HtïjpËgïf Werkgolgelen UIT DE OMSTREKEN. I van'de auto aangereden en met fiets en I en Chr. Jeuring, terwijl in de plaats van den heer S. Silver werd benoemd de heer J. F. Jansonius. UIT DE RIJNSTREEK. HISTORISCHE FIGUREN. VARIA. HAARLEMMERMEER. Voordrachten. Op de voordracht voor de benoeming I van een hoofd van de openbare lagere I school no. 6 te Abbenes alhier, zijn ge- I plaatst: 1. G. de Boer te Nieuwe Niedorp; I 2 F. W Krüger te Oude Schild (Texel); I 3 h! Grolle te Nijkerk. En op de voordr. voor de benoeming I van een onderwijzer aan school no. 9 te Zwanenburg: 1. A. v. Vuure te Hilversum; I 2. W. Pieksma te Amsterdam; 3. A. Brou- I wer te Haarlem. Gevaarlijk rijden. Terwijl de heer L. gisteravond per rij- wiel op den Kruisweg tusschen den IJweg I en Spieringweg alhier reed, naderde uit I tegenovergestelde richting een vracht- auto, die in 't geheel geen licht op had en bovendien links van den weg reed. Hoe- I wel de chauffeur toen hij den wielrijder I opmerkte door het nemen van een zwenk een botsing nog trachtte te vermij den. werd L. door het achterste gedeelte al in den grasberm geslingerd. Hij be- kwam eenige verwondingen, terwijl zijn I rijwiel doormidden was gebroken. Wegens het aan de auto ontbrekende licht, kon- Is den letter en nummer niet worden opge- S nomen. De politie werd met het gebeurde in kennis gesteld. Niet uitgeweken. Op den Sloterweg in Haarlemmermeer stond een wielrijder geheel rechts van den weg met zijn fiets aan de hand. Door een met groote snelheid passeerende auto, I waarvan de bestuurder vermoedelijk niet I of niet voldoende uitweek, werd plotseling a liet rijwiel gegrepen, een eind meegesleurd W ten slotte tegen een langs den weg staan- 1 den paal geslingerd en deerlijk gehavend. De wielrijder kwam er zelf nog al goed af. De politie stelde een onderzoek in. In een daartoe te Hoofddorp in het I gebouw van de afd. Haarlemmermeer van den Ned. Protestantenbond gehouden bij- eenkomst, werden bij de plaats gehad hebbende bestuursverkiezing herkozen mej. N. de Vries en de heeren J. C. Beets o HILLEGOM. Voordracht van Ds. A. Klaver. Gisteravond heeft ds. A, Klaver uit Hoorn, voor de afd. Hillegom van den Nederlandschen Protestantenbond in de zaal van het Nutsgebouw een voordracht gehouden, die getiteld was: Het lied van de smart, van de trouw, van den dood en van het leven. De spreker schetste den idealistischen dichter Frederik van Eeden en wel aan de hand van zijn werken Ellen, Lioba, Paul's ontwaken en de Kleine Jo hannes, waaruit in den loop van de voordracht stukken werden gedeclameerd. Met onverdeelde aandacht volgden de toehoorders de boeiende rede. o KATWIJK AAN DEN RITN. Request van „Het Verplegingsfonds". De vereeniging „Het Verplegingsfonds" - alhier heeft een verzoekschrift ingediend bij den Raad om in aanmerking te mogen komen voor subsidie uit de gemeentekas. Zij zegt, dat door haar arbeid de burger lijke gemeente ontlast wordt van finan- cieele uitgaven. Zij wijst op de subsidie van f. 1000 die jaarlijks aan de vereeniging „De Verple ging" te Katwijk aan Zee gegeven wordt. Het terrein, waarop het „Verplegings fonds" zich beweegt is nog uitgebreider dan dat van „De Verpleging", daar het Verplegingsfonds". wanneer de genees- i heer het noodzakelijk acht, ook hare le- den laat verplegen in het Wljkgebouw aan den Tol, hoewel opname in het wijk- - gebouw voor de vereeniging heel wat meer risico geeft. 50-Jarig Schooljubileum. Morgenavond 9 October des avonds te 7.30 uur zal de herdenking plaats hebben van het 50-jarig bestaan der Otto Baron van Wassenaer van Catwijckschool. KATWITK AAN ZEE. Een bijzondere vangst. De motorlogger KW 141 is gisteren te IJmuiden binnengekomen met de buiten gewone vangst van 48 last haring, na een reis van 4 weken. Fictsendiefstl. De heer P. uit de Voorstraat plaatste gisteravond zijn fiets voor een woning in de Burgersdijkstraat. Toen hij het huis weder verliet, bleek de fiets gestolen te zijn Brug aangevaren. De directie van de N.Z.H.T.M. deed bij de politic aangifte, dat een schipper, G. S. uit Rotterdam, tegen de trambrug te Katwijk a. d. Rijn aangevaren was en deze beschadigd heeft. De politie stelt een onderzoek in. Auto omgeslagen. Door het afloopen van een voorwiel is een auto alhier omgeslagen. Van de drie inzittenden brak er één een arm, terwijl een tweede gewond werd door glasscher ven. De derde kwam met den schrik vrij. Geslaagd te Utrecht voor het examen vrije- en orde-oefeningen mej. B. L. van Gulik alhier. Door de politie werd F. O. wegens het venten zonder vergunning aangehou den en naar het politiebureau geleid. Bij onderzoek bleek hij in Rotterdam nog straf te goed te hebben en is toen naar deze plaats op transport gesteld. H O. uit de Zuidstraat deed bij de politie aangifte, dat hij gistermorgen een mand met versche haring had geplaatst bij den voerman N. P. uit de Zuidstraat. Tijdens het vervoer is deze mand met haring ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. LISSE. Nieuwe telefoonaansluitingen. 918 Th. v. Dijk, melkhandel. 921 L. v. Biezen, vertegenw. Kistenfabr. v. v. d. Houwen, Oostvoorne. 919 A. Raaphorst Hz., secr.-penningm. H.B.G., Lisse. 917 C. W. v. d. Salm, Vuursteeg, Lisse. 922 J. Vermey, schoenhandel, Lisse. Vervallen: 125 H. Verdegaal, Lisse. 86 J. Verduijn, Haven, Lisse. Zakenjubileum. De firma Theissen, Manufacturenhandei alhier herdenkt dezer dagen haar 75-jarig bestaan. Bloempjesdag. Gisteren werd de bloempjesdag gehouden voor het „Hoogeland". Hoewel liet geen bloempjesweer was, waren de dames toch trouw op hun post om deze vereeniging een zoo groot mogelijke opbrengst te kun nen overmaken. Schietvereeniging „Oranjc-Nassau". De Prot. schietvereeniging „Oranje Nas sau' hield gisteravond in „De Vereeniging" haar eerste schietoefeningen. Het ligt in de bedoeling dezen winter een wedstrijd te organiseeren. Het „St. Ignatiusfonds". Het retraitefonds „St Ignatius" hield in het Bondsgebouw zijn 21e jaarvergadering. Er bleek een nadeelig kassaldo te zijn van f. 2.70. De heer P. Warmerdam trad als bestuurslid af en wenschte wegens drukke werkzaamheden niet voor herbe noeming in aanmerking te komen. Hem werd dank gebracht voor zijn werk. De heeren J. G. de Koning, L. van Dijk en A. v. d. Berg werden bij acclamatie her kozen tot bestuursleden. In het Patronaatsgebouw is een jaar- lijksche Donateurs-uitvoering gegeven, die gced geslaagd mag heeten. —o SASSENHEIM. Ambtsdragers Geref. Kerk. Tot ambtsdragers bij de Geref. Kerk alhier werden gekozen als ouderling de heeren A. Bergman, Snijders, C. Stelma en W. Warnaar en als diaken de heer C. v. d. Heyden. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Gisteravond vergaderde de afd. Sassen- heim in het „Bruine Paard" om stem uit te brengen voor de drie vacatures in het hoofdbestuur door het aftreden van de heeren J. A. van der Voort, alhier, A. Verduyn Jr., Lisse en B. Varakamp, 'sGra- venzande. In de vacature J. A. van der Voort werd gekozen de heer A. Wamaar Jzn. Wat betreft de beide andere vacatures werd op voorstel van het bestuur nog geen stem uitgebracht in afwachting van de candidaatstelling door de betreffende afdeeling. Tot bestuurslid van de afdeeling werd gekozen de heer G. Zandbergen. Bij de rondvraag werden verschillende beurs- aangelegenheden ter sprake gebracht. Ook werd de mogelijkheid overwogen om plant- statistieken voor 1 Jan. uit te geven ten dienste van de verkoopers in het buiten land. Hiertegen bleken evenwel verschil lende bezwaren te bestaan, zoodat men hierover niet tot een beslissing kon komen. Burgerlijke Stand. Geboren: Hillebrand Dirk, z. van F. Bos en .D M. Thomas: Comelis Jacobus, z. van C. G. Immerzeel en J. van Lierop. Getrouwd: A. H. de Ridder, ?6 jaae en T. Schalk, 25 jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: J. H. Focking, Hoofdstraat 82, van Heusden; Mw. W, J. Schoor, idem. Vertrokken: J. M. v. Til, van Wester- straat 113 naar Voorhout: J. Th. v. Roo sendaal. v. Kastanjelaan 13, naar Rotter dam: Mw. M. M. v. d. Eist, van Burcht- straat 8, naar Rotterdam: Mw. G. Ch. Deters van Tijloosstraat 26, naar Leiden; F. Th. van Voorst, van Julianalaan 7, naar Bussum; Mw. L. Papendrecht, v. Teylingerlaan 11, naar Vlaardingen-Ambacht: Th. "ter Horst, van Hoofdstraat 115, naar Bergh; .1. G. Caspers. van Hoofdstraat 223, naar Voor hout; Mw. A. M. v. Kempen, van Rusthoff- laan 12 naar den Haag: A. A. v. Kempen, idem, idem. Benoemd tot onderwijzer bij het Chr. Onderwijs te Elburg de heer P. Vercouteren alhier. WASSENAAR. Ernstig ongeluk. Op den Rijksstraatweg alhier heeft een ernstig ongeluk plaats gevonden. De motor rijder van S. uit deze gemeente kwam uit den Haag en werd volgens ooggetuigen nabij de garage Nieuw-Wassenaar gepas seerd door 4 met snelle vaart naast elkaar rijdende motorrijwielen. Vermoedelijk heeft een dezer van S. geraakt, waardoor deze is gevallen. Voorbijgangers troffen hem al thans in ernstigen toestand aan. Onmid dellijk werd geneeskundige hulp ingeroe pen en de politie gewaarsohuwd. Het bleek, dat van S. een dubbele armbreuk had op- geloopen, terwijl de andere arm nagenoeg geheel verminkt was. Na ter plaatse te zijn verbonden is de gewonde naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Vermoedelijk zal een der armen moeten worden geamputeerd. o ZOETERWOUDE. Aanrijding. Gistermiddag is een vrachtauto van den heer van Tol "uit Haarlemmermeer die ge laden was met een voer sfroo op den Stompwijkschen weg aangereden door een vrachtauto van „Trio" te Leiden. De auto van „Trio" die den met stroo geladen auto van achteren wilde passeeren op den Stompwijkschen weg welke zeer smal is, duwde laatstgenoemde op zij, waardoor de veer stroo in de Stompwijksche vaart te- rechl kwam. Persoonlijke ongelukken of materieele schade kwamen niet voor. Optocht van „De Graal". Door de Graal te Leiden zui up Zondag 11 uct. a.s. aan den rtooge itijnuijK at- hiei een propaganda op toont worden ge houden met zang, terwijl net tevens m de bedoeling li^.. om eene demonstratie te houden, oesiaande uit zang, reidansen en speecnes. Door den burgemeester dezer gemeente is ecmer oepaam «lat de optocht niet eerder dan na des miduags 12 uur zal mogen gehouden worden, terwijl voorts geer. toestemming werd veneend om de demonstratie te houden op den openbaren weg. BOSKOOP. Jeugdavondcn. De jeugdavonden in het jeugdhuis aan de Juiianastraat, die in den afgeloopen winter met zeer veel succes zijn gehouden, zuilen ook dezen winter plaats heboen. De jongens en me.sjts, worden op deze jeugdavonden prettig en nuttig bezig ge- nouden en kunnen zich bekwamen in het vervaardigen van allerlei houtsnijwerk en fraaie handwerken. De heer P. Ravensberg, Jr. leider van deze jeugdavonden, zal geholpen, door een stat van helpers(sters) wederom alles in het werk te stellen om het geheel schit terend te doen slagen. YVcrkloosheidszorg. B. en W. dezer gemeente doen een beroep cp de werkgevers te dezer plaatse, om, indien zij zich genoodzaakt zien aan per soneel ontslag te verleenen, daarvoor in de laatste plaats de ingezetenen dezer gemeente in aanmerking te doen komen. Hoogloopende ruzie. Toen de heer E. aan den Laag-Boskoop- schen weg op een hoek stond, die toegang geeft tot zijne kweekerij, ontspon zich lusschen hein en een werkman, die ter plaatse werkzaam was aan de wegverbree- ding een woordenwisseling, die een hoog- loopend karakter aannam. Hoe of nu alles precies in zijn werk gegaan is, valt moeilijk te zeggen, doch een feit is, dat de heer E. op een gegeven oogenblik in de wetering lag te spartelen. Gelukkig kon hij spoedig op den vasten wal gebracht worden. Vermoedelijk zal dit muisje, nog wel een staartje hebben. Woensdag 14 October n.m. 2Ve uur, zal er in het gymnastieklokaal «Ier openbare school gelegenheid zijn tot kostelooze in enting, o TER-AAR. Ned. Hen'. Vereen. „Kerkelijk Leven". Gisteravond vond in het gebouw „Jona than" de oprichting plaats van een ver eeniging, -welke zich o.m. ten doel stelt alles te doen wat in haar vermogen is, tot opwekking van het godsdienstig en kerke lijk leven. Ds. van Beusekom van Aarlanderveen had zich op verzoek van het voorloopig Comité bereid verklaard .de bijeenkomst te leiden en gaf, na opening met gebed en lezing van een gedeelte der H. Schrift een korte uiteenzetting van doel en streven der nieuwe vereeniging. Na behandeling van het ontwerp-regle- ment werden als bestuursleden gekozen de heeren C. van Rooijen, C. Snijders, A. Kammeraat, A. Baas en A. Cats. Genoemde heeren zullen respectievelijk fungeeren als voorzitter.secretaris, 2e secretaris, 2e voorzitter en penningmeester. De vergadering was. mede door het buitengewoon ongunstige weer vrij slecht bezocht. Bazar Chr. Zangvereen. „Looft den Heer". Wij waren in de gelegenheid om een kijkje te nemen in de gymnastieklokaal der Chr. Nat. School, waar bovengenoemde bazar morgen en overmorgen wordt ge houden, en kwamen al spoedig tot de con clusie, dat een bezoek aan deze localiteit inderdaad de moeite waard zal zijn. De inrichting komt keurig in orde en er wach ten den bezoekers naast allerlei attracties verschillende verrassingen. Meer mogen we er nog niet van ver klappen o WADDINXVEEN. DE POLDER BLOEMEND AAL. Bestaat 600 jaar. Het was gisteren juist 600 jaar geleden, dat de polder Bloemendaal, die grooten- deels tot onze gemeente behoort, werd ingepolderd. In verband met de tijdsom standigheden werd dit feit niet feestelijk herdacht. De polder Bloemendaal is een van de meest vruchtbare graspolders van Nederland. De veehouders die er in wonen, maken nog steeds op de boerderij de be kende en beroemde Goudsche kaas. Burgerlijke stand. Geboren: Hendrina, d. van J. Hoogen- doorn en C. de Vos; Jansje, d. van C. van der Ben en J. H. Verbree. Overleden: Comelis Kerver, 54 jaar. Ondertrouwd: Jan van der Heijden te Ha2erswoude en Neeltje Trouwborst; Nico- laas den Haan en Hendrika Geertruida Wilhelmina Baas; Johannes Anthonius van Leeuwen en Regina Reitsma te Rotterdam; Johannes Jozepnus Verkleij on Hendrika Maria Klever, te Benschop. De heer Bos, te Utrecht is benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Brug. Gevonden voorwerpen: een rijwiel plaatje, een herdershond, autoband op velg, actentasch, regenjas, handtaschje met in houd en 3 medailles. Inlichtingen ter secretarie. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. DE DIKKE SANTERRE. In het niet te vergeten jaar van het be gin der Fransche Revolutie woonde op nommer 210 van den Faubourg Saint-An- thoine te Parijs een man, die voor den 14en Juli 1789 datum van de bestor ming der Bastille zeker niet gedacht had, dat later, in volgende eeuwen, de geschiedenisboeken over hem zouden spreken. Die man was de dikke bierbrou wer Santerre, de man met de vervaarlijke stem, die het eerst de bewoners van zijn nyvere wijk aanvuurde bij het neerwer pen van het bolwerk van willekeur, dat daar zijn massieve muren omhoog hiel', en die, als van zelf, en beginnende met die Bastille bestorming, een nieuwe loopbaan zou aanvangen bij de woelingen, die aan den dageraad van de eerste Fransche republiek voorafgingen. Oh. hij was geen onbekende, de dikkerd! Hij had een bier-depot, dat een bloem rijken naam had en daarvan op een in de wind zachtjes heen en weer wiegelend en bescheiden knarsend uit hangbord den volke kond deed: A 1'Hor tensia De heele wijk wist, wie Santerre was: het bier van In de Hortensia was gewild, al kon het in het land van den wijn het druivensap niet verdringen. Hij was wat men noemt een populair man, die graag anderen van goeden raad diende, dien men gaarne om raad vroeg, en wiens vak het meebracht, dat hij met veel men- schen ln aanraking kwam. Een sterke ke rel was hij ook: zijn schouders en zijn biceps getuigden van veel kracht eischen- den arbeid en bij het rollen en tillen der vaten van het bier, dat hij zelf brouwde of van elders ontving en in depot had, was hij de krachtige voorman van een troep pootige knechten. Kortom, een man van eenig gezag in een kring, waarin hij zich gemakkelijk ieders gelijke of zelfs iets meer dan dat gevoelde. Santerre. marchand-brasseur, zooals er op een zwart-marmeren plaat naast de deur van zijn huis stond te lezen. Santerre, de koop man-bierbrouwer, was een levend element in den ouden, zeer. werkzamen faubourg. Daar breekt de 14e Juli aan, de 14e Juli van het jaar 1739. Na een verwoeden aan val van het volk op de Bastille, de geheim zinnige. ergerlijke Staatsgevangenis, na een geweldigen brand, die er het gevolg van is, ploft de ophaalbrug naar beneden. De toegang tot den burcht is open. Er wordt gemoord, het bloed vloeit, bloed van misschien schuldigen, doch zeker ook bloed van onschuldigen. Als LodewijkTJVI het hoort, roept hij uit: „Maar dat is een oproer!" Doch de markies de Liancourt licht hem beter in: „Pardon, Sire, dat is een omwenteling.'" In den faubourg, waar de wijnhande laar Cholat zich dien dag ontpopt heeft als kanonnier, is Santerre. de dikke, for- sche Santerre, een man van gewicht ge worden ,een leider, een aanvoerder, een veel vermogend man. En niet maar voor één dag, maar voor langen tijd! Er was heel wat bier gedronken op de gezondheid van „de natie". En de man, die het brouwde, was de man van energie en initiatief geweest op het beslissend oogenblik. Het gevolg was, dat de bierbrouwer van cfe wijk de eerste viool zou spelen in de omgeving en vier jaar lang een belang rijke rol in de troebele, gruwelijke, veel bewogen gebeurtenissen van den eersten Revolutietijd. Welk een verandering, eensklaps, on voorbereid, voortgekomen uit de omstan digheden met haar niet te weerstanen drang! Santerre, de bierbrouwer, is gene raal Santerre geworden, onbestreden, al machtig hoofd van de Parijsche Natio nale Garde. In het rijke Musée Carnava- let ziet men nog de door hem gedane en onderteekende mededeelingen, beginnen de met: Commune de Paris. Nous, soussigné, Santerre, comman dant général de la garde Nationale de Paris etc. etc. Vier jaar lang ziet men hem; Hij is overal: te paard gezeten met een mooi pakje aan, de driekleurige sjerp, blauw- wit-rood, om zijn middel, rijdt hij aan de spits van de jonge Nationale Garde van Parijs. Hij doet van alles, houdt wa penschouwingen, deelt vaandels uit. laat daverende redevoeringen hooren. Onder zijn escorte wordt „Lodewijk de Laatste" naar de Conventie geleid, die den vorst ter dood zal veroordeelen. Hij maakt wet ten, vaardigt besluitenj uit, stelt procla- matiën, en wanneer de koning zijn laat- sten, droevlgen gang doet naar het scha vot, stelt Sartterre de kanonnen op langs den weg, dien de lugubere stoet 'zal ne men. en posteert hij zelf de kanonniers, die de lonten brandende hebben, gereed „tot verdediging van de zaak des Volks". En waarschijnlijk is hij het ook geweest, die de trommelslagers beval een roffel te slaan, toen de ongelukkige koning eenige woorden van het schavot tot de menigte wilde spreken. Santerre, de gemoedelijke, de joviale, de kerngezonde, luid lachende, hard spre kende bierbrouwer van den faubourg Saint-Anthoine is een belangrijk man van de omwenteling geworden. Hij moet voor de rol. die hij op zich had genomen gestuwd, zooals ik zeide door de omstan digheden de gaven gehad hebben, die daarvoor noodig waren. Anders had hij haar niet zoo lang kuhnen spelen. Doch ook voor hem komt het oogenblik, waarop zijn levenslot op zijn scharnieren omdraait. Hij ziet niet meer duidelijk de lijn tusschen wat hij kan en wat hij niet kan. Hij overschat zich zelf. Van Natio nale Garde-generaal, regelend, ordenend, gemakkelijk door groot vertoon van macht een effect verkrijgend, dat inderdaad nut tig, althans noodig is. wordt hij, wil hij eensklaxi- worden.... legeraanvoerder. Men" wil hem ook, maar hij wil zich zelf niet minder. In de Vendée zijn de ko- ningsgezinden opgestaan, de „Blauwen". Ook dit zal hij wel eens gauw in orde maken Pompeus verlaat hij aan het hoofd zijner troepen Parijs. Lange marschen brengen hem tot in de nabnbeid van den binnenlandschen „vijand". Hij valt. oan, Gemeente Parijs. Wij. ondergetee- kende. Santerre, commandantgeneraal van de nationale garde van Parijs, enz. RECLAME. 25,45 en G5 ets. voorkomt verkoudheid. 5318 wordt aangevallen enverslagen bij Saumur en Cornon. Hij moet er hals over kop vandaan met achterlating van al zijn artillerie. Maar „de Republiek" is met meer zachtzinnig. Men is in de dagen van de overvolle „charrettes", de karren, die de slachtoffers naar de guillotine brengen. Robespierre en de zijnen hebben overal hun oogen; hun straffende hand reikt ver en ternauwernood zijn de nederlagen ach ter den rug en is de terugkeer een vlucht! aangevangen of „generaal" Santerre worde gevangen genomen, aan handen en voeten gebonden in een wagen geladen, naar Parijs vervoerd, waar hij in de gevangenis van de „Carmes" wordt op gesloten. totdat nader over zijn lot zal worden beslist Zijn naam is door zijn tegenslag als bevelhebber voor goed ver loren. Men wantrouwt hem, men spreekt over hem slechts als over „den infamen Santerre" en. denkende aan wat hem zeker te-wachten staat, zal hij allicht den tijd teruggewenscht hebben, toen hij in den faubourg Saint-Anthoine op nummer 219 zijn bierdépöt had en de marmeren plaat hem eenvoudig „Santerre, marchand- brasseur" noemde. Maar opnieuw had hij „de la chance", opnieuw was hij een geluksvogel. Niet dat hij weer tot eer en aanzien steeg, maar zijn hoofd viel niet onder de guillotine. En dat was voor een man van zijn aard een buitengewoon geluk. Hij zelf heeft niet anders moeten denken, dan dat hij het schavot zou bestijgen. Had hij zelf niet steeds tot „krachtiger maatregelen" aan gespoord? In 1793 b.v. is hij van oordeel zooals een briefje van hem uit dien tijd bewijst dat „het Tribunaal" „te edel moedig" is. Het zal alles bederven. Edel moedig! En dat ln 1794, den tijd van het schrikbewind! Hij mocht dus den dood verwachten. Maar de 9de Thermidor (17 Juli 1794, datum van Robespierre's val en eind van het Schrikbewind) kwam, voordat zijn zaak geoordeeld was. En dat was zijn geluk. Doch van dien tijd af is voor hem alle uiterlijke glans, alle eer voorbij. In tal van verzoekschriften. Ingediend bij Bona parte, Eersten Consul, vraagt hij om alles, want zön goed beklante blerbrouwcrszaak was verloopen. Hij vraagt om brood, om een rang in het leger, om zijn generaais- titel, dien men hem heeft ontnomen. Er wordt geen acht op geslagen. En zoo wordt het eind van zijn leven een kleurloos be staan. geherbergd en onderhouden als hij werd, door zijn zoon, die het zelf niet breed had. Toen hij stierf was hij om zoo te zeggen vergeten, maar de politie het was onder het Keizerrijk, in 1809, en de Napoleonti sche ambtenaren waren bag en voorzichtig liet desniettemin bijna niemand toe tot zijn begrafenis. Het was een schamele stoet, die het stoffelijk overschot bege leidde van den man die een tijd lang Parijs had geregeerd, en in zekeren zin het lot van zijn land in handen had gehad, een man, zóó populair, dat een tijdgenoot- dichter, Barthélemy, van hem sprak als van „den afgod van het volk". Santerre's levensgeschiedenis is een voorbeeld der vele ups and downs, die de Fransche historie te zien geeft, de won dervolle historie van haast onbegrensede mogelijkheden. A. J. BOTHENIUS BROUWER. WAT MEN ZOO AL IN DE LUCHT AANTREFT. Evenals de zeeën als het ware krioelen van uiterst kleine wezens, is ook de lucht ruimschoots van levende organismen, plent- aariJig en anorgonische stof voorzien. De bestudeering van dit „oneindig kleine]' wordt mogelijk gemaakt door de ultram.i- croscopie, die in staat stelt te voorwerpen tot 50.000 maal te vergrooten. De ultramicroscoop toont in een druppel zeewater tallooze vitrionen, monaden en infusoriën aan, door middel van datzelfde instrument neemt men in een klein volume lucht eenzelfde soort kleine wezens en al lerlei soorten stof waar. Ten einde de microscopische wezens af te zonderen, neemt men nauwkeurige en uitvoerige methoden te baat. Men filtreert bepaalde hoeveelheden lucht; men laat de in den dampkring aanwezige waterdamp condenseeren, door een glazen vat van tin nen af te koelenook het regenwater en het water, door het smelten van sneeuw verkregen, welke onder bijzondere omst n- digheden verzameld wordt, wordi onder zocht. Behalve stukjes van de vleugels van kapellen en dergelijke dieren: dons, afkom stig van vogels: overblijfselen van insec ten: zelfs geheele cadavers van microcopi- sche diertjes en ook plantenzaadjes, zet meel en mossen, treft men in de lucht ook infusoriën en bacteriën aan, die niet grooter zijn dan een vier- of vijfduizendste deel van een millimeter. Sommige dier wezens hebben een bolronde, andere een langwer pige gedaante. Een dezer kleine wezens heeft de merk waardige eigenschap, dat zij in 48 uur één gram zwavel in zwavelzuur omzet, wan neer men voor de aanwezigheid van 4 liters kokend water, waaraan een bepaalde hoe veelheid ammonium-tartraat en een over maat van zwavel toegevoegd is, zorg draagt. Al deze wezentjes leven, voeden, ontwik kelen en vermeerderen zich dikwerf langen lijd alleen door splitsing brengen soms ontleding en gisting teweeg in de zelfstandigheden, waarmede zij in aanra king komen en veroorzaken soms, in voor hen gunstige omstandigheden, bij mensch of dier verschillende ongesteldheden en ziekten, in welk geval men hen microben of bacteriën noemt. Al deze wezentjes heb ben een speciale aan hun soort eigen ge daan*? waaraan zij te onderkennen zijn. Zoo heeft de microbe, die de longontsteking veroorz ah*, een lijnvormig, sterk licht weerkaa's vl 'mhaam, dat in voortdurend trillende beweging verkeert. 32

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7