Jaargang MAANDAG 2 NOVEMBER 1931 No. 21970 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. KERK- EN SCH00LNIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN t 30 Cts. per regel voor advertentlên uit Lelden en plaatsen «aai agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bi) een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:! Voor Leiden per 3 maanden f.2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VEERTIGJARIG JUBILEUM. Bij de N.V. Meelfabriek „De Sleutels". De heer B. Houthoff. Zooals wij eenige dagen geleden reeds I nebben aangekondigd, was het vandaag veertig jaren geleden, dat onze stadgenoot de heer B .Houthoff, chef van het expe ditie-personeel der N.V. Meelfabriek „De Sleutels", voorheen de Koster en Co. bij j genoemde vennootschap in dienst trad. Zijn superieuren en collega's hebben deze gelegenheid gaarne benut om van hun waardeering, achting en vriendschap jegens den sympathieken jubilaris te doen blijken. Nadat hij met zijn echtgenoote per aio van huis was gehaald, werd hij eerst «toangen en toegesproken door den di- n&ur, den heer A. de Koster, die zijn lllijke gelukwenschen vergezeld liet pn van een geldsbedrag onder couvert. Vervolgens begaf men zich via het üooratorium, waar eenige ververschingen serden gebruikt, naar een der lokalen, ïaar de burgemeester, mr. van de Sande Bakhuyzen mededeelde, dat het H. M. de Koningin had behaagd, den jubilaris te begiftigen met de zilveren eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau. Daarop overhandigde de heer De Koster hem de gouden medaille met oor konde der Maatschappij van Nijverheid en Handel, terwijl tenslotte nog het woord werd gevoerd door ir. H. A. Bol, die in een hartelijk speechje de verdiensten van oen jubilaris nogmaals schetste en hem namens het fabriekspersoneel een haard en namens het gezamenlijke kantoor-, laboratorium- en reizigerspersoneel een klok aanbood. Zijn echtgenoote werd in de bloemetjes gezet. De heer Houthoff heeft aan het einde dezer eenvoudige, doch hartelijke huldi ging allen bedankt. KEES PRUIS EN STELLA SEEMER IN DE STADSZAAL. VRIJZ. CHR. FEDERATE Een avond vol vroolijkheid. De oude Stadsgehoorzaal heeft gister avond op haar grondvesten geschud ten gevolge van de lachsalvo's opgewekt door de grappen en kwinkslagen van Kees Pruis en net gezamenlijk zingen van zijn popu laire refreintjes. Niet alleen Kees Pruis doch ook zijn immer charmante partner Steua Seemer oogstte met haar liedjes afwisselend luimig en ernstig en haar bekende imitaties een uitbundig succes. Kees een zoo populair persoon mogen JJ1! wel bij zijn voornaam noemen zong, jteot en schertste als nooit te voren, "-cnijnbaar onvermoeid en jong slaagt hij er p.is geen ander in zijn refreintjes op ver tuiende populaire wijsjes door elkeen te weezingen. Het staaltje fluitkunst, aat hij vertoonde in een potpourri van tl s van*f Tosca tot de Bohème werr, d00r de stampvolle zaal muisstil aangehoord. foX°°r ae :-auze voerden Stella en Kees t men met Fiet Hecsc een blij spelletje P geschreven door .Nemo" en getiteld •pV"mKoe z°ekt List", waarom uitbundig u-«M*len ls De verschillende personen ^an °°k op vlotte en komische 1J uitgebeeld. Als gewoonlijk droeg Wil- JJL e zorS voor de begeleiding der r-Srs op een wijze die alle lof verdient, terai 85ze6d heeft de stampvolle zaal gis- avond genoten en zal ongetwijfeld naar spoedige herhaling verlangen. (V handelsregister kamer van koophandel. Wijiiping: AlnhJ' d' Hoek. v. Mandersloostraat 41. UlttiS a Riin. huishoudelijke artikelen, a a S? E'genaar: M. v. d. Hoek, Alphen d' Eta, dd. Sept. 1931. Plechtige Luther-Herdenking. Gisteravond vond in de Remonstrant- sche kerk een plechtige Lutherherdenking plaats, belegd door de Vrijzinnig Christe lijke Federatie alhier. De voorzitter, de heer Riedel, opende de bijeenkomst en wijdde woorden aan de eendracht, die alle groepen der Vrijzinnigen op dezen avond had tezamen gebracht. Hij wees er op, hoe deze tijd wel een economische crisis, maar nog meer een cultureele crisis te zien geeft. Het geestelijke moet het stof felijke voorgaan, wij dienen het gemeen schapsbesef uit te breiden, in deze harde, donkere en onzekere tijden onze blijmoe digheid bewaren en tot één gemeenschap trachten te komen. Rust is een vereischte om tot betere en lichtere tijden te gera ken. Nadat door de aanwezigen uit de N. P. B.-bundel twee verzen van gezang 46 waren gezongen, bracht het Federatiekoor onder leiding van mexr. A. C. H. v. Leeu wenDe Paauw het „Wie lieblich sind deine Wohnungen", ten gehoore. Ds. A. Trouw uit Haarlem hield hierop een toespraak naar aanleiding van de Lutherherdenking en maakte vergelijkin gen tusschen den Hervormingsdag (31 Oct.) en Allerheiligen (1 Nov.) Op 31 Oct. 1517 plakte Maarten Luther zijn 95 stellingen aan over de wantoestanden in de R.-K. kerk en het was geen toeval, dat zulks op dien dag geschiedde. Immers het geschiedde aan den vooravond van den dag, waarop de geloovigen in grooten getale ter kerk gingen, ter aanbidding van alle heiligen tezamen, die ieder gedurende het geheele jaar hun specialen dag van vereering hebben. Het moment bleek ge kozen: 14 dagen later was heel Duitsch- land in rep en roer. Spr. legde den nadruk op de zielkundige waarde der heiligenver- eering. Weliswaar behoeft tusschen God en ons niemand te staan om tot Hem te komen, maar wij moeten onze roeping leeren verstaan door andere menschen- figuren. Door middel van de allerbesten spreekt God tot ons en van hen hebben wij onze begrippen omtrent zuiverheid enz. verkregen. Dat heeft ook het protes tantisme sterk gevoeld en zij heeft Chris tus in het midden gezet. Die gestalte maakte wakker, wat diep in ons brandde. De kerngedachte der heiligen vereering be- teekent voor spr. veel, alhoewel het be grip „heiligheid" hem vreemd is. Juist als protestant ziet hij de beteekenis der kern gedachte, doch wij moeten de middel- eeuwsche franje der heiligenvereering laten vallen. Luther's protest ging tegen alle uitwen dig gezag in geloofszaken. De hervorming is een blijvende levenseisch ('t eeuwig her vormende in 't leven en in de wereld). Door hem is een nieuw begrip van heilig heid ontstaan. Spr. wees op het aparte in de Roomsche kerk: ook de apartheid in de heiligverklaring moet wegvallen en dan komen wij waar Luther was na 12 jaar in zij cel te hebben doorgebracht. Door al zijn apartheid was hij het heilige niet nader gekomen. Wanneer ook wij daarvan niet willen weten, dan komen wij tot de Prot. heiligenvereering; de mensch staat midden in het gewone leven, in de onhei ligheid en daar moet hij hooren het hart van het heilige, dat worstelt in de wereld en in alles en in allen bezig is tot uiting te komen. De gansche aarde is vol van Gods heiligheid, dat kan de mensch on danks alles ervaren, 't Heilige is gegeven als mogelijkheid: juist hij, die het onhei lige heeft gezien en het heilige heeft ge voeld is de verscheurde, de tragische mensch (Ahasverus). Ook wij kunnen niet gaan zonder groote leidende figuren, men- schen van groote stijl en structuur, die het heilige hart van de schepping voelden kloppen in de onheilige wereld. Ook wii kunnen opzien tot een Franciscus van As- sisi, een Luther. Zij waren wel anders dan wij, vol middeleeuwschc denkbeelden, maar het groote,, het geweldige is door hen heengegaan. Ook het heden toont zulke figuren, bijv. een Albert Schweitzer; zij zijn tevens in onze onmiddellijke om geving, degenen door wien wij de eischen van zuiverheid en gerechtigheid kunnen leeren (de moeder van Jan Ligthart). Heiligen volgens 't nieuwe begrip staan voor ons in alle tijden, en zij hebben de geschiedenis gemaakt. Het komen tot de kerngedachte van het „allerheilige" is voor de Protestanten weer broodnoodig. Geen vereering van heiligen met zoete gezichten volgens middeleeuwsch model, maar figu ren wier rust verstoord werd, dienen ons voorbeeld te zijn. Het protest dér protes ten gaat tegen het uitwendig gezag in ge loofszaken, dus ook tegen besluiten als die van de Ger. Synode (kwestie ds. Geelker ken Wij moeten steeds leven in het pro ces der hervorming, strijden tegen tradi tie. Van dat protest is dikwijls te weinig te bespeuren. Steeds dienen wij blijk te geven van innerlijke hervorming, want leven is hervorming. Deze rede werd gevolgd door het Pink sterlied en Bemoediging door het Federa tiekoor, waarna de samenkomst door ge meentezang (No. 174 1) en gebed geslo ten werd. UITVOERING TOONEELVEREENIGING „OEFENING BAART KUNST." Een geslaagde avond. Zaterdagavond gaf bovengenoemde too- neelvereeniging in de concertzaal „Con cordia" haar 56ste uitvoering met bal. Muzikale medewerking werd op dezen avond verleend door het Jazs-Band- Orkest „Aufgepast" onder leiding van den heer A. Gerritsen. Nadat dit orkest zich eenige malen op zeer verdienstelijke wijze had doen hooren en zoodoende de stem ming bij de aanwezigen er in had ge bracht, verscheen de voorzitter, de heer van Zijp voor het voetlicht en heette alle aanwezigen en in het bijzonder de afge vaardigden hartelijk welkom. Voorts sprak hij den wensch uit dat hetgeen geboden zou worden, tot ieders genoegen zou zijn. Toen hierna het scherm opging was dit om een begin te maken aan het program ma, waarop allereerst stond aangekon digd ,„Een nieuwe ster ontdekt" (duet), wat gehoord het applaus zeer in den smaak viel en danig de lachspieren in be weging bracht. Het zou ons te ver voeren het pro gramma op den voet te volgen; wij kun nen volstaan met de mededeeling, dat nog wrerd opgevoerd „De Aardschok", een amusant familietafereel in één bedr. door Otto Harting; „Een Vergissipg", klucht in één bedrijf door J. J. Rentmeester en tot slot „De Oceaanvliegers" (duet). Dat van een en ander genoten is, valt niet te be twisten, daar den geheelen avond, het ge lach en het applaus niet van de lucht was. Hier komt een woord van lof toe aan allen, die dezen avond hebben mede gewerkt om deze uitvoering te doen sla gen, wat zeer zeker gelukt is. Een gezellig bal onder leiding van den heer A. N. v. Wijk bracht het einde van dezen avond, waarvan velen genoten heb ben en waarop „O. B. K." met genoegen kan terugzien. DE OPVOLGER VAN Ir. BRONKHORST. Als adjunct-directeur van Gemeentewerken De gemeenteraad heeft hedenmiddag benoemd tot adjunct-directeur der Ge meentewerken alhier ir. D. Boogerd, thans werkzaam bij den dienst van Gemeente werken te Utrecht. BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp inzake financieele steunverleening aan gemeen ten (Binnenland, 3de Blad). Protestvergaderingen te 's-Gravenhage tegen de plannen tot salariskorting voor rijksambtenaren (Binnenland, 3de Blad). De tarwewet en de broodprijs; waarom werd het rapport-Polak en Kaag veran derd? (Binnenland, 3de Blad). Welig tierende smokkelhandel aan de Duitsche gTens (Gemengd. 2de Blad). Brutale roofoverval tc Heesch, in Noord- Brabant (Laatste Berichten, 1ste Blad). De heer D. Boogerd te Utrecht is heden door den Leidschen gemeenteraad be noemd tot adjunct-directeur van Gemeen tewerken. (Stadsnieuws le Blad.) ADRES AAN B. EN W. Aan Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden is volgend adres ver- jonden; Geven met eerbied te kennen: J. Verhoeven en J. v. d. Broek; resp. Voorz. en Secretaris der Buurthuurders- vereeniging „De Kooi"; te dezer zake domicilie kiezende ten huize van den Secretaris, Parkstraat 4 a, te Leiden: „dat de huren der woningen gelegen aan het Kooiterrein, en eigendom van de „Vereen, tot Bevord. v. d. Bouw van Werk manswoningen deze week zijn verhoogd met bedragen van f. 0.25 tot f. 0.65 per week; zulks in overleg met Uw College;" „dat deze verhooging ons wordt opge legd, op grond van de Gemeentelijke Straatbelasting en de aangebrachte water spoeling der closets;" „dat wij van meening zijn, dat deze ver hooging niet in evenredigheid is met het geen bij andere bouwvereenigingen wordt betaald als straatbelasting"; „dat wij aan het Bestuur onzer Bouw- vereeniging het voorstel hebben gedaan om f0.25 per week voor straatbelasting en waterspoeling te willen betalen, het geen. door hen is geweigerd;" „dat genoemd Woningbouwbestuur hard nekkig blijft volhouden, dat deze verhoo ging zal moeten worden betaald;" „dat wij in het jaar 1922 reeds een huur- verhooging hebben geaccepteerd van circa f. 0.70 per week, waarvoor wij meenen recht te hebben op de aangebrachte waterspoe ling, welke wij ruim tien jaar hebben ont beerd;" „dat de weigering van ons Woningbouw bestuur niet bevorderlijk is voor de goede orde;" „dat met het oog op de groote werkloos heid, en den ophanden zijnden winter, deze verhooging gaat boven de draagkracht der bewoners;" Redenen waarom ondergeteekenden zich namens voornoemde vereeniging tot Uw College wenden met beleefd verzoek het daarheen te leiden, dat deze huurverhoo- ging voor ons ongedaan wordt gemaakt, 't Welk doende; Namens het Bestuur der Buurthuurders- vereen. „De Kooi"; (w.g.) J. VERHOEVEN, Voorz. J. VAN DER BROEK, Secretaris. Ir. D. Boogerd. De heer Boogerd was van Maart 1920 tot Maart 1926 tijdelijk ingenieur bij den Rijkswaterstaat. Aanvankelijk werd hij ge plaatst bij de uitvoering van de werken van het Wilhelminakanaal (grondwerken bruggen enz.), daarna in Zwolle belast met de uitvoering van plannen voor de overbrugging van den Gelderschen Yssel bij het Katerveer. Alvorens met de uit voering kon worden begonnen, werd hij overgeplaatst naar Dordrecht bij de uit voering van de verbeteringswerken van den Oude Maas, ten behoeve van den Wa terweg van Dordrecht naar Zee. Van Maart 1926 tot heden was hij inge nieur bij gemeentewerken te Utrecht. Hij was daar o.a. belast met de uitvoering van de nieuwe veemarkt en de nieuwe groen ten- en vruchtenveiling. Na voltooiing van deze werken werd hij belast met het ont werp en de uitvoering van bruggen en andere waterbouwkundige werken. BUITENLAND. Een verklaring van Laval (Buitenland, j 1ste Blad). De bekende Engelschc mijnwerkersleider Cook is overleden (Tel., 1ste Blad). Geruchten over een samengaan van China met de sovjets (Buitenland en Tel., lste Blad). Bloedige politieke botsingen in Duitsch- land en Frankrijk (Buitenland en Tel., le Blad). Ernstig mijnongeval in Engeland. 10 dooden (Buitenl. Gemengd, 2de Blad). DE MAREKERKKLOK. De werkzaamheden aan de Marekerk- klok vorderen snel. Nu de verschillende klokken van de torenuurwerkfabrieken uit Heiligerlee zijn aangekomen, zal het niet meer lang duren dat de klokken weer spelen en slaan. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vo rige maand (October 1931) ingelegd f. 416.093.69 en terugbetaald f. 1.268.992.02; 88 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 211 boekjes werden geheel uitbetaald. I-Iet te goed der 19.201 inleggers, inclu sief 1.472 deelnemers aan den Af haal - dienst, bedroeg einde Oct. f. 8.185.242.30. In 6.258 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 15.891.25 ontvangen. De reserve bedraagt f907.587.69. Wij verwijzen naar eeji advertentie in dit Blad betreffende het morgenavond door mevr. Maartje Offers en Henk Geir- naert te geven concert. Nog zeer onlangs trad mevr. Offers met zeer veel succes als soliste op bij het Concertgebouw-orkest onder leiding van Willem Mengelberg. Overigens zijn ook de Leidenaars al enkele malen in de gelegen heid geweest in de Gehoorzaal haar prachtig stemgeluid te beluisteren, zoodat het eigenlijk overbodig mag heeten haar bij het Leidsche kunstminnend publiek aan te bevelen. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum in dienst van de firma Jan Zuurdeeg en Zoon, fabrikante van wollen dekens en duffels, is onze stadgenoot G. Laterveer heden gehuldigd en is hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud over handigd. De alhier tot arts bevorderde semi- arts E. M. Kole is bestemd tot reserve officier van gezondheid 2e kl. bij den ge neeskundigen dienst der landmacht. De Leidsche afüeeling van de Ver eeniging Kerkopbouw houdt Donderdag 5 November in „Den Burcht" een open bare vergadering, waarin ds. Goedhart van Zeist, vroeger te Leiden, als spreker op treedt. Deze vereeniging, die zich o.a. ten doel stelt om over de oude partijverhoudingen heen de Kerk tot een nieuw belijden te voeren, en die aan de Kerk haar plaats en beteekenis voor het openbare leven terug geven, verwacht op haar vergaderingen niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats, hen die tot heden zich binnen de Kerk veilig voelden, maar ook allen, die teleur gesteld door wat de Kerk hun bieden kon, aan het kerkelijk leven geen deel meer namen. Allen, wien de geestelijke vragen van onzen tijd in verband met het leven der Kerk ter harte gaan, worden op de vergadering van Kerkopbouw verwacht. De 2de ploeg dienstplichtigen der lichting 1931, van het onbereden deel van het 6e regiment veldartillerie, niet m opleiding tot onderofficier, wordt 30 December in het genot van groot verlof gesteld. De 1ste ploeg dienstplichtigen der lichting 1932 bestemd voor het óe regi ment artillerie alhier wordt 4 Januari ingelijfd. Werd andere jaren alleen in Amster dam een avond voor Allerheiligen een omgang gemaakt door de „Graalmeisjes", dit jaar geschiedde dit in alle plaatsen waar een afdeeling gevestigd is. Zoo ook in Leiden. Nadat Zaterdagavond een plechtig Lof was gehouden in de Lode- wijkskerk werd langs de reeds door ons gepubliceerde route een omgang door de stad gemaakt. Vele belangstellenden sloe gen het voor onze stad nog ongewone schouwspel gade. De danskampioen van Leiden, de heer E. Castelein, die zich thans hier ter stede gevestigd heeft als dansleeraar, heeft gistermiddag zijn „Dansacademie" gevestigd in perceel Langebrug 6 a. De met dezen weidschen naam betitelde inrich ting is een in stemmige kleuren gehouden zaal Gezien de belangstelling, welke gis termiddag voor de opening bestond, zal het niet lang duren of de exploitant zal aan uitbreiding moeten gaan denken. Gistermiddag is de 47-jarige J. J. den O., liggende met zijn schuit in den Rijn, met zijn rechterbeen in aanraking gekomen met het vliegwiel van een motor, tengevolge waarvan zijn voet vrij ernstig verwond werd en hij door den Eerste- Hulpdienst naar het Academisch Zieken huis moest worden overgebracht. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Heukelom; E. Jongens te Leimuiden. Te Linschoten, O. J. van Root- selaar, te Poortvliet. Te Amstelveen, H. Dekker, te Weesp. Aangenomen: Naar Oostwold, F. Tam- mens te Zuidbroek. Naar Gcndt (bij Nij gen) J. H. Ch. Israël, te Vleuten (U.) CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Vlaardingen, W. Bijleveld, te Haarlem-Centrum. GEREF. GEM. Beroepen: Te Ierseke, J. D. Barth, te Borssele. Bedankt: Voor Grand-Rapids (Noord Amerika), J. Vreugdenhil, te Bruinisse. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen: Te MiddelburgVlissingen, W. J. Kooiman te Deventer. GEREF. KERK. BeroepenTe Marum (Gr.)S. v. Wouwe te Arum (Fr.) Ds. J. KELLER. Een eigen organisatie? Ds. M. van Grieken, Ned.-Herv. predi kant te Rotterdam schrijft in „De Waar heidsvriend", dat er door de afzetting van ds. J. Keller te IJselmuiden ten slotte toch een einde gekomen is aan het „ver woestende werk", dat deze predikant door zijn grove onbehoorlijkheden, razen en schelden op kerkelijke personen enz. den laatsten tijd te IJselmuiden en vroeger ook te Dordrecht heeft gedaan. Schr. vreest echter, dat er spoedig wel weer een kansel voor den betrokkene open zal gaan. Van andere zijde wordt melding ge maakt van vele sympathiebetuigingen der bevolking van IJsselmuiden voor ds. Kei ler. Men heeft zelfs gevreesd dat het tot ongeregeldheden zou komen. Vele ouders zouden besloten hebben hun kinderen van de bijzondere school af te nemen, in ver band met de houding van het schoolhoofd en naar de openbare te sturen. Ds. Keiler zal voorloopig preeken in het veilingsge bouw. NEDERLANDSCH LEGER DES IIEILS. Het Neclerlandsch Leger des Heils te Den Haag heeft Zaterdag zijn 10-jarig be staan gevierd met een jubileum-congres. Dit werd geopend met een optocht door Den Haag. In den stoet werden vlaggen en praalwagens meegevoerd. Aanwezig waren afgevaardigden van de verschillende korpsen uit ons land, o.a. uit Amsterdam, Rotterdam, Delft. Dordrecht, Apeldoorn, Enschedé, Utrecht, Leiden en Deventer. Op treffende wijze werd het maatschap pelijk werk van het Nederlandsch Leger des Heils op de verschillende praalwagens uitgebeeld, o.a. het barmhartigheidswerk, ziekenverpleging en gezinsverzorging, re- classeering en evangelisatie. Des avonds is in het gebouw Aurora een bijeenkomst gehouden onder leiding van de commandanten J. Maste en Rawie, ge assisteerd door de stafofficieren. Voorts werden nog verschillende banie ren en vaandels onthuld. Een groot aantal sprekers voerden het woord; ook waren talloozen schriftelijke gelukwenschen ingekomen. Vad.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1