J2'le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 28 October 1931 Derde Blad No. 21966 KERK- EN SCHOOLNIEUWS, LAND- EN TUINBOUW. ^GEZONDEN. WAT KIKKER KAREL EN TUIMELTJE BELEEFDEN. Afgalaine per el f. 1.- In effen wollen Alpins RADIONIEUWS. KUNST EN LETTEREN. RADIO-PROGRAMMA. FEUILLETON. Het Kostbare Meesterstukje PREDIKBEURTEN. Voor Donderdag:. alphen aan den rijn. Lokaal v. Mandersloostr.: Nam. 7.15 uur. ie heer Schoonerbeek van Putten. Evangelisatie (Hooftstr.)Nam. 7 uur (Dankstond voor het gewas), de heer A. J. Dekker. o hervormde kerk. Beroepen: Te Oostwold ds. F. Tammers te Zuidbroek. Aangenomen: Naar TJrmond, G. Teens- ma te De Wilp (Gron.) Bedankt: Voor Ooster-Nieland c.a., S. de Vries te Nieuw-Amsterdam. geref. kerk. Beroepen. Te Dedemsvaart. J, H. Meu- leman te Den Ham (O.) INVOER VAN DEENSCH VLEESCH. DE PROTESTANTSCHE ZENDING. Op 4 November, in de Zendingsweek der Samenwerkende Zendingscorporaties, zal er in Rotterdam, des avonds om 8 uur, een groote Zendingssamenkomst worden ge houden, die door de Radio (Huizen) zal worden uitgezonden. Na een openingswoord door ds. B. J. C. Rijnders, Zendingsdirector, zullen als sprekers optreden: professor dr. J. R. Slo- temaker de Bruine, oud-minister van Ar- béd, en mr. H. de Bie, rechter te Rot terdam. Mevrouw Hekkertv. Eysden, sopraan zangeres. zal enkele liederen ten gehooré brengen en het Dameskoor „Capella" van de Vereeniging tot bevordering der Zen dingszaak, zal zingen. De toegang is vrij voor ieder. TELEURGESTELD. Het Zendingsbureau te Oegstgeest ver zocht ons opname van het volgende: De maand October heeft ons dit jaar zeer teleurgesteld. Verleden jaar was de opbrengst f. 57.000.—tot heden is het in de bijna afgeloopen maand nog niet de helft, f. 28.000.En ook bij de beide vorige maanden van dit jaar blijft October zeer ver achter. Heeft men reeds alle krachten zoo voor de Zendingsweek gere serveerd? Helaas is daardoor de achter stand zéér vergroot. Hoe gaarne wij dit anders hadden ge zien, wij willen toch blijven hopen, dat ons in de komende dagen nog vele ver rassingen worden bereid. Maar een drin gende aanbeveling is bij deze teleurstel ling meer dan ooit noodig. ALG. NED. ZENDINGSCONFERENTIE. Deze conferentie is gisteren voortgezet Na een inleidend woord gaf de voorzitter Joh. Rauws, zendingsdirector, gelegen heid tot het geven van een overzicht van ie Zending. Wat de interlocale verhouding betreft Ms ds. Rauws erop, dat de Internationale Zendingsraad de menschen samenbrengt ugemeenschappelijken arbeid. Wat den wlandschen Zendingsraad betreft deel- ttspr. mede, dat de besprekingen met de fcMingsdeputaten der Gereformeerde Jfaaen nog geen bevredigend resultaat .'«wen gehad: de zendingsdeputaten van Gereformeerde Kerken in H.V. traden w. Spr. deed vervolgens mededeelingen orer de zending op o.m. Java. zoowel West- I Java als Oost-Java, Sumatra, Deli, Borneo, i wiebes. Soemba, de Molukken en Suri name. Wat het laatstgenoemde gebied be- I toft deed spr. uitkomen, dat hier de I,P.?sIa& van de wereldcrisis in het ker- Mlflk leven wordt bespeurd. Het overzicht besloot met een woord van Kagawa, den Profeet van Japan: ..Het eenige beginsel der liefde is het kruis van Jezus. Sommige Christenen preeken dit wel, maar beleven het niet. Wat wij noo- Qlg hebben is, dat het kruis in ons dage- Mlksch leven werkelijkheid wordt." Naar aanleiding van dit overzicht ont stond eenig debat, waarna dr. N. A. C. Slotemaker de Bruine, zendingsconsul met jeriof, sprak over „Zending en Volks leven". Op deze inleiding volgde een vrij uitvoerig debat. Ter propageering van den arbeid der mending wordt van deze 44ste Zendings- pohierentie een film gemaakt. De op kamen worden geleid door den heer J. Jansen. Een conferentie op het Departement van Buitenlandsche Zaken. Op het departement van buitenlandsche zaken had gisteren een bespreking plaat-s tusschen een Nederlandsche en een Deen- sche delegatie over den abnormaal grooten invoer van Deensch vleesch hier te lande in den laatsten tijd. De Nederlandsche de legatie bestond uit dr. J. A. Nederbragt, chef van de directie van buitenlandsche zaken, ir. Th. J. Mansholt. inspecteur van den landbouw, hoofd van den buitenland- schen landbouwvoorlichtingsdienst aan het departement van binnenlandsche zaken en landbouw en dr. A. ten Sande, adjunct directeur van den veearts^pijkundigen dienst van het departement van binnen landsche zaken en landbouw. De Deensche delegatie stond onder leiding van den Deenschen gezant te 's-Gravenhage en be stond uit de heeren O. C. S. Sonne, lid van de directie van de „Landbrugsraadet", oud-minister en oud-lid van de Eerste Ka mer, V. Helsted, directeur aan het mi nisterie van landbouw en T. Hoegsbro Holm, secretaris-generaal van de „Land- brugsraadet". Van Nederlandsche zijde namen boven dien een viertal vertegenwoordigers van Nederlandsche landbouw- en veehandel organisaties deel. De bedoeling van de be sprekingen was na te gaan of het mogelijk zou zijn, in gemeen overleg, tot beperking van den uitvoer van Deensch vleesch naar Nederland te geraken. Het bleek, dat men in Deensche kringen de mogelijkheid niet ziet om langs particulieren weg den uit voer te beperken, terwijl de Deensche re geering geen wettelijke bevoegdheden heeft om die beperking op te leggen, zoodat, indien daartoe aanleiding mocht bestaan een oplossing in een andere richting ge zocht moet worden. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. HET RAPENBURG. LEIDEN, 24 Oct. 1931 Geachte Heer Redacteur, Gaarne breng ik 't volgende eens onder Uwe aandacht met verzoek om opname, waarvoor mijn beleefden dank. Wie het verkeer op 't Rapenburg (West zijde) gadeslaat en dit vrij geregeld doet moet de onhoudbaarheid van den tegen- woordigen toestand constateeren, vooral voor de voetgangers, waaronder vele schoolkinderen. Voor de genoemden is de toestand inderdaad gevaarlijk te achten, omdat zij zich bij 't ontbreken van een voetpad noodwendig op/den rijweg bevin den, waardoor zij tevens het rij verkeer in niet geringe mate bemoeilijken. Als gevolg hiervan hadden eenige weken geleden op één ochtend twee, gelukkig niet al te ern stige, verkeersongevallen plaats. Het Ra penburg (Oostzijde) heeft door de meer dere breedte een voetpad, hetwelk op het Rapenburg (Westzijde) van Noordeinde 'na de trap bij t' Kantongerecht) tot aan de ingang van de Academie niet moge lijk is. waardoor de gevaarlijke toestand als boven omschreven. Dit is wel het ergste tusschen de Groenhazengracht en Doelensteeg, omdat de weg daar 't smalst is en veelal nog versperd door parkeerende auto's voor de bankinstellingen en dok terswoningen. Daarom zou ik autoriteiten in overweging willen geven den toestand ter plaatse eens ernstig onder de oogen te zien en zich eens af te vragen of hier inderdaad niet ingegrepen moet worden en verbetering moet worden aangebracht in den vorm van de bestaande stoepen te vervangen door een trottoir. Dat daar mede eenig stadssehoon verloren gaat, zie ik zeer wel in, maar in dit geval zal dit toch geofferd moeten worden aan de veiligheid van het verkeer wat nu, vooral voor voetgangers, waaronder vele school kinderen, gevaarlijk moet worden geacht. Op het oogenblik is 't Rapenburg natuur lijk overbelast door de afsluiting van het Noordeinde; toch handhaaf ik ten volle w#t hierboven is omschreven omdat dit berust op geregelde waarneming van al veel langer tijd. Nogmaals beleefd dank voor de plaat sing, OPMERKER 97. Op het politie-bureau gekomen, werd Tuimeltje voor den commissaris gebracht, die hem een dag gevangenis straf voorschreef. Daar zat hij nu, heel alleen in een koude cel, met alleen wat water en brood en een ijzeren ledikant, gevuld met stroo. Op de muren van de cel ston den allemaal aanteekeningen en een daarvan was echt griezelig. Tuimeltje ging er met zijn rug naar toe zitten. 98. Het begon al donker te worden ook en Tuimeltje rilde van angst. Toen werd er plotseling aan het venster getikt en hij werd zoo wit als een doek. Er klonk een stem van buitenaf, die tot hem zei: „Probeer het ijzeren staafje van het venster door te vijlen. Ik ben kikker Karel, als je vlug bent kun je langs dezen touwladder naar beneden klauteren". RECLAME. ZOO JUIST AANGEKOMEN 90 cM. wollen zijn weer alle modekleuren voorradig A tegen verlaagde prijzen, vanaf C* HOOGER VERMOGEN VOOR KALUNDBORG. Deensche luisteraars in Noord-Jutland hebben ertegen geprotesteerd, dat Oslo zijn vermogen heeft verhoogd en 't dien tengevolge voor genoemde luisteraars on mogelijk heeft gemaakt om Kalundborg vrij te ontvangen. Als resultaat van en ander is be sloten om ook het vermogen van den zen der Kalundborg te verhoogen, waarmede niet alleen de Noord-Jutlandsche luiste raars. doch tevens vele luisteraars in Cen traal Europa gebaat zijn. aangezien Ka lundborg wel tot de meest beluisterende Omroepstations behoort. RIK BOERSEMA. Op den Chanson-avond van Rik Boer- sema op 2 Nov. a.s. in de Kleine Stadszaal zullen worden gegeven Hollandsche en Vlaamsche levensliedjes, Chansons van Xavier Privas, Paul Delmet, Béranger, Gustave Nadaud, Aristide Bruant, enz., als mede Oud-Fransche chansons. Duitsche „Volksweisen" en meer modern werk. Ame- rikaansche Heartsongs, Eng. liedjes, enz. 2e ABONNEMENTSVOORSTELLING. Maandag a.s. zal de 2e abonnements voorstelling in den Leidschen Schouwburg worden gegeven. Het Centraal Tooneel (Louis de Bree) geeft dan „Geld speelt geen rol" (Konto X) een blijspel dat alge meen met groote waardeering is ontvan gen. DE STUDIO KOMT NAAR DEN SPREKER. De Praagsche Omroep-autoriteiten heb ben thans een draabare studio in ge bruik, die dubbele wanden heeft, waar door onmogelijk geluiden van de buiten wereld kunnen binnendringen. Bovendien heeft deze studio het voor deel, dat hij zoo klein is, dat onmogelijk microfoon-interviews uitgezonden worden, aangezien hij slechts plaats biedt voor den Omroeper alleen. EEN ZENDER IN VOLLE ZEE. Professor Moltehanov van de Sovjet Arctische Universiteit heeft een zender uitgevonden, die automatisch meteorolo gische gegevens vanuit de Bering Straat zal uitzenden, indien hij op een drijvende boei wordt aangebracht. De eerste proeven zullen in de eerstvolgende lente worden gehouden. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Een vluchtig wintertje strijkt een koude Oostelijke wind reeds over het groene tapijt en laat des morgens in de vroegte de sporen na van een stevigen nachtvorst en hiermee verdwijnt het gras als sneeuw voor de zon. De mooie groene kleur is dan ook sedert enkele dagen van de weilanden spoorloos verdwenen. De veestallen moeten nu plotseling worden klaargemaakt en in enkele dagen tijds werd er dan ook veel vee op stal gezet. Hierop had de boer. ge zien het mooie najaar niet gerekend. Toch kwamen er geen groote kwantums vee aan de markten de paar laatste dagen en de handel had het gewone kalme verloop, doch we zouden meenen dat de prijzen over liet-algemeen zoowel voor het magere vee als het vette vee, eenigszins aan den hoogeren kant waren. Zeer zeker was zulks voor de beste soorten het geval, en het komt ons voor, dat als straks alles op stal staat, men geen haast heeft meer iets te verkoopen, althans niet voor lagen prijs. Goedkoope voederprijzen en er is veel hooi. zullen hierbij wel regelend optreden. De kalverenprijzen gingen bij veel beter handel iets omhoog. Hier was een zicht baar verschil bij de vorige weken. Schapen werden er wat veel aangevoerd, zoodat men deze voor de export overvloe dig kon koopen alzoo tot iets lagere prij zen wist te bemachtigen. Ongeveer f.1 a f2 werd lager verkocht als vorige week Uitgezonderd te Groningen bleven voor de varkens de prijzen stationair en de vooruitzichten zijn er niet minder op ge worden. De exportmoeilijkheden naar Frankrijk en België zullen zeer waarschijnlijk met een sisser afloopen, aangezien het volk aldaar nu reeds ernstig klaagt over de duurte van het vleesch. Zulks zou bij in voerverbod of verhooging van invoerrech ten nog erger worden. Men zal hier zeker rekening mede houden, mogen we ver wachten en hoopen. VAN DER S. VOOR DONDERDAG 29 OCTOBER. Hilversum, 298 M, Uitsl. AVRO.-uitz. 8.00: Gramofoonpl. 10.00: Morgen wijding 10.15: Gramofoonpl. 10.30 11.00 Piano-recital 11.00: Kniples 11.30 Gramofoonpl. 12.00: Ensemble Arie Nooteboom 2.30: Viool-recital 3.00: Kniples 3.45: Gramofoonpl. 4.00: Ziekenuur 5.00: Omroeporkest concert 6.00 Sportpraatje 6.30: Om roeporkestconcert 7.00: Zang door Dolo res Roya 7.30: Engelsche les 8.00: Gramofoon 8 1510.15: Concertgebouw orkest o.l. v. Dr. W. Mengelberg. Vera Janacopulos, zang, o.a. Symphonie Haydn. I. d. pauze Clinge Doorenbos 10.15: Persber. 10.3012.00: Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 1875 M. 8.00—9.15: KRO. 10.00: NCRV. 11.00: KRO. 2.00—11.C0: NCRV. 8.00—9.15 en 10.00—10.15: Gra mofoonpl. 10.15: Ziekendienst 10.45 II.30: Gramofoonpl. 11.30: Morgen wijding 12.00: Concert. KRO.-orkest 2.00: Handwerkcursus 3.003.45: Vrou wenhalfuurtje 4.00: Ziekenuurtjc 5.00: Cursus handenarbeid 5.456.45: Concert (hobo, piano) 6.45: Kniples 7.00: Vragenhalf uurtje 7.45: Chr. Persber. 8.00: Concert. Kerk-Zangkoor, Ds. J. Huizinga en Ds. G. Bouritius. Pers berichten en tot 11.30: Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35: Morgen wijding 12.20: Orgelconcert 2.25: Voor de scholen 3.20: Korte Kerkdienst 4.10: Voor de scholen 4.30: Dans muziek 4.50: Licht orkestconcert 5.35: Kinderuur 6.20: Berichten 6.50: Men delssohn's orgelmuziek 7.10 Duitsche causerie 8.20: Vroolijke liedjes, revue koor en solisten 9.40: Causerie 10.10: Gramofoonmuziek 10.50: Kerkdienst 11.0512.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 8.05. 12.50, 1.25 en 6.50 Gramofoonpl. 8.20: Vroolijk halfuurtje 9.05: „La Villa des fieuré sanglantes", Berr. 9.50: Gramo foonplaten. Langenberg, 473 M. 6.257.20, 9.35 10.35 en 11.30: Gramofoonpl. 12.251.50: Orkestconcert 4.505.20: Orkestconcert 7.20: „De Bruiloft van Figaro", opera in 4 acten van Mozart. Daarna tot 11.20: Concert. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20: Or kestconcert 2.302.50: Operetteliederen 2.504.20: Orkestconcert 7.309.35: Symphonieconcert 9.5511.50: Dans muziek. Brussel, 508 en 338 M. 5.20: Orkest concert 6.50: Wagnerconcert (gramo foon) 8.20: Berylot van Björnson, v. Edw. Grieg 9.20: Concert, o.a. Balletsuite Glazounow 338 M.: 5.20: Omroeporkest- concert 6.50: Gramofoonpl. 8.20: „Missa solemnis". Beethoven 9.35: Vlaamsche avond. Rome, 441 M 7.10: Gramofoonpl. 8 20: Gevarieerd concert en comedie. o.a. Tannhauser. Zeesen, 1635 M. 7.20: Vroolijk uurtje 8.30: Symphonie concert o.l.v Bruno Seidler-Winkler 9.35: Berichten en daarna tot 11.50: Dansmuziek. Üit het Engelsch door mej. C. M. G. de W. 13) «i ,b'ik reeds bewees, dat het niet zoo eroazingwekkend was. Er was een wolk op dat stukje, een boom, wat water en een hprf •!i En die din£en °P zich zelf zOO 011- r2? nd' waren voldoende, zooals Julie JSf geleerd had, om Willem in den ze- enden hemel te brengen. vluchtige bezichtiging van het tuKje was Julie voldoende. Naar haar Will was niets bijzonders. Maar van f ntond er tegenover in een houding zü j,s aanbidding, met zijn hoofd op dit t ij adem 200 lang inhoudende, einrJi-, er niets van begreep. Zij was genoodzaakt om in zijn stilzwij- hpt e.xtase te deelen, maar nadat zij on rtfnmgen ^d geprobeerd had om nu eene, dan op den anderen voet te te gevenan' besloot zi^ eindelijk die r°l °P tomSi zacTitjes maakte zij een einde aan wuiems overpeinzing. ga een beetje zitten, zei Julie, keerrft doe dafc- De zonderlinge vent Laten v^en ruk de werkelijkheid, den hn ?e tegenover gaan zitten in mkJhi op de canapé. Daar zien we het nog beter dan hier. teleiirS?n-en dus naar de sofa. Tot Julie's beiden kostte het eenige moeite I ze het plaatsje te krijgen van waar 1 kon Jufs® Soed zien konden. Ach, het had er nn nJ 200 heel veel schelen- Zij P^renboJn ?eer dan genoeg van gezien, ken, du> u Was de groote zaal vol stuk- naar veel meer interesseerden. Maar Willem was nog steeds in verrukking over dit merkwaardige stukje. Men had nooit kunnen weten hoe lang deze beproeving voor Julie had moeten duren, maar eensklaps kwam er op heel dramatische wijze een eind aan. Zonder eenige waarschuwing kwam er in eens een vreemde eend in de bijt. Oom Si, keurig netjes en practisch, veel beter gekleed dan gewoonlijk, kwam de kamer binnen, door de deur achter hen. HOOFDSTUK XIII. Julie hield haar adem in, terwijl S. Gedge, die nergens anders aan dacht dan aan het voorwerp, het doel van zijn komst, regelrecht op het schilderstukje toeliep, waar Willem nog steeds plechtig naar stond te staren. De oude man zette zijn bril op Of het de koop- of de ver- koopbril was, kon Julie niet onderschei den, maar welke van de twee het dan ook zijn mocht, hij had een belangrijke taak te volbrengen. Oom Si boog zijn langen, vossenneus zoo dicht op het doek, dat hij er aan scheen te ruiken. Julie's eerste gedachte was weg te loo- pen, voordat hij haar zag. En misschien had zij dit ook wel gedaan en de taak op Willem's schouders gelegd, maar dat kon ze toch niet over haar hart verkrijgen. Zij was doodsbang voor den ouden man en toch verachtte zij zich zelf voor dien angst. En ach! Zij deden toch geen kwaad den Zaterdagmiddag te besteden aan zulk een verheven genot. Het was haar taak, dat wist ze nu zeker, om dien dwingeland het hoofd te bieden. Wat Willem betreft, hij had geen wan trouwen hoegenaamd. Kwaad van iemand denken deed hij nooit en zeker niet van zijn meester: hij was 'n weinig onder den indruk van de onverwachte komst van zijn meester, maar toch was het blijd schap over zijn tegenwoordigheid. De on- noozele jongen beschouwde het als een compliment voor hem dat S. Gedge zich de moeite gaf persoonlijk de Van Roon te komen bekijken. Eindelijk keerde S. Gedge zich af van de Van Roon en daar hij geen flauw ver moeden had wie daar zoo dicht bij hem waren, wist hij niet wat hij zag toen hij Willem en Julie samen op de canapé ont waarde. Het eerste oogenblik verschrikte hij hevig. Hij kon zijn oogen niet ver trouwen en zette vlug zijn anderen bril op. Wat is dat? Hij keek woedend. Jullie hier! Julie, dadelijk bereid den strijd over te brengen naar het vijandelijk land, kon eerst niets anders zeggen dan: en waar om niet? Gelukkig bedacht zij dat het beter en verstandiger was nog even te wachten. Oom Si was woedend, dat zag zij duidelijk Maar hij was niet iemand om zijn gevoelens te toonen wanneer het verstandiger was dat niet te doen. Hij was hier gekomen met een bepaald doel: dezen middag wijdde hij aan zijn zaken. Met een krassende stem merkte hij op: Nog altijd aan het Hobbema zoeken? Willem antwoordde dat hij hoopte Julie „De Boschlaan" te laten zien. Ik hoop, dat het haar plezier doet. De oude man deed zijn best beleefd te zijn. Het zal haar zonder twijfel goede ge dachten geven. Maar wij zijn hier naar toe gegaan om de Van Roon te zien mijnheer, zei Willem openhartig. O, was dat je doel? Hij kneep plotseling zijn slimme oogen een weinig dicht. Het lijkt wel, mijn jongen, dat je nog malen gaat over die Van Roon. Willem kon niet nalaten te lachen om den spottenden toon van zijn baas, maar Julie lachte niet. Zij begreep maar al te wel, dat in Oom Si's oogen die Van Roon van heel veel beteekenis was. Je doet er verstandig aan jongen, (de oude man deed heel erg zijn best geen spottenden toon aan te slaan), te komen kijken hoe een echte Van Roon er eigen lijk uit ziet. Willem zei heel nederig, dat hij meende dat al te weten. De leermeester schudde het wijze hoofd. Te oordeelen naar hetgeen je bezig was te doen zou ik meenen daaraan te moeten twijfelen. Als je de geringste over eenkomst ziet met dat ding van ons (toen Oom Si zich half omkeerde en wees naar het schilderijtje, merkte ze op dat hij ons stukje gezegd had) dan ben ik bang mijn jongen dat je gauw in een gekkenhuis terecht komt. Willem lachte vroolijk om deze grap Hij deed dat werkelijk van harte, want hij was zoo weinig aan grappen gewend van den baas Maar Julie lachte niet: er kwam haar een koude rilling door de leden, die kroop naar haar hart. De oude man ging weer voor het stukje staan. Hoe kan een man. die goed bij zijn verstand is, dat vod van ons vergelijken met dit meesterstukje! Het gaat werkelijk mijn verstand te boven. Willem had zijn inkoop van de markt te Crowdon dan ook niet vergeleken met No. 2020 uit den Catalogus van het Museum. Hij had alleen gezegd dat dezelfde hand het geschilderd had. Julie had het voorrecht de beide par tijen te hooren. Een goede fee had haar bij haar geboorte de gave van een zeer goed verstand toebedeeld; zij luisterde dan ook met groote aandacht naar al wat besproken werd. Zij overwoog dit alles zeer zorgvuldig en nam zich stellig voor haar best te doen te doorgronden wie ge lijk had. Willem of Oom Si. Van het begin af aan had zij aan de oprechtheid van den ouden man getwijfeld en toch mocht ze niet overhaast zijn met haar oordeel, waar zooveel van kon afhangen. Want ze moest ook met de fantastische woorden en denkbeelden van den jongen rekening houden. Het was geen prettig idee, maar alles welbeschouwd leek Oom Si de vei ligste gids van de twee. Maai- terwijl Julie de beide partijen aanhoorde, den bijtenden spot van den een en de oprechte stem van den anderen, bijna te oprecht door zijn eerlijkheid, kon zij tot geen andere slotsom komen dan deze: Oom Si deed al zijn best om de ont dekking tot zijn eigen voordeel aan te wenden. Als Julie naar het meesterstukje keek. dat daar tegenover haar hing, besefte zij ten volle, dat zij er hoegenaamd geen ver stand van had, maar toch zag ze bepaald overeenkomst met het hunne, zoowel wat het onderwerp betreft als de behande ling. En dit werd door Oom Si over het hoofd gezien, dat begreep ze dadelijk. Hij wou niet erkennen, dat in de oogen van een technisch deskundige, voor wien hij zich zelf hield zonder blikken of blozen, er de geringste overeenkomst bestond tusschen dit en het hunne. Zulke kleine overeenkomstige bijzonderheden, die juist geschikt waren om een ongeoefend oog op het dwaalspoor te brengen, verklaarde hij in een vloed van woorden, die hen beiden wel moesten overtuigen. Maar hij overtuigde ze geen van beiden. Julie deed haar best om een spoedig antwoord te zoeken, een argument, dat steek hield en glimlachte stilletjes als de oude man zich zelf telkens tegensprak. Willem daaren tegen had te veel tegen te spreken. Hij bleef op het standpunt staan van den jongeling tegenover zijn meerdere. Dus hij kon slechts zachtjes en beleefd zijn standpunt vasthouden. En één van zijn eigenaardigheden was dat hij vriendelijker werd naarmate hij zekerder was van zijn zaak. En daarin verschilde hi.i van Oom Si, die juist steeds heftiger werd. vond Julie. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9