72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 9 October 1931 Vierde Blad No. 21950 UIT DE PERS. VRAGENR55RBIEK. UIT DE RIJNSTREEK. De nieuwe Koningin-Emmasctiool te Alphen a. d. Rijn. SCHEEPSTIJDINGEN. DE SALARISKORTING VOOR RIJKSAMBTENAREN. Meerdere maatregelen zullen noodig zijn. De „Standaard", onder hoofdredactie van dr. Colijn, schrijft o.m. over de sala ris-korting der rijks-ambtenaren: Een hiervoor in de plaats tredende algemeene verhooging van de bestaande rijksinkomstenbelasting achten wij niet rechtvaardig, omdat de verhooging ook hen zou treffen, die reeds zwaar onder de gevolgen van de economische crisis lijden. Ook varianten daarop, als een conjunc tuurbelasting. moeten, naar wij meenen. afsluiten óf op administratieve bezwaren en kosten, óf op de zeer ongelijkmatige belasting van de contribuabelen, welke daarvan het gevolg zou zijn. Bovendien zal er rekening mede gehou den moeten worden, dat binnenkort de noodzakelijkheid zal blijken van nog an dere maatregelen dan de door de Regee ring voorgestelde, om 's lands financiën in gezonden staat te houden. Veel te weinig is men nog doordrongen van de ernstige gevolgen der wereldgebeurtenissen, ook voor 's Rijks schatkist. Willen wij dan alles afwijzen wat aan de hand gedaan wordt en de salariskor ting zonder meer accepteeren? Neen, zoo staat de zaak niet. Wij hebben tegen de door de regeering ontwikkelde gedragslijn groote bezwaren. De motiveering welke in de Millioenen- nota voor de salariskorting gegeven is, noemen wij. zacht gezegd, zwak. Het ge beurde in de laatste jaren met betrekking tot het salarisvraagstuk. maakt deze mo- tiveering nog zwakker. Het is zeker onge- wenscht telkens in de salarisregeling wij ziging te brengen, mede omdat de gevol gen daarvan voor den individueelen amb tenaar niet behoorlijk te overzien zijn. Zelfs hebben we op bepaalde onderdeelen van de salarisregeling veel critiek. en we zien zeer wel in. welke gevolgen de kor ting moet hebben voor velen, die van een bescheiden, soms klein salaris moeten leven. Er zijn ook onder onze lezers men- schen, die voor dit alles te weinig oog hebben, die tengevolge van zorgen, waarin zij zelf verkeeren, of waarmede zij dage lijks aanraking hebben, veel te eenzijdig oordeelen, als zij uitspreken, dat de ver laging van het salaris der rijksambtenaren het summum van billijkheid is. Hoe be grijpelijk dit standpunt ook moge zijn, ge let op het moeilijke, zorgelijke leven van velen, juist is het niet. Echter aan de andere zijde kunnen wij het pleit niet opnemen voor maatregelen, welke in de gegeven omstandigheden ze ker niet verdedigbaar zijn. Wij achten het niet in overeenstemming met een solide financieele politiek, een grooter bedrag der overschotten van vroegere jaren ten goede te doen komen aan 1932, of een deel der gelden van het Leeningfonds te ge bruiken voor den gewonen dienst. De eisch der Sociaal-democraten 25 pCt. bezui nigen op de militaire uitgaven is er een óf van onverantwoordelijke lieden, óf van menschen. die een ontstellend tekort aan inzicht verraden in het karakter dezer uitgaven. Wij willen de berekening wel eens zien. waaruit zou blijken, dat aan dezen eisch te voldoen is, zonder korting op de militaire pensioenen, ponder verla ging der militaire salarissen of ontslag van personeel op groote schaal. Dat zijn toch maatregelen waartegen de Sociaal-demo craten zich verzetten? Een verder gaande benzinebelasting schijnt ook niet wel ver dedigbaar. nu gebleken is, dat deze extra zwaar zou drukken op een niet geringe groep van nijvere hardwerkende en sober levende burgers. Blijft over: verhooging van bepaalde accijnzen, bijv. die op wijn en bier, of een ingrijpende verdere bezui niging. Kan daardoor de korting vermeden wor den. wij zullen het toejuichen. In elk ge val rekenen wij er op, dat de Regeering het gemeen overleg niet zal terzijde stel len. De minister van financiën had zich over deze zaak (het financieel beleid) niet in het openbaar moeten uitlaten, zooals hij gedaan .heeft in het interview. Dit schaadt een vruchtdragend overleg. Regeering en Staten-Generaal behooren saam te werken. Kan deze samenwerking een voor de ambtenaren gelukkig resul taat hebben zonder het gezonde finan cieele beleid te schaden of onrechtvaar dige maatregelen noodig te maken, wij willen de eersten zijn om daarvan te zeg gen: het is verblijdend. Maar wij waarschuwen tegelijk tegen overdreven verwachtingen. Wat velen ter vervanging van de Regeeringsmaatregelen voorstellen, zal. indien niet alle voorteeke nen bedriegen, binnenkort noodig blijken naast de nu voorgestelde maatregelen. We zijn nog maar aan het begin van de ellende. RECLAME. K. te L. Er bestaat inderdaad een krankzinnigengesticht in de omgeving van Utrecht, n.l. te Den Dolder. P. van D., te N. Noordwijk, Katwijk a. d. Rijn. Rijksdorp. Wassenaar, Den Haag, Rijswijk. Hoornbrug. Delft, Rotter dam. Wevershoek, Rijsoord. Zwijndrecht, Dordrecht. Willemsdorp. Moerdijk, Zeven- bergschenhoek. 3 Hoefijzers. Terheyden, Breda. Princenhage, Rijsbergen, Zundert. Wernhout. grens. Brasschaet. Merxèm, Antwerpen. Totaal 148 K.M. De kortste weg van Antwerpen naar Schooten is ons niet bekend. P. van W.. te L. Raadpleegt u eens een aquariumhouder; daarvoor kunnen naar ons medegedeeld wordt, verschillen de oorzaken bestaan. W. H. Ote L. De kosten bedragen 3de klasse enkele reis f. 6.25. Vertrek Leiden 8 u. 25. Aankomst R'dam 8 59, overstappen; vertrek R'dam 9.29. Aank. Eindhoven 11.44, vertr. Eindhoven 11.50, aankomst Sittard 13 07; vertrek Sittard 13.17. Aankomst Maastricht 13.42 Voor overstappen informeeren bij trein personeel. Vertrek Maastricht 16.19 Aan komst Sittard 16.44 overstappen; vertrek Sittard 16 49. Aankomst Den Haag 2046. overstappen; vertrek Den Haag1 20.54, aankomst Leiden 21.05. G. IJ. te L. Naar ons bericht wordt bestaat er hier ter stede wel degelijk een vereeniging van mondharmonicabespejers, n.l. de Mondaccordeonclub „Kunst en Genot". Het secretariaat is gevestigd 4de Binnenvestgracht 41. Bovendien is hier nog de Chr. mondhar- monicavereeniging „Crescendo" en de Neutrale Ver. „Bravo", van welke beide vereenigingen de heer J. J. v. d. Reyden, Hooge Rijndijk 62, directeur is. KON ZIJN SOKKEN NIET AANKRIJGEN. Had een half uur noodig om op te staan. Al vijftig jaar rheumatiek. Vijftig jaar verdroeg deze man uit Dord recht zijn pijnentoen ontdekte hij dat hij er in een paar maanden af kon zijn. Uit den brief, dien hij schrijft, kunt U zien dat zijn rheumatiek zeer ernstig was. „Van mijn 11e tot mijn 60e jaar werd ik steeds door hevige pijnen gekweld. Mijn werkzaamheden brachten mede. dat ik 's morgens heel vroeg op moest, maar het gebeurde vaak, dat ik alleen voor het uit bed komen meer dan een half uur noodig had. Verder moest ik net als een kind ge holpen worden om mijn sokken aan te trekken enz. Thans, na het gebruik van slechts 3 flesschen Kruschen. beveel ik het uit dankbaarheid voor mijn genezing iedereen, die aan dezelfde kwaal lijdt, ten zeerste aan." - Dordrecht. J. F. U moet de rheumatiek dooden, voordat het U neervelt. Zorg dat de rheumatiek U niet steeds erger in zijn klauwen krijgt, i zoodat Uw gepijnigde gewrichten U ten slotte noodzaken het bed te houden. Zoek de grondoorzaak van Uw rheumatiek. NU, en neem maatregelen die oorzaak te ver wijderen. Rheumatiek is het gevolg van een teveel aan urinezuur in het lichaam. Twee bestanddeelen in Kruschen Salts hebben het vermogen urinezuur op te lossen. Andere bestanddeelen van dit zout helpen de natuur deze opgeloste kristallen door de natuurlijke kanalen te verwijderen. Verder zijn er weer andere zouten in Kruschen die gisting van het voedsel in de ingewanden voorkomen en houden daarbij niet alleen de vorming van urinezuur tegen, doch ook van andere lichaamsgiften die de gezond heid ondermijnen. Onthoudt dus dat het „de kleine, dagelijksche dosis" Kruschen Salts is die Uw lichaam bevrijd van urine zuur en U verre houdt van de ketenen der rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. Hollandsche verpakking waarborgt ebht- heid. 5379 ALPHBN. De Schutsluis „Reyneveld. In tegenwoordigheid van het bestuur van den Polder Reyneveld alhier, den architect en den ingenieur van den Wa terstaat de heer Sips uit Gouda, werden gistermorgen de benoodigde gronden uit gezet voor den bouw van een schutsluis aan de overscheping „Reyneveld" ter be paling van de gronden die hiervoor aan gekocht of onteigend moeten worden. Zooals men weet houdt deze bouw ver band met den nieuw aan te leggen ver keersweg RotterdamAmsterdam waar door de overscheping aan het Reyneveld, die voor het snelverkeer veel te hinderlijk zou zijn, komt te vervallen. De aanleg van dezen weg, waardoor de bouw eener schutsluit feitelijk noodzake lijk is geworden, heeft reeds dikwijls stof tot plannen gegeven, in verband met de kosten en den tijd die deze overscheping voor de boomkweekers en de landbouwers bij de verzending van hun goederen en producten reeds jaren hebben teweeg ge bracht. De kosten van een en ander gingen echter steeds boven de draagkrachten van den polder, doch thans zal, naar wij vernemen een en ander mede worden ge subsidieerd door Prov. Staten. De bouw van de schutsluis, die dus thans noodzakelijk is geworden zal door de boomkweekers en landbouwers aan het Reyneveld wonen ongetwijfeld toege- juichd worden. BODEGRAVEN. VANAVOND OPENING DER WINKELWEEK. Talrijke mooie prijzen. Hedenavond te zes uur vindt de win kelweek plaats. Zij geschiedt zonder eenig vertoon; slechts door het opentrekken van de etalageramen der diverse winkels. Eerst om zeven uur zal een muzikale rondgang beginnen van de muziekver- eeniging S. D. G. Een groot aantal jonge lui heeft gevolg gegeven aan de oproep om deei te nemen aan de kleppermaxsch en woonde reeds daarvoor de repetitie bij, onder leiding van den heer A. Schuling. Onder leiding van het muziekgezelschap zal ongeveer 7 uur op verschillende plaat sen in de winkelstraten de marsch worden uitgevoerd. Daarna volgt een muzikale ronagang van het muziekcorps alleen. Met verlangen wordt uitgezien naar de opening der winkelweek. De sombere be nauwdheid van de donkere straten met gesloten etalages in de voorafgaande da gen verdwijne hoe eerder hoe liever. De ten bate van het publiek beschik baar gestelde prijzen zijn thans reeds tentoongesteld in het ehowroom van den heer van Bunningen. Deze groote ruimte, waar anders verschillende auto's staan geëtaleerd is thans vol met geschenken van allerlei aard. Allereerst de groote cadeaux, een haard, een divan, een rij wiel, dan een 150 kleinere, van het eere comité, een theeservies, een schemerlamp en een rooktafel. Van de deelnemers alle denkbare arti kelen als: schemerlampen, stoelen, andere meubelen, kleeden, doeken, kussens, klee deren. hoeden, etenswaren enz., verschil lende kamerplanten en anthraciet. Zoo is er van alles te kust en te keur en gratis voor het winkelend publiek, Geen wonder, dat er groote belangstel ling voor deze winkelweek allerwege be staat! A Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit, z. van A. Houtman en M. S. Magielse. Loop der Bevolking. Gevestigd: B J. rhijssen en gezin, ge meente-ontvanger van den Helder: A. J. Verbeij, zonde" beroep, van den Helder; C. van Katwijk, koopman, van Heerlen; A. M Koning, zonden beroep, van Noord- wijk; D. Kruijmer en gezin, hoofd der schooi, van Nijkerk; J. H. Mooijman, dienst bode. van Alphen a. d. Rijn. Vertrokken: Helena Welck, dienstbode, naar Düsseldorf; E. Nussen, idem, idem; Ph. E. Kaufmann, zonder beroep, naar j Hochheim am Main; W. G. Groenescheij en gezin, arbeider naar Zwammerdam; J. Rijkaart, boekhandelaar, naar Woerden. Gevonden voorwerpen: een sleutel en een rijwielbelastingmerk. Inlichtingen ten politie kantore. WORDT VOLGENDE WEEK OFFICIEEL GEOPEND. BOSKOOP. Maatschappij Ziekenfonds. In hotel „Klaassen" alhier, heeft een algemeene vergadering plaats gehad van leden en verzekerden bij de maatschappij „Ziekenfonds". Na een inleiding van dr. A. S. Kater alhier, gaf deze het woord aan den lieer J. Berkenbosch-Berends uit Arnhem, die een duidelijke uiteenzetting gaf over het onderwerp: „De Tandenverzorging". Voorts werd nog het woord gevoerd door den heer A. Groeneveld, penningmeester van het fonds, die meer de financieele moge lijkheid besprak en de vergadering mede deelde dat de premie voor verzekerden óoven den leeftijd van 16 jaar met 2 ct. per week zal worden verhoogd. Daar alle aanwezigen hiermede accoord gingen, werd dan ook besloten de tand- verzorging in het fonds op te nemen. Goed afgeloopen. De electrische lamp, hangende in de Dorpstraat nabij de Gouwebrug, is zeer waarschijnlijk doordat de draad doorge roest was met een zwaren slag naar beneden gestort. Hei mag een wonder genoemd worden, dat memard. dit anders zoo drukke punt passeerde toen het ongeval geschiedde. De Zondagsdienst wordt voor Zondag 11 October waargenomen door dr. P. du Buy KOUDEKERK. ±je gerestaureerde consistoriekamer. De consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk welke een belangrijke restauratie onder gaan heeft, is gistermiddag in tegenwoor digheid van den Burgemeester, den Ker- keraad en vele belangstellenden in gebruik genomen. Ds. Odé bracht dank aan hen die het werk uitgevoerd hebben en aan degenen die hun medewerking hiertoe hadden verleend. Het uitgevoerde werk ziet er keurig uit, terwijl het interieur smaak vol is ingericht en gezellig aandoet. Burgerlijke stand. Geboren: Christina Agatha, d. van H. Blcos er. D. Rodenburg. Overleden: Johanna Roelanda van de Wetering, 6 maanden; Cornelis de Wit, 77 jaar. HET EXTERIEUR VAN HET NIEUWE FRAAIE GEBOUW. TER-AAR. NED. HERV. KERK. Ds. Groeneveld vraagt emeritaat. Naar wij vernemen heeft Ds. S. C. Groe neveld, Ned. Herv. predikant dezer ge meente, met het oog op zijn gezondheids toestand emeritaat aangevraagd. Zooals bekend vertoeft ds. Groeneveld reeds pl.m. 9 maanden elders om herstel voor zijn ge zondheid te zoeken, hetgeen echter niet heeft mogen baten, zoodat de beminde predikant thans reeds op 39-jarigen leef tijd het hem zoo dierbare ambt moet op geven. Ds. Groeneveld heeft slechts ruim 2 jaar de gemeente van Langeraar en Korteraar gediend. De Iepziekte. Langs het Aarkanaal zijn arbeiders van den Prov. Waterstaat bezig om de aan iepziekte lijdende boomen te rooien. Ook in de polders bevinden zich nog vele zieke boomen. Zou het voorbeeld van de pro vincie ter voorkoming van verder door gaande beschadiging onzer mooie polder lanen. geen navolging verdienen, ook door de polderbesturen? Zooals wij reeds dezer dagen hebben medegedeeld, zal het nieuwe schoolgebouw van de Vereeniging tot stichting en in standhouding van een school met den Bijbel voor buitengewoon lager onderwijs de Konmg-Emmaschool aan de Jongkind t Coninckstraat, Woensdag 14 October a.s., des n.m. halfdrie officieel worden geopend. Zooals men weet, werd deze school onge veer 3'/s jaar geleden opgericht De leer lingen, pl.m. 30 in getal, werden in 1928 ondergebracht in het gebouw „Concordia". Door het steeds toenemende aantal leer lingen echter en de totale ongeschiktheid der lokaliteiten, is na veel moeite het be stuur, dank zij den hiervoor gratis door de gemeente afgestanen grond en de steun van de provincie, over kunnen gaan tot den bouw van een eigen schoolgebouw. De school ligt niet in het centrum, doch wel op een rustige plaats. Ongetwijfeld hebben hier de architecten, de heeren W. Brouwer en W. Kroon, en de hoofd-aan- nemer de heer W. v. Beieren, een fraai ge bouw doen verrijzen. De ruime verdeelin- gen, de talrijke vensters aan de Zuidzijde en breede daklijsten, komen zeer goed uit. Als afscheiding met de straat heeft men aan- den Noordgevel een prachtig afschei dingshek met voortuin aangebracht, ter wijl zich aan de Zuidzijde een prachtige betegelde, speelplaats bevindt. Ook dit ter rein werd geheel afgescheiden van de be lendende perceelen. De inrichting. Komende door den hoofdingang, die zien aan den Noordgevel bevindt, komt men allereerst in een fraaie vestibule en hal. waar direct de fraaie deuren, bezet met glas in lood, opvallen. Langs het linkér- gedeelte loopt een gang met daarin aan gebrachte toiletten en kleerenbergplaat- sen. Beneden bevat het gebouw een kamer voor het hoofd der school, een prachtige waranda, en 4 leslokalen voor gemiddeld 16 leerlingen, waarvan 3 ingericht voor ge wone leslokalen en één voor de z.g. bezin- kingsklasse of meest achterlijke klasse. Langs de fraai aangebrachte trappen en den corridor, waarbij het trappenhuis ook bijzonder opvalt, komt men op de boven verdieping, waar zich de zeer practisch in gerichte keuken met granieten aanrecht, spoelbak, het zeer ruim lokaal voor han denarbeid en bergplaats bevindt, terwijl hier eveneens een fraaie toiletaangelegen heid is aangebracht. Het geheel is voor zien van gas. water en electriciteit, zoo mede centrale verwarming. Vooral wat de verlichting betreft zullen de keurig aan gebrachte lampen bij de plafonds met vakverdeeling zeer zeker een goed effect sorteeren. Ook aan de hygiënische in richting. wat betreft de ventilatie, sani taire inrichting als de in de verschillende leslokalen aangebrachte waschbakken, talrijke closets etc., is door de architecten de grootste aandacht besteed. Op de bete gelde speelplaats is bovendien nog een schuurtje gebouwd. De buitenmuren zijn opgetrokken van paarskleurige waalvorm- steenen tot aan de rollaag onder de ko zijnen en daarboven van geel genuan ceerde waalvormhardgrauwsteenen ge voegd met resp. donker gekleurde specie en gele kleurstof. De schuine dakvlakken zijn bedekt met roode Romaansche dakpannen. De ver schillende buitenvloeren voor den hoofd ingang etc. zijn belegd met porfiertegels en de binnenvloeren als o.a. den gang, vestibule met granitovloeren. De muren in alle lokalen der verschillende afdee- lingen, voorzoover niet jnet tegels bezet en met fortoliet bespoten,, zijn geverfd met een niet afgevende mineraalwaterverf. Ook de betimmeringeh zien et goed verzorgd uit. terwijl wat het Schilderwerk betreft de verschillende kleurschakeeringen geheel met den architectonischen opzet overeen stemmen. Ongetwijfeld zal dit alleszins practische en geheel naar den eisch des tijds ingerichte gebouw in een behoefte voorzien. Een gedeelte bouwterrein is voort-s bo vendien nog gereserveerd voor eventueele uitbreiding. Een bijzonder woord van hulde is dan ook zeker op zijn plaats aan de architec ten. zoomede aan den hoofdaannemer. De bouw van een en ander heeft ongeveer een goed halfjaar gevorderd, terwijl de bouw werd uitgevoerd, wat het timmer werk betreft door den hoofdaannemer, metselwerk door den heer J. Corsel, schil derwerk door den heer H. Taberne. lood, zink en sanitair door de fa. Ponsioen en Zn allen aannemers alhier. De centrale verwarming geschiedde door de firma Wol ter Dros te Amersfoort. WADDINXVEEN. Arbeidsongeval. De zager K. had het ongeluk in de hout zagerij van de firma A. met zijn linker hand bekneld te raken tusschen een raam van een zaag en een balk. Zijn hand werd hierdoor zoo inwendig gekneusd, ö&t hij zich onder dokters behandeling moest stellen. De bietencampagne. Met de bietencampagne is thans weder een aanvang gemaakt. De eerste schuit ligt weer voor den wal om ze naar de suikerfabriek te vervoeren. De eerste bie ten werden aangevoerd door den land bouwer van Tol. De bieten zijn klein van stuk en vermoedelijk door het vele natte weer zal de suiker-gehalte ook niet uit blinken. Kindje gered. Een zesjarig kind van den heer S. ge raakte in de Gouwe. Voorbijgangers die het zagen, mochten het genoegen hebben het kind dat reeds zinkende was op den wal te halen. Het Zonnekamp van de plaatselijke T. B. C.-vereeniging dat dezer dagen in verband met de weersgesteldheid is geslo ten heeft aan de kinderen op den laatsten dag verschillende lekkernijen aangeboden. De heer J. van der Starre Commissaris van de Ziekenhuisverpleging alhier heeft als zoodanig voor deze functie bedankt. Een wielrijder die op het frame van zijn fiets een kind had zitten kwam op het Jaagpad te vallen. Het kind viel in het vaarwater de Gouwe. De wielrijder be dacht zich geen oogenblik, sprong het kind na en wist het behouden aan wal te brengen. Tot commissaris van de Ziekenhuis verpleging in deze gemeente is benoemd de heer G. van der Zwaard in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. van der Starre. Tot nu toe waren in deze gemeente twee ambtenaren van de Rijksbelastingen geplaatst. In verband met het uitbreiden j van de werkzaamheden zal er binnenkort een derde ambtenaar alhier worden gesta tioneerd. o WOUBRUGGE. Loop der Bevolking. Gevestigd: J C. Schoonderwoerd, van Alkemade; N. van Nierop en gezin, van Zoeterwoude; A. van der Zwart, van Alphen. Vertrokken: H. Ovinga, naar Schagen; M A, van der Ing, naar Oegstgeest: M. .J Bosman, naar Dongen; V D. C. lansen, naar Bodegraven; K. C. Klokkemeijer, naar den Haag. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit, z. van E". de Vreede en J. Sprokkerieft. Op 15 October a.s. des namiddags 1.30 uur zal ten huize van dr. Loth ge legenheid worden gegeven tot kosteloozen in- en herinenting en op denzelfden dag c'es namiddags 2.30 uur in het gemeente lokaal te Hoogmade. Belanghebbenden doen goed hun trouwboekje mede te brengen. KON. P4KETVAART MIJ. HOUTMAN, 7 ^ct. v. Algoabaai te Kaap stad. SIDAJOE, 6 Oct. v. Manilla n. Samarinda. JAVA-NEW ÏORK LIJN. TAPANOELI, Java n. New York, 7 Oct. te Belawan. KON. NED. STOOMB. MIJ. ULYSSES 5 Oct. v. Antofagasta n. Val paraiso. AURORA, 7 Oct. v. Piraeus n. Cavalla. CERES, 7 Oct. van Hamburg n. Amst. COTTICA 7 Oct. v. Amst. te Paramaribo. ORPHEUS, 7 Oct. v. Amst. n. Kopenhagen. PLUTO. 8 Oct. v. Danzig te Stettin. POSEIDON, 8 Oct. v. San Fillio n. Tar ragona. FAUNA. 8 Oct v. Gibraltar n. Or an. GANYMEDES. 8 Oct. v. Gibraltar n. Amst. MEROPE, thuisr., 8 Oct. v.m. 11 u. te Havre; zou 8 Oct. n.m. 7 u. de reis voortzetten. TRITON, Middl. Zee n. Amst pass. 8 Oct. Gibraltar. DEUCALION, R'dam n. Middl. Zee, pass. 8 Oct. Gibraltar. MIJ. NEDERLAND. POELAU ROEBIAH, thuisr., 7 Oct. van Singapore. POELAU LAUT, uitr., pass. 7 Oct. Gibraltar. P. C. HOOFT, uitr., 8 Oct. te Genua. PRINS DER NEDERLANDEN, thuisr., 8 Oct. v.m. 7 u. te Genua. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN. SIANTAR, 30 Sept. v. Calcutta te Soerabaya KON. HOLL. LLOYD. GELRIA, 7 Oct. n.m. v. Amst. te B. Aires FLANDRIA, uitr., 7 Oct. n.m. 7 u. van Las Palmas. SALLAND, thuisr., 7 Oct. n?in. 4 uur van Santos. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN. STREEFKERK, uitr., pass. 7 Oct. Gibraltar ROTTERDAM—Z.-AMERIKA-LIJN. ALUDRA, 7 Oct. v. R'dam n. Hamburg. ROTT. LLOYD. DEMPO 8 Oct. v. R'dam te Batavia. KERTOSONO uitr. „8 Oct. te Sabang. KOTA AGOENG, 8 Oct. v. Hamburg naar Bremen. SLAMAT, uitr, 8 Oct. te Southampton. MjBRAUKE, thuisr., 6 Oct. v. Colombo. PALEMBANG, uitr., pass. 8 Oct. Finisterre. HOLLAND-AFRIKA LIJN. MELISKERK 8 Oct. v. Beira n. Mozambique GAASTERLAND, uitr., 7 Oct. te Bordeaux HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. TANIMBAR, thuisr., 7 Oct. van Sydney. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. JOBSHAVEN, Antwerpen n. Montevideo, pass. 7 Oct. Fernando Noronha. SLI ED RECHT. 7 Oct. v. Londen te Sunder land. WOENSDRECHT, Rouaan n. Constanza, pass. 7 Oct. Stamboul. LARENBERG Archangel n. Zaandam, pass. 7 Oct. Utsire. JONGE JACOBUS, 5 Oct. v. Genua naar Palermo. JONGE ELISABETH, 5 Oct. v. Valencia te Carthagena. SLOTLAAN, 5 Oct. v. Stamboul te Odessa. VECHT. 1 Oct. v. Antwerpen te Arzew. ROSSUM, 7 Oct. v. Savannah te New-York BOEKELO, 7 Oct. v. Lovisa te Helsingfors. DORDRECHT, Houston n. Manchester en Londen, was 7 Oct. 100 mijlen O. van Hatteras. DUIVENDRECHT, 7 Oct. v. Constanza n. Thameshaven. MOORDRECHT, 7 Oct. v. Novorossisk te Wilhelmshafen. RIJN, 7 Oct. v. Licata n. Honfleur. WAAL, 7 Oct. v. R'dam te Aarhuus. JONGE ANTHONY, Malaga n. Londen en R'dam, pass. 8 Oct. Gibraltar. CALANDPLEIN, R'dam n. Wabana, pass. 8 Oct. Dungeness. DELFSHAVEN, 8 Oct. v. Bremen te Ham burg. COLYTTO. Antwerpen n. Montreal, pass. 8 Oct. Vlissingen.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13