OVERALLS PARLEMENTAIR OVERZICHT GEMENGD NIEUWS. ivooi JONGENSOVERALLS 1.85 De besturen der arbeidersorganisatie hebben na overleg met de georganiseerde arbeiders bij de Burgers E. N. Rijwielen- fabriek te Deventer besloten, onder de huidige omstandigheden geen uitvoering te geven aan het gestelde ultimatum. De loonsverlaging van 5 pCt. zal onder pro test worden aanvaard. De rijksmiddelen hebben in Sept. 1931 f6.117.615 minder opgebracht dan in Sept. 1931. in de eerste pegen maanden van '31 f. 46.227.949 minder dan in die periode van 1930. Onder groote belangstelling heeft gistermiddag de officieele opening plaats gehad van de Nationale Tentoonstelling op het gebied van hotel-, café-, restau rant- en slijtersbedrijf, welke van 16 tot en met 25 October wordt gehouden in het Sociëteitsgebouw van de Rotterdamsche Diergaarde. UIT NED^OOST-INDIE. BEZUINIGING BIJ HET LEGER. BUITENZORG. 16 Oct. (Aneta). Inge steld is een adviescommissie inzake den meest gewenschten vorm van organisatie cn de mogelijke versoberingen van de mi litaire bedrijven. BATAVIA. 16 Oct, (Aneta). De „Java- Bode" verneemt dat voor een termijn van drie maanden besloten is de schietoefe ningen van het leger, behalve voor recru- ten, achterwege te laten en geen meer- daagsche ofeningen meer te houden, tenzij noodzakelijk. BEZUINIGING. BATAVIA, 16 October Aneta verneemt, dat de begrootingscommissie van plan is, vakvereenigingen en andere corporaties in de gelegenheid te stellen, bezuinigings- inzichten en voorstellen tot versterking der middelen kenbaar te maken. TWEEDE KAMER. INTERPELLATIE-VAN DEN TEMPEL INZAKE DE WERKELOOSHEID. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw (de heer Ruys de Beeren- brouck) heeft omdat hij Donderdag middag eenige inleidende opmerkingen had gemaakt de Interpellatie inzake de werkloosheid beantwoord. Jhr. Ruys de Beerenbrouck. Hij wees er op, dat de economische toe standen op internationaal gebied zeer moeilijk zijn. Van samenwerking is weinig te bespeuren. De laatste Economische Conferentie heeft poovere resultaten op geleverd. De interpellant gaf natuurlijk de schuld van den toestand aan het ka pitalistische stelsel, maar spr. meende, dat er tegenwoordig oorzaken werkten, die elk stelsel in de war zouden sturen Ook de heer Van den Tempel wist geen weg uit het moeras te wijzen. Dat het kapita listisch stelsel uitwassen heeft, gaf de Minister toe, maar ook dit is een eigen schap van elk stelsel. Wat moet er nu gebeuren? De Regeering staat stellig niet op het standpunt van onthouding ten aanzien van het economische leven. Haar wetsont werp inzake de instelling van een econo- mischen voorlichtingsdienst bewijst het tegendeel. Aan tal van bedrijven is reeds steun verleend. Voor het verwijt van lijd zaamheid is geen grond. Een ontwerp zal worden ingediend in verband met de moeilijkheden, welke bij den invoer wor den ondervonden. Een rijkscommissie van advies over export-credieten is ingesteld. De Regeering is het overleg met vertegen woordigers van werkgevers en werknemers uit bedrijfstakken, die door de crisis ge troffen worden, begonnen. Daartoe heeft op 12 October een conferentie plaats ge had. waarin de vraag onder de oogen is gezien, wat in de huidige moeilijke om standigheden gedaan kan worden, om het bedrijfsleven op gang te houden. Die conferentie heeft volstrekt niet de wenschelijkheid van algemeene loonsver laging uitgesproken; wel kan natuurlijk de noodzakelijkheid van loonsverlaging, voor bepaalde omstandigheden, worden onderzocht. De Regeering echter hoopt dat in bedrijven, waar zij noodig is. loonsver laging niet verder zal gaan dan strikt vereischt is, want zij acht goede loonen een algemeen belang en verlaging is slechts gerechtvaardigd als concurrentie- omstandigheden met het buitenland ertoe nopen. De Regeering aldus de minister heeft recht op vertrouwen, ook van de arbeiders en vertrouwt dat allen, werk gevers en werknemers, als Nederlanders met elkander zullen samenwerken om ons land door de moeilijkheden heen te helpen. De Minister heeft nog verschillende punten besproken. De Regeering is niet bereid bij het Internationaal Arbeids bureau het vraagstuk van de 40-urige arbeidsweek aan de orde te stellen. Iets dergelijks zou een belangrijke verstoring in het bedrijfleven beteekenen. In de 48- urige arbeidsweek ziet de Regeering een maatregel van groot belang, maar een verdere beperking bij de wet acht zij ge vaarlijk en ontoelaatbaar, en zou voor menige onderneming zeer bedenkelijk zijn. Op het gebied van werkverruiming en werkverschaffing doet de Regeering wat zij kan, doch hier hebben ook de gemeenten een taak. Zooveel mogelijk echter worden werken ter hand genomen, om de werkloosheid te bestrijden. In het bijzonder heeft de Minister nog eens de regeling van de werkloozen en de aan hen te verleenen ultkeeringen geschetst. Zoo noodig zal ook in 1932 aan de werk- loozenkassen extra-steun worden ver schaft, ten behoeve van de crisis-werk- loozen. De extra-steun zal maximaal be dragen 300% van de bijdragen van de leden, en zal niet worden verleend voor bedrijven, waarin de loonen nog zoodanig zijn dat de leden extra-bijdragen kunnen storten. De kassen zullen echter, onder deze omstandigheden, niet een bepaald deel van haar reserve onaangetast mogen laten. Termen tot verlenging van de uit- keerings-duur zijn er niet. Wel overweegt de Regeering (ingevolge een wenk van de contact-commissie) of het mogelijk is aan gemeenten rijks-steur, te verleenen in ver band met extra-hulp aan werkloozen in zake het aanschaffen van brandstoffen en wintergoed. Verhooging van den grond slag voor werkloozenuitkeering van f. 13 tot f. 15 per week moest de Regeering af wijzen. De kosten voor het levensonder houd worden minder. En: het is daarom zelfs de vraag, of de te genwoordige grondslag gehandhaafd zou kunnen blijven. MOTIES. De heer van den Tempel was, als een rechtgeaard interpellant natuurlijk niet bevredigd en diende drie moties in. De eerste om het mogelijk te maken, dat de uitkeeringstermijn aan crisis- werkloozen met drie maanden zal worden verlengd. De tweede om de uitkeeringsnorm te verhoogen van f. 3 op f15 per week. De derde om bij het Internationaal Arbeidsbureau te Genève invoering van de 49-urige arbeidsweek door onze Regee-1 ring aanhangig te doen maken. De heer Kortenhorst heeft er vervol gens op gewezen dat de oorzaak van de internationale moeilijkheden is de ont wrichting der betalingsbalans. Men ziet de ongezonde financiering van vergroo ting der productie met geleend geld en goud-export. Aan deze politiek deed Ne derland niet mee, en daarom is bij ons de toestand veel beter. En: hoe kunnen we nu onze handelsbalans in evenwicht brengen, zonder gedwongen te zijn het voorbeeld van andere landen te volgen? Op drie manieren meende deze afge vaardigde namelijk door groote bezui niging, door bevordering van den export en door den invoer zooveel mogelijk te verminderen. Alle landen doen dit laatste, Nederland alleen niet. Inzake de loonpolitiek verklaarde spr., dat Nederland zich zal moeten aanpassen aan het lagere prijs-nlveau. Hij vroeg of het niet mogelijk was, om een organisa tie tot stand te brengen, teneinde alle producten, waarvoor geen afnemers ge noeg zijn onder de armen te verdeelen. Het initiatief der Prinses tot oprichting van een nationaal steuncomité juichte hij toe. Ook de heer Schouten heeft den alge- meenen toestand besproken. Kapitaal vernietiging beschouwde hij als een der voornaamste oorzaken van den toestand. Hij wees er de sociaal-democraten op, dat ook zij geen uitvoerbare maatregelen tot verbetering aangeven, doch zich be palen toto theorieën. Een planmatige in ternationale productie is heel mooi, maar hoe zou die geregeld kunnen worden? Ge vaar voor onzen gulden is er gelukkig op dit oogenblik niet, al kan de toestand zich snel wijzigen. Nadat de heer Heemstra nog meer werkverruiming had bepleit (Zuiderzee werken, en de heer Braat had gewezen op de noodzakelijkheid van loonsverlaging in de steden krijgt iemand vaak meer aan steun dan op het platteland wordt verdiend .zei hij werd de vergadering gesloten en het debat verdaagd. Tot Dinsdag. HAGENAAR. OOK BANKROOVERS IN ROTTERDAM. HET PUBLIEK ACHTERVOLGT EN OVERMEESTERT EEN DER DADERS. Belegering van een vrachtauto. Gistermiddag heeft te Rotterdam een bankoverval plaats gehad, die zeer veel overeenkomst vertoont met dien. welke eenige dagen geleden te Amsterdam is voorgevallen. Voor Rotterdam hadden de roovers het oog geslagen op het filiaal van de Incassobank aan den Goudschen Sin gel. Daar kwamen omstreeks 5 uur gister middag twee mannen binnen met in iedere hand een revolver, op een oogenblik, dat er zich geen publiek voor de balie bevond. Een van hen droeg een masker, de ander een bril met blauwe glazen. Zij sloten de deur achter zich en reeds was één der gemaskerden over de balie geklommen, toen toevallig de banklooper kwam, die met een sleutel de door de roo vers gesloten deur weer open maakte. De man was door hetgeen hij zag zóó ontzet, dat hij vergat dadelijk de deur weer achter zich te sluiten. Hierdoor kreeg één der mannen (die nog niets hadden buit gemaakt!) gelegenheid te vluchten. Hij is verdwenen in de richting Heeren straat en heeft tijdens de vlucht zijn mas ker weggeworpen. Het is gevonden en aan de politie ter hand gesteld. Het bleek te zijn gemaakt van de voering van een pet. Toen de tweede roover inmiddels aan stalten maakte te ontsnappen, had de banklooper de tegenwoordigheid van geest om de deur dicht te werpen. Toen de roover hem echter met zijn revolver be dreigde. heeft hij het raadzaam geacht de deur vrij te geven. Hierop wist ook de tweede man te ontvluchten. De directeur van het bijkantoor, die opgeschrikt was door de ongewone gebeurtenissen in het bediendenkantoor, greep een melk'flesch en wierp deze door de ruit, waardoor de aandacht van het publiek op de bank werd gevestigd. Toen dan ook de tweede man buiten het gebouw kwam, werd hij dadelijk nagezet. De banklooper (C. W. de Geer) riep luidkeels: „Help. moord, roof!" waardoor de aandacht van nog meerdere personen werd getrokken. De schrijver bij de politie Ruygrok die zich van zijn bureau op weg naar huis bevond, heeft zich ter hoogte van de Karnemelkshaven voor den vluch teling geplaatst, doch deze heeft 'n schot op hein gelost dat hem in de kaak trof. Met een ernstige wonde is de man naar het St. Franciscus-gasthuis overgebracht. De vluchteling, die inmiddels de Linker Rottekade was opgesneld, sprong hier in de cabine van een onbeheerd staande vrachtauto, maar doordat de motor koud was, slaagde hij er niet in direct weg te rijden. Zoo kreeg het publiek gelegenheid zooveel obstakels in den weg te plaatsen, dat hij niet verder kon. Daarom reed hij achteruit en botste toen tegen een hem achterop rijdende auto. Op den chauffeur van die auto, die nergens van wist en zich over deze aanrijding nijdig maakte, heeft hij 2 schoten gelost, het eerste miste en het tweede trof hem, doch verwondde hem slechts onbeduidend. Deze chauffeur wierp een crick naar de vluchteling, die hem tegen het hoofd trof en hem tijdelijk versufte. De eigenaar van de vrachtauto, Baggeraar, is er tenslotte in geslaagd den roover door een welgerichten slag met een staaf een zijner revolvers uit de hand te slaan. Daarop richtte deze het tweede wapen on B. en hij raakte hem in het hoofd, achter het linkeroor. B. is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht. De aangehoudene, die tenslotte uit de handen van het woedende ppbUek gered moest worden, bleek te zijn de 21- jariee J. M„ die al eens eerder met de justitie in aanraking ls geweest Hij is meubelmaker en vertelde door groote schulden, welke hij niet kon be talen. tot zijn daad te ziln gekomen. Den naam van zijn medeplichtige wilde hij niet verraden. De procuratiehouder der bank, de heer A Schut, heeft na den overval eenige bij zonderheden aan de „Msb." verteld. Het personeel van de bank bestaat uit een directeur, een procuratiehouder en vijf bedienden Te ongeveer 5 uur bevon den de meesten van ons zich in 't voorste gedeelte van het kantoorlokaal. Ter verduidelijking diene, dat het I kantoor één lange, vrij smalle ruimte be slaat. die over bijna de geheele lengte aan één zijde begrensd wordt door een balie met loketten. Voor is een kantoortje, ter wijl achteraan de kamer van den directeur gelegen is. De kas sluit te halfvier, maar de bui tendeur blijft geopend tot 5 uur voor de safehouders, zoo vertelde de heer Schut verder. Op genoemd tijdstip even voor 5 uur verscheen er in het kantoor een man, die een bril met blauwe glazen ophad. Zonder dat wij op het minste verdacht waren, haalde deze man plotseling twee revolvers te voorschijn, waarop hij beval: „Handen op!" Niemand van ons was eigenlijk direct van den ernst der situatie overtuigd en het bevel van den man had dan ook niet het door hem gewenschte resultaat. Onze handen bleven kalm, waar zij waren. De toestand werd echter duide lijker. toen vlak achter dezen man een tweede volgde, wiens gezicht bedekt was door een stuk gaas en die eveneens een revolver in de hand hield. De eerstbinnengekomen man beval ons naar achteren te gaan. Een bevel, waar aan ik graag gevolg gaf, omdat daar de telefoons staan. Ik nam, zoo vertelde de heer Schut verder, oogenblikkelijk de te lefoon op, die ons rechtstreeks met het hoofdkantoor aan de Leuvehaven ver bindt. Inmiddels was de man met den blauwen bril echter over de balie geklau terd en toen hij, dreigende met zijn revol vers. riep: „Die telefoneert, schiet ik neer", moest ik een poging om de Leuve haven te waarschuwen wel achterwege laten. De man met den blauwen bril gaf zijn medeplichtige daarop een wenk om naar voren te komen. Op dat moment merkten wij echter, dat laatstgenoemde teekenen van onrust gaf. Er werd aan de buitendeur gemorreld, een deur met een valslot, die de kerels achter zich in het slot hadden geworpen. Het bleek de looner te zijn, die van een rit terugkwam. Meteen snelde de laatste bin nen gekomen roover naar buiten en ver dween in de richting van de Heerenstraat. Vlak daarop wierp de looper de deur in het slot, zoodat de andere bandiet gevan gen zat.. De directeur riep: „Grijp hem" en wierp tegelijkertijd een melkflesch door de ruit aan den Goudsche-Singel. De man met den bril bedreigde den looper echter met zijn revolvers en het gelukte hem de deur te openen en naar buiten te snellen. Ongeveer'ons geheele personeel stelde on middellijk een achtervolging in, waaraan verscheidene burgers, die door het glas gerinkel op het geval opmerkzaam ge maakt waren, deelnamen. De man rende naar het Boschje, sloeg de Boschlaan in en vluchtte vervolgens door de Korte- brantstrant naar de Linker Rottekade. Een van de achtervolgers, die op een fiets gezeten was, wist hem onderweg in te helen en hem een van zijn revolvers te ontrukken. Met de andere loste de vluch teling echter een schot, tengevolge waar van zijn belager waarschijnlijk door den schrik van zijn fiets tuimelde. De man rende daarna verder tot hij on den hoek van de Rottekade en de Goudsche- Straat kwam. Daar stond een vrachtauto van de firma Hoogervorst en Co. Doende alsof het zijn auto was, staote de vluchteling in de cabine en zette den motor aan. Schippers, die langs de Rotte stonden, hadden toen echter in de gaten gekregen, wat er aan de hand was. Nau welijks was de auto in beweging of een van hen nam een kist en wierp die voor het voertuig, waardoor de man genood zaakt werd te stoppen. On hetzelfde oogenblik waren wij bii hem. Er ontstond een ware belegering rond den wagen. Ik had een ijzeren staaf te pakken gekregen, waarmee ik een ruit verbrijzelde. Anderen wiernen met steenen en ondanks het feit, dat de man nog een drietal schoten loste, waardoor twee personen getroffen werden, kregen wij hem tenslotte zoover, dat hij riep. zich te willen overgeven. Ik som meerde hem toen zijn revolver naar buiten te werpen, waaraan hij echter geen gevolg gaf. Ik sloeg hem toen met de ijzeren staaf op den pols en toen eerst verliet de kerel aan de andere zijde de cabine. Het was maar gelukkig, dat er toen agenten kwamen, want het woedende volk had den man bijna eelvneht. Bloedende uit ver scheidene wonden aan het gezicht werd hij weggeleid naar het politiebureau aan de Meermansstraat. De twee roovers. zoo verklaarde de heer Schut, moeten van de gewoonten van het kantoor wel on de hoogte zijn geweest. Dat blijkt wel uit het feit, dat zij den overval tegen sluitingstijd van het kan toor hebbpp uitgevoerd. De heer Schut wilde niet vertellen of er veel geld In het kantoor aanwezig was. Hij volstond met, te zeggen, dat het bij kantoor In een drukke wiik is gelegen en dat er dientengevolge veel omgaat. Een bewoner van den Goudsche-Singel vertelde nog het volgende: Een schijnbaar onbeteekenend voorval, dat zich op een Maandag afspeelde, deed ons mijn vrouw en mij speciale aan dacht besteden aan wat er rondom ons gebeurde. Op dien bewusten Maandag werd in ons huis een dakrultje ingetrapt. Een ingesteld polltie-onderzoek leverde niets op, maar begrijpelijk ls, dat wij sinds dien op ons qui vlve waren. Mijn vrouw had in de laatste dagen twee mannen bemerkt, die zich geregeld in den namiddag ongeveer tegenover ons huis opstelden en de hulzen bespionneer- den. Vanmiddag - gistermiddag dus, Red. hoorde mijn vrouw glasgerinkel. Zij ging oogenblikkelijk naar het venster en zag op hetzelfde moment een auto, die uit de richting van de Jonker Fransstraat langzaam aan kwam rijden. De chauffeur van deze auto gaf. toen hij de glasscher ven naar buiten zag komen een aantal alarmeerende signalen op de claxon en verdween toen in groote vaart Het kwam mij voor, aldus deze getuige, dat de chauffeur in het complot betrokken was. De politie hecht aan deze verklaring echter niet veel waarde. INBRAAK TE WASSENAAR. Belangrijke juweelendiefstal. Aan den Schouwweg te Wassenaar is in den nacht van Woensdag op Donder dag in een villa een inbraak gepleegd, waarbij de dader met een buit van 15.000 gulden aan juweelen is verdwenen. De inbreker bleek te zijn binnengedron gen in de villa van mevr. J., wier echtge noot op het oogenblik in het buitenland vertoeft. De dief heeft zich toegang weten te verschaffen in de slaapkamer van mevr. J. De man moet een hor, dat onder het venster was gezet, hebben uitgezaagd. Hij heeft zich waarschijnlijk reeds in de kamer bevonden, voordat mevr. J. en haar kind. dat op dezelfde kamer sliep, zich ter ruste begaven. De man heeft toen, achter een gordijn verscholen, gewacht, totdat zij sliepen en is toen aan het werk ge togen. Mevr. J. meent in den bewusten nacht wel eenige malen gestommel te hebben gehoord, doch heeft niets verdachts ont dekt. Intusschen: de man heeft een rijke buit weten te veroveren en wist zich o.a. mees ter te maken van een kostbaar halssnoer. Men neemt aan, dat de inbreker daarop, langs denzelfden weg, n.l. over een aan- bouwtje bij de slaapkamer, met de juwee len verdwenen Is. Een uitgebreid onder zoek is ingesteld door de Wassenaarsche politie, in samenwerking met de Haagsche recherche. De bestolen dame heeft f. 1090 uitgeloofdf voor dengene, die aanwijzing kan geven, die tot arrestatie van den dader leiden. ONGEVAL BIJ EEN SCHERMWEDSTRIJD. Gisteravond werd, naar het Hbld. meldt, voor de competitie van den Rotterdam- schen Bond van Schermvereenigingen een wedstrijd verschermd op floret, degen en sabel tusschen Incasso-Bank I en Een dracht maakt Macht I. Nadat de floret- wedstrijd met 72 in het voordeel van Incasso-Bank I was geëindigd, werd begon nen met de ontmoeting op degen. In de partij tusschen de heeren W. C. Dekker van Incasso-Bank en L. M. Luitwieler van E. M. M. stak eerstgenoemde op een ge geven moment den arm uit, om 'n touchee te plaatsen en op hetzelfde oogenblik liep de heer Luitwieler in het wapen van zijn tegenstander. De punt van den degen brak af en drong den heer Luitwieler In het lichaam. Per auto van den G. G. D. is hij naar het ziekenhuis gebracht. De wed strijd werd onmiddellijk afgebroken. VERGIFTIGING DOOR KOLENDAMP. In het gezin van den varensgezel Z. in de President Steynstraat te IJmuiden zijn de vrouw en een dochtertje van 16 jaar bewusteloos aangetroffen, vergiftigd door kolendamp. Twee doktoren verleenden hulp en konden moeder en kind door kunst matige ademhaling weder bijbrengen. Het meisje, dat nog in bed lag, was er 't ergst aan toe, de vrouw was bewusteloos op den grond neergevallen. De kamer stond vol kolendamp, veroorzaakt door de kachel. N. R. Crrt. o NOODLANDING VAN EEN JACHT VLIEGTUIG. Gistermiddag heeft het jachtvliegtuig D 26, bestuurd door den luitenant ter zee 2e klasse marine-reserve J. M. Uitenhoudt, een noodlanding moeten maken wegens het afslaan van den motor tusschen het vliegkamp de Kooy en de onderzeedienst- kazerne te Den Helder. Bij het dalen moest het vliegtuig uitwijken voor eenige koeien en kwam hierdoor met het rechterwiel in een greppel terecht, waardoor het toestel op de neus kwam te staan. De vlieger bleef ongedeerd, zoodat medische hulp, die spoe dig ter plaatse was, niet noodig was. Het landingsgestel geraakte defect, terwijl bovendien schroef en vleugel werden be schadigd. o ERNSTIGE AANRIJDING BIJ LAREN. Gisteravond werd de melkboer M. uit Laren, die met zijn tweewieligen wagen op den Rijksweg reed, ter hoogte van het theehuis „Het Kamp" door een vracht wagen van de expediteursfirma v. d. H. te Baarn, die hem achterop reed, aange reden. Door den hevigen schok sloeg M., wiens wagen nagenoeg geheel werd ver brijzeld, van de bok en bleef bewusteloos liggen. Met een ernstige hersenschudding werd hij naar het St. Jans Ziekenhuis gebracht. Het paard, dat op hol was ge slagen, kon eerst in het centrum van Laren worden gegrepen. Het ongeval ls waarschijnlijk veroor zaakt, doordat de chauffeur van den vrachtwagen werd verblind door het licht van een tegenrijder. Bij het onderzoek is gebleken, dat de remmen van de vrachtauto niet functio neerden. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vanochtend omstreeks 7 uur brak ten gevolge van hoolbroei brand uit in de kapitale boerderij van C. H„ aan den Alkmaarder Straatweg in Castricum. Het vuur, door het aanwezige hooi gevoed, greep zóó snel om zich heen. dat de brandweer, die spoedig ter plaatse was, het huis niet kon behouden. Van den inboedel werd weinig gered. De boerderij brandde zoo goed als geheel uit. RECLAME. 6089 in Khaki en Blauw, mansmaat ap 4.50, 4.25, 3.70, 3.50 BRANDSTICHTING. Het N. v. h. N. meldt: Eergisteren zijn de landbouwer H. K. en zijn zoon te Borgercompagnle door de marechaussees van Muntendam in arrest genomen en gistermorgen vo'or den offi cier van Justitie te Winschoten geleid, op vermoeden van brandstichting. Eveneens moest verschijnen de ontdekker van den brand, de fabrieksarbeider G. uit Veen- dam, die omstreeks halfdrie de boerderij van K. passeerde. o ONTPLOFFING TE GRONINGEN. Te Groningen sprong door tot nu toe onbekende oorzaak een manometer van een zuurstofflesch, die aan een laschtoe- stel in de koperslagerij van den heer J. v. d. Laan, Oudeweg 12, was bevestigd, af. De knecht, J. de Boer, afkomstig uit Sappe- meer, werd door het rondslingerend me- taal aan den arm getroffen en bekwam een armkwetsuur. De Boer werd naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd, waar zijn toestand bij informatie goed bleek. DOODELIJK MIJNONGEVAL. De mijnwerker Schuiten uit Kerkrade is in de ondergrondsche werken van de staatsmijn Wilhelmina onder afvallend gesteente geraakt en gedood. De man was 43 jaar oud, gehuwd en vader van één kind. „Uw hotel was mij door een vriend aan bevolen, maar ik ben zeer ontevreden over de maaltijden en de accomodatie." „Daar heb ik niets mee te maken. Dan moet u bij uw vriend gaan klagen." (Passing Show). BUITENLANDSCH GEMENGD. VTER TERECHTSTELLINGEN. Te middernacht van Donderrdag op Vrij dag zijn te Chicago vier ter dood veroor deelden terecht gesteld; zij moesten plaats nemen op den electrischen stoel. De eerste terechtgestelde had twee politieagenten, die hem wilden arresteeren, gedood. De tweede en derde hadden een bankier ver moord, en de vierde had een restaurant houder gedood. Er was nog een vijfde ter dood veroor deelde. maar een half uur voor de voltrek king der straf werd de opschorting van het vonnis bevolen. Men zal eerst nog een onderzoek instellen naar de geestvermo gens van den man. STORM IN DE FINSCHE GOLF. In de Finsche Golf heerscht een krach tige storm. De telefoon- en telegraaf lijnen zijn gestoord. Tot nu toe worden 19 visschersbooten vermist. DE GRAF ZEPPELIN OPNIEUW NAAR ZUID-AMERIKA. De Graf Zeppelin is hedennacht om 1.05 uur onder leiding van kapitein Lehmann op zijn derde reis naar Zuid- Amerika vertrokken. Er zijn 17 passagiers aan boord. Voorts v*irdt 180 K.G. post meegenomen. COLUMBUS WAS GENUEES. Om een einde te maken aan den strijd betreffende de nationaliteit van Colum bus, heeft de stad Genua een werk ge publiceerd, waarin 450 documenten in fac simile zijn verzameld, niet alleen van Genua, doch ook afkomstig uit Italië en het buitenland, uit archieven en particu lier bezit, waaruit blijkt, dat Columbus Genuees ,vas. Nadat het Italiaansche materiaal was uitgeput, heeft men in Spanje een vijftig autografen van Columbus en notarieele acten gefotografeerd, voornamelijk uit het Indische Archief, waarin zorgvuldig ver scheidene brieven van den ontdekkings reiziger worden bewaard, die de Spaan- sche regeering drie jaar geleden voor vele millioenen heeft aangekocht van de her togen van Varagua, afstammelingen van Columbus. Andere belangrijke documenten zijn gevonden in de archieven van Madrid, Sevilla en Simancas, Onder de gereproduceerde documenten bevinden zich ook de drie beroemde, door Columbus eigenhandig geschreven brieven, in het bezit der stad Genua, waarin hijsen zich Genuees verklaart. Elk document heeft in het werk een transcriptie in vier talen, omdat het meer dan 650 bladzijden bevattende boek oor voor buiten Italië is bestemd. 2-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 6