NATUURLIJK MIJNHEER WHIP WINT HET ALTIJD! de beste voor ieders gezondheid AGENDA. MUZIEK. RECHTZAKEN. VOOR ONZE PGSTZEGFL- Want t aantal nieuwe klanten daarop is enorm enzij blijven er bij. Geen wonder—alles wat U van 'n sigaret verlangt- vindt in CHIEF WHIP en dan't is VIRGIN IA LAND- EN TUINBOUW. KUNST EN LETTEREN. Zaterdag. Vrije Ev. Gem. Middelstegracht 3: Bid- stand. 8% uur. Zondag. Leger des Heils (HooigrScht 30)Samen komsten te 8 en 10 uur voorm. en te 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59)Sa menkomst te 8 uur nam. Maandag. „Concordia": Arb. Tooneelver. ..D.O.S „De Viqliers". 8 uur. Jeruël: Samenkomst te 8 uur nam. Leger des Heils (Hooigracht 30)Samen komst te 8 uur nam. Nutszaal: Leerlingen-uitvoering Muziek school Mij. voor Toonkunst. 7% uur nam. Oud-Hortuszlcht: Leidsche Radioveree- niging. 8 1/4 uur nam. Patrimonium: Ned. Ver. v. Chr. Technici Spr. de heer Vreugdenhil. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 October a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vïschmarkt 8, Telefoon 552. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruining, Merz, Niemer en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, tel 390. De Oegstgeestsche apotheek, De Kem- penaerstraat 4. tel. 274, is dag en nacht geopend. VEREEN. TOT BEVORMRING DER BOUWKUNST. De Vereeniging tot bevordering der Bouwkunst, alhier, opent eerdaags weder om hare serie wintervergaderingen. Het is den voorz., den heer J. A. Verhoog, gelukt, tal van spiekers van naam voor de ver eeniging te laten optreden, o.a. zal de be kende architect Beriage spreken over da bouwkunst in Rusland. Zij die wenschen toe te treden als lid of donateur moeten zich in verbinding stellen met den secre taris, den heer Fred. A. Wempe Sr., die alle inlichtingen hieromtrent kan ver schaffen. KERK EN VREDE. De heer H. J. Nijhof van wiens inleiding op den cursusavond van „Kerk en Vrede" wij gisteren een verslagje plaatsten, schrijft ons o.m.. dat dit, ons toegezon den verslag niet den gang van de inleiding weergeeft, allerminst den geest ervan, maar eigenlijk een verslag is van die in leiding, door de bril van de moderne le vensbeschouwingen gezien. Wanneer twee menschen hetzelfde zeg gen, bedoelen ze nog niet altijd hetzelfde. Wanneer gedachten, die uitgesproken orthodox moeten genoemd worden even buiten het verband geplaatst worden, kunnen ze soms zeer modern klinken. Ik bedoel hier natuurlijk niet, dat de verslaggever mijn inleiding willens en we tens verkeerd weergeeft. Iedereen bekijkt de problemen natuurlijk vanuit eigen be ginsel. niemand kan tenslotte zuiver ob jectief zijn. Voor het alhier afgenomen examen Voor apothekers-assistent zijn geslaagd de dames F van der Heyden (Amster dam) en J. A. J. Versluis (Enkhuizen). Gisteren slaagden te 's-Gravenhage voor het voorloopig diploma machinist ter koopvaardij: F. A. P. Mooy en S. C. Sülzke, beiden leerling van den machi nistencursus verbonden aan de Ambachts school alhier. Een bewoner van de Oegstgeester- laan heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van zijn rijwiel dat hij voor zijn woning had neergezet. HAAGSCHE POLITIE RECHTER. De 37-jarige varensgezel J. K„ uit Kat wijk aan Zee. is bij verstek veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens dief stal van een bankbiljet van f. 1000 uit een geldkistje ten nadeele van zijn schoon moeder. Van dit vonnis kwam K. in ver zet. Het ten laste gelegde feit werd door verdachte bekend. Hij heeft in de plaats van het ontvreemde bankbiljet een biljet van 1000 Hongaarsche kronen neergelegd. Het rapport omtrent K. was verre van gunstig, weshalve het O. M. bevestiging van het verstekvonnis vorderde. Mr. A. Labohm uit Leiden zette de hui selijke omstandigheden van K. uiteen. Werkloosheid is de drijfveer tot de daad geweest. Pleitster vroeg, waar de benadeelde schoonmoeder schadeloos is gesteld cle mentie en een voorwaardelijke veroordee ling. De politierechter stelde de zaak uit om nog een rapport omtrent K. In te winnen. POGING TOT DOODSLAG TE EMMER-COMPASCUM. Voor de rechtbank te Assen stond te recht J van Klinken, landbouwer te Em- mercompascum, thans gedetineerd, die aldaar den arbeider H. Scheve, met wien hij een woordenwisseling had, met een re volver levensgevaarlijk verwondde, waar door deze aan de gevolgen in het zieken huis te Groningen is overleden. Het O.M. eischte twee jaar gevangenis- Straf. DE STEEKPARTIJ TE DIEMEN. De Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank behandelde de strafzaak tegen den 21-jarigen Surinamer J. E. W„ ver dacht van poging tot moord in het Luna park te Diemen Eisch: twee maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. LUTHERSCHE KERK. Hennie Schouten. De organist der Luthersche kerk, wiens voortreffelijke muzikale kwaliteiten we bij herhaling hebben vastgelegd, is met be wonderenswaardige volharding wederom begonnen aandacht te vragen voor het orgel als concert-instrument. We hebben de bezoekers gisteravond geteld: het waren er ongeveer zeventig, vrijwel uit sluitend behoorende tot den kerkelijken kring in engen zin. De zomerconcerten van den heer Mens in de Pieterskerk vertoo- nen vrijwel hetzelfde beeld. En elders is het niet anders. Voor de organisten, de elite van het muziekvak, is het verschijn sel om moedeloos onder te worden. Voor hen is de vraag van belang: heeft het crgel buiten den kerkdienst totaal afge daan? Zoo ja, dan hebben ze dit te aan vaarden als ijzeren noodzakelijkheid, waarvoor de evolutie in de muziek hen plaatst, om er vervolgens de konsekwen- ties uit te trekken. Of wel: is het ver schijnsel, al heeft het nóg zoo long ge duurd en al zal het nóg lang duren, toch van tijdelijken aard? Zoo ja, dan rust op den organist-kunstenaar de dure plicht zijn instrument te verdedigen ln het vaste vertrouwen dat het orgel als concert instrument weer een plaats, en een be hoorlijke plaats, in het mechanisme zal innemen, al moet dan zijn overheer- schende positie van een goede eeuw ge leden worden prijs gegeven. WIJ beant woorden de vraag in laatstgemelden zin. We zijn van oordeel dat er zelfs kentering is waar te nemen in den toestand. En omdat het een zaak is van algemeen muzikaal belang, willen we onze meening kort motiveeren. In den tijd der abstracte muziek (we denken aan Sweelinck, Buxtehude, Bach ln hun niet-hthurglsche, dus concert muziek) was het orgel het instrument bij uitnemendheid. Het moest dat zijn, omdat het zich volkomen aanpaste aan het denk en gevoelsleven van toenmaals en de daaruit voortvloeiende muziek. Alle Instru mentale muziek was orgelmuziek. Elk componist schreef voor orgel. Na Bach komt de romantiek op, waarin het eigen gevoel, het ik, hoofdmoment wordt in de muziek, die van abstracte muziek evolueert naar affectmuziek. Het moderne orkest en het moderne klavier ontstaan, die voor taan het uitdrukkingsmiddel der romanti sche componisten zullen worden. Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, Wagner, Mahler zelfs de organist Bruckner, geen van allen bedient zich langer van het orgel. Waarom niet? Een groot schrijver uit de eerste helft der vorige eeuw (Moritz Hauptmann) heeft nadrukkelijk gezegd: het orgel is een levenloos instrument" Dit teèkent den toestand ten opzichte der orgelcompositie in de romantiek. Men componeert niet meer voor orgel. Een en kele uitzondering (Mendelssohn. Franck, Reger) bevestigt den regel. In dien toe stand leven we, practisch gesproken, nog. Maar de nieuwere tijden breneen dutdellik nieuwe muzikale tendenzen, die sterk wij zen in. de richting van de abstracte 'muziek van vroeger. De tegenwoordige componistengeneratie staat niet meer vijandig tegenover het orgel. Een tot Ravel gerichte vraag waarom hij en zijn tiidgenooten zich niet met orgelcompo sitie bezig hielden beantwoordde hij gansch anders dan destijds Hauptmann. Ravel zei: we moeten eerst het instrument beter leeren kennen. Dat is teekenpnd voor de huidige verhoudingen. En bemoe digend voor den huidigen organist en den bewonderaar van de lineaire of architec tonische compositie. In dezen gedachtengang is 's heeren Schoutens concerteeren niet alleen verde digbaar doch zelfs prijzenswaardig. Laat ons hopen dat andere dan artistieke re denen hem niet zullen dwingen er een eind aan te maken. De weinigen die er waren hebben genoten van voortreffelijk gaaf orgelspel. Bach, o.a. met het G dur preludium en fuga. Brahms met een statige fuga, Mendelssohn met de mooie sonate in Bes, eenige Fransche componis ten van meer uitgesproken virtuose al lure. allen hebben in Schouten den waar- digen en den vaardigen vertolker ge vonden. Gevaarlijke en onheilspellende postzegels. I. De titel, die hierboven staat, zal waar schijnlijk menigeen op het eerste gezicht onverklaarbaar schijnen. Postzegels, die kleine, nietige, stukjes papier, zouden die gevaarlijk kunnen worden; zouden die iets onheilspellends kunnen beteekenen? En toch is het zoo. Een bekend spreek woord zegt: Kleine oorzaken hebben vaak groote gevolgen. En zooals men uit het volgende ziet, wordt ook hier dit spreek woord bewaarheid. Een nauwelijks te gelooven bericht, waarin verteld wordt hoe postzegels bijna een mensch het leven hadden gekost, volge hier: De geschiedenis speelt tegen het einde der vorige eeuw ln China. Een beambte van de afdeeling voor statistiek van de zeedouane, een zekere S. A. de Yillard, die een zekere bekendheid had gekregen door het ontwerpen van de postzegels, uitgegeven ter gelegenheid van den 60sten verjaardag van de keizerin moeder van China (1894) kreeg van de Chineesche regeering opdracht ook de ont werpen te maken voor een nieuwe serie postzegels. De niets kwaad vermoedende kunste naar beging kort na de uitvoering van zijn opdracht een fout, die hem noodlottig zou worden. Hij gebruikte n.l. voor één van de zegels de kleur van het keizerlijke purper, zóó. dat het in de oogen van de Chfneezen niet meer of minder dan een misdaad was. En voor die misdaad moest de kun stenaar vreeselijk boeten. Hij werd voor den keizer gebracht, en niettegenstaande al zijn betuigingen van onschuld en al zijn verontschuldigingen werd hij naar een wilde en onherbergzame streek van "Ibet verbannen en liet men hem daar aai: zijn lot over. Wel is waar gelukte het zij.i vrienden ten slotte na tal van vruchte- looze pogingen, hem te bevrijden, maar de arme kerel had reeds zoowel lichame lijk als g:estelijk zooveel geleden, dat hij spoedig daarop stierf. De zegels, die naar het ontwerp van Yillard in 1897 ver schenen, werden reeds in Januari van hc® volgende jaar ingetrokken, en door zegels met dezelfde teekenlng maar met een ander inschrift vervangen. (WordL vervolgd.) Bulgarije. - In het type der uitgave 1931 (koning Boris) tanding 12'/!, verscheen de 2 L. karmijnrood. RECLAME. 6454 ARDATH LONDON De 1 L. bruinrood en rood der uitgave 1930 is in gewijzigde kleur uitgegeven. Het middenstuk is thans oranje, de omlijsting grijsgroen. Duitschland. - Met ingang van 1 No vember a.s. zullen In Duitschland de nieuwe llefdadigheidszegels worden uitge geven in de waarden van 8, 15, 25 en 50 pfg., benevens een briefkaart van 8 pfg. De 8 pfg. (zegel en briefkaart) zal met een toeslag van 4 pfg. de 15 pfg. met 5, de 25 met 10 en de 30 pfg. met 40 pfg. toeslag worden verkocht. De toeslagen komen ten gunste van de Alg .meene Duitsche liefdadigheid (Winterhilfe). De voorstellingen zijn: op de 8 pfg. de „Zwinger" te Dresden, op 15 pfg. Breslau's raadhuis, op 25 pfg. met het slot Heidel- berg, de 50 pfg. met de „Holstentor" te Liibeek. Frankrijk - De gebruikelijke drie opdruk- amortisatie-zegels, zijn weer verschenen. Het zijn de 40 ct. met 10 ct. olijfgroen 'Semeuse met effen achtergrond). 50 met 25 ct. lila, (Semeuse met gestreepten ach tergrond). de fr. 1.50 met 50 ct. helrood iSemeuse met effen achtergrond). Deze waarden worden alleen uitgegeven met opdruk „caisse d'amortissement". Nederland. - De nieuwe 21 ct. grijsgroen met roltanding is voorloopig alleen aan de philatelisten-loketten verkrijgbaar. 25-JARIG BESTAAN KAASCONTROLE- STATION ZUID-HOLLAND VOOR VOLVETTE KAAS. Op 30 October a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat het Kaascontrolestation Zuid-Holland voor Volvette kaas werd op gericht. Dit station is thans tot een groot krachtig, evenwichtig lichaam opgegroeid en ofschoon er alle aanleiding zou zijn tot een min of meer plechtige herdenking van dit feit, heeft het Bestuur toch gemeend onder de tegenwoordige slechte oecono- mische omstandigheden van een open bare, eenigszins feestelijke herdenking te moeten afzien. De oprichtings geschiedenis van het station nagaande, bemerkt men dat op het 50e Nederlandsche Landhuishoudkun- dig Congres dat in 1897 in Hoorn gehouden werd, de eerste teekenen van onrust over den goeden naam van de Goudsche vol vette kaas werden waargenomen. Daar het congres niet tot een conclusie kwam, werd het onderzoek opgedragen aan het Nederlandsch Landbouwcomité, dat hier toe een commissie benoemde. Toen hel volgend jaar de minister van binnenland- sche zaken een klacht ontving van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen, wendde hij zich tot hetzelfde comité om advies. De commissie van on derzoek adviseerde in 1899 in een uitvoerig rapport tot oprichting van het Rijks- zuivelstation te Leiden om gegevens van vetcijfers te verzamelen voor de rubrie ken volvette, halfvette en magere kaas. In de volgende jaren kwamen meerdere klachten over knoeierijen binnen en klim mende publicaties daaromtrent van regee- ringszijde. Intusschen was de zaak ook aanhangig gemaakt bij de Hollandsche Maatschappij van Landbouw en werd in 1903 in een Algemeene Vergadering de vraag behan deld: „Is het gewenscht dat maatregelen worden beraamd tot beveiliging van den goeden naam der Goudsche en Edammer kaas." Er werd toen als resultaat een» Commissie benoemd, bestaande uit han delaren, producenten en zuivelconsulenten uit de provinciën Noord- en Zuid-Holland en Friesland. Men streefde toen reeds naar een Ne derlandsch kaascontrole; de vraag was echter, zou deze van Rijkswege worden uitgeoefend of zouden particuliere kaas- controlestations worden opgericht. Als vet- typen werden genoemd 40% 25"/o en 15%-ige kaas. In 1904 en 1905 werd opnieuw hierover door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw vergaderd en op 17 Mei 1905 besloot de Algemeene Vergadering tot op richting van Kaascontrolestations, dus volgens particulier initiatief. Het idee van een „Nederlandsche" kaascont-röle had men laten varen en zoowel voor het kaascontrolestation in Noord-Holland als voor dat in Zuid-Hol land werd de 40 plus kaas als de hoogste graad vastgesteld, wel was er dus nog de opzet van een „Hollandsche" eenheid. Met de wetenschap van thans, lijkt het een heel vreemd besluit de eigen volvette Goudsche boerenkaas op deze wijze naar beneden te drukken. Echter staande voor een geheel nieuwe zaak" werd hiertoe be sloten, conform het voorstel van de door de Hollandsche Maatschappij van Land bouw benoemde Commissie. Op 30 October 1906 werd toen het Kaas controlestation Zuid-Holland door de Hol landsche Maatschappij van Landbouw op gericht en hiermede was de grondslag ge legd tot een snelle ontwikkeling van een beter begrip omtrent onze volvette kaas. Op 3 Septembers 07 werd de vetgrens door dit station reeds verhoogd tot 45%, maar werd nog niet als verplichtend voor geschreven, dat de kaas moest worden be reid uit volle melk. daar hiertegen van de zijde van vele producenten en handelaren bezwaren werden gemaakt. Op 22 Januari 1909 besloot de Alge meene Vergadering, dat de gecontroleerde kaas uitsluitend mocht, worden bereid uit volle melk, terwijl bij de bereiding geen onnoodig vetverlies mocht plaats hebben. De vetgrens van 45®,'o is in 1926 in op dracht van den Minister verhoogd tot 46®.7 De moeilijke vraag omtrent vorm en wijze van aanbrengen van het controlemerk werd voorloopig opgelost door het invoeren van een indrukmerk met de letters „K. C. Z. H." Dit merk is gebruikt tot Mei 1910, toen door een „merkencommissie" een nieuw merk werd ingevoerd, een combinatie van de letters V. C. als op- drukmerk, met het woord „rijkscontrole" als kleurmerk (tatouceerprlkmerk.) De Vereeniging kreeg van de Regeering dit controlemerk officieus als „rijksmerk" in te voeren. De Regeering deed een tweede stap, toen op 17 Juli 1911 de wet op het Rijkskaas- merk werd aangenomen. In 1912 werd een volgende stap op het pad van de ontwikkeling van het contro lestation gedaan, toen de heer Gramser uit Leeuwarden zijn vinding van het caseine-merk deed, welke stap gevolgd werd door de beslissende ontdekking door dr. van Sillevoldt van het thans gebruikte rijkskaasmerk. Het tegenwoordige kaas- merk werd op 23 Februari 1914 tot rijks kaasmerk gemaakt. De boycot uitgesproken door de Nederl. Vereeniging van Kaashandelaren, dat duurde van 7 Maart 1907 tot Mei 1910 belemmerde een goede ontwikkeling van het station in1 deze eerste jaren zeer. Werd begonnen met een ledental van 284 in den loop der jaren is dit tot 3257 uitgegroeid, de belangrijkheid van het station ten volle demonstreerend. HET TELEFOONVERKEER IN DE BLOEMBOLLENSTREEK. Dc grens tusschen Noordwijk en Sassenheim. Door het hoofdbestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur was aan den dienst der P.T.T. gevraagd de Zuid-grens van het ontworpen telefoondistrict Haar lem zoo te projecteeren, dat de plaatsen, welke thans in één telefoonnet zijn ver- eenigd, niet aan weerszijden van de grens zouden komen te liggen. (Sassenheim dus ln één district met Lisse.) Met het oog op de belangen van de be oefenaren van het vak in Noordwijk werd tevens gevraagd deze zuidgrens zoover te verleggen, dat Noordwijk nog in het tele- foondistrict Haarlem zou vallen. Uit het hieronder gepubliceerde antwoord op di- zen brief blijkt, dat de grenslijn niet dws door het thahs bestaande streeknet Lis zal worden getrokken, hetwelk dus zijn geheel in het district Haarlem s! worden ondergebracht, en dat ten aat- zien van Noordwijk in de toekomst en regeling zal wórden ontworpen, waardoa dit centrum rechtstreeks telefonisch ver keer met de over de grens gelegen plaat sen in het district Haarlem zal verkrijgen. Het antwoord van het hoofdbestuur der P. T. T., ontleend aan het „Weekblad", volgt hieronder. .Kaar aanleiding van bovenaangehaald schrijven deel ik U mede, dat het ln de bedoeling ligt om bij de automatiseerin! van het Bloembollendistrict de zuidgrens van het district Haarlem te trekken tus schen Noordwijk en Sassenheim, zoodat Sassenheim dus ook tot dit district aal behooren. 2. Rechtstreekscli vol-automatisch ver keer zal dan tusschen de plaatsen Noord- wijkerhout, Lisse, Hillegom, Sassenheim en Bennebroek onderling en ook vanuit deze plaatsen met Haarlem mogelijk zijn. 3. Bij de verdere uitwerking van dt plannen tot automatiseering van het Bloembollendistrict ls het wenschelijk ge bleken om de automatiseering van Noord wijk nog op te schorten. 4. Wanneer echter t.z.t. de automatisee ring van Noordwijk tot stand gebracht zal zijn. kunnen maatregelen overwogen wor den, opdat dan deze plaats ook met de bovengenoemde plaatsen haar telefoonge sprekken langs automatischen weg recht streeks zal kunnen afwikkelen, hetgeen voor den uiteindelijken toestand in ieder geval in de bedoeling ligt. 5. Omtrent een eventueele wijziging van het telefoontarief, geldend voor de aange slotenen op de verschillende netten in hei Bloembollendistrict, zal, zooals ik indertijd reeds mondeling mededeelde, vooraf met de organisaties van belanghebbenden liet noodige overleg worden gepleegd. Het ligt in de bedoeling van Bloembol lencultuur" thans in overleg te treden met het hoofdbestuur der P.T.T. om te trach ten de Noorderens van het telefoondistrict Haarlem zoodanig te bepalen, dat een zoo groot mogelijk stuk van het Noordelijk deel der bloembollenstreek in dit district wordt ingedeeld. WEEKBLADEN. .Het Leven" brengt foto's van het sen- sationeele Majella-proces en van de Ma* tuschka-geschiedenis. Voorts artikelen met interessante afbeeeldingen over de „Ar* beidshel in de Zuid-Afrikaansche diamant velden", „Ontspanning en amusement in Sovjet-Rusland" en het „Dorp der Roo- kers". „De Wereldkroniek" wijdt veel aandacht aan den grooten Edison. Interessant, vooral voor hondenliefhebbers, is het artikel over de hond als trouwe leidsman van den mensch. Volgt een veelomvattend wereld- allerlei en een beschouwing over de Cana* deesche bergpolitie. v. O. schrijft in „de Haagsche PosF" over een „Roffelreis door Duitschland Voorts artikelen over „Indië op een keer punt, „Nederlandsch-Belgische Kanalen- plannen", „Onze véél te moeilijke H.B-S „Muziek engeld", „De Reserve-offider en de herhalingsoefeningen", enz. Oud-minister H. A. van IJsselstey11 brengt in de „Groene Amsterdammer" een hoofdartikel over „De droogmaking der Zuiderzee", M. K. schrijft over „De toe stand in Duitschland". Otto van Tussen* broek bespreekt het boekwerk van PJJ' Bromberg over „Het Hollandsche inW' rieur". C. A. Klaasse behandelt het jwj* actueele vraagstuk „Hoe kunnen wij fle crisis beëindigen?" 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2