72ste Jaarpanp MAANDAG 5 OCTOBER 1931 No. 21946 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN a 30 Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen can ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentlën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f.2.35, per week t. 0.13 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. LEIDSCHE CHR. ORANJEVEREENIGING. HERDENKING VAN LEIDEN'S ONTZET. De Leidsche Clir. Oranjevereeniging heeft Zaterdagavond in de groote zaal van het gebouw „Prediker" de herdenking van Leiden's Ontzet op waardige wijze ge vierd. De zaal, welke tot de laatste plaats bezet was, was met oranje, en rood wit en blauw vlaggedoek gesierd, terwijl het vaandel der vereeniging in een der hoeken prijkte. De voorzitter, ds. H. Thomas opende deze, feestelijke bijeenkomst, met het laten zingen van Ps. 89 7 en gebed, waarna hij voorlas Ps. 124. Bij zijn openingswoord sprak hij er zijn blijdschap over uit, dat zoovelen waren gekomen om te gedenken, welke groote dingen God aan de stad Leiden had be wezen. In 't bijzonder heette spr. welkom den burgemeester, mr. A. van de Sande Bak- huyzen, voorts ds. M. J. Punselie die de feestrede zou uitspreken; de heer Arie Post van Scheveningen, declamator en het muziekclubje „Prediker", den wensch uit sprekende, dat allen een gezelligen avond mochten hebben. Aan 't einde van zijn toespraak verzocht spr. 't Wilhelmus te zingen, waaraan allen staande voldeden. Ds. M. J. Punselie, die daarna gelegen heid kreeg, zijn feestrede uit te spreken, gaf in een gloedvol betoog een uitvoerige uiteenzetting van de bange dagen in 1574 en hoe op 3 October van dat jaar, nog ge heel onverwachts, de uitredding kwam. Het woord was daarna aan den heer A. Post, declamator, die een voordracht „De kinderen kruistocht",, een schets uit het Russische volksleven, ten beste gaf. Vervolgens kreeg het muziekgezelschap .gelegenheid zich een en andermaal te laten hooren, afgewisseld door gemeen-» schappelijk zingen van vaderlandsche lie deren. Nadat de heer Post zich nogmaals had laten hooren, nu met een komisch stukje „Groote feestplannen" sloot ds. Thomas op de gebruikelijke wijze. Aan 't eind van de bijeenkomst werd een collecte gehouden tot stijving der kas van de Leidsche Chr. Oranjevereeniging. TEGEN DE VOORGESTELDE SALARISVERLAGING. Het bestuur van het plaatselijk A.C.O.P., waarin vertegenwoordigd zijn ambtenaren, overheidspersoneel, onderwijzers en po- litie-agenten, kwam in het Volksgebouw aan de Heerengracht bijeen ten einde te overwegen, wat het hier ter stede zou kun nen doen ter ondersteuning van de actie, door het algemeen bestuur van het A. C. O. P. begonnen tegen de plannen van het ministerie om de salarissen van de rijksambtenaren en de onderwijzers te ver lagen. Eenstemmig was men van oordeel, dat cok te Leiden de gedupeerden in de gele genheid moeten worden gesteld 'n protest uit te brengen. Het bestuur besloot daarom een openbare vergadering te beleggen op Zaterdag 17 October a.s. De betrokkenen zullen hieromtrent nog nader worden in gelicht. Het bestuur heeft de concertzaal „Concordia" aan de Steenstraat bereids gehuurd. WIJDINGS-ZANGDIENST. De heer D. van Driest, de ontwerper van den optocht „Oost en West", die met groote kennis van zaken en artistiek inzicht de diverse groepen heeft geregisseerd. KERKKOOR „EX ANIMO". Vooravond van het 3 Octoberfeest! Een bewolkte hemel, die niet veel goeds voor spelde, maar desondanks talloozen niet weerhield, om den Wijdings Zangdienst bij te wonen in het statige en schitterend ver lichte Hooglandsche Kerkgebouw, waar de Christelijke Zangvereeniging Ex Animo als inleiding van het groote Leidsche feest de overbekende, innig vertrouwde en wonder- schoone gezangen uit Valerius' Gedenck- Clanck ten gehoore bracht. Men heeft van dezen prachtigen avond, waarop de Bur gemeester van Katwijk Mr. Dr. Schokking het woord voerde, oprecht genoten! Een ieder voelde, dat hier iemand sprak, die midden in de practijk van het hedendaagsche, stormachtige en vaak moeitevolle leven staat. Iemand, die welis waar in het verleden terugschouwde en daarbij wees op het recht van feestvieren in deze dagen ontleend aan de gebeurte nissen in de geschiedenis, doch daarnaast niet naliet woorden te spreken van hoo- gen ernst, voor wat betreft het heden. De heer Schokking verklaarde niet te hebben geaarzeld om hier een „Feestrede" uit te spreken, in de stad, waar zoovele goede herinneringen voor hem geborgen liggen. Het viel hem niet moeilijk om aan het hem gedane verzoek te voldoen, maar anderzijds was het toch ook niet gemak kelijk geweestHoe dat kwam? 3 October is wel een feest der herden king, van verlossing, bevrijding uit tyran- nieke machten, een feest zooals het slechts een enkele maal in de geschiedenis van een volk voorkomt. Het is mogelijk zich voor een oogenblik uit „den eigen tijd" los te maken, maar als wij slecht-s op die wijze feestvieren slechts om jolijt te genieten, dan hokt er toch wat. Spr. wilde liever geen vergelijkingen maken met het jaar 1574, daarvoor zijn de verschillen te groot, doch er ernstig op wijzen, dat ook deze tijd er een is meer van benauwenis, dan van bevrijding. Feestvieren in dezen tijd moet ook zijn een verdiepen van het men- schelijk leven. Want alle onrust, de moeite en de zorg voor den dag van morgen komen ondanks alles in de gedachten. Men voelt ook nu een heimwee naar de ver lossing uit de benauwing. Om een bevrijd worden dient het ook nu te gaan, het heden moet men in het rechte licht be zien. En slechts dan kan er ook nu van een feest sprake zijn; wanneer de herdenking op de juiste wijze wordt gebruikt, kan ook spr. een „feestelijke" rede houden. Deze tijd eischt niet een verdere verdie ping van groepen, een voortgaan van een elkander misverstaan of van vijandigheid. Zal er een streven naar meer eenheid komen, een tijd van grootere zelfopoffe ring en zelftucht? En spr. wijst in dit verband op het lied „Hou zee, hou krachtig zee Het loope tegen, 't loope mee, Hou zee, hou zee!" In deze leus onzer voorvaderen, in het krachtig volharden heeft hun bevrijding gelegen. Ook voor het hedendaagsche geslacht zal de bevrijding uit de benauwing komen, wanneer niet slechts de naam van God gebruikt wordt als een motief voor zang en muziek alleen, maar wanneer men waarlijk voelt dat Hij is en zal zijn een Zon en schild. Hij zal niet beschaamd maken, degenen die op Hem vertrouwen en dan zal ook voor hen het licht door breken. Ook voor ons zal het dan in waarheid worden „het feest in den eigen tijd", dus niet louter een feest van bevrijding in de geschiedkundige herinnering. Deze treffende rede van den heer Schokking werd omlijst door een gedeel telijk welgekozen programma van Vale rius' gezangen als „O Heer. die daar des hemels tente spreidt", „Gelukkig Vader land", „Een liedje van de zee", getoonzet door den muzikalen dirigent van Ex Animo den heer de Wolff, wiens leiding wij voor deze vereeniging wij wezen daar reeds herhaaldelijk op als een groot geluk beschouwen. Het koor ontwikkelt zich op een bijzondere wijze en ook gisteren was het qua zuiverheid, opvatting en be schaafde wijze van zingen uiterst gelukkig. Minder geschikt voor een avond als deze achtten wij de keuze der liederen gezon gen door het kinderkoor, die zich ook door de vele snelle passages waardoor de klanken vervloeiden en de zuiverheid wel eens in het gedrang kwam door de begeleiding op een overigens tevens min der welluidende vleugel beter voor een zaal uitvoering eigenen. Gedragen liederen a capella of met orgelbegeleiding zijn voor 't groote gothi- sche kerkgewelven met het ook op de acoustiek te prefereeren. De soli in den eveneens door den direc teur op zeer te waardeeren wijze ge toon zetten lOOsten Psalm werden op verdien stelijke wijze gezongen door Mevr. Greta de KnegtTer Haar uit Delft. De heer Kooien, organist der Hooglandsche Kerk, onderscheidde zich in eenige orgelnum mers weer als een bekwaam musicus. Ontroerend klonk tenslotte het gemeen schappelijke zingen van het Wilhelmus van Nassaue, waarna Mr. Schokking dezen druk bezochten Wijdingsavond met gebed besloot. CURSUS ELEMENTAIR LATIJN. Vanwege het Leidsch Universiteitsfonds zal door den hoogleeraar Dr. C. de Boer aan de Rijksuniversiteit alhier een cursus worden gegeven in het elementair latijn, uitsluitend voor ingeschreven studenten. Inlichtingen worden verstrekt door het Bureau voor Inlichtingen der Unviersiteit. I Universiteit. DE WINKELWEEK. Ter gelegenheid van de Winkelweek zal de Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" hedenavond te 8 uur een muzikale rond wandeling door de stad maken. Het corps neemt de volgende route: Prins Hendrikplein, Maresingel, Heeren singel. Zijlpoort, Haven, Havenbrug, Haar lemmerstraat, Pelikaanstraat. Hooigracht, Nieuwe-Rijn, Hoogstraat, Donkersteeg, Haarl.straat, Steenstraat, Stationsweg, Stationsplein (keeren), Stationsw., Steen straat, Prinsessekade, K. Rapenburg, Breestraat, Maarsmanssteeg, Vischmarkt, Botermarkt, Gangetje, Hoogewoerd, Kraaierstraat, Nieuwe-Rijn. Koornbeurs, Breestraat, K. Rapenburg, Prinsessekade, Haarl.straat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Watersteeg, Hoogewoerd, Koorevaarstraat, J. v. Houtkade, Doezastraat, Nieuwsteeg, Zonneveldstraat, Politiebureau. ZILVEREN JUBILEUM VAN DEN HEER P. DE JONG. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer P. de Jong, los arbeider der Ned. Spoorwegen, aan het station alhier in dienst trad bij de H. IJ.S. M. In verband hiermede werd den jubilaris 's morgens in de eerste klasse-wachtkamer, welke hier voor gereserveerd was, een intieme huldi ging bereid, waarbij nagenoeg het voltallig personeel aanwezig was. Nadat de jubi laris te midden van zijn familie had plaats genomen, nam de stationschef, de heer S. van Gijn, het woord en noemde dit een eigenaardig jubileum. Meestal duurt het dienstverband van los personeel niet zoo lang, maar gij, De Jong, hebt onder ver schillende stationchefs en ook onder mij, de spoorwegen trouw en tot tevredenheid uwer chefs onafgebroken 25 jaar gediend. Spr. wenscht hem gelukt en hoopt, dat hij nog vele jaren moge werkzaam zijn Namens het personeel bood spr. hem een cadeau aan. Een fraai album, geteekend door een zoon van ladingmeester De Joode, versierd met geestige teekeningen en bevattende de namen der gevers was bij het cadeau gevoegd. Nadat allen den jubilaris de hand had den gedrukt was de huldiging afgeloopen. OPENLUCHTVOORSTELLINGEN OOK OP DE KALVERMARKT. Door een 34-tal winkeliers van de Haar lemmerstraat gevestigd op het gedeelte van de Pelikaanstraat tot de Haven, is aan de afdeeling Leiden van de Vereeni ging Nederlandsch Fabrikaat kennis ge geven wel een groote teleurstelling en schade het voor hen was, dat de open lucht-filmvoorstelling niet, zooals oor spronkelijk was medegedeeld, op de Ha ven maar op het Kaasmarktterrein werd gegeven. Gaarne zouden zij zien dat de film voorstellingen ook op de Kalvermarkt zouden worden gegeven. Het Bestuur der Afdeeling nam het verzoek onmiddellijk in ernstige overwe ging met het resultaat dat, in aanmer king genomen de reeds gedane toezegging, besloten werd om een tweetal dagen ook op de kalvermarkt een openluchtfiim- voorstelling te geven. Na links en rechte te hebben getelefoneerd kon op den dag, nadat 's avonds te voren het verzoek was ontvangen voorloopig worden medege deeld, dat de eerste voorstelling zou zijn op Dinsdagavond 6 October, terwijl aldaar zal worden vertoond de prachtige film van Volkenbond en Vrede. Den volgenden dag zal op de Kalver markt de grootsche kunstfilm van de Ba- taafsche Petroleum Maatschappij worden vertoond, waarbij men een indruk ont vangt, wat een Nederlandsche Onderne ming presteert en welke beteekenis deze heeft voor ons land. In verband hiermede is het programma voor de voorstellingen op de Kaasmarkt aldus gewijzigd dat op Donderdag en Vrijdag aldaar films van specifiek, Neder landsche Ondernemingen zullen draaien. WAT DE POLITIE OP 3 OCTOBER TE DOEN HAD. Een betrekkelijk rustige dag. Het blijkt, dat de politie op den 3- Octoberdag van dit jaar gelukkig minder te doen heeft gehad, dan zulks dikwijls vroeger het geval was. Het aantal geval len van openbare dronkenschap was veel geringer en ook de vechtpartijen waren meestal van vrij onscbuldigen aard. Een 6-tal personen werd bekeurd we gens het houden van loterijen en een we gens het gelegenheid geven tot hazardspel. Verschillende personen die door de politie reeds geruimen tijd gezocht werden, en die als elk jaar ter gelegenheid van het groote Leidsche feest naar de Sleutel stad komen, konden door de politie wor den ingerekend. Zoo iemand, die desertie gepleegd had te Katwijk, eveneens een oude bekende. Wat de zakkenrollers be treft: in het geheel werd slechts aangifte gedaan van ontvreemding van 2 horloges hetgeen dus nogal meevalt. Behalve eenige arrestaties wegens dron kenschap is de dag rustig verloopen. Eeni ge Katwijkers. die de laatste tram gemist haiden. maakten op den Stationsweg nog eenig rumoer, maar tegen halfdrie werden zij door autobussen afgehaald, waarna eindelijk de nachtelijke stilte was aange broken! IN DE SPOORHAVEN GEVALLEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is J. T. B., wonende te Utrecht, en die alhier voor den 3 Octoberdag een engage ment als kellner had gekregen, tegen half drie tijdens het stappen uit een coupé van een trein, staande aan het station Haag- weg, gevallen en in de Spoorhaven terecht gekomen. Hij had met eenige vrienden een schuilplaats voor den nacht in een der spoorwagens gevonden. Zijn kameraden wisten hem met veel moeite uit het water te halen. Hij werd naar het politiebureau vervoerd en daar van droge kleeren voorzien. INBREKER JUIST BIJTIJDS GESNAPT. Zaterdagavond werd de politie telefo nisch in kennis gesteld van het feit, dat vermoedelijk zou worden ingebroken in het kantoor der brandstoffenhandel Caron aan den Haagweg. Men had daar glasgerinkel gehoord. Onmiddellijk spoedden zich eenige rechercheurs en agenten per politieauto naar de opgege ven plaats, waar zij achter het bureau zittend nog aantroffen de bekende A. v. d. H., die eerst sinds September uit de gevangenis was ontslagen, waar hij ge vangen zat wegens een inbraak in IJmuiden. Ook in onze stad stond hij als inbreker bekend. Hij had reeds de laden van het bureau en eenige kasten doorsnuffeld, doch de brandkast was nog onaangeroerd gelaten. De man werd in arrest gesteld. Het nut der politie-auto is in deze zaax weer eens overtuigend bewezen! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Gebroeders de Jong, Hoogewoerd 164, Leiden. Boomkweekerij en Handel. Door uittreding van den vennoot: L. P. de Jong, is de vennootschap onder firma per 15 September 1931 ontbonden, terwijl de han delszaak zal worden voortgezet door den overgebleven vennoot: G. A. de Jong (Huwelijksche Voorwaarden), als eenig eigenaar onder den ouden naam. Er. F. Jansen Cie's Agentuur en Han delsvennootschap, Wasstraat 4, Leiden. Wijziging handelsnaah: Ed. F, Jansen Cie's Industrie- en Handelsvennootschap. N.V. Hollandsche Constructiewerkplaat sen, Zoeterwoudscheweg 1, Leiden. Nieuw Lid Raad van Beheer: J. Gerritzen, Den Haag. P. W. Egberts, A. 116. Ter Aar. Handel in manufacturen. Overleden eigenaar: P. W. Egberts, Ter Aar, dd. 1 Mei 1930. CREMATIE VAN WIJLEN DEN HEER J. GRAF. Vrijdagmiddag te ongeveer halfdrie vond in allen eenvoud op Westerveld de cre matie plaats van wijlen den heer J. Graf, oud-agent van de Nederlandsche Bank alhier. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den heer J. van der Scheer, gep. generaal-majoor der infanterie, en de hee- ren mr. C. Brandhof, E. G. de Wijs, mr. W. Franken, R. H. Wymans, J. W. Berenschot, gep. luit.-kolonel N. O.-I. leger, allen uit Den Haag en de heer D. Jaeger uit Leiden. Nadat alle aanwezigen een zitplaats hadden ingenomen, trad mr. W. Franken uit Den Haag naar voren, die in het kort den levensloop van den ontslapene schetste, in het bijzonder als echtgenoot, vader en als vriend. Bovendien wees spr. op de kenmerkende eigenschappen van den overledene: een voud en trouw, waardoor hij vele vrienden had. Spr. riep hem een „Rust zacht" toe. Nadat de kist was nedergelaten, dankte ir. G. F. Mirandolle, uit Den Haag, schoon zoon van den overledene, alle aanwezigen namens de familie in het bijzonder den spreker, voor de betoonde belangstelling. Bij het betreden van de aula speelde het orgel den Treurmarsch van Chopin; bij het zakken der kist „Wenn ich einmal soil scheiden" van Bach, en bij het vertrek van de familie „Was mein Gott will", eveneens van Bach. AFD. LEIDEN BOND v. HUISPERSONEEL OPGERICHT. Dezer dagen heeft in het Volksgebouw een vergadering plaats gehad, geleid door den heer Den Tonkelaar, waarin een afd. Leiden van den Bond van Huispersoneel is opgericht. Alvorens tot de oprichting werd overge gaan, hield de bondssecretaresse Truus van Andel een causerie, waarin doel en beteekenis der organisatie werden uiteen gezet. Hierna werd tot oprichting der afdeeling besloten met aanvankelijk 13 leden. Het bestuur werd als volgt samengesteldMien Verkerk, voorzitster; Willy Mol, secreta resse, Janny Kapaan, penningmeesteresse. Het secretariaat is gevestigd: Lage- Rijndijk 75 A. ESPERANTO-LESSEN. - Dinsdagavond kan men zich in het Volkshuis nog opgeven voor de lessen in Esperanto. Er wordt geopend een cursus voor volwassenen en één voor jongeren van 12 tot 15 jaar Ook bij de lessen in Fransch zijn nog plaatsen open voor eerstbeginnenden en voor meergevorderden. Zie verder adver tentie. BINNENLAND. Het 3 October-feest te Leiden uitermate geslaagd. (2e Blad). Prof. Bruins over de crisis. (Financiën, 2e Blad). Vergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers over de koers daling van het Pond. (Binnenl., 2e Blad). Crisis-congres van N. V. V. en S. D. A. P. (Binnenland, 2e Blad). Drama te Wateringen; twee kinderen vermoord. (Gemengd, 3e Blad). Fnuikend oordeel over de vinding van dr. Bendien te Zeist. (Wetenschappen, 4e Blad). BUITENLAND. De Engelsche minister van bnitenl. zaken naar Parijs. (Buitenl., Ie Blad). Ernstige botsingen tusschen Walen en Vlamingen in het Belgische Hasselt. (Bui tenl., Ie Blad). Een nieuwe encycliek van den Paus. (Buitenl., Ie Blad). De Oostenrijksche minister van finan ciën is afgetreden. (Tel., Ie Blad). China roept inzake het conflict met Japan Amerika's bemiddeling in. (Bui tenl., Ie Blad). Zal Mc Donald in zijn district opnieuw candidaat worden gesteld. (Buitenl. en Tel., Ie Blad). GEVAARLIJKE BALLONNETJES! De 45-jarlge L. N. alhier wandelde Za terdag op het Schuttersveld en wilde een zijner kinderen in den kinderwagen zetten Zijn brandende sigaar kwam hierbij in aanraking met een ballonnetje, dat het meisje in de hand hield. Er volgde een ontploffing en waarschijnlijk ontsnapte er giftige gassen, want N. kreeg het plotse ling hevig benauwd. Het bleek, dat zijn longen door de gassen aangedaan waren. Hij werd door de E. H. D. naar huis ge- bracht. Ballonnetjes blijken af en toe nog niet zoo onschuldig te zijn, als ze er uit zien! De alhier tot semi-arts bevorderde student L. van Herk is bestemd tot reserve- officier van gezondheid bij den genees kundigen dienst van het leger hier te lande. De 16-jarige A. K., wonende aan de Lange Paradijssteeg, kreeg op den 3 Octo berdag des namiddags te 2 uur een pan netje met kokende melk over zich heen, waardoor zij brandwonden kreeg aan rechtervoet en linkerbeen. Zij moest door den E. H. D. behandeld worden. In den nacht van 2 op 3 October heeft de 25-jarige H. H. zich door verbre king toegang weten te verschaffen tot 't onbewoonde perceel 2de Gortestraat 54, waar hij de muntgasmeter heeft gelicht. Dc man werd aangehouden en in verze kerde bewaring gesteld. Men verzoekt ons mede te deelen, dat met ingang van hedenavond in 't Trianon- theater de 3-Octoberfilm als geluidsfilm wordt vertoond. De rolprent Is opgenomen en vervaardigd door Polygoon te Haarlem. Het Luxor-theater brengt vanaf Zaterdag avond reeds tal van scenes uit het feest programma op het witte doek. Gisteravond is een circa 11-jarige jongen met z'n rijwiel aan de Botermarkt te water gereden. Omstanders trokken hem spoedig op het droge. Met behulp van een reddingshaak van de Leidsche Red dingsbrigade gelukte het ook de fiets op te visschen. Tot dank voor de bewezen diensten liet men de haak cp den walkant liggen. Ge lukkig zag 'n voorbijganger hem liggen en bracht hem weer op zijn plaats. Een weinig meer zuinigheid op dit nuttige materiaal, kan geen kwaad. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Volwassen Datum pers. Kind. Tot. Maandag 28 Sept 33 33 Dinsdag 29 Sept37 37 Woensdag 30 Sept38 38 Donderdag 1 October .40 40 Vrijdag 2 October39 39 Zaterdag 3 October Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een wijziging in de menu's der Leidsche Coöperatieve Keuken.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 1