H. SIMONIS 72sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 30 September 1931 Vierde Blad No. 21943 KUNST EN LETTEREN. FINANCIËN. UIT DE OMSTREKEN. FAILLISSEMENTEN. DE 3-OCTOBER-VERRASSING VAN „OUD-LEIDEN Wellicht is het wel toeval, da't juist vóór 3 October, de Vereeniging „Oud-Leiden", daartoe in staat gesteld door een legaat van wijlen mr. dr. J. C. Overvoorde, ge reed kwam met de uitgave van haar 14 reproducties van teekeningen, voorstel lend oude Leidsche stadsgezichten. Toeval of niet, we kunnen deze uitgave, juist in deze dagen als een feestgave be schouwen, in de eerste plaats aan de le den der Vereeniging, terwijl later wel licht ook anderen de mooie platen in be zit kunnen krijgen. In ieder geval zou het aanbeveling verdienen, de wanden en gangen van openbare gebouwen ik denk vooral aan lagere en middelbare scholen er, een voudig ingelijst, mee te sieren. Het is mijn ervaring, dat behalve vele ouderen, ook de jeugd zich nog wel voor deze din gen interesseert, zoodra ze voelt, dat on derwijzers en leeraren belangstelling koesteren. Er is reeds in het L. D. van 29 Sept. een zakelijk overzicht van de reproducties ge geven, zoodat we ons hoofdzakelijk tot een min of meer critische beschouwing kunnen bepalen. Er is reeds opgemerkt, dat mr. dr. J. W. Verburgt, de opvolger van wijlen den heer Overvoorde als stadsarchivaris de platen heeft samengelezen uit den grooten voor raad, welke er in ons archief, in de La kenhal en hier en daar bij particulieren aanwezig is. Om te beginnen moeten we de keuze in alle opzichten toejuichen. De heer Ver burgt heeft platen uitgekozen van min of meer bekende kunstenaars, die de meest karakteristieke en schilderachtige stads aspecten in prent hebben gebracht. Hij heeft zeer terecht tusschen de geheel voltooide teekeningen enkele opgenomen, die meer het karakter van schets of studie vertoonen, waardoor ze iet-s levendigs hebben. Hij heeft ten slotte over het ge heel bij de keuze de historische lijn ge volgd, zoodat we beginnen met een plaat uit het begin der 17de eeuw en eindigen met een aquarel van het Stadhuis van Grolman, die pas in 1927 is gestorven. Al deze platen onderscheiden zich door een beweeglijke fijnheid van contourlijnen en tevens door vastheid van vormgeving. De oude meesters verstonden technisch hun vak in hoogen graad. Nemen we b.v. de allereerste: „Gezicht op de Blauwpoort". De poort zelf vlot, maar krachtig geteekend. 't Massale van het gebouw wordt gebroken door de schoorsteenen en kapelletjes van het dak. Hoe fijntjes is dan daarnaast de oude op haalbrug geteekend. Men heeft even moeite voor zich te stellen dat daar nu de zware electrische basculebrug met de dub bele tramrails ligt. Hoe juist geobserveerd is de actie va nde poppetjes op het ijs. De figuurtjes zijn zeer schetsmatig ge houden, maar ze „doen" het. En ten slotte is het geheel opgenomen in een fijne wintersfeer. Esaïas van de Velde, broeder van den bekenden zee schilder Willem van de Velde, was land schapschilder en het is niet onmogelijk, dat deze fraaie schets een voorstudie is geweest. No. 2 „Rijnsburger Poort" door J. E. la Fargue draagt geheel het kenmerk van een afgewerkte teekening. Links de for- sche renaissance-architectuur van de bui tenzijde der poort, waarbij zich ter weers zijden de strakke walmuren aansluiten. In de midden het spiegelende water met een paar schuitjes In lange lijning spant zich de flauwe welving van de brug over de breide Singelgracht, de hoofden steu nend op een staketsel van palen. En tus schen de hoofden de karakteristieke op haalbrug. De teekening van het eenvou dig brugmechaniek zegt doeltreffend juist, hoe de constructie werkt. En wat is dat alles fijn geteekend. Rechts zien we den belommerden buitensingel. Op den achtergrond de rijzige silhouetten van een drietal molens. Het achttiende eeuwsch karakter van de plaat wordt vooral be paald door eenige wandelende, varende en rijdende figuren. De kunstenaar wist in zijn sepia-teekening een zonnige sfeer te treffen. De derd eteekening in O. I. inkt van Christiaen Hagen schijnt weer het ka rakter van een studieblad te dragen, wat dunkt mij blijkt uit de krabbels langs de randen. Het is een voorstelling van het Stadhuis. Sommige partijen zijn klaar blijkelijk geheel afgewerkt, andere moes ten nog worden aangezet. Merkwaardig lijkt mij deze teekening vooral om de trap van het bordes, die ter weerszijden nog naar de straat toe buigt, zooals het werk in 1597 werd uitgevoerd. De teekening van de Academie met de „Kruijthoff" van denzelfden is geheel af gewerkt. Hagen was, zooals men weet. in hoofdzaak plaatsnijder of graveur. Van hem is ook de bekende groote plattegrond van Lelden, waarvan men de oorspronke lijke koperplaten nog in de Lakenhal vindt. Uitermate secuur is hij in het tee kenen van het bouwkunstig ornament van de Academie. Men ziet nog op het dak de primitieve inrichting van de Sterren wacht en terzijden de mooie oude toe gangspoort uit de 16de eeuw, die ik weet niet om welke redenen heeft moeten ver dwijnen en toen waarschijnlijk maar in den grond is gestopt. Een der mooiste teekeningen uit bouw kundig oogpunt is No. 5 „De Waag te Lei den" van Jean de Beyer. Behalve het stoere gewrocht van Pieter Post zien we van af de Hoogstraat ter weerszijden daarvan een trillende lijn van topgeveltjes en eveneens aan de overzijde van den Nieuwe Rijn. Thans staat de Waag een zaam tusschen verknoeide gemoderni seerde huizen. Aan deze plaat kan men opmerken hoe het monumentale klassi- cisme van Pieter Post met zijn markante lijnen geenszins afbreuk deed aan de ge voelige picturale stijl der Hollandsche renaissance, die zooals we weten in vele opzichten een late uitbloei der Gothiek was. Men betreurt het, dat meerdere van die oude gevels verknoeid zijn door den top weg te breken en er een kroonlijst voor in de plaató te zetten. Mooi van sfeer en stemming is deze plaat, evenals de kleur- teekening van denzelfden meester: ,,De Vischmarkt met fontein". Hieraan kan men opmerken welk een nauwkeurig ob servator De Beyer was en tevens hoe serieus hij zijn observatie vertolkte. En welk een levendig en beweeglijk aspect vertoonen de huizen aan den Nieuwe-Rijn op den achtergrond Men vergelijke het karaktervolle van deze gevels eens met de werkelijkheid van dezen tijd. die niet an ders dan óf verknoeide óf banale archi tectuur geeft te aanschouwen. Een niet minder nauwgezet teekenaar was P. C. la Fargue, van wien een teeke ning in O.-l. inkt van den Zoeterwoud- sche-Singel met aan de overzijde den molen „De Oranjeboom", en twee kleur- teekeningen van de Korte Mare werden gereproduceerd. We zouden hier weer kun nen opmerken, hoe de kunstenaar vreugde heeft gehad aan de picturale schoonheid van karakteristieke stadsgezichten; zich uitend in het fijne kantwerk der gevel- silhouetten tegen de lucht; de gesloten heid der gevels met hun forsche kruis kozijnen, de afwisseling van de donker- roode baksteen met lichtere bergsteen- banden; de spiegeling der oude grachten met hun boogbruggen of de ranke lijnen van een ophaalbrug. Hoe mooi wordt de eene teekening afgesloten door de oude Marepoort met even een doorkijkje onder de boogbrug door; hoe statig heft zich boven het gewemel van trap- en tuitgevels de forsche koepel van de Marekerk. Die oude 18de eeuwsche platen, niet forsch van sentiment, maar met verstilde aandacht geteekend, met een zeldzame liefde voor het detail, zijn een trouwe afspiegeling van het rustige leven met zijn deftige karossen, zijn trekschuiten, zijn erntfeste burgers met wijden mantel en kuitbroek. Men kan er urenlang op kijken en te gast gaan aan de oude schoonheid. Men zou aan elke plaat uit een oogpunt van bouw kunst een studie kunnen wijden. Krachtiger van sentiment is een plaat van Jabes Heenck, voorstellend ijsvermaak op het Galgewater bij volle maan. De ge vels van de timmerwerf en belendende per ceelen vibreeren onder het volle zilver licht; aan de overzijde liggen ze in broeierig donker. De lucht is bewogen en van onder de koppige zware wolken staalt de volle maan. Hevig reppen zich de schaatsenrijders over het gladde ijs. Op den achtergrond de Bostelbrug in haar oude gedaante en nog verder achter de huizen Marekerk en Vrouwenkerk. Een zeer mooie, levendige plaat. De Friesche teekenaar Jelgerhuys Rienks heeft vreugde gehad aan de Hooglandsche Kerk. waarvan hij het Zuidertransept eenigszins zwaar en gedrongen heeft voor gesteld en daardoor minder rank dan het in werkelijkheid is. Maar de weelde der flamboyante Gothiek van 't portaal het groote transeptraam en den topgevel is toch volkomen tot haar recht gekomen. Er ligt een accent van stoerheid en kracht in het geheel, dat toch blank is gehouden. Heel fijntjes en toch schetsmatig zijn de teekeningen van H. P. Schouten van de Pieterskerk en van het Weeshuis met de Hooglandsche Kerk. Blijkens de overal ge krabbelde korte aanteekeningen waren deze schetsen bedoeld als studiemateriaal vcor later te vervaardigen schilderijen. Bij zulk werk denkt men aan de fijne potlood schetsen die Verster soms kon vervaardigen voor hij tot schilderen of teekenen met waskrijt overging. U vindt er zoo een paar in de Lakenhal in de Versterkamer. En dan hebben we ten slotte nog 'n fris- sche aquarel voorstellend de middenpartij van het Stadhuis van J. P. C. Grolman. Het werk is in hoofdzaak in bruinen toon ge houden met levendige accenten in de ven sters en het ornament. Wij hopen, dat er zeer veel belangstel ling zal bestaan voor deze mooie verzame ling, die dezer dagen hier en daar zal worden geëxposeerd. Het passagiersverkeer werd in de laat- I ste jaren door de beperkende bepalingen van toelating door de Vereenigde Staten zeer bemoeilijkt, zelfs werd de immigratie l sedert 1930 practisch onmogelijk ge- I maakt. I Ter illustratie van het effect, dat de in- 1 krimping op de ontvangsten der Holland— Amerika Lijn, inclusief die der Staten dam en Volendam heeft gehad, kan die- 1 nen, dat voor zoover nu te zien is de ont vangen vrachten en passagegelden, die in 1 1930 nog f. 38.706.967 bedroegen, in 1931 slechts f. 26.763.701 zullen bedragen, eene vermindering-dus van f. 11.943.266. Het is onmogelijk geweest de daartegen- 1 over staande kosten in gelijke verhouding terug te brengen. En hoewel er in elke richting naar zui nigheid wordt gestreefd, is dat cijfer slechts van f. 34.613.337 teruggebracht kunnen worden op f. 27.049.701, Een ver mindering dus van f. 7.563.636. Het gevolg is, dat, voor zoover nu reeds geoordeeld kan worden, de kosten in 1931 niet door de ontvangsten zullen worden gedekt, terwijl ook het vooruitzicht voor 1932 nog geen hoop geeft op verbetering De vermindering van inkomsten treft de Maatschappij nu dubbel zwaar,, nu zij komt na een reeks van jaren van weinig voorspoedig bedrijf, dat de concurrentie moest volhouden tegen maatschappijen, die door hare regeeringen gesteund wer den, waarvan sommige zelfs direct en on gelimiteerd door de schatkist, die landen werden gefinancierd. De bedragen, noodig voor rente cn af lossing van de obligaties der Holland Amerika Lijn, zullen dit jaar niet worden verdiend. De geldmiddelen zijn nu gedaald tot een peil, dat een verdere vermindering ge vaarlijk zou kunnen maken voor het voort bestaan der vennootschap. Commissarissen en Directie zijn der halve tot de overtuiging gekomen dat, wil de Maatschappij blijven voorbestaan, een reorganisatie, die van obligatiehouders en aandeelhouders offers zal vragen, noodza kelijk en urgent is. Zij stellen zich voor een voorstel daartoe spoedig in te dienen. Ter vermijding van misverstand wordt nog opgemerkt, dat het voorstel aan den Trustee en de tot toelichting daarvan hierboven gegeven cijfers uitsluitend be treffen de 6°/o obligaties door de Holland— Amerikalijn uitgegeven, alzoo niet de 5Vs0/n obl'gaties der N.V. Maildienst der Holland Amerika Lijn Deze laatste vennootschap za1 ook in het ongunstige jaar 1931 meer verdienen dan het, bedrag benoodigd voor rente en aflossing op hare obligatiën. RECLAME. BILDERDIJK-HERDENKING. Gisteravond heeft naar aanleiding van Bilderdijks geboortedag, die in September van dit jaar een en driekwart eeuw achter ons ligt, een gedachtenis van dezen Ne- derlandschen dichter in de Aula van het gymnasium aan de Laan van Meerder- voort te Den Haag plaats gehad. In een rede: Bilderdijk als Baanbreker, heeft de heer A. Th. A. Heyting zich over deze dichter- en denkersfiguur uitgesproken. Na den heer Heyting was het woord aan dr. K. H. E. de Jong. bestuurslid van het Bilderdijk-Genootschap en voorzitter dei- Vereen. voor Wijsbegeerte, die als onder werp had gekozen: Bilderdijk als Denker en als Ziener. Tenslotte declameerde Willem Niestadt eenige verzen van den herdachte. DE TOEPASSING DER SUCCESSIEWET. De geërfde aandeelen Koninklijke. Mevrouw van Itallie-Van Embden, lid j der Tweede Kamer, heeft de volgende I vragen gericht tot den Minister van Financiën: Is het den Minister bekend, dat bij de bestaande regeling der Successiewet het voorkomt, dat erfgenamen, die ter wille i van de successiebelasting gedwongen zijn over te gaan tot het realiseeren van hun I effectenbezit, bij de tegenwoordige cata- I strofale daling van nagenoeg alle waarden een zoo geringe waarde in geld ontvangen, dat niet alleen de erfenis geheel ver loren is maar dat soms nog sommen moe ten worden bijbetaald, hetgeen zelfs tot I failliet-verklaring leiden kan? I Is de Minister bereid een tijdelijke af wijking van de bepalingen der Successie wet ten dezen aanzien in overweging te nemen? FINANCIEELE TOESTAND DER HOLLAND AMERIKA LIJN. Opschorting van de rentebetaling der 6% Obligatieleening. Commissarissen en Directie van de Hol land—Amerika Lijn deelen mede. dat zij den Trustee der 6% Obligatieleening heb ben verzocht een vergadering van obliga tiehouders bijeen te roepen op 30 October a.s., ten einde hunne toestemming te ver krijgen de rentebetaling, welke op 1 Nov. a.s. vervalt, voor zes maanden op te schorten. De wereldcrisis in de scheepvaart heeft reederijen van alle nationaliteiten in groote moeilijkheden gebracht. Het gevolg hiervan is geweest, dat eenige surséance van betaling hebben moeten aanvragen, andere door regeeringssteun op de been moeten worden gehouden. Ook onze na tionale onderneming is er zwaar door ge troffen. Het transatlantische verkeer heeft zoo wel in het vrachtvervoer als in het pas- sagebedrijf een zeer sterke inkrimping ondergaan. RECLAME. HET AANGEWEZEN ADRES VOOR SCHOENWERK VAN UITSLUITEND PRIMA NEDERLANDSCH FABRIKAAT IS: HAARLEMMERSTRAAT 138 TELEFOON 699 480S Een zeer uitgebreide sorteering schoenen, zoowel voor knokvoeten als gevoelige voeten en schoenen met ingebouwde steunzolen voor platvoeten! Tevens vestigen wij uw aandacht op het schoenwerk met de origineele Good-Year onderwerken. Onverwoestbaar HILLEGOM. Ruiten ingeslagen. Alhier zijn twee ruiten van een woon schip in de Vossenvaart stuk geslagen. De dader verkeerde onder den invloed van sterken drank en volvoerde zijn wandaad omdat zijn vrouw zich bij de kachel in de schuit zat te warmen. Hartelijkheid Is ook anders. Natuurlijk is er proces verbaal van opge maakt. Een zoo goed als nieuw rijwiel, staande vóór een café in de Molenstraat alhier, is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. INTERESSANT. Een veelvuldig voorkomend verschijnsel is, dat wij van het ontstaan der verschil lende artikelen, die wij dagelijks gebruiken, z.a. kleedingstukken etc., zoo weinig af weten. Zoo zal het velen onbekend zijn, dat de grondstof voor heerenhoeden voor een deel van de schapen komt. 4767 Het Boordenhuis, Vischmarkt 7. laat in zijn etalage gedurende de Winkelweek, behalve een keur van de nieuwste hoeden, ook zien, hoe de hoed, na de verschillende bewerkingen van de wol, ontstaat. Zeer interessant! Men ga zelf eens kijken! Uitgesproken: W. Zitman, schilder en koopman, te Lei den, Heerengracht 40. Rechter-comm. jhr. mr. H. O. Feith; curator mr. E. J. Spier. Den Haag. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. We geraken zoo langzamerhand al ge wend aan allerlei gebeurtenissen, die de wereld ons bijna dagelijks pleegt „voor te zetten". De opheffing van den gouden standaard van het Engelsche pond ster ling dat voor onzen handel met Groot Brittannië zulke nadeelige gevolgen heeft. Vooral voor onze zuivelexport en niet minder voor de bacon-industrie. We zagen reeds de boterprijzen en ook de zoutersprijzen er geducht op reageeren. Ten slotte komen de Scandinavische lan- len, Noorwegen. Zweden en Denemarken met een dergelijk verrassing waardoor valt te verwachten en zelfs is het reeds merkbaar, dat het laatstgenoemde land, wat zoo'n enorme export van gezouten varkens en zuivel naar Engeland heeft, ens land met hare voordeeliger offerten de pas zal afsnijden Anderzijds is er elk cogenblik te verwachten een verhoogd in voerrecht in België, zulks ter bevoorrech ting van Belgie's eigen landbouw en zui velindustrie. Niets tegen, maar wat deed tot nog toe onze regeering in het belang van onze noodlijdende lanbouwbevolking. Niets. Men wacht met geduld. Men mag vrijhandelaar zijn zooveel men wil, maar nu geen enkel land zich daar meer aan stoort, moet men toch zulk een principe prijsgeven, ter wille van eigen behoud. We verwachten met de lagere Deensche valuta weer een grootere invoer van Deensch rundvleesch naar ons land en ons eigen vee werd deze week weer tot zulke lage prijzen verkocht. Alle markt- noteeringen zijn weer lager, f. 0.70—0.80 per KG. is de prijs die voor de goede kwa liteit werd besteed. De kalf- en melkvee- prijzen stonden ook weer op een lager niveau f. 200300 en daartusschen kocht men gisteren te kust en te keur. Vare koeien f. 140225. Pinken f90150. Gras- kalveren f. 45—70 per stuk. De stieren met de graskalveren waren bijna niet te ver- koopen. Nuchtere kalveren voor de slacht f. 810. Vette ongeveer aan de prijzen van de vorige week 2535 cent per pond levend. De grootste teruggang in de prijzen vond plaats op de schapenmarkten. In enkele dagen tijds een teruggang van f.7—8 per stuk. Vette lammeren deden gisteren f. 16 —21 per stuk. De varkensmarkten hadden voor zware soorten nog een vrij goed verloop, 21 '/j 22 cent per pond Lichte 20 cent en zou ters 18 cent per pond. VAN DER S. KATWIJK. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. M. Wempe, O verrijn 7, L. A. F. Seesink, idem; G. W. van Dijk, Zeehcspitium; J. F. van Rijn, te Britten- straal 8; F. A. Dok, Zeehospitium. Vertrokken: L. M. v. Gent, naar Voor schoten Bloklaan 14; J. Ouwehand, naar Rotterdam Borschalaanstr. 32 b; M. Ouwe hand, idem; J. Aufdermauer en echtgen., naar Duitschland; J. G. Stop, naar Ede, Molenstraat 25; J. J. Grabijn en gezin, naar Rotterdam, Putschelaan 205; S. M. A. van Es naar Wassenaar, Kerkdam 48: J. M. v. Elten, naar Wassenaar, Oostdorper- weg 6; L. Leijs, naar Haarlemmerliede, Machineweg 20. KATWIJK AAN DEN RITN. Tuinbouwcursus. Wi' kunnen thans mededeelen, dat het definitief vaststaat, dat de Rijks-tuinbouw- cursus zal worden gegeven. Het aantal leerlingen bedraagt thans 15 en vermoe delijk zal dit nog met een 2-tal kunnen worden uitgebreid. De cursus zal evenals vorige jaren gegeven worden in de R.K. School. De officieele opening zal volgende week plaats hebben. KATWITK AAN ZEE. Vischdieven. H. D van de Buitensluizen deed bij de politie aangifte dat in den afgeloopen nacht ongewensente gasten bij zijn visch- fuiken en vischbunnen en bij die van zijn buurman V. zijn geweest en daaruit paling ontvreemd hebben. LISSE. De Postbestellingen op morgen. In verband met de Harddraverij-feesten, waarop wij nogmaals de aandacht vestigen is het Post- en Telegraafkantoor morgen geopend tot 2 uur n.m. De eerste postbestelling blijft gehand- haafd De middag- en avoncibestellingen vervallen. Tusschen 6.30 en t>30 kan men I alle poststukken afhalen. Loop der Bevolking. Gevestigd: G. v. cl. Stelt, van Haarlem- i mermeer. Grachtweg 19; Pn. H. J. Möiler, j St. Oedenrode, Halrweg 6; Mej. M. Zablocki I van Duitschland, Veldnorslstraat 42; Mej A. C. Turenhout, van Bussum, Julianastraat 110, P. v. d. Meer en echtgen., van Haarlem, Stationsweg 38: C. G. J. Copier, van Schalkwijk, Heereweg 205; A. P. Meers hoek. van Leiden, Heereweg 253; Mej. L. de Yreeze, van Bedum, Heereweg 56. Vertrokken: J. W. A. Meijer, naar Heem stede: Mej H. C. Bouwmeester, naar Bennebroek; J. v. d. Lans en echtgen., naar Hillegom; J. v, d. Laar, naar Wasse naar; H. Pronk en gezin, naar Hillegom; P. C. van Kesteren, naar Noord wijkerhout; Mej. P. v. Oeffelen, naar Noordwijkerhout; A. Stoker, naar Hillegom: F. Noordzij, naar Rotterdam. Burgerlijke stand. Geboren: Marinus Jacobus, z. van L. J. de Jeu en van A. J. v. d. Lans: Paulus, z. van P. Star en van J. Montagne; Eiisa- I beth Martha Helena, d. van C. J. Schraina I en van J. M. v. d. Reep; Adrianus Johannes, I z. van P. v. d. Zwet en van J. Duiven- j vcorde. Elisabeth, d. van B. Keijzer en van I A. M. Hilferink: Jacobus Gerarclus Johanna, z. van J. S. W. v. Velzen en M. H. Koek; Adrianus Petrus Anthonius, z. van A. Vermeulen en A. E. Obdam; Bet je, d. van A. Eigenbrood en van G. Krol. Overleden: Petronella Lucia Moesman, 5 maanden; Elisabeth Mariha Helena Schra- I ma, j. dag. Ondertrouwd: H. Th. v. d. Geest en M. Duineveld; J. E Bergman en M. I. v. cl. Vlugt. M. C. v. Noort en J. E. W. v. d Rijdt, Getrouwd: P. C. v. Kesteren en P. v. Oeffelen. De R.K. Drankbestrijding verkreeg van B. en W. vergunning tot het houden van een speldjesdag op 11 Oct. a.s, De opening van het winterseizoen der St. Jozefgezellenvereeniging is op feeste lijke wijze gevierd. De Mandolineclub „Sancta Lucia" verleende medewerking. Een liefdadigheidsculLjc.,e in de R.K. Kerk ten bate voor den bouw van een Kapel bij de stichting „Moederheil" bracht f. 440 op. NOORDWITK. Arbeidsbemiddeling. Bij het alhier gevestigd correspondent schap voor arbeidsbemiddeling zijn de vorige week als werkzoekend in ingeschre ven 63 personen n.l. 4 metselaars, 5 opper lieden. 5 timmerlieden, 3 sch lders, 8 land arbeiders, 17 visschers, 7 losse arbeiders, 1 winkelbediende, 1 kantoorbediende, 2 kinderjuffr., 1 loodgieter, 1 boekdrukker, en 8 jongens beneden 18 jaar. RITNSBURG. 50-JARIGE ECHTVEREENIGING. Het echtpaar KortGlasbergen. Het echtpaar Pieter Kort Sr. en Cornelia Johanna Kort—Glasbergen, hoopt den 6en October a.s. den dag te herdenken, waarop het voor 50 jaar in den echt werd ver bonden. Al zijn ook de stormen des levens hen niet voorbij gegaan en was ook ziekte en leed hun deel, dat alles is hun beiden niet aan te zien. Zij zijn nog in het gelukkig bezit van een goede gezondheid en genieten na een werkzaam leven van een welverdiende rust en een gelukkigen ouderdom. De heer Kort, die zich steeds heeft doen kennen als een vriendelijk en behulpzaam man was aanvankelijk timmermansknecht bii den heer Mali, den Haan. doch na eenige jaren vestigde hij zich zelf als zelfstandig timmerman en aannemer in een perceel, gekocht van Maarten Schouw. Gezien de persoon van den heer Kort viel het niet te verwonderen, dat de zaak spoedig opgang maakte en zich in bloei mocht verheugen. Gedurende de zittingsperiode 1927-1930 had de heer Kort ook zitting in den Gemeenteraad, voor de Chr. Hist, partij. Gedurende 10 jaren is de heer Kort voorzitter van het schoolbestuur van de Koningin-Wilhelminaschool, welke functie hij thans nog waarneemt en waarbij hij de loopende zaken nog met onverflauwde belangstelling en met groote liefde waar neemt. Eenige jaren geleden heeft de heer Kort 2ich uit de zaJcen teruggetrokken en is daarna gaan wonen in het door l^em gebouwde huis aan den Heerenvveg. Het echtpaar Kort mocht zich verheugen in de geboorte van elf kinderen, waarvan er echter drie, op jeugdigen leeftijd stier ven zoodat er thans nog acht zijn, 5 dochters en 3 zoons, die allen, met uit zondering van 1 dochter, nog te Rijnsburg wonen. Ook het meerendeel van de 27 kleinkinderen woont in deze plaats. Het valt niet te verwonderen, dat velen zich gedrongen voelden het gouden echt paar met zijn feest geluk te wenschen. Ook wij wenschen dat zij nog vele jaren voor elkaar en voor hun kinderen, in goede gezondheid, gespaard mogen blijven! De Bloemenhandel. De prijzen blijven de laatste dagen nogal op peil. De vrees voor enormen aanvoer dcor warmte is trouwens voorbij, zoodat verwacht mag worden, dat de prijzen gehandhaafd zullen worden. De lichte nachtvorst deed nog geen schade en het is te hopen, dat strenge, buitenstaande bloemen vernielende nachtvorsten nog eenigen tijd achterwege zullen blijven. Hier volgen eenige gemaakte prijzen. Snijbloemen per 100 stuks: Pompoen Dahtia's 6080 ct., Groote Dahlia's 140 210 ct.. Asters wit 30—50 ct., Asters rood en blauw 25—40 ct., Zinnia 70—90 ct., Helianthus 7090 ct., Witte Lelie's f.14 17, Anjers rood en rose f. 1.60—2.10, Gladio len: Crimson Glow 70—80 ct., War 100 110 ct., Red Cana 100—110 ct., Jacoba 7080 ct., Down 80—90 ct., Vlamingzwart 70—80 ct. Snijbloemen per bos: Dwerg- asteis 3—6 ct. Chrysanthen 5—20 ct., Fietje 14—18 ct., Juliana 18—22 ct., Golden Sun 24—30 ct.. Chrysanthen wit 20—30 ct., Elta 3—5 ct Rozen per bos van 20 stuks: Hadley 110-150 ct.. Golden Ophelia 70-80 ct., Columbia 80—90 ct., Butterfly 8090 ct., Rosalandia 60—75 ct., Ophelia 70—80 ct. VOORSCHOTEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrikus Theodorus Jozef, z. van J. A. J. van der Peet en M. A. van der Geer. Ondertrouwd: A. A. J. Straman, 2S jaar en M A Hoog:veen, 25 jaar. Getrouwd: L. H. van der Post en A. M. M. Duijnisveld; J. W. Anker en J. Peet.

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 13