|72sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 17 October 1931 Zesde Blad No. 21957 UIT DE OMSTREKEN. AALSMEER. De Diaconcssenarbeid. Uit het tweemaandelijksch overzicht 'van den verrichten dlaconessenarbeld in Ideze gemeente blijkt, dat de zuster in [Augustus 280 keer hulp heeft verleend, in Iseptember 423 maal, en wel aan resp. 21 leii 32 patiënten. Daarvan behoorden: 33 Itot de Ned. Herv., 8 tot de Geref. en 10 |tot de Doopsgezinde Kerk, terwijl 8 tot Igeen kerkgenootschap behoorden. Naar ■ziekenhuizen zijn vervoerd 6 patiënten, terwijl 3 overleden. Uit dankbaarheid voor ^verleende hulp aan een overleden patiënt Iwerd de Diacones f. 50.ter hand gesteld. „Aalsmeers Fanfarecorps" (directeur ■de heer P. F. van Overbeeke) leaf een concert in hotel „De III Ko- llommen." Een mooi programma werd afge- Iwerkt. Na ieder nummer bracht het in lerooten getale opgekomen publiek een Ikrachtig, welverdiend applaus. Den direc- Iteur werden bloemen geschonken, terwijl lira afloop nog door velen een dansje werd 1 gemaakt. Een welgeslaagde avond! Voor de functie van boekhouder- Jcorrespondent der Woningbouwver. „Volks- belang" heeft zich een 30-tal sollicitanten laangemeld. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmina, d. van J. Grus- Iseurt en M. G. Eilander: Franciscus Fre- Idrikus, z. van P. van Schie en E. van ■den Boom; Cornelia d. van C. M. v. Kuyk |en J. Zaal: Dirk, Z. van J. Kuiken en J. lo. Oldenburg; Theresia Anthonia, d. van |C. L. Pijpers en C. M. Mesman; Izabk, z. Ivan G. Oostwouder en P. M. Nortier; Pieter |z. van C. C. Mekke en C. Draak; Arie, z. |van C. Lanser en J. A. Smit; Catharina |Maria, d. van W. M. B. Bosman en W. G. „van Haaster; Anna Catharina Maria, d. van |C. J. Bogers en A. M. Tesselaar; Hermanns Nicolaas, z. van A. Verhoeve en J. A. an Genen; Arie, z. van Jb. van der Maarl en C. Rijlaarsdam. Ondertrouwd: G. Berghoef, 23 jaar en |W. C. de Ruiter, 20 jaar; J. van der Veen, jaar en H. van Dasselaar, 26 jaar; J. J. Zwaan, 18 jaar en P. van der Meer, |20 jaar; H. Siderius, 29 jaar en B. Jansen, jaar, A. Langereis, 24 jaar en C. S. Andries, 21 jaar; G. J. d? Vijlder, 19 jaar len M. van Renswoude, 20 jaar. Getrouwd: E. J. Bloemendaal, 23 jaar len C. van der Made, 24 jaar; J. M. Clement, ■27 jaar en E. Visser, 21 jaar; F. Schipper, 128 jaar; en J. K. Nederveld, 23 jaar; D. van Staveren, 23 jaar en A. M. Hoogen- |doom, 25 jaar. Overleden; Johannes Schrama, 70 jaar, Jgeh. met P. H. van Roon; Hendrik Jan ■Nuijt 44 jaar, wed. van M. K. Schuur; gEvert Dooijeweerd, 75 jaar, wedr. van H. Laks; Cornelis Visser, 17 jaar, z. van T. |J. Visser en C. Cornelis. Kerkelijke gemeenteavond. De Kerkeraad der Herv. gemeente Haar lemmermeer heeft besloten nu en dan een Igemeenteavond te houden, teneinde ver schillende onderwerpen op kerkelijk gebied bespreken en den leden gelegenheid te Igeven over kerkelijke aangelegenheden hun gedachten kenbaar .te maken. De eerste bijeenkomst had gisteravond plaats lin de Jeugdkapel te Hoofddorp onder lei- j ding van Ds. Salverda. De trouwe op- Ikomst was wel een bewijs dat het besluit [van den Kerkeraad op prijs werd gesteld. HILLEGOM. Gemeentezaken. Aan den Raad is het ontwerp gezonden Ivoor een steunregeling voor werklooze ar- Ibelders. De studie-commissie voor de (werkloosheid in de bloembollenstreek is [unaniem van meening, dat naast werk verschaffing steun noodig is. De arbei- Iders-organisaties zijn gehoord. De rege- lling zou gelden voor het tijdvak van 15 I Oct, tot 15 Mei. j B. en W hebben het concept aanvaard, [behoudens eenige wijzigingen van onder geschikten aard. Een maximum-crediet [van 1.15.000 wordt, gevraagd. De regeling houdt 21 artikelen in, waar- Irürf" er zijn van groote beteekenis. Het I betreft onvrijwillig werklooze valide ar- beiders; besclireven is wie wel en wie [teen steun krijgen. Voor het laatste zijn I" gevallen opgesomd. Het bedrag van leen steun is leeds vroeger hier mee- I gedeeld. De prijs, die bedongen is voor de wo- [Wng achter het postkantoor en de grond [waarop vroeger het gymnastieklokaal [stond, bedraagt f.6000. Het Rijk heeft de [grond noodig voor den verbouw van het [Postkantoor ten behoeve van de auto- matiseering van het telefoonnet. i h BurSerlijk Armbestuur heeft voor [oe benoeming van een lid (niet van een ^oorzitter) in de vacature J. C. Groot de [volgende voordracht ingezonden: 1. Ph. 4. J. Heirman; 2. J. de Haas. I °P een mag om f.750 stellen B. en V°or f. 500 te geven als extra subsidie a»?be Hlll. Vereenlglng tot bestrijding I i»o„ ,cui0se- ZU willen dit bedrag ver- I a Pydrage voor het onlangs op- I linger consultatie-bureaa T00r zulge- I ho0ftDe direoteur van Openbare Werken ,i»algeFapP°rteerd dat de nieuwe Mid- k-polr 111 een slechten toestand ver- R i., aanlelding daarvan stellen i het voor ds straat af te sluiten voor twee met voertuigen op meer dan November e" wel met ingang van 15 l V'oni£Lheladres van 17 verhuurders van I on dp°r2' verzochten de verordening i len r o« 7?7 gsrechten te wijzigen, stel- I ken n?/' voor afwiJ*zend te beschik- I had in o airec,teur van openbare werken I bezwarpn zelfclen geest geadviseerd. De niet of nimfV^n adressanten hebben zich 1 ln emstige mate voorgedaan. NOORDWITK. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelm Evert z. van E. Dekker en E, Strohn; Johannes Nicolaas, z. van J. Mooijeking en M. J. Ie Mair; Janna, d. van A. Glasbergen en N. van der Niet; Quirina Jacoba, d. van E. Vink en J. de Haas. Ondertrouwd: B. Gramer, 23 jaar en N. van Duivenbode, 24 jaar. Getrouwd: A. N. de Jong, 29 jaar en G. S. P. Rijnders, 24 jaar J. van den Berg, 23 jaar èn A. A. Caspers, 20 jaar. Overleden: Jan Bamhoorn, 80 jaar, geh. met E. de Koning; Adriana Petronella van Diemen, 28 jaar, geh. met A de Kuiper; Arijaantje Smit, 31 jaar, g h. met P. Kra nenburg. Loop der Bevolking. Gevestigd: A. Wassenaar en lam., land bouwer van Noordw.hout, Leeweg 7, naar Bronsgeesterweg 20; J. Britzei, bloemb.kw. leerl.. idem, idem; A. A. J. Spruyt, dienst bode, van Noordwijkerhout, naar Langeveld 18a; A. Zwitser, assistent, van Eindhoven, Roostenlaan 180. naar Voorstraat 90; Bobzin geb. Ebert en fam., van Heemstede, Glip- perweg 91a, naar Offemweg 15; M. W, van den Bergh, religieuse, van Haarlem, Westergracht 61. naar Pickéweg 16. Vertrokken: W. C. Kortekaas, en zn., bloemb. arb., van H. Geestweg, naar Anna Paulowna Breezand Zandvaart 7; M. J. Noordoven, geb. Roerade, van Zeestraat 21, naar Wassenaar. Bloemluststraat; U. O. F. Seidenfaden, kellner, van Nd. Boulevard 3. naar Amsterdam, 3e Weteringdwarsstraat 22 hs.; K. F. Knisse, kellner, van Nd. Boulevard 3: naar Amsterdam, Vijzelstraat 27 II; F. Slijper, behanger, van Hoofdstr. 61, naar Zeist den Dolder, Baarnscheweg 53; C. van Duivenbode en fam., amployé N.Z. H.T.M. van Julianaweg 52. naar Leiden, Doelengracht 12. L. Heihs, 11. verpleegster, van Langeveld 29, naar Hattingen, Amt Engen; R. Sinnema. filiaal-chef, van Zee straat 30b., naar Meppel, Voorstraat 19; H. M. Beurskens. relioieuse, van Pickéweg 16; naar Heiithuijsen, Klooster St. Elisabeth; C. A. M. Verhulsdonck. religieuse, idem, idem; H. W. Linssen, religieuse, van Pické weg 16 naar Oldenzaal, Watertoren weg, R K. Ziekenhuis; M. Peters, religieuse, van Pickéweg 16. naar Mook, Kweekschool; F. W. T. Furnée, en fam.. bank. direct, van Rembrandtweg 13, naar Wassenaar, B'oem- camplaan 57; H. Hochstöger, dienstbode, idem, Idem; L. Sucher, dienstbode, idem, idem; A. H. P. Holtman, kinderjuffrouw, idem idem; P. H. J. Ottens, Ober-kellner. van Nd Boulevard 1, naar Monte Carlo; F. Muller dienstbode, van 7andvoort"traat 34, naar Katwijk, Zeeweg, K'euterhuis: M. A van den Berg. dienstb.. van Pr. Hendrik straat 8; naar Voorhout. Jac. v. Beierenweg 39; M. J. Hermans, bloemb. arb., van v. Leentvenstraat 14: naar den Haag. Voort- huizenstraat 21; M. Eljon, gérant, van Nd. Boulevard 1. naar Amsterdam. Kerkst-aat 88 III; W. J. Waasdorp, dienstb.. van P. Heinstraat 54 naar Bloemendaal. Over- veen, Terhofstedeweg 26. OEGSTGEEST. Burgerlijke stand. Geboren:. Anna Wilhelmina Maria, d. van A. B. den Dubbelden-van Velzen. Loop der Bevolking. Gevestigd: P. van Peijpe, kant.bediende, Warmonderweg 70, v. Eindhoven; P. van den Bosch en gez.. timmerman, Bomeostraat 5, van Leiden; J. M. Grootenboer, insp. levensverz. Mij., W. Juffermansstraat 19, van den Haag; K. de Boer, z.b., Borneostr. 25, van Leiden; C. A. Hopstaken en gez., timmerman, Bomeostraat 19, van Leiden; J. P. Zandbergen en vr., landbouwer, Haarl.straatweg 12, van Rijnsburg; J. H. M. Hermans en vr. arts, Weth. Spaargaren- straat 29 van Amsterdam; D. L. Büchli Fest, z.b. W. Juffermansstraat 9. v. Lisse; P. J. Koenen en gezi., betonwerker. Hooge Morschweg 64, v. Leiden: C. H. Duiven voorden en gez., bloemistknecht, Bomeo straat 21. van Noordwijkerhout. Vertrokken: J. L. Vollaard en gez., tuin der. van Haarl trekvaart 6, naar Warmond, D. 33; M. E. van Hel voort, verpleegster, van „Endegeest", naar Amsterdam. VOORSCHOTEN. Autobotsing. Gisteren te ongeveer negen uur vond een botsing plaats tusschen twee auto's op den rijksstraatweg nabij de Haagsche Schouw onder deze gemeente. Tijdens het passeeren grepen de wagens elkaar. De chauffeur P. uit Warmond vloog hierbij door de voorruit, werd hevig gewond en bekwam een hersenschudding. Hij moest naar het Ac. Ziekenhuis te Lelden wor den vervoerd. Zijn wagen werd zwaar be schadigd. ——o WARMOND. GEMEENTERAAD. Vaststelling gemeenterekening - Begrooting waterleidingbedrijf - De werkverschaffing. De Raad dezer gemeente hield een open bare vergadering onder voorzitterschap van den heer A. J. L. Ketelaar, Burge meester. Afwezig met kennisgeving de heer J. L. M. Bakker. Er is een vacature. Na de opening met gebed en voorlezing der notulen, deelde de voorzitter mede dat sinds de vorige vergadering de navolgende stukken zijn binnengekomen: Schrijven van Ged. Staten houdende machtiging tot opneming in rekening courant bij de Bank voor Nederlandsche Gemeenten van een bedrag van f. 30.000. Schrijven van idem houdende goedkeu ring van eenige comptabiliteitsbesluiten. Schrijven van idem houdende verdaging op het raadsbesluit tot machtiging B. en W. het opnemen van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op te dragen aan het Centraal Bureau voor Verificatie. Dankbetuiging van den heer Hogen- boom voor de aan hem verleende gratifi catie bij gelegenheid van zijn huwelijk. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van het Bestuur der R.K. en Chr. Land- en Tuinbouwver- eeniging houdende verzoek om een lid uit bovengenoemde vereenigingen toe te voe gen aan de werkloosheidscommissie. De voorzitter stelde namens B. en W. voor op dit verzoek afwijzend te beschik ken. Spreker zegt dat een ieder met den gang van zaken zooals deze thans is, te vreden is en nimmer klachten zijn bin nengekomen. Bovendien zullen meerdere organisaties dan met een dergelijk voor stel komen waardoor het eind niet te voor zien is. De heer Weyers zou gaarne zien dat aan het verzoek van voornoemde be sturen werd voldaan. Spr. is van meening dat personen die meenen bezwaren te hebben tegen den gang van zaken deze bezwaren liever zullen en ook beter kun nen brengen in hun desbetreffende orga nisaties. Het tegenwoordige streven is hierop tegenwoordig dan ook uitsluitend gericht. Dat meerdere organisaties zullen komen acht spreker niet waarschijnlijk. Wethouder Oudshoorn is van meening dat J dit verzoek geen voldoende nut heeft. De arbeiders hebben in den heer Weyers een strikt eerlijk en rechtvaardig arbeiders vertegenwoordiger. Na nog eenige bespre king wordt met 4 tegen 1 stem afwijzend op het voorstel beschikt, waarbij de heer Weyers tegen stemde. Schrijven van Ged. St. houdende eenige technische bezwaren tegen door den Raad in zijn vorige vergadering vastgestelde verordeningen. Besloten wordt hieraan tegemoet te komen. Schrijven van den heer G. P. Pijnacker Hordijk waarbij deze ontslag vraagt als lid van den Gemeenteraad. Hoewel de heer Pijnacker Hordijk, aldus de voor zitter slechts zeer kort in ons midden is geweest en wij dus niet in staat zijn zijn werk ten opzichte der gem. te beoordeelen stond de persoon van den heer Pijnacker Hordijk ons borg, dat de gemeente in hem een uitstekend vertegenwoordiger zou heb ben gehad. Wij zien hem dan ook met leedwezen vertrekken doch moeten zijn besluit billijken. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde lid de heer J. Heitlager werden vervolgens door éen commissie bestaande uit de heeren C. van Schie, C. Breedijk en H. Weyers onderzocht en in orde bevonden weshalve de commissie tot toelating advi seerde, waartoe met alg. st. besloten werd. Vervolgens kwam aan de orde Voor- loopige vaststelling der gemeenterekening dienst 1930. De desbetreffende verificatie-commissie adviseerde de rekening vast te stellen in inkomsten en uitgaven zooals deze den Raad was aangeboden. Alsnu werd overgegaan tot vaststelling der begrooting voor het waterleidingbedrijf 1932. Hierbij deelde de voorzitter mede dat inzake de tarieven de waterleiding commissie de navolgende wijzigingen aan gebracht wilde zien. Tot dusver werd be taald voor over water van 1 tot 200 M3. 25 cent per M3., terwijl wanneer 201 M3. en meer werd gebruikt slechts 20 cent be hoefde te worden betaald. Hiervoor wordt thans gelezen: van 1 tot 200 M3. over water 25 cent per M3. en daarboven 20 cent per M3. Tevens vergoedde vroeger het bedrijf voor aanleg dienstleiding 15 Meter thans wordt voorgesteld slechts 1 Meter te ver goeden. Aangenomen kan worden dat thans het overgroote deel der perceelen is aangesloten. Wie nog niet aangesloten ls kan zulks voor 1 Januari 1932 nog doen op de oude voorwaarden. Na eenige be spreking wordt hiertoe met alg. st.1 beslo ten, en de begrooting voor het water leidingbedrijf ongewijzigd vastgesteld. Hierna komt in behandeling de ge meentebegroting dienstjaar 1932. De heer Breedijk heeft bezwaren tegen den post uitgetrokken voor het openstellen van het telefoonkantoor op Zon- en Feest dagen gedurende een bepaalden tijd van het jaar. De voorzitter zegt dat te dezer zake in de vorige vergadering besloten is van deze aangelegenheid een blijvende post in de begrooting te maken. De heer Breedijk kan zich echter hiermede niet vereenigen, doch waar deze aangelegenheid met meer derheid van stemmen is aangenomen zal hij zich bij deze beslissing moeten neer leggen. Ook wat betreft het bedrag ad f. 1000 uitgetrokken voor het Vreemdelin genbureau. Ook tegen dezen post heeft spreker bezwaren; gezien de tijdsomstan digheden. zou hij dit bedrag willen hal- veeren. Ook de heer Weyers vindt deze post rijkelijk hoog, hoewel spr. niet zal ontkennen dat tengevolge dezer reclame de neringdoenden hiervan profijt trekken. Doch in dezen tijd acht hij zulk een be- drag niet gemotiveerd. Beide sprekers worden door den voorz. uitvoerig beant- I woord die dit bedrag niet te hoog vindt. Spr. zou willen adviseeren juist in dezen tijd dit bedrag niet te verminderen, want mede gezien de malaise is een krachtige reclame campagne alleszins gewenscht en zeer in het voordeel van het dorp. Na eenige bespreking wordt besloten bedoelde post te handhaven. De heer Weyers wil geacht worden te hebben tegengestemd. De heer Breedijk kon zich met dezen post- vereenigen nadat B. en W. hem hadden toegezegd, dat zij rekening zullen houden met den toestand en zoo deze verergert, zij van het bedrag geen geheel gebruik zul len maken. Nog had de heer Weyers gaarno in de begrooting opgenomen gezien een bedrag wegens opbrengst van parkeeren op het parkeerterrein. De voorzitter zegt dat B. en W. dit reeds onder deoogen hadden gezien en te dezer zake een ver ordening hebben voorgelegd aan den Raad welke verordening eenigen tijd terug is aangenomen. Ged. St. hadden echter zoo veel bezwarén tegen deze verordening dat zij is ingetrokken. Bij de post werkverschaffing voor werk loozen deelt de voorzitter mede dat B. en W. besloten hebben den Raad te advisee ren een steunregeling in het leven te roe pen. waarvan zij een concept aanbieden. Voorgesteld wordt een uitkeering te geven van f.8 per week voor gehuwde kostwin ners met een kindertoeslag van f1 per kind per week tot een maximum van f.7 per week, en voor de kinderen t/m. den leeftijd van 14 jaar. Alleen komen in aan merking zij die momenteel een half jaar of langer in de gemeente wonen. Met alg. st. wordt besloten deze voorloopige rege ling vast te stellen, terwijl dezelve zal gelden tot 7 December a.s. De heer Weyers wil uitdrukkelijk verklaren dat hij liever had gezien, dat voor het geld gewerkt werd, hetgeen ook de voorzitter volkomen beaamt. De heer van Schie zou gaarne zien dat de oude brandspuit in het Lage land ge plaatst werd. Zoowel de Voorzitter als de beide Wethouders verklaren gaarne be reid te zijn aan het verlangen van den heer van Schie tegemoet te komen waarbij zij den heer van Schie verzoeken eens naar een gunstig plaatsje te willen uit zien hetgeen deze toezegt. Hierna wordt de begrooting met alg. st. aangenomen. Er gaan verschillende punten onder de hamer door. Bij de rondvraag informeert de heer Breedijk naar de plannen inzake het dem pen van de vijvers voor de Ned. Herv. Kerk en de Christelijke Bewaarschool. De voor zitter zegt, dat deze plannen, hoewel nog niet geheel van de baan, vermoedelijk geen doorgang zullen vinden. Het Bestuur der Chr. Bewaarschool heeft in deze een zeer coulante houding aangenomen doch het Bestuur der Ned. Herv. Kerk heeft een minder soepele houding aangenomen. Op den grondslag, waarop dit bestuur meent met de gemeente te moeten onderhande len, ligt geen kans van slagen. Nog zou de heer Breedijk gaarne zien, dat de dam loopende naar de Christelijke bewaar school bestraat werd. De voorzitter zegt dat wanneer de eigenaars dezer dam be reid zijn dezelve aan de gemeente af te staan direct voor verbetering zal worden zorg gedragen. De heer Weyers zou den voorzitter willen vragen of de gemeente nog medezeggenschap heeft in het bepalen der huren van de huizen in de Bijleveld- laan. Spr. vindt deze huren absurd hoog en is van oordeel dat hier, woekerwinst gemaakt wordt. De menschen kunnen met de tegenwoordige loonen deze huur niet meer betalen. Men praat steeds van loons verlaging maar wanneer de levensstan daard en de huren niet naar beneden gaan. kan van loonsvèrlagmg geen sprake zijn Evenzoo is het gesteld met de huren der huizen in Warmunda. Ook deze zijn te hoog, daar er menschen zijn die een derde van hun loon moeten verwonen. De voorzitter zegt, dat wat de huizen aan de Bijleveldlaan betreft, hieraan niet veel te doen zal zijn evenmin als aan die in War munda. welke vereeniging reeds een zor gelijk kind voor de gemeente is. Spr. wil echter zien wat in deze nog te doen is. Hierna wordt de bijeenkomst gesloten. WASSENAAR. GEMEENTERAAD. Koop en verkoop Ambachtsonderwijs, Aanwezig waren alle leden. Na de vaststelling der notulen ging de Raad op voorstel van den voorzitter in besloten zitting. Na heropening der openbare vergadering deelde de voorzitter mede, dat besloten is met algemeene stemmen geen verdere stappen te doen tot verkrijging van een verbindingsweg tusschen Den Deijl en Deijleroord. maar te trachten tot spoedigen aanleg te komen van een voetpad langs den Rijksstraatweg. Hierna geschiedde mededeeling van diverse brieven van Ged. Staten, gelei dende goedgekeurde Raadsbesluiten. Een adres van de Buurtvereeniging „Deijleroord" houdende klachten over on voldoende zorg voor onderhoud en schoon houden van straten en plantsoenen werd ter afdoening in handen van B. en W. gesteld, na een opmerking van den heer F -'?.t hij het van het Bestuur zeer ontactisch vindt, om zich over de hoofden van B. en W. heen tot den Raad te wenden. Werd besloten tot het aangaan van kas- I geldleeningen met de N V. Electr. Maat- schappij „Wassenaar" ad. f. 50.000 en met de Hollandsche Draad- en Kabelfabriek te I Delft ad. f. 100.000, tegen een rente van hoogstens 4°/o, terwijl B. en W. worden gemachtigd gelden op te nemen tot f. 300.000. Medegedeeld werd. dat de Rechtbank op 9 October j.l. de onteigeningen heeft uit gesproken inzake de heeren A. Berbée, G. F. Louwerse en A. Beijersbergen en dat de schadevaststellingen zijn gesteld respec tievelijk op f. 105.149,20; f. 21.154,18 en f. 24.863,16. Werd besloten het gymnastieklokaal aan I de openbare lagere school No. 1 ter be- 1 schikking te stellen van de beide tuin- bouwvereenigingen alhier tot het houden van een teekencursus. Ter tafel kwam een adres van bewoners van de Santhorstlaan en omgeving waarin I in verband met een ingediend plan tot I den bouw van 5 woonhuizen enbloc, ge vraagd wordt voor deze omgeving dei- I gelijke blokkenbouw niet toe te staan. De voorzitter zeide, dat in deze omge- i ving gesloten bebouwing geoorloofd is, zoo dat er geen reden is voor interventie. I Hierna werd afwijzend op het adres beschikt. Een adres van de afd. Wassenaar van i de Ned. Vereen, tot bestrijding van alco- I holhoudende dranken, om subsidie v^-erd 1 om advies in handen van B. en W. gesteld Hierna geschiedde mededeeling van den uitslag der aanbesteding van de rioleering in den Schouwweg. Voorgesteld werd het werk te gunnen aan op één na de laagste inschrijfster de N.V. voorheen W. Visser I en Zonen, alhier voor f. 19.648. Werd goedgevonden. I Besloten werd tot toelating van den heer L. A. F. Prins als lid der Commissie uit de ingezetenen. Werd goedgevonden aan C. J. van der Aa te verkoopen pl.m 3542 M2 bouw terrein a f. 6.50 per M2 en pl.m. 1173 M2 a f. 10 per M2 en aan mej. Wed. A. S. de Bode pl.m. 1000 M2 a f. 6 per M2. Aan den heer E. A. H. A. van de Velde werd vergunning verleend tot verbouw zijner niet aan een bouwstraat gelegen viita aan den Buurtweg. De salarisverordening werd op enkele punten aangevuld en een besluit gearres teerd tot vaststelling van diverse pen sioengrondslagen. Daarna was aan de orde een verzoek van de Muziekvereeniging „Excelsior" om voor 1931 een verhoogde subsidie te mogen ont vangen. B. en W. stelden, gezien de rekening over 1930 en begrooting voor 1931 voor het verzoek toe te staan. Na eenige discussie werd besloten een nadere specificatie van diverse posten te vragen en in een volgende vergadering te beslissen. Werd besloten aan het Bestuur van de Wassenaarsche Schoolvereeniging een ver goeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet toe te kennen over 1929 tot bedragen van f. 1980 en f. 1010,79. Naar aanleiding van een adres der Gym- nastiekvereeniging W.I K. (Willen is Kun nen) om het Gymnastieklokaal van school No. 1 te mogen gebruiken werd besloten een algemeene regel te stellen voor het gebruik van dergelijke lokalen in de open bare gebouwen Als vergoedine zal moeten worden betaald f. 25 voor één uur pei week, f. 20 voor het tweede uur per week en f. 10 voor elk volgend uur per week per drie maanden. Het bedrag der zekerheid van den plaats vervangend ontvanger werd bepaald op f. 5000. Werd besloten tot overname in eigen dom om niet van een viertal gedeelten van de Backershaegenlaan. Tot onderwijzer aan de openbare U.L.O i school werd met algemeene stemmen be noemd de heer G. J. Spijker te Meppel. Daarna was aan de orde de benoeming van een onderwijzeres aan de school Bloemcamplaan. i Alvorens tot stemming over te gaan, ging de Raad in geheime zitting. Na heropening werd benoemd mej. C. A. Kaboord te 's Gravenhage met 11 st., 4 st. waren uitgebracht op mej. H. J. Wes- selink, tijd. onderwijzeres alhier. Werd besloten tot bestendiging van de overeenkomst met 's Gravenhage betref fende toelating van leerlingen uit deze gemeente op de scholen voor Middelbaa> en Voorbereidend onderwijs aldaar voor den tijd van twee jaren. Werd besloten van den heer L. Thur- kouw te 's Gravenhage aan te koopen een perceel grond voor den prijs van f. 8 per M2 voor uitbreiding der rijwielbewaar plaats bij de U.L.O. school en voor een en ander een credie toe te staan van f. 2200. Op een verzoek van het R.K. Kerk bestuur van de parochie „De Goede Her der" om medewerking tot uitbreiding van het scholencomplex aan den Oud-Wasse- naarschen weg met drie. lokalen, werd gunstig beschikt. Hierna was aan de orde een voorstel van den heer Kimman om voor jongens wier ouders niet voldoende draagkrachtig zijn. gelegenheid te geven tot het volgen van ambachtsonderwijs en tot het verleenen in bijzondere gevallen van een bijdrage als compensatie van loonderving', met advies van B. en W. Dit voorstel is af wijzend. De heer Kimman zeide, dat dit advies bij hem een onaangenamen indruk heeft gevestigd. Hij vindt het onlogisch gesteld, j het geeft geen blijk van kennis van Was- senaarsche toestanden en maakt niet vol- I doende onderscheid tusschen overheidszorg j en zorg der ouders. Na deze opmerking ging spr. dit prae- aavies op verschillende punten na. Hij meende dat het bezoek van leerlingen uit deze gemeente aan nijverheidssch - niet groot is. Hij deelde mede de uit., isten van een onderzoek bij 53 jongens van het R.K Jongenspatronaat. Van die 53 zijn velen in het bollenvak en 19 absoluut beroepsloos. Van deze laatsten waren er 14 die wel een beroep wilden leeren. Dit wijst er op, dat er nog wel wat te doen is. Voorts acht hij het noodig, voor het geval de ouders onvermogend zijn, dat een ver goeding voor loonderving wordt gegeven. Bezwaren werden geopperd tegen over- heidssteun, maar de wetgever verplicht juist tot bijdragen in verschillende kosten. Zijn voorstel ls bedoeld als stimulans, 1 om de ouders wakker te schudden. Hij wil alle beslommeringen tegen het volgen van het onderwijs wegnemen en deed een beroep op de leden om de handen uit te steken naar arme gezinnen. De heer dr. Idenburg zeide, dat het streven hem sympathiek is. Hij meende van den anderen kant,dat niet te spoedig bij de overheid moet worden aangeklopt. Hij vond het niet juist, als men erkent, dat er gevallen zijn, waarin zal moeten worden gesteund, dat men niets wil doen. Hij stelt voor een serieus onderzoek in te stellen of er behoefte bestaat aan ondersteuning. Is dit geschied dan kan een beslissing wor den genomen. De heer Van Leeuwen (wethouder) bracht hulde aan den heer Kimman voor het in dienen van het voorstel. De uitvoering zal moeten worden beheerscht door het- I geen men wil aanvaarden. Hij meende dat de zorg voor het kind op de eerste plaats bij de ouders rust. Wat de zaak betreft, merkt hij op, dat de cijfers voor deze gemeente niet ongunstig zijn. Hij wees er voorts op, dat prae-adviseurs uit alle partijen behalve de sociaal-democra tische wijzen in de richting van particu- liere zorg. Als dit de zaak aanvat, dan kan op den steun van hem als wethouder wor den gerekend. De heer Boender vreesde, dat, wanneer het Nijverheidsonderwijs niet wordt be- vorderd, er over enkele jaren een beroeps- i leger van werkloozen zal zijn. Hij meent, dat Wassenaar geen goed figuur slaat ten opzichte van het aantal leerlingen. Hij steunt het voorstel. De heeren Schalekamp en Van der Stoel zijn het eens met den heer van Leeuwen De discussie duurde geruimen tijd voort. Tenslotte doet de heer van Leeuwen de i toezegging, dat op de meest vergaande medewerking zal kunnen worden gerekend wanneer steun noodig is, waarna de heer Kimman zijn voorstel introk. Over het voorstel van den heer dr. Iden burg zal praeadvies worden uitgebracht. De vergadering werd hierna geschorst. Op voorstel van B en W. worden de navolgende credieten toegestaan: f.660 voor den bouw van twee W.C.s I in de bovenwoningen van het stalgebouw; f. 250 voor vernieuwing van het hek bij i de school aan de Waalsdorperlaan; j f. 1000. voor restitutie onderhoudskosten i uitritten; 1 f. 240 voor uitwendige verbouwing politie- f bureau; f. 220 voor aankoop meubilair voor politie bureau; I f.240 voor verhuiskosten hoofd-agent. f. 300 voor bouw van een W.C. en urinoir I aan de Haven; f.383 voor inrichting van een lokaal in het stalgebouw tenbehoeve van den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon; f. 1648 voor meerdere kosten aanleg rio leering in den Schouwweg; f. 450 voor toezicht bij woningbouw. Vastgesteld wordt een suppletoir kohier van het retributie geld tot een bedrag .van f. 40. Werd besloten tot verhuur van een per ceel grond aan de Haven groot 200 M2. tegen den prijs van f.0.65 per M2. benevens van een mestput voor f. 50 per jaar en tot opzegging van de huur van de voormalige remise aan de Haven. De voorzitter licht toe, dat het in de bedoeling ligt dit gebouw te doen afbreken. Het voorstel tot toekenning van een voor schot aan de bouwvereeniging St. Willi- brordus" wordt aangehouden, aangezien de Gezondheidscommissie daaromtrent nog niet heeft geadviseerd. De voorzitter leidde vervolgens de be spreking omtrent werkverruiming. Hij deed voorlezing van een brief van Maatschappe lijk Hulpbetoon, waarin, ter bestrijding in den a.s. winter, het idee aan de hand wordt gedaan te zoeken naar middelen tot werkverruiming en werkvervroeging, welke gevonden zou kunnen worden door resti tutie van een deel van het loon door part'cu'l re weikgevars aan t w rk; t 1de werkzoekenden in ruil voor geleverde ar beidskracht uitbetaald. De heer van Leeuwen weth., zegt, dat dit ontwerp nog niet een punt van be spreking heeft uitgemaakt in Maatschappe-

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 19