CHIEF WHIP Bravo jongen AGENDA. gefeliciteerd dat je nu ook Chief Whip rookt Meer dan 15 jaar is het reeds mijn favoriet en zoo zal het blijven, want het is en blijft de beste sigaret voor ieders gezondheid! VIRGINIA BUITENLAND. Heden. Leidsche Volkshuis. Herfstentoonstelling 7'/i9'/i uur nam. Zondag. Jeruèl (le Groenesteeg 16) Bijeenkom sten 10 en 6V: uur. Leger des Heils (Hooigracht 30) Bijeen komsten 103'/» en 8 uur. Leidsche Volkshuis. Herfstentoonstelling 35 uur nam. Ned. Leger des Heils (Lammermarkt 36) Bijeenkomsten 10—31/» en Th uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 59) Bij eenkomst 8 uur. Volksgebouw: Cabaretavond. 8 uur nam. Vrije Evang. Gemeenschap (Middelste gracht 3) Bijeenkomsten 10 en 3 uur. Maandag. Leidsohe Volkshuis. Herfstentoonstelling Th9'/i uur nam. Oud-Hortuszicht: Clubavond Leidsohe Radio Vereeniging 8 1/4 uur. Prediker: ds. Pop, 8 uur. Stadsgehoorzaal: Piano-rècital Myra Hess. 8.15 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 tot en met Zondag 18 Oct. a.s. waargenomen door apotheek: P. du Croix, Rapenburg 9, Telef. 807. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren: De Graaff. Kist, Nieuw - zaag, De Jager en Timmermans. Te Oegstgeest wordt deze dienst waar genomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De Oegstgeestsche apotheek. De Kem- penaerstraat 4, tel. 274, is dag en nacht geopend. - DE TRAMHALTE DER H. T. M. AAN HET LEIDSCHE STATION. Aan de Directie der H.T. M. te Wasse naar ls het navolgende schrijven gericht door een groot aantal ingezetenen der ge meente Wassenaar. Ze wijzen in dit schrijven op den levens gevaarlijken toestand voor de passagiers, die te Leiden op het Stationsplein voor de richting Wassenaar instappen. Zooals be kend is, moest men tot nog toe instappen op den rijweg, waar het gewone verkeer doorgaat. De Directie heeft naar men mededeelt, geantwoord, dat de vluchtheuvel ook niet steeds een rustige plaats zou zijn, omdat er tusschen de wagenbakken van haar tram en de in de tegenovergestelde rich ting rijdende rijtuigen van de N.Z.H.T.M. slechts 1,40 M. afstand is. Het leek daarom haar niet onmogelijk, dat ook bij het door de ingezetenen van Wassenaar gedane verzoek om links in te stappen, klachten over onveiligheid zouden voorkomen, zoodat zij het links instappen voorloopig bij wijze van proef wilde invoeren. De nieuwe regeling lijkt inderdaad een be langrijke verbetering. Op de plek van instappen stopt ook de blauwe tram, zoodat deze weinig gevaar oplevert. De ruimte van M. 1.40 is niet groot, maar veel reizigers zijn daar niet in dep regel. In elk geval is men nu niet meer genoodzaakt, om van het trottoir voor „Zomerzorg" op het laatste oogen- blik over te steken, dan wel om. na te hebben gewacht op den vluchtheuvel, voor om de gele tram heen te loopen, met kans, door een voorbijsnellende auto of fiets te worden aangereden. GLANSRIJKE N.Z.H.TJVI.-FEESTAVOND. Negen jubilarissen gehuldigd. In de meer dan volle „Concordia"-zaal vond gisteravond de feestavond plaats ter eere van de 9 jubilarissen in dienst van de N.V. „N.Z.H.T.M.". Dezen werden, ver gezeld van hun echtgenooten, binnenge leid, terwijl het kranige N.Z.H.T.M.-Mu- ziekkorps onder leiding van den directeur, den heer Reinier van 't Hoffde openings- marsch speelde. Na dezen marsch volgden nog een jubileum- en huldigingsmarsch, waarna de heer J. IJzendijk als voorzitter der feestcommissie, den avond opende. Behalve de jubilarissen werd in het bij zonder de directie welkom geheeten, als mede den vertegenwoordiger van het complex Haarlem en de vertegenwoordi gers der vakvereenigingen. Vervolgens was het woord aan den heer C. W. Kettenis. den voorzitter van het Jubileumfonds. Deze wees er o a. op, hoe de huldiging der verschillende jubilarissen is veranderd. Het souvenir wordt thans niet meer op den feestavond over handigd, doch op den dag van het jubi leum zelf. Daar te verwachten was. dat over eenige jaren als er ongeveer 60 a 70 jubilarissen per jaar zullen zijn indien op dezelfde wijze als thans wordt voortge gaan, een tekort aan financiën zal ont staan, was hierin voor zoover mogelijk be reids voorzien. De heer Burgersdijk. directeur der N.Z.H.T.M., wees met enkele woorden op het jubileumfeest der maatschappij en de saamhoorigheid. welke toen tot uiting kwam. De vertegenwoordiger van het complex Haarlem dankte ten slotte namens het geheele personeel der maatschappij voor de schitterende feestviering, hen bereid. Vervolgens werd het eigenlijke pro gramma van den feestavond onder leiding van den bekenden Haagschen conférencier Lucien afgewerkt. De Jazzband „Aufge- past", Henry Nolles en Alex Arends ver leenden hierbij hun medewerking. Lucien wist als vanouds spoedig door zijn grappen en grollen de stemming er in te brengen, terwijl zijn medewerkers als goochelaar, buikspreker enz. eveneens veel bijval oogstten. En gezellig bal onder leiding van den heer W. F. van Wijk, besloot dezen welgeslaagden feestavond! n ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaats- examen rechtsgeleerdheid mej. Th. S. van Blankenstein (Den Haag) en de heer A. J. A. Sweerts.de Landas Wyborgh (Rotter dam). Voor het propadeutisch examen Godgeleerdheid de heer H. J. Groenewegen (Den Haag). Candidaatsexamen Neder - landsche taal en letterkunde mej. M. J. Soetekouw (Delft,. RECLAME. 5967 Ook mei kurk en goud ARDATH LONDON DAK OP STRAAT GESTORT. Eén persoon getroffen. Hedenmorgen stortte van het huis hoek KorevaaxstraatLevendaal boven het café F. H. Friesema, bewoond door de familie H. M. het dak op straat. Het dak was oud en het dreunen van het verkeer deed vermoedelijk de rest. De 66-jarige v. d. R. alhier, die juist daar passeerde, werd door èenige pannen getroffen en werd door den Eersten Hulpdienst met een vrij ernstige hoofdwonde naar het Diaconessenhuis ge bracht. De politie nam terstond de noodige maatregelen tot beveiliging van het ver keer. De tram rijdt op één spoor. Voor loopig zal het dak met zeildoek worden overdekt. DE BIOSCOPEN. Trianon-Theater. „Walzer in Schlaf- coupé". is één van die Duitsch sprekende films, die hun waarde putten uit geestig spel der hoofdfiguren, meesleepende me lodietjes en talloos kleine, maar dikwijls verrassende vondsten der regieDe in houd doet daarbij gewoonlijk niet zoo heel veel ter zake, maar zij is in dit geval toch ook wel interessant, hoewel niet nieuw. Had graaf Günther in zijn slaapcoupé uit verveling niet juist toevallig de zoo popu laire wals .Wenn zwei so recht verliebt sind" op zijn reisgramofoon gezet, zijn lieftallige buurvrouw zou voorloopig voor loopig voor hem onbekend zijn gebleven en van de komische persoonsverwisseling van thans zou geen sprake zijn geweest. Nu werden graaf Günther en de knappe barones Mathilde tot over de ooren ver liefd op elkaar en zij maakten samen ge heime afspraakjes, terwijl de straatarm geworden oude oom van Günther in het openbaar maar niet kon slagen in zijn pogingen om zijn neef nader te brengen tot de vrouw, die tot zijn echtgenoote be stemd was (natuurlijk was het Mathilde) en die deze onder geen voorwaarde wensch te te leeren kennen! Het is nu een amu sante geschiedenis, een tikje ondeugend soms, die vele grappige verwikkelingen brengt, uitstekend gespeeld wordt en het vrij talrijke publiek gisteravond op hoogst aangename wijze heeft bezig gehouden. Als tweede hoofdfilm ging „De terugkeer van dr. Fu Manchu". een griezelverhaal van soms adembeklemmende spanning en sensatie, terwijl verder een goed verzorgd bijprogramma dezen mooien bioscoop avond heeft gevuld. Casino-Theater. „Menschenarsenaal" is weer een echte Russische tendenz-film, met vooropstelling van 't propagandistisch karakter. Soms heeft hierdoor de artistieke waarde te lijden. De film geeft een felle tegenstelling tusschen de overheid en de arbeiders, die na een opstand, als gevan genen in 't menschenarsenaal, een groote gevangenis, worden opgesloten. Deze ge vangenis, die vanuit een groot plein in 't midden, door één man op 'n ronddraaien de uitkijkplaats overzien wordt, geeft een zeer sterken indruk. De film heeft ondanks de plaats, die voor de propaganda is inge ruimd. nog voldoende goede oogenblikken, zooals 't ontstaan en bedwingen van 't gevangenisoproer; de vervolging van den gevangene door een agent in geheimen dienst, 't wachten van den tot razernij ge- brachten gevangene in zijn cel. tot 't uur van vrijlating aanbreekt. Dit zijn opnamen die zich allen kenmerken door de goede regie van Alexander Room. Na de pauze draait ..Het laatste bolwerk", een geschie denis, die zich in een door Arabieren bezet fort afspeelt. Hieromheen is een verhaal gevlochten van een gevangen genomen vijandige majoor en een dochter, die als spione 't fort is binnengeslopen, om haar vader te redden. Beiden worden op zonder linge manier door den commandant gered en met een overval op 't fort eindigt dit verhaal. Luxor-Theater. Behalve een goed ver zorgd bijprogramma. geeft de directie deze week een reprise van het veelbesproken filmwerk „lm Westen nlchts neues" dat ongetwijfeld velen nog eens zullen willen volgen terwijl zii. die het niet zagen zeker de gelegenheid daartoe gaarne zullen aan grijpen. BOERHAAVE OP ZIJN PLAATS GEZET. Een vlot verloopen werk. Hedenmorgen is onder groote belang stelling het standbeeld van dr. H. Boer- haave in de Oegstgeesterlaan op zijn plaats gezet. Na nog geen 4 weken gele den van de oude plaats te zijn vervoerd, is het standbeeld thans weer geheel vol ledig en houdt de groote medicus van weleer toezicht op den gang van zaken in de nieuwste uitbreiding van het zieken huis vanaf zijn verheven standplaats te genover den ingang! Dat voor de verschillende werkzaamhe den de Amërikaansche wijze van in voer inbegrepen zoo'n korte tijd noodig was, pleit ten volle voor de aannemers firma Houtgraaf en Bolsenbroek uit Bloe- mendaal. die de verschillende werkzaam heden ten uitvoer bracht. Zoowel het standbeeld als het zware voetstuk onder vonden geen nadeelen van het vervoer! De Rijnlandsche Kunstgieterij H. W. Stöxen en Zn. alhier, die voor de restau ratie van het beeld zorgdroeg en het deze week nog zal patineeren komt even zeer een woord van lof toe! Van de zijde van gemeentewerken wa ren met het toezicht belast den gemeente- architect den heer J. Neissingh, den heer D. J. Lem, waarnemend adjunct-directeur en den dagelijkschen opzichter, den heer A. J. Leget. Gaan we de diverse werkzaamheden na. dan kunnen wij niet anders consta- teeren, dan dat alles vlot en met groote rust en gemakkelijkheid werd uitgevoerd. Slechts even dreigde er stagnatie in het verloop te komen toen de ijsblokken in weerwil van 24 ton druk eerst dank zij een 100 pond zout na 3 dagen en 16 uur gesmolten waren! Geslaagd te Den Bosch voor het poli- tiediploma van den Ned. R.-K. Politiebond St. Michael (diploma met aanteekening), de heer A. Biesheuvel, alhier. Voor het examen van apothekers assistente slaagden mej. K. Schaap (Rot terdam) en de heer G. C Drenkelfordt (Schiedam). Op Donderdag 22, 29 Oct. en 5 Nov. zal de heer v. d. Hoogt een cursus geven in het Leidsche Volkshuis over „Electrische Stroom". Behandeld zal worden de opwek king, de voortgeleiding en de toepassing, terwijl alles door demonstraties zal wor den verduidelijkt. Bovendien wordt aan dezen cursus verbonden een bezoek aan de Lichtfabrieken. (Zie advertentie). Gisteravond hield het echtpaar Roos in de Nutszaal wederom een séance. De avond werd bijna geheel gevuld met critiek op onze critiek in het nummer van 8 Oct. Wie kaatst, moet echter den bal ver wachten en wie critiek wenscht, heeft deze te aanvaarden. Wij blijven ook na dezen tweeden avond bij onze neergeschreven opinie en voegen hier nog aan toe, dat wij noch het nut, noch de waarde van derge lijke avonden kunnen inzien, integendeel! Aan eventueele verdere bijeenkomsten van dit echtpaar zullen wij dan ook geen enkele publiciteit meer geven. De tramrails van de H. T. M. op traject Den HaagLelden zullen naar wij vernemen worden vernieuwd en verzwaard zóó, dat de gemiddelde snelheid met 10 K.M. per uur zal kunnen worden opge veerd. Op het traject Den DeylLeiden heeft men reeds een aanvang hiermede ge maakt. Waarschijnlijk hoopt men ook het hinderlijk schudden hiermede uit den weg fe kunnen ruimen. i den bouw van pantserkruiser B stop te zetten, zagen aangenomen. Dit is voor de regeering een ietwat moeilijk geval. Wel iswaar is het aangenomen communistische voorstel niet meer dan een resolutie. De Rijksdag heeft n.l. slechts besloten aan de Rijksregeering „op te dragen" den bouw van den pantserkruiser stop te zetten. Volgens het voorstel is er dus voor de regeering geen verplichting. Het is inte gendeel aan de regeering om te oordeelen of het met haar plicht overeenkomt, aan de resolutie gevolg te geven. Het is reeds vaak voorgekomen, dat de regeering met opgave van steekhoudende redenen, aan den Rijksdag heeft medegedeeld, dat zij de eene of andere resolutie van het parlement niet kon uitvoeren. Het moeilijke is echter daarin gelegen, dat voor het communistische voorstel ook stemden partijen, die Briinlng overigens hebben gesteund, i Het Centrum heeft gisteren Brüning nog hulde gebracht en hem allen steun I toegezegd. Brüning zal enkele dagen rust I nemen. De pers uit zich natuurlijk naar rich- j ting. Het orgaan der Nazis schrijft in haar gewone fraseologie: I „Wederom heeft de kleinzielige kruide- I niersgeest het systeem dat overrijp was voor den val, gered. Wederom hebben kleinzielige, want egoïstische belangen, ge zegevierd over het volk. De regeering heeft geen redenen om trotsch te zijn op dit „succes". Marxistische vrees voor de afre kening en economisch belangengesjacher zijn de zuilen, die het kaduke en in al zijn voegen krakende gebouw voor het laatst nog eens op armzalige wijze steunen en bijeenhouden. Het zou van belang zijn, te vernemen, hoe hoog de prijs is geweest welke noodig is geweest voor de beslissing, die in den stemmingsveldslag nog eenmaal over het lot van het Duitsche volk werd verkregen. De nat. soc. partij heeft alles gedaan om de natie en vooral het creatieve volk de ontzaglijke ellende te besparen, welke ver bonden is met het voortzetten van deze politiek, welke tot den toestand waarin wij tegenwoordig verkeeren, heeft geleid. We derom echter heeft een overeenkomst tus schen de werkelijk volksvernielende mach ten. de onbekwamen en de onverbeterlijken benevens de parlementaire zakenlui de Duitsche „Schicksalswende" verhinderd. Zij moeten nu de verantwoordelijkheid dragen voor de komende gebeurtenissen en voor wat verder aan nood en ellende over het Duitsche volk zal komen. De nat. soc. partij weet zich vrij van alle schuld. In het bewustzijn, haar plicht te hebben ge daan vangt zij den nieuwen strijd aan met den onbuigbaren wil. hem tot het de finitieve doel te voeren." Laval is, gelijk gemeld, naar Washington vertrokken. Te Havre is hij hartelijk beju beld en bloemen werden hem aangeboden. In het Stadhuis had een officieele ont vangst. plaats. De burgemeester sprak vol ledig vertrouwen uit in den premier, die daarvoor dankte en verzekerde, dat hij naar Washington vertekt met de voorne mens, die hem te Londen. Parijs en Berlijn bezield hebben. Door te ijveren voor een steeds nauwere samenwerking tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten, zeide hij, wil ik trachten den vrede te bevestigen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Brüning triumfator Laval's reis naar Washington. Met een iets grootere meerderheid dan gedacht was, heeft de Duitsche rijkskan selier in den Rijksdag een welverdiende overwinning behaald. Het succes over de gansche linie heeft slechts een klein deukje ontvangen, daar, doordat de Nazis heen gingen, de communisten hun voorstel om DUITSCHLAND. Nieuwe betoogingen der Nazi's De defensie-uitgaven. De nationaal-socialisten houden heden en morgen te Brunswijk groote betoogin gen. waaraan delegaties van alle storm- afdeelingen uit het gansche Rijk zullen deelnemen. In het geheel zullen 30.000 personen aan de betoogingen deelnemen. Niet minder dan 39 extra-treinen worden te Brunswijk verwacht. De stormafdeelingen brengen hun eigen veldkeukens voor de verpleging van hun- leden mede de nat.-soc. van Brunswijk hebben reeds weken geleden de bevolking van het platteland verzocht om levensmiddelen voor hun geestverwanten. Hitier zal aan de betooging deelnemen en vandaag in de Stadthalle te Brunswijk een groote rede houden. De eerste president van de provincie Saksen heeft alle vrachtautotransporten, waarbij personen worden vervoerd, naar den Nationaal Socialistischen Dag in Brunswijk, verboden. De Duitsche regeering heeft den secre taris-generaal van den Volkenbond een memorandum overhandigd in zake den stand der Duitsche bewapening, waarbij de uitgaven voor bewapening worden me degedeeld. In totaal bedragen de Duitsche uitgaven voor bewapening 707.772.623 R.M., waarvan 520.728.331 R M. komen voor de landmacht en 186.994.292 R.M. voor de bewapening ter zee. o ENGELAND. De candidaatstelling. Scherpe aanTal van Snowden op Labour. Gisteren zijn weer een aantal candida- ten voor het nieuwe Parlement bij enkele candidaatstelling verkozen verklaard. Onder hen bevonden zich de ministers Baldwin en Neville Chamberlain, de pro cureur-generaal Sir Thomas Inskip, de Voorzitter van het Lagerhuis hon. E. Fitzroy, de eerste whip der regeerings- partij Sir Eyres Monsell en voorts Sir Hylton Young en het arbeidslid Wil Thome. Baldwin en Neville Chamberlain zijn de eenige leden van het Kabinet, die zonder tegencandidaten gekozen zijn. In het geheel zijn thans reeds 64 leden bij enkele candidaatstelling gekozen: 46 conservatieven, 12 nationale liberalen en andere voorstanders der regeering en 6 socialisten. In totaal zijn er 1286 candidaten ge steld, w.o. 61 vrouwen. Hiervan zijn 517 conservatieven, 514 la- bourmannen, 123 liberalen, die de regee ring steunen, 37 andere liberalen, 21 na tionale arb. afgevaardigden, 23 aanhan gers van Mosley, 25 communisten en 26 partij loozen Te Seaham zal Mac Donald tegenover zich een communist en een socialist vin den. Henderson moet te Burnley den strijd aanbinden met een communist en een conservatief. Sir Herbert Samuel vindt twee tegen standers, een conservatief en een Labour- man tegenover zich. Twee communisten hebben de garantie som niet kunnen betalen en daardoor werd hun candidatuur ongeldig. Philip Snowden, de afgetreden kanse lier van de schatkist, heeft in een brief aan de nationale candidaten een heftigen aanval gedaan op de leiders der oppositie. De vraag is, zegt Snowden in dezen brief, of het land in tijden van gevaar een krachtige stabiele regeering zal hebben, of dat zijn lot in handen zal komen van mannen, wier gedrag te midden van een ernstige nationale crisis hun ongeschikt heid voor de verantwoordelijkheid heeft bewezen. De keus, die Labour eind Augus tus had te doen, was, of de welvaart van het land vóór de eigen overwegingen ge steld zou worden, zoodat de noodige en onaangename maatregelen genomen wer den om de financieele en economische stabiliteit van het land te verzekeren, of dat zij terug zou schrikken voor de plicht en zou buigen voor hetgeen de vakver- eenigingskliek zou dicteeren. Eenigen van ons, aldua» Snowden, die een leven in dienst van Labour hebben doorgebracht, besloten om het land vóór de partij te stellen. Wij wisten ook, dat, tenzij wij de crisis onder het oog zagen, alles waarvoor we gewerkt hadden en wat gewonnen was. verloren zou zijn. De crisis is niet voorbij, maar het groote gevaar is door de maatregelen, die de nationale re geering heeft genomen, geweken. Snowden verklaart verder, dat het ver kiezingsmanifest van de oppositie geen betrekking heeft op den tegenwoordigen noodtoestand. Dezelfde mannen, zegt Snowden, die den oproep van de arbei derspartij tegen tarieven gepubliceerd hebben hebben in het laatste arbeiders kabinet voor de onmiddellijke invoering van tarieven gestemd. Snowden roept op tot volledlgen steun aan de nationale regeering, om aan de wereld het vereenigde besluit te toonen om het land door de tegenwoordige moei lijkheden heen te helpen. 8-1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2