AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Heden. Vrijz. Chr. Federatiehuis (Gerecht 10): Kerk en Vrede; le Cursusavond. 8 uur. Donderdag. Heerengracht 45: Prop.avond West Hill Zondagsschoolmethode. 8.15 uur nam. Leldsche Volkshuis: le cursus, De Elec- trische stroom, 8 uur. Nutsgebouw: Spirit. Broederbond Har- monia, 8 uur. Nathaniel: Net. Chr. Geh. Onth. Ver., 8 uur. Fieterskerkgracht 9: Ledenverg. Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis", 8'/s uur nam. Prediker: Prop.-verg. Leidsche Chr. Besturenbond, 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal). Residentie-or kest. 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop" Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur „Menschenarsenaal". Woensaag- en zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinee. Luxor-theater' Stationsweg Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 u. „Im Westen nichts neues". 's Woensdags en s Zaterdags matinee te 2 uur. „Trlanon-Theater", Breestr.: Bioscoop- en Variete-voorstellingen Dagelijks te 8 u. „Walzer im Schlafcoupé". 's Woensdags" en s zaterdags familienia- tinee. Woensdags Inst. v. Praeventieve Genees kunde: Consultatiebureau voor moeilijke kinderen. Halftwee tot 3 uur n.m. Inen ting tegen diphterle 45 uur nam. Donderdags: Inst. v. Praeventieve Ge neeskunde. Consultatiebureau voor Alco holisten. 7—10 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 October a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwyt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. DE WIJZIGING VAN DE POSTWET. Misbruik van buitenlandsche porti. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Postwet en van de Pakket- postwet. Dit betreft in hoofdzaak het vol gende: Bij art. 30, 1ste lid, sub 6o., der Postwet is strafbaar gesteld het vervoeren of doen vervoeren van stukken, al dan niet tegen genot van vracht, indien die stukken be stemd zijn om in het buitenland te wor den ter post bezorgd. Deze bepaling beoogde een eind te ma ken aan het destijds veelvuldig voorko mende vervoer van brieven over de grens, met het doel deze ter verdere verzending in het buitenland ter post te bezorgen en aldus voordeel te trekken uit daar gel dende porten. Het komt thans voor, dat handelszaken hier te lande haar reclamedrukwerken uit het buitenland naar Nederland doen verzenden, ten einde op die wijze in het bijzonder de aandacht van de geadres- seerden op deze drukwerken te vestigen, j Deze drukwerken zullen meestal hier te lande worden vervaardigd en dus, om ze van uit het buitenland naar de geadres- seerden hier te lande te kunnen doen ver zenden, eerst van uit ons land moeten worden verzonden. Doch de hierboven aangehaalde bepa ling der Postwet verzat zich tegen het ver voer naar het buitenland van hier te lande gedrukte reclamedrukwerken als vorenbedoeld. De belanghebbenden zijn dus gedwongen, deze drukwerken in het buitenland te doen drukken, hetgeen uiteraard een nadeel voor de Nederland- sche nijverheid beteekent. Voorgesteld wordt nu, dit bezwaar te ondervangen door art. 30, 1ste lid, sub 6o„ der Postwet aan te vullen in dien zin dat het daarbedoelde vervoer alleen strafbaar wordt gesteld, Indien uit de terpostbezor ging in het buitenland nadeel voor den Staat kan ontstaan. Bij de bestelling van aangeteekende stukken ten huize van de geadresseerden blijkt uitreiking van de stukken dikwijls niet mogelijk, aangezien de geadresseerde niet thuis is en geen gemachtigde heeft gesteld. Daarom wordt voorgesteld, de mogelijkheid open te stellen, gewoon aan geteekende stukken in de daarvoor in aanmerking komende gevallen ook aan anderen dan den geadresseerde of diens gemachtigde, b.v. aan een volwassen huis genoot van den geadresseerde, uit te rei ken. Brieven met aangegeven geldswaarde zullen uitsluitend aan den geadresseerde of diens gemachtigde worden uitgereikt. Voorts wordt voorgesteld, het mogelijk te maken, aan gemachtigden een identi teitsbewijs als zoodanig te verstrekken en indien groote toeneming van het aantal afgegeven machtigingen zulks wenschelijk mocht maken, ter zake een recht te hef fen Het ligt echter voorloopig niet in de bedoeling, tot een dergelijke rechtsheffing over te gaan. Voorts wordt o.m. voorgesteld de mo gelijkheid open te laten om in de daar voor in aanmerking komende gevallen de gelegenheid te kunnen geven, het port van postpakketten, alsmede het recht we gens verrekening, niet bij de terpostbe zorging te voldoen. o EEN NIEUWE SPOORWEGORGANISATIE De uitgetreden oppositie der Nedcrl. Vereeniging. Eenige leden uit de Ned. Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel, niet tevreden met de leiding en de exploitatie van het N.V.-Huis te Utreht en de hou ding van het hoofdbestuur» van bovenge noemde vereeniging, hebben een nieuwe organisatie gesticht, waarvan de zetel te Utrecht is. Uitgegeven wordt een nieuw orgaan Maandblad voor Spoor en Tram wegpersoneel" orgaan van de oppositie in de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegper soneel. Voorzitter is de heer J W. A. Mul ders en seretaris de heer M. J. Vogt. Deze vereeniging telt reeds vele leden, overgekomen uit de Ned. Vereeniging van Bpoor- en Tramwegpersoneel. DE BRUG BIJ HET KEIZERSVEER. Opening op 31 October. De minister van waterstaat brengt ter kennis, dat de nieuwe brug over de Berg- sche Maas te Keizersveer op Zaterdag 31 October a.s. om 13 uur 30 voor het ver keer zal worden opengesteld en dat in verband daarmede de veerdienst over de Bergsche Maas te Keizersveer wordt op geheven na afvaart van de veerboot, die te 13 uur 15 op voorgemelden datum van de zuidelijke veerhaven te Keizersveer vertrekt. o— DE SPOORLIJN OVER DEN AFSLUITDIJK. In verband met de voor Harlmgen on gunstige berichten over de spoorlijn over den afsluitdijk, is uit de burgerij dezer stad een comité gevormd, teneinde actie te voeren om de lijn'over Harlingen te doen loopen en niet over Arum en Dronrijp. TOENEMEND GOEDERENVERVOER. Was in de laatste jaren het goederen vervoer bij de Ned. Spoorwegen in dalen de lijn, over de maand Juni ging het goe derenvervoer belangrijk vooruit en werd f. 143.956.50 meer ontvangen dan over Juni 1930. o INSPECTIETOCHT ROODE KRUIS. De leden van het dagelijksch bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis en van de commissie voor de hulpposten langs de wegen, zullen morgen een inspec tietocht maken langs de groote wegen in Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland. NEDERLANDSCHE FASCISTENBOND. In een te Utrecht gehouden vergade ring van den Fascistenbond ..De Bezem", deelde de heer J. A. Baars mede, dat het volledige archief van de Communistische Partij Holland in handen was gevallen van de fascisten. Spr. deed verschillende mededeelingen uit dit archief en kondigde aan, dat binnenkort een boek zal verschij nen. waarin dit archief volledig zal wor den gepubliceerd. Aan het eind van de vergadering ont stonden nog eenige kleine conflicten tus- schen fascisten en communisten, die ech ter spoedig door ingrijpen der politie be slecht werden. o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besl. is aan E. J. Pateer, wonende te Heemstede, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn ambt van commissaris van politie te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de diensten, door hem bij de politie bewezen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een brief van den voorzitter van het cen traal stembureau, houdende mededeeling, dat de heer J. L. Faber, benoemd tot lid van de Tweede Kamdr, zijn benoeming heeft aangenomen. De dienstplichtigen der lichting 1932, bestemd voor de zeemacht, worden in 2 ploegen ingelijfd. De 1ste ploeg komt 23 of 24 Februari en de 2e ploeg 24 Augustus in werkelijken dienst op. De afdeeling Zuid-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren her denkt 27 November te Rotterdam haar 40-jarig bestaan. Prof. dr. van Poelje zal een rede uitspreken. Blijkens een mededeeling van de Avro aan het „Hbld.", wordt inzake den bouw der nieuwe Avro-studio gedacht aan den heer Dudok als architect. Hij is reeds voorloopig gepolst. n UIT NED. OOST-INDIE. DE REDACTIE VAN „DE SCHOOL." BATAVIA, 20 October (Aneta). Het par ket staakte de strafvervolging tegen de redactie van „De School", met dien ver stande, dat een vervolging bij eventueele herhaling weer zal worden opgevat. DE ALGEMEENE TOESTAND. Laval's bezoek aan Amerika De kalender-hervorming. De „Ile de Franc" wordt morgenochtend tegen 4 uur te New York verwacht. De Fransche minister-president zal het schip om 8 uur verlaten. De officieele ontvangst zal alles, wat tot dusver op dit gebied is gebeurd overtreffen. Staatssecretaris Stim- son zal Laval namens president Hoover begroeten en hem allereerst over Broad way naar het stadhuis van New York be geleiden waar een officieele begroeting door de stad New York plaats heeft. Af- deelingen militairen zullen van de haven tot het stadhuis een haag vormen terwijl ongeveer 400 automobielen den eeretocht zullen besluiten. Om elf uur vertrekt Laval naar Washington, 's Middags om 6 uur zal Laval een bezoek brengen aan den Amerikaanschen president Hoover, om acht uur 's avonds zal in het „Witte Huis" een groote feestmaaltijd worden gehouden. Vrijdagochtend zullen de onderhandelin gen aanvangen Blijkbaar tegen de vele proefballonnetjes waartegen wij gisteren waarschuwden, geeft Havas thans volgende semi-officieele uiteenzetting van boord van de „Ile de France": Ten aanzien van de veiligheids- en ont wapeningsproblemen is Frankrijk bereid tot verdere bewapeningsbeperkingen over te gaan wanneer in ruil daarvoor „nauw keurige verplichtingen voor wederzijdsche hulpverleening in geval van een aanval" worden aangegaan. In deze richting schijnt zich een voor uitgang merkbaar te maken in de opvat ting der Amerikaansche kringen, die thans geneigd zijn het pact van Briand—Kellogg door een consultatief verdrag aan te vul len. Men moet echter vragen, of Washing ton zich nog verder zou willen verbinden en principieel ten minste tot flnancleele en economische maatregelen beperkte sancties tegenover den aanvaller zou wil len overnemen. In elk geval zal minister president Laval trachten niet het gering ste gedeelte der nationale veiligheid op te offeren, daar de definitieve beslissing over elk initiatief, die door de Fransche dele gatie op de ontwapeningsconferentie ge nomen zou kunnen worden, overgelaten moet worden aan het uit de Kamerverkie zingen van 1932 te voorschijn komende parlement. Wat de kwestie der schulden en van het herstel aangaat, deze heeft volgens de Fransche opvatting volstrekt niets met het veiligheidsprobleem uit te staan, en kan dus op geenerlei wijze daarmee in verband gebracht worden, zooals zekere Amerikaansche berichten ten onrechte be weren. De vertegenwoordiger, van Frankrijk zou elk voorstel goedkeuren dat, ten minste ten deele aan Frankrijk een positieve her stelbalans laat. Om de regeling te vergemakkelijken, zou men o.a. terug kunnen keeren tot leveranties in natura, die ertoe zouden bijdragen om de werkloosheid in Duitsch- land en in Frankrijk door uitvoering van het door de regeering reeds aangenomen program van groote openbare werken te verminderen. Op deze wijze zouden de thans in Duitschland vastgelegde credieten op kor ten termijn makkelijker vrijgemaakt kun nen worden. Ten aanzien van de valuta crisis heeft president Hoover reeds zekerheid gekregen dat Laval een gunstige houding aanneemt. De tusschen de Bank van Frankrijk en de F'ederal Reserve Bank zoo juist gesloten overeenkomst is in deze richting typee rend. Beide regeeringen zullen zeker maatregelen overwegen tot bescherming van den gouden standaard, die de onmis bare grondslag van elk gezond muntstelsel blijft De vierde internationale verkeersconfe- rentie te Genève heeft haar besprekingen over de vaststelling van een vasten datum voor het Paaschfeest en over een alge meene kalenderhervorming beëindigd. Zij stelt voor, het Paaschfeest vast te stellen op den Zondag na den tweeden Zaterdag in April. Een definitieve beslissing blijft echter aan de kerkgemeenschappen, die §en des-, betreffend voorstel van den. raad van den Volkenbond zullen ontvangen. Met betrekking tot de algemeene kalen derhervorming werden geen besluiten ge nomen. De verkeers- en transitcommissie van den Volkenbond zal het vraagstuk verder bestudeeren, waarbij de regeeringen voort durend op de hoogte zullen worden ge houden. DUITSCHLAND. Rapport gevraagd over de Nazi-demon stratie te Brunswijk. De minister van Binnenl. Zaken Groener heeft rapporten gevraagd over de gebeur tenissen te Brunswijk. De rust is nog steeds niet teruggekeerd. Het „Vad." meldt nog: Ook in de bij Brunswijk gelegen ge meente Wolfenbuttel hebben ernstige rel letjes plaats gehad. Hier zag de politie zich verplicht van de wapens.,gebruik te maken tegenover de communisten. Een arbeider is te Wolfenbüttel door onbekenden met mes steken gewond. Ook heden was het nog zeer onrustig in de gemeente. Klagges, de nationaal-soeialistische mi nister van Binnenlandsche Zaken van Brunswijk, zou een agent uit Brunswijk, die met de sabel een aantal nationaal socialisten, die voorbijgangers mishandel den, had afgeweerd, uit den dienst heb ben ontslagen. De sociaal-democratische fractie van den Brunswijkschen Landdag heeft de bijeenroeping van het Huis verlangd Op het hoofdbureau van politie te Bruns wijk liggen bijna tweehonderd kilogram aan gummistokken, ploertendooders, loo- den knuppels en andere gevaarlijke wapens. Gisteren zijn reeds twee personen, die door de politie met wapens in de hand waren gearresteerd, tot een maand en tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. FRANKRIJK. De werkloosheid. Poincaré's toestand. De minister van arbeid. Landry, heeft de huidige economische wereldcrisis en den Invloed daarvan op Frankrijk bespro ken. Landry betoogde o.a., dat Frankrijk zeer zeker minder ernstig getroffen wordt dan alle andere landen. Het ls echter een dwaasheid te gelooven, dat de crisis in het geheel geen invloed op de Fransche in dustrie zou hebben, de Fransche bui tenlandsche handel is op verontrustende wijze verminderd Een onderzoek, dat maandelijks door het ministerie van ar beid wordt ingesteld bij alle ondernemin gen waar meer dan 100 arbeiders werk zaam zijn, heeft tot resultaat gehad dat in al deze ondernemingen het aantal ar beiders niet meer dan 9 procent is ver minderd. Het aantal werkloozen is echter belangrijk hooger dan in de officieele sta tistieken wordt aangegeven. Frankrijk, dat vroeger de buitenlandsche arbeids krachten gaarne heeft opgenomen, ziet zich daarom thans gedwongen slechts ln zeer dringende gevallen aan buitenland sche arbeidskrachten toestemming te geven voor het werken in Frankrijk Over Poincaré's gezondheidstoestand loopen de berichten zeer uiteen. Erg best schijnt deze echter toch niet te zijn. want hij moet ontslag gevraagd hebben als deken van de orde van advocaten te Parijs. ENGELAND. De Indische Conferentie. De werkloosheid. De structuur-commissie der Indische conferentie heeft gisteren het voorstel behandeld tot Instelling van een federaal hooggerechtshof, waarover vrijwel alle partijen het eens zijn. Het hof zal bestaan uit een voorzitter en vijf of zes raads- heeren en zal niet enkel recht spreken ln zaken van constltutioneelen aard. maar ook ln hoogste instantie in burgerlijke en strafzaken. Officieel wordt medegedeeld, dat per 12 October j.l. het aantal werkloozen 2.766.000 heeft bedragen, dit ls 24.000 minder dan de week te voren. NOORWEGEN. Invoerverboden op komst. Naar uit Oslo wordt gemeld, worden verschillende Noorsche invoerverboden verwacht, in het bijzonder voor luxe-arti kelen. doch ook voor groenten. Deze verboden zullen vooral van invloed zijn op den invoer uit Denemarken, doch ook op waren die via Denemarken naar Noorwegen worden verzonden. o OOSTENRIJK. Verdere bezuiniging. Voor het begrootingsjaar 1932 zullen in Oostenrijk nieuwe bezuinigingsmaatrege len worden ingevoerd. Zoo zullen, naar de de bladen melden, de 300 dienstauto's wor den afgeschaft en in plaats daarvan ont vangen de ministers en hoogere ambtena ren een bepaald bedrag voor het gebruik maken van auto's. Verder zal de werktijd op de departementen van 7 tot 8 uur daags worden verhoogd. Het aantal uni versiteiten zal door samenvoeging van eenige hoogescholen verminderd worden. De universiteit te Graz zal gesloten worden. o TSJECHO-SLOW AKI JE. Rede van Benesj. De sterkte der weermacht. De minister van buitenl. zaken Benesj hield gisteren in de commissie van bui tenlandsche zaken der beide kamers een uitvoerige rede, waarin hij de verschil lende economische en politieke gebeurte nissen van dit jaar besprak. Minister Benesj zette den toestand van Tsjecho-Slowakië in de tegenwoordige wereldcrisis uiteen en wees er op. dat Tsjecho-Slowakije. in tegenstelling met vele andere industrie-staten, een juist evenwicht heeft tusschen de landelijke en stedelijke bevolking. Het land heeft een actieve handelsba lans en de gevaren, die de financiën van vele andere staten bedreigen, bestaan in Tsjecho-Slowakije in het geheel niet. Vervolgens besprak dr. Benesj de goede verhoudingen met het buitenland. De strijd om de Duit-sch-Oostenrijksche tol linie, zeide de minister, is in September te Genève beëindigd. Benesj verklaarde, dat de tolunie de goede betrekkingen van Tsjecho-Slowakije met Duitschland en Oostenrijk in het geheel niet raakte; het betreft hier een Europeesch vraagstuk, waarbij drie groote mogendheden een vi taal belang hebben. In alle Midden-Europeesche kwesties kan er zonder de eendrachtige samenwer king der drie groote mogendheden, Duitschland, Frankrijk en Italië niets po sitiefs bereikt worden. Minister Benesj voegde hieraan toe, dat ook in Midden-Europa zonder en tegen Tsjecho-Slowakije geen positief werk kan worden verricht. Vervolgens besprak de minister de goede verhoudingen met andere landen, o.a, met Hongarije, Italië. Polen. Enge land en de Vereenigde Staten. Aan het slot yan zijn rede kwam dr. Benesj ook nog f te spreken over de a.s. ontwapeningsconferentie. Hij wees er op, dat aan het program van Tsjecho-Slo wakije voor deze conferentie de behoeften der republiek met betrekking tot haar veiligheid ten grondslag liggen, maar dat dit program tevens de uitdrukking van haar oprechte vredesliefde zijn zal. Tsjecho-Slowakije heeft den secretaris generaal van den Volkenbond een memo rie toegezonden inzake den stand van de wapening van Tsjecho-Slowakije. Volgens de memorie bestaat het leger uit 10.221 officieren en 138,788 manschap pen. De militaire organisaties beschikken over 515 officieren en 12.647 manschap pen. De dienstplicht duurt achttien maanden. De luchtmacht beschikt over 546 vliegtuigen met een motorencapaciteit van 263.000 P.K. De militaire uitgaven be- loopen in het geheel 1.812.000.000 Tsjechi sche kronen. o CHINA. Het conflict met Japan. De Japansche regeering bereidt thans de antwoorden voor op de nota's van de buitenlandsche regeeringen, waarin gewe zen wordt op art. 2 van het Kellogg-pact. Reuter meent te weten, dat Japan er de redenen in herhaalt, waarom het 't ver drag van Kellogg niet toepasselijk acht op het problem van Mantsjoerije en er in op wijst, dat China zijn woord gebroken heeft door de anti-Japansche beweging der boycot, die verre van vredelievend is. Het gerucht, dat Eugène Tsjen, de mi- nistor van buitenlandsche zaken der re geering van Kanton misschien binnenkort Chineesch minister van buitenl. zaken zal worden, heeft te Tokio de hoop doen ontstaan op een spoedige regeling van het Chineesch-Japansche geschil. Of schoon er nog geen officieele bevestiging van het gerucht te krijgen is, verklaart men in bevoegde kringen, dat Tsjen heeft laten verstaan, dat hij bereid is, directe onderhandelingen met Japan te openen, indien hij aan het bewind komt. Of Japan daarom zoo treuzelt om de mogelijkheid hiervan te kunnen toetsen aan de werkelijkheid? Naar het agentschap Indo-Pacific be richt, hebben te Nanking 20.000 studenten voor het gebouw der nationale regeering een document laten overhandigen, waarin geëischt wordt, dat de regeering niet direct met Japan zal onderhandelen. De regeering wordt aangezet om de nationale eenheid van China tot stand te brengen. De studenten van Nanking wenschen verder, dat de diplomatieke betrekkingen met Rusland hervat zullen worden. De zelfde eisch wordt ook door een gedeelte der Chineesche pers gesteld. In dit ver band moet worden opgemerkt, dat de di plomatieke betrekkingen tusschen China en Sovjet-Rusland sedert twee jaren af gebroken zijn wegens het conflict over den Oost-Chineeschen Spoorweg. De Japansche concul-generaal heeft bij het gemeentebestuur van Sjanghai stap pen gedaan om te wijzen op de passieve houding der politie en te protesteeren tegen het feit, dat er geen eind komt aan de anti-Japansche betoogingen. Hij ver klaarde, dat een volgende maal Japansche troepen zullen ingrijpen. SPANJE. Uit de Cortes. De Cortes heeft met op 3 na algemeene stemmen een wet tot bescherming der republiek aangenomen. Deze wet voorziet in gevangenisstraffen zoomede geldboeten tot 10.000 peseta's Voorts wordt bij deze wet verbanning- mogelijk gemaakt in geval van geweld- daden tegen de Republiek, verspreiding van valsche of tendentieuse berichten ook door middel van de pers, verheerlijking van den monarchistischen staatsvorm, het onbevoegd dragen van wapenen, sluiting van industrieën en bemoeilijking van alle arbeidsmogelijkheden (deze bepaling is m het bizonder gericht tegen de grootgrond bezitters, die hun bezittingen onbebouwd laten), algemeene stakingen die niet acht dagen van te voren zijn aangekondigd, ongerechtvaardigde prijsverhoogingen en nalatigheid van ambtenaren in de uitoefe ning van hun plichten jegens de republiek. De minister van arbeid heeft bij de Cortes een wetsontwerp ingediend tot toe kenning van medezeggenschap aan arbei ders in de ondernemingen, waarin zij werken. —o VEREENIGDE STATEN. Het aantal werkloozen. Het bureau der Amerikaansche arbei ders-organisaties publiceert een verkla ring waarin het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten thans op 5.600.000 wordt geschat. Dit aantal komt ongeveer overeen met het maximum dat in den vorigen winter in de Vereenigde Staten is bereikt. FABRIEKSBOUW IN ENGELAND. LONDEN, 20 Oct, (Reuter). Thomas, de minister van Dominions en Koloniën, sprekende te Derby, zeide, dat ln de laat ste drie weken 150 verzoeken waren inge komen van buitenlandsche firma's om fabrieken in Engeland te vestigen, vooral textielfabrikanten toonden groote haast. IIET CHINEESCH—JAPANSCH CONFLICT TOKIO, 21 Oct. (Reuter) Van welinge lichte zijde wordt vernomen, dat Sjang kaï Sjek Frankrijk en Engeland heelt aangespoord detachementen van Tiensin naar Shan hai Kwang te zenden, ten einde Chineesch-Japansche conflicten al daar te voorkomen. Anderzijds wordt echter medegedeeld, dat de bevelhebbers van de Chineesche en Japansche troepen te Shan hai Kwang tot een niet-officieele overeenkomst zijn ge komen, waarbij besloten werd, dat d! Chineezen ten noorden en de Japannen ten zuiden der spoorlijn moeten blijven. De vroegere minister van buitenland sche zaken, graaf Ishii is een verklaring aan het opstellen, welke in de courant „Asahi" zal worden gepubliceerd, en waarin de houding van den Volkenbond ten opzichte van het Japansch-Chineesch conflict wordt becritiseerd, doch Japan is niet voornemens den Volkenbond moei lijkheden te bezorgen. Het doet integendeel alle mogelijke moeite om door opbouwende critlek den Bond te versterken. Uit Tokio wordt gemeld, dat de steeds ernstiger anti-Japansche agitatie ln China hier ernstige ongerustheid verwekt, Men vreest, dat deze tot incidenten zal leiden, welke tot ingrijpen door de vloot zullen noodzaken, waardoor de toestand nog verergerd wordt. LONDEN, 21 Oct. (Ned. Tel. Ag.) De „Pally Telegraph" meldt, dat Japan liet bestuur over de stad Moekden formeel aan China heeft overgedragen. De Chineesche autoriteiten worden Dij het bestuur door Japansche adviseurs ter zijde gestaan. LONDEN, 21 Oct. (Ned. Tel. Ag.) Naai de „Times" uit Tokio meldt verluidt al daar dat Briand de Japansche voorwaar den voor de ontruiming van Mantsjoerije heeft goedgekeurd. Slechts de laatste Japansche voor waarde achtte Briand te gecompliceerd, weshalve hij voorstelde deze daardoor te vervangen, dat China eenvoudig de ver klaring aflegt, dat het al zijn verdrags verplichtingen zal nakomen. In verband hiermede merkt de cor respondent op: Wanneer dit geschiedt heeft men de kern der moeilijkheden be reikt, daar deze hierin bestaan dat China weigert het verdrag van 1915 te er kennen, waarbij aan Japan zekere voor rechten in Mantsjoerije worden verleend. In Japan is men van meening dat de Volkenbondsraad niets anders kan doen dan directe onderhandelingen voorstellen, LONDEN, 21 Oct. (V.D.). Maarschalk Tsjang kal sjek, de president van de regee ring te Nanking, had Dinsdag zijn eerste besprekingen met de vertegenwoordigers van de regeering te Kanton, welke bespre kingen te Shanghai worden gehouden. Volgens een telegram van de „News Chronicle" hebben de besprekingen tus schen Nanking en Kanton betrekking op een reconstructie der Chineesche regeering en wel in dien zin, dat Tsjang kal sjek zich verder alleen zou bezighouden met de legerzaken, terwijl Huan Min het presi dentschap op zich zou nemen. MOSKOU, 21 Oct, (V.D.). Volgens een Russisch bericht uit Peking heeft Maar schalk Tsjang Hsue Liang verklaard, dat do Chineesche regeering de eischen van Japan afwijst en verlangt, dat de Japan sche troepen binnen veertien dagen uit bet Chineesche gebied zullen worden terugge trokken De .Chineesche regeering is niet eerder tot onderhandelingen met Japan bereid, dan nadat de Japansche bezetting uit Clnna is teruggetrokken. GENEVE, 21 Oct, (Ned. Tel. Ag.). W Chineesche Volkenbondsvertegenwoordiger dr. Sze heeft aan een persman verklaard, dat China geen directe onderhandelingen met Japan wil aanknoopen. Ieder Japansch voorstel zal door China aan den Volkenbond worden voorgelegd. Alle geruchten over een reeds tot stand gekomen overeenkomst zijn geheel uit de lucht gegrepen. 3

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2