7Zste Jaargang WOENSDAG 7 OCTOBER 1931 No. 21948 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;] Voor Leiden per 3 maanden f.2.35, per weekƒ.0.1» Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0.18 Franco per post f.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. P. Th. Verhoef en rechtverkrii«renden tot het oprichten van een slagerij in het perceel Haarlemmerstraat No. 13, Sectie H. No. 2702; b. de firma W. A. F. Marijt en rechtverkrij genden, tot het oprichten van een bewaarplaats en drogerij van wol en zouterij van huiden in het perceel 2e Looierstraat No. 7375, Sectie C. No. 1891; c. C. J. de Goede en rechtverkrij genden, tot het oprichten van een waschinrichting in het perceel Heerensingel No. 27 g. Sec tie K. No. 1768; d. P.P. J. van Remundt en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een stoom-, wasch- en str ij kinrichting in het perceel Zijlsingel No. 2, Sectie K. No. 809; e. J. Marijt en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een ploterij, zouterij van huiden, drogerij en opslagplaats van wol in het perceel 2e Looierstraat No. 9b. Sectie C. No. 1635. 5287 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 7 Oct. 1931. LEZING MEVR. BOLDINGH-GOEMANS. Dinsdag 13 October komt mevr. Bol- dingh-Goemans spreken in het Leidsche Volkshuis over: „De Klop op de Deur", de veel besproken en gelezen roman van Ina BoudierBakker. Zij zal daarbij frag menten uit het boek voordragen. (Voor toegang zie advertentie). OPTOCHT WINKELWEEK. Ter gelegenheid van de Winkelweek zal de harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" vanavond om 8 uur weer een muzikale rondwandeling maken, waarbij onder staande route zal worden gevolgd: Stationsplein, Stationsweg, Steenstraat, Haarl.straat, Havenplein, Heerengracht (O.Zj, Nieuwe-Rijn, Vischbrug, Visch- markt, Botermarkt, Gangetje, Breestraat, Noordeinde, Noordeindsplein (keeren), Noordeinde, Kort-Rapenburg, Prinsesse- kade, Haarl.straat, Mare, Oude-Vest, Jan- vossensteeg, Haarl.straat, Donkersteeg, Hoogstraat, Vischburg, Maarsmanssteeg, Breestraat, Hoogewoerd, Rijnstraat, N.- Rijn, Korenbeurs, Korenbrugsteeg, Bree straat, K.-Rapenburg, Apothekersdijk, Vrouwensteeg, Haarl.straat, Hooigracht, Nieuwe-Rijn, Hartesteeg, Nieuwstraat, Kerkplein. POSTAGENTSCHAP EN POSTBUS. 7 October wordt een brievenbus ge plaatst in de Hoogerbeetsstraat hoek Johan de Wittstraat 40, waarin de zaak is gevestigd van den heer A. ten Cate. In dat pand wordt tevens met ingang van 12 October gevestigd een postagent schap annex telegraafstation. Het agentschap is op werkdagen open gesteld van: 8 tot 19 uur voor zegel ver koop, aanne ming en uitreiking van aangeteekende, aanneming van postpakketten en expres sestukken. 8.30 tot 15 uur voor den postwissel-, postchèque- en giro- en quitantiedienst. uitbetaling van invaliditeits- en ouder domsrenten en dienst der ongevallenwet ten voor zoover betreft aangifte van be- drijfsstakings- en ongevalsaangiften en in ontvangst nemen van loonlijsten. 8 tot 18 uur voor belastingbetaling. 9 tot 19 uur voor spaarbankzaken. 8 tot 19 uur voor telegraaf. Op Zon- en feestdagen voor alle dien sten gesloten. Postchèques kunnen op de agentschap pen mede worden uitbetaald. Aanbevolen wordt op de chèque en het advies den naam van het agentschap te vermelden, zijnde resp. Leiden-Stationsweg. Leiden- Heerenstraat, Leiden-Haven, Leiden-Hoo- gewoerd, Leiden-Hooge-Rijndijk, en Lei- den-Johan de Wittstraat. OPENLUCHT FILMVOORSTELLING OP DE KALVERMARKT. Nogmaals wordt bij deze er de aan dacht op gevestigd, dat hedenavond de filmvoorstelling opnieuw op de Kalver markt zal worden gegeven. Door onvoorziene omstandigheden is het echter niet mogelijk de film te ver- toonen van de Bataafsche Petroleum Maatschappij, maar zal opnieuw de film van Volkenbond en Vrede worden ge geven. Gezien het buitengewone succes giste ren met deze voorstelling verkregen is een herhaling dezer film trouwens zeer ge- wenscht. Op Donderdag en Vrijdag worden de voorstellingen weer op de Kaasmarkt gegeven,. VOLKENBOND EN ONTWAPENING. Lezing van den heer Th. F. M. Schacpman. In- een goed bezette, groote zaal van het Nutsgebouw trad gisteravond als vierde spreker voor de afdeéling Leiden van het Nationaal Jongeren verbond op het Tweede Kamerlid, de heer Th. F. M. Schaepman. Nadat de voorzitter, de heer De Vries de afgevaardigden der verschil lende vereenigingen en in het bijzonder de jonge studenten had welkom gehee- ten, werd voor de aanwezige onbekenden met het doel der vereeniging een uiteen zetting gegeven van het reglement en de doelstelling van het verbond. In zijn rede over het'onderwerp: „Vol kenbond en Ontwapening" wees de heer Schaepman allereerst op het merkwaar dige feit, dat de belangrijkheid van den Volkenbond ten volle uitbeeldt, nml. dat in den tegenwoordigen nood eigenlijk een economischen oorlog aller oogen gericht zijn op Genève. In den Volken bond moeten alle leden, wil dit instituut door de oplossing van de militaire en economische problemen zijn bestaans- noodzakelijkheid bewijzen, bezield zijn met hetzelfde ideaal; de algemeene ont wapening; terwijl alle krachten hierop geconcentreerd dienen te zijn. Van groote be teekenis is de inschikkelijkheid die de landen betoonen en de bereidwilligheid, waarmede zij zich onderwerpen aan arbi trale uitspraken en dergelijke. Dit zou men de groote winst van den Volkenbond behaald gedurende de twaalf jaren van zijn bestaan kunnen noemen. Nederland en Nederlandsche gedele geerden hebben medegewerkt en vaak leiding gegeven aan de verschillende werkzaamheden. Van de prominente Ne derlanders noemde spr. vervolgens dr. Rutgers, jhr. Beelaerts van Blokland, jhr. Loudon, en prof. Rutgers. Wil het ideaal de algemeene ontwapening bereikt worden, dan dienen de verschil lende landen een onbeperkt vertrouwen in elkaar te krijgen. Vervolgens ging de heer Schaepman de verschillende pogingen na in den loop der jaren gedaan om te komen tot beper king der bewapening en ontwapening. In het einde der vorige eeuw kwam het streven naar beperking der bewapening als een reactie op de voortdurend toe nemende en daardoor stijgende kans op oorlog tot uiting. In 1899 en 1907 werden de eerste ontwapeningsconferenties ge houden, die echter mislukten. Tijdens den oorlog waarschuwde Paus Benedictus per rondschrijven tegen de voortgaande bewapening en eenigen tijd later kwam de Amerikaan Wilson met zijn bekende 14 punten. Hoewel in het reglement van den Volkenbond een artikel opgenomen is, waarin de erkenning van de instand houding van den vrede geëischt wordt door de beperking der bewapening tot een peil, juist voldoende om de binnenland- sche veiligheid te bestendigen en te vol doen aan de verplichtingen tegenover den Volkenbond zelf (gezamenlijke actie), is tot nu toe niets positiefs bereikt. Wel werd de Voorbereidende Commissie op gericht onder voorzitterschap van jhr. Loudon, kwamen het verdrag van Lo carno en het pact van den Volkenbond tot stand, doch de gehouden conferenties zijn nog steeds geheel of ten deele mis lukt. Duidelijk werd evenwel in den loop der jaren, dat het komen tot algemeene ontwapening niet zoo eenvoudig is als in den beginne werd gedacht. Zoo bestaat er verschil van meening tusschen de ver schillende landen over het begrip „bewa pening", worden de defensie begrootingen der verschillende landen niet op denzelf den basis ingediend en is nog geen over eenstemming bereikt tusschen de groote maritieme mogendheden. Uit het feit, dat onlangs de z.g. bewapeningsvacantie niet tot stand kon worden gebracht, blijkt duidelijk, dat de verschillende landen nog niet voldoende vertrouwen in elkaar heb ben, een factor zonder welke, gelijk reeds is gezegd, algemeene ontwapening niet tot stand kan komen.Alle hoop is thans gevestigd op de tegen 2 Februari 1932 bijeengeroepen groote ontwapenings conferentie. De hoop uitsprekend, dat volgens het Volkenbond's devies „Recht boven Macht" deze conferentie moge slagen, besloot spr. zijn aandachtig be luisterde rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt, terwijl de gestelde vragen door den spre ker tot genoegen van de stellers werden beantwoord. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Opheffing: J. L. Creyghton, Rijnsburgerweg 149, Lei den. Koperslagerij; winkel in verlichtings- en huish. artikelen. Wijzigingen: Maatschappij tot vervaardiging van hoornproducten „Arlith", Zijlweg 28, Lei derdorp. De Commissarissen A. Tresfon en B. Hus, treden op als waarnemend directeur. Coöp. Boerenleenbank, B. No. 92. Nieuw koop. Uittredend Bestuurslid: J. Groenen dijk. Nieuwkoop. Nieuw Bestuurslid: A. J. van Smoorenburg. Zevenhoven. S. Bodegraven, Dorpstraat A. 345, Nieuwkoop. Graanhandel en maalderij. De handelszaak is dd. 1 Juni 1931 over gegaan aan de N.V. „Baconia", te Rot terdam» ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen wis- en natuurkunde (letter L) de heer M. Kraal (Rijswijk)idem voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak natuurkunde) de heer J. H. C. Lisman (Groningen); idem voor het taalkundig candidaats-examen indologie de heer H. J. Noordewier (Den Haag); economisch doc toraal examen Indologie de heer R. J. Bat ten (Den Haag). Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent zijn geslaagd de dames M. E. v. d. Berg «Rotterdam); W. C. Beumer (Sassenheim) en K. W. van de Beid (Hillegom). De Stcrt. no. 193 bevat de statuten der alhier gevestigde Schade-Commissie Rijnland. Mogen wij er de aandacht op vesti gen, dat volgens het jaarverslag der ge meente Leiden over 1930 de kosten der politie hebben bedragen f. 34.190.27s. Doordat een punt verkeerd stond, zou men f. 341.000 hebben kunnen lezen in ons blad van gisteren. Volledigheidshalve vermelden wij, dat de naam van de bloem, waaraan Maandag ter plantenkeuring te Haarlem een ge tuigschrift 1ste klasse werd toegekend, niet luidde Aster Amellus, doch Aster Amellus Mr. Willem van Veen. Bij de gisteren gehouden aanbeste ding tot verbetering van den Zoeterwoud- sche-Singel werd niet ingeschreven door W. ten Donk te Oegstgeest, maar door D. van Donk Voorts werd door de firma Kiebert niet ingeschreven voor f. 3980, maar voor f. 5980 en door de firma De Winter en v. Weeren niet voor f. 5700, maar voor f3700. DE ALGEMEENE TOESTAND. Plannen van Hoover op komst De Fransch-Duitsche commissie. Lord Reading te Parijs. Het feit, dat in Engeland nieuwe verkie zingen voor de deur staan en dat in Duitschland kabinetsreconstructie plaats vindt welk echter in het buitenland rustig is ontvangen, daar men voorbereid was op een heengaan van Curtius hoe belangrijk ook op zich zelf, wordt over schaduwd door hetgeen thans in Amerika geschiedt de besprekingen van Hoover. Gisteravond heeft Hoover immers de voornaamste leidende figuren der politiek ontvangen. Daar er gebrek aan tijd is, indien de regeering nog vóór het bezoek van Laval de principieele toestemming van het Congres wil hebben voor de voorstel len, die Hoover aan den Franschen premier wil doen, had men zelfs legervliegtuigen gezonden om de ver af wonende afgevaar digden en senatoren bijtijds uit hun dis tricten naar de conferentie in het Witte Huis over te brengen. Aan deze conferentie zijn lange, diep gaande besprekingen met Mellon. Bernard Barach, Owen D. Young en andere New- Yorksche financieele deskundigen vooraf gegaan. In een persconferentie verklaarde Hoover, dat het de bedoeling is een con structief program voor nationale eenheid tot bestrijding van de tegenwoordige de pressie op te stellen. De president voegde hieraan toe, dat in hoofdzaak Noord- Amerikaansche problemen onderwerp van bespreking zullen zijn, doch dat aan den anderen kant ook kwesties van interna tionaal karakter zullen worden besproken. Hoover weigerde nadrukkelijk bijzonder heden over dit plan mede te deelen. In het bijzonder weigerde hij nadere inlichtingen te geven op het bericht als zou hij een verlenging van het schuldenmoratorium voorstellen Hedenmiddag zal in het Witte Huis een nieuwe bespreking plaats hebben van Hoover met de vooraanstaande bankiers er. financiers. Of de President met zijn program van nationale eenheid de vorming van een ccalitieregeering naar Engelsch voorbeeld bedoelt, was tot nog toe niet vast te stellen. Vol belangstelling wacht men natuurlijk het resultaat af. Men gelooft, dat een program tot stand zal komen tot stabiliseering der markten en tot herstel van het vertrouwen in de wereld. Voorts wordt gemeld, dat Amerika bereid is tot een verlenging van het Hoovermoratorium en een fundamenteele herziening van het internationale schul- denvraagstuk, ingeval Europa in de kwes tie der ontwapening een overeenkomstige vergaande tegemoetkomendheid zal toonen Amerika zou de volgende voorwaarden verbinden aan een verlenging van het mo ratorium: 1. De samenwerking tusschen Frankrijk en Duitschland moet hechter worden. 2. Frankrijk moet Duitschland finan cieel bijstaan. 3. Duitschland moet zijn actie tegen den Poolschen corridor staken. 4. Duitschland moet zijn agitatie voor het program van pantserbouw opgeven. 5. Duitschland moet er zorg voor dra gen, dat optochten van organisaties ala de Stahlhelm worden gestaakt. 6. Duitschland zal moeten bewijzen, dat eventueele credieten slechts voor produc tieve ondernemingen zullen worden be nut en niet voor bewapeningen en pu blieke maatregelen worden verbruikt. 7. Er zullen stappen worden onderno men om tot een werkelijke bewapenings vacantie te komen. 8. De uitgaven op de defensiebegrotin gen zullen worden verlaagd ten einde op deze wijze het internationale wantrouwen te verminderen. Het blad „Beacon Herald" gaat zelfs zoover aan te kondigen de zeer nabije samenroeping door den president der Ver. St. van een rondetafel-conferentie, ten einde aan de naties, die schuldenaars van de Ver. St. zijn, de annuleering der oor logsschulden aan te bieden, in ruil voor de absolute ontwapening van deze naties en de Ver. Staten. Maar dit lijkt ons wel wat al te ver doorgedreven, al is het idee, dat aan het bericht ten grondslag ligt, waarschijnlijk wel juisi van lijn en strekking. De president van het American Institute of Finance. James Bancroft, heeft in een open brief op president Hoover een drin gend beroep gedaan, zonder verwijl het initiatief te nemen tot een krachtige ver mindering van de herstel- en internatio nale schuldenbetalingen, benevens herzie ning van de douanetarieven. Slechts deze. maatregelen zijn z.i. in staat het bankroet van het kapitalisme te verhoeden. Groote dingen worden in ieder geval voorbereid, dat is zeker. De Duitsche regeering heeft de vak- vereenigingen verzocht zes vertegenwoor digers aan te wijzen om zitting te nemen in de DuitschFransche commissie, tot welker vorming bij het Fransche bezoek aan Berlijn besloten is. De centrale orga nisaties der vakbonden hebben de vol gende vertegenwoordigers aangewezen: voor den Algemeenen Duitschen vakver- eenigingsbond Sarnow en Eggert, voor den Duitschen vakbond Otte en Dr. Jahn, voor den Vrijen Vakvereenigingsring Lemmer en voor den A. F. A.-bond het lid van den Rijks-economischen Raad Schweitzer. De Britsche minister van Buitenland- sche Zaken, Lord Reading, is gistermiddag aan het Gare du Nord te Parijs aange komen. Hij had nog gisteravond de eerste bespreking met Briand, terwijl heden nog meerdere besprekingen zullen plaats heb ben, waaraan ook zal worden deelgenomen door Flandin, den minister van financiën. Het feit dat de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken vergezeld wordt door een deskundige van het Britsche mi niserie van Financiën, n.l. Sir Frederick- Leith Ross en dat ook de handelsattaché der Fransche ambassade te Londen zich voor enkele dagen naar Parijs heeft be geven, schijnt de onderstelling te beves tigen dat de besprekingen van Lord Reading te Parijs in de eerste plaats be trekking zullen hebben op de financieele positie van Engeland en een mogelijke steunverleening door Frankrijk. Hedenmiddag zal minister Briand een noenmaal geven ter eere van zijn Engel- schen collega. Morgen geeft de minister van Financiën, Flandin, een noenmaal. Gisteravond werd in de Engelsche am bassade een diner gegeven, waaraan ver scheidene Fransche ministers deelnamen. Minister-president Laval zal Reading he den in den loop van den dag ontmoet-en. Morgenavond keert Lord Reading naar Londen terug. DUITSCHLAND. De reconstructie van het kabinet - De Rijksraad bijeen - Werkloozenrelletjes bij Berlijn. Zooals de telegrammen gisteren nog hebben vermeld, is het lot van Curtius beslist. Hij is moeten heengaan, zooals na de jongste zitting te Geneve te voor zien was. Curtius. Curtius was niet de krachtige figuur, die in staat was Stresemann's erfenis te aanvaarden. Hij was te weifelend en aar zelend en de geschiedenis van 't Duitsch- Oostenrijksche Tolverbond, waarbij hij Frankrijk's invloed veel te laag had getaxeerd, heeft hem den genadeslag gegeven. Hij zou zonder het bezoek van Laval en Briand vermoedelijk reeds eerder zijn heengegaan. Dr. Curtius heeft geweigerd, nu hij Buitenlandsche Zaken gaat verlaten, een andere portefeuille in het kabinet Brü- ning te aanvaarden. Hij houdt zich echter BINNENLAND. Het gouden jubileum van den Neder- landschen Bakkersbond; inwijding van het eigen gebouw. (Binnenland, 2e Blad). Verhooging van opcenten op inkomsten en vermogensbelasting in Gelderland? (Binnenland, 2e Blad). Belangrijke legerpromoties. (Binnen land, 2e Blad). Aan de N.V. Nederlandsche Handels- en Landbouwbank te Haarlem is surseance van betaling verleend. (Financiën, 3e BI.), De oud-gouverneur-generaal van Ned. Indië, jhr. De Graeff, is heden te Rotter dam aangekomen. (Laatste Berichten, le Blad). Mr. G. Vissering heeft om gezondheids redenen ontslag gevraagd als president der Nederlandsche Bank; mr. L. J. A. Trip wordt zijn opvolger. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Mededeelingen over de plannen van Hoover. (Buitenl. en Tel., le Blad). De reconstructie van het Duitsche kabinet Brüning. (Buitenl. en Tel, le BI.). De komende Engelsche verkiezingen. (Buitenl., le Blad). Regeeringsmoeilijkheden in Spanjew (Buitenl., le Blad). Zal de Volkenbondsraad toch in buiten gewone zitting bijeen komen voor het Chineesch-Japansche conflict? (Buitenl., le Blad). De Engelsche minister van buitenl. zaken, lord Reading, te Parijs. (Buitenl., le Blad). ter beschikking van de rijksregeering. Het is waarschijnlijk dat hij bij de aanstaande Duitsch-Fransche economische onderhan delingen een leidende rol zal spelen. Bo vendien is te verwachten dat hij tot leider van de Duitsche delegatie bij de aan staande ontwapeningsconferentie zal worden aangewezen. Een pleister op de wonde. Over Curtius heengaan schrijft de Germania: Dat ook wij behoord hebben tot hen die van meening zijn geweest, dat een af treden van dr. Curtius niet meer kon worden voorkomen, heeft in de eerste plaats betrekking op de kwestie van zijn tactische geschiktheid en dan op de kwestie of het inderdaad mogelijk zou zijn geweest dr. Curtius over de a.s. parle- mentszitting heen te brengen. Reeds indertijd hebben wij er op gewezen dat het ons hoogst ongelukkig voorkwam het Duitsch-Oostenrijksche tarief verdrag te rug te nemen, zoowel volgens den vorm als wat den datum betreft. Wij staan op het standpunt dat de Duitsche politiek een andere, betere mogelijkheid had moe ten zoeken om zich uit deze affaire terug te trekken. Wij wenschen zeer duidelijk te verklaren dat de mutatie in het ministerie van bui tenlandsche zaken geen principieele koerswijziging behoeft te be teekenen en dat de lijn van een vernuftige, verstan dige en op de handhaving van den vrede gerichte politiek zonder experimenten en zonder radicalisme onvoorwaardelijk zal moeten worden voortgezet. Nu er echter wijziging in het kabinet komt, zal rijkskanselier Bruning overgaan tot een volledige reconstructie, al is nog niet bekend, hoever zich deze zal .uit strekken. Wel is zeker, dat de nieuwe man nen zullen behooren tot voor president Hindenburg aannemelijke figuren. Het geheele kabinet zal aftreden, doch eerst nadat de onderhandelingen van den kanselier zoover gevorderd zijn, dat het nieuwe kabmet onmiddellijk door den rijkspresident kan worden benoemd. Dit tweede kabinet-Brüning zal, volgens -in politieke kringen heerschende opvat ting de tot dusver gevoerde buitenlandsche politiek voortzetten. Van een koersveran dering in de buitenlandsche politiek kan alleen reeds om redenen van economischen aard geen sprake zijn. Een ander moment in deze kabinets wijziging is de bevestiging van het ver trouwen van den rijkspresident in dr. Brüning. De rijkspresident heeft daarmede alle hem toegezonden adviezen van de hand gewezen en opnieuw zijn samenwer king van dr. Brüning voor rijk en landen gedeclareerd. In kringen, welke de regeering na staan, verwacht men, dat de socialisten wel zul len verklaren, dat zij tegenover 't nieuwe sceptischer zullen staan dan tegenover het eerste kabinet-Brüning. maar dat ze toch vóorloopig zullen afwachten, om het ka binet naar zijn daden te beoordeelen, m.a.w. dat ze opnieuw van verantwoorde- lijksgevoel zullen blijk geven. Bij de samenstelling van het nieuwe kabinet zal trouwens de rijkskanselier er rekening mede houden den parlementairen toestand niet moeilijker te maken, dan hij al is. Tegen morgen hebben de socialisten eeü vergadering belegd.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1