Wij hebben geen geheimen 72ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 7 October 1931 Derde Blad No. 21948 KERK- EN SCH00LNIEUWS FINANCIEN. KUNST EN LETTEREN. RECHTZAKEN. FAILLISSEMENTEN. SPREEKCEL. FEUILLETON. Het Geheim van de Oude Kast RECLAME. 2801 Door welke overwegingen laat U zich leiden bij den aankoop van Uw toiletzeep? Is het voldoende dat men U verzekert „die en die zeep is goed voor Uw huid", öf vraagt U zich af waaruit de zeep, welke U gebruiken gaat, werd samengesteld? Weest voorzichtig! Vergeet niet dat sommige dierlijke vetten en verf stoffen irritatie kunnen veroorzaken. Wij vertellen U gaarne openlijk dat Palmolive zeep uit olijf- etl palmoliën is samengesteld, zonder toevoeging van eenig dierlijk vet, of verfstof. Palmolive heeft geen zwaren geur, om de bestanddeelen te maskeeren. Het is ten zuivere zeep, die door duizenden schoonheidsexperts, over de geheele wereld verspreid, reeds vele jaren warm wordt aanbevo len. iii. fcte „Pahnolive bescbern.. de buid tegen frrl- 2D. roe Rorile. P«rijk. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te Almkerk, W. Kool te Beesd Te Emmer-Compascuum, P. Bouw, cand. te Nijkerk. Aangenomen. Naar Beemster, J. M. Doorenbos te Kollum Naar Klaaswaal (toez.), G. W. K. Hugenholtz te Ransdorp en Schellingwoude. GEREF. KERK. Tweetal: Te Pijnacker—Nootdorp, J. ten Hove, cand. te Zalk; en W. J. v. Otterloo, cand. te Hilversum. Beroepen: Te Treebeek (L.), H. Bouma, cand. te Haren (Gron.) VAN WELK STANDPUNT? Het Zendingsbureau te Oegstgeest schrijft ons: De nu afgesloten Septembermaand geeft aanleiding tot zeer tegenstrijdige gevoe lens. Allereerst zeker tot dankbaarheid. Wij hebben ongeveer f50.000 ontvangen. Reeds op zichzelf is dat een mooi bedrag. Het is nog mooier als men het vergelijkt bij verleden jaar toen ongeveer in dezen tijd de eerste gevolgen der economische depressie zich in onze inkomsten deden gevoelen want toen was het bedrag f. 8000 lager. Maar wij moeten ook een anderen maat staf aanleggen en bedenken, dat er na de toetreding van het Java-Comité tot de Samenwerkende Corporaties meer dan f. 95.000 per maand noodig zijn om de ge raamde uitgaven te dekken. En dan heeft September dus toch den achterstand met f. 45.000 vergroot! Zoodat er nu wel bijna f. 300.000 minder is ontvangen dan noodig was. Wij mogen dat met geheel van de Zen- c'ingsweek verwachten. Ook in deze maand moet ieder alle ze len bijzetten om den achterstand niet nog te doen aangroeien, zelfs om er zoo mogelijk een stuk van in te halen. N.V. NEDERLANDSCHE HANDELS- EN LANDBOUWBANK. Binnenkort zal het verzoek om sur seance van betaling van de N.V. Ned. Han dels- en Landbouwbank te Haarlem wor den behandeld. Het bestuur deelt in een uitvoerig verzoekschrift mede, dat de moeilijkheden in het bedrijf in de eerste plaats een gevolg zijn van de moeilijk heden, waarin vele instellingen thans ver- keeren. doch meer in het bijzonder van de overeenstemming van den naam van ver zoekster met dien van de N.V. Handels- en Landbouwbank to 's-Gravemhage, om dat na het faillissement van die instelling een abnormale opvraging van saldi-tegoed bij de Haarlemsche Landbouwbank volg de. Deze opvraging zou naar waarschijn lijkheid nog niet tot het aanvragen van surséance hebben doen besluiten, ware het niet, dat toen deze opvragingen eenigszins tot staan waren gekomen het onlangs uit gesproken faillissement van de Kamper- bank met alle gevolgen daarvan voor de Zwartsluizer bank en de Boaz bank te Bussum een hernieuwden aanval op de kas van verzoekster ten gevolge had ge had. welke zij tenslotte niet heeft kunnen doorstaan. Het bestuur geeft te kennen, dat het overgroote deel van het actief bestaat uit vorderingen op debiteuren, van het bin-» nenkomen waarvan zal afhangen hoe de positie van crediteuren ten slotte zal zijn en of het in het belang van schuldeischers wordt geacht, dat afwikkeling van het innen der vorderingen langzaam zal ge schieden en geen geforceerde liquidatie noodig zal zijn, hetgeen bij faillissement zeker fatale gevolgen zal hebben. Bij een surséance van betaling en eventueele voortzetting van bedrijf zullen volgens verzoekster de hypotheekhouders onge twijfeld bereid zijn geen maatregelen te treffen tot executie. Medegedeeld wordt, dat baten en schul den in volkomen evenwicht zijn, zoodat er geen tekort is. Het voornemen bestaat om alle bijkantoren, die met verlies wer ken, op te heffen, hetgeen een belangrijke j aarlijksche besparing aan salarissen en onkosten zal meebrengen. Nader wordt gemeld, dat gistermiddag aan bovengenoemde bank surseance van betaling is verleend. Bewindvoerder is mr. A. Bruck te Haarlem. HET AMSTERD. CONSERVATORIUM. Gisteravond is het nieuwe conservato riumgebouw te Amsterdam, staande aan de Bachstraat, officieel in gebruik ge nomen. Op uitnemende wijze is een hoofdzake lijk Nederlandsch programma, dat groeide van de oude Nederlandsche klassieken tot de modernen ten gehoore gebracht. J. P. Sweelinck, Bernard Zweers, dr. A. Diepen- brock, dr. Jul. Röntgen en Willem Pijper waren de uitverkoren componisten van dezen avond; wat het buitenland betreft, prijkte alleen de naam van een der groot- sten: J. S. Bach op het programma. Tot de vele aanwezige autoriteiten be hoorden o.m. de minister van Onderwijs, mr. J. Terpstra, de Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, mr. dr. A. Röell, de burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, de wethouder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer E. Boekman, oud wethouder Polak, leden van Ged. Staten en verder vele vooraanstaande kunste naars en belangstellenden van velerlei richtingen. Een lange reeks van toespraken heeft het muzikale gedeelte van den avond onderbroken. Het woord is gevoerd door den heer Aug. Straeter, voorzitter van het bestuur der stichting, minister Terpstra, die o.a. me- dedeeling deed van de benoeming van den heer Straeter tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, wethouder Boekman, jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn, mr. G. van Haeften, dr. Joh. Wagenaar, Ant. Aver- kamp, Willem Pijper, mevr. G. PolakDe Meyer, B. H. Drilsmp,, M. A. Brandts Buys en tenslotte den dirigent Sam Dresden. JOHANNA DE GEUS-ROOSJE DRIESSEN. Johanna de Geus en Roosje Driessen geven Vrijdag 9 October a.s. een concert in „Diligentia" te 's-Gravenhage. Het programma bevat liederen van Brahms, Wolf, Ravel e. a. en pianowerken van Rachmaninoff (préludes), Granados en Debussy. TIJDSCHRIFTEN. „Astra". Het October-nummer van „Astra" opent met het verhaal: „De Koergan" van J. van den Berge. Het werd door Pitt van fraaie illustraties voorzien. A. P. Hengeveld lever de wederom een mysterieuze geschiedenis, genaamd: Het Byzantijnsche Crucifix". Het Onbestendige Element gaat er in voort en spoedt nu naar den eindpaal. Zürcher leverde een nieuwe bijdrage voor zijn serie Kent u het Type? Thans moet de Amster- damsche Tram-conducteur er aan geloo- ven. Luistervink gaf weer eenige zijner Indo-Hollandsche Brieven. Dan is er nog het verhaal: „Wat vergeten wordt" van den bekenden Amerikaanschen schrijver John Hawk. Het werd door den Ameri kaanschen Nederlander M. Thomassen van illustraties voorzien. Filmland is als ge woonlijk weer interessant en van vele af beeldingen voorzien. De verdere inhoud bevat plaatjes en Lachpastilles, gedichtjes en korte en lan gere bijdragen van de bekende medewer kers: P. P. W. van Oven, Guus Betlem Jr., Luit van Es, Hans de la Rive Box en an deren. Liefhebbers: Denkt om de puzzle-rubriek! „Nova". De nieuwste „Nova" opent met een lange vertelling van den onlangs zoo onver wachts overleden A. B. van Tienhoven; „Een exotisch Avontuur", verhalend van de perikelen van een Haagsch meisje. De redactie wijdt enkele weemoedige woorden aan haar gestorven medewerker. Een griezelgeschiedenis is „De Burge meester van Vlissekerke", door P. Pinot suggestief geïllustreerd, terwijl het bijzon der rijk geïllustreerde filmsupplement opent met een vertelling van René Marcia, „Leslie". Een aardige humoreske is „De echtge- nooten van Hendrika Verheul", door Her man Antonsen en .een gevoelige geschie denis „No. 83", door Ruth Solmsen, met goede illustraties van Ernst Reydon. Van de vertalingen memoreeren wij een verhaal van Frank R. Adams, „De Mede dinger van den Prins". Tusschen den tekst o.m. foto's van wijlen Louis Chrispijn Jr., Janet Gaynor, Sally O'Neil, Evelyn Holt e.a. NI HUW E UITGAVEN. Door de Erven de Wed. J. van Nelle te Rotterdam wordt uitgegeven „Het boek der Tangrams" met de zeven Wondersteenen", een soort legpuzzle, welke tegen inlevering van een aantal etiketten te verkrijgen is. Een der 33 figuren is niet te leggen. Wie het nummer dezer figuur opgeeft ontvangt van de firma een legplaat. ONEERLIJKE CONCURRENTIE? Bloembollenhandelaren uit Hillegom voor het Gerechtshof. Voor het Amsterdamsche Gerechtshof stonden in hooger beroep tjrecht de 24-jarige P. K. en de 27-jarige P. v. L., bloembollenhandelaren, verdacht van oneerlijke concurrentie. De beide bloembollenhandelaren had den zich geassocieerd met James Stasse, wiens naam veel overeenkomst heeft met dien van den directeur van den reeds jaren bestaanden bloembollenhandel L. Stassen Jr., te Hillegom. K. en van L. plaatsten een brallende advertentie in een Duitsch landbouw weekblad, waarin zij zich de firma James Stasse noemden en den indruk wekten, dat de firma reeds jaren handel dreef in bloembollen en zich een vasten kring van klanten zou hebben verworven, ter wijl pas enkele weken onder dien naam handel werd gedreven. Zij zouden ge weten hebben, aldus de dagvaarding, dat er in Hillegom reeds jaren een alom be kende firma bestond onder den naam L. Stassen Jr. Door de handelingen van de verdachten zou er nadeel kunnen ont staan voor die firma en andere concur renten. De rechtbank te Haarlem had beide verdachten van het tenlaste gelegde vrij gesproken. Het O .M. had hooger beroep aange teekend. Volgens een hoofdagent van politie waren over verd. K. klachten gekomen wegens slechte levering. De verdachte K. gebruikt volgens get. nu zijn eigen naam om onder te handelen, verd. v. L. is tegen woordig in* dienst bij een andere firma. Get. J. Stasse, bloemistknecht, die zijn naam aan de firma had geschonken, ver klaarde, dat hij voor het afstaan van zijn naam een derde van de winst zou krijgen. Van den handel zelf wist get. niets af; buiten get. om was de adver tentie in het Duitsche blad geplaatst, hij had trouwens nooit zijn goedkeuring aan een advertentie gehecht. Toen get. merkte, wat er met zijn naam werd ge daan, had hij een einde aan het „compagnonschap" gemaakt. De procureur-generaal mr. Bauduin wees er op, dat in dezen tijd vele adver tenties ietwat snorkend en onwaar zijn. Inhoud van de advertentie en gebruik ma ken van den naam Stasse achtte spr. niet juist Spr. noemde dit echter geen geval van oneerlijke concurrentie, hij requi- reerde bevestiging van het vrijsprekend vonnis van de Haarlemsche rechtbank. De verdediger mr. H. O. Drilsma pleitte vrijspraak. Arrest 20 October: Vervolgens stond S7, die zijn naam had geleend, eveneens wegens oneerlijke con currentie terecht. De Haarlemsche Rechtbank had ook hem vrijgesproken, waarvan het O. M. in beroep kwam. De procureur-generaal vroeg ook voor S. bevestiging van het Haarlemsche von nis (vrijspraak). Arrest 20 October. o KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: J. P. den H., overtreding van het melk- besluit 2 x f.3 of 2 x 2 d.; P. J. B. Oegstgeest overtreding der arbeidswet f. 5 of 3 d.; G. A. O., Bodegraven, overtreding ;van het motor- en rijwielregl. f.6 of 3 d.; J. K. zwervende, openbare dronkenschap f.5 of 3 d.; J. N. wielrijden zonder licht f. 3 of 2 d.; H. S. autorijden zonder verlicht nummer met letter f.5 of 3 d.; J. F. A. S. den Haag geen nummerbewijs vertoonen f.10 of 5 d.; J. M. V., Haarlem, motor rijden zonder verlicht nummer met letter f.5 of 3 d.; G. T., Delf gauw, overtreding der wet spoorwegen f.3 of 2 d.; P. v. d. H., Voorschoten, een valschen naam op geven f.10 of 5 d.; J. H. v. H. zwervende, openbare dronkenschap f.5 of 3 d.; B. J. v. G. Leimuiden, autorijden zonder spiegel f.5 of 3 d.; J. H. vr. v. N., Amsterdam, autorijden zonder licht f. 10 of 5 d.; W. W. met paard en wagen rijden zonder licht f.3 ol 2 d.; G. .B v. 't L. den Haag, fietsen zonder bel f.3 of 2 d.; J. G. M., Oegstgeest, fietsen zonder reflector f.3 of 2 d.; F. L. D. te Leiden fietsen door de Donkersteeg f.2 of 1 d.; C. de R. te Leiden autorijden door de le Groenesteeg f.5 of 3 d.; M. C. overtreding der verord. Lei 'm op de straatpolitie f.2 of 1 d.; J. O. v. E. Rotterdam, idem, idem: H. v. W. Lange Ruigeweide, idem, idem; C. D. Rotterdam, idem, idem; Th. J. W. Sas- senheim fietsen zonder licht f.3 of 2 d.; C. J. D. zwervende, varen zonder vergun- ging f.10 of 5 d.; W. v. d. H., Noord- Scharwoude, overtreding van het Regl. v. Politie voor het vaarwater tusschen Rijn en Schie f.5 of 3 d.C. A. v. d. G., Katwijk, overtreding der trekhondenwet f.3 of 2 d.; P. de V. idem, fietsen zonder licht en zonder reflector 2 x f. 3 of 2 x 2 d.: C. K., den Haag, autorijden zonder rood achterlicht f. 5 of 3 d.; L. .B v. E., Katwijk, te Katwijk zich zonder noodzaak bevinden op den dorpel van een winkelraam f.2 of 1 d.; A. W. S. den Haag, overtreding der mrtor- en rijwiel wet 2 x f. 10 of 2 x 5 d.; J. W. J. idem, met een motorrijtuig rijden over een gesloten verklaarden weg f. 5 of 3 d.; J. E. v. T., Bussum, idem, idem; T. K. vr. v. H. v. D., Katwijk, overtreding der leerplichtwet f. 10 of 5 d.; G. v. B., idem. idem, f.10 of 5 d.; C. v. D, idem, idem. f.10 of 5 d A. v. D., idem, idem, f.5 ot 3 d.; C. G. idem, idem, f.10 of 5 d.; T. G. idem, idem, f.10 of 5 d.; J. H. idem, idem, f.5 of 3 d A. J. v. d. H. idem idem, f.10 of 5 d.; C. K. idem, idem f.10 of 5 d.; H. O. idem, idem, f.10 of 5 d.; N. O. idem, idem, f.5 of 3 d.; J. P. idem, idem, f. 10 of 5 d.; C. S. idem, idem. f.10 of 5 d.; R. V. idem, idem, f.10 of 5 d.; A. W. G. gesch. vr. v. M. K. idem idem, f. S of 4 d.; D. G. idem, idem, f.10 of 5 d.; R. H. idem, idem, f.6 of 3 d.; A. K. idem, idem, f.5 of 3 d.- A. N. idem, idem, f.5 of 3 d.; J. V. idem idem f.3 of 2 d.; A. v. D. vr. v. C. J. idem, idem, f.10 of 5 d.; J. v. d. P. vr. van D. H. idem, idem, f.10 of 5 d.; A. v. d. M. idem, idem, f.10 of 5 d.; E. v. d. M. idem, idem, f.10 of 5 d.; N. v. R, idem idem f.10 of 5 d.; A. R. idem, idem, f. 10 of 5 d.; A. B. fietsen zonder reflector f.3 of 2 d.; C. v. d. P. Katwijk, overtreding der leerplichtwet f.5 of 3 d.; J. K. motor rijden zonder verlicht nummer met letter f.5 of 3 d. Uitgesproken: W. M. Langezaal, rijwielhandelaar, te Leiden, Heerenstraat 86. Rechter-comm. mr. A. B. Bommezijn. Curator mr. G. H. Wissenburch, Leiden. Opgeheven: D. Henny, Leiden. HET NOORDEINDE. Een lezer vraagt ons: Waarom hangt men 's avonds b.v. gister avond 19.55 aan de uiteinden van den afsluitboom nabij het „Rembrandt plant soen" niet een roode lantaarn? Eén der uiteinden is zwart en vanaf de richting Leidsch Dagblad zoo goed als niet te zien; ook de aanwijzing voor niet-Leidenaars om in de stad te komen, laat nog alwat te wenschen over. o GEVAARLIJK VUURWERK? De heer J. de G. klaagt erover, dat bij het 3 October-vuurwerk waarvoor hij overigens den grootsten lof heeft stok ken en latten de lucht in geslingerd werden. Op ongeveer 1 M. afstand van hem kwam zoo'n projectiel met zulk een kracht naar beneden dat hij zeker 1 d.M. in den grond drong. Misschien, vraagt hij, is er een volgende maal met weinig moeite, voor te zorgen dat zoo iets niet meer kan plaats hebben. Oorspronkelijke schets in ouden trant door A. DUYTS—GAYDOU. 12) Wel, je moet me later alles vertellen van al die jaren, Rinaldo, nu wil ik Ma donna gaan begroeten; breng mij naar haar toe. Silvia wachtte hem in de kleine zaal, waar zij gewoonlijk zat met Alfonso etl die als bibliotheek en studeervertrek was ingericht. De klavecimbel was daar even eens, en bij het venster, dat op het ter ras opende, stond een hooge leunstoel lili het borduurraam, waaraan Silvia zat te werken. Op het terras stonden citroenen- en oranjeboomen in houten bakken en in het venster mooie roode anjers en een wijnruit met een rood lapje er aan ge hecht tegen het „kwade oog." Al geloofde Silvia er niet aan, zij liet dat maar zoo, omdat de vrouw van den ouden Rinaldo het gedaan had, en hoe wel de oude vrouw gestorven was, liet Silvia het roode lapje uit piëteit er maar aan hangen. Bij het andere venster van het terras stond de stoel van Walfried en nooit had er meer iemand in gezeten; Silvia liet hem daar staan; als ze alleen was, aan schouwde zij dien stoel, zuchtend over het wreede lot, dat zoo'n jong leven had geknakt; maar als Alfonso naar binnen stormde, drong zij de tranen terug en lachte tegen haar kind en zij hoopte weer, en het leven leek haar niet meer zoo somber. Het beeld van Gualtiero kwam haar ook dikwijls voor den geest. Zij verlangde hem te zien om over Walfried te kunnen spreken en van hem nog vele bijzonder heden te hooren. Toen de page haar het bezoek had aangekondigd, verlieten zij en Alfonso het terras; zij stond nog bij het venster, toen de zware portière op zij werd ge schoven en de aangekondigde ridder binnen kwam. De gloed van de ondergaande zon was nog niet uitgedoofd; een rood-paarse tint weerkaatste op de kleine groenach tige ruiten en een lichtkrans scheen de goudblonde lokken van Silvia te omstra len. Gualtiero kon inderdaad meenen een Madonna tegenover zich te hebben, en hij riep werktuigelijk uit: „Modonna"! I terwijl hij zijn knie voor haar boog. Een lichte blos, was het door de zon of door een andere oorzaak, bedekte de wan gen van Silvia, die nu, even in de dertig, tot volle ontwikkeling was gekomen. Daar zij in de laatste jaren een kalm eni rustig leven had geleid, was haar schoon heid niet alleen niet verwelkt, maar nog, in vollen bloei. Het tengere jonge meisje was nu een vorstelijke vrouw geworden,, haar gestalte was sierlijk en haar gang edel en voornaam. Zij reikte Gualtiero haar blanke han den en zei met bewogen stem: Wees welkom, Gualtiero! Je naam, je daden en je roem zijn tot ons doorge drongen, hoewel dat niet noodig was om, je niet te vergeten. Hoe vaak hebben wij, Alfonso en ik, over je gesproken en aan| je gedacht, aldoor hopende, dat je eens' zoudt terugkeeren Dank. Signora, voor alle woorden; ik was ook verlangend om naar Montignoso te komen en u te zien, maar ik werd steeds daarin verhinderd. Nu hoop ik een poos hier te kunnen blijven; beveel Signora, ik ben steeds uw trouwe Gual tiero gebleven; een wensch van madonna Silvia is een gebod voor mij. En onze Signorino, wat is hij een knappe jonge ridder geworden! Moge hij steeds uw troost en uw trots blijven. XIII. Wie aan de donkere dagen en de neve lige nachten der maand December in de noordelijke landen van Europa gewend is, kan zich moeilijk een kerstavond voor stellen met open ramen, waardoor de geuren der oranje- en citroenenboomen van het terras naar binnen stroomen In den grooten schoorsteen van het stu deervertrek, de kleine intieme woonka mer te Montignoso, brandde met helderen flikkerenden gloed een enorm houtvuur, ter eere van het kerstfeest, meer omdat het de gewoonte is om met Kerstavond een mooi vuur aan te leggen, dan om zich te verwarmen. Dat over-oude gebruik om in den Kerstnacht zich rondom de „Ceppo" (groot blik hout) te verzamelen, heerscht nog heden ten dage in Zuld- Italië. Alle familieleden komen dan thuis, bij rijk en arm. De matrozen na een lange zeereis en de soldaat, die in dienst is, allen gaan huiswaarts om het mooiste feest van het jaar in den huiselijken kring te vieren. Vrede op aarde, verkondigden de enge len te Bethlehem, vrede in de harten, vrede met zich zelf, vrede met iedereen; al duurde het slechts dien éénen Kerst nacht, hoe wonderschoon toch is de za ligheid, die er van uitstroomt in alle hoe ken van de aarde; is het niet alsof de vredesengel nogmaals nederdaalt om het overal te verkondigen? Silvia zat in haar hoogen leunstoel; ook zij zat te peinzen; maar haar droo- men schenen niet treurig te zijn, want een glimlach speelde om haar mond; zij voelde zich nog jong, nog sterk; de toe komst leek haar niet somber. Hoe kwam dat? Was Walfried dan vergeten! O. neen, de liefde van haar jeugd lag nog steeds ongeschonden in haar trouwe hart; maar de droefheid had plaats gemaakt voor een kalm vertrouwen, een zaligen vrede; zij had immers haar kind nog bij zich, en, ze was zich zelf dat misschien nog niet bewust, zij voelde een grooten steun, sedert Gualtiero was teruggekeerd. Op haar schoot lag een boek, waarin zij had zitten lezen; maar nu kon zij niet meer zien en de kaarsen op de luchters waren nog niet aangestoken zij zat t§ luisteren naar het klokkengelui, dat het groote mysterie aankondigde: Vrede op aarde Zacht werd er op de deur getikt, de portière werd op zij geschoven en voordat zij „avanti" had kunnen zeggen, stond Gualtiero voor haar, met zijn knap ge zicht en zijn goede donkere oogen, vol eerbiedige genegenheid. Buona sera Madonna! Toen wist zij het; zij voelde 't mysterie van het nieuwe Kerstfeest, dat zich voor haar openbaarde; zij wist het nu; haar hart zeide het haar in haastige onstui mige slagen; zij behoefde niet meer naai de sterren te gaan om er den maan te le zen van hem, dien zij haar nieuwe liefde had geschonken, hij stond voor haar Zij wenkte hem om te gaan zitten en zij wees hem den hoogen leunstoel aan, die tegenover haar stond, de lang, zoo lang ongebruikte ledige zitplaats Hij stond voor haar, vol bewondering, want hij ook voelde het mysterie ont bloeien. Hij was thuis gekomen na een korte af wezigheid. Hij had zijn moeder weer op gezocht, hij had haar raad gevraagd: zou hij het nu aandurven, zou hij zijn naam, zijn fortuin, alles wat hij zich door eigen werk en wil veroverd had, zou hij dat aan de voeten van markiezin dTlste durven neerleggen? Zou hij haar durven zeggen; „ik heb u lief!" Waarom niet? had zijn moeder gezegd. Je bent van goeden adel, mijn zoon; je hebt een naam, die nagenoeg onbekend was, groot gemaakt. Je fortuin is ver meerderd. Een man als jij, mag met ge rustheid zijn hart voor de voeten eener vrouw leggen, zelfs al is zij een d'Este. Zoo had zijn moeder gesproken. Dat had hem gesterkt. En nu zou hij spreken; maar nog talmde hij. Hij zag het boek op haar schoot liggen en vermoedend, dat het een misboek was, vroeg hij: Gaat Madonna naar de midder- nachtmis? Ja, ik wilde naar de kerk gaan, maarik heb nog tijd; wilt ge niet toeven en daarna mij begeleidenZij zag hem in de oogen en het was hem, of hij er den weerglans in zag van wat zijn eigen hart verhelderde met blijden gloed. Hij wierp zich voor haar neder en terwijl hij haar hand vatte, stamelde hij Vergeef mij. Madonna! Ik kan niet langer zwijgen in dezen Kerstnacht; mijn hart is te vol, Silviahet behoort u, mijn Madonna. Ik heb u lief, ik verlang naar uwe liefdelaat mij uw ridder zijnlaat mijvoortaan voor u en uw zoon mogen zorgen. Laat het voor ons beiden een schoone kersnacht zijn van liefde en geluk Silvia zweeg. Zij kon geen woord uiten. Droomde zij of was zij wakker? Zij hoor de wel in de verte het klokkengelui, zij hoorde den adem van den man, die zich naar haar toe boog, zij hoorde het ritse len van zijn kleinen degen tegen den hoogen leunstoel. Zij zag hem bijna niet meer door de duisternis; maar nabij, o zoo nabij, voelde zij een groot geluk, een levensvernieuwing, die haar deed duize len van blijde ontroering. Het was of haar mond gesloten werd om de heilige stilte van dit oogenblik niet te verbreken. Haar hart klopte met zware slagen. Toen hoorde zij als een smeekbede: Silvia. Zij hief haar handen, haar blanke, vorstelijke handen, omhoog, als om het geluk te smeeken haar niet te verlaten. Hij vatte die handen en op zijn knieën verborg hij zijn gelaat In de plooien van haar lang wit kleed En buiten in den zachten December- nacht zetten de klokken het immer met hoop vervullende lied in van den stillen nacht, den heiligen nacht, den nacht der wonderen, die vrede verkondigt aan de aarde en aan de ziel der menschen. Zulk een wondere nacht daalde na dien Kerst avond op het kasteel Montignoso neder. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9