72,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 22 October 1931 Tweede Blad No. 21961 GEMENGD NIEUWS. DE BANKOVERVAL TE ROTTERDAM. Vage mededeelingen omtrent den medeplichtige. De gearresteerde bankroover M., te Rotterdam heeft thans over zijn voort- vluchtigen medeplichtige enkele vage ver klaringen afgelegd die op het volgende neerkomen. M. kende zijn medeplichtige pas een paar weken. Hij heeft hem op het station ontmoet en daar zij samen in één coupé reisden hebben zij kennis met elkaar ge maakt, een kennismaking die zich van de zijde van den voortvluchtige niet verder heeft uitgestrekt dan het noemen van zijn voornaam. Na die reis heeft M. den man nog een paar keer later ontmoet. Zij had den een afspraak gemaakt om elkaar van tijd tot tijd bij een kiosk te treffen. Was een van hen daar niet op het afgesproken uur dan werd de afspraak automatisch ve,riLchoven t°t den volgenden dag op het zelfde uur en dezelfde plaats. M. heeft een vaag signalement van zijn medeplich tige opgegeven, dat de politie op een valsch spoor heeft gebracht. Verder wist M. van zijn medeplichtige te vertellen, dat deze een berucht smok kelaar is, wien het onmogelijk gemaakt is i\?rfns overschrijden. M. had zelf al een revolver, die hij vroe ger eens van een zeeman gekocht heeft. t>e andere heeft hij van zijn medeplich- gekregen. Tenslotte verklaarde hij, ttJ. hJJ het lang niet onwaarschijnlijk acnt dat deze, toen hij eenmaal het kan toor had weten te verlaten, kalm aan zijn M's achtervolging heeft deelge nomen en zoodoende de aandacht van zijn eigen persoon heeft weten af te lei den. Van een auto, die buiten klaar zou gestaan hebben, weet M. niets af. Met het doo.r M. verstrekte signalement is de politie gaan zoeken en de aanwijzin gen die zij kreeg leidden alle naar een in Amsterdam woonachtigen beruchten mis dadiger. Men meende den lang gezochte reeds gevonden te hebben toen plotseling 't teleurstellende bericht binnenkwam, dat bedoelde man momenteel in de strafge vangenis te Amsterdam vertoeft en dus onmogelijk aan den bankoverval debet kon zijn. Al is de hoop om den voortvluchtigen dader te vinden nog niet opgegeven, toch acht de politie deze kans zooals de zaken staan, niet groot. De Inlichtingen die men over den man heeft gekregen zijn te vaag en men heeft er nagenoeg geen enkel houvast aan. Hoe belangrijk dikwijls op het eerste gezicht nietige getuigenverkla ringen kunnen zijn, bewijst overigens wel het volgende: Op het politiebureau aan den Oppert vervoegde zich dezer dagen een vader met zijn 5-jarig zoontje. Dit Jongetje was j 1. Woensdag op den Goudsche Singel twee mannen tegen gekomen die met elkander stonden te praten. De een wees den ander met zijn handen de afmetingen van een of ander voorwerp. Van beide mannen wist de jongen een vrij volledig signale ment op te geven, een signalement dat absoluut klopte met dat van M. en de door M. gegeven beschrijving van zijn mede plichtige. Ten overvloede bevestigde M. dat hij op dien bewusten Woensdagmid dag met zijn mededader inderdaad op de door den jongen aangewezen plaats heeft staan praten en daar een beschrijving heeft gegeven van den vorm der bank loketten. Een sterk staaltje van opmer kingsgave bij zoo'n kleinen dreumes! M. is inmiddels naar het Huis van Be waring overgebracht. De politie zet het onderzoek nog voort. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Op den Wagenweg te Haarlem is gister avond de 45-jarige D. vermoedelijk te Heemstede woonachtig, door een auto aan gereden. Met zeer ernstige verwondingen werd de man in bewusteloozen toestand naar het St. Elizabethsziekenhuis overge bracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. BRANDEN. Doordat een geit in het perceel, be woond door den heer Dalenberg, Harger- polder-Petten (N.-H.), tegen een brandend petroleumstel sprong, is dit woonhuis met veestalling en hooiberg een prooi der vlammen geworden. Twee in de nabijheid staande schuren bleven behouden. Verze kering dekt de schade. Gistermiddag is te Gendringen de boer derij van A. van Aken door onbekende oorzaak afgebrand. Verzekering dekt de l schade. EEN „GRENSINCIDENT". Sedert meer dan tien dagen wordt door het Amtsgericht te Meppen (D.) gevangen gehouden de winkelierszoon J. W. uit Zwartemeer (gem. Emmen) wiens aan houding berust op maatregelen die aan Duitsche zijde genomen worden ter beteu geling der smokkelarij. Tal van winkeliers langs de grens ver- koopen veel artikelen aan Duitschers waarvan de invoer in Duitschland ver boden is of zwaar belast en daarom ge smokkeld worden. Duitsche autoriteiten hebben nu, naar gebleken is een lijst aan gelegd van Nederlandsche handelaren, die zoodra zij om welke redenen dan ook de grens overschrijden, zullen worden gear resteerd, onder beschuldiging van mede plichtigheid aan verboden invoer van waren. Genoemde J. W. nu is het eerste slachtoffer van dit Duitsche optreden. Door zijn aanhouding Is het geval belang wekkend geworden omdat nu een juridi sche vraag van beteekenis ter oplossing is voorgelegd aan de wederzijdsche autori teiten. De vraag n.l. of een door een Neder lander op Nederlandsch grondgebied be gane handeling, welke voor de Nederland sche wet niet strafbaar ls, door den Duit- schen rechter gestraft mag worden. De Nederlandsche wet toch verbiedt geenszins het verkoopen of transporteeren, noch het uitvoeren van waren welker invoer in Duitschland verboden is. Wat Duitschers die op ons grensgebied die waren komen koopen, daarmede verder doen komt niet voor verantwoording van den Nederland- schen verkooper. Aan Nederlandsche zijde stelt men zich dan ook op het standpunt dat de Duitsche autoriteiten hun rechts bevoegdheid te buiten gaan, wanneer zij medeplichtigheid aan een door de Duitsche wet verboden handeling construeeren uit op ons territoir en ten onzent geoorloofde door een Nederlander begane handeling. De burgemeester van Emmen, mr. J. L. Bouma heeft reeds pogingen aangewend om op vorengenoemde gronden J. W. in vrijheid gesteld te krijgen, doch is daarin nog niet geslaagd, waarom hij de tus- schenkomst van den Minister heeft inge roepen. o AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Omtrent het ernstig motorongeluk aan den spoorwegovergang van den Hoogeweg te Amersfoort kunnen wij nader mede- deelen dat de motorrijder A. Mik uit Utrecht aan de gevolgen is overleden. Zijn duopassagier J. Kasteele uit Am sterdam maakt het vrij goed. EEN KORTSTONDIGE EXECUTIE. De gisteren te Zutphen gehouden ver koop bij executie ten huize van ds. Faber, als gevolg van weigering om een officier in te kwartieren om de kosten van uitbe steding te voldoen, trok veel belangstelling van publiek en fotografen. Voor het eerste meubelstuk, dat ten verkoop werd voorge- houden, werd f. 100 geboden, waardoor het 1 in te vorderen bedrag ruimschoots betaald was. De verkoop werd dan ook onder een hoera'tje van het publiek als geëindigd 1 beschouwd. TE ZUTPHEN had gisteren de executie-verkoop plaats ten huize van het Tweede Kamerlid Ds. Faber in ver band met diens weigering tot inkwartiering van een offi- cierr, respect, het betalen der kosten van uitbesteding. De geheele verkoop, waarvoor veel belangstelling was, duurde slechts enkele oogen- blikken. - Een stoel werd voor f. 100.verkocht en hier mede waren de kosten gedekt. DE DELEGATIE VAN HET N.V.V., die een reis naar Indlë maakte, ls gis teren in Nederland teruggekeerd. Het weerzien aan het Centraalstation te Amsterdam was hartelijk. De heeren Kupers en Danz (de heer Moltmaker, was reeds eerder teruggekeerd) werden bij hun aankomst door vrienden en familie verwelkomd LEDEN DER COMMISSIE VAN BIJSTAND voor Volkshuisvesting en Publieke Werken te Amsterdam brachten gisteren een bezoek aan de Jonker- en Ridderbuurt in de hoofdstad. BEHOUDEN NATUURMONUMENTEN. De Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland herdenkt haar 25-jarig bestaan. In de afgeloopen 25 jaar heeft de vereeniging tot het behoud van zeer vele mooie natuurge- deelten in ons land medegewerkt. Hierboven een daarvan, het Naardermeer. BANKGEBOUWEN. De schutting rond het enorme nieuwe gebouw van de Am- sterdamsche Bank, hoek Rembrandtploln en Utrechtschestraat te Amsterdam ls weggenomen en in zijn vollen omvang te zien. De „finishing touch" zal nu nog moeten worden aangebracht, vooraleer het in gebruik zal kunnen genomen worden.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5