72** Jaargang LEÏD5CH DAGBLAD, Woensdag 7 October B31 Tweede Blad Ho. 21948 BINNENLAND. I HONDERDÉN AUTO'S wachten iederen d ag voor het Grand Palais te Parijs waar d e internationale Auto-Tentoonstelling gehouden wordt. Boven: £8 6e Eoin- wéröeraand is fieifen oütoieel ta gebruik Reelate: 'iS1 ÖRN< afSSB- is, gis teren hfet mdterlSÉU aangevoerd voor hét bouwen van de brug over de voormalige Sluisput waarover de verbinding via den af sluitdijk van Wieringen naar Friesland geleld zal worden. JEANETTE MACDONALD, de bekende Amerikaansche filmster, werd te Londen door enthousiasten begroet, die haar om haar handteekening vroegen. HET NIEUWE CONSERVATORIUMGEBOUW aan de Bachstraat te Am sterdam ls gisteren officieel geopend. De voorzitter van het Conservato rium, de heer Strater, houdt de openingsrede. GOUDEN JUBILEUM VAN DEN NEDERLANDSCHEN BAKKERSBOND. Inwijding van het eigen gebouw. De georganiseerde bakkerij heeft gister middag de driedaagsche viering van het vijftig-jarig bestaan van den Nederland- schen Bakkersbond ingeluid, met een sa menkomst in ..Bellevue". te Amsterdam, welke geheel gewijd was aan de herden king van het belangrijkste feit in dit jubi leum: de verkrijging van een eigen bonds- gebouw. Het huis in kwestie is een jaar ouder dan de Bond zelf; het is n.l. de in 1880 gebouwde villa Vondelstraat 13. welke vroeger aan mr. Bergsma behoord heeft. Het huis is thans geheel voor zijn nieuwe functie ingericht. Dat aan een en ander niets ontbreekt, of ontbreken zal. is voor een groot deel te danken aan de vele practische geschenken, welke zijn aange boden door de gewestelijke bonden en af- deelingen. Deze en andere feiten heeft de voorzit ter van den Nederlandschen Bakkersbond Fred. C. Stahle, in zijn inwijdingsrede de revue laten passeeren tijdens de samen komst van gistermiddag in „Bellevue". Op het met vele bloemstukken en de Bondsbanieren versierde podium stond voor de spreeklessenaar een der geschen ken voor het nieuwe gebouw een schil derij. voorstellende de meelfabriek te Rot terdam der Nederlandsche Bakkerij. De zaal was geheel bezet. Na de aanwezigen, waaronder ook de gasten uit het buitenland, welkom te heb ben geheeten. memoreerde de heer Stahle de totstandkoming van het eigen gebouw, met welke daad de Nederlandsche Bak kersbond het voorbeeld heeft gevolgd van andere vak- en middenstandsbonden. Het secretariaat, waarvan spr. de verschillende vroegere „omzwervingen" opsomde, en de administratie, beschikken thans over een ruimer en geriefelijke behuizing, terwijl ook de conferenties van het dagelijksch bestuur aan het nieuwe adres zullen wor den gehouden. Alle touwtjes van saam- hoorigheid aldus spr. zullen in ons nieuwe huis bij elkaar gehouden worden tot heil van de Nederlandsche Bakkerij. Moge het worden tot het bakkershuis voor geheel Nederland, want het staat open voor alle bakkers, die gediend willen zijn van onze hulp en onze inlichtingen (Applaus). Hartelijken dank bracht spreker aan de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek en Oliefabrieken Calvé Delft te Delft en aan de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij voor haar belangrijke medewer king in het bereiken van het gestelde doel, alsook aan de afdeelingen en gewes ten en aan de vele bondsleden en vrienden voor de talrijke geschenken in goederen j of geld. waardoor mede de aankoop, meu- j bileering enz. van het gebouw is mogelijk gemaakt. I Spr. besloot met de opwekking aan de leden, het Bondsgebouw te beschouwen als hun eigen huis, waar zij ten alle tijde zullen kunnen binnengaan om hun belan gen voor te staan bij het bestuur, dat ook in de nieuwe omgeving onder Gods zegen, met kracht zal arbeiden aan het gemeen schappelijk werk: de opbouw van den Nederlandschen Bond. (Applaus). De samenkomst werd opgeluisterd door een concert, dat was aangeboden en werd uitgevoerd door de muziekvereeniging Harmoniekapel van Calvé's fabrieken te Delft. Na afloop bezochten de aanwezigen groepsgewijze het nieuwe gebouw. De dag werd besloten met een feest avond welke was aangeboden door de Amsterdamsche afdeeling „De Voorzorg". I Ter gelegenheid van 't gouden jubileum van den Nederlandschen Bakkersbond is van het eigen orgaan, de „Bakkersbonds courant", een jubileumnummer versche- i nen. waarin o.m. vele herinneringen en mededeelingen aan de geschiedenis van den Bond ontleend, voorkomen. IN H> 27 OPENTEN? EXPORTCREDIETGARANTIES. Rijkscommissie van advies benoemd. Bij beschikking van den Minister van Financiën is ingesteld een Rijkscommissie van Advies voor export-credietgaranties. Hierin zijn benoemd: tot lid en voor zitter mr. J. Westerman Holstijn, direc teur van de Nederlandsche Bank, te Am sterdam; Tot leden: prof. mr. G. W. J. Bruins, Koninklijk commissaris van De Neder landsche Bank, te Wassenaar; A. Span jaard. te 's-Gravenhage; J. F. de Beaufort, directeur van De Nederlandsche Bank, te Amsterdam; mr. R. Mees, lid van de firma R. Mees en Zonen, te Rotterdam; prof. mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage; I mr. J. Gerritz, secretaris der Commissie van Werkverruiming, te Amsterdam; mr. M. P. L. Steenberghe, directeur van da N. V. Textielfabriek H. van Puijenbroek, te Goirle; is aan de commissie toegevoegd als secretaris mr. C. W. Ritter, waarnemend adjunct-secretaris der Nederl. Bank. 1 Gedeputeerde Staten zullen belasting- verhooging voorstellen. Naar de „Tel." verneemt maakt de toe stand der provinciale geldmiddelen ln Gelderland het noodzakelijk tot verhoo ging der belastingen over te gaan. Het ligt in het voornemen van Ged. Staten voor te stellen het aantal opcen ten op de hoofdsom der Rijksinkomsten belasting en dat op de hoofdsom der Ver mogensbelasting te verhoogen van 20 tot 27 Sloot het dienstjaar 1928, wat den ge wonen dienst betreft met een batig saldo van f. 430.000. het batig saldo van 1929 dat aan de begrooting van 1932 ten goede zal komen, bedraagt nog geen f. 200.000. De uitgaven in verband met verbetering van het wegennet, steun aan de werkver schaffingen, dijkverzwaring, bouw der vaste bruggen, aanleg van het Twente- Rijnkanaal, de Maas- en Lingeverbetering en van de provinciale subsidies voor cul- tureele en sociale doeleinden legden de provincie ook voor de komende jaren zware lasten op. zoodat speciale maatregelen noodig zullen zijn om voor de Jaren welke naar men verwacht, het sterkst van de crisis te lijden zullen hebben, 1933 en '34, de begrootingen sluitend te kunnen maken. Naar het blad verneemt is bij Ged. Sta ten in dit verband ook de vraag in over weging of overgegaan dient te worden tot salarisvermindering der ambtenaren of tot verplichte pensioenstorting door het per soneel. Er staat evenwel dienaangaande nog niets vast. GEDEELTELIJKE DIENSTVERVULLING. Bij het Staatsbedrijf der posterijen, tele grafie en telefonie is bepaald, dat aan een ambtenaar, die wegens ziekte afwezig is, kan worden vergund, een beperkten dienst te verrichten, indien dit door zijn genees heer voor een spoedig volledig herstel wenschelijk wordt geacht Gedeeltelijke diensthervatting zal echter met betrek king tot de inhouding van bezoldiging aangemerkt worden als afwezigheid we gens ziekte. „Vad." o DE POSTVLUCHTEN. De „Ooievaar" is gisteren te 5.55 uur van Allahabad vertrokken en om 10.25 te Jcdhpoer aangekomen. Vandaar vertrok het toestel weer om 11.25 en arriveerde te 15 uur te Karatsjl. De „Valk" op de heenvlucht naar Indië, is om 5.24 van Djask vertrokken en arri veerde te 18 uur te Karatsjl. KINDER-UITZENDING VANWEGE HET „BIO-VACANTIEOORD." Naar ons wordt medegedeeld zullen morgen meer dan honderd kinderen voor rekening van het Bio-Vacantieoord, de Stichting van het Nederlandschen film en bioscoopbedrijf, naar kolöniehuizen van het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantie-kolonies worden uitgezonden. De uitgezonden kin deren zijn schoolgaande kinderen van de allerbehoeftigsten uit ons land; zij zijn op verzoek van het bestuur der Stichting Blo-Vacantieoord dat zelf geen invloed uitoefent op de keuze door de afdee lingen van het Centraal Genootschap, na advies der schoolartsen, aangewezen om gedurende een maand in een vacantieoord te worden ondergebracht. Behalve eenige kinderen die voor reke ning der Stichting naar boschkolonies zijn uitgezonden, worden 100 kinderen van 8 October a.s. tot 10 November e.k. in het Koloniehuis „Kerdijk" te Egmond aan Zee ondergebracht. Indien er onder deze kinderen zijn, die na 10 November nog langer in het ko loniehuis moeten worden verpleegd, wor den ook de kosten van het verlengde verblijf geheel door de Stichting „Bio- Vacantieoord" gedragen. De uit te zenden kinderen zijn afkom stig uit de volgende gemeenten: Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Alkmaar, Almelo, Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem, Bergen op Zoom. Beverwijk, Breda, Bus- sum, Delft, Deventer. Groningen, Doetin- chem, Dordrecht, Eindhoven, Haarlem, Den Helder, Hilversum, Hoogezand, Sap- pemeer. Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Nijmegen, Utrecht, Zaandam. Zwolle. LEGER-PROMOTIES. Bij Kon. besl. met ingang van 1 Nov. '31: belast met het bevel over de lie artil lerie-brigade de luit.-kol. G. L. M. H. Higly. comm. van het le reg. veld-art., zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordig commando; zijn benoemd: tot gen.-majoor, resp. comm. van de IVe divisie en comm. van de lie divisie de kolonels H. G. Winkel man en B. E. Stöver, van den gen. staf. chef van den staf van het hoofdkwartiei van het veldleger, en comm. van de IVe Infanteriebrigade; bij den generalen staf: tot kol. de luit.- kolonels I. H. Reynders en J. van Andel, beiden van dien staf, resp. chef van den staf der le divisie en sous-chef van den staf van het hoofdkwartier van het veld leger; tot lult.-kolonel de majoor J. J. van Santen, van dien staf, cofaöi. van dé luchtvaartafdeeliiïg bij het wapen der infanterie: tot kol., comm. van de TVe infanteriebrigade, 3e luit.-kol. A. C. Breebaart, chef van den staf der inf., toegevoegd aan den inspec teur van het wapen; tot comm. van héï 16e reg. inf. de luit.-kol. C. E. W. baron van Voorst tot Voorst, comm. van het 9e reg. inf., zulks onder eervolle ontheffing! uit zijn tegenwoordig commando; tot luitr» kol., comm. resp. van het 21e, het 12e, het) le en het 9e reg. inf.. de majoors H. A Fischer, I. J. Froger, O. P. Bennewitz en J. F. Wichman, resp. van het 18e, het 120 ref. inf., van den staf der ne infanterie brigade en van het 10e reg. inf.; tot luit.» kol. bij den staf van het wapen, de ma» joor J. A. J. M. Schotman, van dien staf, toegevoegd aan den inspecteur van deil vrijwilligen landstorm; bij het wapen der art.: bij den staf van het wapen, tot gen.-majoor, inspecteur vah het wapen, de kolonel M. Ridder van Rap- part, comm. van de IVe artilleriebrigade;, tot kolonel, comm. van de TVe artillerie- brigade de luit.-kolonel H. B. van den Oudendijk Pieterse, comm. van het 5e reg. veld-art. bij het wapen der Kon. marechaussee: tot kolonel, inspecteur van het wapen, dé luit.-kol. J. H. G. Kappelhoff, comm. van de 3e div. van het wapen; bij het dienstvak der militaire admini stratie tot kolonel de luit.-kol. J. A. van der Kamp, inspecteur van het dienstvak: bij den geneesk. dienst der landmacht: bij den milit. geneeskundigen dienst: tot dirig. officier van gez. le kl. de dirig. off. van gez. 2e kl. S. W. Praag, chef van het militair hospitaal te Utrecht: bij den mil. veterinalren dienst, tot dirig. paardenarts met den rang van luit.-kol. chef van den mil. veterinairen dienst, de dirig. paardenarts met den rang van ma joor dr. R. H. J. Gallandat Huet, directeur van de hoefsmidschool. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 December aan den referendaris der pos terijen, telegrafie en telefonie W. Bruyn Pzn., directeur van het postkantoor te Dordrecht, eervol ontslag verleend. Nadat gistermorgen nog ongeveer 25 werkwilligen bij de haardenfabriek „De Schelde" te Bergen op Zoom aan het werk waren gegaan, hebben dezen zich gister middag bij de stakers aangesloten, zoodat met uitzondering van eenige arbeiders boven de 60 jaren het geheele personeel van deze fabriek in staking is.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 5