EEN BRON UIT DE OMSTREKEN. AALSMEER. Ds. W. Heerma. Op Zondagavond 15 November a.s. hoopt as. W. Heerma als predikant der Chr. Ge reformeerde Gemeente alhier zijn intree- predikatie te houden. In den morgen dienst zal dan ds. Heerma bevestigd wor den door prof. F. Lengkeek. Ds. Heerma is de eerste predikant, dien deze reeds vele jaren geleden alhier gestichte gemeente bezit. Voor enkele jaren heeft zij een pastorie laten bouwen, tot nu toe door particulieren bewoond; aan de Wetering straat, waar ds. Heerma nu zijn intrek zal nemen. Deze predikant werd te Dok- kum geboren en studeerde aan de theo logische School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn. Hij is thans 23 jaar. Uit de vele beroepen, welke hij reeds kreeg, mag ge concludeerd worden, dat de Chr. Geref. Gemeente alhier met haar eersten herder en leeraar gefeliciteerd kan worden. Tot boekhoud er-correspondent der bouwver. „Volksbelang" is uit een 30-tal sollicitanten benoemd de heer J. M. Wentzel, administrateur van het grondbe drijf der gemeente. De alhier gehouden collecte voor alleenstaande blinden te Wolfhezen heeft de flinke som van f. 418.50 opgebracht. De leden van de alhier gevestigde damclub „Aalsmeer" hebben in „Irene" alhier een simultaan-match gespeeld tegen den heer J. Knecht uit Bussum. Het re sultaat was. dat door Knecht 15 partijen zijn gewonnen, vier verloren en acht re mise werd gespeeld. o HAARLEMMERMEER. DE IEPENZIEKTE IN DE HAARLEMMERMEER. Hoe wordt verspreiding tegengegaan? Bij een ambtelijk bezoek vanwege het Staatboschbeheer aan den Haarlemmermeer polder heeft het de aandacht getrokken, hoe sterk hier de iepenziekte heerscht. In deze streek met veel en krachtigen wind werd dit niet verwacht. In het algemeen treedt de iepenziekte in dergelijke streken nog niet in hevige mate op. Welt valt er in dit opzicht verschil op te merken tusschen het N.W.-deel en het Z.O.-deel. In laatstgenoemd deel zijn merkbaar meer iepen door de ziekte aangetast dan in het N.W. deel en niet alleen doordat daar meer boomen voorkomen, maar ook pro- centsgewijze. De grootere luwte is blijk baar van invloed bij de verspreiding van de ziekte. De meeste en ergste gevallen zijn ook waar te nemen bij de boerderijen èn in de aaneengesloten bebouwingen, dus daar waar de kracht van den wind ge broken wordt. Een ander opmerkelijk verschijnsel is het betrekkelijk veel voorkomen van boomen, die kennelijk reeds in vorige jaren dood zijn gegaan. Men ziet zelfs boomen, waar aan nagenoeg geen bast meer zit. Zijn deze blijven staan, omdat verwacht werd, dat ze nog weer zouden uitloopen of heeft men verzuimd, ze tijdig op te ruimen? Het laten staan van dergelijke boomen is zeer bedenkelijk. Het is namelijk ge bleken, dat de iepenspintkevers, die in de schors van dergelijke boomen tot ver menigvuldiging komen zeer voorname ver spreiders van de ziekte zijn. Aan de kleine rende gaatjes in de schors kan men zien, dat de spintkevers zich hebben ingeboord. De vrouwelijke kever legt langs den kant van de verticale moedergang, die in den bast wordt gevreten, massa's eitjes. Hier uit komen larven te voorschijn, .die gangen vreten, dwars op de moedergang. Zijn de larven volwassen dan verpoppen zij zich en uit de pop komt de kever, die door kleine rondo gaatjes de schors verlaat. De boom ziet er dan aan den buitenkant precies uit als of met musschenhagel er op geschoten is. Doode en stervende boomen zijn de broedplaatsen bij uitnemendheid van de spintkever. Uit onderzoekingen van de laatste jaren is gebleken, dat de kevers, nadat zij als jonge exemplaren de schors hebben verlaten nog een maaltijd moeten nuttigen, voordat ze volkomen ontwikkeld zijn. Deze maaltijd nu bestaat uit bast en hout van jonge twijgen van gezonde boomen en hierbij besmetten zij de gezonde boomen. Het is aangetoond, dat de schimmel die de iepenziekte veroorzaakt, in de gangen en in de holte, waar de kever zien ver popt (de zoogenaamde poppenwieg) tot vorming van sporen komt. De kevers nemen deze sporen bij het verlaten van de schors mee, zonder dat ze er last van hebben. Om de verspreiding van de iepenziekte tegen te gaan- is het dus noodzakelijk, de schors van alle iepen, waarin de kevers of larven daarvan, aanwezig zijn, onschade lijk te maken. Het is 't beste de schors te verbranden. Is dit om de een of andere reden bezwaarlijk, dan kan desnoods ook worden volstaan, met de iepen gedurende ten minste drie maanden onder water ge dompeld te houden. Ook is het wenschelijk, dat iepen, waarin nog geen spintkever- larven of -kevers voorkomen, niet zoo maar worden bewaard, want ais dergelijke boo men blijven liggen, dan boren de spint kevers zich ook hierin en dan ontwikkelen zich in de schors groote hoeveelheden van deze schadelijke insecten. Wat >moet dus gebeuren? Alle doode en stervende boo men moeten dezen winter worden opge ruimd en de schors op de aangegeven wijze onschadelijk gemaakt. Voorts is het van belang ook de boomen, die worden geveld en waarin zich nog geen kevers of larven bevinden, óf te ontschorsen öf ten minste drie maanden onder water te be waren. Niemand mag verzuimen aan dezen raad gievolg te geven, want wanneer slechts een enkeling nalatig blijft, ook al betreft het maar weinig boomen, brengt deze andermans boomen in gevaar. Er zijn in de Haarlemmermeer nog massa's boomen, die op deze wijze kunnen worden gered. De iepen in dè Haarlemmermeer kunnen niet worden gemist, want ze ver fraaien het landschap in hooge mate en geven weldadige luwte in deze winderige streek. Merkt thans de boomen, die dezen winter moeten borden geveld, want nu is het nog goed te zien, welke exemplaren er beslist uit moeten. De openbare lichamen, zooals het polderbestuur, de provincie, het rijk en de gemeente werken mede. Laten de particulieren nu niet achterblijven en doen wat zij kunnen om de verspreiding van de ziekte tegen te gaan. KATWITK. Loop der Bevolking. Vertrokken: J. den Hollander, naar Oegst- geest Oegstgeesterweg 3b; C. v. d. Plas, naar Oegstgeest, Endegeest. M. Kolibius, naar den Haag, Stevinsstraat 114; W. de Jong, Oegstgeest, Endegeest. Gevestigd: J. Kulk en gezin, Zuidstr. 31; B. Lageweg, de Waal Malefijtstraat 9; A. Haasnoot, Fockstraat 6; A. J. M. v. d. Zee, Zcehospitiqjn. van genoegen verschaft U de aankoop van een SALON GRAMOFOON KOFFER GRAMOFOON HARMONICA Wij leveren door het geheele land i f. 5.— per maand. Vraagt nog heden Catalogus no. 5 bij W. A. GOUW - Voorstraat 64—6,6 5714 KATWIJK AAN ZEE. LISSE. De film „Jozef in Egypte" In het gebouw „Rehoboth" had de ver tooning plaats van de bekende film „Jozef in Egypte". Een inleidend woord werd gesproken door den heer J. Dekker, hoofd der Ned. Herv. School. De heer Dekker wees er op, dat de vertooning van een Bijbelsche film vrucht kan hebben. De Bijbelsche geschie denis gaat daardoor meer en meer spreken. Deze film toont wat de mensch vermag, die aan God vast wil houden. Hierna werd de film vertoond. Het ver haal van Jozef kan te bekend geacht wor den dan dat we hier een beschrijving ervan behoeven te geven. De heer Dekkei gaf een duidelijke beschrijving der film. Des middags had een voorstelling plaats voor kinderen. OEGSTGEEST. Door de politie is proces verbaal op gemaakt wegens mishandeling van MeJ. K„ wonende te Amsterdam, tegen J. N. H. alhier. o RIJNSBURG. Ledenvergadering Burgerwacht. De burgerwacht alhier hield een- leden vergadering bij den heer H. Coster alhier. De vergadering werd als gast bijgewoond door de heeren Schouten en Verbree, van de schietbanen te Katwijk. De voorzitter, de heer J. Kromhout opende de vergadering met een woord van welkom tot de gasten in het bijzonder, en tot de opgekomen leden. Spr. constateerde, dat men over het verioopen seizoen gunstig kon oordeelen. De wedstrijden en de oefeningen werden gced bezocht en er was steeds een ge- zelligen omgang. Ook over het ledental was men tevreden: nog steeds treden nieuwe leden toe. Op verzoek van den voorzitter las de commandant-secretaris, de heer C. Haasnoot de notulen der vorige vergadering, die onder dankzegging van den voorzitter ongewijzigd werden vastgesteld. Medegedeeld werd, dat op 26 Oct. a.s. de winterschietoefeningen in „Flora" weder een aanvang nemen, des avonds van 79 uur. Voor den hoogsten schutter werd een zilveren medaille beschikbaar gesteld. Ook de vogelprikbaar zal als vorig jaar gehouden worden. In een gecombineerde vergadering met het bestuur van den Bond van Vrijw. Land stormen was nogmaals gebleken, dat nog leden van de Burgerwacht tevens lid zijn van den Bpnd van Vrijw. Landstorm. Waar beslis+ is dat deze beide lidmaatschappen niet vereenigbaar zijn, gaf spr. den leden die dit aanging in overweging voor een van beide te bedanken. Al speet het spr. indien daardoor leden verloren mochten gaan. meende hij in het belang van de zaak, te moeten aantoonen, dat het lidmaatschap van den B.V.L. de voorkeur verdient. De keus is echter vrij. De heeren Abr. en G. v. d. Meij werden aangezocht de boeken over 1931 te con troleeren, waartoe deze zich bereid ver klaarden. De voorzitter bracht vervolgens verslag uit als afgevaardigde naar de vergadering van den Ned. Bond van Vrijwillige Burger wachten te Amsterdam. Commandant Haasnoot bracht den voor zitter hulde voor diens uitgebreid verslag. Vervolgens werden de regelingen ge- troflen voor een op 15 en 22 Febr. a.s. te houden prijs-schietwedstrijd, in A., B. en C. klassen. Bij meerderheid van stemmen besliste hierbij de vergadering, dat twee series geschoten zullen worden, waarbij de beste serie telt en de andere serie voor steun dient. Bij de rondvraag verzocht de heer A. v. d. Meij wederinstelling van de vrije baan naast de vogelprikbaan. De commandant vreesde, dat hiervoor geen personeel te vinden zal zijn, maar waar de heer v. d. Meij zich voor toezicht enz. beschikbaar stelt, heeft het bestuur overigens geen bezwaar. De heer v. d. Gugten vroeg naar de kosten. Besloten werd geen inleggeld te vragen, maar. alleen de patronen te doen betalen. De voorzitter deelde nog mede, dat wellicht in samenwerking met de Burger wacht, op 19 Nov. een propaganda-avond met lichtbeelden van de B.V.L. zal worden gehouden. Sergeant-kampwachter Schouten richtte hierna woorden van dank tot bestuur, com mandant en leden der vereeniging. De voorzitter dankte vvederkeerig voor de van den heer Schouten steeds onder vonden medewerking. Nadat eenigen tijd was gepauzeerd, werd overgegaan tot de prijsuitreiking. De beer G. v. d. Meij Gzn., was met 46 punten liggend, 45 knielend en 44 staand, voor de^ eerste maal winnaar ge worden van den zilveren wisselbeker. Daarna werd de draagmedaille uitgereikt aan de schutters die op den Provincialen Wedstrijd in C. te 'sGravenhage den eer sten prijs behaalden, de heeren Joh. Oud water. J. v. d. Gugten, C. v. d. Gugten Wzn., P. van Egmond en J. v. Iterson Jr. Ten slotte volgde de prijsuitdeeling aan de winnaars van de wedstrijden van het afgeloopen seizoen. Deze prijzen werden behaald als volgt: Klasse A (in alle klassen maximum 120 punten). 1 G. Vos 48-45 punten, 2. L. v. Egmond 47-45 p.; 3. C. v. Delft 47-45 p.; 4. Joh. v. d. Gugten Wzn. 47-44 p.; 5. G v. Vliet 47-44 p.; 6. H. Ravensbergen 47-43 p.; 7. J. v. Iterson Jr. 46-43 p.; 8. T. Heemskerk 45-43 p.; 9. C. v. Klaveren 44-43 p. Klasse B: 1. C. Haasnoot 48-45 p.; 2. J. v. Rootselaar 46-39 p.: 3. Joh. Oudwater 45-43 p.; 4. J. v. Iterson- Czn. 45-43 p.; 5. v. d. Meij 45-40 p.; 6. C. v. d. Gugten Wzn. 44-43 p.; 7. G. Vos Gzn. 44-35 p.; 8. G. v. d. Meij 42-40 p.; 9. J. Kromhout 41-38 p.: 10. P.' Zijlstra 40-38 p.; 11. W. Kromhout 40-33 p. Klasse C: 1. P. v. Egmond 43-42 p.; 2. A. v. Delft 43-40 p.; 3. W. Zandbergen 41-34 p 4. C. v. Vliet 40-38 p.: 5. G. v. Klaveren 39-31 p. VEURLEIDSCHENDAM. Dr. P. Huyser. t In den ouderdom van 71 jaar is alhier overleden de alombekende en zeer geziene geneesheer dr. P. Huyser. De overledene promoveerde 18 Oct. 1889 tot arts en reeds 17 December daaropvol gende tot med. doctor. Op 22 Januari 1930 vierde hij onder groote belangstelling van de zijde der bevolking zijn 40-jarig jubi leum waarbij hem niet minder dan ruim 300 personen van allerlei richting en stand de hand kwamen drukken en 70 bloem stukken werden overhandigd. De ter aarde bestelling zal plaats heb ben op de begraafplaats te Wilsveen. GEMEENTERAAD. Nieuwe Raadsleden - Gasverwarming Raadzaal - De gemeenterekening De werkloosheid. De raad van Stompwijk kwam onder leiding van den burgemeester in openbare zitting bijeen. De Voorzitter opende de vergadering waarna het nieuw benoemde lid de heer J. ten Hoopen de vereischte eeden aflegde. Tot onderwijzeres aan de O.L. school aan den Westvlietweg werd met alg. st. benoemd mej. N. Plaats onderwijzeres o.l.s. te Sleewijk Het voorstel gasverwarming in de Raad zaal wordt z.h.s. aangenomen met alleen weth. v. Wijk tegen. De wijziging Gemeente-Begropting, dienst 1931 wordt z.h.s. goedgekeurd, nadat voor stel Willemse om den post inzake Meer- laan alsnog met f. 200.— te verhoogen met 8—2 stemmen is verworpen. B. en W. leggen den Raad over de Ge meente-rekening. dienst 1930; de Voorz. deelt mede. dat de dienst sluit met een batig saldo van f. 39.115.00 en de kapitaal- dienst met een batig saldo van f. 88987.53. In de commissie van onderzoek worden na stemming gekozen de heeren Vink, Willemse. de Lange, Mooijman en Hooge- veen, welke allen de benoeming aannamen. Op vragen van den heer Vink antwoord den B. en W. dat zij aan den Raad hebben overgelegd een overzicht over 4e werke loosheid als door den heer Vink bedoeld: het aantal werkeloozen op 1 October 1930 bedroeg in totaal 54 en op 1 October 1931 in totaal 105; in October 1930 was mën echter bezig met de reconstructie Veene- straat, waarbij toen nog al werkeloozen waren te werk gesteld. B. en W. deelden mede, dat zij ter be- srijding der werkeloosheid zoo spoedig mogelijk willen overgaan tot bewerking van den Broeksloot en ook spoedig met voorstellen ter tafel zullen komen inzake reconstructie van den Stompwijkschen v/eg B. en W. zullen al het mogelijke doen om de werkeloosheid zooveel mogelijk te be strijden. Uitgekeerd werd in bedoeld tijdvak aan werkeloozenstepn een bedrag van f. 2104.12 De heer Vink dankte B. en W. voor de zeer vlotte beantwoording zijner vragen; hij verzocht nog, indien zulks mogelijk, het antwoord van B. en W. thuis te zenden om dit nader te kunnen bekijken. De Voorzitter zeide gaarne zelfs aan alle leden het antwoord te willen toezenden. De heer Willemse geeft B. en W. in over weging alle voorgenomen werken, waarvan hij hoopt, dat zij ook gedaan zullen wor den, in eigen beheer uit te voeren, ook al moest hiervoor iets meer betaald worden, daar de werkloozen toch steun moeten hebben. De heer De Lange onderstreept de woor den van den heer Willemse en drong op een spoedige uitvoering aan. De voorzitter zeide, dat B. en W. hun volle medewerking in alles zooveel mogelijk gaarne toezeggen. Hierna sluiting. Verlaging der Electriciteitsprijzen. In de Vrijdagavond a.s. te houden ge combineerde raadsvergadering zal o.m. worden behandeld de begrooting van de Gas- en Electriciteitsbedrijven. B. en W. doen daarbij 't voorstel den prijs van de electriciteit te verlagen van 30 cent op 27 cent per K.W. Uit betrouwbare bron vernemen wij echter, dat uit de boezem van de Kath. raadsfractie van Stompwijk een voorstel zal komen om deze verlaging door te voe ren tot 25 cent per K.W. Geen geldleening. Door de slechte circulatie in 't geldver keer Is de bank voor Ned. Gemeenten niet in staat de gemeente Stompwijk een leening te verschaffen voor de recon structie van den Broekweg, zoodat zij dit werk niet kan uitvoeren, tenzij deze gelden ergens anders te verkrijgen zullen zijn. hetgeen in het belang van de reeds tal rijke werkloozen te hopen is daar dit werk voor velen een goede bron van inkomsten zou opleveren. Merkwaardige val. Toen de arbeider B„ wonende aan den Achterweg in beschonken toestand huis waarts keerde, had hij het ongeluk docr het raam te vallen van zijn buurman van L. Hij vernielde daardoor ook de spon ningen en kwam terecht in den schoot van zijn buurvrouw. Nadat men van de schrik bekomen was werd onderling de schade geregeld. De rangeerder van de Ned. Spoorwe gen D. had het ongeluk bij het losgooien van een koppeling deze in het gezicht te krijgen waardoor vlak bij een zijner oogen een bloedende wond ontstond. Na verbon den te zijn kon hij later zijn werkzaam heden weder hervatten. Het Wit-Gele Kruis houdt Zondag 25 dezer een vlaggetjesdag. VOORHOUT. GEMEENTERAAD. Een zeer langdurige zitting. - Behandeling der begrooting. Dezer dagen vergaaerde de Raad dezer gemeente onder voorzitterscnap van den ourgemeester. Secretaris de heer van Elk. Aanwezig aiie leden. De notulen aer vorige vergadering wer den na een opmerking van den heer Nijssen onveranderd goedgekeurd en de ingekomen stukken en meaedeelingen gingen vlug onder den hamer door. Een voorstel toi, wijziging van de woningverordening werd met alg. st. aangenomen, terwijl men be sloot een subsidie-aanvraag van de R.-K. geitenfokvereeniging bij de begrooting te oehandelen. Een proces-verbaal van xas- opnemmg gaf te verstaan, dat de Ont vanger zijn kas en boeken in goede over eenstemming had. De pensioengrondslagen van den heer H. A. G. Bots en A. Eggen werden resp. gebracht op f300 en f2260. Hoewel te laat ingekomen, werd een schrij ven van de R.-K. Middenstandsvereen. „De Hanze" nog In behandeling genomen. Het betreffende stuk hield een verzoek, aan den raad gericht, in, om in plaats van geld bons te verstrekken aan de steuntrekken- den, welke bons bij de Voorhoutsche win keliers ingewisseld zouden kunnen worden tegen levensmiddelen enz. De heer Witte- man zegt. dat vele inwoners dezer ge meente lid zijn van de Coöp. winkel en bakkerrij te Lisse en vraagt of die dan ook aldaar met hun bons terecht kunnen. De heeren de Groot en van der Voet wijzen er nog op dat vele middenstanders zelf ook in de stad hun levensbehoeften gaan koo- pen en dat de middenstander van Voorhout zijn cliënten wel eens minder prompt be dient. zoodat eenige vrijheid van inkoopen moet blijven bestaan. Het stuk wordt ge zonden naar B. en W. ter fine van advies. Bil punt 4 der agenda, ontwerp-steun- regeling voor werkloozen, loopende over het tijdvak van 15 October tot 15 Mei van het volgende jaar, ontspint zich een debat tusschen den voorzitter, de heeren van Reisen en van der Voet. De heer van Rei- sen vindt .1. het tijdvak van steunverle ning veel te lang en noemt het niet noodig hetgeen de heer van der Voet doet opmer ken; De heer van Reisen behoeft niet bang te zijn dat de steunregeling onnoodig zal doorwerken, daar de Raad wel eens eerder zoo'n regeling heeft opgeheven wegens gebrek aan belangstelling. Verder betreurt, spr. het dat kostgangers geheel zijn uitgesloten, welke klacht ook door den heer de Groot wordt geuit, waarna het ontwerp wordt aangenomen. Daar de tegenwoordige afschrijving te zwaar drukt op liet bedrijf der waterlei ding wordt besloten te trachten de-goed keuring van G. S. te verkrijgen om het percentage der afschrijving te verminde ren. Bij behandeling van bedoeld punt 5 vraagt de heer van der Voet nog of er niet menschen zijn, die te weinig betalen en of niet met twee maten gemeten is bij de klassificatie der woningen, hetgeen de voorzitter en wethouder van der Laan ont kennend beantwoorden. De heer van der Voet merkt thans op dat hem gevallen bekend zijn, waar de klassificatie onjuist is, waar te weinig wordt betaald. De voor zitter zégt nu. dat er in sommige gevallen een lager tarief is aangenomen met de toestemming van B. en V/. Bij het behan delen der begrooting van het waterbedrijf blijkt dat er een tekort van f.5197 over gebracht moet worden op den nieuwen dienst. Thans is aan de orde punt 8 der agenda: „Begrooting 1932" en het rapport van de Commissie van Onderzoek. Een woord van dank wordt gebracht aan B. en W. en aan de ambtenaren, voor de wijze, waarop de behandeling dezer begrooting technisch is voorbereid. Bij de algemeene beschouwingen wijst de heer van der Voet er o.a. op, dat zij die vier jaar geleden, door dik en door dun den heer Reisen als raadslid eischten, zoo noodig met opoffering van het raadslid van der Laan, nu dienzelfden heer van Reisen, na een vierjarig wethouderschap niet meer als zoodanig konden -acceptee ren. Spr. vraagt, of dit komt door hun plutocratische neigingen of door invloeden van buiten. Met de meerderheid der com missie, aldus spr. om de salarissen te ver lagen, kan hij niet meegaan, daar de sa larissen niet te hoog en het leven in onze gemeente nog veel te duur is. Spr. wenscht paal en perk te stellen aan het z.g. radio genot van sommige menschen, dat zeer ergerlijk en hinderlijk is voor hun buren en wijst op de bevuiling dat door uitvlie gend pluimgedierte wordt te weeg gebracht. Voorts verzocht spr. B. en W. de doode boomen van de gemeente 300 spoedig mo gelijk door goede te vervangen. Spr. zegt verder, dat hij becijferd heeft, dat het onderwijs in onze gemeente jaarlijks circa f. 20.000 kost. Of wij duur uit zijn kan hij zoo niet beoordeelen. Wel weet hij, dat wij, qua gemeentebestuur, alleen maar hebben te zorgen voor de gelden, doch dat we op 't schoolbestuur en onderwijzend personeel hoegenaamd geen invloed kunnen uitoefe nen. Op deze manier maakt men van een voorstander van het bijzonder onderwijs, misschien geen tegenstander maar dan toch een neutraal persoon. De Protestan ten hebben hier ter plaatse hun school vereniging, de Katholieken hebben dat niet. Wat meer democratisch was wel ge- wenscht, want een dergelijke autocratische beweging als wij nu waarnemen zal op den duur zich zelve wreken. Het lijkt nu en dan wel of het onderwijs er is voor het onderwijzend personeel. Hij is van mee ning dat een dergelijke wijze van prote- geeren niet bevorderlijk is voor het onder wijs. Bij benoemingen enz. heeft het be stuur van onze gemeente niet de minste zeggingschaD, het gemeentebestuur zorgt maar voor de gelden. Er is pas kort gele den een prachtige school gebouwd, die voldoet aan alle moderne eischen. Geen kosten zijn gespaard en toen de school in gebruik genomen was bleek zij In de naaste toekomst te klein te zullen zijn. Velen werden uitgenoodigd de school te bezichtigen behalve de leden van den Raad, nog ééns: die zorgen maar dat de gelden er komen. Verder blijft hij bezwaar maken tegen de subsidie act 1. 50U van het Patronaaisgebouw. Wanneer die instelling niet zonder verlies in stand gehouden kan worden, moet het bestuur trachten dat tekort uoor particuliere bijdrage te deki ken en wanneer dat niet mogelijk is, te voien de meening van den Raaa vragen' De Raad heeft per saldo met afspraakjes welke van te voren worden gemaakt, niets te maken. Bij spr. gaan de gemeente- belangen vóór. Wat oetreft het gebruik van net patronaat ais gymnastieklokaal voor alle scholen, staat nij aan de zijde van den heer van Reisen, die gezegd heelt dat gebruik gemaakt kon worden van het lokaal bij de Zusterschool. Wij geven mt f. 1U21.07 voor het landbouwonderwijs. Spr, meent, dat de gemeentebelangen door deze uitgaaf niet voldoende gediend zijn. Hij blijft van meening dat een eventueele nieuwbouw door ae bouwver. „Herman boerhaave" niet alleen een werkverruiming in zal houden, doch dat dit zooveel voor deel af zal werpen, dat de exploitatie van den bestaanden bouw verlicht wordt. Vrees voor meerdere werkloosheid bij nieuwbouw door vestiging van vreemdelingen is niet gelieel en al misplaatst, doch er is al eerdei op gewezen, dat hetzelfde gebeurt, wanneet particuliere bouwondernemers bouwen Het zal wel moeilijk vol te houden zijn dat dit laatste niet zal gebeuren. (Er fc reeds een aanvraag ingediend van parti culiere zijde tot den bouw van achttier arbeiderswoningen). Spr. vindt het niet billijk, dat bij hooge stichtingskosten df bouwvereenigingen in den woningnooc moeten voorzien, doch wanneer deze koster laag zijn, nieuwbouw door de vereeniglnc met mogelijk wordt gemaakt en de parti culieren met dit hapje gaan strijken. Ei zit dus voor „Herman Boerhaave" niet anders op dan eventueele tekorten bij d( gemeente te declareeren. Spr. breekt noj een lans voor de R.-K. geitenfokvereen. De heer Spierenburg uit zijn teleurstel ling over het begrootingstekort van f. 9000 Het voordeel van bijna f. 13.000 boven di oude heffing nu, kan hij niet rijmen me een tekort van f.9000 op deze begrooting Hij vindt, dat de gemeente boven haai stand heeft geleefd. Hij krijgt den indruk dat de gemeente-huishouding zich op eer veel te hoog niveau bevindt en dat steri bezuinigd zal moeten worden. De belas tingbetaler zal in het komende belasting jaar 150 Gemeentefondsbelasting moe ten betalen over zijn inkomen van 1931 terwijl alle teekenen er op wijzen, dat he inkomen van bijna de geheele bevolkin» belangrijk dalen zal. De heer van Reisen zegt geheel met dei heer Spierenburg en gedeeltelijk met dei heer van der Voet te kunnen meegaan Hij beveelt verlaging der ambtenaarssala rissen aan met 10 gemiddeld en het ver vallen van het presentiegeld der raads leden. Voorts: vergoeding wethouders b halveeren, verschillende andere poster zoodanig te verlagen, dat het tekort vai f. 9000 tot f. 2000 wordt teruggebracht Laatstgenoemd bedrag in den vorm vai belasting te verhalen op bezitters van eer radio en (of) auto. De voorzitter zegt: De doode booms hebben de aandacht van B. en W. Het bij zonder onderwijs is niet" duurder dan he openbare en medezeggenschap in de onder wijsmethode, benoeming krachten, enz ligt buiten ons bereik. Het bewaarschool onderwijs is een algemeen belang en daar om moet het in stand worden gehouder Om op de éénmaal verleende subsidie va: het Patronaat terug te komen vindt spi niet een daad van wijs beleid. Omtrent he standpunt van B. en W. inzake subsidi R.-K. Geitenfokvereen. behoeft niets ge zegd te worden; dit is genoeg bekend. He tekort op de begrooting is niet ontstaa: doordat de gemeente boven haar kracht* leefde, doch door bevolkingsuitbreidini Overvloedig is nooit uitgetrokken, dikwijl zelfs te sober. De wethoudersverkiezing wi spr. buiten beschouwing laten; hij ont raadt sterk een korting op de salarisser daarbij doen uitkomende dat verlaging de salarissen van den burgemeester, secret-ari ontvanger en veldwachter toch afhanke lijk is van Ged. St. en dat dit lichaam he slechts voor de geheele provincie kan wij zigen. Spr. noemt dit een extra belastinj op de schouders van de ambtenaren ei zegt dat de gemeente het nog betalen kan zoodat vooreerst geen verlaging moe plaats hebben. De heer Spierenburg is nog heel nie voldaan ove rhet antwoord van den voor zitter en vraagt nog eens: „Waar blevei het overschot van bijna f. 13.000 en he tekort van f. 9000, samen f. 22.000?" De heer van Reisen betoogt dat ook iede particulier in den vorm van loonsverla ging een extra belasting wordt opgelegt zoodat dit voor de ambtenaren niets bij zonders zou zijn. Spr. schetst den noot waarin de geheele bollenstreek verkeert ei voorspelt veel werkloosheid in de komend maanden, zoodat ook de ambtenaren eei steentje zullen moeten bijdragen om di crisis te overwinnen. Spr. wil toch eei voorstel doen om Ged. St. in deze te latei beslissen. De heer van der Voet spreekt zich min der pessimistisch uit en wil niet overgaai tot het verlagen van de ambtenaarssalaris sen, omdat zij de menschen zijn die ii tijden van hoogconjunctuur ook geei extra's ontvangen. Bij het behandelen van hoofdstuk II dei begrooting ontspint zich een debat ovei het salaris van den burgemeester. De heei van Reisen formuleert een voorstel om he salaris van den burgemeester met 10 per cent te verlagen, hetgeen bij stemmini valt met 4 tegen 7 stemmen. Een voorstel om de vergoeding der wet houders te halveeren, gedaan door de: heer van Reisen wordt met 7 tegen 4 stem men aangenomen. Hetzelfde gebeurt mei het voorstel om het presentiegeld dei raadsleden van f400 tot f260 te verlagen, Besloten wordt een nieuwe schrijf' machine aan te schaffen, alsmede een brandweerpak. De heer Spierenburg stelt voor de po>s subsidie Patronaat van f. 500 te schrappen- hetgeen werd verworpen met 6 tegen 5 st Naar de uitingen van enkele raadsleden zullen de tegenstemmers bij G. S. in be roep gaan. Daar het inmiddels halféén in den nacht is geworden, doet de heer van dej Voet het voorstel om de vergadering '0ï een nader te bepalen tijdstip te schorsen; Dit voorstel wordt aangenomen met tegen 5 stemmen. Hierna sloot de voor zitter de vergadering. Tot na afloop was de publieke tribune geheel bezet. ■o 2-*

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 14