Stookt haard, kachel en tornuis met Wijntjes kolen zonder gruis AGENDA. KERK- EN SCHOOLN'EÜWS CHOCOLAAD BUITENLAND. FINANCIEN. Heden. Jeruèl (le Groenesteeg 16) Bijbelbe- spreking 8 uur. Katwijk Zee: Zeesteeg, ds. van Borsele 7!/f uur. Leidsche Volkshuis: Verbond voor jon gens en meisjes. 6 1/4 uur. Nutszaal: Openb. verg. „De Dageraad". 8 uur nam. Stadsevangelisatie ((Morschweg 59) Bijeenkomst 8 uur. Woensdag. Vrijz. Chr. Federatiehuis (Gerecht 10): Kerk en Vrede: le Cursusavond, 8 uur De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 19 tot en met Zondag 25 October a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. RECLAME. 6121 RADIO AAN BOORD VAN VISSCHERS-SCHEPEN. Alle Katwijksche vaartuigen zijn er van voorzien. Wij vonden in „Haarlem's Dagblad" dezer dagen een stukje van een ongenoem- den inzender, waarin het nut en de nood zakelijkheid bepleit werden van de aan wezigheid van radio aan boord van vis- schers-schepen. Maar al te dikwijls zoo was de strekking van het artikeltje komt een visschersman thuis van de reis om te ervaren dat een familie-lid, mis schien zelfs zijn vrouw of een kind, is overleden en reeds begraven. Zonder den gestorvene de laatste eer te hebben kun nen bewijzen is deze aan den kouden schoot der aarde toevertrouwd. Voor den thuiskomenden visschersman is de smart van het verlies des te heviger door het onverwachte. Bij ziekte, hoe kort ook, heeft iemand aan den wal gelegenheid zich eventueel voor te bereiden, dat de dood weldra zal Intreden. De zeeman wordt voor het feit gesteld en heeft het te aan vaarden. Om hieraan tegemoet te komen werd een pleidooi gehouden voor radio aan boord van alle visschersschepen. o Waar het hierboven aangehaalde arti keltje onze instemming had. hebben wij ons om inlichtingen gewend tot de voor naamste reeders te Katwijk. En het ant woord was even verrassend als verblij dend! Alle reeders die wij vroegen, hebben ons namelijk verzekerd, dat alle Katwijk sche vaartuigen van een radio-ontvang toestel zijn voorzien. Wel zijn er te IJmui- den nog trawlers (niet van Katwijksche reeders). vooral de kleine en die dikwijls stilliggen, die geen radio aan boord heb ben. Katwijk is dus met haar tijd volko men meegegaan en wij brengen den ree- dess daarvoor gaarne hulde! UITBREIDING DER WERK VERSCHAFFING. Het eindcijfer verhoogd met f. 7.066.654. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van hoofdstuk V (Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw), der Rijksbegrooting voor 1931. Voor ondersteuning enz. van buitens lands verblijvende of van daar in Neder land gekomen armen wordt f. 100.000 meer aangevraagd. Voor den bouw van een nieuw laborato rium voor plantkunde 'aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen, waarvan de kosten op f. 175.000 worden geraamd, wordt een bedrag van f. 115.000 aangevraagd, aangezien voor de overige kosten de gel den beschikbaar zijn van de aanvankelijk gedachte verbouwing van het hoofdge bouw. In verband met de heerschende werk loosheid is het dringend noodig, dat uit gezien wordt naar geschikte objecten voor werkverschaffing. In de provincie Drenthe ligt onder Grollo Elp en Schoorle een complex heidegronden dat zich, behoudens enkele kleine gedeelten uitsluitend tot den aanleg van bosch leent. De vorm van het terrein is uit tech nisch oogpunt zeer goed te noemen, ter wijl de ligging gunstig is door de nabij heid van harde wegen en de tramlijn AssenCoevorden. Voor aankoop van pl.m. 1375 H.A. wordt een post van f. 185.000 op de begrooting ge bracht. Een bedrag van f. 48.000 wordt aange vraagd als voorschot voor de bestrijding van de kosten van het controleerend en administratief personeel, noodig voor de uitvoering van de Tarwewet enz. Deze kosten zullen worden betaald uit de door de z.g. gewestelijke tarwe-organisatie ver kregen ontvangsten. Voorts wordt voorgesteld de post werk verschaffing en steunverleenen te ver- hoogen met f. 6.244.764. in verband met het feit, dat de regeering dit jaar weder is moeten overgaan tot het subsidieeren van steunregelingen voor crisiswerkloozen en tengevolge van de uitbreiding der werk verschaffing. Door dit wetsontwerp wordt het eind cijfer der begrooting verhoogd met f. 7.066.654. waarvan een bedrag van f. 6.926.429 op rekening van de buiten gewone tijds omstandigheden kan worden gesteld. COMMISSIE TRAWLVISSCHERIJBEDRIJF Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, is aan den heer J. Brautt.- gam te Rotterdam, op verzoek, eervol ont slag verleend als lid van de commissie, om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van den ongunstigen toestand, waarin het trawlvisscherijbedrljf te IJmui- den verkeert en benoemd tot lid de heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer te Voorburg. INRICHTING VAN STEMLOKALEN. Het geheim der stemming verzekerd. Uit het nader antwoord van den minis ter van Binnenl. Zaken en Landbouw op de vragen van het 'i'weede Kamerlid, den heer Van den Bergh, betreffende veroete- ring van de inrichting van sommige stem lokalen, betreffende het verleenen van bij stand aan kiezers en afsluiting der lesse naars in de stemhokjes blijkt, dat volgens de berichten de geconstateerde afwijkin gen op den geregelden gang van zaken geen belemmerenden invloed hebben ge had. Nochtans hebben eenige gemeente besturen reeds eigener beweging maatrege len ter verbetering toegezegd en zijn andere uitgenoodigd. de vereischte verbe tering aan te brengen. Wat betreft de naleving van art. 78 der Kieswet is bij het ingesteld onderzoek ge bleken, dat de voorzitters der onderschei dene stembureaux aan het voorschrift van dat artikel streng de hand plegen te hou den en derhalve het verleenen van bijstand aan kiezers bij het stemmen uitsluitend pleegt te worden toegestaan in geval van werkelijk gebleken lichamelijke hulpbe hoevendheid van de(n) kiezer. Indien al de mogelijkheid bestaat van waarneming door anderen.'op welke lijst de stem wordt uitgebracht, althans op welke lijsten de stem niet wordt uitge bracht, moet dit feit niet zoozeer worden toegeschreven aan de wijze van inrichting der stemhokjes, dan wel aan onkunde, onhandigheid of onverschilligheid van sommige kiezers. Naar den minister wil voorkomen, is met de tegenwoordige wijze van inrichting der stemhokjes, mits beantwoordende aan de gestelde eischen, het geheim der stem ming voldoende verzekerd. SUPPLETOIRE BEGKOOTING VAN ARBEID. Ingediend is een suppletoire begrooting van Arbeid. Handel en Nijverheid. Hierin wordt f. 6.875.000 aangevraagd voor de werkloozenkassen. die in 1931 den regle- mentairen uitkeeringstermijn met 36 dagen hebben verlengd. Voorts worden gelden aangevraagd voor een nieuw gebouw voor den Octrooiraad, dat in uitzicht gesteld was. Volgens raming zal het gebouw f. 900.000 kosten. Voor uitbreiding van het bestaande gebouw was reeds f. 110.000 toe gestaan. Thans wordt als eerste termijn aangevraagd f. 444.000 f. 110.000 f. 330.000. DE VISSCHERIJ OP DE ZUIDERZEE. Waarschijnlijk in 1932 voor het laatst. Dezer dagen bezochten de visschers, welke de Zuiderzeevisscherijbevolking in den Zuiderzeevisscherijraad vertegenwoor digen, den secretaris der Generale Com missie Zuiderzeesteunwet te Amsterdam. Gevraagd werd, hoe lang de visscherij op de Zuiderzee nog zou kunnen worden uitgeoefend en of, en zoo ja, in hoeverre het aanbeveling zou verdienen om de be drijfsmiddelen nog op zoodanig peil te houden dat de haring- en ansjovis- vlsscherij in 1932 nog zou kunnen worden uitgeoefend Men meende, dat moest worden aange nomen, dat de afsluitdijk in den loop van 1932 geheel gereed zou zijn en dat uiter lijk tot Juni 1932 de trekvisch der Zuider zee nog zal kunnen binnentrekken. Voorts achtte men de kans, dat ten zuiden van den afsluitdijk de ansjovisvisscherij nog zal kunnen worden uitgeoefend, zooal niet uitgesloten, dan toch uiterst gering. Deze geringe kans wettigde, naar men meende, niet, dat alsnog noemenswaar dige bedragen werden besteed voor aan schaffing of instandhouding van het vischtuig, benoodigd voor de ansjovis visscherij Men overwoog dat, mocht toch nog ansjovis binnentrekken, dit slechts zal kunnen plaats hebben door een alsdan nog betrekkelijk klein gat In de afsluitdijk en dat redelijkerwijze mag worden aange nomen, dat de aldus binnengekomen ansjovis geen kans zal krijgen om zich over de Zuiderzee te verspreiden maar bij het gat zal worden opgevangen. Mede gelet op de in den laatsten tijd opgedane ervaring meende men, dat de stand van de werkzaamheden aan den dijk geen beletsel zou behoeven te zijn. dat de voorjaarsharing in het begin van 1932 nog de Zuiderzee binnentrekt. Men achtte het daarom aanbeveling te verdie nen, dat in het algemeen de visschers, welke nog geen nieuwe werkgelegenheid hebben gevonden, hun voor de haring- visscherij benoodigd vischtuig nog in zoo- danigen staat zouden brengen, dat aan die visscherij nog zal kunnen worden deelgenomen. Men achtte het ten slotte billijk, dat bij de bepaling van de waardevermindering voor schepen en netten in aanmerking zouden worden genomen de kosten, welke redelijkerwijze kunnen worden geacht noodig te zijn geweest voor de instand houding van de bedrijfsmiddelen ten dienste van de uitoefening van de ha- ringvisscherij in het voorjaar van 1932. Voorts was men van oordeel dat, Indien de normale Zuiderzeevlsschers in het tijd vak, dat nog voorafgaat aan de geheele afsluiting van de Zuiderzee, niet meer voldoende vlsch kunnen vangen om in hun opderhoud te voorzien, aangenomen zou moeten worden, dat zulks een gevolg is van de afsluiting in den zin van het bepaalde bij het eerste lid van artikel 13 der Zuiderzeesteunwet. De Secretaris der Generale Commissie antwoordde, dat hij er zich toe zou moeten bepalen de opmerkingen .en conclusies der deputatie over te brengen ter plaatse waar dit behoorde. Wel kon hij mededee- len, dat het inderdaad in de bedoeling ligt den afsluitdijk in 1932 te voltooien, waarvoor hij verwees naar de begrooting van het Zuiderzeefonds, waarop voor de voltooiing van de afsluiting de noodige gelden zijn uitgetrokken. Voorts verwacht te hij, dat de totstandkoming van de al- gemeene maatregelen van bestuur, waar in o.a de waardevermindering wordt ge regeld. tnans binnen enkele weken kan worden tegemoet gezien, terwijl hij nog meende te weten, dat onmiddellijk na die totstandkoming de voorbereiding van de instelling der plaatselijke Commissies zou worden ter hand genomen. VERSPREIDE BERICHTEN. Luitenant-generaal M. C. van der Hoog, te 's-Gravenhage die o.m. 51/» jaar directeur is geweest van de Hooge Krijgs school, is heden 70 jaar geworden. De heer W. N. van der Hout, secreta ris van den Nederlandschen Journalisten kring, die is toegelaten tot privaat-docent in de Publiciteitsleer aan de Universiteit te Utrecht, heeft gisterenmiddag met een openbare les over) Publiciteit zijn col leges geopend. De heer H. G Bom Jr. te Voorburg is benoemd tot beheerder van het Museum der Kon. Ned. Brandweervereeniging te Utrecht. Ds. J. L. Faber te Zutphen heeft on langs geweigerd te voldoen aan een bevel tot verschaffing van inkwartiering. Op zijn kosten heeft daarin toen de burgemees ter voorzien. Aangezien ds. Faber blijft weigeren die kosten te betalen is thans tot beslaglegging van meubilair overge gaan en aan de woning aangeplakt, dat morgen de verkooping daarvan aan den meestbiedende zal geschieden. Bovendien zal genoemde predikant eerstdaags voor den kantonrechter moeten verschijnen. UIT NED, OOST-INDIE. MALAISE. SOERABAYA, 19 October (V.-D.) De Suikerbond voerde besprekingen met de werkgeversorganisaties en deed de vol gende suggesties: lo. Pensioneering van de daarvoor in aanmerking komende employé's. 2o. Wanneer het noodzakelijk is tot ont slag over te gaan. dan eerst de jongeren. 3o. Bij eventueele sluiting van een fa briek gelegenheid te geven tot vrij wonen. SLECHTE OOGSTEN. BATAVIA. 19 Oct. (Aneta) De kleine Welvaartcommissie heeft vergaderd ter bespreking van den voedselstand. Gecon cludeerd werd, dat het Tjarengansche zoomede andere streken aan de Noord kust van Java door slechte oogsten wor den bedreigd, terwijl de stijging der werk loosheid de bevolking belet een ander mid del van bestaan te zoeken. In verband hiermede moet indien de bedreiging wer kelijkheid wordt de overheid rekening houden met de eventueele noodzakelijk heid van hulpverschaffing, zoodat hier voor in de komende tijden geleden zullen moeten worden uitgetrokken. RECLAME. Doctoren zeggen: „Voorkomen is beter dan genezen". Waarom neemt IJ dan geen Locarbits Groene Kruis Hoestbon- bons vóór U verkouden bent Ziet toe dat U de echte krijgt. 6126 PREDIKBEURTEN. ALPHEN AAN DEN RIJN. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat) Woensdagnam. 7 uur. ds. Groen van Rot terdam. HILLEGOM. Chr. Geref. Kerk: Hedennam. 7 uur, ds. Bijleveld, van Haarlem. RECLAME. 6107 ./yV 0 V NIET TE BITTER, NIET TE ZOET, NIETTE VIT- JÜIST GÓED. DE ALGEMEENE TOESTAND. Proefballonnetjes. Nu Laval op reis is naar Washington gaat men voort allerlei veronderstellingen te maken. Gedachtig aan de waarschu wing van Laval zelf waarschuwen wij te gen zulke proefballonnetjes. BELGIE. Botsingen te Leuven. Gistermorgen heeft de plechtige opening plaats gehad van het nieuwe studiejaar van de Hoogeschool van Leuven. Het kwam op een bepaald oogenblik tot een handgemeen tusschen de Waalsche en de Vlaamsche studenten. De politie moest ingrijpen. Op straat hadden den heelen dag schermutselingen plaats. De burgemeester heeft, in verband met den gespannen toestand, het houden der Vlaamsch-nationalistische studenten-mee ting verboden. RIJN* .VOLDE Chr. Geref. Kerk: Woensdag nam. 7 uur «Dankstond), ds. Zwier van Alphen aan den Rijn. NED HERV KERK. Beroepen: te Oostrum en Garnwerd (Gr.» W. Bronneger Onnekes te Wedde; te Hedel, S. Goverts, te Gameren. Bedankt: voor 's Grevelduin-Capelle, D. J. v. d. Graaf, te Ede. GEREF KERK. Beroepen: te Stadskanaal, W. J. Esse- lmk, te Doorn; te Bolsward. R. J. v. d. Meulen, te LJmuiden; te Gerkesklooster, J. B. Vanhaelen, te Hoek (Z.). Bedankt: voor Voorthuizen, D. de Wit, te 's Hertogenbosch; voor Marum, A. D. R. Tolman te Roden. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: te Arnhem, W. Kremer, te Kornhorn; en M. Holtrop, te Franeker; te Vlaardingen, P. J. de Bruin, te Veenen- daal; en W. Bijleveld. te Haarlem-Cen trum. Bedankt: voor Amsterdam-West, W. Bijleveld, te Haarlem-Centrum. EVANG. LUTH KERK. Drietal: te Middelburg-Vlissingen, W. J. Kooiman, te Deventer; W. J. Manger, te Tiel;V. W. F. B. Schmidt, te Schiedam. UITGIFTE VAN SCHATKISTPAPIER. Tot een totaal bedrag van f. 125 millioen. De minister van financien maakt bekend dat Maandag 26 dezer de inschrijving 1» opengesteld op 3 en 6 maands schatkist promessen, 3 'I2 "lo éénjarige schatkist biljetten, en 4 meerjarige schatkist biljetten. Deze laatste zullen zijn per 2 Nov. 1934, 2 Nov. 1935 en 2 Nov. 1936. De toewijzing zal uiterlijk 28 Oct. bekend worden gemaakt. De storting op de toe gewezen promessen en biljetten moet 2 Nov. geschieden. DUITSCHLAND. Officieele uitnoodiging aan Mussolini en Grandi Verklaring van minister Groener De strijd in de politieke partijen. Officieel zijn Mussolini en Grandi thans uitgenoodigd voor een bezoek aan Berlijn. Daarover wordt gemeld: Rijkskanselier dr. Bruening heeft door bemiddeling van den Durtschen ambassa deur te Rome, dr. Schubert, het hoofd der Italiaansche regeering. Mussolini en den Minister van Buitenlandsche Zaken, Grandi. de urtnoodiging tot een bezoek aan Berlijn doen toekomen. Het hoofd der Italiaansche regeering heeft dr. Brue ning zijn hartelijken dank doen weten voor de vriendelijke uitnoodiging en hem doen mededeelen, dat hij met het voorbehoud, zijn bezoek op een ander tijdstip te bren gen, den Minister van Bultenlandschen Zaken met zijn vertegenwoordiging zal belasten. Als datum voor het bezoek van minister Grandi aan Berlijn, is overeenstemming bereikt over 25 en 26 October. Grandi zal vergezeld worden door zijn echtgenoote.en eeruge ambtenaren van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Rijksminister Groener heeft mededeeim- gen gedaan over zijn plannen tengevolge van net feit, dat hij tevens rijksminister van binnenlandsche zaken is geworden. Wij moeten in den komenden winter, I aiaus Groener, alle krachten inspannen i om in het rijk de autoriteit van den staat en de oeconomische grondslagen van ons i bestaan zoo te consohaeeren, dat het Duit- sche volk en hiermede de rijksiegeenng in staat zijn met het inzicht van ae belang rijkheid van de beslissingen, offers te biengen voor een vrije toekomst. De ver- eeniging van belangrijke machtsmiddelen van den staat in mijn hand is thans meer dan tevoren een noodzakelijkheid, welke wij ter versteviging en verduidelijking van ae autoriteit van den staat en ter ver vulling van de moeilijke taak in den win ter noodig hebben. Als rijksweerminister heb ik er aan vastgehouden, dat de weermacht als be trouwbare kracht in de staatsorde haar eigen weg gaat. Aan deze taak der weer macht wordt niets veranderd. Ik weiger van deze lijn af te wijken en eventueel de rijksweer als politietroepen te gebrui ken voor het rijksministerie van binnen landsche zaken. Haar voornaamste taak blijft den Staat tegen aanvallen van bui ten te beschermen. Zocals ik als rijksweer minister gestreden heb tegen iedere poging tot politieken invloed op de weermacht, zal ik als rijksminister van binnenlandsche zaken er voor zorgen, dat de persoonlijke verbinding met een instantie, welke ir. hoofdzaak politieke werkzaamheden heeft te vervullen, niets verandert aan het feit, dat de Rijksweer boven .de partijen staar. Groener heeft verder nog gezegd, dar het aanzien van het Duitsche rijk eischt, dat terroristische daden tegen politieke tegenstanders vermeden worden. Ik zal niet nalaten, aldus de minister, zoo noodig van rijkspresident vérgaande uitzonde ringsbepalingen te vragen om hiervoor te zorgen. Voorts zei Groener, dat hy hoopte, dat de pers en de politieke partijen den poli tieken strijd ondergeschikt' zouden doen zijn aan het bestaan en de vrijheid van het Duitsche rijk en dat zoodoende het grondwettige recht van vrije meenings- uiting hersteld zou kunnen worden. Tenslotte wees Groener op de talrijke jeugdige werkloozen en verklaarde, dat zijn voornaamste taak zou zijn om de jeugd van de straat weg te houden en haar op te voeden in tucht en orde. „De in mijn hand vereenigde machtsmiddelen van den staat zijn sterk genoeg om aan de werkzaamheid van opbouwende krach ten in het volk de vrije hand te laten. De jeugd heeft idealen noodig. Zij zal de vrijheid krijgen om daarvoor te leven, wanneer ze niet tegen den staat gericht zijn maar op Duitschland's toekomst". Te Brunswijk zijn bij de botsingen tus schen Nazis en Communisten 2 personen gedood, 50—60 gewond. Veile arrestaties hadden plaats, doch slechts 5 of 6 werden gehandhaafd. Wegens het dragen van verboden uniformen werden vele Nazis tot 10 M. boete veroordeeld. De strijd in de economische partij duurt nog heftig voort. Morgen komt het bestuur bijeen, en volgende week zal een congres worden gehouden. Het conflict in de S. P. D. heeft thans ook in Hessen geleld tot een afscheiding. In een buitengewone partijzitting is het partijbestuur afgetreden. De landelijke partij heeft den fractievoorzitter Ohlhoft uit de partij gezet. ,A.s. Zaterdag zal te Mainz een stich- tittgsvergadering van de Socialistische Arbeiders Partij worden gehouden. Hier zullen de Rijksdagafgevaardigden welke in de oppositie zijn, verschijnen. FRANKRIJK. Plaatselijke verkiezingen. Thans zijn uit alle deelen van Frank rijk de definitieve uitslagen der Zondag gehouden kantonnale en gemeenteraads-' verkiezingen ontvangen. Hieruit blijkt dat van een eigenlijke verschuiving niet ge sproken kan worden. De radicaal-socialisten, d. i. de partij van Herriot, en de linksrepublikeinen, d.L de partij van Tardieu, hebben eenige suc cessen geboekt. SPANJE. De regeering kondigt krachtig optreden aan. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken, Qulroga, heeft Zaterdag j.l. drasti sche maatregelen aangekondigd ter hand having van de openbare orde in Spanje. Hij verklaarde, dat de regeering niet zal dulden, dat monarchisten. Katholieken en anarchisten den vrede in het land ver storen. Minister Quiroga voegde er aan toe, dat een ieder, die de republikeinsche wetten niet wil eerbiedigen of doen eerbiedigen, zich maar vast een paspoort moet aan schaffen en het land verlaten. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken deelde aan een vertegenwoordiger van de pers mede, dat hij aan twee groote bladen te Bilbao een geldboete heeft opgelegd van vijfduizend peseta's wegens publicatie van een brief van Don Jaime de Bourbon. Uit Bilbao wordt intusschen gemeld, dat Zondag 25 October as., den Jaardag van de uitvaardiging van de wet van 1839. waarbij de z.g. Baskische ..Gueros" wer-' den afgeschaft, een geweldige protestmee ting zal worden gehouden tegen de anti- Katholieke besluiten van de Cortes. De Katholieken van alle Baskische dor pen uit den omtrek zijn tot deze open bare vergadering uitgenoodigd. In Andalusië is de spoorstaking ais ge ëindigd te beschouwen. Te Granada is een bomaanslag op een kerk gepleegd, die den gevel zwaar be schadigde. CHINA. Het conflict met Japan. Zooals reeds gemeld, heeft men te Ge- nève algemeen den indruk, dat een lichte ontspanning is lngetredien; men hoopt weer op de mogelijkheid eener oplossing. Berichten, langs diplomatieken weg uit Mandsjoerije ontvangen, schijnen op een dergelijke mogelijkheid te duiden. Algemeen is men van oordeel, dat Japan de laatste dagen in Mandsjoerije zekere operaties heeft voorbereid en ten deele reeds ondernomen tot herstel van den toestand, zooals deze was voor het militair ingrijpen. De rol van den Amerikaanschen verte genwoordiger bij de Geneefsche beraad slagingen beperkte zich tot dusverre tot het volgen der besprekingen. Naar verluidt heeft de Japansche ver tegenwoordiger in zijn onderhandelingen met Briand dezen een soort spoedprogram in vijf punten voor de bijlegging van het conflict voorgelegd. Het juridisch geschil, inzake de uitnoo diging aan Amerika om in den raad van den volkenbond zitting te nemen, welke het onderwerp uitmaakte van een nota- wisseling tusschen Briand en Yoshisawa, wordt thans in raadskringen als afgedaan beschouwd. Japan heeft zijn verzet opge geven. Wat het Japansche „spoedprogram" betreft, dit zou o.a. de volgende punten bevatten Erkenning door China van de bestaan de verdragen en rechten van Japan in Mandsjoerije. Stopzetting der anti-Japansche propa ganda in China en Mandsjoerije, alsook van den economischen boycot. Bescherming van leven en goederen der Japansche inwoners. Onderhandelingen, na de ontruiming, over de tusschen Japan en China han gende kwesties. Intusschen wordt weer nader uit Tokio gemeld, dat de Japansche ministerraad beslist heeft, dat voor Japan het voorstel van den Volkenbond, om de Japansche troepen binnen 3 weken op bepaalde stel lingen terug te trekken, onaannemelijk is. Japan verlangt onmiddellijk directe on derhandelingen tusschen Japan en China in het bijzijn van neutrale waarnemers. Het laatste is al een vooruitgang! China en Japan zijn inmiddels door alle onderteekenaars van het Kellogg-pact ge wezen op art. 2 van dit verdrag. ZUID-AMERIKA. Bolivia en Paraguay. De vertegenwoordigers van negentien Amerikaansche landen hebben een ge meenschappelijk telegram gezonden aan Bolivia en Paraguay om hen te verzoeken een non-agressie-verdrag te sluiten over de Gran Chaco.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2