Scherts In Schets. 72ste Jaargang DINSDAG 20 OCTOBER 1931 No. 21959 STADSNIEUWS. MUZIEK. BINNENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden t. 2.35, per week 1.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. Oil nummer beslaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. PROF. DR. B. D. EERDMANS TWEEDE KAMER-LID. Als opvolger van den heer v. Kempen. AANBESTEDING. Prof. Dr. B. D. Eerdmans. Bij de Tweede Kamer Is, gelijk onder Binnenland vermeld, bericht ingekomen, dat, de heer C. J. van Kempen, liberaal afgevaardigde voor den kieskring Amster dam, wegens gezondheidsredenen ontslag neemt als lid. Zijn opvolger is prof. dr. B. D. EercLma/iis, hoogleeraar alhier. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Vandaag is het juist vijftig jaar geleden dat onze stadgenooten Gerrit Jan van den Berg en mej. Mijntje Proost, wonende Philosophenpad 1, nabij den Zoete rwoud- sche Singel, voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand verschenen teneinde aangifte te doen van hun voorgenomen huwelijk, dat 4 November daaraanvolgende werd voltrokken. Ondanks hun hoogen leeftijd zij zijn resp. 83 en 75 jaar oud mogen beiden zich nog in het bezit van een uitstekende gezondheid verheugen. Hoe kan het ook anders, wanneer men, zooals de bruidegom, zijn leven lang tusschen de bloemetjes zit? Hij was nl. gedurende ruim veertig jaar als bloemist in dienst bij de N.V. v.h. Gebroeders de Graaf alhier en was als zoodanig o.a. belast met het onderhoud van het voormalige „Zuiderzicht". Dat zijn trouwe diensten door zijn patroons op hccgen prijs werden gesteld, blijkt wel uit het feit, dat hij ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum begiftigd werd met de bronzen medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, doch in nog meerdere mate uit de omstandigheid, dat hem, toen hij het werk tenslotte moest neerleggen, een prachtig pensioen werd aangeboden, waardoor de beide oudjes in staat wer den gesteld hun levensavond onbezorgd door te brengen. Waar zes van de zeven kinderen, waar mede hun echt werd gezegend, nog in leven zijn en een goede positie in de maatschappij bekleeden, is er ook in dit opzicht reden tot dankbare tevredenheid. Vermelding verdient nog, dat de oude heer van den Berg een der oprichters is van de Tuiniers- en Bloemistenver. „Door Eendracht Verbonden" en daarvan nog altijd lid is, zoodat het hun ook van deze zijde in de komende dagen aan belang stelling vermoedelijk niet zal ontbreken. Mogen de beide krasse oudjes nog lange jaren voor elkaar en hun kinderen ge spaard blijven! Door B. en W. onzer gemeente is heden morgen aanbesteed het leveren van riool buizen en -stukken van beton en gewapend beton in 2 perceelen. Er was als volgt in geschreven: Fa. Boot, Oude Wetering perc. I f. 1242, psre. I en II f. 1374; F. B. Bos en Zn.. Al- Pnen aan den Rijn, perc. I f. 1154.20, perc y- f 144, in massa f. 1303,20; Oosthoek en £°nens Industrie en Handelsonderneming, £en Haag, perc. I f. 1219.68; N.V. Werninks jewn-Mlj, Leiden, perc. I f. 1223.04, perc. i- 26830, in massa f. 1491.34; Van Dijk f ik?" A1Phen- Perc. I f. 1154.40, perc. II Tur'56, in massa f- 1306.04; N.V. Beton- JJ .Grotius", Gorinchem, perc. I f. 1300; ?n' R°tterdamsche Beton- en IJzer- f i'oot A«van Waning. R'dam, perc. I en II f ioooIa2' nv- Betondak, Arkel, perc. I VorTt /'C?; N v- Beton-Mij. „De Peel", Neer- Kant (N.Br.), perc. i f. 1209.60, perc. II in massa f. 1434.60. e gunning werd aangehouden. OOK LEIDEN ROUWT OM EDISON. In verband met het overlijden van den grooten Amerik. uitvinder Thomas Alva Edison zullen de electro-technische installateurs over het geheele land mor- gen den dag van zijn begrafenis ten teeken van rouw de vlag halfstok uithan gen. Het initiatief daartoe is hier ter stede genomen door de Leidsche Installa- teusvereeniging. KERKELIJKE GRENSREGELING. Het classicaal bestuur van Leiden stelde een geheel nieuwe grenswijziging vast tusschen de Herv. gemeenten Leiden en Oegstgeest, waardoor een groot gedeelte van het thans, aan kerkelijk Oegstgeest behoorend, sterk bebouwd gedeelte, even over den spoorweg (Rijnsburgerweg) ker kelijk bij Leiden zou komen; o.a. zou het geheele nieuwe ziekenhuis daaronder vallen. Het vraagt daartoe de goedkeuring van het Provinciaal kerkbestuur van Zuid- Holland. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Nieuwveensche Eierveiling, Hotel D. Schreuder, Nieuwveen. Voorzitter: D. T. Joha, Nieuwveen. Secretaris: J. H. van Leeuwen, Nieuwveen. Penningmeester: J. Zekveld. Nieuwveen. 2e Voorz.: J. C. Bulk, Nieuwveen. Commissaris: P. J. Wijfje, Leimuiden. Opheffing: Firma J. G. van Dijk (N. Bakhuyzen), Nieuwsteeg 17, Leiden. Boekhandel enz.. Leesbibliotheek. Wijzigingen Wed. A. Ciere, Lammermarkt 30, Leiden. Slagerij (gemengd bedrijfOverleden ge volmachtigde: L. Ciere, Leiden, d.d. 15 September 1931. C. Bloot en Zoon, Kloksteeg "7, Leiden. Limonadefabriek, bier- en wijnhandel Tevens wordt de handelsnaam gevoerd; Peka-fabrieken Leiden (fabricatie en en- groshandel in puddingsausen, enz.) Joh. Chouffour, Hoofdstraat 79, Noord- wijk aan Zee. Heerenmodeartikelen. Bo vengenoemde handelszaak is met ingang van 1 October 1931 omgezet in een ven nootschap onder firma onder den naam: Fa. Choufour en Grootenboer. Vennooten: J. Choufour, Noordwijk aan Zee en J. M. Grootenboer. Noordwijk aan Zee. HET JUBILEUM VAN „THOMAS". Zooals wij bereids hadden voorspeld, heeft het Thomas, alias J. Hofstra bij zijn 30-jarig jubileum als kellner op de socië teit „Minerva" ook van de zijde der stu denten aan belangstelling allerminst ont broken. Nadat hij gistermiddag eerst in de commissiekamer namens de commis sies van Beheer en Orde en Vertegen woordiging door den kroegpraeses op zeer waardeerende wijze was toegesproken en hem een prachtig eetservies was aange boden. hield hij in de leeskamer een receptie, welke door bijna 200 leden wercl bezocht. En behalve deze felicitaties had „Thomas" nog ongeveer vijftig telegra fische en ontelbare schriftelijke gelukwen- schen in ontvangst te nemen. Ook over gebrek aan materieele belang stelling had Thomas niet te klagen. Zeven groote bloemenmanden mitsgaders een groote fruitmand sieren zijn woning; vijf kistjes sigaren prijken op den schoor steenmantel; de directeur, de heer Pitlo schonk een mooi theeservies, het kantoor^ personeel een lamp; het Pan-Provinciaal Congres „zei het met een cheque"; iemana, wiens naam ons is ontschoten, gaf een zilveren potloodkortom nog één zoo'n jubileum en Thomas kan zich volledig nieuw installeeren! Wij spreken denzelfden wensch uit, welke gisteren in allerlei toonaarden is herhaald en hopen, dat Thomas nog lange jaren zijn kellnerstalenten in dienst zal stellen van de sociëteit „Minerva". De alhier tot semi-arts bevorderde student U. V. Grimberg is bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij den geneeskundigen dienst der landmacht. De alhier tot arts bevorderde semi-arts J. E. B. Wientjes is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2de klasse bij dien macht. De eerste-luitenant J. van Waning van 6e R. V. A. is tot en met 24 dezer ge detacheerd aan de artillerie- inrichtingen aan de Hembrug. De opmerkzame lezer zal hebben op gemerkt, dat in het overlijdensbericht van ds. Kouwenhoven een kleine fout is ge slopen, n.l. dat wij spraken van den over leden predikant ds. Wisse. Ds. Wisse is heden ten dage professor aan de Theol. School der Chr. Geref. Kerk te Apeldoorn. KUNSTKRING „VOOR ALLEN." Myra Hess. Myra Hess. De pauze van Myra Hess' piano-avond was de scheidslijn tusschen twee gedach- tenwerelden: Beethoven-Schumann. Is de tegenstelling te scherp voorgesteld tus schen twee componisten die. naar de kunstsoort geoordeeld, dicht bij elkaar staan? Immers beiden behooren tot de zoogenaamde romantische school, waar mede de muziek pleegt te worden aange duid. die in de diepste gevoelens wortelt van het individu, de muziek die de uit drukking is van het intiemste ik. Maar dit juist rechtvaardigt de gemaakte tegenstel ling tusschen individuen derzelfde soort zoodra van de heldenfiguur Beethoven sprake is. Want diens grootheid kan niet uit het louter muzikale worden verklaard. Schubert zou in dit opzicht zijn gehike zoo niet zijn meerdere kunnen zijn. De muziek van Beethoven ontleent haar we- reldverzettende kracht aan den mensch Beethoven, wiens geest omvademde alles wat een enkele bevoorrechte van het menschdom vermag te vatten van de din gen des levens die op en boven de aarde zijn. Schumann heeft van deze dingen ook zijn beeld gemaakt, heeft dat wellicht niet minder zuiver dan Beethoven zulks deed muzikaal gerealiseerd. Maar beider beeld verschilt omdat beider blik op de wereld, beider opvatting van 't leven zoo hemels breed verschilde. Schumann was de lyri sche dichter de dichter van den gevoeli- gen mensch Beethoven was de profeet en de priester, waarin de dichter is voor ondersteld. De kunst der reproductie is niet prin cipieel doch slechts gradueel verschillend met die der creatie. Wie Schumann speelt moet zich persoonlijk aan hem verwant gevoelen, wie Beethovens geest wil uitdra gen moet iets van Beethoven in zich heb ben. Afgezien van de vraag of Beethoven in zijn groote momenten (de Appassio- nata bijv. met haar Innige verwantschap aan C-moll symphome en vioolconcert) in het algemeen geheel en al gegrepen wordt door den vrouwelijken vertolker (zelfs een Caréno forceerde zich o.i. en Elly Ney gaat nog haar groote gebied te buiten als ze Beethoven speelt) het klaviergenie Myra Hess overschrijdt stellig de grenzen van haar geestelijk domein in de Sonata Ap- passionata, ja zelfs fn zekere deelen. van de C-dur uit opus 2 waar de groote en diepe denker zich al aankondigt (Adagio). Overigens verschaffen de concerteerende hoekdeelen en vooral 't speelsche scherzo, juweeltje van imiteeringskunst zonder die- peren grondslag dan in de verwante „Ba gatellen", in de voordracht van Myra Hess een subliem genot door de charmeerende manier waarmee ze de toetsen behandelt en haar klank oproept, die door sterke individualiteit inderdaad haar klank is. Maar haar Appasionata wordt niet vol doende gesteund door eigen heroïschen aanleg van een vrouw, wier karakteristiek moet luiden: oneindige charme. Charme in den goeden en dubbelen zin des woords, uiterlijk en innerlijk. Zij is voor ons de ideale pianiste en we stellen haar aan de spits harer zusteren van den klaviere. Kan men gaver techniek, parelender spel (bijv. haar pianissimo staccatos), scherper en leniger rhythmiek denken dan die welke de sympathieke gast van den Kunstkring in dienst stelt van haar zoo bekorende en veel vermogende kunst! En nooit is die gratie ledig vertoon, ze is altijd verschij ningswijze van iets dat ze ons heel innig en heel eerlijk heeft te zeggen. Is het dan wonder dat deze vrouw geroepen is om Schumann's lyriek op haar schoonst voor te stellen? Zoo moeten de Fantasiestücke (op. 12) en de prachtige genrebeeldjes van de symphonische Etuden, dien fijnen va riatiecyclus, destijds zijn gespeeld door Clara Wieck, Schumanns vrouw en Schu- manns muze. de steun in zijn leven en in zijn kunst, van wie de historie de herin nering levendig houdt (het thema dezer Etuden is van Clara). Een stampvolle zaal heeft de groote kunstenares uitbundig toegejuicht en aan het slot van den avond een toegift ge vraagd, waaraan met een Bachkoraal (in eigen, al weer charmante, bewerking) werd voldaan. Een hinderlijke te-kort-kommg van het programma was het verzuim van vermel ding van de titels der acht stukken van Schumann's opus 12. Wie het werk niet kende wist er natuurlijk geen weg mee. Bij deze schilderende muziek moet het her kenningspunt van den titel in het oog kunnen worden gehouden. Steinway-vleugel van Bender. IETS BOVEN 'T HOOFD HANGEN. Op de gisteren gehouden Keuring van nieuwe planten van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, werd een Getuigschrift eerste Klasse toegekend aan Chrysanthemum ind. Zwergsonne en Getuigschriften van Verdienste aan Chrysanthemum ind. Herbstbrocat en idem Peter Pan, alle in gezonden door de Rots- en Vaste Plan- tenkweekerij K. J. van Veen, alhier. De Haagsche politie heeft als ver dacht van te Leiden gepleegden diefstal van een auto aangehouden den 28-jarigen B. F. alhier. Gistermorgen is de 31-jarige loswerk- man G. K. in de conservenfabriek van Tieleman en Dros uitgegleden over een hoop groentenafval en met zijn achter hoofd op een steenen vloer gevallen, waardoor hij een hersenschudding be kwam. Nadat hij per auto naar zijn huls was gebracht, heeft de E.H.D. hem ter observatie naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Gistermorgen te circa 11 uur 20 is op den Rijnsburgerweg vlak voor het empla cement der N.Z.H. een wagen van de stoomtram naar Haarlem uit de rails ge- loopen. Na verloop van 10 minuten had men het rijtuig weer ln het rechte spoor gebracht. HET KAMERLID VAN KEMPEN. Het Twent-sch Dagblad „Tubantia" ver neemt dat de heer C. J. van Kempen, lid van de Tweede Kamer voor den Vrijheids bond wegens voortdurende ongesteldheid voor zijn Kamerlidmaatschap heeft be dankt. NEDERLAND EN BELGIË. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken maakt bekend dat op 16 October aldaar de onderteekening heeft plaats ge had van een verdrag tusschen Nederland en België, betreffende de gelijkstelling van elkanders onderdanen voor de toe passing der wederzijdsche wetgeving op het punt der invaliditeits- en ouderdoms- verzekering en de regeling van de gevol gen voor die onderdanen van het naast elkander werken van genoemde wetge vingen. HET STEENKOLENVRAAGSTUK. Gisteren heeft in het Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw een conferentie plaats gehad van de gezamen lijke steenkolenmijnen in Limburg met de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Waterstaat, Buitenlandsche Zaken en Arbeid, Handel en Nijverheid over het steenkolenvraagstuk in verband met de tegenwoordige exportmoeilijkheden Over de resultaten is nog niets bekend. BINNENLAND. Het Stadhuisvraagstuk in den Leidschën Raad (3e Blad). Alle Katwijksche visschersvaartuigen zijn van radio voorzien (Binnenland, le Blad)# Uitbreiding der werkverschaffing; wets ontwerp tot verhooging der suppletoir© begrooting ingediend (Binnenland, le BI.) Algemeene vergadering van den Bond van Friesche gezelschappen. (Binnenland, le Blad). De heer Van Kempen heeft bedankt als lid der Tweede Kamer (Binnenland, le BI.) Roofoverval bij Meppel; reiziger bewus teloos geslagen (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De Duitsche minister van binnen!, zaken Groener over zijn taak. (Buitenl le Blad). Ontspanning in het Chineesch-Japan- sche conflict. (Buitenl. en Tel., le Blad). Scherpe regeeringsmaatregelen in Spanje aangekondigd. (Buitenl., le Blad). Te Konstantinopel is de Tweede Balkan- conferentie bijeen. (Tel., le Blad). BOND VAN FRIESCHE GEZELSCHAPPEN BUITEN FRIESLAND. Algemeene vergadering t© Utrecht. De Bond van Friesche gezelschappen buiten Friesland heeft zijn jaarvergade ring gehouden te Utrecht. Het jaarverslag van den secretaris, den heer P. Blaauw, vermeldde, dat het aan tal aangesloten vereenigingen 35 bedraagt met ongeveer 3000 leden, waarnaast eenige vereenigingen van Friezen in Amerika als begunstigers den bond steunen. Voorts, dat het den bond is gelukt, voor den strijd om het onderwijs in de Friesche vereeni gingen van alle richtingen bij elkaar te brengen. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer S. Metz, sluit met een batig saldo van f. 172. Besloten werd, van dit overschot f. 100 af te staan aan den centralen Frieschen boekhandel, opdat deze zijn werk beter zal kunnen doen. Het jaarverslag van den leider van den centralen boekhandel, den heer Tj. G. Plantinga te Rotterdam, maakte gewag van de in den Haag en te Leiden gehouden tentoonstellingen vqn Friesche literatuur en kunst. De aftredende bestuursleden, de heeren S. Metz en Tj. G. Plantinga, werden bij acclamatie herkozen. Aan het hoofdbestuur werd op voorstel van de vereeniging Fryslan te Utrecht opgedragen, een onderzoek in te stellen bij de openbare leeszalen naar de aanwe zige Friesch lectuur en om zoo noodig de leeszalen te verzoeken, het aantal Friesche boeken en tijdschriften uit te breiden. Te Utrecht is in samenwerking tusschen de openbare leeszaal en de drie aldaar bestaande Friesche vereenigingen: het selskip Fryslan, het Kristik Frysk Selskip en dê studentenvereniging Radbod, een regeling getroffen, waardoor jaarlijksche uitbreiding van de Friesche literatuur in deze leeszaal mogelijk is. In de vorige algemeene vergadering was reeds beslot-en, in den zomer van 1932 een Friezendag te houden op Birkhoven bij Amersfoort-. Thans werd besloten, hieraan, naast het vertoonen van een openlucht spel, een zangconcours te verbinden. In den komenden winter zal een too- neelwedstrijd gehouden worden. In 1933 zal de Bond 10 jaar hebben be staan. De algemeene vergadering was var. oerdeel, dat dit feit niet onopgemerkt moest voorbijgaan. Gedacht is aan de uit gave van een Friesch boek, een extra groote vergadering of het scheppen van een blijvend aandenken. De heer Canne, uit Amsterdam, deed het denkbeeld aan de hand een prijsvraag uit te schrijven voor een Frieschen roman. Besloten werd een commissie samen te stellen, die zoo gauw mogelijk met plannen zal komen. Voor de te voeren propaganda voor het Friesch taalonderwijs riep de voorzitter den steun van de aangesloten vereenigin gen in. Hij deelde mede. dat waarschijn lijk op 30 December a.s. te Leeuwarden een vergadering zal worden gehouden ter ondersteuning van deze actie. Hieraan zullen alle Friesche vereenigingen deel nemen. Als sprekers zullen dan optreden de heeren Sipma. Wendelaar Bonga, J. K. Dijkstra en een katholiek spreker. Een voorstel van Fryslan te Amsterdam om te komen tot de uitgifte van een eigen orgaan, werd aangehouden en om prae- advies gesteld in handen van het hoofd bestuur. De vereeniging Stanfries te Rotterdam werd als lid van den Bond toegelaten. N. R. Crt.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1