijk ds. J. L. Faber uit Zutfeningekwartierd. Er had geen orde-verstoring bij plaats. De inkwartiering kost f.5000 per jaar, bene vens vrij reizen en pensioen. ALGEMEEN DEBAT RIJKSBEGROOTING. De Kamer is daarna begonnen met de algemeene beschouwingen over de Rijks- begrooting voor 1932. En; eerste spreker daarbij was de heer Albarda, de leider der sociaal-democraten. Geen interim-dividend. Directie en Commissarissen der „Ko ninklijke" deelen mede, dat tengevolge van de toestanden, die op het oogenblik niet slechts in de petroleumindustrie maar ook overal elders in de wereld heer- schen, het onmogelijk is, nu reeds de re sultaten van het loopende jaar naar juistheid te schatten en dat derhalve de uitkeering van een interim-dividend over 1931 niet gerechtvaardigd zou zijn. Vandaar dat zij van oordeel zijn, dat een beslissing omtrent het dividend over dit jaar eerst genomen mag worden, na dat van de verschillende maatschappijen, waarbij de vennootschap is geinteres- seerd, de definitieve resultaten over het geheele jaar zullen zijn binnen gekomen. De gestadige toeneming van het wereld- verbruik van petroleum is teruggeloopen, doch in dit opzicht is petroleum er beter aan toe. dan de meeste andere handels artikelen. Bovendien worden petroleum- producten met steeds meer variaties toe gepast. een verschijnsel, dat zelfs bij de tegenwoordige stagnatie in den handel nog voortdurend toeneemt. De prijzen zijn laag geweest, maar de ingrijpende bezuinigingen, die zijn inge voerd, vormen een belangrijke compen satie. Een groot deel van de productie der groep is op het oogenblik ingesloten doch kan op korten termijn worden ontsloten, teneinde zonder extra uitgaven aan de eischen van een nieuwe situatie te vol doen. De politiek der groep om haar bezittin gen en hulpmiddelen volledig up to (date te houden en alles af te schrijven wat aan dezen eisch niet voldoet, wordt ge handhaafd. De groep en de onder-maatschappijen in welke zij deelneemt beschikken op dit oogenblik behalve over haar wereldvoor raden, die geheel uit eigen middelen wor den gefinancierd over de volgende liquide middelen: 20 millioen pond sterling en 50 millioen Amerikaansche dollars. De directie acht 6e winstcapaciteit der vennootschap even groot als voorheen en beschouwt den huldigen toestand van zaken als van tijdelijken aard. De Msb. verneemt verder uit Londen: De Shell Transport and Trading Cy. maakt bekend, dat zij over het loopende jaar geen interim-dividend zal uitkeeren. De motiveering van dit besluit is uiteraard dezelfde als de bovenstaande motiveering der Koninklijke Petroleum. Het vorige jaar keerden beide maatschappijen een interim-dividend uit van 10 pet. en een slot-dividend van Vfs pet. RECLAME. worden Uw vermoeide en overprikkelde zenuwen door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en -Drogisten 7210 De heer "ir. Albarda. Hij sprak eerst over de crisis en haar oorzaken, in het bijzonder natuurlijk over het kapitalisme, daarbij in het licht stellend, dat de kapitalistische voortbren ging slechts winst beoogt. Niet het socia lisme is de schuld zoo betoogde spr. niet de arbeidersbeweging, maar het kapi talisme. dat. ook al is het een resultaat van een historisch groeiproces, daarom nog niet het eind-resultaat behoeft te zijn en op den duur onhoudbaar zal zijn. Een stelsel, dat telkens en telkens de arbeiders in armoede terug-gooit, zal zich niet kun nen handhaven. Socialisme, communisme en fascisme bestrijden en verzwakken elkaar riep de heer Albarda uit maar tenslotte zijn ze alle anti-kapitalistisch. De groote vraag is: zullen de destruc tieve of de constructieve krachten de lei ding krijgen voor wederopbouw? Het so cialisme dient de leiding te hebben; het socialisme za-1 de samenleving moeten re- organiseeren. ook al zullen daarmede in den eersten tijd groote technische moei lijkheden gepaard gaan. Het. socialisme zal stap voor stap dooi de arbeiders-beweging verwezenlijkt moe ten worden. Zij zal dit moeten doen, of zij zal ondergaan. De afgevaardigde gaf een overzicht van de werkloosheid, die bij den aanvang van den derden crisis-winter nog steeds toe neemt, en die thans ongeveer 200.000 werk lieden omvat, die met hun gezinnen on geveer 800.000 personen omvatten, of een tiende der bevolking. Welk een ontzaglijke ellende, welk een gevaar voor de bescha ving, en ook voor orde en rust! In dit verband critiseerde spr. de hou ding der Regeering die wel niet tot loons verlaging in het land aanspoort, maar toch laat uitkomen, dat zulk een verla ging haar niet orvwelkom zou zijn. En als er zich hier in de Kamer een nationaal front zou vormen, dan zal dit een ander front tegenover zich vinden, n.l. dat van de arbeiders. De regeering zélf trouwens geeft het voorbeeld door de korting der ambtenaars-salarissen en door de korting op de uitkeeringen aan de ge meenten: door dit laatste wil men de ge meenten en provinciën dwingen ook harer zijds de salarissen te verlagen. Welnu, die salaris-verlaging wordt door den heer Albarda krachtig bestreden. Wat de financieele toestand aangaat erkende hij, dat wij staan voor groote moeilijkheden en gevaren, die het natio naal inkomen doen dalen, maar niettemin staat Nederland er. in vergelijking met andere landen, niet zoo slecht voor. En na de crisis zullen de cijfers van vermogen en belastbaar inkomen weer stijgen. Ook de schuld positie van Nederland is gunstig: de schuld bedroeg volgens de laatstgepu- bliceerde cijfers f365 per hoofd der be volking, tegenover f2044 in Engeland en f.1104 in Frankrijk, Zoo zijn er meer gunstige factoren: de belasting-sterkte en de handels-balans. Alles bijeengenomen is er geen reden voor een panischen angst en geen vrees voor inflatie. Natuurlijk moet inflatie worden voorkomen en moet de begrooting sluitend worden gemaakt. Er is alleen verschil van meening over de wijze waarop. Welnu, de sociaal-democraten zullen weieeren mede te werken aan de salaris korting. aan de korting voor de gemeen ten en aan de tariefs-verhooging. Zij wil len daarvoor in de plaats stellen een groo- tere afschrijving uit vroegere voordeelige saldi, een verdere bezuiniging op Defensie en een crisisbelasting, die de lasten over het geheele volk zal kunnen verdeelen. Een en ander werkte de afgevaardigde nader uit. In het bijzonder bepleitte hij het denk beeld. om het heilige huisje van het mili tarisme niet te ontzien. De meerderheid van ons volk zou wel ontwapening willen, maar men dringt het volk het militarisme op. Spr. beval het voorstel aan, om de de fensie-uitgaven met 25 °/o te verminderen, o.a. door een aanzienlijke vermindering van het contingent en door geheele stop zetting van den vlootbouw. Als de Kamer de kracht en den moed had om daartoe te besluiten, zou de Minister van Defensie met een nieuwe begrooting moeten ko men. en dan zou er 24 millioen op worden bezuinigd. Daarna bestreed spr. in het bijzonder nog het voorstel der Regeering, om de uit keeringen aan de gemeente te verminde ren. Ook dit voorstel heeft veel verbitte ring gewekt. Wanneer de Regeering bij haar plannen en voorstellen geen reke ning houdt met de arbeiders-klasse als machtsfactor, zal zij deze tegenover zich vinden. De heer Albarda diende tenslotte een motie in, waarin de Regeering wordt uit- genoodigd de militaire uitgaven met 25 te verminderen. Daarna sprak de heer Braat een rede uit over de crisis, waarin hij betoogde dat wij veel te hoog leven en waarin hij in het bijzonder den nood van den landbouw schetste. De werklooze krijgt meer aan steun, dan de werkman op het platteland verdienen kan. De benzine-belasting zal tal van kleine bedrijven treffen. Men moet geen nieuwe belastingen heffen; men moet bezuinigen. En dit zou kunnen, door aan een groot deel der ambtenaren ontslag te verleenen. Aan salarissen wordt in totaal 200 millioen uitbetaald, dat is evenveel als voor de oorlog de heele begrooting bedroeg. Welnu: van die 200 millioen zou heel wat te bezuinigen zijn. Ook op de sociale wetgeving zou aan zienlijk bezuinigd moeten worden. Even zeer zou het inkomen van het Koninklijk Kuis verminderd moeten worden, en het inkomen van de Ministers en de vergoe ding voor de Kamerleden. De kindertoe slagen moeten worden afgeschaft. Op Oor log' en op Onderwijs moet ook worden be zuinigd. Speciaal de groote gemeenten moeten tot zuinigheid worden verplicht. Verder noemde spr, allerlei voorbeelden van Kamerleden, die bovendien nog pen sioen hebben uit de openbare kas. Zulke dingen vond hij een schandaal. Er moest een eind aan worden gemaakt, Dergelijke bedragen zijn geen inkomens, maar erfe nissen. (Gelach). De afgevaardigde somde allerlei betrekkingen op. waaraan naar zijn meening een te hoog inkomen ver bonden is, en sprak de hoop uit, dat de minister zijn rede niet geheel zou over slaan. De voorzitter: U hebt nog één minuut, meneer Braat! De heer Braat. De heer Braat: Nog een minuut? Ik kan nog wel een uur zoo doorgaan! (Vroo- lijkheid). Nu, ik zal probeeren, er een slot aan te praten! (Luid gelach). En hij praatte er een dapper slot aan en beloofde ons een nieuwe tractatie in twee den termijn. De heer Floris Vos gaf vervolgens ook zijn meening over enkele punten ten beste en verzette zich daarbij in het bijzonder ook tegen de voorgenomen salaris-verla ging. aangezien een korps goed-gesala- rieerde ambtenaren een groot belang is voor het Rijk. Evenzeer verklaarde hij ernstige bezwaren te hebben tegen de ver hooging der invoerrechten en tegen de op schorting wan de Zuiderzee-werken. Hij zei nög iets, maar was niet te ver staan. Trouwens deze afgevaardigde, die recht had op een uur spreken, was in een kwartier gereed. Zoo eindigde deze niet-bijster-be langrijke eerste dag. HAGENAAR. TIJDSCHRIFTEN. „Astra". Het November-nummer van Astra opent met het Indische verhaal: „Vrouw noch Moeder", van H. Smits, waarbij Rie Rein- derholf voor passende illustraties zorg droeg. Van' Oven stond een verhaal al. getiteld: „De verdwenen documenten". De piloot Chris Peale gaat onverdroten voort met zijn uiteenloopende avonturen. Nu weer betrekt hij den lezer in een geval: „Hoe hij als dolende ridder optrad". Fraaie illustraties van Cyrus Cuneo begeleiden den tekst. Het feuilleton: „Het Onbesten dige Element", van Boyd Cable nadert zijn voltooiing. Van Eugène van der Landen is er een mooi Indisch schetsje van een theeonderneming en O. Henry geeft een vertelling, die. vrij vertaald, „Het Portret" geheeten is. Pepin ontplooit zich in zijn rubriek Uit Filmland wederom als een onderhoudend causeur. J. van den Berge schrijft over: „De Hei lige Lotus", dat in het ondoorgrondelijke gebied van Thibet speelt. De verdere inhoud wordt gevuld met tal van korte verhalen, gedichtjes, plaatjes enz. Tot slot de puzzle-rubriek. NIEUWE UITGAVEN. Onder hoofdredactie van Henri Borel is ter propageering der Europeesche samen werking opgericht het tijdschrift „Nieuw Europa" In het eerste nummer deelen verschillende vooraanstaande binnen- en buitenlandsche voorstanders van 'n nieuw Europa hun zienswijze daaromtrent mede. IV. l ll'fB .1, (/ÏT M Z e=(_ M 5** JLVfyjt £+3) H ROEP i n KOOP^' (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9