LET NU OP HOE GOEDKOOP MARTENS IS De Privé-Secretaresse op gramophoonplast HAARLEMMERSTR. 245 NIEUWE RIJN 58 AGENDA. L. VAN GEELEN MUZIEK. BUITENLAND. EEN FRAAIE KOP en SCHOTEL CADEAU HEDEN: Prediker: Ledenverg. Buurthuurdersver. ,,De Kooi". 8 uu nam. Zaterdag Vrije Ev Gem. Middelstegracht 3: Bid- stand. 8'/; uur. Maandag. „Concordia": Arb. Tooneelver „DOS.": „De Violiers". 8 uur. Nutszaal: Leerlingen-uitvoering Muziek school Mij. voor Toonkunst. 1'ii uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken.wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 October a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt. Vischmarkt 8, Telefoon 552. RECLAME. in ..TRIaNON" maar tevens uit voorraad leverbaar bij Haarlemmerstraat 55. Telefoon 593 tegenover „City-Theater" 0879 AANBESTEDING. Sociëteit „Amicitia". Hedenmorgen is door den architect B. Buurman, namens het bestuur der sociëteit „Amicitia" aanbesteed het bouwen van een nieuw soLéteitsgebouw aan de Steenstraat No. 2 alhier. Er waren 51 biljetten ingeleverd, waarop als volgt was ingeschreven: Fa. L. Kooien, Den Haag f. 64.800; Fa. v. d. Wal en Kloppenburg. Amsterdam en Utrecht f. 59.328; C. v. d. Berg, Schip luiden f. 59.900; Fa. de Later en Myers, Leiden f. 57.100; Dubbeldam en Holswilder Scheveningen f. 68.680; M. Holleman, Vel- sen f. 66.770; Fa van Duyn en Vink, Noordwijk f. 55.888: J. Gesman. Alphen f. 56.369; P. J. van Dijk, Rijswijk f. 64.700; Fa. de Kleyn, Den Haag f. 64.800; Engel vaart en Pusters, Den Haag f. 57.800; Fa. Jac. van Riet, Leiden f. 56.180; Fa. Rans- dorp, Haarlemmermeer f. 54.406; Chr. v. Lunteren, Zeist f.64.790; Gesman en Zoe- temeyer, Alphen f. 64.690; Bik en Breede- veld. Leiden f. 58.720; Kort en v. d. YVlel, Leiden f. 59.300: Gebrs; v. d. Putten, Heemstede f. 59.700; Gebrs. A. en J. den Ouden, Alphen "f. 64.750: C. M. Deerenberg, Alphen f. 58 520: N. V. Boersma. Den Haag f. 63.900; J. A. Kneteman, Oegstgeest f 69.595; Warnaar en Hoogstraaten. Lei den I. 58.000; Fa. Koblenz en Zn., Haarlem f. 62.200; M. Kool, Warmond f. 56.686; Z. Geelens, Den Haag f. 63.400, Fa. Reeuwijk Sassenhelm f. 59.485; Fa. Zwanenburg en v. d. Bent, Katwijk aan Zee f. 57.875: Kui pers en Kloppers. Schiedam f. 59.400; Gebrs. Hamburg, Spijkenisse f. 69.300; Fa. Kiebert, Sassenheim f. 54.980; L. v. d. Hoeken en Zn., Brielle f. 66.800; v. d. Breg- ge Boereé, Nieuwveen f. 59.800; Gebrs. Vriezekoop, Alphen f.,64.000; D. Kaay en Zn„ Oegstgeest f. 59.300: N.V. v.h. L. Ro- zenhart, Haarlem f. 53.930; Korswagen, Leiden f. 66.545; Breyer, Den Haag f. 59.980: Oudshoorn en Zn„ Leiden f. 65.329;Fa. Jansen en Moens, Haarlem I. 57.500; J. M. Strijland. Uithoorn f 58.885; Gebrs. Schuiten, Delft f. 59.900; Fa. Os- nabruggen, Leiderdorp f. 65.000: Boele en van Eesteren, Den Haag f. 59.900; Fa. Kooter en Co, den Haag f. 64.700: A. Wijs man, Den Haag f. 60.400; fa. Voordouw, Zwammerdam f. 58.900; Gebrs. v. Wijk, Alphen f 59.000; A. v. d Loo, Rotterdam f 70.700: Fa. v. d. Velden en de Jong, Oegstgeest f. 50.000: N. Timmers, Lelden f. 46.945 De laatstgenoemde inschrijver was dus de laagste. De gunning'werd aan gehouden. De begrooting bedroeg f. 57.250. CENTRALE VAN VEREENIGINGEN VAN PERSONEEL IN 's RIJKS DIENST. Rede van den heer Steke^e. In de gisteravond onder leiding van den heer J. H. Kasten gehouden vergadering van de afdeeling Lelden van bovenge noemde Centrale hield den heer H. Steke- tee. hoofdbestuurslid, een rede over de a.s. salarisverlaging. De heer Kasten heette allereerst allen en in het bijzonder den spreker welkom op deze vergadering, welke een deel was van de reeks in de diverse steden gehouden of nog te houden De a.s. salarisverlaging is, volgens spr„ niet alleen een onrecht, waartegen gestreden moet worden doch tevens een juk op een bepaalde laag der bevolking. Algemeen geloofde men dat na 1928 een rustperiode in de salariskwestie was inge treden. Aile voorspiegelingen en beloften der regeeringen in den loop der jaren ge daan worden nu met één-slag den bodem ingeslagen. Door een krachtig en goed ge leid verzet zal de salarisverlaging geen doorgang kunnen vinden daar dan de overheid overtuigd zal worden van net feit, dat zij bezig is wantrouwen in een broeikas te zaaien, een wantrouwen, dus dat van af het eerste begin een goede kans heeft eenmaal hoog op te zullen bloeien. In de troonrede wordt bij het punt van 's lands financiën de verwach ting uitgesproken, dat de natie zal mede werken de crisis te overwinnen. Door de regeering wordt de medewerking van de natie afgewenteld op het Rijkspersoneel. De groote laag van groothandelaren pro fiteerde jarenlang van een minder snelle daling der kleinhandelsprijzen in verhou ding tot de groothandelprijzen en maakte toen, aldus spr., extra winsten. Naast de salarisverlaging meent de regeering een extra bron van inkomsten te krijgen door de heffing der benzinebelasting ad f. 0.03 per Liter, tegenover het personeel een grove onbillijkheid, hetgeen spr. door het noemen van eenige cijfers nader uiteen zette. Meer dan ooit wil de Centrale voor opgezet zien het principe van een vast salaris, voldoende voor de omgeving waar in het personeel leeft en behoort te le ven; nimmer wil de Centrale de z.g. sluit posttheorie aanvaarden. Het standpunt van vroeger over de „vastheid" der Rijks betrekkingen gaat, nu vrijwel overal meer en meer gewerkt wordt met tijdelijke ambtenaren en arbeidscontracten of reor ganisaties, thans niet meer op. Niemand weet thans nog met zekerheid op 65-jari- gen leeftijd nog in dienst te zijn van het Rijk. Zoo de regeering Inderdaad recht vaardig wil zijn en gebruik maken van de indexcijfers dan zou hierbij de schaal van 1931 moeten worden gebruikt en dan zou het personeel een vermeerdering van eenige millioenen toekomen. Na verklaard te hebben, dat indien een korting aanvaardbaar was, zette spr. aan, de hand van verschillende gegevens uit een, dat het dan nooit deze kan zijn. Verschillende groepen moeten nog inge deeld worden en betiteld terwijl hun sa laris grondslag in verhouding tot andere groepen nog niet bekend is. Ook deze groepen zullen getroffen worden door de voorgestelde salarisverlaging, terwijl voor verschillende gelijkwaardige krachten in dezelfde positie de salarissen afwijken van collega's in dienst van verschillende gemeenten of provincies, terwijl dan van Rijks ambtenaren nog standplaatskortin gen geheven kunnen worden. De eindbe slissing over de salarisverlaging ligt voor een groot deel bij de Tweede Kamer en reeds thans is volgens spr. een beweging ten gunste der ambtenaren onder de Ka merleden merkbaar. Afgezien van levens opvatting is er slechts sprake van recht of onrecht Door het niet verflauwen der actie moet het Rijkspersoneel getuigen als een man te staan tegen de verlaging en zoodoende indruk te maken. Eenmaal zal dan de tijd komen dat tezamen met den minister onderhandeld wordt over de salarieering en de waardeering voor ge daan werk in moeilijke jaren. Tot slot van de actie zal 31 October in 's-Gravenhage een groote vergadering ge houden worden, waarna de beslissing der Kamer zal moeten worden afgewacht. Nadat de heer Kasten den spreker had dank gezegd, las hij de volgende motie aan den Raad van Ministers en de Staten Generaal voor. welke met algemeene stemmen werd aangenomen. Het Rijkspersoneel opgeroepen, door de Centrale van Vereenigingen van Perso neel in 's Rijks Dienst, in vergadering bijeen. Gehoord de besprekingen over de door de Regeering voorgenomen salariskorting van het Rijkspersoneel en de Onder wijzers; Overwegende dat het Rijkspersoneel, na langen en hernaalden strijd, nog niet een bezoldigingspeil heeft bereikt, dat even redig is aan het algemeene welvaartspeil in Nederland; Overwegende dat de bezoldiging van het Rijkspersoneel in het bijzonder nog verre achterstaat bij die van Gemeentelijke- en Provinciale ambtenaren; Overwegende dat, gelet op de sobere levenswijze waartoe vele Rijksambtenaren nu reeds gedwongen zijn, een korting op hun inkomen niet gedragen kan worden; Overwegende dat door dezen maatregel de door de Regeering zelf gewilde salaris- rust opnieuw wordt verstoord; Overwegende dat de korting ook een eenzijdig karakter draagt, terwijl een ge zonde en humane economie zou moeten medebrengen, dat ter oplossing van na tionale crisis-vraagstukken, nationaai werkende maatregelen worden genomen; Dringt er met den meesten ernst bij de Volksvertegenwoordiging en Regeering op aan, het Rijkspersoneel niet opnieuw in een uitzonderingspositie te brengen en te willen bevorderen, dat de voorgenomen korting worde afgewend. Besluit deze resolutie ter kennis te brengen van de Regeering en Volksverte genwoordiging en te publiceeren in de Pers. RESIDENTIE-ORKEST. Ilona Durigo. Zij het eerste woord dat wij wijden aan het eerste concert in het juist aangevan gen seizoen een woord van welkom aan het orkest en zijn leider Dr. van Anrooy, die wederom, nu met een reeks van zes concerten, den beschaafden stadgenoot zullen schadeloos stellen voor het gemis van een eigen stedelijk orkest. Al is de ruimte tusschen twee concerten rijkelijk groot voor een stad van Leiden's beteeke- nis, men vinde een troostgrond in de over weging dat ze beter gev/ogen dan geteld worden. Want dit mogen we ons voor ge zegd houden dat het gehalte dezer Leid- sche concerten in geen muziekcentrum, welk ook, wordt overtroffen. Dat dit hier ter stede als een voorrecht wordt gewaar deerd blijkt uit de steeds groeiende be langstelling van de zijde van het publiek De aandacht, waarmede de volle zaal gis teravond de uitvoering van een uiterst belangwekkend programma heeft aange hoord, legt er getuigenis van af. Met een klein strijkerskoor en Stotijn, die het cembaal sloeg, een kamerorkest naar 's meesters eisch. werd het 3e de: op bestelling «n den markgraaf van Brandenburg door Bach geleverde half dozijn concerten gespeeld Aan de omstan digheid dat deze werken niet voor eigen gebruik van den Thomascantor werden vervaardigd dankt het nageslacht een authentieke voorziening van voordrachts- teekens waaraan niemand het waagt te tomen. Deze stukken, met nog een enkel ander, zijn de sleutel van het probleem der stljlgetrouwe Bachsche phraseering en nuanceering. Het 3e ls het eenvoudigst geïnstrumenteerd, doordat het van klank kleurcontrasten afziet. Het opereert slechts met drie strijktrlos en een klavier. Maar in geen orgel- of piano-compositie heeft Bach zijn architectonisch princiep zoo sprekend tot zijn recht doen komen als in dit betrekkelijk eenvoudig G dur. Van Anrooy heeft het met alle soberheid, maar nochtans zeer levendig vertolkt. En, wat de hoofdzaak is: met die preciesle, die noo- dig is om de stemmen te kunnen volgen. Vla eenige Italiaansche ttjdgenooten van Bach, waarover aanstonds een woord, kwamen we tot Mozart, wiens C. dur (Köchel No. 4251 we te hooren kregen. Anders dan onvolprezen hulpmiddel voor litteratuurkennis! in een vierhan dige pianozetting kent men dit juweel van vloeiende en bloeiende muziek van den Salzburgschen meester niet. En als nieuw genoemd mag worden alles wat men nog niet kent, dan was deze verrassend fijne Mozart een noviteit, aan welker meester lijke vertolking we hulde brengen en voor welker kennisneming we dankbaar zijn De tweede programmahelft was aan Max Reger gewijd. Met twee stukken uit het rijke oeuvre is een welsprekend pleidooi gehouden voor de enorme muzi kale beteekenis van dezen te jong ge storven contrapuntist, wlen. als meer werkelijk grooten, nog vaak bestrijding ten deel valt, die met meer hartstocht wordt gelanceerd dan voor het vormen van een zuiver oordeel wenschelijk schijnt. Het vonnis luidt dan: geleerd maar droog. Zeker, sedert Bach is er niemand geweest die in het, laat ons zeggen wetenschappe lijk gebruik van den imiteerenden vorm. Regers bedrevenheid bezat. Gewoonlijk wordt dit min of meer bedektelijk gesteld als bewijs voor of oorzaak van de beweerde onbewogenheid Ten onrechte natuurlijk (zie Bach.) De muzikale poëzie staat en valt niet met het contrapunt (zie Chopin, Schubert.) Die is overal aanwezig waar de noten het gemoed van den hoorder treffen. Welke muziekgevoelige kan ontkennen dat Regers zang ..An die Hoffnung" en zijn variaties met slotfuga over een thema van Mozart (hetzelfde als Mozart zelf in het eerste deel der 12e pianosonate heeft ge varieerd) gecomponeerd zijn aus tiefstem Herzensgrund' We gelooven niet mis te tasten als we bewezen dat de Leidsche toehoorders onze meening hebben gedeeld. De beide stukken zijn hier ontvangen voor wat ze stellig zijn: meesterstukken van onvergankelijke waarde. En de uitvoering van beide stukken was boven allen lof verheven. Mevrouw Ilona Durigo, was de soliste, die ,.An die Hoffnung" heeft voorgedragen. Deze nobele zangeres met haar fraaie alt stem. haar prachtige zangkunst en haar innig doorvoelde voordracht is er de uit verkoren vertolkster voor. Deze muziek welt haar uit het hart- Hoe zinrijk is haar voordracht en hoe kleurrijk is haar stem in de contrasteerende deelen van het lied! Hoe expressief vooral ook haar dictie! Zij werd voor haar prestatie met gloed ge huldigd. Terecht deed zij den dirigent voor de voortreffelijke uitvoering van de or kestpartij in het applaus deelen. Voor de pauze heeft Mevr. Durigo recitatie'ven en aria's (ook het bekende liedje ..Danza, danza" van Durante) uit de oude Italiaan sche school gezongen met een orkestbe geleiding die gemoderniseerd was waar schijnlijk om de zangstukken pasklaar te maken voor de vroote-zaa)-concerten Of dit de muziek ten góede komt mag be twijfeld worden Als Van Anrooy niet de meester in de begejeidlngskunst was die bij is, ais hit niet zijn orkest tot het uiter ste had ingehouden, dan vreezen we dat de zang het tegen de begeleiding had moeten afteggen. Nu konden we nop altijd ook uit deze. min of meer gemaltraiteerde stukjes, hooren welk een voortreffelijke zangeres aan 't woord was. DE ALGEMEENE TOESTAND. De besprekingen der politieke leiders. Laval, hartelijk ontvangen bij zijn aan komst in Amerika, naar het heet, is thans daar de besprekingen begonnen. Alle aan dacht is daarop gevestigd en overal volgt men den gang van zaken met de grootste ln.teresse.Men verwacht dat door de onder linge besprekingen Grandi. de Italiaan sche minister van buitenl. zaken gaat im mers naar Berlijn en komt ook naar Was hington! de crisis zal kunnen worden tot staan gebracht. Grandi, die reeds hedenavond naar Ber lijn gaat in gezelschap Van zijn vrouw, den directeur-generaal van het Ministerie van Bultenlandsche Zaken Guariglia, zijn perschef Roeco en zijn particulieren se cretaris Nonis, zal ook door president Hindenburg worden ontvangen. Zondagavond geeft Brüning een diner ter eere van den Italiaanschen gast. Maan dagavond heeft een receptie plaats in de Italiaansche ambassade. Lord Reading heeft voor zijn vertrek uit Genève tegen de pers nog verklaard: Het bezoek van Laval aan Washington is van de grootste beteekenis. Niets is meer in staat de huidige moeilijkheden te doen overwinnen, dan een zoo nauw mogelijke samenwerking tusschen de Amerlkaansche en de Fransche regeering. Een beslissende overwinning bij de verkiezingen van de nationale Engelsche regeering kan men thans als vaststaand beschouwen. De nieuwe Engelsche regeering zal zich zonder verwijl bezig gaan houden met den we deropbouw van het economische leven en de stabiliseering van het pond. Een bewijs voor de veerkrachtigheid van het Engel sche economische leven is de handhaving van den pondenkoers ondanks het ontbre ken van een gouddekking. De nieuwe re geering zal gedwongen zijn om voor het in evenwicht brengen van den handelsbalans een zekere beperking van den invoer dooi te voeren Men kan nog niet zeggen of een prlncipleele verandering in de tarieven politiek van de Engelsche regeering zal in treden, maar men mag zich er niet over verwonderen, wanneer de Engelsche regee ring er onder den druk der omstandighe den toe zal zijn gedwongen het voorbeeld van andere groote mogendheden op hel L-ebled der douanerechten te volgen. Ten slotte wees spr. er op, dat de onderhande lingen over het MandsjoerUsche conflict zonder twijfel reacties zouden hebben op de ontwapeningsconferentie. Hij is er vast van overtuigd, dat de stappen van den Raad succes zullen hebben bij het bijleg gen van het conflict. Men zie hiervoor onder China. RECLAME. Damesflanellen 48 Heerenflanellen dubb. borst 69 Geel katoen töanshemden 69 Zware graslinnen 2 persoons Lakens. 108 Kusssnsloopen speciale prijs 23 Molton Dekens 2 persoons 49 Groote Ontbijtlakens gekleurde randen 78 Jasgsr Heerenborstrokken 48 Wit Katoen9f Geel Katoen de laagste prijs7^ Geel Katoen voor 2 pars. Lakens 16^ Zachte Witte Flanel 9| Oogjes voor Luiers 11^ Grijs Molton. 13* Gebloemd Pyamaflane! 29| Dubbelbreed Allovernet 15} 90 cNI. breed Congolinnen. 11^ Gemoltonneerde Damasonderjurken 89' BOVENDIEN ondanks deze ongekend lage prijzen b'j aankoop vanaf f. 2.50 DUITSCHLAND. Stemmingen in den Pruisischen Landdag - De werkloosheid - De oneenigheid in de Economische Partij - Stakers gestraft. De Pruisische Landdag heeft de Duitsch- nationale en de communistische motie van wantrouwen met 225 tegen 195 stemmen verworpen. De communistische motie van wantrou wen tegen minister Severing is met 226 tegen 196 stemmen verworpen, die tegen minister Grimme (Onderwijs) met 225-192 stemmen. Ook het communistische voorstel om den Berlijnschen politie-president Grzesinksi onmiddellijk zonder pensioen te ontslaan, is met 249 tegen 140 stemmen verworpen. Bij deze laatste stemming, evenals bij de ^temming over de motie tegen Severing, onthield de Economische Partij zich van stemmen. De werkloosheid is toegenomen met rond 129.000 tot 4.484.000. Minister Treviranus heeft een rede ge houden voor de radio over het probleem der werkloozenkolonies, dat in de laatste noodverordening is neergelegd. De minister zeide, dat bij de plaatsing in deze stedelijke randkolonies in de eerste plaats werkloozen in aanmerking komen met kinderrijke gezinnen en langdurige werklooze personen, die tevens reeds zekere ervaring in de tuinderij en den landbouw hebben opgedaan. In het algemeen is men van plan stuk ken land uit te deelen ter grootte van een vierde tot twee morgen. Aan landpacht en huishuur kan men van een werklooze of los-arbeider niet meer dan vijftien mark per maand ver wachten. De ondersteuningen zullen tot het einde van het volgend jaar zonder vermindering worden uitgekeerd, om. t-otdat liet lapje grond in hun onderhoud voorziet, de werk loozen te helpen, den eersten moeilijken tijd door te komen. Het rijk is niet van plan bij ieder lapje grond een huisje geheel gereed ter be schikking te stellen, doch het zal een op zegbare leening op langen termijn tegen iage rente ter grootte van ongeveer 1800 tot 2500 mark verstrekken. Ook rekent men op eigen middélen der kolonisten en op de hulp van bloedver wanten en vreemde bijdragen. De eigenaar moet wettelijk, na ongeveer tweejarige regelmatige bewerking van den grond, het kooprecht bekomen, waarbij rente en aflossing worden bepaald. Iedere werklooze kan dus voor de toe komst er op rekenen zijn lapje grond in eigendom te krijgen. Aan de zelfhulp en het initiatief van de afzonderlijke kolonisten zal zooveel mo gelijk ruim snel worden gegeven. Daartoe is een wijziging van de benalingen der bouwnolitie en over het geheel de af schaffing van bureaucratische inmenging noodzakelijk. 9 9 Het bestuur der Economische Partij heeft een verklaring gepubliceerd, waarin gecon stateerd wordt, dat voor zoover tot nu toe kieskring-organisaties der partij haar hou ding hebben bepaald, deze eenstemmig haar vertrouwen hebben uitgesnroken in de partijleiding en de Rijksddgfractie en de houding der Rijksdagfractie hebben goedgekeurd. De kieskringen Westfalen- Noord en -Zuid. Berliin. Weser-Ems. Zuid- Hannover en Brunswiik hebben hun ver trouwen in het beleid uitgesproken De afdeelingen Wesel en Hamburg zijn -Met uit de partij getreden. Destijds hebben wij gemeld, hoe op Duitsche schepen in Rusland stakingen waren uitgebroken De eerste schepen ziin thans te Kiel binnengeloonen cn direct is •strafrechterliik opgetreden te^en de d^~i- oemers aan de staking. Reeds ziin 5 be klaagden tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. ENGELAND. De Britsch-Indische conferentie. Opstand op het eiland Cyprus. MacDonald heeft gisterochtend een ver klaring aan de Indische gedelegeerden gezonden, waarin met de grootste stellig heid de bewering gewraakt wordt als zou de regeering van plan zijn de Britsch-In dische conferentie eerstdaags te sluiten. In de vergadering van de federale grondwetscommissie heeft minister Hoare gistermiddag de mededeeling van den pre mier nog eens uitdrukkelijk bevestigd. In antwoord op een vraag van Gandhi zeide de minister: De regeering is bereid met de onderhandelingen en besprekin gen voort te gaan zoolang ook de Indische gedelegeerden meenen dat daarmee iets bereikt zal worden. Om de onjuistheid van een loopend ge rucht, als zou de regeering ondershands aan enkele afgevaardigden hebben doen weten, dat »ij gerust 14 November plaats op de booten konden bestellen, aan te too- nen. zeide Sir Samuel nog dat de regee ring juist van plan was allen gedelegeer den den 17den November, dus drie dagen later, een receptie aan te bieden. Op het eiland Cyprus heersehte reeds eenlgen tijd agitatie voor aansluiting bij Griekenland. Ook de bisschop van Nicosia had zich daarvoor verklaard en dit Dins dag tot uiting gebracht in een toespraak tot een groote volksmenigte. Daarna heeft zich Woensdag een opge wonden menigte naar den Engelschen gouverneur begeven, om dezen eisch kracht bij te zetten. Op het plein voor de woning van den gouverneur is het toen tot de eerste botsing met de politie geko men, die wel het paleis heeft weten te be schermen. maar niet sterk genoeg was om te beletten dat de menigte het Stadhuis in brand stak, dat tot den grond is afge brand. Nadat versterkingen waren aange rukt. heeft de politie geschoten, tenge volge waarvan 24 burgers gewond werden. Cyprus is in 1925 officieel door Engeland geannexeerd en heeft den status van een kroonkolonie verkregen, nadat het eiland sinds 1870 reeds onder Britsch gezag had gestaan, met nominale souvereiniteit van den sultan van Turkije. De nationalisti sche partij is den laatsten tijd sterker ge worden en heeft vorig jaar zelfs een ver zoek tot de Engelsche regeering gericht om zelfbestuur. Onder-minister Shiels heeft toen in het Lagerhuis verklaard, dat Cyprus daar nog niet rijp voor was. Twee kruisers en twee torpedojagers zijn reeds naar het eiland vertrokken en meer schepen worden in gereedheid ge houden, terwijl in Egypte troepen in ge reedheid worden gebracht om per vlieg machine naar Cyprus te worden vervoerd. Ook tot andere plaatsen hebben de on lusten zich uitgebreid, o.a. Famasusla, waar vrouwen en kinderen aan boord van schepen zijn gebracht. Troepen zijn ge zonden naar Famagusta en Lanarca. De toestand is ook gespannen te Limassol, Popkos en Kirenia. Volgens berichten uit Athene prediken de bisschop van Kition en andere overal de vereeniging van Cyprus met Grieken land en de ongehoorzaamheid aan de Britsche overheid. RUSLAND. Terug naar gezonde toestanden. Gepubliceerd is een door Stalin en Molotof onderteekende verordening be treffende de financiering der Russische staatsondernemingen en collectieve boe renbedrijven. Daarin wordt bepaald, da' van 1 November 1931 af de staatsbanken haar filialen slechts aan die ondernemin gen credleten mogen verstrekken, die be wijzen kunnen in staat te zijn de opge nomen bedragen te kunnen terugbetalen. Alle leiders van de staatsbank, de leiders der collectieve boerenbedrijven en der industrie-ondernemingen zijn verant woordelijk voor alle opgenomen bedragen D raad van volkscommissarissen en he' politiek-bureau van de communistische partij wijzen er op, dat ieder vergrijp te gen deze verordening streng zal worden gestraft. 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2