N.V. LEIDSCH DAGBLAD BURG. STAND VAN LEIDEN HET ONDERZOEK DER H00GERE LUCHTLAGEN. VISSCHERIJ-BERinHTEN. VARIA. waard is zeker het eerst daarvoor in aan merking komen. Zorgt daarom, dat ge boven anderen uitsteekt. Thans is het de tijd om uw kennis te verrijken, om er later van te kunnen profiteeren. Met de beste wenschen voor het slagen van den cursus, verklaarde spr. dezen voor ge opend. Nadat nog de heer Boekhoven gespro ken had namens het Gemeentebestuur, dankte de heer Bos de sprekers en ver dere aanwezigen voor hun belangstelling, alsook het R.-K. schoolbestuur voor de beschikbaarstelling van het schoolgebouw. De Ambachts-Teckenschool. Gisteren zijn aan de Ambachts-teeken- school de lessen begonnen in practlsch schilderen o.a. hout- en marmerimitatie. Deze lessen worden gegeven door den heer C. Schoneveld te Warmond; een twintig tal leerlingen nemen er aan deel. Het cursusjaar 1931-1932 van de Ambachts- Teekenschool is ditmaal begonnen met 120 leerlingen. Het gebrek aan plaatsruimte in die school wordt elk jaar nijpender gevoeld wegens het groote aantal leerlingen, dat zich komt aanmelden en door de gestadige uitbreiding der vakken. Nog steeds huis vest een klasse van 28 leerlingen in de vestibule. Het lokaal, waarin de lessen in practisch schilderen plaats vindt bevindt zich op den zolder. Met verlangen ziet men naar verbetering in dezen toestand uit. Mishandeling. J. v. d. P. uit de Hessenstraat deed bij de politie aangifte, dat hij gisteravond op den Boulevard door twee beschonken personen K. v. D. uit de Varkevisserstraat en B. Z. uit de Noordstraat is mishandeld. o LISSE. Voor hel tijdvak van 1 d. tot 1 Oct. 193'.' is benoemd tot leeraar aan de Rijks- tumbouwschool alhier de heer D. de Vries te Amsterdam. NOORDWITK. Arbeidsbemiddeling. Het aantal bij de arbeidsbeurs inge schreven werkloozen bedraagt op het oogenblik reeds 80, waarvan 25 bouwvak arbeiders, 20 visschers en de rest in hoofd zaak landarbeiders. Aan het postkantoor alhier en het daaronder ressorteerende bijpostkantoor to Noord wijk aan Zee, werd gedurende de maand September 1931 op de diverse reke ningen gestort een bedrag van f. 203.401.29 en ^uitbetaald een bedrag van f.96.121.93. Het aantal stortingen bedroeg 1622, het aantal uitbetalingen 439. Aan het postkantoor alhier en het daaronder ressorteerende bijpostkantoor te Ncordwijk aan Zee werd gedurende de maand September 1931 ingelegd f. 14.161.28 er. terugbetaald f. 9.307.06. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het numrier 6695. Gevonden voorwerpen: een compleet kunstgebit een portemonnaie met inhoud, een kinderjasje, een honden halsband, een g' uden medaillon met foto, een tabaks pijp. een zilveren kettinkje, een rijwiel- belastingmerk 1931—1932, een rozenkrans, een kinderzakdoek een paar glacé hand schoenen, een bollenmand, een portemon naie met inhoud, een rozenkrans in étui, een kip een zilver vulpotlood, 1 diploma zwemvereeniging Dolfijn Amsterdam, een demi overjas, een ring met 2 sleuteltjes e.i een cigarettenkoker inhoudende R.K. insigne aan lint. inlichtingen over bovenstaande voorwer pen worden uitsluitend verstrekt des Za terdags van 12 tot 1 uur ten politie- bureele te Noordwljk Binnen. Tot schatter der perceelen voor de toepass 'ng van het waterleidingtarief is door B. en W. benoemd de heer G. Vogelaar alhier- RITNSBURG. De Bloemenhandel. Van bijna alle soorten bloemen is de prijs weer gedaald tot het niet loonende. Een enkele soort Gladiolen waarvan weinig meer komt brengt een eenigszins redelijken prijs op. Rozen gingen per bos van 20 stuks: riadley 40—100 ct., Ophelia 30—45 ct., Golden Ophelia 25—40 ct.. Butterfly 35— 55 ct.. Rosalandia 30—40 ct., Columbia 20 35 ct. Snijbloemen per 100 stuks: Pompon Dahlia's 60—70 ct., Groote Dahlia's 120 170 ct.. Helianthus 60—70 ct., Asters wit 45—50 ct., Asters rood en blauw 25—35 ct.. Anjers rood en rose 100—120 ct.. Gladiolen: Red Cana 75—85 ct., Down 60—70 ct., Crim son Glow 40—50 ct., War 75—100 ct. Snij bloemen per bos: Chrysanthen 10—20 ct. Fietje 12—17 ct., Elta 4—7 ct., Dwerg asters 7 ct., Juliana 13—15 ct., Witte Chry santhen 20—23 ct. Een vriendelijke Zanghulde. Door de leerlingen van de Koningin Wilhelminaschool wérd op het plein vóói de school een zanghulde gebracht aan het echtpaar Kort, ter gelegenheid van hun gouden huwelijksfeest. De heer Kort is voorzitter van het bestuur dier school. Na afloop werden aan de kinderen tractaties uitgereikt. —Door mej. M. H.. wonende aan den Katwijkerweg, is bij de politie aangifte ge daan, van diefstal van haar zoo goed als nieuw rijwiel, uit de schuur bij haar wo ning. —o VOORHOUT. Burgerlijke Stand. Overleden. Damianus van Rijn, 53 jaar: Cornelia Petronella Romijn, wed. van L. Prins 80 jaar; Gerritje van Zon, echtgenoote van J. J. Floor, 57 jaar. Geboren Anna Maria, d. van W. H. D. Kn'ppenberg en A. M. Liebrecht. Adrianus z. van G. Nieuwendijk en H. Steenvoorden: Franciscus Johannes, z. van P. C. Reeuwijk en M Does. Margarjtlu Catharina, tl. van C. J. van der Laan on J. M. J. Brouwer; Jacobus, z. van P. J. Westerhoven en M. G. Schouten; Petronella Johanna, d. van H. C. van den Burg en G. M. Heerings. Openstelling brug Noordwijkerhoek. De B.B.N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, ontving van het gemeente bestuur dezer gemeente op zijn desbetref fend verzoek bericht, dat de brug in het Ncorowjjke.rhoek weggedeelte tusschen ^«vorhout en Noordwijk wederom voor het verkeer is opengesteld. VOORSCHOTEN. Loop der Bevolking. Gevestigd. Mej. ,D J. Prent, van Noord- wijk. Leidscheweg 155; V. J. B. Klaassen en gezin, Leidscheweg 179f. van Lelden; A. Boesveld, idem, idem; A. Boekee en tezin Leidscheweg 179c, van Leiden; Mej. Westhoff idem, idem. Vertrokken: C. O. van Haaster, naar Oudenbosch; J. C. A. van Haaster, naar Lisse; G. van Kooy, naar 's Gravenhage; P. Zonneveld naar Baam; G. P. van Loenen naar Oegstgeest; A. M. M. Duynis- veld. naar ZoeterwoudeW. F. Vermaak en gezin, naar Oegstgeest; H. Smit, naar 's Gravenhage. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. A. J. Straman, 28 J. en M. A. Hoogeveen, 25 j. Gevonden; een potlood, een knipmes, een huissleutel, een dasspeld, een rijwiel- belastingmerk. Inlichtingen op het gemeentehuis. o ZEVENHOVEN. Beroepen. Ds. J. R. Wolfensberger, voorheen Herv. predikant alhier, thans te Cubaard, ont ving een tweetal beroepen en wel naar de gemeenten Delfzijl en Hellevoetsluis. De gehouden collecte in de Geref. Kerk alhier vcor de Evangelisatie in België heeft opgebrnchi de som van f. 6.50l/o. o ZOETERWOUDE. Aanrijdingen. De venter van L. uit Leiderdorp werd op den Rijndijk alhier aangereden met zijn petroleumwagen door de vrachtauto van den graanhandelaar B. uit Leiden. De petroleumwagen moest het natuurlijk ont gelden. Een defecte auto die langs den weg stond, scheen het uitzicht van den bestuurder der vrachtauto belemmerd te hebben. Gisteren had op den Hooge Rijndijk al hier een aanrijding plaats tusschen een personenauto, bestuurd door notaris van M. B. uit den Haag en een vrachtauto van B. D. uit Zwammerdam. Een zandauto in gebruik bij de werkzaamheden bij de weg- verbreeding. kwam plotseling dwars over de straat te staan, waardoor de botsing onvermijdelijk bleek. De personenauto werd nog al beschadigd. De schade werd onderling geregeld, doch de politie heeft tegen den schuldige proces-verbaal opge maakt. GEBOREN: Jurjen, z. van P. Bakker en N. C. Rezel Gerardus Hendricus, z. van F. J. de Jong en M. S. Meijer. o ONDERTROUWD P. Kraan jm. 28 j. en G. Schouten jd. 24 j. M. van Reken jm. 26 j. en J. A. Pruimboom jd. 19 j. D. van den Wijn gaard jm. 26 j. en J. Duiverman jd. 26 j. o GEVESTIGD: M. A. Arzinski. dienstbode, Zijlsingel 15 J. F. van As, Haagweg 184 S. M. Baur, dienstbode, Breestr 84 H. J, M. ten Berge, Oegstgeesterl. 39 B. Brócker en fam.. mach. monteur, Merelstr. 6 J. V. de Bruyn, Molensteeg 16a J. H. van der Burgh, hulp in de huish., Hooge- woerd 125 L. M. van der Bijl, onder wijzer, Vinkenstr. 4 A. Cassan. leerares Fransch, J. de Wittstr. 16 M. Chap- patte, gouvernante, Oegstgeesterl.-6 L. M. Chaudron, vrachtrijder. Roodborststr. 39 K. L. T. H. Crince Le Roy, Stadhou derslaan 24 C. Deegenaars en fam., Haarlemmenv. 71 C, F. Dlesch, Rapen burg 60 J. Prak-Flaman en fam.. Oos terstraat 35 K. Fuchs, monteur, Hoogl. Kerkgr. 10 Th. J. H. van Geldrop, Apo- thAersdijk 18 D. de Geus, kantoorbe diende, H Morschweg 30 H. H. van der Goot, Maredijk 173 F F. K. Gröning, schrijfmach. monteur, Merelstr. 6 H. ter Heegde en fam., expediteur, J. W. Frisostr. 23 H. Hees, Rapenburg 83 B. Hengeveld, Botermarkt 13 H. Chr. J. van den Heuvel, bakker, Hoogewoerd 122 L. J. van Holk en fam., hoogleeraar, Groenhovenstr. 5 P. Th. Holman, Rood borststr. 34 T. Huitema, J. v. Goyen- kade 20 M. fldrem, Heerenstr. 128 L. H, C. E. Jacobs, hulp in de huish,, Cobet- straat 8 M, Johannsmann, Leliestraat 55 C. A. Kamerling, planter. Beesten markt 40 K. van Rije-Klult, Oude Vest 49 M. Kobus. J. v. Goyenkade 19 M. J Nagel-Koeleveld, Fagelstr. 33 A. Kuiper, verpleegster, Rijnsb. weg 10 J. P. van der Laaken, timmerman, Jeruza- lemshof 3 C. de Langen, Nieuwe Rijn 32 C. M. H. Leesberg, Noordeinde 50 C. Schouten-van Leeuwen, Willemstr. 22 L. Leuenberger, dienstbode, Oegstgees- tesrlaan 15 T. K. Lingsma, onderwijzer, Vreewljkstr 11 A. J. Roest-van der Linden, Langestr. 200 E. E, Ma Ajong, Oegstgeesterl. 16 J. van der Made, va rensgezel, Zonneveldstr. 19 N. Meul- blok, verpleegster, Rijnsb. weg 10 H. G. Meijerink, Morschslngel 11 C. Muijs, onderwijzeres, Kagerstr. 14 D. A. Ne- derlof. Rapenburg 113 M. W. D. Neur- denburg, Warmonderw. 27 J. C. van Opzeeland, Rapenburg 1 F. Th. H. Pel grim en fam., petr. venter, Woutershof 6 A. W. J. Perquin. leerares ind. en huish. school, Apothekersd. 13 A. A. B. Port- heine. Oegstgeesterl. 41 A. Posset, dienstbode. Oude Vest 55 J. Pracht en fam,, meubelmaker, Haarlejnmerstr. 270 - W. Prins en fam., chef machinist, Hoogl. Kerkgr. 18 A. G. R, H. van Ravesteijn, Bilderdijkstr. 5 H. J. A. Raijmans en fam., Morschweg 174b W. K. J. Roij- aards, Rapenburg 83 L, A. W. Roorda- van Schalk, H. Rijndijk 149 P. C. Schc-1- llngerhout, dienstbode, Kanaalweg 1 J. G. van der Son, 11. verpleegster, Molen straat 7 P. A. Stapert, J. v. Houtkade 3b D, Stolzenberg, verpleegster, Rijnsb. weg 10 D. L. Thung, Morschweg 8a J. D. Thijs, H. Rijndijk 70 H. L. J. Tim mermans. Korevaarstr. 6a M C. A. Ver- berne, Noordelnde 50 E M. J. Verhoe ven, Noordeinde 50 G. H. W. Vink, Groenhovenstr. 20 G. J. K. van de Wakker, kantoorbediende, de Rldderstr. 16 H. L. Welbooren, musicus, H. Rijndijk 44 J. C. de Wilde, Ingenieur, J. de Wltt- straat 10 A. van der Wllk, Oude Vest 7 L. A. Wilod Versprille, Maredijk 173 E. Winkel, Hoogewoerd 133 G. J. Wort- man, dienstbode, Hoogewoerd 47 A. M. W. Wuisman, Noordelnde 50 C. Chr. M. Wijnans, verpleegster, Meezenstr. 2 H. Zillig, letterzetter, Munnikenstr. 51 P. van Evert-Zirkzee, Haagweg 184. o VERTROKKEN. W. O. Aldershoff, Aalten. Stationsstr. W. Alkema, A'dam. Chasseestraat 48 II M. Bakel Mas, Oegstgeest. Nassaulaan 23 A. J. Bernet Kempers, Den Haag, Riouw- straat 152 W. P. Bleyi en fam., Apel doorn. Korhoenweg 27 A. Boekee en fam.. Voorschoten, Leidschew 179 c A. Boesveld, Voorschoten. Leidschew. 179 F J. C. AsBouwman, Schiedam. Galileistr. 63a Ph. van der Breggen. Den Haag. v. Loostraat 37 A. E. Brender a Brandls, Den Haag. v. Hogenhoucklaan 59 Chr. Bronkhorst en fam.. Utrecht, Stolbergl. 41 C. S. Brugman, Den Haag, O. Doustr 85 R. Carrick. Den Haag, Amallastraat 3 T. Drost, Den Haag, Vondelstr. 89III M. M. Elsgeest, Utrecht, Stolberglaan 41 G. W. Féhr, Lelmuiden. Heerenweg 33a B, van RooyenGrimbergen en fam.. Vel- sen. v. Brederodeweg 97 C. B. M. Grij seels, Amsterdam, 3de Helmersstr. 37 J. H. Harders. Den Haag Willem Lodewijk- laan 15 M. J. Hartogsveld, Wadenoijen, Drumpst D 102 C. Heman, Schoorl J. W. Heringa, Aken, Schillerstr. 75 S. A. Hesseling, Zwolle, Derk Buismanstr. 19 W. Hofman. Leiderdorp, N.-H. Pastorie J. G. van Hoogstraaten en fam., Maas tricht. Franquinetstr. 31 J. F. M. H. M. van Hooydonk, Utrecht, Stolberglaan 41 C. van Houten, Sassenheim A. F. P. Hulsewé. Bussum, Nw. Hilvers.w. 31 H. J. Jansen en fam.. Haarlemmermeer, N.- Vennep, Venneperweg 540 M. J. Th. Jansen, Rijswijk, Z.-H., Mauritslaan 12 F. G. van der MeulenKamsteeg, Rijswijk, Z.-H.. Caan van Necklaan 243 J. Kap- tein en fam., Arnhem, H. van Kolstr. 8 F, Karczewski, Utrecht, J. W. Frisostr 12 V. J. B. Klaassen en fam.. Voorschoten, Leidschew. 179 F A. J, Kleinveld, Laren N.-H.. Mauvezand 14 J. J. G. Kuik, Ba tavia C. C. H. van DiemenLangezaal, Oegstgeest, Borneostr. 17 - H. Lardé. Haar lem, 1ste Hoogewoerddw.str. 35 G. Le- cocq, Brussel, Rue André Hennebicq 8 J. de Leeuw. Rotterdam, Sion Dwarsstr. 35 J. Lens. Londen. 53 Cambrigd Terrace H. P. A, Leyds, Den Haag, Mariastr. 47 J. van Lonkhuyzen. Den Haag, Fred. Hen- driklaan 20 G. M. L. M. Mastboom, Roo sendaal c.a., Nispenschew 44 E. J. M. Meershoek, Limbricht, ,R.-K. Pastorie J. A, Neijzen en fam.. Den Haag, H. Buur- loostraat 57 A. J. Fiëkaar, Schiebroek, Hoofdlaan 30 F. M. Raeven, Chartreuse, La Valsalnte D. Razoux Kuhr. Wasse naar, Buurtweg 113 I Simons, Lisse. Nieuwstr. 35 C. Soutendijk, Amsterdam, Stadionspl. 39 III J. A. Verheijden, Am sterdam, Linnaeus Parkw 114 hs C. J. Vervloet. Den Haag, v. d. Spiegelstraat 25 L C, P. Visscher. Amsterdam, Dintel- straat 94 boren W. J. Visser en fam., Den Haag. Lunterenstr. 139 J. Th. Vree burg. Breda, St. Ignatiusstr. 13 A. Vriens Den Haag. Segbroeklaan 1 P. A. van der Wal, Echt. Koningsbosch J. West broek, Driebergen. Eschdoornl. 6 E. Westhoff, Voorschoten. Leidscheweg 179c G. M. SpeekenbrinkWiebeld. Gilze en Reljen, Kerkstr. 286 b S. H. van de Wiel en fam.. St. Oedenrode, Heuvel A 420 A. G. de With, Deventer, Brinkgreverw. 17 L. H. Wlttenrood, Den Haag, L. Hen- riëttestr. 5. I. In een der beide voorgaande artikelen over wolken heb ik er op gewezen, dat men in de wolken een hulpmiddel heeft, waar mede men de luchtstroomen in hoogere luchtlagen kan leeren kennen. Men kan. door de wolkendrift na te gaan, met groote nauwkeurigheid de rich ting en de snelheid van beweging meten van de luchtstroomen, welke deze wolken meevoeren. En daar. zooals wij gezien hebben, wolken op verschillende hoogten voorkomen, kan men door het observeeren van de wolkendrift een overzicht krijgen van de in den dampkring op een bepaald oogenblik voorkomende stroomingen. Dit hulpmiddel, hoeveel het ook voor de meteorologie waard moge zijn. is op verre na niet voldoende voor nauwkeurige on derzoekingen in den dampkring, eensdeels omdat het alleen luchtstroomen kan aan wijzen op de hoogten, waarop wolken drijven en dus niet daar beneden of boven, anderdeels omdat jje uitkomsten van de observaties uitsluitend betrekking hebben op bewegingen in den dampkring en niet op temperatuur en vochtigheidstoestand van de lucht, en het zijn juist deze beide laatste elementen, die de meteoroloog moet kennen om den weerstoestand te kunnen beoordeelen. Het spreekt dus vanzelf, dat de meteoro logen al vroeg begonnen zijn met het uit zien naar andere hulpmiddelen om waar nemingen te doen van verschillende ele menten op grootere hoogten in den damp kring. Een van de meest voor de hand liggende dingen is natuurlijk, dat men waarnemin gen gaat doen op den top van hooge ber gen In die landen, die hooge bergen heb ben, heeft men dan ook al vroeg z.g. me teorologische berg-observatoria opgericht, waarvan er heden ten dage een vrij groot aantal bestaat Ik behoef slechts namen te noemen als Puy-de-Dóme, Pic du Midi, Santis, Sugspitze, Sonnblick, Taunus e.a. om te doen zien, dat op dit gebied heel wat bestaat. Maar wanneer men een blik op de wereldkaart werpt, ziet men terstond dat de bestaande berg-observatoria niet op een manier over de aardoppervlakte verspreid zijn, die zou kunnen voldoen aan redelijke eischen van verspreiding. Dit kan ook niet anders, waar hooge bergketens in zekeren zin „dun gezaaid" zijn op de aardappervlakte. Daar komt nog een an der bezwaar bij. nl. dat een berg-observa- torium eigenlijk niet ligt in wat de meteo roloog de vrije atmosfeer noemt, d. w. z. dat de meteorologische verschijnselen en toestanden op zulk 'n berg-observatorium sterk beïnvloed worden door het gebergte zelf. De meteorologen hebben dus nog iets anders noodig voor hun waarnemingen in de vrije atmosfeer. Het is dus alweer geen wonder dat reeds vroegtijdig gebruik gemaakt is van den luchtballon om de waarnemers zelve met hun instrumenten hoog in den vrijen dampkring te doen stijgen, hetgeen verschillende groote voor deden heeft boven alle andere methoden, o.a. deze. dat men een uitgebreider pro gramma van waarnemingen kan afwer ken. dat de waarnemingen den hoogsten graad van nauwkeurigheid bezitten en dat men zeer groote hoogte kan bereiken. De beroemde luchtreizen van Glaisher en Green omstreeks de helft der vorige eeuw in Engeland, de latere reizen van G. en A. Tissaudier en C. Flaunnarion in Frank rijk en de hoogvaarten van Berson en Süring in Duitschland aan het einde der vorige eeuw en de latere ontwikkeling der wetenschappelijke luchtvaart met vrije ballons, voornamelijk in Duitschland, zijn evenzooveel belangrijke feiten, die aan de kennis der hoogere luchtlagen ten goede zijn gekomen. Het is een gelukkige om standigheid, dat Nederland op deze wijze sedert het jaar 1909 aan het onderzoek van den dampkring door middel van lucht reizen met vrije oallons heeft deelgeno men en nog deelneemt. Doch ook dit Hulpmiddel kan den me teoroloog niet geheel bevredigen; het is niet onaer alle weersomstandigheden te gebruiken en het vereischt goed ge schoolde ballonvaarders en observatoren, die men in het algemeen niet voor het grijpen heeft. Het is alweer een gelukkige omstandig heid, dat sommige oudere meteorologen zich erop hebben toegelegd de hulpmid delen voor het onderzoek der hoogere luchtlagen te verbeteren en nieuwe uit te denken. Het lag daarbij voor de hand een nulpmiddel te verbeteren, dat als het ware daarvoor uit den aard der zaak aan gewezen is, n.l. de kindervlieger. Tal van proefnemers zijn in de tweede helft der vorige eeuw bezig geweest met het ver beteren van dezen vlieger, maar slechts enkelen zijn erin geslaagd den vlieger zooveel te perfectioneeren, dat hij ge bruikt kan worden voor het opvoeren van zelfregistreerende instrumenten in hoo gere luchtlagen. Wezenlijk geslaagd zijn de Amerikaansche meteorologen Hargrave en Marvin, de Duitsche meteoroloog Kop pen te Hamburg en de Duitsche vlieger bouwer Schreck te Lindenberg bij Berlijn, aan wier onvermoeide streven het te danken is dat thans vier zeer goede vlie ger-typen voor dat onderzoek beschikbaar zijn. Met behulp van deze vliegers, die aan staaldraad worden opgelaten, kan men zelfregistreerende instrumenten, die lucht- drukking, temperatuur, vochtigheid en windsnelheid zeer nauwkeurig aanteeke- nen, tot zeer groote hoogten opvoeren. Het zal vele lezers wellicht moeilijk val len te gelooven, dat het reeds meermalen op het groote Duitsche vlieger-Station Lindenberg gelukt is, den vlieger, die het meteorologisch apparaat draagt, een hoogte van m^r dan 10 K.M. te doen bereiken. Met een eenvoudige installatie, zooals door ondergeteekende gedurende meer dan 20 jaren nabij Wassenaar ge bruikt werd (thans te Katwijk aan Zeel zal dit natuurlijk niet gelukken, maar toch is het mogelijk daarmede waarne mingen tot op een hoogte van ruim 3 K.M. te verrichten. Een zeer goede methode, in de laatste jaren, eigenlijk op het voetspoor van Nederland, in verschillende landen tot groote ontwikkeling gekomen, is het ge bruik van de vliegmachine voor het naar boven brengen van het zelfregistreerend apparaat. De vliegmachine is voor dat doel zoo goed als op alle dagen te ge bruiken en het is hier in Nederland ge bleken dat men daarmede tot gemiddeld ruim 5000 M. hoogte waarnemingen kan doen. De toepassing van deze methode heeft ook groote bezwaren. Zij vereischt het bestaan van een goed uitgeruste vlieg- haven (hier te lande de Militaire Lucht- vaartafdeeling te Soesterberg en het Ma rine-vliegkamp te De Kooy), zeer goed geschoolde „hoogvliegers", zij kost natuur lijk veel geld en, wat niet vergeten mag worden, de nauwkeurigheid der waarne mingen is kleiner dan bij vlieger-oplatin gen. terwijl ook de windmetingen ontbre ken, die niet steeds door een ander hulpmiddel kunnen worden aangevuld. Verder valt in dit artikel de z.g. loods- ballon te vermelden, de kleine, met wa terstof gevulde gummi-ballon, die zeer groote hoogten kan bereiken en die kan worden gebruikt om de luchtstroomingen op grootere hoogten te onderzoeken* aan vulling dus van de wolkendrift-metingen». Loodsballon-oplatingen hebben het voor deel niet kostbaar, het nadoel bij bewolkte lucht meestal onmogelijk te zijn. Eindelijk moeten nog de registreer- ballon, de grootere gummi-ballon, die een zeer licht registreer-instrument draagt en de nieuwste vinding, de radio-registreer- ballon. die een apparaat draagt, hetwelk de meteorologische metingen radiografisch uitzendt, zoodat deze op den grond kun nen worden opgeteekend. vermeld worden. In een volgend artikel hoop ik de hier genoemde hulpmiddelen voor het onder zoek der hoogere luchtlagen iets uitvoeri ger te beschrijven. C. N. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. IJ MUIDEN. 7 Oct. VTSCHPRIJZEN. Tarbot per KG. f. 0.95—0.65. Tongen f. 2.40—1.75 Griet per kist van 50 KG. f.54—27. Groote schol f.34. Middelschol f.33 Zetschol f.31—30. Kleine schol f.25 —6.60. Bot f. 11.50, Schar f. 14—3.10. Rog gen per 20 stuks f. 3027. Vleeten per stuk f. 0.03'. Pieterman en Poontjes p. kist van 50 K.G. f. 13—2.50. Groote schelvlsch f.45 —37. Middel schelvlsch f 3627. Klelnmld- del schelvisch 17—10.50. Kleine schelv. f. 144.20 Kabeljauw p. kist van 125 K.G. I 8238. Gullen per kist van 50 K.G f. 16 —3.30. Wijting f.4 50—1.20. Makreel f.16— 5. Lengen per stuk f. 1.750 60. Koolvisch f. 1.10—0.16. Heilbot per K.G. f. 1.85. 4400 manden versche haring f. 4.25—2 65 per mand. Aangekomen 18 stoomtrawlers: HC 231. met f.5100; IJM 118, met f. 1375: IJM 482, met f 3300. IJM 190. met f.2600; IJM 481, met f.1500; IJM 7. met f.2435: IJM 385, met f 2251' IJM 85. met f.2766. IJM 49, met f.3204; IJM 52, met f.1664: IJM 137, met f 2368: IJM 23. met f.1500; IJM 54. met f.2000; IJM 244. met f.1300; IJM 170 met f.1800: IJM 201, met f.2300: IJM 106, met f 2062; IJM 177, met f.1222 De kotter SM 20. met f 1411; de logger KW 44. met f 1350. De drifters LT 422, met f 598; LT 55 met f 888; IJH 365, met f 1153; IJH 248, met f.1228; IJH 471. met f 679; de loggers KW 49. met f.1491; KW 20, met f.429; KW 14, met f.459; KW 122. met f.848 voor versche haring; KW 14, met 476; KW 20. met 460; KW 172. met 153 kantjes pekelharing voor Katwijk; KW 20, met 9 en IJM 268. met 25 last pekelharing. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. Op de afdeelingen van het gebrutks- en jonge vee nemen nu de aanvoeren toch wat toe doch ook op de markten van Maandag en gisteren bleef de ware koon- lust nog achterwege. We zouden haast meenen dat de stemming nog immer ver flauwd. Vooral Maandag te Gorkum. waar men geheel en al is aangewezen op de veehandelaren, die het vee naar de andere markten afzetten, was er een lustelooze handel. De verliezen die deze kooplieden geregeld krijgen te boeken, houden ze vanzelf terug. Overal waren de prijzen dan ook weer zakkende. Ook te Rotterdam, Purmerend en Groningen en groote kwan titeiten bleven er onverkocht. Ook de jongveehandel (graskalveren en pinken was slecht i en de vare-koeien voor de mesterij konden alleen voor de goede kwa liteiten. die er zeer weinig waren, prijs houdend worden verkocht. Slachtvee bleef laag ln prijs, hoewel de goede kwaliteiten wel wat vlugger ver kocht werden. De aanvoeren waren wat kleiner als de laatste weken Kalveren in alle soorten stug en nauwelijks prijshou dend. Schapen nogal behoorlijke handel, hoewel de prijzen lang niet meer op het niveau van enkele weken terug stonden. De varkensmarkten toonden zich begin dezer week allen een weinig gedrukt. VAN DER S. ALTIJD VROOLIJK. Walter Scott was de vriendelijkheid en de blijmoedigheid ln persoon, en dat, ter wijl hij door borgstelling een schuld van enkele honderdduizenden gulden op zich genomen had, waarvoor hij zijn geheele leven gewerkt heeft, en daarbij aan een krampziekte leed, die hem somtijds het schrijven onmogelijk maakte. Hij kon geen vijf minuten ergens zijn of de kleinste kleuters, die nog niet spreken konden, evenals de ouderen, voelden zich tot hem aangetrokken. Iemand, die hartelijk lachen kan, dat is mijn man, placht Scott te zeggen, en hij zelf had altijd een lach op het gelaat en een lach in het hart. Voor ieder had hij een vriendelijk woord; ziju gulle stemming was aanste kelijk. Zij verdreef den schroom, waar mede men geneigd was tot zulk een be roemd man op te zien en maakte, dat men zich in zijn tegenwoordigheid altijd op zijn gemak gevoelde. Van tijd tot tijd, zeide de eenvoudige man, die de Mellrose-abdy aan de vreem delingen liet zien, komt mijnheer Scott hier met een aantal groote lui bij zich. Dan roept hij altijd op vroolijken toon: John! John! Als lk dan naar buiten kom, heeft hij steeds een grapje of een prettig woord. Hij kan gekheid maken en staan lachen als een kleine Jongen en dan een man die zoo IJselijk knap ls in de geschiedenis. EIGEN BEKWAAMHEID IS 'T MEEST WAARD. Sir Toby Butler, de beroemde Iersche advocaat, noodigde sir Charles Coote eens te dineeren. HIJ wist dat zijn gast op een lange lijst van voorvaderen boogde, waar in sir Butler met hem had kunnen wed ijveren, indien hij eigen bekwaamheid niet méér had geacht, Gedurende den maaltijd riep de gastheer telkens: Neef John, geef eens even een flesch, neef Terry, zadel over een half uur de paarden; neef Gonah, neem die schotels maar weg. Hoe, riep sir Coote eindelijk verbaasd uit, behooren al uw bedienden tot uw familie? Wel, zeker, antwoordde de edelman; en is 't niet nuttiger dat mijn bloedver wanten mij bedienen dan dat lk mij tot slaaf van mijn voorouders maak? o PLANTENKOORTS. Men weet reeds lang. dat planten aan ziekten kunnen lijden, die een zekere temperatuui'sverhooging tengevolge heb- ben. Tot zulk een ziekte behoort eeil wor- telziekte. welke een temperatuurs-verhoo- ging veroorzaakt vgn ongeveer drie gra den. Als verwekker van deze ziekte heeft men een bacterie ontdekt die men be strijden kan door de nlant met bepaalde zuren te behandelen Hierdoor is men er toe gekomen bepaalde eraanplanten waar voor men vreest dat zij door de wortel- ziekte zullen worden aangetast te gewen nen aan een grondsoort, die deze heil brengende zur-n bevat en hoopt op deze manier plrnten te kweeken. die tegen koorts bestand zijn. S—2

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 7