72sïé Jaareanp ZATERDAG 10 OCTOBER 1931 No. 21951 0FFICIEELE KENNISGEVING TER OVERPEINZING. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. ZWARE BRAND IN EEN KOEKFABRIEK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN :i 30 Cts. per regel voor advertentlên uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:i Voor Leiden per 3 maanden 1.2.35, per week f.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 '4- portokosten. Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. CURSUS IN ESPERANTO verbonden aan de Gem. Kweekschool v. onderwijzers (essen). Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de lessen van den cursus in Esperanto zullen aanvangen in de eerste week van No vember. De cursus is toegankelijk voor onder wijzers (essen) en, met goedkeuring van hun College, ook voor hen, die de akte als onderwijzer (es) niet bezitten. Door de cursisten ls alleen een geringe bijdrage in de kosten van vuur en licht verschuldigd. Schriftelijke aanmelding bij den Direc teur der Kweekschool voor 20 Oct. a.s. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 October 1931. 5558 HERFST. Thans is de herfst volgens den kalender tot ons gekomen doch niet alleen volgens den kalender. De weersgesteldheid was wel geschikt om er ons aan te herinneren, dat we op weg zijn naar den winter. Den zomertijd hebben we dus achter den rug. We zeggen met opzet: zomertijd en ni^t: zomer, omdat dit jaar ons heel weinig zomersche dagen gebracht heeft. 'tWeer was als het ware een teeken van de on gunst der tijden. Het bracht niet wat we verwachtten en wat ons welkom geweest zou zijn. Met dat al, de één en twintigste September bracht het begin van den herfst en we dienen er op bedacht te wezen, dat we\den winter tegemoet gaan. Hoe ouder men wordt, hoe meer het den schijn heeft, alsof de tijd sneller wieken krijgt. Dat is natuurlijk niet anders dan zuivere inbeelding. Een jaar heeft steeds driehonderd vijf en zestig dagen en een dag altijd vier en twintig uren. De klok tikt niet sneller, omdat wij ouder geworden zijn, noch heeft ze een slakkengang in de kinderkamer. Het is zuivere inbeelding. Maar wie op den levensweg vordert kan vaak de gedachte niet van zich afzetten, dat vroeger de tijd langzamer voortschreed. Zoo hebben wij en ongetwijfeld met ons degenen, die reeds een halve eeuw op dit onder- maansche vertoefden, de gedachte, dat ook deze slechte zomer zeer snel voorbij gegaan is. Wat heeft die ons gebracht? In de wereld onrust en bange vrees! In de vaste vacantiedagen slecht of tamelijk slecht weer. De oogst is maar matig, als we de rekening gaan opmaken. We kunnen de uiteindelijke afrekening op maken, omdat het begin van den herfst het einde van den zomer beteekent. Maar als de zomer niet bracht, wat we ervan verwachtten; waarop we misschien zelfs meenden aanspraak te mogen maken, dan hopen we op een mooi najaar. Deze teleur stelling en deze hoop zijn een duidelijk beeld van het leven van zoo heel veel menschen. De jeugd wordt niet zelden genoemd de lente des levens. Het ls het jonge leven, dat nog gaaf is en de belofte in zich heeft van heel wat goeds en schoons, maar niet minder de mogelijkheid van teleurstelling en uitblijven der vervulling van wat in de kiem aanwezig is. Dan komt de zomer, de middelbare leeftijd, wanneer gearbeid moet worden; waarin een menschenMnd tot volle ontplooiing brengen moet wat als een mogelijkheid in de dagen der jeugd sluimerend in hem was. Maar ach, ook deze zomer valt niet steeds mee. Ook hier valt te gewagen van tegenslag, van teleur stelling. van onvervulde idealen. Het kan ook moeilijk anders. Iemand, die over vraagt. moet teleurgesteld worden in wat hij ontvangt. Welnu, wij zijn geneigd het leven te overvragen. Vandaar, dat we niet ontvangen, wat we zoo gaarne zouden willen hebben. En v/at we vragen moet de zomer des levens ons brengen. Is het dan wonder, dat de zomer ons teleurstelt, ge lijk in de natuur de zomer, die achter den rug is, ons teleurgesteld heeft, omdat ze niet gaf wat we van hem verwacht had den; veel mooi weer en heldere zomer sche dagen. Maar misschien, dat de herfst van plan is ons nog veel te vergoeden. Men kan het niet weten en daarom hoopt men. De herfst is de tijd van de. aftakeling. De boomen laten hun bladeren vallen. De bloemen houden de een na de ander op ons met haar bloei te verheugen, De dagen worden zichtbaar korter. Des morgens en des avonds hangt een koude nevel over de velden. De najaarsstormen zullen komen en wanneer de herfst haast onmerkbaar overglijden zal in den winter, dan is de natuur, wier ontwaken ons zooveel vreugde gebracht heeft, afgetakeld. Het is voorbij. Weldra legt dan het afgeleefde jaar het hoofd in den schoot der eeuwigheid. En toch heeft diezelfde herfst iet-s, dat be koort en met dankbaarheid vervullen moet. Immers dit jaargetij brengt de ver vulling. In de lente bloeit het allerwege. Maar de bloesems vallen af zonder dat ze ooit tot vruchtzetting komen. Veel jonge vruchtjes brengen het ook nooit, verder dan een vroegen dood. De herfst doet ons fcien, wat van al die lente-beloften werke lijkheid geworden ls. De oogst wordt bin nengehaald. De schuren liggen vol. De fruitkelders zijn goed gevuld. De aard appelen zijn ingekuild. Het koren wordt gedorscht en gemalen. Dat is al belofte vervulling. En omdat de herfst die brengt, heeft hij meer waarde dan de schoone lente en de volle zomer. Ook wij hebben gestaan in de lente, dat is in de opgang van ons leven. Ook wij droegen misschien rijke beloften in ons. De zomer des levens is gekomen, de tijd om deze belofte tot werkelijkheid te doen worden. Nu kwam misschien de herfst voor ons reeds in het zicht. Misschien is de herfst des levens er al. De vraag mag dus gesteld worden: is deze levensherfst bij ons vervullingstijd? Kunnen we. terug ziende op ons leven, verzamelende don oogst der jaren, gewagen van rijpe en goede vruchten? Is die vraag ongepast? Allesbehalve. Immers niet alleen van ons geestelijke leven geldt de vermaning des bijbels: Ik heb u gesteld, opdat ge veel vrucht zoudt dragen. De herfst daar bui ten komt dus tot iedereen, van welken leeftijd hij ook moge wezen, met den eisch om rekening en verantwoording af te leg gen van het leven. Die nog in de lente zijn, dat ze zulk een kijk op het leven zich ver werven. waardoor de mogelijkheid tot vruchtbaarheid wordt geschapen. Die reeds in den zomer zijn om te zorgen, dat hun leven in de vervulling steeds meer de belofte dekt. Die reeds de herfst des levens binnen traden, dat ze zich rekenschap afleggen van wat hun leven was en bracht. Zoo bezien is de herfst niet zonder geestelijke beteekenis en is de herfst des levens van groot belang. DOOPSGEZINDE GEMEENTEDAG. De Doopsgezinden in Zuid-Holland, Zee land en Noord-Brabant houden op Zondag 18 October a.s. te Leiden hun jaarlijk- schen gewestelijken gemeentedag. De dag begint met een kerkgang bij Ds. Bonga. In de middagbijeenkomst zal mej. M. Ens uit Deventer een lezing houden over „Aan raking met Buitenlandsche Doopsgezin- J den", terwijl des avonds door eenige 5 jongeren een door ds. L. Bonga geschreven j religieus spel zal worden opgevoerd. De bijeenkomsten worden opgeluisterd door muziek en zang. Verder vermeldt het pro gramma een paar gemeenschappelijke maaltijden en een bezoek aan den Hortus. OUD-WETHOUDER J. DE LANGE Bij zijn a.s. 70sten verjaarifag. De heer J. de Lange. Een zeer geacht en zeer bekend inge zetene onzer gemeente hoopt, gelijk ge meld, a.s. Maandag zijn 70sten verjaardag te vieren. Het is de heer J. de Lange, een uiterst vooraanstaande persoonlijkheid, speciaal in A.R. kringen, die zich door zijn voortreffelijke eigenschappen tijdens de uitoefening van zijn talrijke functies de eerbied van partijgenooten zoowel als van andersdenkenden heeft weten te ver werven. Een man van beginsel, een rots vast type, in vele opzichten een" leidende figuur, ter zake kundig en iemand, die het woord te zijner beschikking had, hoe wel hij er fel mee striemen kon. In de jaren van zijn kracht, een man, wien niets te veel scheen, iemand die steeds over een helder oordeel beschikte en van de hem ter bestudeering voorgelegde vraag stukken een diepgaande studie maakte. De heer de Lange, een „self made" man, was vroeger lid van de firma Korevaar en de Lange, houthandelaars en aanne mers te Zoeterwoude. Reeds een jaar na de annexatie van een gedeelte dezer gemeente door Leiden, werd hij met een groote meerderheid in 1899 tot lid van den Leidschen Raad gekozen. Jarenlang was de heer de Lange diaken en ouderling der Ger. Kerk en penningmeester van de Chr. Kweekschool voor onderwijzers. In 1902 werd hij candidaat gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamer in de vaca ture van Kempen. Er ontketende zich een enorme strijd om deze verkiezing, tegen over niemand minder dan prof. van der Vlugt, die tenslotte met slechts een meer derheid van 11 stemmen werd verkozen. Zijn werkzaamheden hadden reeds zoo danig de aandacht der Regeering getrok ken, dat in 1903 zijn benoeming volgde tot burgemeester der gemeente Ouds hoorn, waar hij door de geheel uit vrij zinnige leden samengestelde raad, zooals vanzelf spreekt, niet bepaald met open armen werd ontvangen. Dank zij echter zijn beminnelijk optreden, zijn groote ijver en plichtsbetrachting, zijn stipte nauwkeurigheid een eigenschap, die hij trouwens ook van anderen eischte wist hij ook hier onmiddellijk alle harten, ook van die zijner tegenstanders, te winnen. In 1908 werd de heer de Lange benoemd tot burgemeester van een grootere ge meente, n.l. Nijkerk, waar deze harde wer ker, wiens onpartijdig, strikt rechtvaardig oordeel ook hier de aandacht trok, even eens de achting van talloozen verwierf. Op een zeldzame wijze wist hij zich hier te onderscheiden tijdens den grooten watersnood in 1916. Daarbij is door hem ontzaglijk veel werk verricht: zelf leidde hij de organisatie der distributie en zorgde letterlijk voor alles. Dank zij zijn vast beraden en energiek optreden, werd tóoh nog veel gered, wat anders onherroepelijk verloren zou zijn geweest. De taak hem te Nijkerk opgelegd, bleek echter te zwaar: met geknakte gezondheid keerde hij in 1917 naar Leiden terug en vestigde zich in dezelfde woning, waar hij ook vroeger altijd had gewoond. Ook trok de heer de Lange zich volkomen uit de politiek terug, maar de rust was slechts van korten duur, want reeds na één jaar maakte hij al weder deel uit van den Leidschen Raad, gekozen door het eerste kiesdistrict met groote meerderheid van stemmen, terwijl hierbij als merkwaardig heid kan vermeld worden, dat dit district een liberaal bolwerk was. In 1922 trad de heer de Lange op als Wethouder van Financiën en Volkshuis vesting in de vacature prof. van der Pot, die dat jaar naar Groningen vertrok. Slechts 8 maanden werd het wethouder schap door hem bekleed: toen kón hij niet meer. Doch ook gedurende dezen tijd heb ben onze stadgenooten ervaren, welk een j groote steun van dezen man is uitgegaan. De heer de Lange was tevens mede oprichter en van 19051922 penningmees ter van het Chr. Sanatorium te Harder wijk en ook hier ontpopte hij zich als een man van beteekenis en als een eerste klas boekhouder. Met zeer groot leedwezen zag het Bestuur hem dan ook in 1922 heengaan. Sindsdien bleef de heer de Lange buiten alle actie, hoewel hij tot den huidigen dag toe, nog een levendig belang stelt in alles, wat om hem geschiedt. Tenslotte zij nog de aandacht gevestigd op het feit, dat de heer de Lange zich immer een voortreffelijk huisvader heeft betoond, die zijn kinderen een uitstekende opvoe ding wist te geven, zoodat zij nu goede betrekkingen in ons land, zoowel als ln Indië bekleeden. Ongetwijfeld zal het dezen Ingezetene op den dag der feestviering niet aan een zeer groote belangstelling ontbreken: velen zullen zich gedrongen gevoelen den heer De Lange, die hoewel nu ambteloos nog onverflauwd de belangen van Kerk en Staat volgt, de hand te drukken. Moge het een schoone dag voor dengeen wor den, aan wien ook onze stad zoo onnoem lijk veel te danken heeft gehad! DAt ls onze oprechte wensch! DE MOLEN VAN NOORDMAN GERESTAUREERD. Foto Slegtenhorst. BINNENLAND. De nieuwe voorstellen van B. en W. van Lelden inzake den Stadhuisbouw en het standpunt der C. v. F. (2e Blad.) De heer H. van Zonneveld, te Sassen- heim, heeft zijn benoeming tot voorzitter van de vereeniging „De Narcis" aange nomen. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad.) Steun aan de suikerbietencultuur. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad.) Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den handel in alcohol-houdende dranken. (Binnenland, 2e Blad.) Een zwendelaffaire te Amsterdam; een advocaat gearresteerd. (Gemengd, 2e BI.) Verschenen is het rapport betreffende het drama op Ameland. (Gemengd, 2e Blad.) ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal-exairiën rechtsgeleerdheid de heer H. C. Sandrock (Leiden) en voor het candidaats-examen klassieke letteren de heer H. J. M. Broos (Den Haag). DE BRANDWEER. Bij de drukkerij Louis H. Becherer is het jaarverslag van de Brandweer in druk verschenen. Wij lezen erin, dat gedurende het jaar 1930 plaats hadden: 19 schoorsteenbran den; 31 kleine binnenbranden; 2 zware binnenbranden, 4 kleine uitslaande bran den, 2 zware uitslaande branden, 2 scheepsbranden, 15 buitengewone bran den. Totaal 75 branden, terwijl nog 11- maal de brandweer werd gealarmeerd op vermoeden van brand of voor het instel len van een onderzoek. DE VERPLAATSING VAN BOERHAAVE S VOETSTUK. Na, gelijk wij gisteravond meldden, reeds tot den overweg aan den Rijnsbur- gerweg te zijn versleept, is het voetstuk van het Boerhaave-standbeeld in den afgeloopen nacht verder vervoerd. Onder toezicht van den waarnemend-adjunct directeur van gemeentewerken, den heer D. Y. Lem en den opzichter A. J. Leget namen vannacht om halféén de werk zaamheden een aanvang Om even een uur, precies op tijd, was de overweg „genomen" en kon de „groote reis" naar de Oegst- geesterlaan een aanvang nemen. Daar aangekomen werd het voetstuk op zijn nieuwe plaats gezet, zoodat het wachten thans is op het plaatsen van het beeld, waarna de schuttingen zullen kunnen verdwijnen en Boerhaave vanaf zijn nieuwe standplaats de drukte bij den ingang van het Nieuwe Academische Zie-» kenhuis zal gadeslaan, Men zal zich herinneren, dat ln den afgeloopen zomer van den houtzaagmolen der firma Noordman aan den Haagweg een wiek werd afgeslagen. Hoewel de molen sinds gerulmen tijd geen dienst meer doet als gevolg van de electrificatie van het bedrijf, hebben de firmanten, met het oog op het feit, dat ln de laatste jaren zoovele molens worden opgeruimd, besloten den molen toch te laten restau- reeren. Er werd een geheel nieuwe roe aangebracht en dezer dagen zijn de her stellingswerken beëindigd. Wij geven hier boven een foto van den gerestaureerden molen, voor welks behoud velen de firma Noordman oprecht dankbaar zullen zijn. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. B. E. Feld, Vischmarkt 6, Lelden, Manu facturen. Opheffing filiaal Vischmarkt 4, Lekten. (Winkel in gordijnstoffen en aanverwante artikelen). BUITENLAND. Een tweede kabinet-Brüning in Duitsch- land gevormd. (Buitenland, le Blad.) De verdeeldheid onder de Engelsche li beralen (Buitenland, le Blad.) Volkenbondsraad en Amerika in het Chineesch-Japansch conflict. (Buitenland, le Blad.), LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND." Crisis en Liberale Politiek. In de serie lezingen over het onderwerp „Crisis en Liberale Politiek" spraken gis teravond in het Graanbeursgebouw mej. dr. E. C. van Dorp en prof. ir. C. L. van der Bilt voor de Leidsche afdeeling van den Vrijheidsbond. Nadat de voorzitter, prof. dr. B. D. Eerdmans, in zijn ope ningswoord de beide sprekers had welkom geheeten en gewezen op de belangrijkheid •:der lezingen ln den tegenwoordigen tijd, £was het woord aan prof. ir. C. L. van der Bilt. Deze zette vrijwel analoog aan zijn lezingen, reeds elders in den lande uitge sproken, de oorzaken van de huidige crisis uiteen en belichtte daarbij de maatrege len door de regeering genomen. Spr. zag Foto's Bleuzé Hedenmorgen heeft een vrij zware binnenbrand gewoed op de bovenverdiepingen van de Koek- en Banketfabriek der firmaJ. C. van der Steen en Co. aan de Pieters kerkgracht alhier. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar het verslag. Onze fotö fi. toont 'de brandweer in actie.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1