No. 21960 GEMENGD NIEUWS. JAN FABRICIUS, de bekende tooneelschrijver, is gisteren te Den Haag gehuldigd in verband met zijn 60sten verjaardag. Links Jan Fabricius, rechts Henri van Wermeskerken, de voorzitter van den Bond van Nederl. Tooneelschrijvers. DE SUIKERBIETENCAMPAGNE is in vollen gang. - Reusachtige bergen bieten liggen ter verwerking gereed. De grijpers doen hun arbeid. MET MAN EN MACHT is men bezig om de toegangswegen voor de brug té Kei- zersveer over de Bergsche Maas in orde te brengen. Hr. Ms. „VAN NES" is gisteren van Nleuwediep naar de West vertrokken. Schout-bij-nacht Bru- tel de la Rivière kwam van officieren en be manning afscheid nemen. iMOEILIJKHEDEN BIJ FLATBOUW. Er is een bedrag van f. 160.000 mee gemoeid. Naar de „Avp." verneemt doen zich sedert eenigen tijd ernstige financieele moeilijkheden voor bij den bouw van de z g. „vrijgezellenflat" op den hoek van de Zoutmanstraat en de Laan van Meerder- voort te Den Haag. De bouw van deze flat gaat uit van de N.V. Hermansens Maat schappij voor Handel en Beheer, een oor spronkelijke Zweedsche onderneming, waarvan de aandeelen grootendeels in handen zijn van de heeren mrs. Hollan der uit de Javastraat. Architect van het gebouw is ir. W. de Vrind Jr., terwijl de bouw is aangenomen door de N.V. Bouw bureau v. h. A. J. van Kleef, welke daar mede gevorderd is tot halverwege de 2de verdieping. De aannemingssom zou, volgens het be stek, al naar de bouw vordert, in termijnen aan den aannemer worden uitbetaald. Toen nu de betaling van den verschul- digden termijn van de eerste verdieping op den afgesproken datum niet plaats had en ook verder achterwege bleef, wTeigerde de aannemer het werk verder uit te voe ren en legde hij dit neer. Spoedig bleek toen, dat ook andere bij den bouw betrokken personen van het aan hun verschuldigde geen betaling konden krijgen, zoodat architect, aannemer en grondeigenaar op den dag van stillegging tezamen een bedrag van rond f. 90.000 hadden te vorderen. Bovendien rustte toen op den bouw reeds een eerste en tweede bouwcrediet, t ïrv *evens een obligatieleening gedeel- toUJk was uitgegeven. Deze drie posten peloopen. naar ons wordt medegedeeld, tezamen meer dan f. 160.000. Niettegenstaande tal van pogingen, or i J* k0*'- aan de N,v- Hermahsens niet gelukt te zijn een uitweg uit de moeilijk heden te vinden, zoodat de houder van 'net eerste bouwcrediet meende over te moeten gaan tot gerechtelijke executie van Phderpand. Deze executie zal plaats heoben op 3 November a.s. in het Vendu huls der Notarissen. Aangezien in dat geval de tweede oouwcrediethouder. aannemer, architect ran ^,ron(ie^senaar tezamen de dupe zouden worden hebben dezen thans de Vereenigde jjannemersbonden en den Bond van Bouw materiaienhandelaars in de zaak gemengd n gevolg is een volledige boycot, die zal duren tot de vorderingen ten volle zijn voldaan. Het is waarschijnlijk dat de exe cutie onder deze omstandigheden geen re sultaten zal opleveren omdat niemand een behoorlijken prijs durft te bieden Volgens een later verspreide circulaire bedraagt de totale schuldenlast tenminste f270.000, t.w. f. 94.000 aan aannemer, ar chitect, enz., f. 110.000 aan de HA.V.-Bank f. 42.600 aan de Handelsbank, f. 12.500 aan obligatiehouders en f. 12.500 aan waar borgsommen voor huurders. o EEN MOOIE GIFT, DIE GEEN GIFT WAS Of: de zuinige kassier. De vorige week plaatsten wij, aldus de Alkm. Crt." op verzoek het volgende be richtje: „Voor de vereeniging ter verpleging van lijders aan vallende Ziekte, te Haarlem, bestaat een commissie, die gelden verza melt voor het stichten van een nieuw ge bouw voor zieken op hare stichting te Heemstede „Meer en Bosch". Men wil voor dat nieuwe huls een kapitaal bijeenbren gen en bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Vereeniging (26 Januari 1932), het bestuur het bedrag aanbieden. Nu werden er uit Noordhollands Noor derkwartier reeds verscheidene giften door het comité ontvangen (o.a. reeds een van f. 500) doch heden werd het verrast met een gift van f. 3000 van een onbekende uit Barsingerhorn, welke werd overgemaakt, op het No. der commissie, Postgiro 34781 Heemstede. De redactie van de Schager Crt. las dit bericht natuurlijk ook, en aangezien het tevens eenige geruchten hoorde, die er op wezen, dat hier een vergissing had plaats gehad, trok zij op onderzoek uit en 't re sultaat daarvan was, dat dit blad het vol gende kon vertellen: De kassier van de Boerenleenbank te Barsingerhorn is 'n zuinig man, wat te respecteeren is in iemand, die veel met geld van anderen omgaat. Dat verhoogt de soliditeit en daardoor het vertrouwen dat in hem moet worden gesteld. Maar 's mans zuinigheid gaat zóó ver dat hij nooit zelfs een papiertje of wat ook weg doet dat nog te gebruiken is. En die groote zuinigheid bracht hem nu ten val Want deze kassier die op een zekeren dag ten postkantore te Barsingerhorn f. 3000 had te storten voor de Centrale Bank, had zijn girobiljet vergeten. Schrijf hier dan maar een nieuw, riedt de post beambte aan, dat kost maar een cent. Neen, hij had er thuis wel, en vlug naar huis om een girobiljet, terug naar het post- kantoor en de f. 3000 worden gedeponeerd. De kassier in het besef van zijn plicht I gedaan te hebben, slaapt den slaap des rechtvaardigen en leeft een paar dagen in de landelijke rust van zijn vriendelijk dorpje. Er komt een brief, zooals er eiken dag velen komen bij den kassier, maar de in houd bevreemdt hem. Het is n.l. een dank betuiging van de hierboven genoemde commissie te Heemstede, die o zoo harte lijk dank betuigt voor de door een onbe kende door middel der Boerenleenbank geschonken drie duizend gulden. Onze kassier kijkt zooals gezegd wat vreemd laat de zaak overigens haar beloop, maar spreekt er op Schagens Marktdag met den voorzitter der Bank over. En deze onderzoekt, informeert op het postkantoor te Barsingerhorn. En daar blijkt dat de kassier der Boerenleenbank f. 3000 heeft verzonden en toen ook de kas sier er bij is gehaald, komt tevens aan het licht dat de f. 3000 niet is verzonden door hem aan de Centrale Bank, maar aan No. 23781, dat is aan de hierboven vermelde commissie. En hoe kon dat nu? Omdat de kassier in zijn zuinigheid het girobiljet dat deze commissie in haar smeekbede om hulp had ingevouwen, had bewaard, omdat hij dezen cent kon uitwinnen. En in zijn drift had hij het adres niet veranderd en zoo kwam de f. 3000 daar waar ze niet moest wezen en is deze royale schenking in 't geheel geen schenking, want de kassier zit in zak en assche over zijn ongewilde royali teit en alle pogingen worden aangewend om de f. 3000 weer binnen te krijgen. Dat zal wel gelukken gelooven wij-, maar het minste wat de kassier dunkt ons doen kan I is een royale gift aan het nieuwe Tehuis voor lijders aan vallende Ziekten te geven 1 en voortaan minder zuinig, want niet waar, ook hier was het in alle opzichten: de zuinigheid die de wijsheid bedroog. o ONDER EEN AUTO GERAAKT. Te Breda kwam zekere O. uit Ginneken in de Nieuwe Ginnekenstraat met zijn rij wiel met het plotseling openslaande por- tier van een stilstaande vrachtauto in aanraking. De man viel juist toen daar een auto passeerde, waar hij onder ge raakte. Met een ernstige schedelbreuk werd hij opgenomen en nadat eerst ge- neeskundige hulp verleend was, overge bracht naar het St. Ignatiusziekenhuis. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Een motorrijder gedood. Gisteravond omstreeks half elf is onder Donk nabij Breda de 30-jarige ongehuwde electricien A. de Zwart uit Etten en Leur, komende uit de richting Tilburg met zijn motor in een bocht door de gladheid van den weg, maar voornamelijk door de zeer groote vaart, geslipt. De Zwart reed daardoor tegen een boom en werd gedood. Het lijk is naar het St. Ingnatius Ziekenhuis te Breda ver voerd. Omtrent het ongeval kan nog worden gemeld, dat de Z. in gezelschap was van 'een anderen motorrijder. De Z. had als duopassagier een zekeren Gielen. Deze had De Z. herhaaldelijk gewaarschuwd voor de groote snelheid doch De Z. wilde niet luisteren. G. is toen bij den anderen motorrijder op de duo gegaan. Juist toen dit was geschied had het ongeluk plaats. o BRAND. Gisteravond omstreeks halfzes is brand uitgebroken in de boerenhofstede van den heer J. Laai, gelegen aan den Oostvoorn- schen weg tusschen Den Briel en Oost- voorne. Aangewakkerd door den feilen noordwesten wind grepen de vlammen snel om zich heen, zoodat al spoedig de geheele boerderij in lichterlaaie stond. De brand weer uit Oostvoorne, die om halfzeven ter plaatse verscheen, kon tegen de vuurzee niets uitrichten. De boerderij met inven taris werden een prooi der vlammen. De schade wordt geschat op ongeveer f25.000. De oorzaak van den brand is onbekend. Gisteravond omstreeks halftien is brand uitgebroken in een opslagplaats van hout en ander materiaal van het Leger des Heils in de Kazernestraat te 's-Graven- hage De brandweer tastte het vuur met de stralen van twee motorspuiten aan. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, daar de houtstapel, eenige me ters hoog, onder een afdak op de binnen plaats in vlammen was gehuld, welke dreigden eenige belendende woningen aan te tasten. Dank zij het snel optreden van de brandweer gelukte het, elk gevaar voor uitbreiding te bedwingen en met twee groote stralen zulk een watermassa op het houtvuur te werpen dat dit na een goed kwartier geheel was gebluscht. De schade is niet groot. Door tot nu toe onbekende oorzaak ont stond gistermorgen brand in de groote boerderij van de weduwe Visser te Rottum (Fr.), bewoond door den heer F. Aange wakkerd door den harden wind greep hét vuur zoo snel om zich heen, dat de ge bouwen spoedig één vuurzee waren. De bewoners waren niet thuis, doch de buren wisten door het inslaan van een deur het in de schuur aanwezige vee met groote moeite te redden. De motorspuit uit Hee renveen was spoedig ter plaatse, doch deze kon tegen het vuur niets meer uitrichten en alles brandde tot den grond toe af. Toen de eigenaar, die op het land aan het werk was, bemerkte dat zijn woning in brand stond, ijlde hij derwaarts, ging het brandende perceel binnen en wist nog een geldkistje met een flink bedrag aan geld naar buiten te brengen. Opnieuw wilde hij het perceel binnengaan om ook nog andere goederen te redden, doch dit werd hem met het oog op het gevaar belet. De geheele wintervoorraad is verloren ge gaan, doch de schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. „Tel." o VALSCHE MUNTERS GEARRESTEERD. Door de Centrale Recherche te Rotter dam zijn gisteravond een tweetal mannen gearresteerd, welke een zeer groote hoe veelheid valsche rijksdaalders vervaardigd hadden. Het waren een zekere C. R. en J. v. D. De door hen vervaardigde rijksdaal ders waren zeer goed nagemaakt en ver toonden op het eerste gezicht geen enkele afwijking. Verder zijn nog aangehouden de echtgenooten van de belde mannen en mej. R. van B. welke vrouwen zich belast hadden met het uitgeven der valsche rijksdaalders. o „Wat zou je ervan zeggen, als we Zater dag eens een dagje gingen vlsschen, Ber- tusï" .(Passing Show).

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5