72ste Jaar^an? VRIJDAG 9 OCTOBER 1931 No. 21950 72sle Jaargang Donderdag 8 October 1931 No. 40 HET NEEFJE UIT INDIE. EEN DOMME LEERLING. ALS PUNTJE BIJ PAALTJE KOMT! IETS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DEZER COURANT:] >n per 3 maanden f.2.35, per week f.0.18 'den, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 post f. 2.35 4- portokosten. door C. E. DE LILE HOGER WAARD. Hoofdstuk VI. Het nieuwe leven. Vóór de Kerstvacantie viel er geen sneeuw meer. terwijl ook tevergeefs naar ijs werd uitgekeken. Maar juist toen de Kerstboom in de groote achterkamer der familie van Gangelen prijkte, dwarrelden de witte vlokken opnieuw omlaag, zoodat het, wat rner noemt: „een witte Kerstmis" werd en de denneboomen in den tuin in één nacht in Kerstboomen herschapen werden. Jaap genoot van het Kerstfeest, liet eer ste, dat hij in Holland meemaakte. Wel had hij het in Indië ook altijd met Vader en Moeder gevierd, maar zonder boom en... zender broertje en zusje! En nu had hij die er bij! Op den eersten Kerstdag werd het feest gevierd en toen Jaap dien avond naar bed ging lag er een mooi zilveren horloge het Kerstcadeau van Vader en Moeder, naast hem, vlak vóór het groot portret van zijn Ouders. Hij was bij aanbreken van de Kerst- vacantie blij geweest, dat Paula en Pim nu niet naar school hoefden te gaan en zij waren den geheelen dag samen. Paula kon nu eigenlijk niet begrijpen, hoe ze toch zoo bang had kunnen zijn, dat hij haar van Pun wilde verwijderen. Haar vrees bleek geheel ongegrond te zijn en het drietal bracht de vacantie in de grootste harmonie door. Tot hun onuitsprekelijke vreugde viel even vóór Oudejaar de vorst in en nu duurde het niet lang meer, of de schaatsen weiden ondergebonden. Jaap, die onder den Kerstboom ook een paar mooie schaatsen gevonden had, ver gezelde de. tweelingen naar de ijsbaan en allen waren verwonderd over het feit, dat hij al zoo gauw op het gladde ijs van wal stak. Een enkele maal vallen hoorde er natuurlijk bij maar dat was niet erg: dan stond hij maar weer op. Opgetogen kwam hij dien eersten middag van liet ijs thuis en een week lang oefende hij zien ijverig. Toen verstond hij de edele kur.st echter en voelde zich op zijn schaat sen even zeker als op zijn schoenen. 't Was een heerlijke vacantie. Jaap's brie ven aan Vader en Moeder getuigden er van. En toen hij begin Januari met de twee lingen naar de nieuwe school stapte, werd hij ,.cp proef" in de zesde klas geplaatst. Weldra zou het blijken, dat hij heel goed met de anderen mee kon komen en niet teruggezet behoefde te worden. Eiken weekdag trok het drietal dus naar schooi. Zoo verliepen de dagen, de weken, de maanden Jaap was nu al bijna drie maanden in Heiland en voelde zich er geheel thuis, al kon hi nog wel eens in gepeins vóór zich uit zitten staren, als de mail hem een brief van Vader en Moeder uit de binnenlanden gebracht had, Zoo'n dag leefde hij eigenlijk in twee werelden: in het wanne land met zijn ouders en in het koude met Oom, Tante en de tweelingen. En dan was het wel eens even moeilijk om van de ééne wereld plotseling in de andere te stappen. Dan kon hij wel eens in gedachten „Moeder" tegen tante Rita zeggen en plotseling een kleur krijgen, zoo- dra bi» zijn vergissing bemerkte. Tante knikte hem dan eens extra vrien delijk toe, maar sprak er niet verder over. Eens was zij op het punt geweest te zeggen ,,'t Mag best. Jaap! Noejn jij me ook maar Moeder. Je bent nu immers een broertje van Paula en Pim!" Zij had zich echter nog bijtijds bedacht. „Moeder" is geen naam, die een kind aan meer dan één persoon geeft, ook al houdt het nog zooveel van degene, die tijdelijk haar plaats inneemt. In Maart was Vader jarig en Jaap had voor die gelegenheid zijn portret laten ma ken, waarop hij tusschen Paula en Pini in stond. Het aardige kiekje en de vroolijke, lachende jongensoogen zouden Vader en Moeder nog duidelijker dan brieven vertel len dat Jaap zich in Holland heel geluk kig voelde. Er was iets flinks in zijn uiterlijk gekomen, wat hij in Indië nog niet gehad had. Tech zouden hem dat eerste jaar in zijn nieuwe omgeving de moeiiijkheden niet be spaard blijven, al kwamen de donkere wol ken plotseling voor hem op van een kant, waarvan hij die het allerminst verwachtte. Tot mi toe had hij op den meest vrïend- schappelijken voet met de tweelingen om gegaan. Met Pim, die altijd heel meegaand was, kon Jaap het opperbest vinden, even als met Paula, hoewel zij heftiger en eer der cp haar teentjes getrapt was dan haar broertje. Geduldig verdroeg Jaap haar. booze buien, die nooit lang duurden en hij was blii dat het niet op ruzie uitdraaide. Paula schaamde zich dan inwendig over haar onaardigheid en deed al het mogelijke om het maar weer gauw goed te maken. Zoo kwam het dan ook nooit tot een uit barsting. tot... er op zekeren dag iets ge- gebeurde dat allerlei akelige gevolgen had en Jaap menig verdrietig en moeilijk oogen- blik bezorgde. (Wordt vervolgd). (Nadruk verboden). Mijn hond wil lezen leeren, Maar hij is vreeslijk dom! Ik kan 'twel tien maal zeggen. Doch hij geeft niets er om! Hij kan alleen maar blaffen! En dat klinkt: - woef! - en - waf! Hij kan het heusch niet helpen; Dus geef ik hem geen straf! HETTY BOREL. (Nadruk verboden). Jan komt opgewonden uit school en ver telt aan Moeder, dat Piet zijn vriend nog wel! niet langer lid zal zijn van de wandelclub. „Misschien mag hij niet van zijn ouders", meent Moeder. „O. als 't dat was, zou ik er niet langer over praten", zegt Jan beslist. „Denk je dan, dat hij zelf niet wil?" vraagt Moeder nu. „Ja, dat geloof ik stellig!" antwoordt Jan. irEn wat denk je. dat de reden ervan is?" „Wel, omdat ik Hans Roever gevraagd heb met ons mee te doen en Piet en Hans elkaar nu eenmaal niet kunnen uitstaan". „Dat hadt je eerder moeten bedenken!" luidt Moeders oordeel. Jan knikt instemmend. Moeder heeft natuurlijk gelijk, maar't is nu een maal gebeurd! Even later gaat Moeder voort; ,,'t Beste zal "zijn er maar niet meer over te praten. Ik vermoed, dat wanneer puntje bij paaltje komt. Piet zich nog wel eens bedenken zal, vóór hij vrij willig die aardige tochtjes opgeeft." Jan besluit Moeders raad op te volgen, al gelooft hij niet, dat het helpen zal. Maar zie! Twee dagen later komt hij Moe der triomfantelijk vertellen, dat Piet voortaan toch met de wandelclub zal mee doen. „Daar ben ik blij om", zegt Moeder, ter wijl Jan al weer verder rent. Kleine Miesje is zoowel een paar dagen geleden als nu getuige geweest van het gesprek over Piet en de wandelclub. En hoewel ze blijft zwijgen, heeft zij er toch wat van opgevangen. Dit zal dien middag, als ze met Moeder wandelt, blijken. Ze loopen samen over een smal weggetje, dat alleen voor voet gangers en fietsers toegankelijk is. Aan het einde ervan staat een paaltje, hetwelk duidelijk te kennen geeft, dat voertuigen hier niet toegelaten worden. Plotseling blijft Miesje bij het paaltje stilstaan, kijkt heel ernstig en vraagt dan: „Zou dit het paaltje van Piet zijn, Moes?" „Het paaltje van Piet?" herhaalt Moe der verwonderd. „Ja, Moes. u zei laatst toch, dat als Piet bij 't paaltje kwam. hij wel weer met Jan en de andere jongens zou meegaan." Moeder herinnert zich nu, wat zij ge zegd heeft en tracht haar kleine meid uit te leggen, wat de uitdrukking: als puntje bij paaltje komt. beteekent. Heelmaal begrijpt Miesje het niet en ze vindt het raar. dat Moeder geen echt paal tje bedoelde. Waarom zeggen groote menschen toch soms heel andere dingen dan ze bedoelen? Wie kan daar nu iets van begrijpen? CARLA HOOG. (Nadruk verboden). n. kracht" vanavond wederom een rondgang door de stad maken. Daarbij zal onder staande route worden gevolgd: Doezastraat. Steenschuur, Breestraat, Maarsmanssteeg, Vischmarkt, Nieuwe Rijn. Hooigracht. Pelikaanstr.. Haarl.str., Mare, Vrouwenk.steeg. Haarl.str. Donkersteeg, Hoogstraat. Vischbrug. Vischmarkt, Boter markt. Gangetje, Hoogewoerd. Rijnstraat, Nieuwe Rijn; Heerengracht. Havenplein, Haarl.str., Steenstraat. Stationsweg, Sta tionsplein (keeren), Stationsweg, Steen straat, Prinsessekade. K. Rapenburg, Bree straat. Koorenbeurssteeg. Vischmarkt, Aal markt, Boommarkt, K. Rapenburg, Haarl.- straat, Donkersteeg, Hoogstraat, Visch markt. man is Tiet volgende ontleend: Het personeel omvatte op 31 Dec. 1931 in totaal 271 personen. In Endegeest werden in 1930 opgenomen 53 mannen en 57 vrouwen, in Voorgeest 22 jongens en 22 meisjes; het gemiddeld aantal patiënten in Rhijngeest bedroeg ruim 80. In totaal werden in Endegeest en Voor geest verpleegd 649 Protestanten, 163 Katholieken en 12 Israëlieten. In de apotheek werden 16.050 recepten bereid. Het gasverbruik bedroeg voor de drie gestichten 29.218 kub. M.; het electric!- teitsverbruik 107.391 K. W. U. en het duin- waterverbruik 71.340 kub. M. nxau ntn ticv nuugrieeiiiraaiiscnap ixijii- land P. F. Noordam te Woubrugge en jhr. mr. L. M. Rutgers van Rozenburg te Utrecht. Morgen zal van Tialfvier tot halfzes j nam. op de Schietbanen te Katwijk voor 1 de tweede maal in dit jaar den leden der Leidsche Burgerwacht, schietvaardigheids- proeven worden afgenomen. Hierna wordt het schietseizoen met scherp gesloten. In een besloten prijsvraag voor een kerkgebouw te Apeldoorn, behaalde de heer H. Lamberts, technisch ambtenaar bij Gemeentewerken alhier, den eersten prijs. N.-INDIE. (en bijeen- sraad voor mr. L. J. \n zijn be- .erlandsche leedwezen zoo korten •der moet achter over andsbelang „niwe func- .ardde. Aug Pill ieren wer- e woorden :ht. opvolger is RISSEN. van State, de van het mderingen de bij de i de leden de Alge- echterlijke et de aan- i er gaan. men dan •toe strek- •en. ÏEN. evens over ie 29 vak- derlandsch n, op 1 .380 leden vrouwelijke op 16.992. in op 1 Vijf vak leden. Het tn 2476 tot angesloten 2.891.68 in 1930. Uit- taking en >r ziekte f. 42.378.65 121.270.01. ierden de uit tegen uitkeerin- 2.460.479.09 ;t subsidie ■et geheel ezamenlijk 12.5 mil- Het saldo N.V.V. be- )00. R. Crt. stermiddag plotseling overleden de heer J. J. Vermeu len. ingenieur bij de Nederlandsche Spoor wegen. werkzaam als sectie-ingenieur van den weg, ter standplaats Utrecht. De heer Vermeulen had zich gistermorgen in ge zelschap van enkele collega's en ambte naren op dienstreis begeven en bevond zich des middags te Alphen aan den Rijn. Dadelijk na den lunch, toen men aan het station Alphen de komst van een trein afwachtte, voelde de heer Vermeulen zich onwel worden. Hij werd door een flauwte overvallen en stierf na enkele tellen. Een dadelijk geroepen medicus kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot is gisteren nog naar Utrecht overgebracht, naar de woning der familie. BINNENLAND. Plechtige inauguratie van mr. H. A. Idema als hoogleeraar te Leiden. (Stads nieuws, le Blad). De eerste wetenschappelijke voordracht over het dagbladwezen aan de Leidsche Universiteit. (3e Blad.) Het feest van Alkmaar's Ontzet. (Bin nenland, le Blad). Nederland op de Koloniale Tentoonstel ling; critiek op den heer Mooyen. (Bin nenland, le Blad). Nieuwe besprekingen inzake het vraag stuk van den Pondenkoers. (Financiën, 2e Blad). Een Fransche trawler door een onbe kend schip overvaren; de bemanning is te IJmuiden aan wal gebracht. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Nog geen verdere aanduiding over Hoo ver's plannen. (Buitenl. en Tel., le Blad). Moeilijke toestand voor Brüning in Duitschland. (Buitenl., le Blad). Lloyd George's zoon verlaat de Engel- sche nationale regeering. (Buitenl., le Blad). Verkiezingsmanifest van Baldwin. (Bui tenland. le Blad). Tot Oostenrijk's bondskanselier is Miklas herkozen. (Tel., le Blad). De Nobelprijs voor literatuur toegekend aan den overleden Zweedschen dichter Karlfeldt. (Kunst, 2e Blad). DE SPOORWEG OVER DEN ZUIDERZEEDIJK. Een nieuw traject. In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel te Leeuwarden deelde de voorzitter, de heer Hartelust, mede, dat hij aan den inspec teur-generaal van de Nederlandsche Spoorwegen gevraagd heeft, wanneer be gonnen wordt met den aanleg van den spoorweg over den afsluitdijk. "Geantwoord werd, dat de spoorweg waarschijnlijk in 1934 nog niet klaar zal zijn. Met de onteigening van de gronden in Noord-Holland is men bezig. De raad van toezicht heeft in overweging gegeven van het oude plan af te wijken, en den spoorweg aan te leggen over het traject van Zurich over Arum en vervolgens naar Dronrijp. De stad Harlingen zal dus over geslagen worden. In plaats daarvan wordt Arum het centrum. HET FEEST VAN ALKMAAR'S ONTZET. Goed weer en groote belangstelling. De feestelijkheden ter viering van Alk maar's ontzet zijn Woensdagavond begon nen met een lichtstoet. De stad was ver sierd met lampions, terwijl druk werd ge vlagd. De Waag- en Accijnstoren waren, geïllumineerd. Gisteren was de belangstelling zeer groot. Het feest, dat door goed weer werd begunstigd, begon met een reveille, waar aan door een paar honderd kinderen werd deelgenomen. Zij zongen liederen en voerden een tamboerijndans uit. Den burgemeester werd daarna een aubade gebracht. Vervolgens concerteerde het muziek corps Soli Deo Gloria een half uur op het bordes van het Raadhuis, het carillon liet zich hooren en van 9 tot 10 had een Parapluie-optocht voor kinderen plaats, waaraan honderden kleintjes met ver sierde parapluies deelnamen. De gemeente had uit de Stadskweekerij gratis bloemen voor de versiering der parapluies aange boden. Te halftwaalf vond de gebruikelijke kranslegging plaats bij het Victoriabeeld. Van één tot twee uur speelde het carillon en daarna werd de Sprookjesoptocht ge houden. die uitstekend verzorgd was. Het publiek kon door middel van stembiljet ten zelf de prijzen toekennen. Gisteravond werd in de Sint Laurens- kerk een concert gegeven, terwijl verder een cabaret-voorstelling plaats vond. Om 9 uur volgde een muzikale taptoe en ten slotte werd er tot 12 uur geconcentreerd op het Waagplein.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1