UIT DE RIJNSTREEK. FINANCIEEL OVERZICHT. lijk Hulpbetoon. Het is dus geen idee van het Bestuur, maar van hemzelf als voor zitter van de instelling. Met het oog op de urgentie heeft hij evenwel gemeend dit onderwerp in deze zitting aan de orde te stellen, met de bedoeling de meening van den Raad daaromtrent te vernemen. De heer v. Leeuwen zette vervolgens nader uiteen op welke wijze hij dit plan wenscht uit te voeren. Het is niet de bedoeling een toeslag te geven voor nieuw werk, gemeentewerk enz. maar voor werk dat anders in den zomer zou worden uit gevoerd, als verfwerk, behangwerk enz. Het spreekt vanzelf, dat aan verschillende voorwaarden zal moeten worden voldaan. Het voordeel van de regeling is, dat de rcenschen niet voortdurend om steun be hoeven aan te kloppen, dat zij niet in volle mate het demoraliseerende van de werkloosheid zullen gevoelen en niet ge heel tot paupers zullen worden. Voor de gemeente zit er bovendien een financieel voordeel in, aangezien de menschen anders de volle steunuitkeering moeten hebben. De heer Schalekamp gaf den raad werk te verschaffen en daardoor bij Rijk en Provincie om steun aan te kloppen. De heer Boender juicht het idee toe. Hij acht de controle echter zeer moeilijk. De heer dr. Idenburg acht het niet gewenscht thans een beslissing te nemen. Aan deze kwestie zitten verschillende kan ten die nog moeten worden bekeken. T heer van Leeuwen zegt, dat het alleen de bedoeling is, de meening van den raad te vernemen. Hij is tevreden, als Maatschap pelijk Hulpbetoon de toezegging krijgt, dat zij verdere voorbereidende maatregelen kan treffen. In dien zin werd besloten. Hierna kwamen ter tafel verschillende door de leden ingezonden vragen. Door dr. Idenburg zijn enkele vragen gericht aan den Burgemeester en B. en W. in verband met het verkeer op den Rijks straatweg. Gevraagd is of de Burgemeester bereid is door herziening van den politiedienst en het zoeken van samenwerking met de marechaussee het verkeer aan voldoende toezicht te onderwerpen en de maximum snelheid te handhaven; 2e de aanwijzing van deskundigen voor onderzoek van motor rijtuigen te bevorderen. En vervolgings of B. en W. bereid zijn een verordening aan te bieden regelende het parkeeren op den Rijksstraatweg, de waarschuwingsborden ter aanduiding van de maximum-snelheid in overeenstemming te brengen met de voorschriften en doel matiger te plaatsen en vervolgens maat regelen te nemen opdat het aan beide zijden parkeeren bij den Deijl worden verboden. Door den voorzitter werd geantwoord, dat naar zijne meening het toezicht vol doende is, op drukke tijdstippen worden er verkeersposten uitgezet terwijl vöorts geregeld toezicht wordt uitgeoefend. Hij meent, dat het niet op den weg der gemeentepolitie ligt, om het snelverkeer te leiden. Daarvoor is noodig verkeers politie, in casu Rijksverkeerspolitie. Samenwerking met Marechaussee stuit af op bezwaren in betrekking tot het dienst verband. Overigens is er wel contact Per soonlijk is spr. tegenstander van maximum snelheidsbepalingen. Naleving is slechts mogelijk door het plaatsen van een auto- val en deze manier vindt hij onsympathiek. Op drukke dagen geldt, om de zaak niet in de war te laten loopen, bovendien het motto doorrijden". Daarbij komt nog, dat er steeds wisselende weggebruikers zijn zoodat de preventieve werking gering is. Beter acht hij het art. 22 van het Mótor- reglement te doen naleven. Op de vraag inzake aanwijzing van des kundigen kan spr. geen antwoord geven, omdat hier justitioneel terrein wordt be treden. Het spijt hem intusschen, dat een onjuiste indruk is gevestigd omtrent de politie, die naar zijn overtuiging voor haar taak berekend Is. Wat de vragen aan B. en W. betreft, antwoordde spr., dat reeds een verbods bepaling is opgenomen voor het parkeeren op den Rijksstraatweg. Parkeeren achter de boomen is niet mogelijk. Wijziging in de borden en hun plaatsing kriigen binnenkort hun beslag. Een parkeerverbod voor den Deijl is ook reeds vastgesteld. De borden zijn juist dezer dagen geplaatst. De heer Idenburg dankte voor de ver strekte inlichtingen. Daaruit heeft hij be grepen, dat er veel wordt gedaan. Toch meent hij dat er meer kan geschieden, om onregelmatigheden te voorkomen. Als de wetenschap gaat heerschen, dat er ge waakt wordt, zal veel worden voorkomen. In het aanwijzen van deskundigen ter be oordeeling van motorrijtuigen ziet hij niets vernederends voor de politie. In Den Haag geschiedt zulks ook. De heer Drop heeft gevraagd overlegging van het verkavelingsplan der terreinen in Duinrell en of B. en W. bereid zijn ter bevordering van den verkoop dezer ter reinen gesloten bebouwing toe te staan. Op do eerste vraag antwoordde de voor zitter bevestigend op de tweede ontkennend De heer van Tol heeft gevraagd, of B. on W. hebben overwogen, om de menschen, die hun huis moeten verlaten tengevolge van onbewoonbaarverklaring tegemoet te komen in de huishuur. De beer van Leeuwen zegt, dat daaraan reeds aandacht is geschonken. Hierna werd de vergadering gesloten. ZOETERWOUDE. Arbeidsbemiddeling. Het aantal werkloozen is de laatste da gen weer sterk toegenomen en bedraagt momenteel reeds 32. Naar we vernemen zal een dezer dagen begonnen worden met de werkverschaffing. RECLAME. 598Q ALPHEN. Verg. Bond van Jonge Liberalen. Door de afd. van den Bond van Jonge Liberalen werd in hotel „Centraal" een bijeenkomst gehouden, welke zich in een groote belangstelling der leden ook van omliggende plaatsen als Leiden, Boskoop, Bodegraven, den Haag en zelfs vanuit Arnhem mocht verheugen. Als spreker van dezen avond trad op de heer A. J. Tom uit Arnhem, le secretaris van het hoofdbe stuur van genoemden bond met het on derwerp; „Mussolini". Op zeer boeiende wijze behandelde spr. achtereenvolgens de persoonlijkheid en de levensloop van Mussolini, de ontwikkeling van het fas cisme, en de invloed hiervan op het Ita- liaansche volksleven. Tenslotte wees spr. op de gevaren van het fascisme. Deze leer zame rede werd van het begin tot het einde met de grootste aandacht gevolgd. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een vijftal aanwezigen gebruik gemaakt. o ALKEMADE. GEMEENTERAAD. Algemeene beschouwing over de «egrooting - Benoeming wegwerkers - Aanschaffing sanitaire artikelen. De Raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering met het ge bruikelijke gebed worden de notulen van de vorige vergadering gelezen en onver anderd vastgesteld. Aan de orde de agenda: lo. Vaststelling gemeente-begrooting, dienstjaar 1932. De voorzitter doet voorlezing van het rapport der commissie tot nazien van de gemeente-begrooting, waarbij de commis sie met genoegen kan constateeren dat B. en W. tot een sluitende begrooting heb ben kunnen geraken. Voorts hebben B. en W. de post werk verschaffing met f.4000 verhoogd en ge bracht op f. 5000, terwijl de t-otale belas tingopbrengst f. 20.000 lager is dan in 1931. De algemeene indruk is dan ook dat de finantieele toestand van deze gemeente nog niet zorgelijk kan genoemd worden. De gemeente beschikt bovendien nog over een reserve van f. 35.000. Lang heeft de commissie stilgestaan bij de vraag of deze gemeente op het voorbeeld van de Re geering over zou moeten gaan tot een al gemeene verlaging der salarissen dei- ambtenaren en beambten in dienst dezer gemeente. De Commissie meent deze vraag vooralsnog ontkennend te moeten beantwoorden. De ambtenaren in dienst dezer gemeente genieten een behoorlijk salaris. Er wordt van hen veel gevergd en hoe moeilijker de tijdsomstandigheden zijn, des te grooter de verantwoordelijk heid der ambtenaren is. Toch stelt de commissie voor de jaarwedden van de wethouders, zulks met het oog op de wed den der wethouders in andere gemeenten van ongeveer gelijk zielental te verla gen en wel van f. 1440 op f. 1300. Vervolgens heeft de Commissie zich af gevraagd of door het verhalen van bij dragen voor eigen-, weduwen- en wee- zenpensioen een begin moet worden ge maakt met de verlaging der wedden der ambtenaren en beambten in dienst dezer gemeente. De Commissie acht de tijd hier voor niet alleen nog niet gekomen, doch gelet op de oproeping naar sollicitanten voor de betrekking van wegwerker, waar bij premie-vpj pensioen werd verzekerd is deze maatregel voor 1932 niet toe te pas sen. Voorts wenscht de commissie de rij wieltoelage van f.50 teruggebracht te zien op f.30. De voorzitter vraagt of iemand alge meene beschouwingen wenscht te hou den. Komende tot de begrooting en het ver slag der commissie van de begrooting, uit spr. zijn bevreemding dat in dezen malaisetijd met zijn steeds knellende be lastingdruk B. en W. en de commissie niet zijn gekomen met bezuiniging door in den geest van het overheidspersoneel de salarissen te verlagen der ambtenaren. Spr. acht salarisverlaging onvermijdelijk. Als antwoord op de beschouwingen van den heer Verwij deelt de voorzitter mede, dat B. en W. geen voorstel zullen doen om tot verlaging van de jaarwedden van de ambtenaren over te gaan. Dit punt heeft in de vergadering van B. en W. een punt van langdurige bespreking uitge maakt doch zooals de commissie zeer te recht opmerkt sluit de begrooting. Als het Rijk niet zat voor een tekort van 75 mil- lioen dan was er van de Regeering geen voorstel te verwachten geweest om de salarissen der rijksambtenaren met 5 pet. te verlagen. Na nog diverse uitvoerige beschouwin gen over verschillende artikelen werd be sloten de begrooting a.s. Maandag, nadat de Commissie voor Georganiseerd Overleg in de gelegenheid is gesteld om haar mee ning kenbaar te maken over het besluit van den Raad om 5 pet. pensioenbijdra gen te verhalen boven een bedrag van f. 1000 nader aan de orde te stellen. Aan de orde komt thans punt 2 der agenda. Benoeming van twee wegwerkers. Na gehouden stemming blijkt benoemd te zijn J. P. Strijk met 10 stemmen, ter wijl op J. H. G. Wortman en J. F. Biele feld, resp. 2 en 1 stem worden uitge bracht. Bij de benoeming van den tweeden wegwerker wordt gekozen met 7 stem men B. l'Ami, terwijl op M. Hoogenboom, H. van der Hoorn, A. J. Koot en J. H. G. Wortman, resp. 1, 1, 1, en 3 stemmen wor den uitgebracht. 3o. Vaststelling van een Verordening tot heffing van 80 opcenten op de Gemeente- Fondsbelasting voor het belastingjaar 1932'33. Zonder hoofdelijke stemming wordt de verordening vastgesteld. 4o. Vaststelling van de vergoeding per leerling, als bedoeld bij artikel 101, le lid der L. O. wet 1920. Na voorlezing van het prae-advies van B. en W. wordt de ver goeding over het dienstjaar 1929 vastge steld op f. 13.54 per leerling, waaronder is begrepen f, 0 50 voor administratie-kosten. 5o. Wijziging gemeente-begrooting, dienstjaar 1931. Na toelichting van den voorzitter wordt de wijziging onveranderd vastgesteld. 6o. Ingekomen stukken. Verzoek van den Algemeenen Ned. Politiebond om voor 1932 een subsidie te mogen ontvan gen van f. 10 per politie-ambtenaar voor het volgen van den cursus van zelfverde diging, eerste hulp bij ongelukken, enz. B. en W. stellen voor de gevraagde sub sidie te verleenen, waartoe z. h. s. wordt besloten. In behandeling wordt genomen het ver zoek van de Ver. voor Chr. Nat. School onderwijs te Oudewetering om op grond van art. 72 der L. O wet gelden beschik baar te stellen voor de aanschaffing van sanitaire artikelen, alsmede voor den aanleg van waterleiding en de in verband daarmede noodig aan te brengen veran deringen en herstellingen. Na zeer uitvoerige discussies wordt het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht, hetwelk met 12 tegen 1 stem wordt aangenomen. Tegen de heer Verwey. Op de verzoeken van het R.K. School bestuur van Rijpwetering en Roelof- arendsveen om eveneens gelden beschik baar te stellen voor den aanleg van een drinkwaterleiding in de schoolgebouwen wordt eveneens afwijzend beschikt en wel wat het verzoek van Rijpwetering betreft op grond, dat het verzoek is gericht aan B. en W., terwijl geen verklaring is over gelegd tot storting van 15 pet. waarborg- soim Voorts heeft de aanleg plaats ge had zonder overleg met het gemeente bestuur. De afwijzing van het verzoek van het R. K. Kerkbestuur van Roelof- arendsveen is gegrond op de overweging, dat hierbij de verklaring ontbreekt tot storting van J5 pet. waarborgsom, terwijl een toelichting geheel ontbreekt. Na rondvraag volgt sluiting der verga dering. BODEGRAVEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Adriaan, z. van L. Terouw en A. Mulder Petronella d. van K. Dom burg en A. Rootert Grietje, d. van P. Oudshoorn en P. de'Vries. Getrouwd: A. L. Demmenie 29 j. en J. G. Wessels 31 j. J. Bouwknecht 25 j. en S. Nijenhuis 25 j. Loop der bevolking. In den loop dezer week vestigden zich in onze gemeente de volgende personen: D. Kruijmer en gezin, hoofd een er school van Nijkerk J. H. Mooijman, dienstbode van Alphen a. d. Rijn D. Kooistra, huisknecht van 's-Gravenhage A. van Rossum en gezin, kleermaker van Zwam- merdam D. v. d. Henst, dienstbode van Leiden H. Dijkstra en echtg., Rijks ontvanger van Nijmegen. Vertrokken: P. van Ravenswaaij, klomomaker van Barwoutswaarder W. V. van Aken, zonder beroep naar Bar- woudswaarder C. de Jong, winkelbe diende naar Nieuwveen C. Hol, dienst bode naar Geldermalsen H. van Leeuwe, dienstbode naar 's-Gravenhage. Raadsagenda. De Raad dezer gemeente komt op 21 October a.s. in openbare verg. bijeen. 1. Opening 2. Beëediging waarne mend secretaris 3. Notulen 4. Inge komen stukken 5. Voorstel tot verlen ging van den ontruimingstermijn van on bewoonbaar verklaarde woningen 6. Benoeming van een comm. volgens art. 42 van het reglement van orde 7. Voorstel tot verkoop van grond aan de Oranje straat 8. Voorstel tot aankoop van fa briek en terreinen voor de vuilnisverwer king 9. Voorstel tot het instellen van een steunregeling en c. q. benoeming der leden 10. Wijziging bouwverordening 11. Wijziging begrooting 12. Behande ling begrootjng 1932. Arbeidsbemiddeling. Bij de gemeentelijke Arbeidsbeurs al hier staan als werkloos ingeschreven 8 timmerlieden. 16 losse werklieden, 2 op perlieden. 3 grondwerkers, 3 pakhuis knechts, 1' chauffeur, 1 fabrieksarbeider, 1 machinist, 5 metselaars, 1 bankwerker, 1 smid en 1 kantoorbediende. Inlichtingen aan werkgevers worden gaarne verstrekt Gedurende de maand September zijn aan het gemeentelijk slachthuis geslacht: 113 koeien, 96 varkens, 71 graskalveren, 409 nuchtere kalveren, 1 paard en 2 scha pen. Gevonden voorwerpen: 1 grijs konijn, een rozenkrans, een klein hondje (dwerg pincher). Verloren: een gereedschapstasch met inhoud, een belastingmerk en een zilve ren manchetknoop. Inlichtingen aan den politiepost. Nr. 199 der Stcrt. bevat de afdruk ken der statuten in de akte betreffende de N. V. Bodegraafsche Waterdistributie Mij (Bowadi) alhier. Bezorgdheid over den dollar en de oor zaken hiervan Sterk aanbod van Dollar- leeningcn De goudpositie der Vereen. Staten Toenemend streven naar inter nationale samenwerking op het gebied van bet geldwezen Stijging van den rente stand te verwachten? Verdere inkrim ping van den Beurshandel. Van het wantrouwen in de internatio nale financieele wereld, dat zich na de opheiffing van den gouden standaard in Engeland, en de daarop gevolgde maat regelen van gelijke strekking in de Scan dinavische landen tot het ruilmiddel van verschillende andere landen had uitge strekt, heeft, naar men weet, ook onze gulden voorbijgaand geleden. Gelukkig hebben wij geen al te ernstige gevolgen van dit wantrouwen ondervonden. Tijdelijk zijn wel belangrijke bedragen, die door het buitenland in ons land waren belegd, naar de landen van oorsprong terugge vloeid, wat een ongunstigen invloed op den koersstand van den gulden ten op zichte van de valuta's der andere landen uitoefende en de Nederlandsche Bank ge dwongen heeft tot het afgeven van be langrijke bedragen aan goud. Ook de koer sen der Nederlandsche staats- en gemeen tefondsen zijn door de vrees voor een depreciatie van ons ruilmiddel medege- sleept. Nadat de eerste aanval op den gulden echter was afgeslagen is de rust al spoedig teruggekeerd, dank zij ook de categorische verklaring van den vroegeren en den te- genwoordigen president der Nederlandsche Bank dat de gouden standaard her krach tig zal worden gehandhaafd. Op 't oogen- blik is er geen sprake meer van interna tionaal wantrouwen tegenover den gulden, die zich ten opzichte van de andere va luta's op een betrekkelijk hoog peil hand haaft. Daarentegen concentreert de be zorgdheid zich thans op een ander „devies" en wel op de tot dusverre als volkomen onkwetsbaar beschouwde valuta van „het rijke Amerika." De wijziging, die zich vooral in de laat ste week ln de houding van financieele kringen ten opzichte van den dollar heeft voltrokken, is wel kenmerkend voor de hyper-nerveuse stemming, die nog steeds in de financieele wereld heerscht en waardoor ook het groote publiek zich zoo gemakkelijk laat meesleepen. In de offi- cleele wisselkoersen komt het thans tegen over den dollar bestaande wantrouwen niet zoo zeer tot uiting. Weliswaar kan worden geconstateerd, dat de dollarkoers hier te lande van 2.49 5/8 aan het eind van Sep tember tot 2 46'/: (met later licht herstel), is teruggeloopen, maar dit zijn afwijkin gen, die slechts weinig boven de normale fluctuaties liggen. Het sterkst uit het wan trouwen tegen den dollar zich in het feit, dat in de laatste week op de verschil lende markten, voornamelijk echter te Parijs, aanzienlijke bedragen dollars op termijn worden verkocht, tegen een koers, die belangrijk lager is dan de tegenwoor dige z.g. „contante" noteeringen. De verkoopers gaan dus hierbij van de verwachting uit, dat de noteering van den dollar over eenigen tijd nog aanmer kelijk lager zal zijn dan thans. Voor een belangrijk deel gaat het bij deze verkoopen om transacties van „baissiers", die aldus dollars „in den wind gaan". Ongetwijfeld bevinden zich onder de verkoopers ook bona-fide handelaren, die goederen naar de Vereenigde Staten exporteeren, en zich aldus willen beveiligen tegen een even- tueele verdere waardedaling van den dollar. Ofschoon voor de termijnzaken in dol lars geen officieele noteering wordt opge maakt, is de wetenschap, dat zij op groote schaal tegen een aanmerkelijk disagio tot stand komen, voldoende, om de bezorgd heid verder aan te wakkeren. De invloed van het bestaande wantrouwen is dan ook duidelijk waar te nemen in de noteeringen van obligatiën, welke in dollars luiden. Hierbij gaat het niet alleen om fondsen van Amerikaansehe spoorweg-, openbaar nutsbedrijven e. d., maar ook om obligatiën van buitenlandsche staten en gemeenten, scheepvaartmijen enz., die zijn geëmitteerd in een tijd, toen de uitgifte in de waar devaste" dollarvaluta een speciale attractie voor de geldnemers vormde. Zco hebben de dollarobligatiën van Ned. Indië den laatsten tijd in het bijzonder onder voortdurend aanbod te lijden gehad, zoodat zij in verhouding scherper zijn ge daald dan de in guldens luidende leenin gen. Het merkwaardigste hierbij is, dat in het emissie-prospectus van deze leeningen de „goudclausule" is opgenomen, d.w.z. dat is bepaald, dat zoowel rente als hoofdsom zullen worden betaald in gouden munt. volgens het fijngewicht van den Ameri- kaanschen dollar of het equivalent daar van. Feitelijk zou de koersbeweging van den dollar dus geen invloed op de notee ringen der desbetreffende fondsen be hoeven uit te oefenen. Dat dit in werke lijkheid wèl het geval ls, is alweer een teeken te meer van de angstpsychose, die maakt, dat vrijwel geen enkele geldnemer meer als volkomen credietwaardig wordt beschouwd. Wat nu het wantrouwen tegenover den dollar betreft, dit heeft, naar stellig mag worden aangenomen, zijn uitgangspunt in Frankrijk gevonden, in welk land de door President Hoover ontworpen plannen tot verlichting der positie van kleinere ban ken. die met liquiditeits-moeilijkheden hebben te kampen, aan een scherpe critiek hebben blootgestaan. De vrees wordt ge uit. dat deze maatregelen tot een sterke uitbreiding van de bankbiljettencirculatie zullen leiden in een tijd, waarin de goud voorraad der Ver. Staten voortdurend vermindert. Inderdaad is in de laatste weken voor tientallen millioenen dollars aan goud aan Amerika onttrokken, en deze goudzendin gen houden nog voortdurend aan Het gaat hierbij voor 'n deel om omzetting v .door buitenlandsche circulatiebanken in New York gehouden tegoed in goud, transacties waaraan geen wantrouwen tegenover den dollar ten grondslag behoeft te liggen, aangezien zij voornamelijk ten doel hebben de goudpositie der desbetreffende circu latiebanken in dezen onzekeren tijd. nu zij zelf eiken dag opnieuw aan t gevaar van verdere goudonttrekkingen blootstaan, zoo veel mogelijk te versterken. Rden tot ongerustheid behoeft de groote afvloeiing van goud uit de Vereenigde Staten op zichzelf ook niet te geven. De goudvoorraad van Amerika is ontzagge lijk groot, te groot, is tot voor kort nog v. alle kanten beweerd, toen een gelijkmati ger verdeeling v. den beschikbaren wereld goudvoorraad over de verschillende landen van verschillende kanten werden aanbe volen als een der wegen, waarlangs men de huidige criss te boven zou kunen komen. Amerika zal dus heel wat goudverliezen kunnen dragen, alvorens het punt zal zijn bereikt, waarop men ter beveiliging van het resteerende bedrag eventueel zou kun nen gaan denken aan maatregelen gelijk aan die, welke in Engeland en Scan dinavië zijn genomen. En verwacht mag worden, dat het internationale wantrou wen, wanneer men ziet, dat er geen reden voor bestaat, intusschen wel weer zal gaan luwen, tenzij'de toestand op geld en bankgebied in de Unie zich inderdaad zoodanig zou gaan ontwikkelen, dat er zich inderdaad ernstig gevaar voor een inflatie van het ruilmiddel mocht gaan voordoen. Voorhands is dit stellig niet het geval. Wel zijn er in den laatsten tijd een groot aantal banken in moeilijkheden geraakt. Het gaat hierbij echter om klei nere instellingen, welker deconfiture geen ingrijpenden invloed uitoefent op het economisch leven der Vereenigde Staten, al zijn zij ook locaal van vrij groote be- teekenis en al vergrooten zij de reeds be staande nervositeit. De geldomloop in de Unie is in den laatsten tijd sterk toegenomen, een crisis verschijnsel, dat zich ook in de meeste andere landen voordoet en dat zijn oor zaak vindt in het feit. dat het publiek op groote schaal tot hamstering" van bank biljetten overgaat. Met het op deze wijze aan de circulatie onttrokken bedrag, dat geraamd wordt op 800 k 1000 millioen dol lar, zou men het totale cijfer van den Amerikaanschen geldomloop dus feitelijk mogen verminderen. De aldus opgepotte gelden immers vervullen geenerlei functie als ruilmiddel en een inflationistischen invloed kunnen zij derhalve niet uit oefenen. Intusschen is uit de jongste ontwikke ling van den toestand in de Vereenigde Staten opnieuw gebleken, hoe wensche- lijk het zou zijn, wanneer in internatio naal overleg naar een oplossing der hui dige moeilijkheden op het gebied van het geldwezen en de goudsituatie zou worden gestreefd. Met belangstelling mag worden afgewacht, wat ih dit opzicht zal worden bereikt bij de a.s. besprekingen der Fran- sche en Amerikaansehe bank-autorltei- ten, die naar men weet aan het bezoek van den Franschen Minister van Finan ciën aan de Ver. Staten voorafgaan. Voor. alsnog staat de beurs, op grond van de vroeger bij dergelijke internationale con ferenties opgedane ervaringen, eenigs- zins sceptisch tegenover de mogelijkheid dat het verlossende woord thans eindelijk zal worden gesproken. Dit neemt niet weg, dat het feit op zich zelf, dat de noodzake.' lijkheid van internationaal samenwerking ook op financiëel gebied hoe langer hoe meer wordt erkend, een lichtpunt is in de tegenwoordige situatie, dat wellicht on danks alles het uitgangspunt zal kunnen gaan wormen voor een later herstel. m Terwijl dollarobligatiën in de afgeloo- pen week flauw gestemd waren om de boven uiteengezette redenen, benevens het feit, dat een groot aantal Amerikaan sehe instellingen en ondernemingen uit liquiditeitsoverwegingen tot verkoop van een deel van hun portefeuille overgaan, hebben de meeste overige beleggings waarden zich goed in -koers kunnen hand haven. Ned. Indische staatsfondsen, zoo wel als de leeningen onzer twee groote gemeenten, blijven nochtans gedrukt. Wat de overige fondsen betreft, is het opmerkelijk, dat de koersen der prima 4 pet. binnenlandsche beleggingswaarden (staatsleeningen, als prima beschouwde gemeenteleeningen enz.) zich toch nog al tijd eenige percenten beneden pari bewe gen, nadat zij nog betrekkelijk kort ge leden den paristand hadden overschre den. Voor een deel heeft men hierbij on getwijfeld te doen met de nawerking van het wantrouwen tegen onze valuta, waar door velen zich van hun beleggingen heb ben ontdaan. Daarnaast doet zich echter ongetwijfeld ook nog een andere factor gevoelen, en wel ae mogelijkheid van een blijvende verhooging van den rentestand in den eerstvolgenden tijd. Het gevaar dreigt, natuurlijk niet van de zijde van het bedrijfsleven. De kans, dat de vraag naar geld voor handel en industrie bin nenkort sterk zal toenemen, moet wel uit gesloten worden geacht. Anders staat het echter met de geldbehoeften van publieke lichamen, staten, gemeenten e. d. Deze hebben vrijwel zonder uitzondering groote behoefte aan nieuwe middelen, hetzij voor het dekken van begrootingstekorten, dan wel voor het uitvoeren van openbar werken, het verstrekken van steun aan de werkloozen, enz. Bij de tegenwoordige ge steldheid der beleggingsmarkt is de mo gelijkheid van de plaatsing van nieuwe leeningen tegen een, voor geldnemers aannemelijke rente, uiterst gering, zoo niet geheel uitgesloten. Vandaar dat men zich tijdelijk behelpt met credieten op korten termijn, kasgeldleeningen enz. Wanneer echter eenmaal de obligatie- markt een kalmer aanzien krijgt, zullen vele geldnemers zich haasten, van de betere verhoudingen gebruik te maken door te trachten, nieuwe leeningen onder te brengen. Waar hiertegenover de be reidheid tot het verstrekken van nieuwe gelden zelfs aan vroeger als prima be schouwde geldnemers door de gebeurte nissen van den jongsten tijd sterk is ver minderd, schijnt het alleszins plausibel, dat een en ander zal leiden tot een stij ging van den rentevoet op de beleggings markt. Deze zal natuurlijk ten goede ko men aan diegenen, die nieuw geld voor belegging beschikbaar hebben; daaren tegen wordt de kans op een aanmerkelijk herstel der oude leeningen er veel gerin ger door en zou men, als de drang tot het opnemen van nieuwe leeningen een groo- ten omvang mocht gaan aannemen, zelfs met een verdere koersdaling van beleg gingsfondsen rekening moeten houden. In de stemming op de aandeelenmarkt is weinig verandering gekomen. De onze kerheid over de verdere ontwikkeling van den politieken toestand in Duitschland heeft nog tot een verdere inkrimping van zaken geleid, terwijl ook de flauwe stem ming op de New Yorksche beurs en de bezorgdheid over den dollar druk op de markt uitoefende. Het tegen het einde der week gepubliceerde expose over den financiëelen toestand van Ned. Indlè, waarin de ernst van de situatie onver bloemd wordt blootgelegd, maar dat tege lijkertijd blijk geeft van het ernstige stre ven tot overwinning der moeilijkheden door ingrijpenden bezuinigingen en extra heffingen was niet geschikt, om den han del ter beurze aan te moedigen. Men vreest voor nieuwe crisis-heffingen, die ook de cultuurondernemingen in sterke mate zouden treffen. In welken vorm een dergelijke belasting echter ingekleed zou kunnen worden, is niet recht duidelijk. Het is een bekend feit, dat de cultuur- ondernemingen vrijwel zonder uitzonde ringen met verliezen werken, en men kan nu eenmaal moeilijk „veeren plukken van een kikker". Dat de koersen per saldo, vergeleken met den stand aan het einde der vorige v/eek, niet tegenvallen, is wel voor een deel het gevolg van het feit, dat bij den beperkten beurshandel een slechts ge ringe vraag voldoende is, om een vrij be langrijke koersstijging in het leven te roepen. Van industriëelen konden zoowel Unilever als Philips in koers verbeteren, wat eerstgenoemde betreft op de aan kondiging van een onveranderd interim dividend van 4 pet. Aandeelen Ko ninklijke boekten eveneens een kleine koerswinst, terwijl suikeraandeelen ook iets beter gedisponeerd waren, zonder dgt echter het koersherstel grooten omvang aannam. Betrekkelijk belangrijk was de koersstijging voor aandeelen en Alge meene Exploratie, op het bericht betref fende een daling met de Bataafsche Pe troleum Mij., op grond waarvan de Alge meene, behalve een bedrag van f. 837.000 in contanten, een j aarlijksche royalty zal ontvangen. In verband hiermede zal over het loopende boekjaar een interim-divi dend van 6 pet. worden uitgekeerd. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop ln de afeeloopen week: Koloniale Bank 71, 73, 72. Ned. Handel Mij. 93, 89 3/4. Philips Gloeilampen Gem. Bez. 591/*, 56, 68Vi, 67 1/4. Unilever 119»/*, 126»/2, 124>/2. Ned. Gist en Spiritusfabr. 328, 344'/2. Algemeene Exploratie Mij. 65, 63, 81. Koninkl. Petroleum 138 3/4, 146, 142 3/4. Amsterdam Rubber 50,54. Bandar Rubber 41V2, 45V2. Kon. Paketvaart 119'/2, 124. Handelsver. „Amsterdam" 187, 198, l*1» 195V2. Javasche Cultuur Mij. 139, 155. Deli Batavia Mij. 137»/i, 139'./2, 136 3/8. Deli Mij. 168V2, 170. Senembah 193, 194V2.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 20