72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 14 October mi Tweede Blad No. 21954 §22*2* GEMENGD NIEUWS. BANKROOVERS IN DE HOOFDSTAD. drie gemaskerde bandieten in het bijkantoor der bank-associatie. Een buit van slechts f. 200. Amsterdam heeft thans ook zijn gemas kerde banuieten, die gewapend met revol vers, een inval hebben gedaan in een bank, de oedienden in bedwang hielden met hun vuurwapens en het geld uit de brandkast namen, om daarna, voordat de poutie kon ingrijpen, met een auto snel weg te rijden. Tegen vier uur gistermiddag zijn drie mannen, met maskers voor, het bijkantoor binnengekomen van de Bank-Associatie op den hoek van den Koninginneweg en Amstelveenscheweg. Er was geen publiek. Voor de drie ontstelde bedienden begrepen wat er gebeurde, waren drie revolvers op hen gericht, werd de deur naast de loket ten geopend en waren de gemaskerden in de lokaliteit van de Bank. Toen werd ge commandeerd: Geef op geld! Vlug een beetje! Geheel in de war door den overval en de dreiging der revolvers heeft de kas sier hen daarop naar de directiekamer verwezen. Eén van de drie liep vlug door het kan toor naar het privékantoor, waar de direc teur van het bijkantoor aanwezig was en waar ook de brandkast staat. De zware deur van de kast ,die half geopend was, werd verder opengeduwd en uit een geld- trommel werd een bundel bankpapier ge grepen. De bandiet keerde toen naar zijn kameraden terug. Op het oogenblik dat hij zich omdraaide, nam de directeur van het bijkantoor, de heer Van den Berg, een zware aschbak die op tafel stond en gooide die door de ruiten van zijn kantoor naar buiten om de aandacht van het publiek te trekken. Eén van de bedienden heeft nog, I toen de bandieten in allerijl vertrokken, I den moed gehad een der kerels beet te pakken. Deze rukte zich echter los en sprong toen als laatste in een gereed- I staande auto, die snel langs den Ko- ninginneweg verdween. Dit drama had zich in minder dan vijf minuten afgespeeld. Uit een nader inge- ingesteld onderzoek is gebleken, dat de greep in de brandkast voor de roovers geen goede is geweest. Zij hebben een aantal vreemde bankbiljetten van lage waarde meegenomen. Het was Fransch, Duitsch, Zwitsersch en Belgisch geld ter waarde van ongeveer tweehonderd gulden. In de brand kast lag een zeer groot bedrag aan Neder - landsche bankbiljetten, hetwelk door de roovers niet is opgemerkt. (Volgens een ander bericht zou de directeur de ver keerde brandkast hebben aangewezen. Het groote bedrag zou in een andere kast heb ben gelegen). De politie heeft een nauw keurig onderzoek ingesteld, maar zij heeft weinig gegevens. De bankbedienden kun nen geen of een heel vaag signalement geven. Het gelaat van de mannen hebben ze niet gezien. Alleen is het nummer van de auto, dat vermoedelijk een Chevrolet is, opgenomen. Het was 15115. Dit nummer kon echter ook niet helpen tot opsporing van de daders, want het is valsch. Het be hoort aan een wagen buiten Amsterdam en de eigenaar heeft niets uit te staan met dezen roofoverval. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld in verschillende garages. man aangereden Gistermiddag wilde op den Schipluiden- scheweg te Delft de 26-jarige wielrijder G. van der Stap uit Schipluiden een voor I hem rijdende autobus passeeren, toen uit de tegenovergestelde richting een vracht- i auto passeerde. De chauffeur kon niet tijdig meer stoppen, waardoor Van der S. werd overreden. In zorgwekkenden toe stand werd hij per politieauto naar het St. Iiippolytusziekenhuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. i de lotgevallen van hannes. Een taaie Brabander. In een groot Brabantsch dorp was een 64-jarige boer we zullen hem voor 't ge mak Hannes noemen bezig de laats ce peren van 'n boom te plukken. In 'n oogen blik van onoplettendheid viel hij er uit, met zijn hoofd omlaag en de beenen in de lucht. Toen hij opgekrabbeld was, was z'n eerste gedachte om 't afgebroken werk te hervatten. Maar dat viel toch niet mee. Daarom ging hij naar binnen en legde zich te bed. Maar ook dat beviel hem niet en hij besloot naar den dokter te gaan. On derweg voelde hij zich verplicht af en toe met beide handen naar zijn hoofd te grij pen. „Die stond zoo aorig te wiebelen", vertelde hij later. De dokter was echter uit en onverrich- terzake keerde Hannes naar huis toe. Daar vond hij het gezin aan den disch: gebak ken aardappels met pap. Dat had hij nog nooit laten voorbijgaan en dus nam hij nu z'n part ook maar mede. Maar, na afloop van den maaltijd verklaarde Hannes, dat hij naar den dokter terug wilde. Moeder de vrouw vergezelde hem. Nu was de ge neesheer thuis. Nadat hij kennis genomen had van 't gebeurde, onderzocht hij den patiënt en constateerde al heel spoedig, dat Hannes een halswervel gebroken had. „Maar, Hannes", riep hij uit, „weet je wel, dat je je nek gebroken hebt?" Neen, dat wist Hannes niet. Maar de resolute geneesheer gaf hem ook geen tijd er lang over te denken. Handig stopte hij het verblufte echtpaar in zijn auto en reed met hen ijlings naar het ziekenhuis in een nabijgelegen stad. Daar werd vastgesteld, dat Hannes niet één. maar twee halswervels gebroken had en dat operatief ingrijpen ten eenenmale uitgesloten was. Men zou probeeren met behulp van een gipsverband het hoofd onbeweeglijk op den hals te houden en dan moest Hannes daar maar een maand of vier het bed houden. En zoo gebeurde het: d.w.z.: Hannes kreeg het .kastje" om z'n hoofd en hals. Maar vier maanden daar blijven? Ja, wel. 1 „Zuster", zei hij 'n paar dagen later tot de verpleegster, „hoe lang moet ik hier zoo blijven liggen?" „Ja, beste man, dat heb je van den dok ter gehoord. Zeker vier maanden." ,,'t Zal wel niet gaan, zuster. Ik kan thuis even goed liggen als hier. En als ge geen auto haalt, loop ik te voet naar huis." De verpleegster kende haar patiënt al genoeg, om te weten, dat hij z'n bedreiging zou ten uitvoer brengen en zoo geschiedde het, dat Hannes een paar dagen na zijn val. weer thuis kwam, met ,,'n kastje op zijn kop.' Twee dagen later liep hij al in zijn hof te wandelen; hij was nieuwsgierig of er nog peren aan den boom hingen. En nog geen week nadien was hij al op zijn akkers te vinden om te zien of het „volk" z'n werk wel deed. Daar ontmoette hem een jeugdvriend, die hem belangstel lend vroeg, hoe het er mee ging. „Ja," zei Hannes, ,,'t is beroerd genoeg. De dokter zegt, dat het wel in orde zal komen, als ik me maar heel rustig houd. Maar ik zal m'n hoofd niet meer kunnen bewegen. Hoogstens een beetje kunnen knikken." „Hannes", zei de ander na eenige oogen- blikken peinzend, „we zullen je den volgen den keer lid van den gemeenteraad maken. Msb. een voet afgekneld. Gistermiddag reed een auto op den Utrechtschen weg te Amersfoort. Door dat de bestuurder geen voorrang verleen de aan het van rechts komend verkeer, botste hij tegen een uit de Paulus Buys- laan komend motorrijwiel, waarop geze ten dr. v. d. V. en diens moeder, beiden te Amersfoort woonachtig. De motor sloeg om en mevrouw v. d. V. geraakte met haar linkervoet tusschen den autobumper en den motor. De slag was zoo hevig, dat de voet geheel afgekneld werd. Per ziekenauto werd de ongelukkige naar het ziekenhuis de Lichtenberg ver voerd. Daar werd het been tusschen knie en enkel geamputeerd De toestand van het slachtoffer is vrij ernstig. Dr. v. d. V. zelf bleef ongedeerd. een oplichter. Het „Vad." meldt: Sedert eenigen tijd heeft een huis aan den 's-Gravendijkwal te Rotterdam te koop gestaan. Tegen het einde van Aug. verscheen een gegadigde, een Duitscher, die het pand zou koopen. Hij wist den eigenaar te bewegen hem het pand voor- loopig in gebruik te geven, zonder dat hij handgeld had gegeven. Op 1 September trok de Duitscher in het pand, dat maar heel gewoon werd gemeubileerd, omdat de eigenlijke boedel nog uit Duitschland moest komen. Dezer dagen kwam de oor spronkelijke eigenaar er achter, dat de Duitscher het huis aan een derde had ver kocht. Bovendien had hij de bovenwoning verhuurd. De nieuwe kooper zou 2000 gulden hand geld geven en de huurder ruim 60 gulden per maand betalen. De oorspronkelijke eigenaar waarschuwde de politie, die wist te verhinderen, dat het geld aan den Duit scher ter hand werd gesteld. Sindsdien is de man verdwenen en vanmorgen heeft een deurwaarder den schamelen boedel op straat gezet. Toevallig kwam toen juist een radiohandelaar voorbij. Deze schrok ge weldig, toen hij den boedel op straat zag staan. Hij had n.l. aan den Duitscher twee radiotoestellen verkocht, die wel geleverd, maar niet betaald zijn. Het is niet waar schijnlijk, dat nog meer gedupeerde win keliers voor den dag zullen komen. inval in een speelhuis. De gemeentepolitie te Groningen heeft in samenwerking met de marechaussee een inval gedaan in het café van den heer A. D.. waar geconstateerd werd, dat de caféhouder met zeven mannen bezig was met dobbelspel om geld. Allen werden overgebracht naar het politiebureau, ter wijl tegen den caféhouder proces-verbaal is opgemaakt. Er werd hier om grof geld gespeeld. Be dragen van honderden guldens werden per avond verdobbeld. WERK OP HET LAND. Het bieten-rooien in de Haar lemmermeer is in vollen gang. Heel de landbouwers familie biedt de helpende hand. Wie maar even tijd heeft, gaat op het land. WAT DE BEWONER van de hoogste verdieping van den Wolkenkrabber op het Daniel Willinkplein te Amsterdam van de hoofdstad te zien zal krijgen, als het bouwwerk gereed is. Een uitzicht op de Amstellaan van het 50 M. hooge gebouw. 40 DOOR HET BESTUUR van de Vereenlging van Kaashandelaren te Bodegraven en van de afdeeling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw aldaar is gis teren in het Beursgebouw te Bodegraven een kaasdag gehouden. - Een landbouwer keurt een kaas. TE VORDEN wordt de Jaarlijksche Rally Paper gehouden, welke voorafgegaan is door dressuurproeven. Deze dressuurproe ven vingen gistermiddag aan nabij Huize Kiefkamp te Vorden. Het paard van luit. Ruys de Perez wordt, alvorens aan den proef te worden onderworpen, zorgvuldig door den kapper behandeld. TE. LUBECK is deze week een aanvang gemaakt met 't monster-proces, ih verband met het overlijden van meer dan 70 Kinderen tengevolge van een antl-tuberrn^co inspuiting. OP HET BIJKANTOOR van de Bank-Associatie aan den Willemsparkweg te Amsterdam heeft gistermiddag een brutale roofoverval plaats gehad. Drie gemaskerde jannen drongen het gebouw binnen en roofden een be drag aan geld. De buit was echter niet groot. Zij konden dgtkomen Het gebouw werd na het bekend worden $ïh den aanslag al spoedig door nieuwsgierigen omrtrlgU. MATUSCHKA, de ver moedelijke dader van den treinaanslag te Bia Tórbagy. WÉ*

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5