72sle Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Dinsdag 29 September 1931 Vierde Biad No. 21942 UIT DE OMSTREKEN. HILLEGOM. DE KWESTIE INZAKE HET ELECTRICITEITSBEDRIJF. MEDEDEELINGEN VAN Mr. D. F. PONT. Het stuk van de commissarissen van het Electriciteitsbedrijf Hillegom-Lisse-Sas- senheim, dat in ons blad van j.l. Vrijdag werd opgenomen, heeft ons aanleiding gegeven Burgemeester mr. D F. Pont te verzoeken hierover eenige inlichtingen te willen verstrekken. Van het daarop ge volgde gesprek is het volgende van betee- kenis: Burgemeester Pont vertelde allereerst, dat hem op 15 Sept. klaarblijkelijk naar aanleiding van het interview met het Hbld. per brief werd verzocht, te willen verschijnen in een vergadering van Com missarissen van het bedrijf, te houden in het gemeentehuis te Lisse. Daarop is door hem, op 16 Sept. schrif telijk geantwoord, dat zijne opvatting om trent de statuten van het bedrijf vol doende bekend mochten worden geacht, omdat hij deze zoowel aan den voorzitter van den Raad van Beheer als op de aan deelhoudersvergaderingen meermalen toe gelicht heeft, zonder resultaat evenwel. Hij was bereid dat opnieuw uiteen te zet ten aan den Raad van Beheer of aan een daartoe aan te wijzen commissie uit com missarissen, indien de wensch daartoe te kennen gegeven werd. Daarbij stelde hij slechts één conditie, n.l. dat het gespro kene stenografisch zou worden opgeno men, omdat het in den laatsten tijd nogal eens voorgekomen is, dat mededeelingen of uitlatingen van hem verkeerd zijn over gebracht of uitgelegd De twee brieven werden ons vervolgens door den burge meester voorgelezen. Waar de gemeentebesturen niet onder geschikt zijn aan hunne bedrijven, doch wel omgekeerd, althans zoo behoorde het te zijn. kon hij zich als hoofd der ge meente Hillegom niet door het bedrijf H.L.S. voor den vierschaar laten roepen, hetgeen niet beteekent, dat hij niet bereid zou zijn alle inlichtingen te verstrekken, welke dit bedrijf hem zou willen vragen. Op dezen brief heeft mr. Pont tot gister geen antwoord ontvangen, slechts werd hij eenige dagen later opgebeld door den voorzitter den heer Gouverneur, die zeide den brief van hem te hebben ontvangen, doch niet goed te weten wat hij nu moest doen. Tijdens het gesprek per telefoon 'sav. te zijnen huize, bleek mr. Pont al spoedig, doordien zijn woorden, herhaald werden door den heer Gouverneur, dat er iemand bij dezen zat om het gesprek precies te noteeren. Uit den aard der zaak maakte dit op den heer Êont een zeer onaangena- men indruk. Op zijn vraag werd erkend, dat deze veronderstelling juist was. Ik heb, aldus de heer Pont, den heer Gouverneur medegedeeld, dat ik er niet aan dacht mij als burgemeester ter ver antwoording te laten roepen, te minder, waar voor mij ernstige twijfel bestaat of het in een vergadering van commissaris sen besprokene wel correct zou worden weergegeven. Ik deelde hem verder mee, dat ik desgewenscht bereid was ten eerste mijn meening omtrent de structuur van het bedrijf nader schriftelijk uit te wer ken, ten tweede op schriftelijk door de commissarissen aan mij gestelde vragen schriftelijk uitvoerig te antwoorden, ten derde in een vergadering in tegenwoordig heid van de pers mijne stellingen nader toe te lichten, ten vierde in den Raad mijne meening nog uitvoeriger kenbaar te maken, ten vijfde te handelen als in mijn brief van 16 September voorgesteld. Mij werd geantwoord, dat nader over leg met commissarissen moest worden ge pleegd. Eenig bericht in welken vorm ook ontving ik niet. Het spreekt dus van zelf, dat het communiqué van den raad van commissarissen mij in hooge mate ver baast, allereerst wegens de onzakelijke vorm waarin het is gesteld en den. belee- digenden toon, welke wordt aangeslagen, vervolgens den op schier alle punten on- juisten inhoud. Op de beweringen van commissarissen wil ik punt voor punt ingaan, om echter niet te veel van uw tijd te vergen zal ik zeer kort zijn. 1. Of de meening van mr. Tjeenk Wil link, die destijds de statuten ontwierp, doch sinds eenige jaren is overleden, op dit oogenblik met de mijne zou verschillen, is een vraag die door niemand kan wor den beantwoord. Ik betwijfel zulks even wel in hooge mate, waar mij bekend is, dat bij het ontwerpen der statuten de be doeling voorop zat politieke invloed der raadsleden zooveel mogelijk uit te schake len en het overwicht te leggen in handen van de gemeentebesturen. Juist het tegen deel van wat men beoogde, is bereikt; de gemeentebesturen hebben niets te vertel len. weten van het bedrijf niets af, doch een college van commissarissen uit poli tiek georiënteerde raadsleden gekozen, heeft bepaaldelijk door het benoemen van den raad van beheer alle macht in han den. Dat is te gevaarlijker waar de con tracten welke het bedrijf met Leiden als distributie-centrum heeft gesloten, ten name staan der drie afzonderlijke ge meenten en derhalve door den Burge meester en secretaris dier gemeenten zijn onderteekend. Verantwoordelijkheid der halve zonder kennis van zat-en. Het is bovendien de vraag, of mr. Tjeenk Willink zichzelf als autoriteit beschouwde ook op administratief-rechtelijk gebied. 2. Of ondanks de nieuwe wet op de N.V. de statuten onveranderd kunnen blijven, waag ik te betwijfelen. Het ingewonnen rechtskundig advies is mij niet bekend, hetgeen wel verwonderlijk is, aangezien door mij in de aandeelhoudersvergadering werd aangedrongen op grondige herzie ning der statuten, ook in verband met de nieuwe wet. In dit verband is het van be lang op te merken, dat tegen de N V. als vorm van samenwerking voor diverse ge meenten tegenwoordig ernstige bezwaren bestaan. In de nieuwe gemeente-wet wordt deze vorm dan ook slechts bij hooge uit zondering toelaatbaar geacht. 3. Inderdaad, ik heb gezien de democra tische structuur der gemeenten, ernstig bezwaar tegen de autocratische leiding van dit bedrijf, dat dienaar der gemeen ten behoorde te zijn. Ik heb verder ge sproken over den gang van zaken in het bedrijf, over de financieele resultaten heb ik mij niet uitgelaten. Indien zulk een monopolistische bedrijf in een welvarende streek, tijdens een ongekende bloei-pe- riode niet in staat zou zijn geweest hare tarieven te verlagen, zou zeker van wan beheer mogen worden gesproken. Dat de tarieven enz. hier de toets der critiek kunnen doorstaan, bewijst niets wanneer men in het oog houdt, dat de baten welke Hillegom uit dit bedrijf tot dusver heeft ontvangen, met uitzondering van het laat ste jaar, toen dit bedrag door volstorting der aandeelen tot f.910 werd verhoogd, precies f.91 per jaar hebben bedragen en men een vergelijking trekt met de groote winsten, welke juist het electriciteitsbe drijf van zeer vele plaatsen'in den lande oplevert. 4. Dat de persoon die het technische gedeelte van het bedrijf behandelt, voor zijn taak berekend is, heb ik niet in twijfel getrokken. Mijn bezwaar is evenwel dat hij een ondergeschikte is, die als het er op aan komt, onvoldoende gezag tegenover den niet deskundigen raad van beheer kan doen gelden; 5. Dat de leiding van het bedrijf gevoerd zou worden; „naar den wil des volks"; doet mij even glimlachen. Ik kan hieruit slechts concludeeren, dat de tegenwoor dige democratie de autocratie alleen dan aannemelijk acht, wanneer er geldelijke voordeelen voor haar aan verbonden zijn. De insinuatie aan mijn adres laat ik voor wat zij is. 6. Inderdaad was er nog een speciale re den waarom ik het wenschelijk achtte eenig toezicht om den gang van zaken in het bedrijf te kunnen uitoefenen. Het lijkt mij evenwel niet gewenscht hier op nader in te gaan. Mochten belanghebbende per sonen daartegen geen bezwaar hebben, dan ben ik bereid ook hieromtrent nadere mededeelingen te doen. Dat mij door den raad van commissarissen verzocht zou zijn dit punt in een vergadering nader toe te lichten, is een pertinente onwaarheid. Een beschuldiging dat de zaken van het be drijf op een wijze worden behartigd, welke het daglicht niet kan verdragen, is door mij nimmer geuit. Het spreekt van zelf dat ik deze dus ook niet waar kan maken. Den commissarissen is vermoedelijk door schending van de verplichting tot stilzwij gen in de vergadering van B. en W. al hier opgelegd, intusschen bekend, wie in deze voor insinuaties aan het adres van de leiding van dit bedrijf verantwoordelijk is. Dat ik den moed zou missen deze zaak te bespreken, is even onjuist en belachelijk als de stelling dat ik aan Commissarissen op hun brief ontwijkend zou hebben ge antwoord. Het medegedeelde omtrent de onder handelingen met Leiden is slechts in zoo verre juist, dat deze reeds geruimen tijd een onbevredigend verloop schijnen te ne men. Naar men mij van deskundige Leid- sche zijde verzekerde, moet de oorzaak voornamelijk gezocht worden in het feit dat de technische vertoogen der Leidsche ingenieurs, niet worden begrepen door de leeken, die den Raad van Beheer vormen, hetgeen deze noodeloos argwanend zou hebben gemaakt. Of het recht in deze kwestie aan Leidsche of aan Hillegomsche zijde staat, vermag ik niet te beoordeelen, aangezien ik de stukken niet ken. Ten slotte nog dit. In de couranten is door mij niet geschreven. In het Handels blad werd een interview opgenomen, met den inhoud waarvan ik. mij in het alge meen zeer wel kan vereenigen, ofschoon ik op ondergeschikte punten mij iets anders meen te hebben uitgedrukt. Huisbezoekster T.b.c. Bij het te Rotterdam gehouden examen van den Prov. Zuid-Hollandschen Cursus tot opleiding van huisbezoeksters bij de t.b.c-bestrijding, is geslaagd Zuster Leónar- dine van Huize St. Joseph.. De plaatselijke Ver. tot bestrijding der tuberculose heeft nu dus weer twee ge- di; lomeerde huisbezoeksters, n.l. Zuster TerhorsJ en Zuster Leonardine. De gemeente-zweminrichting zal Zater dag 3 October voor het laatst voor 't pu bliek open zijn. AALSMEER. Winterbijeenkomst Tuinbouw De afdeeling van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde heeft haar eerste winterbijeenkomst gehouden in de ,,I1I Kolommen". Wegens ontstentenis van den heer Oud was de heer D. Jongkind Mzn. met de leiding belast. Na opening er. lezing der notulen deelde de voorzitter mede dat voor den tuinbouwcursus aan den Uiterweg 21 leeriingen werden inge schreven. Een bedrag van f. 10 werd uit- getrokker voor de door de afd. Leiden van 4—8 Mei 1932 te organiseeren Von Siebold-tentoonstelling in een der zalen van de Stads Gehoorzaal aldaar. Naar aan leiding van het gehouden bloemencorso, deed de voorzitter mededeeling, dat een en ander bij het volgend corso anders gecrgai iseerd dient te" worden, wat de beoordeeling betreft. Vak- en amateurswerk dienen afzonderlijk gehouden te worden. Het is bij het gehouden concours wel ge bleken, dat amateurs goed werk kunnen leveren en dat dient in den ver volge aangemoedigd te worden door aparte beoordeeling. Dc uitgaven voor het concours waren ongeveer f. 725. Tot leden der commissie, welke de bloemen keurde, werden benoemd de heeren C. Spaargaren Dzn W. Keessen Kzn. en D. van Leeuwen Wzn., Aan de inzendingen dahlia's van de fa. Topsvoort en K. Maarse Dz werd resp. een zilveren en een bronzen medaille als eereprijs toe gekend. Er was dezen avond een keur ee 11 ectie bloemen ingezonden, waarover de heer C. Spaargaren Dzn. een leerzame causerie hield. De heer Augustijn, chef van den Plantenziektenkundigen dienst alhier, drong er bij de bloemisten op aan, verge lijkende proeven te nemen met ammoniak en kali-aluin bij het „blauwender hortensia's. Kali-aluin is n.l. veel goedkooper en als de resultaten met beide soorten aluin even goed zijn kan veel geld bespaard worden. Verder deelde de heer Augustijn, naar aan leiding van een tot hem .gerichte vraag mede, dat bij toepassing in de kas van gas alleen de luis wordt bestreden, doch wanneer rookpoeder wordt aangewend, men èn luis èn de zoo gevreesde trips doodt. Nadat nog enkele zaken van meer huis- houdelijken aard waren besproken, sloot de voorzitter met woorden van dank de goedgeslaagde vergadering. Door den landarbeider J. v. d. Haar alhier werd ingevolge de landarbeiderswet aan het gemeentebestuur een voorschot ge vraagd voor het verkrijgen van een plaatsje aan den Hornweg in dén Oosteinderpolder. HAARLEMMERMEER. Aanrijdingen Een heer en een dame uit Amsterdam reden per rijwiel in Haarlemmer meer op den Hoofdweg en moesten uitwijken voor een auto. De man kwam er goed voorbij maar de dame raakte haar stuur kwijt en botste tegen het motorrijtuig dat gelukkig langzaam reed. Ze kwam te vallen en werd ean het hoofd en de handen verwond. Per auto werd toen de reis naar Amsterdam voortgezet. Een wielrijder, die gisterenavond ter l>e- korting van zijn weg, het langs den Genie- dijk alhier gelegen pad afreed en geen licht op had, kon toen er op hetzelfde pad een motorrijder naderde door het felle licht van diens lantaarn de omgeving niet goed meer onderscheiden, waardoor hij in den graskant reed. Hij kon het stuur niet meer meester blijven en botste ten slotte nabij een overweg tegen een hek. De man had daarbij het ongeluk een arm te breken en werd door de zorg van den chauffeur van een passeerende auto naar zijne woning gebracht, alwaar genees kundige hulp werd ingeroepen. o KATWIJK. GEMEENTERAAD. De Kwakel - Geen verlaging der haven gelden - De Zondags-openstelling der Consumptietentcn - Werkobjecten - De schoolartsendienst - Overname straatweg - Grondverkoop - De Ziekenbarak - Benoeming Raadscommissie. De Raad kwam gisterenavond in open bare ver;, bijeen. Voorzitter Burgemeester Schokking. Aanwezig alle leden, behalve dt heer Lodder. Ingekomen zijn eenige missiven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van ge nomen raadsbesluiten. Vervolgens van de „Kwakelcommissie", bestaande uit de heeren P. Guyt, H. Grim bergen en L. v. d. Zwan, het bericht dat zij tot op heden geen voorstellen inzake den bouw van de Kwakel kunnen doen. De heer J. v. d. Perk zegt, dat de raad thans niet veel wijzer wordt. Het resultaat van één jaar is nihil. Wat is de taak van de commissie? Opdracht om plan en kos tenberekening te maken. Zijn er werkelijk bezwaren, laat men deze dan in het open baar noemen. Thans heeft het den schijn dat de raad op sleeptouw genomen wordt. Laat men openlijk zeggen waarom het zoolang duurt. De heer Grimbergen, lid van de commissie zegt dat het hem spijt dat het zoo lang duurt. Het gemis van de Kwakel wordt ernstig gevoeld. Doch spr. heeft de ervaring dat het gemakkelijker is af te breken dan op te bouwen. Thans is er echter eenig perspectief en binnen kort zuilen voorstellen komen. De heer v. d. Perk vraagt wat dan de motieven zijn, dat men na een jaar lang niets hoort. Mogelijk bijkomstige zaken, die niet ter beoordeeling van de commissie zijn. Immers, de raad nam het besluit een nieuwe oeververbinding te maken. De heer v. d. Zwan zegt iets verder te willen gaan dan de heer Grimbergen, doch alle dingen kunnen niet in het openbaar gezegd worden. De oorzaak was b.v. dat er mogelijk een andere oeverbinding tot stand zou kunnen komen dan de bedoelde. De heer v. d. Perk zegt dat als er werke lijk andere en betere plannen zouden zijn, hij er zich dan wel bij zou kunnen neerleg gen. Doch wanneer zou dat werkelijkheid kunnen zijn. Als zulks te lang zou duren, dient het besluit van den raad uitgevoera te worden. Dr. Eijkelenboom zegt, dat de raad niet besloot een oeververbinding te maken, doch alleen de commissie opdracht gaf een plan te maken. De voorzitter leest echter notulen uit vroeger tijd voor waar uit blijkt dat Dr. Eijkelenboom dit geno men besluit al is ontgaan. Met de toezegging van spoedige plannen kan de heer v. d. Perk ziqh vereenigen. Een request is ingekomen van de Sla- gersvereeniging „Katwijk en O." waarin op verlaging der keurloonen wordt aan gedrongen. Aan de hand van vorige winst cijfers uit de jaren '27'28 en '29 wordt in het request van een schreeuwende on rechtvaardigheid gesproken dat de ge meente ten koste der slagersbedrijven zulke groote winsten opstrijkt. Ook wordt betwijfeld de z.g. ongemotiveerde uitgaven voor bureaukosten van den Keurmeester Dr. v. Gruting en diens reiskosten. Het adres wordt in handen van B. en W. ge steld voor praeadvies. Vervolgens een advies eener Raadscom missie inzake de verordening op de Haven gelden. De Reederij Den Duik had 30 Jan. 1931 wijziging der verordening gevraagd om hierdoor verlaging der havengelden te verkrijgen De commissie uit den raad, be staande uit de heeren C. v. Tongeren, H. Parlevliet en M. v. d. Bent zegt een open oog te hebben voor de visscherijbelangen, en stelt het op prijs als de loggers ter reparatie naar Katwijk komen. Ook is zij zich bewust de moeilijkheid waarmede de visscherij, evenals ieder ander bedrijf, te kampen heeft. De inkomsten der haven gelden, pl.m. f. 5000 a f. 6000 per jaar halen lang niet het bedrag der uitgaven, pi.m. f 10.000. De commissie kan daarom geen vrijmoedigheid vinden om voor te stellen, de havengelden te verlagen. De heer Meerburg pleit uitvoerig voor verlaging der havengelden en maakt een vergelijking met de havengelden in andere plaatsen. Het repareeren der schepen in Katwijk wordt door spr. behalve een ree- dersbelang ook een gemeentebelang ge noemd. De heer v. Tongeren als lid der commissie weerlegt hetgeen de heer Meer burg zeide aan de hand van verordeningen uit die plaatsen. Ook de voorzitter pleit voor verlaging. Het voorstel der commis- ste, niet verlagen, wordt met 97 aange nomen. Tegen v. Riesen, Dubbeldam, v. Duyn, Eijkelenboom. Guyt, Hueting, Meer burg. Dan is ingekomen een adres van den Kerkeraad der Geref. Kerk te Katwijk aan Zee betreffende openstelling der consump tie-tenten op het strand op enkele uren van den Zondag. B. en W. zeggen het ongewenscht te achten om een verordening, welke eerst kort geleden is vastgesteld, thans weer te herzien en stellen mitsdien voor, maar dan ook alleen op dezen grond, genoemd verzoek af te wijzen. De heer J. v. d. Perk pleit voor het adres. Everfzoo de heer Zwan. Doch in verband met de te behandelen winkelsluitingswet in de Tweede Kamer, wordt het aangehouden tot dien tijd. Evenzoo een adres van de Ned Herv. Ge meente van ongeveer dezelfde strekking. De genomen besluiten zijn volgens de Ker keraad verderfelijk om den goeden naam van Katwijk als „Christelijke Badplaats" in opspraak te brengen. De kerkeraad merkt in het adres op „dat de drankgele genheden des Zondags alleen behooren geopend te zyn gedurende den tijd. dien de wet als minimum stelt", welke opmer king aan B. en V/. niet duidelijk is. De kerkeraad vestigt ook de aandacht op het aanwezig zijn van een circus en op het gebruik van de gemeentezaal voor Bios coop. De meerderheid van B. en W. is er tegen om de zaal hiervoor niet af te staan en wat het andere betreft, dit behoort tot de competentie van den Burgemeester. B. en W. stellen voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. Dit adres lokt meer discussies uit. De heer Veltkamp, wethouder maakt voornamelijk bezwaar tegen het afstaan van de gemeentezaal voor de Bioscoop. Evenzoo de heer v. Ton geren die van weerzinwekkende films spreekt alhoewel hij volgens eigen getuige nis er nooit geweest is en er dus geen ge zien heeft op welke tegenstrijdigheid de Voorzitter hem opmerkzaam maakt. Spr. verklaart echter meer te bedoelen de reclame-platen voor de film. De heer v. d. Zwan is van eenig ander gevoelen. De heer v. Tongeren dient een voorstel in: „het gemeentebestuur verhuurt geen lokalen aan diegenen die van het geven van films een bedrijf maken. Over dit voorstel sta ken de stemmen. Tegen waren de heeren v. Riessen. Dubbeldam, v. d. Zwan, Grim bergen, Eijkelenboom, v. d. Bent. Hueting, Meerburg. De afd. Katwijk van den Centr. Bond van Transportarbeiders verzochten B. en W. te bevorderen: a. dat werkobjecten worden uitgezocht welke door ingeschreven werkeloozen kunnen worden uitgevoerd; b. dat steunverleening aan werkeloozen plaats vindt; c. dat een Burgerlijk Armbestuur wordt ingesteld; d. dat de normen voor de uitkeeringen van deze instelling meer in overeenstem ming zullen worden gebracht met de be hoefte der arbeidersgezinnen. B. en W. zeggen het gewenscht te ach ten om. ter bestrijding van de werkeloos heid zich te richten op de uitvoering van productieve werken, voor zoover deze ge vonden kunnen worden, en met andere werken met Rijkssteun. In verband met de ongunstige gevolgen, welke aan een steunverleening gewoonlijk zijn verbon den, zouden B. en W. tot de instelling daarvan niet willen overgaan dan in uiterste noodzaak. De instelling van een Burgerlijk Armbestuur achten B. en W. in Katwijk niet gemotiveerd. Enkelen behoo ren niet tot eenig Kerkgenootschap B. en W. stellen voor in dezen geest te ant woorden. Dr. Hueting zegt het met eene zinsnede in het praeadvies niet eens te zijn en wel die waar een Burgerlijk Armbestuur overbodig wordt geacht omreden door de kerkelijke armbesturen hierin voldoende wordt voorzien. De geneeskundige ver zorging is nog wel een en ander op te zeg gen. Steeds heeft spr. bezwaar ondervon den als het over de betaling van genees kundige armenzorg ging. De voorzitter zegt reeds vroeger de toezegging te heb ben gedaan dat zulks bij de behandeling van de begrooting onder de oogen zou worden gezien. Met die toezegging neemt dr. Hueting genoegen. De heer v. d. Zwan is 't eens met het praeadvies,. Het moet beneden de waar digheid van een goed werkman zijn, om bij een burgerlijk armbestuur aan te klop pen. Het voorstel wordt zonder verdere discussie aangenomen. De heer G. Varkevisser, vroegere bewo ner van „Landbouwlust" heeft nogmaals een adres aan den raad gericht om ver goeding. (Dezelfde zaak is in de verga dering van Juli uitvoerig behandelt en vermeldi. B. en W. geven in overweging dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen, waartoe z. h. st. wordt besloten Het Katwijksche Drankweer-comité vraagt een subsidie van f. 50 ten bate der drankbestrijding. B. en W. stellen voor dit verzoek in hun handen te stellen op dat het bij de behandeling van de ge meente-begrooting voor het dienstjaar 1932 in overweging kan worden genomen. Besloten. Punt 3, voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling der school artsendienst. De voornaamste en duurste wijziging is, de vergoeding voor reis- en verblijfkosten, f.500. De schoolarts moet dagelijks eenige bc- noodigdheden meedragen, zoodat hij zich van een auto zal moeten voorzien, het geen de commissie billijk voorkomt; kos ten nog onbekend. Verder dient er in de desbetreffende verordening nog een administratieve wij ziging te worden gebracht zoodat ook de begrooting, dienstjaar 1931 eenige wij ziging zal moeten ondergaan. Ook het bedrag voor bureau-behoeften en kosten laboratorium is zeker niet toereikend en zal vermoedelijk met f. 300 overschreden worden. B. en W. hebben tegen meerdere uitgaven geen bezwaren en stellen voor hiertoe te besluiten. Over deze aan te schaffen auto (die er trouwens al is) wordt lang gediscussieerd. De heer Meer burg acht zulks geheel overbodig. Dr. Eijkelenboom idem tenzij de dienst wordt uitgebreid; C. v. Tongeren en Parlevliet evenzoo. Zelfs na een vurig betoog van den voorzitter kon de schoolarts geen Fordje krijgen. Voor deze post stemden; v. Riessen, Dubbeldam, Veltkamp, Grim bergen, Guyt en Hueting. In 1922 werden eenige onderwijzers 4672 aangewezen voor het geven van vervolg onderwijs. Later is de vergoeding voor dit onderwijs door het Rijk ingetrokken en in 1923 werd door den raad besloten geen gelden meer beschikbaar te stellen als vergoeding voor het geven van vervolg onderwijs. B en W. bieden den raad een concept-raadsbesluit aan tot het geven van ontslag aan voormeld personeel. Be sloten. Punt 6. voorstel tot wijziging van de verordening op de Straatbelasting. Om reden Ged Staten de aangeboden veror dening op de straatbelasting en die op de invordering daarvan niet hebben goedge keurd, bieden B. en W. thans gewijzigde verordeningen aan als conceptverordenin gen, waarbij tevens de raadsbesluiten van 12 Maart 1.1. worden ingetrokken. De heer G. Varkevisser vraagt vergun ning tot het bouwen van een houten schuur op het achterterrein van zijn huis Molentuinweg. Wordt toegestaan. De heer H. N. van Leeuwen vraagt ver gunning om een houten bergplaats te mogen bouwen op het open achterterrein van zijn perceel in de Varkevisserstraat. Ook goedgekeurd. De gemeentevoerman D. v. Duyn vraagt het huis te huren, vroeger bewoond door den gemeente-tuinman v Zijst, tegen een huurprijs van f.208 per jaar hetwelk de vorige huurder ook betaalde. Zonder dis cussie wordt hiertoe besloten. Punt 10. voorstellen tot overname onder bepaalde voorwaarden van eigendom, be heer en onderhoud van den straatweg „Schouw van Duivenvoorde". In verband met de te verwachten werk loosheid meenen B. en W. deze aangelegen heid te moeten bespoedigen waardoor zeker velen werk zullen vinden door ver betering van den straatweg. Het ligt in de bedoeling binnenkort met pfanen te ko men. Het Bureau van Gemeentewerken heeft in verband met deze plannen tech nische hulp noodig en hiervoor vragen B. en W. tegelijk bij dit voorstel een crediet van f. 200 per maand. De heer Grimber gen vraagt waarvoor die technische hulp noodig is. die pl.m. f. 1200 zal kosten. De voorzitter licht toe dat men op Openbare Werken nu geen tijd hiervoor heeft en dit werk dringend is in verband met de werk verschaffing voor a.s. winter. De heeren v. Tongeren, Guyt en v. d. Bent meenen dat op Openbare Werken niet vlug genoeg gewerkt wordt, hetgeen door de voorzitter en de beide wethouders weerlegd wordt. De heer v. d. Zwan zegt eerst dezelfde gedachte te hebben gehad als de vorige sprekers doch de heer Dubbeldam heeft hem van het tegendeel overtuigd. Het voorstel om den weg over te nemen wordt met alg. stemmen aangenomen, en om f. 1200 toe te staan voor een technische hulp met 13 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren v. d. Bent en v. Tonge ren. De heer Grimbergen was intusschen vertrokken. Punt 11. Voorstel tot aankoop bij min nelijke schikking van duingronden in hel Zuiderkwartier. Dit betreft gronden, in vorige vergadering al besproken en in voorloopige eigendom aan de gemeente overgegaan. De Minister van Financiën heeft thans verklaard bedoelde gronden te willen afstaan tegen de som van f 69.095.60. B. en W. meenen dat de prijs billijk is en stellen voor dit aanbod te aanvaarden, waartoe de raad na een en kele opmerking besluit. Voorstellen tot verkoop van grond. De heer T. Meijvogel vraagt in koop te mogen hebben pl.m. 265 M2 bouwgrond, gelegen aan de Duinstraat, prijs f. 5. per M2. Wordt toegestaan. Voorts wordt door P. v. d. Bijl en W. Haasnoot in koop gevraagd een perceel grond gelegen aan de Tarbotstraat, groot pl.m. 351 M2. prijs f. 5 per M2. Toegestaan. Het R-K. Kerkbestuur te Katwijk aan den Rijn verzoekt in koop te mogen heb ben een perceel grond, gelegen langs den Callaoweg-N. Commandeursweg en gren zende aan het R.K. Kerkhof, groot pl.m. 3000 M2. Koopprijs f. 4.50 per M2. Bedoelde grond mag niet bebouwd worden, zoolang nog geen definitieve beslissing omtrent den aanleg van den weg Wassenaar-Noordwijk zal zijn genomen. Wanneer de beslissing over bedoelde verkeersweg is genomen, moet de grond binnen een jaar na deze beslissing bebouwd zijn. Dr. Hueting vraagt of er, daar in dit praeadvies zooveel over dien nieuwen ver keersweg gesproken wordt, al iets omtrent die plannen bekend is, waarop de voor zitter ontkennend antwoordt. Ook dit voorstel wordt dan z.h.st. aangenomen. Verder wordt door L. v. d. Plas in koop gevraagd een perceel grond bij Duinoord, groot pl.m. 150 M2. Koopprijs f. 5 per M2. Toegestaan. G. de Best vraagt in koop te rnoeen heb ben 740 M2. grond aan de De Waal-Male- fjjtitraat. Koopprijs f. 4 per M2. Goed gekeurd. C. A. Kruyt vraagt een strookje van 6 M2 naast zijn pand aan de Voorstraat, prijs f. 3 per M2. Goedgekeurd. B. E. Spijker, architect te Leiden vraagt een perceeltje .grond aan de Voorstraat, in koop te mogen hebben. Koopprijs f. 30 per M2. Toegestaan. Tevens een strookje van pl.m. 6 M2 naast het eerstgenoemde gelegen, prijs f. 3 per M2. Toegestaan. Punt 13. Voorstel met betrekking tot den bouw van een gemeenschappelijke ziekenbarak. B. en W. stellen voor aan Leiden te be richten dat Katwijk in beginsel bereid is, om zich, althans wat de verpleging dei- zieken aangaat, bij de Centrumgemeente aan te sluiten. Dr. Eijkelenboom houdt een duidelijk en uitvoerig betoog tegen dit praeadvies. zoo duidelijk en gemotiveerd dat ook B. en W. na deze deskundige voor lichting dadelijk bereid zijn het gedane voorstel in te trekken en verder af te wachten wat later eventueel zal Runnen (in smaakvol assonKmenl KERSEN.'LIQUEUR en ANANAS-BONBONS

Leidsch Dagblad | 1931 | | pagina 9