72s,e Jaargang VRIJDAG 23 OCTOBER 1931 No. 21962 72ste Jaargang Donderdag 22 October 1931 No. 42 HET NEEFJE UIT INDIE. MET GELIJKE MUNT BETAALD. ETS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. door C. E. LILLE HOGE RW AARD. HOOFDSTUK VIII. Paula wordt ziek. Toen Jaap den volgenden morgen wak ker werd na een onrustigen nacht, waarin hij gedroomd had van groote, dikke som menschriften, die dreigend op hem afkwa men, herinnerde hij zich onmiddellijk, dat er iets was. In hetzelfde oogenblik drong het tot hem door, dat dit „iets" heel on plezierig was en herinnerde hij zich, wat er den vorigen dag was voorgevallen Hij had niet veel lust om op te staan en een nieuwen onaangenamen dag tegemoet te gaan Maar had hij zich den vorigen avond niet voorgenomen als een held de verden king. welke plotseling op hem gevallen was, te dragen? Vooruit dus! En hij sprong uit bed. Toen hij beneden kwam, hoorde hij, dat Paula zich niet goed voelde en nog maar wat onder de wol zou blijven Even meende Jaap diep in zich Iets als ..gelukkig!" te hooren, maar onmiddellijk schaamde hij zich over die gedachte, al moest hij zichzelf bekennen, dat hij het toch wel prettig vond, nu alleen met. Pim naar school te gaan. Onderweg was hij echter stil en al be gon Pim telkens te praten, Jaap gaf niet veel antwoord In een opwelling zijn neefje te troosten, zei Pim kameraadschappelijk tegen hem: „Trek je er maar iets van aan, hoor! Ik geloof er geen sikkepit van!" Als bij tooverslag veranderde Jaap's ge zicht. O, hoe dankbaar was hij Pim voor die woorden! 'tWas nu alles niet meer zóó akelig om hem heen. En natuurlijk zou Pim niet nalaten, zoodra zijn zusje weer beter was. te trachten haar van haar ongelijk te overtuigen. Eindelijk zou hem dit toch wel gelukken! Nu Jaap de wolken, die hem bedreigden, langzaam zag optrekken, kon hij al weer vriendelijker aan Paula denken Ze had zich natuurlijk vergist en 'tzou wel aan het licht komen, hoe de zaak met dat ongelukkige sommenschrift in elkaar zat. Hij moest dus maar geduldig wachten en al had hij dien dag telkens wel willen uit schreeuwen: „Ik weet heusch niets van Paula's sommenschrift af!" hij had zich weten te bedwingen en zou ook verder doen alsof er niets gebeurd was. Daar Paula koortsig was en Tante Rita niet wist, of zij misschien de één of andere besmettelijke ziekte onder de leden had, mochten Pim en Jaap niet bij haar komen. Eerst had dit Jaap een opluchting geleken, maar langzamerhand begon hij er toch naar te verlangen Paula al was het nan maar heel evente spreken. Hij zou zoo graag willen weten, of zij het nog ge loofde van dat schrift. Misschien had zij al lahg begrepen, dat hij onschuldig was, maar't kon evengoed zijn. dat zij nem nog steeds verkeerd beschuldigde. Deze gedachte hinderde Jaap geweldig. Rij was stiller en nog wat bleeker dan ge woonlijk. Tante Rita, die veel bij Paula was, ontging dit, tot het haar dien avond opviel en zij Jaap den koortsthermometer dankte God in het openbaar voor dezen pooten zegen. Spr. schetste den over ledene als een „man van singuliere ga ven en groote besognes", die zich hoogst ker<klenSt€l^k heeft gemaakt voor de en ons volk en die door zijn ziele- 'Vin. ^11 U1U UW1 verspreid Tee' geeste,Üken zege11 heeft ,„®J. was een dienaar des Woords in den ™'e™°ogsten zin; een trouwe paladijn, "jje' uitgestoken zwaard het beginsel v.S. 2f. °ntustbare gezag van Gods Woord eraedigde en wee hem, die het dorst aan te raken. een hegaafd man, die over een w le,. welsprekendheid beschikte; ou hij een vuur en een vaart geven aanlegde. Daar deze echter niets bijzon ders aanwees, was zij gerustgesteld, niet wetend, dat hetgeen Jaap kwelde, geen sluimerende ziekte was. Zoo verliepen er verscheidene dagen. Gelukkig werd Paula niet erg ziek. maar omdat de dokter zei, dat het griep was, hield Moeder de jongens maar van de kamer. Pim en Jaap gingen nu geregeld samen naar school. Langzamerhand begon de laatste weer wat spraakzamer te worden, maar dat Paula's verdenking en haar on aardige woorden hem nog steeds hinder den. begreep Pim maar al te goed Hij zon dan ook op 'n middel om Paula haar verkeerde opvatting onder het oog te brengen, maar wat kon hij aanvangen zoolang hij niet bij haar mocht komen? Hij zou Moeder natuurlijk in den arm kunnen nemen, doch zou dat niet gelijk staan met klikken? En al mocht Paula dan ook nog zoo groot ongelijk hebben, zijn twee lingzusje aanklagen deed hij niet! 'tZou alles misschien vanzelf wel in orde komen en hi dubbel hartelijk tegen Jaap. Intusscnen lag Paula met griep te bed. De eerste dagen had zij zich te ellendig gevoeld om iets uit te voeren, maar al spoedig knapte zij op en kreeg zij zelfs lust in lezen, zoodat zij om een boek vroeg. Moeder nam het verlangde boek uit Paula's kast en toen zij er een schrift in liggen zag, vroeg zij: „Zou je niet liever een paar sommen maken, Paula?" Eén oogenblik keek Paula Moeder ont steld aan. Ze kreeg een vuurroode kleur en toch had ze heelemaal geen koorts meer. „H hebt u daar m mijn s som menschrift?" vroeg ze eindelijk stamelend. „Ja, Paultje. Verwondert je dat zoo?" „Ik ik begrijp niet, hoe 'tdaar komt. Moeder „Je zult het zelf wel in een boek gelegd hebben!" luidde het lachend gegeven antwoord. Plotseling herinnerde Paula zich met tergende duidelijkheid, hoe zij dien bewus- ten avond, nadat zij haar sommen ge maakt en het schrift in haar boekentasch geborgen had, plotseling tot de ontdekking gekomen was, dat er een leelijke fout in geslopen was. Ze had het schrift weer voor den dag gehaald, de fout zoo netjes mogelijk ver beterd enhet schrift in haar lees boek gelegd, met de bedoeling het 's mor gens weer in de tasch te stoppen. Den volgenden morgen echter was zij wat wel eens meer gebeurde op het nip pertje opgestaan, had haar boek met het schrift er in haastig in haar kast geborgen en niet meer aan haar Tekenschrift ge dacht, vóór zij het miste. In haar jachtig zoeken er naar was 't haar heelemaal ontschoten, dat zij het den vorigen avond in haar leesboek gelegd had en had zij Jaap verkeerd beschuldigd. Zij barstte plotseling in tranen uit en het duurde een heelen tijd, vóór Moeder haar gekalmeerd had en zij het verhaal van het schrift met horten en stooten ge daan had. Toen zij er eindelijk mee klaar was, vroeg Moeder heel ernstig: „Zou je het niet het beste vinden, dat je het zelf weer in orde maakte met Jaap?" „Ja Moeder, dat wil ik wel." antwoordde Paula. „Als ik maar wist hoe!" „Kijk eens!" zei Moeder. „Ik ben nu niet bang meer voor besmetting en zal Jaap morgenochtend 't treft, dat het juist Zondag Is bij Je sturen. Je moet hem dan maar dadelijk zeggen, dat het gebeurde je vreeselijk spijt en probeeren hem alles zoo goed mogelijk uit te leggen. Je hebt hem door Je valsche beschuldiging natuurlijk groot onrecht aangedaan." Paula knikte en begon opnieuw to snikken. 't Was ook zoo vreeselijk, dat ze Jaap, die van niets wist. niet alleen beschuldigd had haar schrift weggenomen te hebben, maar hem bovendien nog voor lafaard uit gemaakt had. Hoe hoe zou ze dat ooit weer goed kunnen maken? O. ze verlangde vreeselijk naar den volgenden morgen en toch zag zij er zoo heel erg tegen op! Toen Jaap dien avond naar bed ging-, wenschte Tante Rita hem bijzonder har telijk goedennacht Jaap begreep er uit, dat Tante hem geen oogenblik verdacht. Maar dan zou Paula niets verteld hebben, want als ze haar vermoeden aan Tante meegedeeld had. zou Tante natuurlijk niet zoo vrien delijk tegen hem zijn. De schijn was im mers tegen hem! Dat Pim hem geloofde, was eigenlijk een wonder, dat hij zelf niet begreep. „Morgenochtend mogen Pim en jij om beurten een oogenblik bij Paula komen," had Tante gezegd. Pim ging natuurlijk voor. Die zou Paula wel zeggen, dat hij. Jaap, onschuldig was en als hij dan bij Paula kwam. zou alles misschipn weer heelemaal goed worden en dat akelige, wat hem sinds die ongelukkige geschiedenis met het schrift drukte, van hem afgenomen worden. KopDig was Jaar) niet en hij wenschte niets vuriger dan dat het tusschen Paula en hem weer heelemaal in orde was. Dien avond viel hi1 vlugger in slaan dan de laatste avonden het geval was geweest en droomde hij, dat Paula en hij weer de beste maatfes waren. (Wordt vervolgd). (Nadruk verboden). Een heer wilde uitgaan en belde om zijn schoenen. Zijn knecht bracht ze hem echter ongepoetst. Waarom heb je mijn schoenen niet ge poetst?" vroeg de heer. Omdat ik dacht, dat ze met dit regen achtige weer toch dadelijk weer vuil wor den," luidde het antwoord. Even later kwam de knecht zijn meester den sleutel der provisiekast vragen. „Waarvoor heb je dien noodig?" vroeg de heer. „Ik wilde voor het middagmaal gaan zorgen!" antwoordde de knecht. Hierop antwoordde de heer met een fijn lachje: „Waarom zou je dat doen? Binnen een paar uur hebben we immers toch weer honger!" (Nadruk verboden). PRIJS DEZER COURANT3 ,n per 3 maanden f. 2.35, per weekf.0J8 (den, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 post f. 2.35 4- portokosten. fin Si BOND. dering. 1 de daar- e propa- loeft geen agenda .1 van bij- 1 de aan- velen zich ig van de den Leid- litmaal in voorzitter het lezen d. leette spr. om, In 't an dezen jn heer J. van den zangkoor koor gele- te laten :d verkrij- -reekwoord er pa- t, die den i een ma- saandeweg propagan- inzet voor mter. 't lukken? wanneer ct hebben. >e ook in voorname het para- j. heen de i*s. kken dan agen. We als inge- nt van de eiders zijn critiek. Er arbeider t dan de ïoefte en ite daar van God wij slaven menschen, strijd den stuk hout ven. ons zelf- •ij noodig de eerste ten arbeid, aliteit van ts voor de ons Chris- wij achter de ideëele maals had a den heer over „De BINNENLAND. Belangrijke besprekingen te Parijs over onzen uitvoer naar Frankrijk (Binnenl., 4e Blad). De nieuwe radio-zender Kootwijk wordt misschien bestemd voor de 298 M.-golf (Binnenland, 4e Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot di recte steunverleening aan de aardappel- meel-industrie. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad.) Fraude bij den Pensioenraad; een tweede verdachte gearresteerd wegens verduistering van f. 10.000 (Gemengd, 2e Blad). Ons parlementair overzicht; wetsont werp tot instelling van een economischen voorlichtingsdienst aangenomen. (3e BI.) De samenstelling van het voorloopig Nederlandsch voetbal-elftal. (Sport, 2e Blad.) BUITENLAND. De Fransche premier Laval in Amerika. (Buitenland en Tel., Ie Blad.) Lord Reading geeft een verklaring aan de pers. (Buitenland, le Blad.) Het Chineesch-Japansch conflict. Reso lutie van den Volkenbondsraad (Buitenl. en Tel., le Blad). Opstand tegen het Engelsche gezag op Cyprus (Buitenl., le Blad). De moties van wantrouwen tegen de Pruisische regeering verworpen (Buiten land, le Blad). Wij zijn hier trotsch op, aldus spr., maar onze beweging mag hierin niet uit sluitend de kracht zoeken; in de eerste plaats komt de dank aan God toe, die ons het tot zoover heeft doen gelukken. Vervolgens besprak spr. de werkeloos heid van vroeger en nu, erop wijzende, dat de werkloozen van nu in vele opzich ten bevoorrecht zijn bij die van vroeger. Wij beleven moeilijke tijden en men- schelijkerwijs gesproken is er geen uitred ding uit dezen chaos, maar gelukkig heb ben wij als Chr. Vakbeweging iets anders, want als christen-mensch kunnen wij zeggen, dat wij het geloof hebben, dat God uitredding kan geven. Het moet gaan in onzen strijd om het recht van onzen God en dan zullen wij zeker triomfeeren. Bij monde van den voorzitter werden beide sprekers bedankt voor hun krachtig pleidooi voor de Christelijke vakbeweging. Tevens werd de heer I. Tuinhof de Moed gehuldigd in verband met zijn 12Vj- jarig jubileum als 2e secretaris. Een en ander ging gepaard met de aan bieding van een prachtige vulpenhouder, waarna op de gebruikelijke wijze werd ge sloten. Zooals gezegd verleende het zangkoor geheel belangeloos hare medewerking en ook haar past een woord van lof voor het geen het wist te presteeren. AaUH/uul ljckm. --- - - als men weet dat de ophooging van het land aan Zuiderzicht (indertijd ook door de Gemeente gekocht) moet gekost heb ben pl.m. f. 100.000!!! Adressanten hopen dat Uw college ter men moge vinden zijne goedkeuring te onthouden aan het Raadsbesluit van 19 October j.l. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: L. van Duyvenbode, v. Was- senaerkade 4, Katwijk aan Zee. Aannemer, timmeren, metselen. neid. LrOQ Z'dA ufli> UfcUUi UCicll naai o fctc.11 we zelf gedaan hebben. Petrus voor de Joodse Raad, sprak: Wij moeten Gode meer gehoorzaam zijn dan de mensen. De Vader des Vaderlands vóór onze tiran nieke koning Philips II bewerkte diens afzwering. Zeker geen niet-orthodoxe daad. Orthodoxe vriendenl komt tot ons over en helpt ons. Met onverdeelde aandacht werd dit referaat aangehoord. Een leerzame ge- dachtenwisseling volgde. De spreker toon de zich biezonder paraat in 't beantwoor den. Het Kommissielid Ch. L. Waldkötter had het openingswoord gesproken en de bespreking geleid; het Kommissielid dr. Z. Kamerling sprak het sluitingswoord. in av vbiow spr. op de kracht van het getal, en vertelde dat op 1 Januari 1931 er 82000 en 6 maanden later. 1 Juli 1931 er 95500 leden georgani seerd waren. Alzoo een vermeerdering van ruim 13000 leden, menschen, die zich verplicht gevoeld hadden zich christelijk te organiseeren. Doch niet alleen in het getal zit onze kracht, ook de geldmiddelen maken een belangrijk deel van onze kracht uit. Ook dit is vooruitgaande; was op 1 Jan. 1931 het totaal bezit f. 2.259.000 thans be schikt de christelijke vakbeweging over ruim vier millioen gulden,waaraan dan tevens verbonden een t. b. c.-fonds, ge bouwenfonds en vacantie-oord. HET GROENE KRUIS, AFD. LEIDEN. Gisterlvond werd in het gebouw Pieters kerkgracht 9 de najaarsledenvergadering gehouden van de afdeeling Leiden van het Groene Kruis. De waarnemende voorzitter, dr. Boon- acker, deelde allereerst mede, dat dr. Schreuder wegens vertrek uit de gemeente bedankt heeft als bestuurslid. Sedert de oprichting der afdeeling in 1908 is dr. Schreuder steeds haar voorzitter geweest; een woord van oprechten, hartelijken dank werd hem gebracht voor zijn belangstelling in en toewijding aan het Groene Kruis werk. De notulen der vorige vergadering wer den door den secretaris voorgelezen en door de vergadering vastgesteld. Vervolgens werd door de penningmeeste- resse de ingediende begrooting voor 1932 toegelicht Wij vermelden hieruit, dat de contributies iets lager geraamd worden f.3400), terwijl de vergoeding voor zuster- hulp tot een hooger bedrag (f.2600) kon worden uitgetrokken. Een bedrag van f. 214 is voor onvoorziene uitgaven ge raamd. De begrooting sluit in ontvang en uitgaaf met een totaal-bedrag van f.7140 en geeft den indruk, dat de Gr. Kruis- afdeeling op financieel gezonde basis werkt. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden mej. dr. A. J. Steenhauer en H. Filippo W.Fzn., werden herkozen. In de vacatures, ontstaan door het bedanken van dr. J. A. Schreuder en dr. M. D. Horst, werden met algemeene stemmen gekozen mej. dr. Catha. Hovens Gréve en dr. H. A. Schouten. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief behandeld voor de 35ste vergadering der Zuid-Hollandsche Vereeniging Het Groene Kruis op 30 October a.s„ waarbij in het bijzonder de hoofdbestuursvoorstellen ten opzichte van bakers in provincialen Groene Kruis-dienst besproken werden. Dr. Boonacker verklaarde zich bereid 30 October als afgevaardigde naar Rotterdam te gaan.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1