F WHIP ALL ES WAT U VAN UW SIGARET VERLANGT! IK GEEF HET U AGENDA. Ze worden vervaardigd van 100%Virginia-tabak- Ze worden onder ideale, hygiënische'omstandig heden gefabriceerd- VIRGINIA BUITENLAND. Beden. De Harmonie. Ver. van Zeeuwen „Luctor et Emergo" 8 uur n.m. Zondag. Concordia: Tooneelwedstrijd LXI.C. Rot- terdamsche Tooneelver. ,,Onze vrije uren", „De spaak in 't wiel", 8 uur nam. Jeruël, Groenesteeg: Samenkomsten 10 uur v.m. en 6'/i uur nam. Nederl. Leger des Hells, Lammermarkt. Samenkomsten 10 uur vm. en 7>/j uur n.m. Stadsevangelisatie Morschweg'. Samen komsten. Vrije Evang. Gem. Middelstegracht. Sa menkomsten te 10 uur van. en 7 uur nan. Maandag. t Leidsche Volkshuis. Vrouwenclub. 8V< uur nam. Dinsdag. Jeruel Groenesteeg: Samenkomst 8 u. n m. Leidsche Schouwburg. „Nederlandsch Too- neel" met „Ferdy's Bekeering". 8.15 n.m. Leidsche Volkshuls: Vertelavond. 6V< uur nam. Stadsevangelisatie Morschweg. Samen komst. 8 uur nam. De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Oct. a.s. waargenomen door apotheek C. B. Duyster, N.-Rijn 18, tele foon 523. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Van Bockel, Meyboom. Hovens Gréve en Rassers. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Hugenholtz, tele foon 390. De Oegstgeestsche apotheek, De Kem- penaerstraat 4, tel. 274 is dag en nacht geopend. de crisis als een gevolg van het meer en meer loslaten der vertrouwde liberale be ginselen in de regeeringssystemen der mogendheden; daarbij de dictatoriaal ge regeerde buiten beschouwing latend. Gelijk iemand, die te hoog geleefd heeft, later wanneer de catastrophe gekomen ls. moet inbinden, moeten ook de regeeringen der verschillende landen thans bezuinigings maatregelen gaan toepassen. Gaat men, aldus prof. Van der Bilt na, of de Vrij heidsbond mede-verantwoordelijk of ver antwoordelijk is aan den huidigen toe stand van het land, dan kan men alleen in ontkennenden zin hierop antwoorden. Toen de naderende crisis zich aankondig de heeft men inplaats van het vrije ruil verkeer onbelemmerd te laten doorgaan, hooge tolmuren opgericht en door staats bemoeiing zooals subsldieering van enkele bedrijfstakken het vrije verkeer belem merd en vernietigd. Van sociaal-democra tische zijde gaan stemmen op om, zijnde niet verantwoordelijk aan den huidigen toestand, ook niet mede te werken aan de saneering. Dit evenwel ls onjuist; door het geforceerde opvoeren van den loon- standaard tot een hoogte welke door de Industrie bijkans niet meer betaald kon worden in dit verband wees spr. o.a. op de Amsterdamsche diamantindustrie, eertijds bloeiend en thans voor zoover niet verplaatst naar Antwerpen kwij nend. ls deze partij verantwoordelijk aan de steeds toenemende werkloosheid, waar door de crisis in de hand gewerkt werd. Typeerend voor den tegenwoordlgen tijd is. dat de Eneelsche regeering, toen zij be zuinigingsmaatregelen had voorgesteld, bij de vakvereenlgingen advies ging inwinnen. Wanneer een vader, aldus spr.. bij zijn nog niet volwassen kinderen advies gaat in winnen omtrent de opvoeding, moet deze mislukken. Moed is er dan ook voor noo- dig om gelijk McDonald en Henderson toch door te zetten wat men voornemens was. Na gewezen te hebben op de heffing der benzinebelasting en de korting op ambtenaren-salarissen, besloot spr. zijn aandachtig aangehoorde rede. MeJ. dr. E. C. van Dorp. Na een korte pauze was het woord aan mej. Van Dorp, het hoofdbestuurslid der parti), die het een genoegen noemde ln Leiden, den bakermat van het Libelaris- me te mogen spreken over bovenstaand onderwerp. ZIJ verklaarde allereerst, dat de houding van den Vrijheidsbond In deze er een zal zijn van loyale oppositie, daar hoewel niet eens met de opvattingen der anderen de vertegenwoordigers der partij naar beste krachten zullen medewerken aan de opheffing van den huidigen toe stand. Bezien wij de huidige mlllioenen- nota, naast die van 1913. dan valt direct de toename der uitgaven op. Van 100 mll- lioen ln 1913 zijn deze thans tot 600 mil- lioen gestegen, waarbij dient opgemerkt dat de bevolking natuurlilk is toegenomen groote kapitalen verloren zijn gegaan, doch anderzijds ook weer gewonnen wer den. De indexcijfers van den groothandel zijn onlangs geleidelijk van 150 gedaald tot 85 a 90. waarbij als 100 worden gere kend die van het jaar 1913, Toen men des tijds de pacificatie van het onderwijs goedkeurde, kon niet vermoed worden, dat eens de tijd zou komen, dat de kosten van het bijzonder onderwijs voor de gemeen schap 30 mlllioen meer zouden bedragen, dan die van het openbaar. Naast pogingen tot verdere splitsing van het bijzonder on derwijs gaan thans gelukkig ook stemmen op om hieraan een einde te maken. Bij de groote uitgaven van het land neemt de werkloozensteun een volgens spr. dc- morallseerende Instelling, terwijl boven dien, gelijk de vorige spr. ook had ver klaard, door het ter hand nemen van weg- verbeteringen, welke bekostigd worden uit het wegenfonds, beter productief werk verricht zou kunnen worden een be langrijke plaats ln. Bovendien derft het land door de daling der productie een deel der inkomsten. Een der door de regeering ter hand ge nomen middelen om het tekort te dekken is de verhooging van de invoerrechten. Doch wanneer we de opgaande lijn onzer invoerrechten beschouwen, die van 5 op 8, en thans op 10 gebracht zijn, dan vraagt men zich af of dit nog, langer een fiscaal recht ls en niet protectionistisch is gewor- I den. De stijgende lijn ln deze zou men de tragiek van Colijn kunnen noemen, terwijl de vraag gewettigd is, of de regeering in staat zal zijn in verband met het verdrag van Oslo haar houding, zoowel formeel als moreel te kunnen verantwoorden. Vervolgens ging spr. na welke de oor zaken kunnen zijn van een crisis en wees in dit verband op de tegenstelling tus- schen de opvatting van Marx en de hui dige socialistische leiders. Eerstgenoemde toch zegt in zijn beroemd werk „Das Ka- pital" dat het onmogelijk is. dat een ar beider in een kapitalistische maatschappij méér verdient dan voor de eerste levens behoeften noodig is. Doet hij dat wel. dan moet de catastrophe volgen! Na de rede van den heer Oudegeest op het onlangs gehouden „Crisis-congres" te hebben be sproken, besloot spr. met den wensch dat allen onversaagd en volgens de liberale beginselen tot heil van het land zouden medewerken tot opheffing van de crisis. Na beide sprekers voor hun uiteenzet ting dank te hebben gebracht, besloot prof Eerdmans de vergadering. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Voordracht van dr. P. J. M. van Gils. Middeleeuwsche perkamenten missaal- en lectionaarbladen als mappen voor rekeningen. In de gisteravond alhier gehouden eerste maandelijksche vergadering van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde sprak dr. P. J. M. van Gils te Roermond over: Middeleeuwsche perkamenten mis saal- en lectionaarbladen als mappen voor rekeningen. Spreker het aan de hand van Haapa- nen's „Verzeichnis der Mittelalterlichen Handschriftenfragmente ln der Universi- tatsbibliothek zu Helsingfors I Missalia" zien. hoe allerlei perkamenten, die t«t kerkelijk gebruik gediend hadden, na de Reformatie in het Noorden van Europa" benut werden tot banden, waarin de reke ningen der „voogden" werden samenge bonden. Mag met recht gesproken worden van „Vandalismus der Vögte", toch heeft hun Vandalisme ons duizenden fragmenten van missalia, gradualla, mislectionaria. breviaria, antiphonarla, offlciumlectiona- ria. gered. Dat gebruik heeft in Finland van 1540 tot 1640 geheerscht. Reeds ln 1843 besloot de Finsche Senaat, dat de perkamenten omslagen en de resten van oude drukken, die eens voor de Katholieke Kerk in Fin land hadden gediend, ln de Universiteits bibliotheek te Helsingfors zouden verza meld worden. De stude dezer oude docu menten leidde tot de mogelijkheid van volledige reconstructie van een tot nu toe onbekend Manuale Aboense van 1522, zoo cok tot het terugvinden van Manuale Aboense in 1488 te Lübeck gedrukt, van meerdere exemplaren van een Missale ecclesia Upsaliensis, Strengmensis en Haf- niensis, en tal van andere belangrijke werken. De Universiteitsbibliotheek te Helsing fors telde reeds in 1922 2685 missaalbla den, die tot 359 missalia hebben behoord. Een eigen zaal is voor de liturgica inge ruimd. Volgens berekeningen zijn in Zweden en Finland 5000 a 6000 perkamenten codi ces tot inbinden van rentmeesterlijke re keningen gebruikt. Uit een en ander blijkt een hooge mid deleeuwsche cultuur in Noord-Europa. Spreker zal aan de hand van een twaalf tal teruggevonden missaal- en lectionaar bladen trachten te bewijzen, dat 't ver schijnsel: Liturgische perkamenten als rekeningsbanden en -mappen te gebrui ken, niet enkel in het Noorden systeem was, maar ook ln Duitschland veelvuldig voorkwam. De fragmenten, die spreker toont, heb ben zooals reeds de gaatjes uitwijzen, niet gediend als bindwerk, maar als mappen voor rentmeesters. Zij omvatten de rent meestersjaren: 158691: 1594; 1598; 1599; 1602 en 1608. De rentmeestersjaren vallen niet samen met het huidige burgerlijk jaar. maar met het middeleeuwsche magistraatsjaar in vple streken, ook van ons Vaderland; niet enkel in oud Gelder zooals te Roermond en te Nijmegen, maar b.v. ook in Gronin gen. Dat magistraatsjaar begon op 22 Febr., de Cathedra Petri, een der oudste feesten van het kerkelijk jaar. De rekeningen zijn dan ook gedateerd von Petri (in verschillende vormen ge schreven) uff Petri, met bijvoeging van het jaar b.v. 158687. Een rekening loopt van Bartholemaii bis Petri; dit is dus een halfJaarlijksche reke ning. Spreker toont aan met voorbeelden hoe noodig voor het verstaan van allerlei his torische zaken de kennis der liturgica ls. Slechts op een enkel stuk komt de naam van het rentmeesterschap voor: het ls Wertheim, in de buurt van Heidelberg. Toch zal nader onderzoek van de namen der rentmeesters wel tot meerdere zeker heid kunnen leiden. De Fiirstllch Löwenstein-Wertheim-Ro- senberglsche Domiinenkanzlei, waar spre ker zich toe wendde, gaf bereidwillig in lichtingen, waarvoor spreker dank brengt, doch kon niet alle vragen oplossen. Spreker brengt bijzonderen dank aan Dom Coebergh van de St. Paulus Abdij te Oosterhout, die belangrijke liturgische ge gevens verschafte. Daarna toont dr. Van Gils de fragmen ten van missalia en lectionarla, waaronder prachtige stukken van schrijfkunst. Spreker bespreekt termen als complen- da, dubbele complenda. collecta enz. on toont tal van merkwaardigheden, die vooral betrekking hebben op de Kerst- en de Vastenliturgie; zoo b.v. dat de asch op Aschwoensdag eertijds niet gewijd werd. Spreker komt dan op de schrijffouten, die bijwijlen uit het niet verstaan van den tekst voorkomen. Vooral vraagt spreker aandacht voor een prachtige miniatuur ln de hoofdletter N van Natalis. Het is een gevoelvolle voor stelling van Christus' geboorte, werk uit de 13de eeuw, die zeker de belangstelling van kunsthistorici verdient. Moest dr. De Vreese onlangs verlies van zeldzaamheden noteeren, spreker meent thans op een winst te kunnen wijzen. Spr. vraagt een onderzoek naar alle in ons land aanwezige middeleeuwsche litur gische fragmenten, en hoopt dat de Maatschappij onder haar leden weldra eenige llturglsten, van de kracht der Be nedictijnen te Oosterhout, moge tellen. Prof. dr. L. Knappert werd voor dit jaar tot voorzitter, gekozen.. RECLAME. 5494 Chief Whip zijn gegarandeerd zuiver— en bovendien Ze zijn de beste sigaretten voor Uw gezondheid! AR DAT tl LONDON BIOSCOPEN. Casino-Theater. In „De twaalf Roo- vers" maken we niet alleen kennis met ruwe roovers en daarbij behoorende vecht partijen, maar ook met menschen met een edele inborst, trouw en menschlievend. De film heeft een goed begin, daar ze ons direct verplaatst naar een schitterend verlovingsbal, dat ln natuurlijke kleuren opgenomen is. Op dit bal wordt de ver loving van Victor Gagarin en Natascha, een nichtje van gouverneur Maljutow ge vierd. Victor's vader echter, die dik in de schulden zit, krijgt geen uitstel om zijn wissels te betalen, ten gevolge waarvan hij tot wanhoop gebracht wordt en zelfmoord pleegt. Natascha wordt door valsch ver spreide geruchten hierover, gedwongen, de verloving te verbreken. Ze roept inmid dels de hulp van Victor in. die haar ont voert en haar in derhaast huwt. Juist nadat ze in den echt verbonden zijn, wor den ze opgespoord en Victor doodt in drift den gouverneur, die hem met zijn rijzweep wil slaan. Degradatie en deportatie zijn hiervan de logische gevolgen. Onderweg naar 't verbanningsoord knoopt hij vriend schapsbanden aan met Mitjucha, een me degevangene. Samen slagen ze erin te ontvluchten en na tal van omzwervingen worden ze opgenomen in een roovers- kamp. Wanneer dit door troepen omsin geld wordt, is 't slechts aan Victor te danken, dat de roovers de overwinning behalen. We zullen niet den spannenden inhoud verder vertellen, doch slechts dit: 't einde ls mooier, indrukwekkender, dan 't zich in de verste verte ook maar laat denken. Een keur van spelers verleenen hun medewerking in deze sterk gespeelde film. De voornaamste hoofdrol (Victor) is in zeer goede handen bij Hans Adalbert von Schlettow. Een extra-vermelding ver dient ook Frltz Kampers als Mitjucha voor zijn geestig spel. De vrouwelijke hoofdrol (Natscha) wordt goed gespeeld door Lien Deyers, terwijl de regisseur voor een vlot geheel gezorgd heeft. Het pro gramma, wordt gecompleteerd door een uitgebreid voorprogramma, o.a. journaal, een natuurfilmpje en een paar kluchten, zoodat we dit programma deze week warm kunnen aanbevelen. Luxor-Theater. Met „Voorloopige Hechtenis" Voruntersuchung) als eerste film der nieuwe productie heeft de Ufa een verrassend goede greep gedaan, welke de glorie harer vooraanstaande positie, zoo mogelijk nog zal versterken. Robert Slodmak's meesterhand schiep hier een opzienbarend filmwerk, dat wellicht juist in de sobere schildering der schrijnende zielsconflicten z'n grootste kracht vindt „Voorloopige Hechtenis": het moordpro- ces Berndt! Een student, beschuldigd van moord op z'n vriendin Erna, met wie hij vlak vóór het drama een heftige scène had, toen hij, in verband met zijn gevoelens voor een andere vrouw, de rela ties wilde verbreken. Wie is die tweede minnares?wie de vriend, aan wlen Berndt den vermisten sleutel van Erna's woning zou hebben gegevenIn de adembeklemmende sfeer van het vóór- onderzoek waarbij Gustav Fröhlich als de beklaagde en Albert Basserman als dr. Bienert, de rechter-commissaris, meester lijk spel brengen dringt heel langzaam de overtuiging van Berndt's onschuld door en bijtend scherp voegt de rechter-com missaris hem toe: Noem mij den vriend, die den sleutel kreeg en ik noem u den moordenaar"Dan stijgt de spanning tot duizelingwekkende hoogten, dank zij Slodmak's geraffineerde regie, die alle hulpmiddelen der moderne filmtechtiek te baat heeft genomen om 'n zeer boeiend drama te scheppen, dat z'n climax vindt in de mededeeling aan dr. Bienert. dat de onbekende vriend zijn zoon is en dat de sleutel in diens bezit was gevonden! „Noem mij den vrienddoch dr. Bie nert spreekt den naam niet uit. bezwijkend bijkans in den strijd der zielsconflicten tusschen plicht en vaderliefde. Een diep menschelijk beeld van een tot wanhoop gebrachten vader, die tot den laatsten snik wil vechten voor het behoud van zijn kind. De rest van het gebeuren blijve hier verder achterwege om de spanning voor de toeschouwers niet onnoodig te verklei nen. In de film zelf mag de oplossing be schouwd worden als 'n uitstekende vondst, die zorgt dat het verhaal op peil blijft en nimmer één der gebruikelijke inzinkingen vertoont„Voorloopige Hechtenis", mag als drama haar fouten hebben, en na afloop ruimte bieden voor velerlei vragen, zij is in ieder geval de clou van dit nog Jonge filmseizoen Trianon-theater. „Je moet maar bof fen", de Hollandsche vertaling van het „Kopf über ins Olück" is de titel van de hoofdfilm in het theater aan de Bree- straat. Wie zou dat. vooral in de tegen woordige benarde en wankele tijdsom standigheden ook niet graag wil len? In het gewone leven komt het te genwoordig niet meer dikwijls voor, dat het geluk, iemand zoo maar in de schoot valt: daarvoor ga men liever naar de bioscoop, waar met fantasie en een dosis romantiek, datgene voor het oog getoo- verd wordt, waarop menigeen in stilte wacht. In een aardige en vlotverloopende ge schiedenis volgen wij de avonturen van Marcel Durant, den verkooper in het modehuis Jules Damas, die op een span nende wijze uiteindelijk het eenvoudige chocolademeisje Madelaine in zijn armen sluiten mag, nadat zij beiden als „baron" en als „dame van de wereld" een gansch andere rol gespeeld hebben, dan in hun eenvoudig leventje eigenlijk past. Als dan Marcel, door de toevallige omstandighe den, waarin hem dit verhaal gebracht heeft, ten slotte daarenboven nog een uitstekende positie heeft verkregen, voe len alle toeschouwers zich tevreden en blij gestemd, evenals de acteurs en actrices op het witte doek Jenny Jugo, Fritz Schultz en de pittige Truus van Aal ten die op een buitengewoon geani meerde wijze, dit comédletje vertoonen. Een film, waarbij een ieder zich ongetwij feld uitstekend amuseeren kan! Voor de pauze de boeiende film „Het signaal in den storm" met George Ban croft in de hoofdrol. Diens naam zegt den trouwen bioscoopbezoeker reeds genoeg! Ook deze week wordt nog de sprekende film van het 3 Octoberfeest vertoond, Het Hollands- en Fox Movietone-nieuws zorgen weer voor het gebruikelijke we- reldallerlel vol variatie. ZWARE BINNENBRAND. BIJ DE KOEK- EN BANKETFABRIEK DER FIRMA J. C. v. d. STEEN CO. Vanmorgen even voor negen uur is door tot dusverre onbekende oorzaak brand uitgebroken in de koek- en banketfabriek der firma J. C. van der Steen Co., ge vestigd aan de Pieterskerkgracht 18 en 20. De brand is ontstaan in de suikerwerk- afdeeling, welke ongeveer in het midden van het pand is gelegen tusschen de Lan- gebrug en de Pieterskerkgracht. Het vuur vond in het droge materiaal in deze afdeeling en de daarby gelegen droogkamer gretig voedsel en in minder dan geen tijd sloegen de vlammen aan de Pieterskerkgracht-zijde uit het dak. De brandende suiker ontwikkelde dichte rookwolken. Het personeel, dat al van zeven uur af aan den arbeid was, staakte onmiddellijk de werkzaamheden en begon de voorradige doozen bonbons, suiker werken e.d., welke in groote hoeveelheid in de benedenverdiepingen lagen opge slagen, in allerijl naar buiten te dragen en in de school van het Genootschap Ma thesis Sclentiarlum Genitrix en in de garage der firma in veiligheid te brengen. Ook verschillende omwonenden oor deelden het raadzaam hun voorwerpen van waarde bij elkaar te zoeken, om in geval van uitbreiding van den brand, on middellijk de vlucht te kunnen nemen. Gelukkig bleek deze maatregel over bodig, hoewel het er aanvankelijk niet naar leek. De politie bestreed het vuur het eerst met één slang op de brandkraan, doch kon tegen de vlammenzee weinig uitrichten. Toen de motorspuit eenmaal goed en wel ln actie was en met 5 stralen den brand van alle kanten bestreed, nam het vuur zienderoogen in hevigheid af en na een halfuur was men den brand vol komen meester. Hierbij werd een nuttig gebruik gemaakt van de Magirus-ladder, welke uitnemende diensten bewees. Aangezien geen water in de onmiddel lijke nabijheid was, werd de motorspuit opgesteld aan het Rapenburg. Erg vlot ging dat aanvankelijk niet; eerst bleek de groote zuigslang te kort om het water te bereiken waardoor er opnieuw met den zware auto gemanoeuvreerd moest worden om den wagen zoo dicht mogelijk bij den walkant te brengen en daarna duurde het geruimen tijd voordat de slangen over een afstand van eenige honderden meters wa ren uitgelegd en aangekoppeld. Maar toen er eenmaal water werd gegeven, was het pleit in een korte spanne tijds beslecht. Alleen de suikerwerk-afdeeling brandde totaal uit, terwijl de daaronder gelegen koek- en banketbakkerij en de magazijnen aanzienlijke waterschade bekwamen. Kostbare machinerieën gingen niet ver loren; de eenige machine, die gevaar liep. kon weggesleept worden, juist eenige mi nuten voordat een tusschenmuur met donderend geweld instortte. De schade, welke zelfs niet bij benade ring te schatten is, wordt door verzeke ring gedekt. Alles was tegen beurspolis verzekerd, ook tegen bedrijfschade. De heer Van der Steen was van meening dat het bedrijf geen stagnatie zal be hoeven te ondervinden. Het nablusschingswerk duurde nog ge- ruimen tijd voort; de tweede motorspuit behoefde niet in dienst te worden gesteld. Op het terrein van den brand zagen wij o.m. wethouder Romijn en later ook wet houder Tepe; verscheidene raadsleden, den commissaris van politie en den brand weercommandant en onder-commandant. Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistente slaagden de dames E. II. Hissink (Utrecht) en J. van Dorp (Rotterdam). De bij het 4de regiment Inf. overge plaatste en bij het Vrijwillig Landstorm- korps Luchtwachtdienst werkzaam ge stelde kapitein der Jagers A. den Hertog, blijft te 's-Gravenhage ln garnizoen. Hiermede verwijzen wij naar een in ons blad voorkomende publicatie van B. en W. van Leiden betreffende een cur sus in Esperanto in de Gem. Kweekschool voor Onderwijzeressen en Onderwijzers. De in deze gemeente woonachtige dienstplichtigen van de lichting 1916, die hun militaire uitrustingstukken moeten inleveren, worden herinnerd aan hun verplichting om zich daarvan te kwijten op 12 of 13 October a.s. in de stemkamer van de Stadsgehoorzaal (ingang aan de zijde van de Aalmarkt) alhier. Omtrent het tijdstip van aanmelding raadplege men de van den burgemeester ontvangen kennisgeving. Maandag 12 Oct. 8'/i uur is de eer ste bijeenkomst van de vrouwenclub in het Leidsche Volkshuis. Aan de hand van mooie gekleurde lichtbeelden zullen we een reisje maken in Indië. Zie kleine advertentie. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf is van het motorschip „Hoop op Wel vaart", liggende aan de Beestenmarkt plotseling de giermast afgeknapt en te recht gekomen op een vrachtauto en een ijzeren hek. De motorkap van den auto werd totaal vernield; het hek werd zwaar beschadigd. In de omgeving van het politiebureau, n.l. op het Steenschuur en aan de Lange- brug.^ijn gisteren weer twee rijwielen ont vreemd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het tweede kabinet Brüning. - De ver deeldheid der Engclsche liberalen. In Duitschland Is het tweede kabinet Brüning gevormd. Volgende wijzigingen zijn aangebracht; Rijkskanselier dr. Brüning neemt het ministerschap van buitenlandsche zaken voor zijn rekening; generaal Groener, rijksminister van verdediging, krijgt de portefeuille van binnenlandsche zaken er bij; Treviranus, tot nu toe minister zon der portefeuille, wordt minister van ver keerswezen; staatssecretrals Joel wordt minister van justitie en prof. Warmbold wordt minister van economische zaken. Heengegaan zijn de ministers Curtius, Wirth en von Guerard. Alles bij elkaar genomen, kan moeilijk worden ontkend, dat Brüning een heel eind naar rechts is afgezakt. Bovendien is zijn prestige ongetwijfeld geschaad door de vele weigeringen, die hem van ver schillende zijden ten deel vielen. Mede de oorzaak, dat zijn kabinet nog niet vol ledig is, zoodat dit een ware „noodoplos sing" is geworden. Zwak, uitermate zwak, is de positie van dit nieuwe kabinet. Vooral ook het feit, dat een generaal aan Binnenl. Zaken komt, zal links, zelfs al erkent men daar Groener als goed republikein, ontstem men en over dictatuur doen spreken. Zal Brüning met dit kabinet den Rijks dag kunnen overwinnen? We zullen het moeten afwachten, doch erg gunstig lijkt het niet, daar de Duitsche Volkspartij van oordeel is, dat nog verder naar rechts aansluiting had moeten worden gezocht en vermoedelijk tegen de regeering zal stemmen. Het z.g. „groene front", waar mede de landbouwpartijen worden be doeld, sprak zich reeds uit tegen Brüning! Waar echter de partijen in Duitsch land tot het laatste oogenblik plegen te zwenken, is moeilijk eenige horoscoop te trekken. In Engeland gaat Lloyd George op het oorlogspad tegen de liberale partij van sir Samuel c.s. Hij neemt de partijkas enz. evenwel mee. In drie deelen liggen de Engelsche liberalen nu uit elkaar; de aanhang van resp. Lloyd George, de libe rale ministers in het kabinet Mc Donald en sir Simon. 2—1

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 2