het onderzoek der hoogere luchtlagen. uit de rijnstreek. 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 October 1931 Vijfde Blad No. 21963 n. In het vorige artikel onder dezen titel is 'n kort overzicht gegeven van de hulp middelen, waarover de meteorologie be schikt om de hoogere luchtlagen te on derzoeken. Ditmaal moeten wij die hulp middelen wat nader bekijken. Daartoe zullen wij bij 't eenvoudigste beginnen: het onderzoeken van de luchtstroomen op grootere hoogten, voor zooverre dit niet gedaan wordt door de drift der wolken te observeeren. Wij hebben reeds gezien, dat men door middel van z.g. loodsballons die luchtstroomen kan nagaan. Deze loods ballons zijn kleine gummi-ballons, die met waterstof gevuld worden, maar dan van een grooter formaat dan de kleine ballon, die ln de groote warenhuizen wor den verstrekt. Loodsballons met een mid dellijn van 60 c.M. tot 1.50 M. behooren tot de meest gebruikte. Men kan zoowel door proefneming als door berekening aantoonen, dat zulke ballons met een constante snelheid stij gen (afgezien van storende invloeden door vertikale luchtstroomen), een snelheid, die bepaald wordt door het gewicht van den ballon en door zijn stljgkracht, twee factoren, die men regelen kan, zoodat het mogelijk is de stijgsnelheid van te voren te kiezen. Deze bedraagt van 150—250 meter per minuut, al naar de mate van vulling van den ballon. Zoo'n ballon be reikt dus in 7 tot 4 minuten een hoogte van 1000 M. en kan men hem b.v. een uur lang volgen (wat al vrij lang is), dan heeft hij een hoogte bereikt van 9—15 duizend meter en heeft dan reeds de stra tosfeer bereikt. In den regel lukt zoo'n lange waarneming niet. hetzij doordat de ballon achter een wolkenlaag verdwijnt, hetzij doordat hij te ver afdrijft en uit het oog wordt verloren. Deze laatste uit drukking ls in zooverre niet geheel juist omdat men den loodsballon niet gewoon met het ongewapend oog nakijkt maar met behulp van een vergrootenden kijker, een z.g. loodsballon-teodoliet, een bijzon der apparaat, dat alleen voor dat doel ge construeerd is. Het gelukt niet zelden loodsballons op die manier nog op een af stand van 50 K.M. te zien, maar dit hangt in hooge mate af van de helderheid der lucht. Een ongekleurde loodsballon, die in den helderen zonneschijn zweeft vertoont zich in den kijker als een helder wit puntje gelijk een ster ln den nacht en is zeer goed te volgen. Wil men de waarne ming in den nacht verrichten, dan wordt een lichtje aan den ballon gehangen en dan kan men ln den regel het lichtend puntje zeer lang volgen als een dwaalster aan den hemel. Waarop berust nu het onderzoek der luchtstroomen door middel van loods ballons? In de eerste plaats moet men in aan merking nemen, dat de loodsballon tijdens zijn stijging achtereenvolgens verschillen de luchtlagen doorloopt en daarmede een eindweegs voortdrijft met dezelfde snel heid en ln dezelfde richting als de lucht stroom heeft. Na verloop van een zekeren tijd. gerekend vanaf het oogenblik van loslaten heeft de ballon een bepaalde hoogte en een bepaalden afstand, in hori- zontale richting gerekend, vanaf het op- laatpunt bereikt. Men kan zich een drie- tofs voorstellen, waarvan de drie hoek punten zijn: het oplaatpunt (d.w.z. de Mollet). de ballon zelf en het voetpunt na de loodlijn, uit den ballon op den pond neergelaten. Van den rechthoekigen driehoek, door deze drie hoekpunten be paald, kent men de hoogte (d.i. stijgsnel heid en tijd, gedurende welken de ballon onderweg is), en de z.g. elevatiehoek. die men kan meten met den teodoliet, daar deze voorzien ls van een vertikale graad- verdeellng. Door middel van een eenvou dige formule der driehoeksmeting kan men dus den horizontalen afstand, waarop de loodsballon verwijderd is. berekenen. Men gaat nu als volgt te werk: De bal lon wordt op een bepaald oogenblik losge laten. laten wij zeggen precies 12 uur. Een volle minuut later, dus om 12.01 uur. wordt de elevatie-hoek gemeten. Op dat oogen blik heeft de ballon dus een hoogte bereikt gelijk aan de stijgsnelheid in meters per minuut, b.v. 150 M. Om 12.02 wordt de ele vatie-hoek opnieuw gemeten, de hoogte is dan 300 M„ om 12.03 450 M„ enz. Elke volle minuut wordt de waarneming herhaald. Men weet dus op elke minuut precies hoe hoog en hoe ver de ballon af is. Beweegt de ballon zich in één richting, dan is de in elke minuut afgelegde weg gelijk aan het verschil tusschen de afstanden, waar op de ballon zich aan het begin en het einde van die minuut bevond. Loopt de jnnd met toenemende hoogte om, wat haast altijd het geval is dan wordt de be rekening eenigszlns lastig, maar ls toch mogelijk, zoodat men voor alle hoogten de snelheid, waarmede de lucht zich daar beweegt, kan berekenen. Daaraan den teodoliet ook een horizon tale graadverdeeling is aangebracht kan men telkens aflezen in welke richting t.o.v. een vast punt de ballon staat. Uit deze af leveringen wordt dan de richting der luchtstroomen afgeleid. Hoewel deze methode van waarnemen yrij lastig en ingewikkeld schijnt te zijn, }k zij ln werkelijkheid eenvoudig en in handen van geoefende personen zeer ge makkelijk toe te passen en levert vrij vlug en op niet dure wijze zeer nauwkeurige gegevens over de luchtstroomen op groo- tere hoogten. Storend kunnen natuurlijk eigen vertikale bewegingen van de lucht perken, maar dit bezwaar kan worden on dervangen door z.g. dubbele viseering. d.i. door den ballon vanaf-twee standplaatsen te observeeren. Deze methode is echter zeer bezwaarlijk toe te passen en tiidroo- vend bil de berekening der resultaten, zoodat zij weinig wordt toegenast. Hier te lande worden door de zorgen van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut zoo mogelijk dagelijks loodsballon-waarne- mingen gedaan, waardoor zeer vele gege vens verkregen worden, die. zoowel voor de luchtvaart als de weervoorspelling van Kroot belang zijn. Hierover echter later. (Nadruk verboden). C. N. RECLAME. ALPHEN. Jaarvcrg. A.R. Kiesver. „Nederl. cn Oranje" Door de A.R. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" werd haar eerste vergadering gehouden ln bet gebouw „Concordia". Na de opening door den voorzitter den heer J. H. Belgraver herdacht spr. met wee moed het verscheiden van wijlen den heer P. Westerbrink, wiens arbeid en persoon voor al het vele dat deze voor de ver. heeft gedaan in dankbare herinnering zal blij ven. Hij memoreerde de plaatselijke raads verkiezing 1931 die tot dankbaarheid stemt, evenals de wethoudersverkiezing, waarbij de A.R. weth. de heer G. M. Herngreen wederom als zoodanig werd herkozen. De heer M. Oudhoff hield vervolgens een be spreking over - het Bolsjewisme, hierom trent eerst de plincipleele zijde bespre kende en daarna de practische vergelij king. In den breede besprak hij het optre den Lenin, Trotsky en Stalin. Het Bolsje wisme tegenover het Chr. geloof, huwelijk, gezin, de maatregelen die genomen worden tegen den Godsdienst, de leeraars, de slechte woningtoestanden, de invloed van Kunst en Litteratuur, dat alles staat ln een teeken van een strijd op leven en dood. Spr. eindigde met een bespreking over het vijfjaren plan en wees er op hoe tegen dit alles gestreden moet worden met de al overwinnende kracht van het Evan gelie. Door den heer Oudhof werd deze avond gesloten met gebed. De komende Roode Kruis collecte. Dit jaar zal de 10e jaarlijksche Roode Kruiscollecte worden gehouden en wel te dezer plaatse op Woensdag 28 October a.s. Waar de opbrengst dezer collecte geheel ten goede komt aan hetVredeswerk van het Nederlandsche Roode Kruis, waarvan de gemeenschap vruchten plukt, beveelt het Comité ook deze collecte weder met warmte bij de ingezetenen aan, opdat een ruime opbrengst worde verkregen. Onze plaatsgenoot de heer J. H. Jan maat behaalde op den eindwedstrljd te Den Haag. die werd gehouden over geheel Nederland, uitgeschreven door de N. V. Meelfabriek der Nederl. Bakkerij een lsten prijs voor zijn tarwebrood. Onze plaatsgenoot de heer A. de Groot slaagde voor het diploma Schoolraad met aanteekening voor Chr. Nat. en Geref. schoolverband. BODEGRAVEN. GEMEENTERAAD. De Raadhuiskwestie. Vuilverbranding. De Steunregeling. Algemeene be schouwingen Begrooting. Obstructie van den heer Oldenians - De begroo ting na lange behandeling aangenomen. De Raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen. Alle leden waren aanwezig. Allereerst werd geïnstalleerd tot tijde lijk secretaris mej. A. van Benten, daar de heer Loman nog geruimen tijd zal moeten rusten. De heer Oldemans heeft bezwaar tegen de notulen. Een voorstel tot aanvulling werd ech ter met 121 verworpen. Onmiddellijk begint nu de heer Oldemans weer obstruc tie te voeren. Hij laat over de minst on beduidende voorstellen, zooals het voor kennisgeving aannemen van stukken, noofdelijk stemmen en is er dan zelf ooi: voor. Voortdurend geremd door dit stem men worden allerlei kleine besluiten ge nomen. De fa. W. de Liefde krijgt toe stemming om de gasfabrieken onder te brengen tn een N.V. De heer J. Beljen wenschte ineens de Raadhuiskwestie op te lossen. Het was te begrijpen dat dit zoo maar niet zou sla gen. Schriftelijk stelde deze heer voor het plan C. van de vroegere comm. aan te nemen en f. 10.000 uit te trekken voor de eenvoudigste verbouwing. Hij deed dit omdat voorzieningen direct noodig zijn, omdat een kluis gebouwd moet worden en vooral om voorloopig voor een bedui dend aantal jaren de kans op nieuw bouw, die hij wilde afsnijden weg te ne men. De Raad moest daar echter niets van hebben. B. en W. deden het nog goedkooper en stelden voor f. 300 beschik baar te stellen voor de allernoodigste re paraties aan de kap. De heer Oldemans verwonderde zich er over. dat de vroegere comm. niet was ge raadpleegd. Het voorstel kreeg tenslotte alleen de steun van den voorsteller. Dc ontruimingstermijn voor onbewoon baar verklaarde woningen werd met een half jaar verlengd. Dit geschiedde zonder stemming, zender dat iemand er tegen was. De heer H. J. v. d. Poll vroeg inlich tingen en de heer Oldemans fulmineerde tegen kerkelijk Bodegraven, dat zulke toestanden liet bestaan en alle gezins leden in één kamer liet slapen. Echter was hij er nu voor omdat anders de men- schen op straat werden gezet. Benoemd werd een commissie, bestaande uit de heeren Jongeneel, v. d. Poll en Baan Batelaan voor uitsluitend technische wij zigingen .van het reglement van orde. Een zeer belangrijk punt kwam aan de orde, toen B. en W. voorstelden de lood- aschbranderij aan Buitenkerk aan te koopen voor f. 8000 voor vuilnisbergplaats en verbrandingsoven. Na enkele Inlichtin gen werd de vergadering geschorst en doorvergaderd met gesloten deuren. Een uur lang is toen^over deze zaken gesproken en volgde nog even een debat voor het publiek. De heer v. d. Poll begon met te ver klaren, dat zijn bezwaren en die van zijn politieke vrienden niet waren weggeno men. Hij achtte zich niet bekwaam te be slissen en stelde verdaging voor. Gelezen wordt nog een aanbieding van een terrein bij de Wierickerschans en een verzoek om gedurende enkele jaren het vuil te mogen gebruiken voor slootdemping. De heer Jongeneel daarentegen zal voorstemmen. Niet omdat hij het er mee eens is. De prijs o.a is veel te hoog, maar omdat nu eenmaal geen andere oplossing ls te vin den. B. en W. hebben alles geprobeerd: hadden er zelfs een boerderij voor ge kocht. Evenzoo de heer Baan Batelaan. De heer Oldemans steunt het voorstel van B. en W. Evenzoo de heer Huitkarm, die ook niet tevreden is. maar geen betere oplos sing weet te vinden. De heer v. d. Poll wil inlichtingen over de verbranding. Bevalt dat niet. dan zit de gemeente met het panr De" heer Boer zal voorstemmen. De voorzitter acht deze oplossing zeer goed. Het gat niet om het systeem van de groove steaen, maar om nel verbranden van papier enz. Andere dergelijke ïnncn- ungen aeni spr. mei. Hei vuoisiel- v. d. Pou vall lensiolie mei 82 siemmen. Het voorstel van H. en w. worai aangenomen. Een tweeae belangrijke zaak is een adres van de K.K. en Cm'. Vaaorganisaties waarin gevraagd wordt wederinvoering van de werkloozensteunregeling van 192Y, alsmede een aares van de centr. Bond van transportarbeiders. B. en W. komen met een eigen voorstel, dal ongeveer Deneisi oe wederinvoering van de regelingen van 19z7. De heer Oldemans is met levreaen. Hij begrypt de houding der Chr. organisaties met, uie steun vragen als een gunst en met ais een recht. Zij vragen f. 10.— per kost winner, plus 50 cent voor elk kind. Dat ls veel te weinig. Er mocht da'n wel een ge- biuiksaanwijzing bij hoe het geld moet genruikt worden, om in het leven te kun nen blijven. De crisis is het gevolg van het kapitansme. Beter zou zijn heel geen steun; dan kwam de revolutie nog eerder. Als men echter zoo laag steunt, dient men de revo lutie. In Bodegraven is nog welstand ge noeg en kan voldoende gegeven worden. Toen vragen spr.'s menschen niet meer dan f. 12.—. De kerkelijke arbeiders durven nog niet. Ze zijn te weinig ontwikkeld. De heer v. d. Poll spreekt zijn erkente lijkheid uit over het voorstel van B. en W. Hij meent dat de steun aanvullend moet zijn en niet toereikend. Het particulier initiatief moet voorop gaan. Het voorge stelde komt overeen met de verzoeken der Chr. organisaties. Ook de Kath. arbeiders beweging vraagt steun als gunst, niet als recht. De steun in Zaandam is niet van beteekenis hooger dan de voorgestelde. Tenslotte wordt tot steunregeUng beslo ten en overgegaan tot de vaststelling van een reglement. Voor de regeling wordt benoemd een commissie, bestaande uit een voorzitter be noemd door B. en W., 3 raadsleden en 3 leden van de organisaties. Vastgesteld wordt dat uit elk der centrale organisaties 1 lid zal worden benoemd. Elke week zal vergaderd worden en des Zaterdags wordt steun uitgekeerd. De heer Oldemans stelt niet voor een hoogeren steun uit te keeren, maar om de toelage voor ieder kind te brengen van f. 0.50 op f. 1.Dit voorstel vindt geen steun. Een bepaling, dat geen steun wordt ver leend als de werklooze 30 dagen voor hij werkloos werd, is gehuwd, wordt gehand haafd. Ietwat ruimer wordt gemaakt een bepaling dat geen steun wordt verleend voor personen ouder dan 65 jaar. Daar voor brak de heer Burggraaf een lans. De commissie krijgt nu het recht dit te be- oordeelen. De regeling zal van kracht zijn van 1 November tot 1 April. Tenslotte wordt de regeling met alg. st. aanvaard. Ook de heer Oldemans is voor. daar zij een verbetering is, dus hij moet voorstemmen: echter is niet gegeven wat de moderne org. vraagt. De heeren v. d. Poll en Baan Batelaan leggen tenslotte nog eens vast dat de Chr. organisaties een régeling vragen, die ge baseerd is op werkelijkheidszin. De vergadering werd hierop geschorst. Bij de avondzitting bleken weer alle leden aanwezig te zijn. De belangstelling bleek thans nog veel grooter te zijn. Alle nieuwsgierigen werden echter ook thans buiten het gebouw gehouden, tot den aan vang der vergadering. Ook toen werden er slechts 12 van het zeker 5 maal grootere aantal toegelaten. Aanstonds werd aange vangen met de benoeming van de leden der commissie voor de werkloozensteun. Tot leden uit den Raad werden gekozen de heeren Kelfkens. Baan Batelaan en Beijen, tot arbeidersleden de heeren P Verbeek. S. Steenbergen en J. Baars. Voor deze laatste plaats had de heer Oldemans als no. 1 genoemd den heer A. v. d. Neut en op aandringen van de vergadering als 2de den heer E. de Jong en 3 Baars. Zoo had het bestuur der Moderne Organisatie het aan hem opgegeven. De heer Olde mans bleek dan ook zeer verontwaardigd over dit passeeren van den wil zijner or ganisatie en toonde zulks, door over het eerstvolgende punt stemming te vragen. De laatste uren had hij obstructie achter wege gelaten, maar zou het verdere van den avond deze voeren tot in het onein dige. De behandeüng der begrooting werd aangevangen met een rapport van de financleele commissie, zonder eenige be langrijke opmerking. Zij bracht lof aan de waarn. secretaresse en voordien waar nemend ontvanger, mej. Van Benten. De begrooting was gemakkelijker te sluiten dan de vorige. Het beginsaldo bedroeg dan ook f. 20.000 meer. De begrooting van het electrisch bedrijf is ook zeer ruim geno men. De winst van f.4000 ls laag geraamd. Volgden de algemeene beschouwingen. Allereerst sprak de heer Boer namens de C.-H. fractie over de wereldcrisis en de gevolgen daarvan voor onze gemeente Hij verwachtte, dat zij daarvan zeer veel lijden zal. De gemeentehuishouding zal zeer sober moeten zijn en hoewel de toe stand op het oogenblik nog zeer gunstig is. zullen de uitgaven zoover mogelijk moeten worden teruggebracht. Mocht het noodig zijn. dan zullen ook de salarissen eenigszlns moeten worden verlaagd. Een Raadhuis bouwen, zou thans absurd zijn. De heer v. d. Poll. die zich ontpopte als een goed spreker was zeer uitvoerig in zijn beschouwingen. Allereerst drukte hij er zijn blijdschap over uit dat de R -K. frac tie met drie man is teruggekomen in den nieuwen Raad. Duidelijk weersproken is dus wel de bewering van roode zijde als zouden de R.-K. arbeiders op de S.D.A.p. stemmen. Spr. wilde voorts de verhoudin gen zuiver stellen, door te verklaren dat er een conferentie ls geweest van de rechtsche fracties, wat heelemaa] niets bijzonders is. en dat. zulks ln verband met de woorden van den heer Jongeneel de Kath. fractie zich heeft gehouden aan de daar gemaakte afspraken. Haar medewer king aan de herkiezing der wethouders was echter niet toegezegd. Niet omdat de fractie zelf een zetel wenscht. al zou daar wel wat voor te zeggen zijn. maar omdat ontstemming heerscht over de benoemin gen. inzonderheid die van den gemeente ontvanger. Spr. ging daar uitvoerig op in. Slechts 2 personen van Kath. opvattingen staan In dienst der gemeente. Dat ls 6 »/o Spr. maakte enkele opmerkingen naar aanleiding van de begrooting. over de ruime ramingen en de groote overschot ten op vorige dlenstlaren. Hij zou graag een comm. van publieke werken zien in gesteld. Hü wenscht een sociaal door voelde belastingnolitiek. Zijn fractie be schouwt zich niet als verdedigster van een bepaalde groep maar van de geheele bevolking. Zij zal gTaag haar volle mede werking geven aan aUe pogingen om de orde te handhaven in den Raad. In dit verband hekelt spr. het optreden van den heer Oldemans ook op deze vergadering. De heer Oldemans ging ln tegen de rede van den heer v. d. Poll. die hij al aardig Rood noemt. Het groeien van de R -K. is dat van een koeienstaart, n.l. naar bene den. De Kath. fractie schijnt geheel omge draaid te zijn. De heer Leliveld #ieef t ten minste vaak tegen voorstellen gestemd, waar hij nu volgens zijn partijgenoot voor ls. Zoover heeft het voeren van ob structie dan al geholpen Spr. zal door gaan tot ook andere partijen zoover zijn. De voorzitter beantwoordt verschillende opmerkingen, die deels ontstaan waren door de onbekendheid der nieuwe leden met de zaken. De heer v. d. Poll viel weer den heer Oldemans aan. Deze heeft geen begrip van wat er leeft in de Kath. partij. Hij betoogde dat juist de SD.A.P. verloren heeft bi) de stemming De heer Oldemans zeide dat de aanval is uitgegaan van de Katholieken. Hij verklaarde zich niet tegen het Christendom als het maar goed werd toegepast. Nu ving aan de behandeling van de be grooting zelf en daarmede het begin van een groot aantal uren. dank zij de ob structie van den heer Oldemans. Het begon zoo: Bij de eerste post vroeg de heer Oldemans stemming. Bij een vo rige behandeling Het hij zoo de geheele begrooting door stemmen. Nu werd dat voorkomen. De voorz. weigerde te stem men. Hij beschouwde de geheele begroo ting als één voorstel, waarover ten slotte als geheel zou worden gestemd. Alleen over de amendementen zou moeten wor den gestemd. De heer Oldemans protes teerde daartegen, maar moest berusten. Even herademde men. Echter bleken er nog andere middelen te zijn. Bij post twee begon de heer Oldemans voor te steUen deze te verhoogen met f. 100. Daarbij werd een korte toelichting gegeven, waar na de voorz vroeg of dit voorstel werd ge steund. Toen dit niet geschiedde kon het niet ln behandeUng komen. Ditzelfde spel werd voortgezet bij alle volgende posten van de begrooting. een honderd of vijf. Al spoedig ontnam de voorzitter de ge legenheid tot het geven van een toelich ting en mocht alleen het voorstel worden gedaan. Dat geschiedde dan op 'n trek kerige manier, met volledige voorlezing van de geheele formuleering. Na eenigen tijd begon dat de andere heeren danig te vervelen en de beer Beljen vroeg nu op te houden met deze serie voorstellen. De heer Oldemans weigerde. Het ls zijn recht en hij zal doorgaan tot in het oneindige. De Raad moet maar leeren hem anders te behandelen. De heer v. d. Poll drong aan op schorsing der vergadering evenals de heer Leliveld. De voorzitter noemde het echter 'n klein oponthoud iederen keer en de begrooting moet toch klaar. Hetzelfde spelletje gaat dan weer onverminderd voort. Het meerendeel der leden zweeg volkomen. Van een gewone behandeling der begrooting kwam niets. Alleen de heer Jongeneel deed af en toe een enkele op merking over posten. De heer Oldemans heeft werkelijk be zwaren tegen den post Burgerwacht. Hij hield daartegen een scherpe rede. waar aan echter geen aandacht werd geschon ken. B. en W. stellen voor den post Wijk verpleging. Kraamverzorglng enz. van f. 100 te brengen op f. 200 en dan niet lan ger deze ter beschikking te steUen van één van de drie ver. doch te verdeelen naar gelang van het agntal bezoeken. De heer v. d. Poll wilde het bedrag dan liever op f.300 stellen en leder f.100 geven. De heer Beijen wilde beide gedachten combinee- ren. het bedrag steUen op f. 300 en de verdeeling volgens het plan van B. en W. Aldus werd besloten. Vóór te beginnen aan het hoofdstuk openbare werken vroeg de heer Jongeneel de vergadering niet langer voort te zetten. Hij had genoeg van deze vertooning en zou bovendien gaarne nadere inlichtingen hebben uit de begrootingen van den ge meente-opzichter. De vergadering werd daarop verdaagd. Direct Dij den eersten post al vroeg de heer Oldemans het woord om een of an dere willekeurige verhooging voor te stel len. Dat ging zoo door, waarna de voor zitter de behandeUng der posten stopte, om op te merken, dat hij voornemens was, wanneer de heer Oldemans op dezelfde wijze zou doorgaan, gezien zijn optreden, krachtens art. 72 van de gemeentewet den Raad voor te stellen hem te verwijderen. De heer Oldemans was daarover verbol gen. Zoo kan men iedereen, die aan de meerderheid niet gevallig ls, er uitzetten. Spr. meent in zijn recht te zijn. Hij mag voor eiken post een voorstel indienen en zal dat doen ook. Hij waagde het er op. Blijkbaar voelde de heer Oldemans weldra, dat hij' zou verliezen. Wel werd de obstruc tie volgehouden tot den laatsten post, maar toch werden niet meer alle posten op dezelfde manier aangevallen. Met dit al schoot de behandeling echter nog op als een slak. De heer Boer vroeg groote werken zoo veel mogelijk in eigen beheer uit te voeren. De voorz. zal zooveel mogelijk rekenen met tewerkstelling van werklooze arbeiders, maar moet wel rekenen met vakmenschen. In den post „Straten en pleinen" is op genomen een bedrag voor de geheele ver betering van de Prins Hendrikstraat en voor de bestrating van Buitenkerk. Een verzoek om subsidie voor schoolvoeding werd afgewezen. De muziekcorpsen vragen een muziektent. Vroeger moest men daar niets van hebben, maar nu was de alge meene opinie er wel voor: alleen B. en W meenden het bedrag daarvoor nu niet ge rechtvaardigd. Een desbetreffend voorstel werd dan ook afgewezen met 74 stem men. Voor de heeren v. d Poll. Beijen, Jongeneel en weth. v. d. Marei. De ('eer v. d. Berg ontwikkelde ook principieele be zwaren. De gymnastiekvereen., die de voormalige school C, met inbegrip van de verlichting gratis ontvangen, vroegen nu ook de ver warming en het schoonhouden. B. en W stelden voor f. 100 subsidie te geven. Het voorstel werd met de stemmen van de hee ren v. d. Berg en Kelfkens tegen, aange nomen. Gesproken werd nog over de posten Arm verzorging, Werkverschaffing en steun aan werkloozen volgens de steunregeling, die gehandhaafd worden op f. 6000, f 6000 en f. 2000. De voorzitter huldigde ten slotte het secretarie-personeel, dat in korten tijd. juist tijdens het opmaken van de begroo ting. eerst den ontvanger en nu de: secre taris moest vervangen De begrooting wordt ten slotte met 10—1 stem aange nomen. Alleen de heer Oldemans ver klaarde zich tegen. Nadat de vergadering gesloten was, werd nog vergaderd in comité-generaal op verzoek van den heer v. d. Poll, die een mededeeling had te doen. Deze was blijk baar zeer belangrijk, daar' dit comité-ge neraal VI; uur duurde. Loop der bevolking. Gevestigd; B. Nagel, landbouwer van Someren G. Oosterbeek, bakker van Burmalsen J. v. d. Marei, landbouw kundige, van Wagenlngen G Goebe. huishoudster van Barmen, D. M. Groe- zesmith, huishoudster van Osterfeld. Vertrokken: J. M. Pfauth, zonder beroep naar Delft S. Neijenhuis, zonder beroep, naar Assen J. Venema, landbouwer, naar Gieten H. Veneman, landbouwer, naar Waddingsveen. Arbeidsbemiddeling. Bij de gem. arbeidsbemiddeling staan als werkloos ingeschreven: 8 timmerlieden. 22 losse werklieden, 2 opperlieden, 5 grond werkers, 3 pakhuisknechts, 2 chauffeurs. 2 fabrieksarbeiders, 1 machinist, 5 metse laars, 1 bankwerker. I smid, 2 kantoorbe dienden. De slager R. werd op de Noordzijde aangereden door een auto, die teveel rechts hield en op het rijwielpad terecht kwam. R. werd in den rug geraakt, schoot op het stuur van zijn fiets en zoo te water. Hij werd leelljk aan den rug verwond. BOSKOOP. Pluimveevereeniging Nut en Sport. Aangemoedigd, door het groote sucoes op de vorige tentoonstel.ingen bereikt, zal dcor bovengenoemde vereeniging op 2o en 26 December e.k. wederom een nationale tentoonstelling worden georganiseerd. Overtuigd van de belangstelling, doet de vereeniging wederom een beroep op de medewerking, welke kan blijken door het deelnemen aan een of meer inzendingen of het schenken van financieelen steun. De toestemming, voor het houden dezer tentoonstelling is" door den Burgemeester verleend. Aan deze tentoonstelling zal ook weder een verloting worden verbonden. Zondagsdienst doktoren. Voor Zondag 25 October, zal de Zondags dienst worden waargenomen door dr. J. Hamburger. o LEIDERDORP. Raadsagenda. De raad dezer gemeente komt Dinsdag a.s. te 1 uur 45 n.m. in openbare ver gadering bijeen ter bespreking der volgende punten 1. Opening. 2. Notulen. 3. Meded.-elingen en ingekomen stukken. 4 Overzicht kosten bestrating 1931 met voorstel tot toekenning van een gratificatie aan den Gemeente-Opzichter. 5. Vaststelling ontwerp-rooUijn verorden ningen met kaarten, met betrekking tot den Hoogmadesclien weg en Hoofdstraat van Bruggestraat tot Hoogmadesclien weg. 6. Vaststelling verordening beroep Wo ningwet 7. Voorstel tot wijziging Algemeene Portieverordening. 8. Wijziging besluit geldleening dd. 30 September 1931. 9. Verlaging- rente-peroentage van een tweetal geldleeningen. 10. Voorstel tot verstrekking van een kasgeldleening aan de gemeente Ginneken en Bavel. 11. Goedkeuring begrooting 1932 van het Burgerlijk Armbestuur. 12. Vaststelling besluit tot inbreng van 9.41.45 H A. grond in het gemeentelijk grondbedrijf. 13. Vaststelling begrooting gemeentelijk grondbedrijf. 14. Vaststelling begrooting 1932. 15. Voorstel tot het in gereedhèid brengen van de verkochte bouwterreinen in verband met de werkverschaffing. 16. Wijziging begrooting 1931. 17. Huur terrein voor het begraven van cadavers. 18. Overeenkomst met Graaf van Bylandt, inzake planten van boomen. 19. Wijziging algemeene voorwaarden ver koop gemeentelijk bouwterrein. 20. Rondvraag. o WOUBRUGGE. GEMEENTERAAD. Een korte agenda. De Raad der gemeente kwam in open bare vergadering bijeen, ter behandeling van een korte agenda. Na goedkeurm„ van de notulen der vorige vergadering, werd op voorstel van B. en W., onder dankzegging aanvaard net gedenkDoek der gemeente Overschie, uitgegeven bij het 1000-jarig bestaan dier gemeente en aangeboden door den samensteller. By hamerslag were, het suppletoir kohier hondenbelasting, beloo- pende f. 16, goedgekeurd en aan den heer Witteman afschrijving schoolgeld ver leend. Daarna werd den Raad aangeboden de gemeentebegrooting dienstjaar 1932. In de commissie van onderzoek voor deze be grooting werden gekozen de heeren Anker, Tondu en Van Ruiten. Voorts besloot de Raad tot aankoop van een kachel voor de Raadzaal. Bij cfe rondvraag bracht de heer Noor- dam ter sprake het verletnen van bouw vergunningen, meer speciaal voor kleine schuren en het geheel of gedeeltelijk ver nieuwen van bestaande gebouwen. Spr. wUde geen critiek in deze, doch voorlich ting. De voorz. antwoordde hierop, dat wat spr. bedoelt, meestal grensgevallen zijn. waarbij het niet altijd even gemak kelijk is uit te maken of vergunning ver- elscht wordt of niet, vooral wat betreft in wendige vernieuwing van een gebouw. Ook wat de vraag betreft „Wat moet worden verstaan onder een gebouw?" is nl:altijd zoomaar ineens uitgemaakt, een kippenhok kan daar evengoed onder vallen als een varkensschuur of stalling. De afmetinn'-n de plaats en het te gebruiken ."ral tellen in deze mede. De heer Tondu vroeg of in de gemeente een rooilijn is vastge steld. waarop de voorz. antwooroi. jat dit bij verordening is geschied, doch voor Ee- deelten van de gemeenten is zulks ver schillend geregeld, waarbij rekening is ge houden met verkeerswegen en bestaande gebouwen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering,

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 17